Hooitijd voor producenten van kerstpakketten Bezwaren tegen wandelpad zeereep 1 EXELSE COURANT Kruisbestuiving op Wezenspyk Oorlam met receptenboek 'Iets duurzaams en tijdloos' 'Pakket dat in één week op gaat' 'Kerstpakketten persoonlijker' Ingmar de Boer en Jasper Diks bij het inpakken van de pakketten VERVOLG VAN PAGINA 1 Peuterspeelzalen In hoeverre de discussie gevolgen heeft voor het voortbestaan van de peuterspeelzalen in alle dorpen, is nog niet duidelijk. In stukken van het college wordt sluiting van de speelzalen in Den Hoorn en De Cocksdorp (de twee kleinsten) als optie genoemd, maar hardop heeft niemand zich daarvoor uitgespro ken. Volgens wethouder Marian Merkel- bach (welzijn) is het echter lastig uitvoering te geven aan een raads besluit van een paar jaar geleden dat in elk dorp een peuterspeelzaal moet zijn. Volgens Van Andel is ten opzichte van een paar jaar geleden het aantal peuters aan het afnemen. 'En we hebben ook niet de ver wachting dat het weer toeneemt.' Dat heeft weer gevolgen voor de ouderbijdragen, die ook een deel van de kosten moeten dekken. Van Andel wijst erop dat die bijdragen toch al niet hoog zijn in verband met de vele lage inkomens op het eiland. Er maken tegen de 140 peuters gebruik van de speelzalen. Doordat die met gelijkmatig over het eiland zijn verspreid, kan er in sommige zalen soms weinig deelname zijn. Hoeveel Pharos extra nodig heeft om in elk dorp een speelzaal te laten draaien, kan Van Andel nog niet zeggen omdat de getallen nog onderweg zijn naar de politieke par tijen. Uitspraken over het openhou den van speelzalen doet Pharos niet. 'Daar moeten de politieke par tijen zich over uitlaten.' Evaluatie Die kunnen begin volgend jaar van Pharos ook een evaluatie over het wel en wee van de brede welzijn- stichting tot nu toe verwachten. Als het aan Pharos ligt, gaan er zaken veranderen. 'De organisatie is min der breed geworden dan de bedoe ling was en daardoor ben je kleine organisatie ook kwetsbaar. Het was oorspronkelijk de bedoe ling dat veel welzijnsvoorzieningen bij de brede welzijnstichting zouden worden ondergebracht. Dat werden uiteindelijk alleen het peuterspeel- zaalwerk, de dorpssteunpunten er het jeugd- en jongerenwerk. Procedure nodig voor wandelpad Wethouder Nico Kikkert vindt het een voorbeeld van overtrokken regelgeving: wandelen over dij ken, natuurgebied en agrarische grond is strijdig met het bestem mingsplan. Om deze terreinen toch in een openbare wandelrou te te kunnen opnemen, is daarom een artikel 19-procedure nodig. Het is momenteel aan de orde, want de provincie wil het bestaande wan delpad op het vasteland van Noord- Holland compleet maken met twee etappes op Texel van elk 16 kilome ter. Voor een groot deel volgt deze route bestaande verharde wegen en paden, maar de helft loopt over onverhard terrein van Hoogheem raadschap, Natuurmonumenten en particulieren. Die gaan ermee akkoord en hun pachters ook, maar deze vorm van 'recreatief medege bruik' is alleen toegestaan in de dui nen, zodat voor de overige terreinen vrijstelling moet worden geregeld via de genoemde procedure. Wat Kikkert betreft, zal dat in de toe komst niet meer nodig zijn. Het is in elk geval een onderwerp dat in het kader van het project Ruimte voor ontwikkeling aan de orde zal worden gesteld. Onder de huidige omstandigheden kan de aanleg pas van start gaan als de procedure is afgerond. B en w geven alle medewerking, want het plan past in het gemeentelijke wandelpadenplan en is ook in over eenstemming met het beleid van de provincie. De route loopt vanaf het redding boothuis bij De Cocksdorp, via de binnendijk van Eierland, langs De Waal, de Hogeberg en de Prins Hendrikpolder naar de veerhaven. Op enkele plaatsen is naast de route een alternatieve route opge nomen, waarvan gebruik kan wor den gemaakt kan worden als de gewone route tijdelijk niet mag wor den gebruikt in verband met de rust voor broedende vogels. De provin cie zorgt voor aanleg en