Tesselse Vertelsels van schrijverscollectief TEXELSE 2 COURANT oPIENie Voorstelling 'Stil' in kerk Den Burg Dames domineren bij Regionaal Dictee Hoornder markt met DEK, kinderkoor en smartlappen De nieuwe jaarkalender is er! Agenda oud Papier teso texelseScourant DINSDAG 18 DECEMBER 2007 Het Texels Schrijverscollectief bestaat uit Diet Verschoor, Brendie Lugtmeijer, Ali Stoer- Jippirg, Nisheeta Barnard, Marijke van Heeswijk en Margriet de Graaft. (Polo Joop Rommers/BMkJDank Texel) Trots presenteerden zes vrouwen, samen het Texels Schrijverscol lectief, vrijdag in de winkel van uitgever Nauta Boek hun tweede boekje. Hoewel niet van professi oneel niveau is Tesselse Vertelsels een aardige uitgave geworden, met naast zeventien sprookjes ook zeventien foto's, gemaakt door wijlen Leo Barnard. Tesselse Vertelsels is het resultaat van een workshop, die auteur Diet Verschoor zo'n veertien jaar gele den voor het eerst gaf en in de loop der jaren veel deelnemers kende. Er bleef een vaste kern over, bestaand uit Nisheeta Barnard, Brendie Lugtmeijer, Marijke van Heeswijk, Margriet de Graaf, Ali Stoer-Jip- ping en Verschoor zelf, die nog steeds maandelijks bij elkaar komt. Rachel Vroom-Barnard en Ericka Voortman brengen op 27, 28 en 29 december in de rooms-katholieke kerk aan de Molenstraat in Den Burg de voorstelling Stil. Net als Zucht van vorig jaar wordt Stil een contemplatieve voorstel ling. Het publiek wordt uitgenodigd samen met de uitvoerenden op zoek Nieuwjaarsduik bij De Koog Voor het eerst wordt dit jaar ook bij De Koog een nieuwjaarsduik gehouden. Het startschot klinkt dinsdag 1 januari om 14.00 uur. Alle deelnemers ontvangen na afloop een T-shirt. Het kerstweekend wordt in De Koog ingeluid door tien kerstmannen die zaterdag vanaf 17.00 uur de Dorps- Kerstvertelling in De Cocksdorp In de rooms-katholieke kerk aan de Molenlaan in De Cocksdorp wordt zondag 23 en woensdag 26 december de muzikale kerstvertelling Welkom, nieuw kindje opgevoerd. De voorstel ling begint beide keren om 14.00 uur, de toegang is gratis. Na afloop wordt een inzameling gehouden. Rijdende rechter Tijdens de hoorzitting voor het tv- programma van De Rijdende Rech ter die komende woensdag in Ques tion Plaza om 16.00 uur begint, is publiek welkom. De zaal is open vanaf 15.30 uur, om 16.00 uur gaat de deur dicht. Kunstatelier voor kinderen Het kunstatelier voor kinderen van Susana Mulas krijgt een vervolg. Op woensdag 16 januari begint een nieuwe serie van tien lessen in een lokaal van de Jozefschool in Den Burg. In het kunstatelier maken kinderen kennis met verschillende kunstvormen. Er zijn twee groepen, de eerste groep (zes tot en met acht jaar) is van 13.30 tot 14.45 uur en de Relaxed Je mag een gegeven paard niet in de bek kijken. Er wel over vertel len natuurlijk. De Sint, wetend dat ik een verwoed wandelaar ben op de lange afstand; dacht een bril jant idee te hebben. Als ik zelf in de reclamefolders had gekeken, zou ik er waarschijnlijk ook voor gevallen zijn, het elektrisch relax- voetenbad. Met bruis-, verwarm en massagefunctie. Echt iets voor Pien, dacht de oude man. Dacht ik aanvankelijk ook bij het uitpak ken. Hoera, wat heerlijk. Geen getob meer met voetenbadjes die al snel te koud worden, maar heer lijke, warme bruisbellen tussen je tenen. Wel moest ik eerst nog op de fiets voor een verlengsnoer, maar toen was ik er helemaal klaar voor. Ik ging er gemakkelijk voor zitten. Favoriete soap aan, kopje koffie erbij, geurtje in het bad en genieten maar. Mooi