Pastor Moltzer geniet intens van 'marathon' rond kerst In India alleen op 25 december kerst 1Zonde om in de zomer weg te gaan TEXELSE colJRANT Wat doen zij met kerst? Slow Food Texel officieel De Texelse afdeling van Slow Food is dinsdag officieel van start gegaan. Annette van Ruitenburg haalde in drie maanden bijna veertig leden binnen. Niet alleen Texelaars, ook inwoners van andere Waddeneilanden meldden zich aan. Hiermee heeft convivi- um Texel de grootste ledendicht heid per honderd inwoners van alle convivia. Slow Food staat voor smaak, cul tuur en kennis. Het is een organisa tie die zich inzet voor lekker, puur en eerlijk eten. De groep wil een voedselproductie waarin rekening wordt gehouden met het welzijn van het milieu, planten, dieren en de gezondheid van de mens. Ze vinden dat voedselproducenten daarvoor een redelijke prijs moe ten ontvangen. De eerste bijeen komst van de Texelse afdeling is op maandag 28 januari. Informatie over plaats en tijdstip volgt. VERVOLG VAN PAGINA 1 Gedeputeerde over Waalenburg Anderhalf jaar geleden, toen het plan werd gepresenteerd, beloofde Moens een spoedige afwikkeling. 'Achteraf kun je stellen dat ik het ambitieuze tijdpad toen beter wat minder had kunnen etaleren. Maar als je tevoren al zegt dat je er de tijd voor neemt, dan zet je er weinig druk op. Bepaalde situaties hebben druk nodig en het heeft in bepaalde opzichten ook gewerkt. Maar ik kan me voorstellen dat de drie agrariërs graag zekerheid zouden willen Ik zou ook graag sneller willen. We werken er echt ontzettend hard aan, ik ben er zelf elke week mee bezig en kom er regelmatig voor naar het eiland om voor een volwaardig alternatief te zorgen. De boeren in kwestie weten ook precies waar we mee bezig zijn en mogen op onze kosten bijvoorbeeld adviseurs inschakelen. Het is zeker niet zo dat ze redeloos, radeloos en redeloos zijn. Maar ik bewonder hun positieve instelling, want ze hadden ook de hakken in het zand kunnen zetten.' Moens waagt zich niet aan een voorspelling over het tijdpad. 'Laat ik het er maar bij houden dat we onze stinkende best doen. Maar als het is voltooid, dan krijgen we er wel wat moois voor terug. In plaats van die snippertjes één groot gebied waar we trots op kunnen zijn.' Ans Witte en Jos de Ridder zoeken de zon op met kerst. haar vakantie in oktober en kon met moeite nog iets krijgen. 'Alles zat al vol of was verschnkkelijk duur. We verblijven nu in een jeugdherberg. Voordeel is dat we midden in het centrum zitten.' Hin is al eens eerder in het gebied geweest. 'Er is daar heel veel natuurschoon. We gaan in ieder geval de kliffen bekijken.' Ook neemt ze haar hardloopschoenen VERVOLG VAN PAGINA 1 Texel heeft laagste OZB De Texelse tarieven staan in schril contrast met de duurste gemeen ten van Nederland. In Eemsmond betalen eigenaren van een woning €4,75 per waarde-eenheid. Nijme gen gaat aan kop bij het eige- naarsdeel voor niet-woningen. Dat bedraagt daar €9,93 per waarde- eenheid. In Leiden moet het meest worden betaald voor het gebrui kersdeel van niet-woningen (€8,10). Op Texel bedraagt dat tarief €1,43 per waarde-eenheid. De politieke partijen houden de tarieven bewust laag, omdat veel inkomens op het eiland al aan de lage kant zijn en mensen extra kosten voor de boot moeten maken. mee. 'Op zondag loop ik soms drie uur achter elkaar. Dat doe ik nu niet, want dat is met gezellig, maar ik ga wel hardlopen.' Volgens Hin wordt in Ierland maar één dag kerst gevierd. 'Dat scheelt weer.' Ze zijn wel van plan om met kerst lekker uit eten te gaan. 