a m. 'Raden welke kinderen tegenover Sint zitten' me- www.texelwereldwijd.nl TEXELSE J COURANT Piet Knol neemt afscheid van Sinterklaas 'Volgens Starwood was ik 8 november jarig' sÉSSI Kerstprogramma De Lindeboom I Geknip|<? DINSDAG 18 DECEMBER 2007 Scheidend voorzitter Piet Knol met de gouden staf die hij kreeg voor zijn inzet voor de stichting Sint en Piet. De geur van 360 kilo pepernoten n Molenkoog, onderlinge saam horigheid, improvisatie in huis kamers en altijd even wat blijven drinken na afloop. Het zijn zo wat zaken die voorbij komen als Piet Knol uit Den Burg vertelt over 21 jaar betrokkenheid bij Sinterklaas op Texel. Dit jaar nam hij afscheid als voorzitter van de Stichting Sint en Piet. 'Volgend jaar gaan we de intocht sens vanaf de wal bekijken', vertelt Knol lachend. 'Daar is de afge- open twintig jaar niet veel van gekomen.' Sinds 1986 was hij jaar- jjks aanwezig op de boot als die de haven van Oudeschild binnen voer. Eerst als assistent van de Zwarte Pieten en sinds 1998 hielp nj achter de schermen de Sint een landje. )e brandweer, waar Knol vrijwil- iger is, vormde de basis voor zijn deelname aan het Sinterklaasfeest. Piet Roeper, die toen bij de brand weer zat, vroeg of ik geen zin had om mee te doen. We zaten destijds nog bij de familie Witte op Sint Marcus. Daar was één douche, it moest in de huiskamer worden ingekleed, maar het was wel heel gezellig. Na afloop aten we er ook altijd hutspot met gehakt.' •98, na het vertrek van Roe per, werd de Stichting Sint en Piet opgericht. Knol nam de rol van voorzitter op zich. De uitdij ende groep van tientallen vrijwil- igers was toen inmiddels verkast ■aar het woonhuis van Jan Keij- ser, het Kampeercentrum en later de Zilvermeeuw. Sinds zeven jaar s zwembad Molenkoog het vaste Onderkomen. 'Half oktober trek ken we erin om de boel op orde te naken. Daarna laten we 360 kilo oepernoten komen. Dan ruikt heel Molenkoog er naar. Tijdens de Sin- erklaastijd is het er een drukte van oelang met iedereen die rondloopt om mee te helpen.' Kinderen 'akjesavonden met de eigen kin deren moest de familie Knol jaren- ang standaard op andere avonden dan 5 december houden, vaak met behulp van de opa's en oma's. Op Sinterklaasavond hadden Piet en zijn vrouw Magda andere zaken aan het hoofd. Hetzelfde gold voor de weken die aan pakjesavond vooraf gingen. Magda hield bij wel ke Texelaars een bezoekje van de Sint wilden hebben, Piet regelde met de andere vrijwilligers onder tussen tal van andere zaken. 'We hechten veel waarde aan de kwa liteit van de kleding. Dat betekent dus elk jaar met alle pakken naar de stomerij en zorgen dat het er allemaal goed uit blijft zien. De hoofdpietenpakken maken we ook zelf.' Magda zorgde er voor dat de Sint per uur gemiddeld zo'n drie huis bezoeken van telkens een kwartier kon afleggen. Buiten Den Burg werden over het algemeen twee bezoeken per uur gerekend. 'Dat betekende een hoop plannen, want je probeert de bezoeken alle maal zo dicht mogelijk bij elkaar te houden.' Knol ondervond in de loop der jaren dat de huisbezoeken soms het nodige improvisatietalent van de Sint vergden. 'Ouders wordt altijd gevraagd als geheugensteun tje een lijstje met de namen van de kinderen te geven. Dat werd wel eens vergeten en dan moest de Sint maar raden welke kinderen er tegenover hem zaten. Dat kwam altijd wel goed, maar was soms lastig.' Een bezoek aan een familie in de Mars deed een stevig beroep op het improvisatietalent toen de pakjes letterlijk achter slot en gren del bleken te liggen. 