Raad stemt in met nieuwe strandnota TEXELSamOU Muzikale opening expositie Mieen boete voor vernieling Man vrijgesproken van mishandeling vriendin Architect Ronno Honingh wint Amsterdamse prijs 'Varen voor Texel' ten doop TEXELSE 9 COURANT Engelse vaartuigen Mok Prijs voor olifantenfoto's TX33 mogelijk naar Urk VERVOLG VAN PAGINA 1 Deelnemers aan de expositie in Galerie Offerhaus bespeelden onder leiding van Severin Candel hun zelfgemaakte udu. (Foto Enda voonman) Een bijzonder orkest zondagmiddag n Galerie Offerhaus in de Graven straat waar 37 deelnemers aan de pngste expositie samen met Severin Candel een udu bespeelden die ze zelf hadden gemaakt. Een udu is een trommelkruik van klei of keramiek met twee gaten die wordt gebruikt n Nigena. Door met de palm van ,e hand op het bovenste klankgat !e slaan produceert dit een zacht «arm, langgerekt 'boeing-boeing'. Carla Offerhaus: 'Tien ik hoorde dat Severin er eentje bespeelt, leek het me leuk om de deelnemers aan deze cursus er als gemeenschap pelijke opdracht allemaal eentje te laten maken.' Het resultaat is een bonte verzameling udu's in allerlei vormen en kleuren, zelfs eentje in de vorm van een neushoorn. Al even kleurrijk waren de geluiden die de leden van het gelegenheidsorkest uit de verschillende kruiken haalden, die voor een veelzijdig samenspel van klanken zorgden. In totaal had den de cursisten in tien weken tijd 170 werkstukken gemaakt, die deze week worden geëxposeerd. Naast de muziekinstrumenten betreft het werken van hout, speksteen, kera miek, etsen en sieraden. Een 51 -jarige inwoner van Den Burg s maandag door de Helderse poli tierechter schuldig bevonden aan ïernieling. Hij moet hiervoor een boete van €200,- betalen, besliste politierechter Doorewaard Boek hout. De man werd vrijgesproken van mishandeling van zijn vriendin. 3e verdachte was op 5 augustus net jit de gevangenis ontslagen, toen iiij op het station in Den Helder zijn mendm tegen kwam. Hij was behoor- ijk boos op haar, omdat ze tijdens zijn detentie niet op zijn hond had gepast. Uit boosheid gaf hij de vrouw een klap in pakte hij de krukken af waarmee ze liep. Met één ervan sloeg hij haar iog eens tegen haar been. De kruk zelf sloeg hij daarna stuk tegen een rankje. De vrouw deed haar verhaal legen een politieagent die toevallig in de buurt was. Volgens de agent was de vrouw tronken en moeilijk te vol gen, maar kon hij uit haar teksten wel opmaken dat ze was mishandeld. Ze weigerde later echter officieel aangifte te doen of het verhaal nog eens te bevestigen. Het Openbaar Ministerie had geen moeite met het door de agent opge tekende feitenrelaas en achtte zowel de mishandeling als de vernieling bewezen. 'Een vaag verhaal', vond echter de politierechter. Hij sprak de man, die niet bij de behandeling van zijn strafzaak was, vrij van de mishan deling. 'Had ze maar aangifte moeten doen', aldus Doorewaard Boekhout. De vernieling van de loopkruk achtte hij wél bewezen. Hij vond dit een boete van €200,- waard. Officier van justitie Haneveld had in totaal €460,- geëist. Architektenbureau Ronno Honingh uit De Koog ontving donder dag de Geurt Brinkgreve bokaal. Deze prijs wordt jaarlijks door de gemeente Amsterdam uitgereikt aan het meest geslaagde initiatief op het gebied van herontwikkeling of renovatie. Honingh herontwierp het gebouw Timorplein, de voor malige derde Ambachtsschool in de Indische Buurt. Het pand is ooit ontworpen door architect Hendri- kus Petrus Berlage. Voor Honingh was het ontwerp van het pand een leuke uitdaging. 'De historische context moest bewaard blijven, maar het moest ook aan de eisen van vandaag de dag vol doen.' Er zitten meerdere bedrijven in gevestigd en hij was verantwoor delijk voor het grootste: Stayokay. Het hoofdkantoor is er gevestigd en er staan 480 bedden. De architect maakte vaker ontwerpen voor Stay okay. Het begon met het gebouw op Texel, maar hij ontwierp ook slot Assumburg in Heemskerk. Hij was blij verrast door de prijs, maar was in het begin niet heel erg onder de indruk. 