'We hebben geen volpension dus moeten wel uit eten. Maar dat vind ik niet erg hoor.' Kamerkoor studeert Requiem van Fauré Het Muziekschool Kamerkoor begint donderdag 10 januari met het instuderen van het Requiem van Gabriel Fauré. De uitvoering staat gepland op zondag 12 okto ber. Naast het Requiem worden ook enkele andere werken van Fauré ingestudeerd. Nieuwe leden zijn welkom, met name de sopraan- groep kan versterking gebruiken. De zangers moeten zelfstandig hun partijen kunnen instuderen. Voor toelating zal een stemtest worden gehouden. De repetities vinden plaats in de voorspeelruimte van de muziekschool, op donderdag van 19.55 tot 21.55 uur. Voor informatie en opgave: tel. 313493 of info@mdt- texel.nl. VRIJDAG 21 DECEMBER 2007 voor de kerstdagen. Vaak combi neren ze dat met een minicruise. 'Edinburgh, Londen en Newcastle worden veel geboekt.' Ook Parijs en Keulen zijn populaire steden. 'Parijs staat al drie jaar aan kop. De romantische sfeer trekt veel mensen aan.' Tenslotte zijn er Texelaars die de kerstdagen gebruiken om familie en vrienden in het buitenland te bezoeken. Zij boeken losse tickets. 'Er worden tickets geboekt voor Nieuw-Zeeland, Australië, India en Zuid-Afrika. Voor deze verre bestemmingen geldt trouwens dat hoe eerder je boekt hoe goedkoper het is. In Australië en Nieuw-Zee land is het met kerst zomer en daar is het dus hoogseizoen. Mensen die pas op het laatste moment boeken, kunnen moeilijk iets vinden en zijn vaak veel geld kwijt.' Rond de kerst komen de nieuwe zomerbrochures uit. 'Wij hebben het dan druk met het uitpakken van de gidsen en het inrichten van het reis bureau. Ook komen dan veel Texe laars brochures halen. Ze gebruiken de kerstdagen om de zomervakan tie uit te zoeken.' Zelf is ze met de kerstdagen het liefste thuis. 'We zijn wel eens tijdens de kerstdagen op wintersport geweest, maar liever doen we dat buiten de vakanties om. Bovendien vind ik het leuker om kerst met familie te vieren.' Dominicaanse Republiek Ans Witte en Jos de Ridder uit Den Burg denken daar anders over. Moeder en zoon vertoeven tijdens de kerstdagen met het hele gezin in de Dominicaanse Republiek Witte: 'Er is altijd zo veel drukte om kerst heen. Ik vind het wel lekker dat we dat dit jaar niet hebben.' Zelf ging ze ooit eens met kerst op winter sport. 'We dachten er pas een dag van te voren aan dat het kerst was. Toen wilden we in een restaurant reserveren en zat het al vol.' Dit jaar willen ze opnieuw lekker gaan eten met de kerst. 'We zitten in een all inclusive hotel met vier sterren dus dat komt wel goed.' Ze zijn in de zomer niet op vakantie Shaju Devassy is assistent-systeembeheerder bij de gemeente. In India wordt kerst niet op twee dagen, maar alleen op 25 decem ber gevierd. Toen Shaju Devassy vier jaar geleden naar Nederland emigreerde, vond hij het wel pret tig om twee dagen vrij te zijn. 'Je hebt meer tijd om iets te doen.' Devassy,werkzaam als assistent systeembeheerder bij de gemeente, is katholiek. Hij ging in India op kerstavond en kerstochtend naar de kerk. 'Op kerstavond wensen we elkaar geluk en op kerstochtend bekijken we de kerststal.' In India worden verschillende dialecten gesproken. 'Mijn moeder spreekt Malayalam. Wij gingen altijd naar een kerkdienst in die taal.' Na de dienst op kerstochtend gaan alle families naar huis waar het feest verder wordt gevierd. Niet iedere familie heeft een kerst boom. 'Je moet daar wel het geld voor hebben. Wij versierden wel altijd het huis.' Ook is het, afhanke lijk van de financiële situatie, gebrui kelijk voor de feestdag nieuwe kle ren te kopen, 's Middags komen de families bij elkaar en wordt er gekletst en gegeten. 