'De vader had gevraagd of de cadeaus bij de buurman in de schuur konden staan. Dat kon, maar de buur man ging wel een paar weken met vakantie. De vader dacht dat hij de schuur open zou laten, maar toen de Pieten de cadeaus gingen halen, bleek de deur toch op slot te zitten. Er is toen een spel van gemaakt dat de Pieten de sleutel hadden kwijt gemaakt. Ze hadden gelukkig nog wat pakjes bij zich die van een actie waren overgebleven, maar op de echte cadeaus hebben Vele Texelaars en oud-Texelaars verblijven in den vreemde. Om het thuisfront op de hoogte te hou den van het wel en wee hoeven door de komst van weblogs geen dure telefoongesprekken meer te worden gevoerd. Dagelijkse bele venissen, maar ook foto's zijn op de weblogs te vinden. De Texel se Courant bekeek het weblog van Anne Uitgeest. Zij vertrok in september naar het Ierse Cork om daar vijf en een halve maand stage te lopen als reserverings medewerker bij Starwood Hotels en Resorts. Als reserveringsmedewerker moet je ook 's avonds aan de slag. Dat viel Uitgeest in het begin zwaar. 'Ik heb net stage gelopen tot twaalf uur. Van half vier tot twaalf uur zijn dat ze de cijfers hebben omge draaid. Volgens Starwood was ik 8 november jarig. Dat stond op alle televisieschermen. Een paar men sen kwamen naar me toe om me te feliciteren. Erg grappig.' In Ierland kennen ze geen Sinter klaas, maar Uitgeest vierde het toch. 'Donderdagavond gingen we bij Starwood Sinterklaas vieren met alle Nederlanders. We hadden loot jes getrokken en moesten iets voor €10,- kopen en een gedicht maken.' Sinterklaas zonder snoepgoed is geen Sinterklaas, dus daar hadden de Nederlanders een oplossing voor gevonden, 'ledereen had snoep goed meegenomen uit Nederland of ouders die op bezoek waren, namen iets mee. We hadden te veel. ledereen was misselijk aan het einde van de avond.' Ouwe Sun- jm/Beeldbonh Texel) de kinderen toch moeten wachten tot de buurman terug was.' Overdragen Een jaar geleden gaf Knol binnen de stichting aan dat hij het stokje wilde overdragen. 'Dan was er een jaar de tijd om opvolging te vin den.' Voorkomen dat het werk voor de stichting hem tegen zou gaan staan, was een van de redenen te .stoppen. De financiële perikelen rond het financieren van de intocht in Oudeschild en Den Burg speel den ook mee. 'Dat heeft voor mij het stoppen wel versneld, vooral nadat we voor geldwolven waren uitgemaakt, omdat er een paar duizend euro voor het organiseren van de intocht nodig was.' Het stoorde Knol dat de stichting op de kosten werd aangekeken, terwijl zij slechts een van de deel nemers is in de door ondernemers georganiseerde intocht. 'De stich ting heeft daar verder niks mee te maken en dat geld ging ook niet naar de stichting. Wij worden alleen ingehuurd voor Den Burg.' Volgens Knol wordt over het hoofd gezien dat de intocht geld kost doordat er diverse zaken bij komen kijken. 'De organisatie heeft geld nodig om bijvoorbeeld de peper noten te kopen, hulpdiensten in te schakelen of een geluidsinstallatie te regelen. Het kost allemaal geld om dat erbij te hebben.' Ondanks de wrevel over de peri kelen vérlaat Knol de stichting met een goed gevoel. 'Die is financieel gezond en met Pablo Brandenburg. Joost Albers, Ricardo de Graaf, Richard Bousma en Toon van Nul and is een nieuw bestuur aange treden dat er veel zin in heeft.' Jan Oosterhof neemt volgend jaar de taak van Knol over om de Sint bij de intocht een handje te hel pen. Bij Gemeentewerken hebben de vrijwilligers recent gezamenlijk afscheid genomen, nadat Piet en Magda daar met een smoesje heen waren gelokt. 'We hebben daar een vergulde staf van ze gekre gen', laat Piet trots zien. 'Die heeft een mooi plekje in de huiskamer gekregen.' harde werktijden omdat je tot twaalf uur gewoon moet opletten ook al ben je heel erg moe!' Gelukkig is ze ook wel eens vrij zodat ze de omgeving kan verkennen. Zo ging ze begin november naar de Cliffs of Moher waarvan foto's zijn te zien op het weblog. 'Ze zijn mooi en heel hoog!' Ze heeft het naar haar zin bij Starwood met leuke collega's. Zo leuk, dat ze haar verjaardag vierden terwijl ze niet jarig was. 