'Totdat ik de directeur van woningcorporatie Ymere sprak, mede-eigenaar van het pand. Hij zei dat ik het met moest onderschat ten omdat het om een prestigieuze pnjs ging.' De jury koos unaniem voor de Timorschool. Uit het jury rapport: 'De Timorschool bewijst dat bestaande gebouwen, mits aange past aan deze tijd, goede dragers van vernieuwing en buurtontwikke ling kunnen vormen. Sterker nog: er kan niet genoeg aandacht voor zijn. De initiatiefnemers en risicodragers moeten op handen worden gedra gen.' De pnjs was een zandloper. 'Ik weet met wie de zandloper in zijn bezit heeft. Vast één van de andere partijen die aan het project heeft meegeholpen.' Hoe werkt het? Op de volgende twee pagina's ziet u 42 foto's van Texelse bedrijven met daarin een letter afgedrukt. Daaromheen staan de logo's die bij deze bedrijven horen, genum merd 1 t/m 42. Deze nummers komen terug in de oplossingsbalk. De bedoeling is dat u bij iedere foto het bijpassende logo vindt en de letter van de foto invult in het juiste vakje van de oplossingsbalk. Er ontstaat dan een toepasselijke slagzin die de oplos sing vormt van deze puzzel. Heel veel succes! Wat kunt u winnen? De hoofdprijs die beschikbaar wordt gesteld door Mediabureau Langeveld De Rooy in samenwerking met Holland International Reisbureau Texel bestaat uit Een luxe chaletvakantie in het Loiregebied in Frankrijk t.w.v. €350.- Verder worden er onder de goede inzendingen waardebonnen van €25.- verdeeld die beschikbaar zijn gesteld door alle deelenemende bedrijven aan het logospel. De oplossing kunt met vermelding van uw naam, adres en telefoonnummer inleveren t/m vrijdag 4 januari 2008 bij ons kantoor aan de Spinbaan 6 in Den Burg Opsturen of mailen kan ook (naar: info@lenr.nl). De prijswinnaars krijgen bericht. Een van de vier Engelse landingsvaartuigen in de Mokbaai 'Foto Korps Ma. n het kader van 100 jaar TESO «erd in het Maritiem en Jutters Museum te Oudeschild vrijdag middag de DVD Varen voor Texel len doop gehouden. Voorafgaand Jan de eerste vertoning voor de Mim tachtig aanwezigen werd het serste exemplaar overhandigd Jan de nestor van de veerdienst: Mm de Boer. 3e Boer was voor de DVD geïn terviewd over de tijd dat de boot- dienst op Oudeschild voer. Behalve ie periode Oudeschild (tot 1962) schetst de DVD met Interviews en bijzondere oude filmbeelden een sfeerbeeld van de veerverbinding, <an verleden tot heden. Oud-mede- «erkers van het buffet, de TESO- Jus en diversen vaarploegen komen uitgebreid aan het woord en allerlei anekdotes over heden en verle ien van de bootdienst passeren de revue. Na de presentatie werd een quiz gehouden over de 100- jarige geschiedenis van het bedrijf. Vragen over de eigen historie zorg den bij veel oud-medewerkers voor de nodige hoofdbrekers. Winnaars waren Sietse Broersma en Pieter Jan Zutphen. De DVD waaraan een half jaar is gewerkt werd in eigen beheer gemaakt door Patrick Piersma, Maarten Roeper en Bert Koning. Hij is voor €9,95,- te koop in de winkel van het MJM. In het museum is tevens een tentoon stelling over TESO te bezichtigen. Nieuw element daarin is dat de bezoeker zelf kan ervaren hoe het is om aan het roer van de Dok ter Wagemaker te staan. Het MJM heeft de beschikking gekregen over een soortgelijke simulator als waar mee de Texelse bootdienst de eigen stuurlui opleidt. Bijzonder is ook het Opstelspel van TESO. recteur Esther Banki overhandigt het eerste exemplaar van de DVD aan Wim de (Foto Ban Koning) 'Laten we het maar proberen, ik begin er een beetje genoeg van te krijgen' verwoordde Alfred Schaatsenberg (PvdA) zijn gevoel toen de politieke partijen tijdens de raadsvergadering voor de zoveelste keer over de nieuwe strandnota spraken. Verschil met alle voorgaande besprekingen; deze keer kreeg de nota, waar al sinds 2003 over wordt gesproken, voldoende steun om aangeno men te worden. Alleen de WD bleef tegen. Frac tievoorzitter Gerbrand Poster vond het 'heel triest' dat de Verenigde Strandexploitanten Texel (VST) nog steeds ongelukkig is met de nota. Voorzitter Jur Schuiringa beaamde dat desgevraagd, maar liet zich er met al te veel over uit. Bekend is dat de VST niet al te blij is met de route die de gemeente wil volgen om de scheefgroei in exploitatie op het strand ongedaan te maken. Bij zes strandslagen komt de praktijk vol gens de gemeente niet overeen met wat op papier staat omschreven. Meerdere partijen stonden stil bij de lange weg die de nota heeft afgelegd. 