onderhoud. De aanleg bestaat uit het aanbren gen van bewegwijzering. Verharding blijft achterwege, zodat nergens een aanlegvergunning nodig is. Er komen ook gedragsbordjes, mei daarop de in acht te nemen regels, zoveel mogelijk op reeds bestaand wegmeubilair. Bij afrasteringen er andere erfafscheidingen komen overstapjes en bij het beginpunt; van elke etappe wordt een informa tiepaneel gezet. Het begin en het eindpunt van elke etappe liggen op korte afstand van een bushalte. Voor iedereen die met dementie te maken krijgt, is de ziekte een ramp. Of u het nu hebt of niet. Slechts één ding is zeker, u moet er mee leren leven En daarbij kunnen wij u helpen, nu en in de toekomst Wij zijn er voor u en we zullen u niet vergeten. Steun ons. Giro 2502. www alzheimer-nederland nl Als u wilt praten over dementie. Alzheimer- telefoon (030) 656 75 11. Vergeet niemand. DINSDAG 18 DECEMBER 2007 De markt voor kerstpakketten is in beweging. Nu het Rijk het bedrag dat er belastingvrij aan mag worden besteed heeft verhoogd, is het voor ondernemers een interessante handel geworden. Makers van Texelse producten varen er wel bij. Het aanbod aan echt Texelse kerstpakketten is dit jaar sterk uitgebreid. Producenten zijn samenwerkingsverbanden aan gegaan en er is sprake van kruisbestuiving. Maar er is ook concurrentie en hier en daar wordt met een schuin oogje naar elkaar gekeken. De redactie nam een kijkje achter de scher men, waarbij we niet pretenderen dat we bij alle producenten van kerstpakketten langs zijn geweest. Tekst en foto's (tenzij anders aangegeven) Gerard Timmer man. Tenminste één product van onszelf' Volop drukte bij catering service van Ruud en Christie Boom, waar onder meer 275 kerstpakketten voor het NIOZ worden ingepakt. 'We doen dat al heel lang Dit jaar bestaat het uit een groot plateau chocola, een kalender met foto's van het NIOZ en een fles wijn. We hebben de doos ook wel eens met Texelse producten gevuld. Het is maar net wat de klant wil. Maar ik stel één voorwaarde: er moet tenminste één product in zit ten dat we zelf maken, anders doe ik het niet.' Boom is het werken in grote hoeveelheden gewend. 'Laatst hebben we voor de gemeente 170 muesliappeltaarten gemaakt. En in het pakket dat we voor een Texels Tegen de aanleg van een wandel pad over de buitenste duinenrij bij De Koog zijn drie bezwaren ingebracht. Het ziet ernaar uit dat een daarvan wordt ingetrokken. De rest zal worden voorgelegd aan de bezwaarschriftencommis sie die eind januari advies zal uitbrengen aan b en W. Directeur Harry Mathijsen van Texel Campings (vroeger RST) had for meel bezwaar gemaakt omdat hij onvoldoende inzicht had in het tra cé van het pad dat bij het eind van het slag van Opduin gedeeltelijk over zijn camping loopt. Hij wil niet dat de kampeerders er onevenre dig nadeel van ondervinden. Dins dag verschafte de werkgroep van opdrachtgever Stichting Coeghe alsnog duidelijkheid door het tracé met paaltjes uit te zetten. Mathijsen kon er zich in vinden en verklaarde dat hij zijn bezwaar zou intrekken. Ook kampeerder Cees Duin, die bij het begin van het pad een vaste standplaats heeft, ging akkoord. Bij het graafwerk dat voor de aanleg van het pad nodig is, kan ook met zijn belang voldoende rekening wor den gehouden. Overeenstemming met Texel Cam pings is voor het welslagen van het project onmisbaar, want zonder dat akkoord zou ook Staatsbosbeheer geen goedkeuring geven. Aantasting De twee andere bezwaarschriften zijn van meer principiële aard. De familie Kooiman-van de Werken (eigenaren van strandhotel-res- taurant Noordzee) vindt een pad van die breedte met betonnen ver harding een onnodige aantasting van de natuur. Verwezen wordt naar het pad dat er vroeger lag en diverse bestaande kleischelpenpa- den in bos en duin die allemaal 1,50 meter of smaller zijn en toch goed voldoen. In elk geval moet het pad zodanig worden afgesloten dat alleen rolstoelers en wande laars erop kunnen. Gesuggereerd wordt dat het beoogde pad van de nu aan de orde zijnde breedte wel eens bedoeld zou kunnen zijn als bevoorradingsmogelijkheid van een vast strandpaviljoen dat in de toekomst bij paal 19,5 zou kunnen komen. Dat zou een aanslag zijn op de exploitatiemogelijkheden van de bestaande paviljoens, het res taurant en het hotel bij de Badweg. Kooiman vindt dat zo'n paviljoen zelfs expliciet uitgesloten moet wor den. 