'Ik woonde in Zuid-lndia en daar wordt veel rijst gegeten. Toen ik in Neder land kwam omdat mijn vrouw hier woonde, moest ik wennen aan de Hollandse kost, maar ik vind het wel lekker.' In Nederland viert hij kerst op de Hollandse manier. 'Eerste kerstdag vieren we thuis met de kinderen en tweede kerstdag gaan we naar mijn zwager. Meestal gaan we gourmet ten.' Hij is in Nederland nog niet naar de kerk gegaan met kerst. 'Mijn vrouw is protestants. Het is er nog met van gekomen. Misschien dit jaar.' Eén gebruik heeft hij wel meegenomen uit India: het spel bingo. 'In India wordt dat op een groot plein gespeeld. Hier spelen we het thuis.' Het grootste verschil tussen Nederland en India vindt hij dat het in India met meer verschil lende culturen wordt gevierd. 'Hier is iedereen christelijk. Mijn familie is katholiek, maar we vierden het ook met hindoes.' In de vier jaar dat hij in Nederland woont, is hij nog niet teruggegaan naar zijn moederland. 'In januari gaat ik voor het eerst vier weken terug. Ik kijk er erg naar uit mijn familie weer te zien.' Kerst kun je op allerlei manieren restaurant, in de melkstat, op de doorbrengen. Uitgebreid dineren Texelse boot of ergens anders. De met de familie, thuis lekker luieren, Texelse Courant ging bij Texelaars op vakantie gaan naar een ver land op bezoek om te vragen hoe zijn en er zijn ook mensen die aan het de feestdagen doorbrengen, werk gaan. als kok of ober in een Ed Moltzer is een druk bezet man, zeker rond Kerstmis. Terwijl veel andere Texelaars het er dan eens lekker van nemen, wacht de pastor 'een soort marathon'. Van hem wordt verwacht dat hij in vier dagen maar liefst acht keer een viering leidt. Hij hoeft dat gelukkig niet alleen te doen. 'Als ik voorin de kerk sta en de gezichten zie van al die mensen die gekomen zijn om Kerst te vie ren, dan inspireert me dat zo dat de Heilige Geest de rest doet.' Moltzer is niet alleen pastor van de rooms-katholieke parochie op Texel, maar ook deken van Alkmaar en staat daarmee aan het hoofd van alle parochies in Noord-Hol land boven de lijn Heiloo-Hoorn. Daarnaast is hij kanunnik van het bisdom Haarlem. Het zijn vooral bestuurlijke functies, met Kerstmis mag hij zich volledig op zijn eigen parochie concentreren. 'Maar de week ervoor is nog een gewone week, met de gewone bezigheden Dan moet ik bijvoorbeeld dinsdag nog naar Haarlem', vertelt hij. Doordat 25 december dit jaar op dinsdag valt, vallen veel vieringen vlak na elkaar. De grote drukte hangt ook samen met de wens om in alle dorpen waar nog wordt 'gekerkt' ten minste één viering te hebben. Zondag 23 december, vier de adventszondag, zijn er twee: 's ochtends in de 'eigen' kerk in Den Burg en 's avonds een oecumeni sche in de hervormde kerk van Den Hoorn. Maandag 24 december is het topdrukte. Kerstavond begint met de Herdertjesviering (gericht op jonge kinderen) in Den Burg. Direct na afloop stapt de pastor in de auto voor het vervolg, de nachtmis in Oosterend. De dag voor Kerstmis wordt afgesloten met de nachtmis in Den Burg. 'Dat vind ik zelf altijd heel bijzonder. In de donkerte van de nacht vieren we de geboorte van Jezus.' Dinsdag 25 december zijn vieringen in De Cocksdorp en Den Burg. waarna er op woensdag 26 december nog één wacht in Oudeschild. 'In de katholieke kerk is dat de feestdag van de Heilige Stefanus. Hij was de eerste marte laar. Als volgeling van Jezus werd hij gestenigd. - De liturgische kleur is dan rood. Ik draag ook een rood kazuifel.' Moltzer beleeft de kerstviering erg intens. 