'Dit moet nooit meer zo gebeuren', aldus Rob Heijman (GroenLinks). 'We moeten leren dat we niet pas aan het eind met de sector gaan praten, maar dat we dat eerder doen.' De strand exploitanten klaagden meermalen dat de gemeente nooit bij hen was geweest om over de nota te praten. Na de vorige behandeling in de raadscommissie Grondgebied van oktober hebben de partijen met elkaar over de laatste wijzingen in de nota gesproken. Dat leidde onder meer tot de toe zegging van het college te kijken Raad vindt klacht Bennink gegrond In de berichtgeving over Willem Bennink heeft de Texelse Cou rant grenzen overschreden van hetgeen maatschappelijk aan vaardbaar is. Aldus oordeelt de Raad van de Journalistiek over de publicatie op 28 september over de toenmalige woordvoerder van het vliegveld. naar wat er op het strand al aan bijvoorbeeld douches en toiletten is. In de laatste versie van het concept werd gesproken over de realisa tie van dergelijke voorzieningen bij alle strandslagen. Dat leidde tot vraagtekens bij de VST, omdat bij meerdere strandslagen al douches en toiletten zijn. Marijke Eelman (CDA) en Frans Visman (D66) kaart ten dat punt ook nog een keer aan. ■Investeer niet in wat er al is', aldus Visman. 'Er is al het nodige in ver band met de blauwe vlag De partijen stemden vooralsnog niet in met het collegevoorstel vanaf 2009 de toeristenbelasting met €0,04 te verhogen om de kwaliteit van het strand te verhogen. Daar wordt in een later stadium over gediscussieerd. Meerdere partijen voelden wel wat voor een voorstel van Texels Belang om tweederde van de kwaliteitsverbetering voor rekening van de gemeente te laten komen en eenderde aan de gebrui kers van het strand door te bereke nen. Eerder werd gesproken over eenderde via de gebruikers, een derde via de toeristenbelasting en eenderde via de algemene middelen van de gemeente. Het college heeft op korte termijn ongeveer een ton nodig voor inves teringen in de kwaliteit van het strand. Dan gaat het onder meer om schoonmaak (de gemeente neemt een deel van de exploitan ten over), afvalinname, verbetenng van de verlichting en nieuwe infor matievoorziening. Uit de verbete ringen komt een jaarlast van bijna €60.000,- na'ar voren. De nieuwe beleidsnota is vanaf vol gend jaar van kracht. Formeel gezien gaat het om 'voorbereidend beleid' dat nog moet worden vertaald in het Naar aanleiding van de zitting op 26 oktober stelt de Raad dat de beschuldigingen die Bennink (kla ger) 'ernstig diskwalificeren' afkom stig waren van één persoon waar mee hij ernstig in conflict was. 'Niet is gebleken dat de geuite beschul digingen worden ondersteund door andere, onafhankelijke bronnen.' De Raad vindt dat deze krant niet aan nemelijk heeft kunnen maken dat er voldoende pogingen zijn genomen om de visie van Bennink over deze kwestie te vernemen. De raad deelt niet de mening van de TC dat in deze zaak een snelle publicatie - zonder wederhoor - vanuit een ernstige misstand of maatschappelijk belang te verdedigen is. Het opvoeren van een anonieme zegsman ontslaat de krant volgens de Raad niet van de verplichting van het toepassen van wederhoor, waarmee de Raad ver wijst naar een uitspraak uit 2003. Bennink heeft op 4 september in Wat ik zeggen wou alsnog kunnen reageren, nadien is een rectificatie geplaatst. nieuwe bestemmingsplan Buitenge bied. Tegen scheefgroei in strand- exploitatie wordt volgend jaar nog niet opgetreden. De gemeente gaat eerst, aan de hand van alle ver gunningen, contracten en overeen komsten, uitzoeken waar de boel wel en niet in orde is. Bedoeling is dat zowel de strandexploitanten als de gemeenteraad bij dat proces betrokken zijn. Het Korps Mariniers op de Joost Dourleinkazerne heeft vier lan dingsvaartuigen van de Engelse marine gehuurd. De mariniers worden ermee voorbereid op de komst van twaalf nieuw te bou wen landingsvaartuigen. De eerste twee zogeheten LCVP's (Landing Craft Vehicle and Person nel!) van de Royal Navy varen inmid dels rond in de