'Ik ben op 11 augustus jarig, maar ik denk anneuitgeest Hotel De Lindeboom in Den Burg heeft voor de week tussen Kerst en Oudjaar een muzikaal pro gramma samengesteld. Elke dag zijn in een van de zalen van het complex een of meer optredens te beluisteren. De toegang is steeds gratis. De Texelse singer/songwriter Jaap Dros verzorgt driemaal een optre den, steeds met ander repertoi re. Vrijdag 21 december speelt hij solo. Óp tweede kerstdag brengt hij samen met organist Willem Beerling folk, ballads en jazzstandaards en op de middag van Oudjaar samen met Rikus Kloosterhuis (contrabas) popsongs en eigen composities. Al deze optredens beginnen om 16.00 uur. De eveneens Texelse band Wad zou't verzorgt zaterdag 22 decem ber vanaf 22.00 uur een swingend optreden in Question Plaza. Met DJ Pieter Krugers achter de draaitafels wordt het een avond vol muziek uit de jaren '80 en '90. Een dag later, zondag 23 december, treedt in Question Plaza het Kinder- kerstkoor onder leiding van Michiel Drijver op. Kinderen van heel Texel, in de leeftijd van 6 tot 12 jaar, zin gen samen in een groot koor. Dit optreden duurt van 16.00 tot 17.00 uur. Aansluitend verzorgt Pip Bar nard een optreden in Het Schouten- huys. Zichzelf begeleidend op piano brengt hij een programma van croo ners uit de jaren dertig. Barnard is maandag 24 december vanaf 17.00 uur te horen in de café-brasserie. Vrijdag 28 december verzorgt sin- ger/songwriter Joost Dobbe uit Den Helder twee optredens. Van 16.00 tot 18.00 is hij te horen in de café brasserie en van 20.00 tot 22.00 uur in Het Schoutenhuys. Dobbe werd geïnspireerd door de muziek uit de jaren '60 en '70 en mengt pop, rock, reggae en blues tot een verfrissend geheel. Zondag 30 december wordt in de café-brassene een literaire avond gehouden, met voordrachten van en vraaggesprekken met (Texelse) schrijvers en dichters en muziek. Tevens vindt hier de presentatie plaats van het tweede nummer van Het Eiland, literair tijdschrift voor Texel. ,yl In Delta, het onafhankelijke week blad van de Technische Universiteit Delft vertelt Jorge Peregrin Empe- ranza uit Spanje over de rust die hij vond tijdens een bezoek aan Texel. derklaas moest ze missen, maar ze wenste de thuisblijvers veel plezier. 'Feest maar twee keer zo hard, ook voor mij (ben zo jaloers op jullie)!' Het internetadres van de weblog van Uitgeest is: http://anneuitgeest. waarbenjij.nu. Kent u een (oud)-Texelaar die momenteel in het buitenland verblijft en een weblog bijhoudt? Bel dan met de redactie' 362621 of stuur een e-mail: redactie@texelsecourant.nl. VERVOLG VAN PAGINA 1 Texelenergie Op langere termijn wordt volgens Kieft mogelijk ook dividend uitge keerd. Aanmeldformulieren zijn te downloaden op de website van de energiecoöperatie (www.texelener- gie.nl) en liggen bij Expert en Kan toorvakhandel L&R in Den Burg. Volgens Kieft komen ze ook nog in de buitendorpen te liggen. Texel- Energie geeft in advertenties aan waar. Kieft wijst erop dat Texelaars die aandeelhouder worden, niet auto matisch stroom van de coöperatie afnemen. 'Per huishouden kan er maar één stroomafnamecontract zijn, maar vaak willen meerdere mensen uit een huishouden wel ieder eigen aandelen nemen.' Om stroom af te nemen, moet iemand wel aandeelhouder zijn. 'We kunnen tegen een concurreren de prijs leveren. De stroom die via TexelEnergie wordt geleverd, wordt goedkoper dan de grijze stroom van NUON.' Hoeveel er per kiloWatt wordt berekend, moet volgens Kieft nog nader worden gespecificeerd. Dat wordt in januari bekend. Texel Energie richt zich met de aandelen met name op de verkoop aan Texe laars of mensen die een binding met het eiland hebben. De aandeelhouders krijgen invloed op het beleid. Zij bepalen welke koers TexelEnergie vaart. Het is aan hen te zeggen welke vormen van duurzame energie wel of niet op Texel moeten worden ontwikkeld. 