'Het is een soort marathon. Ik laat het altijd maar een beetje op me afkomen. Maar ik geniet er wel van. Jij hebt nog nooit voor een volle kerk gestaan, maar dat is Kerst thuis vieren met familie en vrienden voor de open haard of de kerstdagen doorbrengen op een warm en exo tisch eiland. Steeds meer mensen kiezen voor het laatste. Reisbureau Holland International in Den Burg ontving dit jaar meer boekingen voor de kerstvakantie dan voorgaande jaren. Naomi en Annie Hin hadden hun vlieghei binnen voor hun reis naar Cork. De stijging van het aantal boekin gen komt door de slechte zomer en doordat mensen meer te besteden hebben volgens Addy van Tatenho- ve, medewerker op het reisbureau. 'Je ziet de economie groeien. Men sen gaan meer kopen en sommigen besteden hun geld aan een reis.' De Canarische Eilanden zijn het meest populair. 'Mensen zijn daar verzekerd van mooi weer en het is met te ver weg.' Egypte staat op de tweede plek als het om zonbestem- mingen gaat. 'Die bestemming is vooral in de afgelopen jaren sterk gegroeid. Het regent er nooit en alle hotels zijn all inclusive. Nadeel daarvan is dat je niet zo veel zelf kunt ondernemen. Dat kan wel op de Canarische Eilanden.' Andere populaire zonbestemmingen zijn de Dominicaanse Republiek. Mexico, Aruba, Curagao, Florida en Thai land. Daarnaast zijn er Texelaars die met de kerst op wintersport gaan. lts en reisbeschrijving begin december al Frankrijk is het meest in trek. 'Het zijn vooral gezinnen die in de kerst vakantie op wintersport gaan. Vaak zijn ze al in Oostenrijk geweest en toe aan iets anders. Frankrijk is kindvriendelijk omdat er veel accommodaties aan de pistes lig gen. De après-ski is daar minder dan in Oostenrijk, maar daar hech ten gezinnen toch minder waarde aan.' Oostenrijk staat op de tweede plek, gevolgd door de Dolomieten in Italië 'Zelf ga ik ook het liefste naar de Dolomieten. Het ligt niet zo hoog als Oostenrijk waardoor het minder sneeuwzeker is, maar door dat het niet zo hoog ligt, is er wel meer bebossing. Dat zorgt ervoor dat het er sprookjesachtig uitziet. Daarnaast is het eten verrukkelijk. Ik ben met zo'n vleesliefhebber en dan heb je in Oostenrijk niet zo veel keuze.' Voor de kerst gaan sommige Texe laars naar steden die helemaal in kerstsfeer zijn om inkopen te doen geweest. De Ridder: 'In de zomer is len ook wat doen. Meestal onderne- het mooi weer. Het is zonde om dan men we om de dag iets.' Het gezin weg te gaan.' Bovendien liet het gaat in ieder geval op zoek naar werk van Witte dat dit jaar niet toe. buitruggen. 'Die paren en baren in 'Ik werk in het verpleeghuis en kon die tijd in dat gebied. Jos studeert in de zomer maar eén week vakantie voor biologieleraar dus hij vindt dat krijgen. Er moet altijd een bepaald interessant.' percentage van het personeel aan- wezig zijn.' Ze gingen in augustus Cork naar het reisbureau om hun reis te Annie Hm uit Den Burg gaat met de boeken. 'We wilden eigenlijk naar de Canarische Eilanden, maar er waren geen vliegtuigstoelen meer. Toen moesten we nadenken over een nieuwe bestemming. Heel even dachten we aan Indonesië, maar daar heerst knokkelkoorts. Toen kwam de medewerkster van het reisbureau met de Dominicaanse Republiek. Dat leek ons wel wat.' De temperatuur is daar momenteel tussen de 23 en 30 graden. 'Ik ga lekker in de zon liggen, maar we wil- kerst met het gezin naar het Ierse Cork. 'De vriendin van mijn zoon loopt daar stage in een hotel. Ze werkt daar sinds september en blijft nog tot en met februari.' Sinds haar dochter negen jaar geleden overleed aan taaislijmziekte zorgt ze dat ze met kerst met thuis is. 