Mokbaai en bij de Texelse zuidkust. De andere twee komen volgens majoor Aad van Gils van de Mok begin 2008 naar Texel. De Engelse vaartuigen kunnen aan boord worden gehesen van de Hr. Ms. Johan de Witt, het tweede zogeheten Landing Platform Doek (amfibische transportschip) dat de Koninklijke Marine recent in dienst heeft gesteld. De huidige vaartuigen van de Mol kunnen niet aan boord worden gehesen, maar alleen aan de achterzijde naar binnen varen. Volgens Van Gils is de eerste van de twaalf nieuwe vaartuigen volgend jaar maart klaar. Tot en met 2011 volgt de rest. De vaartuigen worden gebouwd bij scheepswerf Visser in Den Helder en andere bedrijven in de Kop van Noord-Holland. De nieuwe exemplaren (van het type Mark V) vervangen in totaal negen LCVP's op de Mok die sinds 1984 en 1990 in de vaart zijn. De nieuwe Mark V's worden wat ranker, snel ler en kleiner dan de voorgangers. De Johan de WiQ*kan er vier aan boord hijsen. In het achterschip is ruimte voor twee LCU's (Landing Craft Utility's). Het Korps gebruikt die vaartuigen om grote voertui gen als trucks en tanks aan land te brengen. LCVP's worden meer gebruikt voor het overzetten van manschappen. De mariniers zijn volgens Van Gils gekwalificeerd met de Engelse vaar tuigen te varen. 'Maar we geven ze een aanvullende opleiding van twee weken. De eerste mensen zijn daar voor in Engeland geweest, de rest doen we nu in eigen beheer.' Manege wat als argument geldt voor het meewerken aan een dienstwoning. Wethouder Nico Kikkert heeft steeds aangegeven dat de vrijstellings procedure onder meer nodig was, omdat de woning een stukje over het bouwblok heen ging. De uitleg van dinsdagavond zou kunnen bete kenen aan dat als de woning binnen het bföR- valfr erXK>l(Jeris-b en W geen vrijstelling nodig is De fracties willen uiterlijk vnjdag dui delijkheid. Cocksdorp werd eerste, de 2-jarige Marijke Keijser uit Den Burg tweede en de derde plaats was voor de 5- jarige Myron Coot uit Den Burg. Zij wonnen cadeaubonnen van 25, 15 en 10 eUrO. (Foto tntertoyi) DINSDAG 18 DECEMBER 2007 Maak een foto van jezelf met het mee te dingen bij een prijsvraag van olifantje Toy Toy. Met die opdracht de Intertoys in Den Burg. Zaterdag gingen diverse ouders en kinderen werden de prijzen uitgereikt. De de afgelopen dagen aan de slag om 4-jange Dennis Rodenburg uit De De TX33 is 'onder voorwaarden verkocht'. (Foto Ban Koning) De TX33 van de firma Drijver is 'onder voorwaarden' verkocht aan K. Post BV uit Urk. De verkoop is afhankelijk van de uitkomst van de saneringsregeling, waarvoor het Urker bedrijf de UK237 heeft aangemeld. Als het ministerie van LNV met geld voor dit (oudere) schip over de brug komt, wordt de transactie een feit. De verkoop van de in 1992 gebouw de TX33 betekent niet het einde van het Texelse visserijbedrijf. 'Als het allemaal doorgaat, willen we er een jonger schip voor terugkopen', ver telt Maarten Drijver, die samen met zijn neven Pieter en Mare een firma vormt. De Drijvers zijn daarnaast eigenaar van de onder Duitse vlag varende eurokotter SC41 Overigens lijkt de saneringsregeling voor 'een kaalslag' onder de Neder landse visserij te zorgen, meldde het Vissenjnieuws afgelopen week. In totaal 2ijn 26 schepen aange meld. Op één kustvisser na gaat het om grote schepen, waaronder veer tien Urkers en drie uit Den Helder. 'Een aantal reders kapt ermee, een aantal krimpt in en een aantal heeft plannen voor een kleinschaliger en multifunctioneler vaartuig.' Als rede nen worden de hoge brandstofkos ten en de weinig gunstige visquota genoemd. Wordt een aanvraag gehonoreerd, dan moet een kotter eerst worden gesloopt, alvorens de overheid de bijbehorende premie uitkeert. Bij de vorige saneringsronde, twee jaar geleden, mocht een schip eventueel ook nog worden verkocht, op voor waarde dat het niet meer beroeps matig werd gebruikt. De vorige TX33 - één van de drie Texelse kotters die destijds werden gesaneerd - werd begin 2006 overgenomen door een particulier, die er een woonboot van wilde maken. Een ander schip van de firma Drijver, de TX32. werd daarna 'omgenummerd' tot TX33.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 9