'De Koog is het meest gebaat met een echt wandelpad dat past in het duingebied, dat niet voor andere doeleinden gebruikt kan worden en zo weinig mogelijk schade toebrengt aan de natuur'. 'Kruisbestuiving', noemt Anton Wit te de kerstpakketten van ambach telijke Texelse producten, die op kaasboerderij Wezenspyk worden samengesteld. Liefst zes verschil lende pakketten, luisterend naar de namen Texelse Dame, Texels boerenpakket Wezenspyk. Texelse lekkerbek en de Smaak van Texel. Janine Witte: 'We kwamen op het idee door collega's aan de overkant, die zelf pakketten samenstelden. Dat leek ons een mooie verbreding. Bovendien hebben we in deze tijd van het jaar wel wat tijd over.' Anton: 'We wilden het echt Texels houden. Waddenproducten dus niet, want cranberryjam van Terschelling vin den we er niet tussen passen In het pakket een ambachtelijk gemaakt Texels boerenkaasje, waarbij men de keuze heeft uit meerdere sma ken. Een kuipje schapensmeerkaas. Bij kaas hoort wijn, dus een fles rode wijn van Wijhuis Oosterend. Weliswaar met van Texelse druiven, maar wel speciaal gebotteld door het Strender wijnhuis. En een zakje chocoladeschaapjes, gemaakt door Arnold Looyer. Verder Texelse scha- penmelkzeep van Kees de Waal en het flesje Schapenwol Bodycreme met echt Wolvet is een natuurpro duct van De Noordkroon. 'Minder vraag naar tierelantijntjes' Wie over Texelse kerstpakketten schrijft, kan niet om Goënga in Den Hoorn heen. Hans Zijm: 'We maken natuurlijk al jaren het Hoornder- hart, dat vaste bestanddelen bevat. Maar iedereen wil tegenwoordig wat anders. De eén kiest voor een flesje bier, de ander een Juttertje, we stop pen er hele lamsvleespakketten en gourmetschotels in, maar ook Texelse rojlades. Het hangt er maar vanaf hoeveel geld men er voor over heeft. Vaak bestelt men op het laatste moment. Nog even een mandje zus en zo. We merken dat de vraag naar tierelantijntjes die later op de rommelmarkt belanden minder wordt, er is meer vraag naar eten en drinken. Vanmorgen belde er nog iemand voor zestig rauwe lamshammen.' bedrijf maken zit weer een dikke Texelaar, een koek die wij maken. En we stoppen er een grote Texelse runderrollade in. Gebraden en wel, vacuüm verpakt, want het braden van zo'n ding beheerst niet ieder een. Kan zo worden weggesneden. Zo hebben we veel vaste klanten. We gebruiken veel Texelse produc ten. We werken in dat opzicht leuk samen met Wezenspyk.' De inpaktafel van kerstpakketten van de De Blauwe Rafel. Een soortelijk pakket als dat van Annet van Ruitenburg, maar dan met speciaal serviesgoed als toevoe ging, wordt op de markt gebracht door Majella Reijnders van De Blauwe Rafel in de Warmoesstraat. 'Ik maak al heel lang kerstpakket ten Mijn vriendin Jolet Leenhouts maakt er een toepasselijke tekening bij. We bieden iets duurzaams dat ook tijdloos is. Iets wat je het hele jaar kunt gebruiken. Vaak iets met serviesgoed. We stoppen er ook altijd iets cultureels in. Een boekje, zoals nu Van Lamsoor tot Oorlam, maar het kan ook een DVD zijn. We bedenken elk jaar een ander the ma. Bij een chocolad.emelkpakket liet ze zich inspireren door Droste en maakte Jolet een hedendaagse tekening van een meisje met een dienblad. Ik heb veel klanten aan de overkant. Reclame hoefde ik niet te maken, het is zo gegroeid. Veel pakketten moeten vaak op tijd klaar zijn. Bijvoorbeeld een bestel ling voor een commissie die de laat ste vergadering in december houdt. Vroeger brachten mijn man en ik de bestellingen zelf rond door het land. Dat was best leuk. Maar daar is nu geen beginnen meer aan.' 