'Daarmee wordt invulling gegeven aan het begrip energiedemocra tie dat op Samso al is ontstaan.' Daar bepaalden de eilandbewoners met elkaar dat er biomassaver- brandingscentrales en windmolens moesten komen. TexelEnergie onderzoekt momen teel energiewinning met behulp van zonnepanelen. Kieft: 'Er wordt ook onderzoek gedaan naar de warm waterbei bij De Cocksdorp, we onderzoeken biomassavergisting uit organisch afval van het eiland en we bekijken serieus de mogelijkheden van getijdenenergie.' Dat is voorals nog met haalbaar doordat de PKB Waddenzee permanente bouw werken in de Waddenzee verbiedt. TexelEnergie wil, net als op Samso is gelukt, proberen de betrokken overheden op andere gedachten te brengen. De ontwikkeling van de eigen energiecoöperatie wordt volgens Kieft met belangstelling door provincie en rijk gevolgd. De coöperatie hoopt binnenkort een eigen locatie te hebben waar Texe laars met vragen terecht kunnen. 'We willen geen anonieme helpdesk hebben, maar gewoon een plek waar je even kunt binnenlopen.' Bedoeling is dat Texelaars er ook terecht kunnen voor meer duidelijk heid. 'We hebben bijvoorbeeld al de vraag gehad of er voor de Texelse stroom aparte stopcontacten moe ten komen. Dat is niet het geval.' TexelEnergie is eveneens bezig een directeur te zoeken. Rikus Kieft, president-commissaris y Huisvuilcentrale tekenden gisteren i het leveren van groene stroom vooi tn TexelEnergie, en directeur Chris Kuijten van de r hotel Den Burg een intentie-overeenkomst over de Texelse energiecoöperatie. (Foto Jvot j- Hartum LANGE A I TERMIJN Aêenda Zaterdag 22 december: De Muziek- en Dansschool ver zorgt een workshop Christmas Darols zingen. Vanaf 10.15 uur wor- len bekende en minder bekende Engelse kerstliederen ingestudeerd. De dag wordt afgesloten met een openbare presentatie in de Doops gezinde kerk in Den Burg, aanvang 16,00 uur. Voor informatie en aan- nelding: Muziek- en Dansschool, 'el. 313493, e-mail info@mdt-texel. Bij het Ambachtscentrum (Wezen and in Den Burg) gaan om 10.30, 12.30 en 14.45 uur rondleidingen door de bierbrouwerij en de distil leerderij van start. Bij de Texelse Bierbrouwerij (Schil- ferweg 214b, tussen Den Burg en Oudeschild) gaan om 14.00, 15.00 en 16.00 uur rondleidingen van start. Opgave 20 minuten van te voren in het proeflokaal. De afdeling Den Burg van ouderen bond ANBO viert kerst in de kantine van De Bolder. Bij Udjat aan de Achtertune in Oos terend wordt van 14.00 tot 17.30 uur een cursus beeldhouwen in speksteen gegeven. In Eben Haëzer aan de Julianastraat in Den Burg begint om 15.00 uur een kinderkerstfeest van de baptis tengemeente Texel. In dorpshuis De Bijenkorf in Oos terend begint om 17.00 uur een maaltijd voor senioren en alleen staanden. In theater-restaurant Klif 12 in Den Hoorn begint om 19.00 uur het diner-cabaret (diner met tussen de gangen door liedjes en cabaret). Reserveren: tel. 319633 of www. klif12.nl De Texelse band Wad zou 't en DJ Pieter Krugers verzorgen van 22,00 tot 3.00 uur een swingende avond in Question Plaza in Den Burg. De toegang is gratis. In café De Kuip in De Koog begint om 22.30 uur een optreden van bluesband De Veldman Brothers. De toegang is gratis. In Cinema Texel draaien de volgen de films: Enchanted (11.30, 13.15 uur); K3 en de Kattenprins (11.45, 15.30 uur); Bee movie (14.00, 17.00 uur); De scheepsjongens van Bon tekoe (16.15 uur); The golden com pass (19.00, 21.45 uur); I am legend (19.15, 22.00 uur). In bioscoop De Kiekendief op De Krim draaien: Alles is liefde (22.00 uur). Zondag 23 december: Op het terrein van SV Oosterend wordt het eerder afgelaste Snert- toernooi voor recreatievoetballers gespeeld. Aanvang 10.30 uur. In de Slufter gaat om 11.00 uur een excursie onder ieiding van een bos wachter van start. Reserveren bij Ecomare, tel. 317741. De winkels in Den Burg zijn van 12.00 tot 16.00 uur geopend. In de RK kerk in De Cocksdorp begint om 14.00 uur de kerstvertel ling 'Welkom, nieuw kindje'. Toe gang is gratis, na afloop wordt een inzameling gehouden. Vanaf 16.00 uur speelt Johnny Upright akoestische swingblues in het Proeflokaal in De Koog. Het Kinderkerstkoor onder leiding van Michiel Drijver geeft van 16.00 tot 17.00 uur een optreden in Ques tion Plaza in Den Burg. De toegang is gratis. Pip Barnard speelt van 17.00 tot 20.00 uur crooners in Het Schou tenhuys in Den Burg. In Cinema Texel draaien de volgen de films: Enchanted (11.30, 13.15 uur); K3 en de Kattenprins (11.45. 