niet. In verband met de 90 gradenhoek van de bak moesten mijn voe ten er rechtstandig in. Daar ging mijn lekkere stoel, maar goed, niet zeuren, even aanpassen, een keukenstoel gepakt. Yes, hij kon! Ik schakelde de massagefunctie in en kon door de herrie gelijk de tv niet meer te verstaan. Weg soap. Ik liet me met uit het veld slaan, droogde mijn voeten en zocht een boek. Jawel, daar was ik weer, lavendelbruistabletje, doe je best. Het motortje begon weer te grom men en binnen de kortste keren lag er meer water om de relaxbak dan erin zat. Ik waande me op het strand bij opkomend water. Het echte Texel gevoel. Ik heb zo'n vaag vermoeden dat de uitvinder van de wonderbak met de beste bedoelingen iets in elkaar heeft geknutseld voor een wandelende beminde, maar in de haast haar te verrassen het resultaat nooit zelf heeft uitgeprobeerd. Afijn, ik ben de teleurstelling intussen te boven en zit weer ouderwets met de moeie voeten in een zwijgend, bewegingsloos teiltje. Thermos- kan met heet bijvulwater ernaast. Zo kom ik de kerstdagen wel door. Pien Verberg 'We houden allemaal van verhalen schrijven. Onze groep is de stok achter de deur om actief te blijven', vertelden de schrijfsters bij de pre sentatie. 'We werken aan de hand van opdrachten van Diet, bijvoor beeld om vanuit een bepaald thema of sfeer te schrijven. Voor dit boekje hebben we afgesproken allemaal een sprookje of legende aan te leveren.' Twee jaar geleden verscheen in eigen beheer een eerste boekje, In de mensen welbehagen, niet-alle- daagse kerstverhalen. Daan Wei- boren van Nauta Boek, bij wie het in de winkel lag, was er zo over te spreken dat hij te kennen gaf wel de uitgever te willen zijn van een twee de bundel. Hij bedong daarbij wel dat deze voldoende 'Texels' was. Of de schrijfsters daarin zijn geslaagd, lijkt een beetje de vraag. Her en der staan verwijzingen als het strand, de Dennen en de wad dendijk, maar het thema en de sfeer zijn niet overal even Texels, waar door de topografische aanduidin gen iets geforceerds hebben. In ieder geval heeft niet elke auteur voldoende duidelijk kunnen maken waarom haar vertelling op Texel is gesitueerd. Uitzonderingen vormen vooral de verhalen van Barnard, die legendes over Heintjevaar en Tientöners nieuw leven in blies. Niet onaardig en enigszins cabaretesk is het juttersverhaal van De Graaff over Kees Boontje, met personages als vuurtorenwachter Lange Jaap en jutter Florus en zijn vrouw Flora. Daartegenover staan verhalen die soms tempo, spanning of een logisch plot missen. En wel erg vaak blijkt aan het eind dat de hoofd persoon het allemaal maar heeft gedroomd. 'Het niveau is wisse lend', vindt ook Verschoor. 'Soms denk je dat er nog veel werk te doen is, maar dan plotseling zit er een briljantje tussen. We proberen het niveau steeds hoger te krijgen.' Dat wordt bevestigd door de schrijf sters. 'Je moet de tijd nemen om te schrijven en er consequent voor gaan zitten. Inspiratie krijg je niet zomaar. We lezen alles aan elkaar voor en geven dan ongezouten kri tiek. Soms ben je eerst heel tevre den, maar blijft er uiteindelijk maar weinig van je verhaal over', vertelt Marijke van Heeswijk. 'Schrijven is vooral schrappen', bevestigt Ver schoor. Dat neemt niet weg dat ze trots is op 'haar' leerlingen. 