'Veel kerstpakketten belanden onder in een kastje en blijven daar jaren staan. Wij wilden een pak ket samenstellen dat in een week helemaal op gaat Een doos vol genot.' Aan het woord is Willem 'Parel' Roeper, die samen met sla ger Peter Haker twee jaar gele den begon met het samenstellen van een Texels kerstpakket. Haker: 'Een doos met alleen vlees is wat eenzijdig, vandaar dat ik eens met Willem ben gaan praten. We zitten in één gebouw en we weten elkaar makkelijk te vinden. We wilden wel eens wat anders. Een mooie doos vol ambachtelijke Texelse produc ten. Samengesteld door Texelaars die een goed product maken. We zijn uiterst selectief geweest. Hei idee is goed aangeslagen. Vorig jaar hebben we veel pakketten ver kocht. Wel vind ik het jammer da' er nu ineens zoveel echt Texelse kerstpakketten in omloop zijn. Tja, succes heb je nooit alleenPromi nent in de doos een varkensrollade, bereid door Haker. Verder vruch tenjam uit de Zelfpluktuin, ecologi sche dressing van De Keuken Zo Gedurfd is de gerookte makreel var visrokerij Van der Star. In het stan daardpakket ook een kerststaaf van Bakker Timmer en een handdoek van Texel Souvenirs van Jaap de Wijk. Roeper: 'Het is maar net wa de klant wil.' Eva Hen Smit bij de stapel kerstpaketten in de Wereldwinkel. Het is leuk om een kerstpakket te ontvangen, maar dat je ook aan het maken veel plezier kunt bele ven blijkt bij de Wereldwinkel in de Weverstraat. Met zorg worden spul letjes uit Derde Wereldlanden in een mandje gelegd, waarna het als een boeket in een fraai cellofaan wordt verpakt en dichtgebonden met een lint. "Ze worden steeds persoonlij ker', vertelt Evalien Smit, coördina tor van de Wereldwinkel, die lach- tend de term kerstpakkettengedrag in de mond neemt. 'We lopen steeds vaker met de klant een rondje door de winkel en kiezen leuke dingen uit. Steeds meer etenswaren, dit jaar is chocola populair. We kijken tevoren wel even of we genoeg in voorraad hebben om het te kunnen leveren. Het is best druk, ik ben bi: met al die hulp van vrijwilligers.' Privacy Deze argumenten worden ook aange voerd in het bezwaarschrift van Kees de Waal, eigenaar van het apparte ment Badweg 53. Daarnaast voorziet hij aantasting van privacy voor zijn appartement, dat nu nog vnj ligt ten opzichte van zee, strand en duinen. Gebruikers van het pad zoals het nu is geprojecteerd, zullen inkijk en last veroorzaken, wat slecht is voor de exploitatie, ook van de andere appartementen van de Buteriggel. 'Ik meen dat het mogelijk moet zijn het pad zodanig aan te leggen dat aan het bezwaar geheel of tenminste grotendeels tegemoet gekomen kan worden'. De Waal vreest ook dat als gevolg van het pad de overlast die nu nog is geconcentreerd bij de bestaande paviljoens van de Badweg zal worden vergroot of verplaatst. Het pad zou zelfs gebruikt kunnen wor den als nieuwe verbinding voor het uitgaande publiek tussen het centrum van De Koog en de jongerencamping van Kogerstrand, met alle hinder van dien voor de andere kampeerders van de camping. Het bezwaar van De Waal wordt ondersteund door de eigenaars van drie andere suites van het complex. Eén van de kerstpakketten van Wezenspyk. 'Een eindejaarspakket', noemt Annet van Ruitenburg de combinatie 'Van Lamsoor tot oorlam', die ze met Ruth de Ruwe samenstelde. De titel verwijst naar het receptenboek dat eerder dit jaar verscheen. 'Dit is ook ter promotie daarvan. Het doosje heeft het formaat van het boekje, dat er ook in zit. Verder een flesje oorlam met twee napjes en een Willem Roeper en Peter Haker met hun kerstpakket. potje wortelsinaasappeljam. Ingre diënten zijn: Texels wortel, sinaas appel, oorlam, gember en een beet je kaneel. Gemaakt door Evert van der Have. Kant en klaar, maar met het recept uit het boek kunnen de mensen het ook zelf maken.' Het eindejaarspakket Van Lamsoor tot Oorlam. ggWÉëÉ 3 overlegt met Texel Campings-directeur Harry Mathijsen op de plek waar het toekor

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 6