15.30 uur); Bee movie (14.00, 17.00 uur); De scheepsjongens van Bon tekoe (16.15 uur); The golden com pass (19.00, 21.45 uur); I am legend (19.15, 22.00 uur). In bioscoop De Kiekendief op De Krim draaien: De wonderwinkel van Mr. Magorium (14.00 uur); Kapitein Rob en het geheim van professor Lupardi (16.15 uur); Alles is lief de (19.00 uur); American gangster (22.00 uur). Maandag 24 december: Bij Udjat aan de Achtertune in Oos terend begint om 14.00 uur een workshop tekenen voor kinderen en volwassenen. Pip Barnard speelt van 17.00 tot 20.00 uur crooners in de café-bras serie De Lindeboom in Den Burg. In de katholieke kerk in Den Burg begint om 19 00 uur een optreden van het Kerstkinderkoor onder lei ding van Michiel Drijver. Het concert maakt deel uit van de Herdertjes viering. In De Cocksdorp worden van 19.00 tot 20.00 uur kerstliederen gezon gen onder de kerstboom in de Wad- denkerk. Na afloop is er glühwein en warme chocolade. In Cinema Texel draaien de volgen de films: Enchanted (11.30, 13.15 uur); K3 en de Kattenprins (11.45, 15.30 uur); Bee movie (14.00, 17.00 uur); De scheepsjongens van Bon tekoe (16.15 uur); The golden com pass (19.00, 21.45 uur); I am legend (19.15, 22.00 uur). In bioscoop De Kiekendief op De Krim draaien: De wonderwinkel van Mr. Magorium (14.00 uur); Kapitein Rob en het geheim van professor Lupardi (16.15 uur); Alles is lief de (19.00 uur); American gangster (22.00 uur). Dinsdag 25 december: In theater-restaurant Klif 12 in Den Hoorn begint om 19.00 uur het Kerstwinter diner-cabaret (diner met tussen de gangen door liedjes en cabaret). Reserveren: tel.319633 of www.klif12.nl In Cinema Texel draaien de volgen de films: Enchanted (11.30, 13.15 uur); K3 en de Kattenprins (11.45, 15.30 uur); De scheepsjongens van Bontekoe (13.45 uur); Bee movie (17.00 uur); The golden compass (19.00, 21.45 uur); I am legend (19.15, 22.00 uur). In bioscoop De Kiekendief op De Krim draaien: Alles is liefde (19.00 uur); American gangster (22.00 uur). Woensdag 26 december: Bij het Ambachtscentrum (Wezen land in Den Burg) gaan om 10.30, 12.30 en 14.45 uur rondleidingen door de bierbrouwerij en de distil leerderij van start. Een boswachter verzorgt een excur sie over vogels, planten en het beheer van een bijzonder gebied. Aanvang 11.00 uur, reserveren bij Ecomare, tel. 317741. In de Maartenskerk in Oosterend begint om 12.00 uur het jaarlijkse kerstconcert van christelijke muziek vereniging Excelsior. Met medewer king van Rob Manse, Karen Haas- dijk en Imme Wassink. Betty Bakker is dirigent. Entree gratis. Om 12.00 uur begint in Ecomare een poppenkastvoorstelling voor kinderen vanaf 3 jaar. Prinses Moeka ontdekt allerlei zeemonsters. Gratis voor bezoekers van Ecomare. In de RK kerk in De Cocksdorp begint om 14.00 uur de kerstver telling 'Welkom, nieuw kindje'. De toegang is gratis, na afloop wordt een inzameling gehouden. Zanger-gitarist Jaap Dros en pianist Willem Beerling spelen van 16.00 tot 18.30 uur ballads en jazzstandards in de café-brasserie van De Linde boom in Den Burg. In theater-restaurant Klif 12 in Den Hoorn begint om 19.00 uur het Kerstwinter diner-cabaret (diner met tussen de gangen door liedjes en cabaret). Reserveren: tel.319633 of www.klif12.nl In Cinema Texel draaien de volgen de films: Enchanted (11.30, 13.15 uur); K3 en de Kattenprins (11.45, 15.30 uur); Bee movie (14.00, 17.00 uur); De scheepsjongens van Bon tekoe (16.15 uur); The golden com pass (19.00, 21.45 uur); I am legend (19.15, 22.00 uur). In bioscoop De Kiekendief op De Krim draaien: American gangster (22.00 uur); Alles is liefde (19.00 uur); Kapitein Rob en het geheim van professor Lupardi (16.15 uur); De wonderwinkel van Mr Magorium (14.00 uur).

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 5