'Het is leuk dat zo'n groep blijft bestaan. En die boekjes zijn het resultaat van taai doorzetten.' Erg sterk is de bijdrage van Leo Barnard. Duidelijk is dat de over leden huisarts uit Oosterend zowel de technische vaardigheid had om een foto te maken, als het gevoel om op de juiste plaats zijn. De foto's dienen als illustratiemateriaal bij de verhalen, maar hebben zoveel zeg gingskracht dat ze ook zonder tekst de moeite van verspreiding meer dan waard zijn, al zal niet ieder een even gecharmeerd zijn van het besluit de foto's ook gespiegeld - onder de 'gewone' afbeelding - af te drukken. Maar dat is een kwestie van smaak. Tesselse Vertelsels telt 88 pagina's, is vormgegeven en gedrukt bij druk kerij Langeveld en de Rooy en voor €9,95 verkrijgbaar in de Texelse boekhandel. te gaan naar stilte. Daartoe bespeelt Barnard het orgel en piano en danst Voortman. De voorstelling, die volgens de uit voerenden gen 'voorstelling' moet heten, maar een 'ervaring', wordt tweemaal per dag uitgevoerd, om 14.00 en 20.00 uur. De toegang is gratis straat vol kunstsneeuw zullen spui ten en vanaf een wagen duizend verlichte kerstmutsen uitdelen. Zij bevoorraden de cafés met ver schillende kerst- en winterbieren. Op het pleintje voor De Toekomst staat gedurende de feestdagen een feesttent waarin activiteiten voor jong en oud. Zondag 23 decem ber speelt vanaf 16.00 uur Johny Upright akoestische swingblues in Het Proeflokaal. Kerstconcert Excelsior Volgens traditie geeft christelijke muziekvereniging Excelsior woens dag 26 december een kerstconcert in de Maartenskerk in Oosterend. Het optreden begint om 12.00 uur en duurt ongeveer een uur. Dirigent is Betty Bakker. Medewerking wordt verder verleend door Rob Manse, Karen Haasdijk en Imme Wassink. De toegang is gratis. Op dinsdag 25 december (eerste kerstdag) mar cheert het fanfare al om 7 uur 's Baptisten vieren kinderkerstfeest De baptistengemeente Texel houdt zaterdag een kinderkerstfeest waar bij een poppenkasttoneelstuk zal worden opgevoerd over het kerst verhaal. Daarnaast wordt een quiz gespeeld en worden kerstliederen gezongen. Het feest wordt gehou den in Eben Haëzer aan de Julia- nastraat in Den Burg en begint om 15.00 uur. De toegang is gratis. Voor meer informatie: Christien Lemstra, tel. 313566. tweede (negen tot en met elf jaar) van 15.30 tot 17.00 uur. De cur sus kost €90,-, inclusief materiaal. Inschrijven kan via tel. 322512. had ook zij geen speciale voorbe reidingen voor het dictee getroffen. 'Ik ga op mijn gevoel af. De eerste ingeving is meestel de juiste', viel te horen in een groepje dames. 'Ik schrijf veel voor mijn studie en ben benieuwd waar ik sta.' 'Niet afkij ken', waarschuwde Albert Hoven, die als hoofd van het correctieteam patrouilleerde. De titel Noord-Hol landse Charme (spelling volgens het groene boekje) bracht menigeen al in verwarring. Want op een zakje pepermunt dat op elk tafeltje was gelegd stond Noordhollands Dag blad (witte boekje). Aangezien de Nederlandse Taalunie het groene boekje hanteert, was de eerste vari ant dus de juiste. Andere instinkers waren hartenkreten, gedachtekron kels en gejeremieer. Merkelbach na afloop: 'Dit is echt ontzettend leuk. Ik moet dat groene boekje toch maar eens zelf lezen.' Met 21 fouten eindigde ze als derde. Samen met Hetty van Dijk (tweede) en Christien Groen en Marianne Dapper nemen deze Texelaars het op tegen kandidaten uit Den Helder en Schagen. Gemiddeld deed Texel het niet zo goed. In Schagen wer den gemiddeld 20 fouten gemaakt, in Den Helder 38. Concentratie tijdens het dictee in de Openbare Bibliotheek. (Foto Noord-Hollandse of Noordhol landse, van adellijken huize of van adelijke huize en geprivilegi eerd of gepriviligeerd? Het waren de woorden die de deelnemers aan het Groot Regionaal Dictee dat zondagmiddag in de Open bare Bibliotheek werd gehouden de meeste hoofdbrekens kostten. Winnaar werd Sytske Dijksen met 17 fouten. Het gemiddelde aantal fouten bedroeg 46,2. Met zeventien deelnemers aan het dictee liep het geen storm, waarbij vooral opviel dat er alleen maar vrouwen plaatsnamen in de school- bankjes. 'Beetje kinderachtig van die mannen, dat moet volgend jaar anders', zei Noortje de Bruijn, die het dictee oplas. 'Best moei lijk, want ik heb nog nooit op dic- teersnelheid voorgelezen. Onder de deelnemers ook wethouder van Onderwijs Marian Merkelbach. Net als de meeste andere deelnemers De kerstmarkt in Den Hoorn staat vrijdag in het teken van muziek. Naast optredens van het kinder- kerstkoor van Michiel Drijver en het fanfarekorps van muziekver eniging DEK op het dorpsplein, geeft het Smartlappenkoor in samenwerking met het duo De Markies een concert met Neder landstalige en internationale kerst liedjes in het Hoornder kerkje. Vanaf 16.00 uur is er van alles te beleven op het dorpsplein. Zo zijn er diverse kraampjes, waar verenigin gen, bedrijven en particulieren uit eenlopende waren aanprijzen. Ook zijn allerlei lekkernijen verkrijgbaar, zoals vers gebakken vis, vlees, koek en broodjes. Ook wordt glühwein geschonken, loopt de kerstman rond en mogen kinderen hun geluk beproeven in de grabbelton. Het eerste muzikale optreden begint rond 18.15 uur en wordt verzorgd door het fanfarekorps van DEK, de vijftig kinderen van het gelegen heidskoor van Michiel Drijver en een popband. Onder leiding van Drijver, die zijn debuut maakt als dirigent van DEK, wordt bekende en min der bekende kerstmuziek ten geho re gebracht. De bezoekers van de markt kunnen hun steentje bijdragen door mee te zingen. Aansluitend is er een concert van het Smartlappenkoor. De muzikale leiding is in handen van let de Ruyter, die tevens accordeon speelt. Piet Kingma begeleidt het gezelschap op drums. Het Smartlappenkoor werd in 1990 opgericht en telt een kleine vijf tig leden, die eens in de twee weken in de ZDH-kantine bijeen komen om te zingen. Jaarlijks is er een optreden in het verpleeg- en het verzorgings huis in Den Burg en een enkele keer ook elders. Dit jaar is echter flink geoefend om een echt kerstconcert te verzorgen. Speciale gasten zijn De Markies. Met Joop van der Mark werd jaren geleden al eens samengewerkt, toen deze als leider van de Stramusica- band (van gehandicapte muzikan ten) een optreden gaf in de Burge meester de Koninghal. Van der Mark speelt viool en orgel, voltooide een opleiding als dirigent en zong dertig jaar in diverse koren. Sinds 2003 vormt hij samen met zijn zoon Wil lem-Jan het duo De Markies. Van der Mark junior speelt viool en gitaar en studeerde jazz en popzang aan het conservatorium in Alkmaar. Als lid van de band Mr. Moon is hij een geziene gast op festivals, feesten en partijen en in muziekcafés. Het repertoire bestaat uit een mengeling van pop, jazz en latin. Het Smartlappenkoor zingt overwe gend Nederlandstalige liedjes. De Markies laten internationale kerst liedjes horen. Het optreden begint om 20.00 uur. De toegang is gratis, maar een vrijwillige bijdrage wordt op prijs gesteld. (j tslciagd 'y*-* v X vM Ben Boersen uit Den Burg is vrijdag in de Van Ghentkazerne in Rot terdam beëdigd tot marinier eerste klasse. Hij volgde de Elementaire Vak Opleiding bij het Korps Mari niers en wordt vanaf half januari voor negen maanden op Curagao geplaatst. LANGEVELD September Oktober November December met Texelse evenementen en alle schoolvakanties Gratis af te halen bij: Mediabureau Langeveld de Rooy - Spinbaan 6 Redactie Texelse Courant - Warmoesstraat 45 LANGEVELD Dinsdag 18 december: In hotel Greenside in De Koog begint om 16.00 uur de ledenvergadering van het Texels Verbond van Onderne mers. Op het programma staan onder meer lezingen van Ronald Bleeker van de Rabobank en TESO-directeur Rob Wortel. In de Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg wordt om 18.00 uur het traditionele kerstdiner voor ouderen geserveerd, verzorgd door de SWOT. Jolanda Persoon van De Tuunderie verzorgt een workshop kerststukjes maken. Locatie is het gebouw van het Rode Kruis aan de Jonkerstraat in Den Burg, aanvang 19.45 uur. Voor info en opgave: tel. 06-21842638. Om 20.00 uur begint in De Buureton een bijeenkomst van de FNV Vrou wen. In Cinema Texel draaien de volgende films: The Golden Compass (20.15 uur); Beowulf (20.00 uur). Woensdag 19 december: Leerlingen van de OSG houden een statiegeldactie. In de hal van de school kunnen lege plastic flessen worden ingeleverd, waarvan het statiegeld ten goede komt aan het Rode Kruis. Bij het Ambachtscentrum (Wezenland in Den Burg) gaan om 10.30, 12.30 en 14.45 uur rondleidingen door de bierbrouwenj en de distilleerderij van start. Een boswachter verzorgt een excursie over vogels, planten en het beheer van een bijzonder gebied. Aanvang 11.00 uur. reserveren bij Ecomare, tel. 317741. De Soos, ANBO en Zusterkringen van Den Hoorn vieren kerst in dorpshuis De Waldhoorn. Ook andere 55-plus- sers uit het dorp of omgeving zijn wel kom. Opgave en informatie bij Irene de Wit (tel. 319542) of Nel Broersma (tel. 319385). Medium Lia Schippers verzorgt een avond in hotel De Lindeboom in Den Burg. Aanvang 20.00 uur, toegang €8,-. Texel'94 houdt in de eigen kantine aan de Haffelderweg in Den Burg de najaarsvergadering. Aanvang 20.30 In Cinema Texel draaien de volgende films: Bee Movie (14.00 uur); Enchan ted (15.45 uur); K3 en de kattenprins (13.30 en 16.15 uur); The Golden Compass (20.15 uur); Beowulf (20.00 uur). In De Kiekendief óp vakantiepark De Krim draait De Scheepsjongens van Bontekoe (15.00 uur). Donderdag 20 december Bij het Ambachtscentrum (Wezenland in Den Burg) gaan om 10.30, 12.30 en 14.45 uur rondleidingen door de bier- Donderdagavond haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 19.00 uur aan de straat te zetten, op de verzamelplaat sen van afvalcontainers, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papier wagen komt in de volgende straten: 2. Kogerstraat, Boogerd, Willem van Beierenstraat, Jonkerstraat, De Zes, Schoonoordsingel, Wagenma kerstraat, Witte Kruislaan. Hoogwater te Oudeschild Di. 18 01.15 en 12.50 u. Wo. 19 02.17 en 13.50 u. Do. 20 03.56 en 15.30 u. Vr. 21 04.55 en 17.10 u. Za. 22 06.15 en 18.37 u. Zo. 23 07.15 en 19.50 u. Ma. 24 08.30 en 20.50 u. Di. 25 09.36 en 21.41 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater. De zon komt zondag 23 decem ber op om 08.52 en gaat onder om 16.26 uur. Maandag 24 december volle maan. brouwerij en de distilleerderij van start. De afdeling De Cocksdorp/Eiertand van de Vrouwen van Nu houdt vanaf 17.00 uur een kerstbijeenkomst in het Eierlandsche Huis. Jolanda Persoon van De Tuunderie verzorgt een workshop kerststukjes maken. Locatie is het gebouw van het Rode Kruis aan de Jonkerstraat in Den Burg. aanvang 19.45 uur. Voor info en opgave: tel. 06-21842638. In Cinema Texel draaien de volgende films: The golden compass (19.00, 21.45 uur); I am legend (19.15, 22.00 uur). Vrijdag 21 december In dorpshuis De Hof in De Koog begint om 14.30 uur de jaarlijkse advents- middag van de dorpscommissie. Opgeven kon tot 19 december. Op het dorpsplein in Den Hoorn wordt van 16.00 tot 20.00 uur een kerstmarkt gehouden. Met diverse kraampjes en attracties. Om 18.15 uur begint een optreden van muziekvereniging DEK en het kinderkoor van Michiel Drijver. Aansluitend (vanaf 20.00 uur) een con cert van het Smartlappenkoor en duo De Markies in het Hoornder kerkje. In de café-brasserie van De Linde boom in Den Burg speelt van 16.00 tot 18.30 uur de Texelse troubadour Jaap Dros. Toe gang gratis. In de Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg begint om 19.30 uur het Alzheimer Café. Wilma Vonk en Atie Overtoom vertellen over geheu- gentrainende gezelschapsspellen. De muziek wordt verzorgd door Anne en Bert Kemper. In de kantine van Texel'94 begint om 20.00 uur de jaarvergadering van de Ezelvereniging. In de RK kerk van Den Burg begint om 20.00 uur een volkskerstzang. Met medewerking van The Singers of the Lord, The Gospeltrain en Excelsior. In Cinema Texel draaien de volgende films: K3 en de Kattenprins (15.30 uur); De scheepsjongens van Bonte koe (16.15 uur); Bee movie (17.00 uur); The golden compass (19.00, 21.45 uur); I am legend (19.15, 22.00 üur). In bioscoop De Kiekendief op De Knm draaien: Alles is liefde (19.00 uur); American gangster (22.00 uur). Om de drukte de baas te kunnen, zet TESO vrijdag van 9.30 tot 16.00 uur een extra boot in. Er is dan ieder half uur een afvaart, zowel vanuit Den Helder als vanaf Texel. Er worden geen wachttijden verwacht. Meer informatie over de veerdienst is te verkrijgen via tel. 369600 of website www.teso.nl. Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Stiana Sibon Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20 31 59 89 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail lnfo@lenr.nl Op al onzo advortonliecontracten en aanbiodlngon daarlM zijn van toepassing de Regelen vooi hel Adverienllewezon van de Stichting ROTA, gevestigd te Amsterdam, zoals gedeponeerd bil de Kamer van Koophandel en Fabrieken !e Amsterdam onder nummer a li98699 Een exemplaar «jn de Regelen voor het Adverlentiewezen wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden Abonnementsprijzen 2007: Per half jaar €36,45 34,85 (automatisch) Per jaar 71,10 68,95 (automatisch) Bij verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. Blues in De Kuip In café De Kuip in De Koog speelt zaterdag bluesband De Veldman Brothers. Het optreden begint om 22.30 uur, de toegang is gratis. De Veldman Brothers heeft zijn spo ren verdiend in het Nederlandse bluescircuit en staat bekend om de geheel eigen sound. De band bestaat uit Gerrit Veldman (gitaar), Bennie Veldman (Hammondorgel en bluesharp), Marco Overkamp (drums) en Donald van der Goes (bas). Molen open De molen van Het Noorden is zater dag 29 december van 11.00 tot 16.00 te bezichtigen. De toegang bedraagt €1,- voor volwassenen en €0,50 voor kinderen. Beeldhouwen Bij Udjat Texel aan de Achtertune in Oosterend wordt zaterdag van 14.00 tot 17.30 uur een cursus beeldhouwen in zandsteen gegeven en maandag van 14.00 tot 17.00 uur een workshop tekenen en schilde ren. Beide cursussen zijn bedoeld voor zowel volwassenen als kinde ren. Meer informatie is te vinden op www.udjattexel.nl. Geven aan een goed doel? Let op dit keurmerk

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 2