'Zij was jang op eerste kerstdag. Toen ze nog leef de, vierden we het altijd heel uitbun dig. leder jaar hadden we een andere kleur ballen in de boom. Daar heb ik nu geen zin meer in.' Ze boekte Volgens Addy van Tatenhove zijn het aantal boekingen in de kerstvakantie gestegen. (Foto's Stiana Sibon'BeetdbanK Texel) echt een indrukwekkend gezicht. Ik probeer de mensen een beetje uit te dagen, iets mee te geven van het kerstgevoel. Het gevoel van vrede op aarde, dat we allemaal familie, vrienden en vriendinnen van elkaar zijn. Bedoeling is dat het gevoel wat die mensen bij elkaar.' Een speciale voorbereiding heeft de pastor niet. 'Ik ga er met echt voor zitten. In de dagen voor Kerst pro beer ik ook altijd nog wat mensen thuis te bezoeken. En de zaterdag verre van identiek. 'Ik bedenk van te voren een invalshoek, om te vertellen wat ik over wil brengen. Maar die kan een minuut voor het begin nog veranderen. Als ik op het laatste moment iets bijzonders meemaak, verwerk ik dat.' Hij zet Pastor Ed Moltzer: 'Ik probeer de mensen ie langer duurt. Dat het niet weg is zodra ze de deur van de kerk achter zich dicht doen.' Glimlachend: 'Wat dat betreft zou het goed zijn om het hele jaar kerstmis te vieren.' De vraag of hij er geen moeite mee heeft dat 'zijn' kerk dan vol zit met bezoekers die de rest van het jaar verstek laten gaan, beant woord Moltzer zonder aarzelen met 'nee'. 'Helemaal niet. Als mensen de weg naar de kerk vinden, op welk moment ook, is dat prima. Juist daarom probeer ik ze die keer iets mee te geven. Het zou flauw zijn om de viering te beginnen met: ik herinner me dat u er vurig jaar ook was.' Moltzer lijkt er zelf van te schrikken: 'Dat zou wel heel erg zijn. Nee, het is juist fijn, want het betekent dat er iets leeft Al is het alleen met kerst, er is tóch iets.' Na even nadenken: 'Ik besef ook heel goed dat iedereen een eigen verhaal heeft. Sommigen hebben een heel akelig jaar achter de rug, anderen juist een heel fijn jaar. Dan hebben we ook nog onze gasten op het eiland. Met Kerstmis komen al fs mee te geven van het kerstgevoel. ervoor moet ik gewoon boodschap pen doen. Ik heb me getraind er gaandeweg in mijn hoofd mee bezig te zijn.' Moltzer hecht eraan ruim voor het begin van de vienng in de kerk te zijn. 'Ik probeer er altijd een half uur van te voren te zijn. Zo kun je nog wat doorspreken. Over het licht, bijvoorbeeld. Er is altijd een heel team bezig. Het koor, de organist, de kosters, iedereen zet zich er voor in. De koren zijn zelfs al vanaf september bezig.' Niet altijd lukt het hem in alle rust aan de mis te beginnen. 'Op kerstavond, met drie vieringen, is het altijd racen. Maar mijn voordeel is dat ze niet eerder kunnen beginnen dan dat ik er ben.' De vienngen zijn volgens vaste ritu elen opgebouwd. 'Die met Kerstmis lijken veel op de gewone zondagse mis. Ik hoef bijvoorbeeld niet met wijwater door de kerk. Wel ga ik altijd met het wierookvat rond het altaar.' Glimlachend: 'Om het wat plechtiger te maken.' Hoewel hij niet iedere keer een andere preek voorbereidt, zijn ze (Foto Joop Ftommets!'Beeldbank Texel) niets op papier. 'Dan zit je vast aan je eigen tekst en laat je je ook niet meer inspireren door het moment. Dat is ook het spannende. Het blijft een uitdaging.' Veel tijd voor zichzelf blijft er met Kerstmis niet over voor de pastor. 'Als ik na de nachtmis thuis kom, zo rond een uur of één, ga ik niet meteen naar bed. Dan blijf ik nog wel een uur wakker, om televisie te kijken. Naar een andere nachtmis, ja. Maar om zeven uur moet ik er wel weer uit. Dat is dus een kort nachtje. Na de vieringen op eer ste kerstdag doe ik wel even een tukje. Op tweede kerstdag probeer ik altijd wel iets leuks te doen met mijn moeder. Het hangt een beetje van het weer af, maar we maken vaak een rondje over Texel. En ik kook wat. Niet iets met zes gangen of zo. Maar zoals heer Bommel, uit de verhalen van Marten Toonder, zei: een eenvoudige doch voed zame maaltijd.' Joop Rommets

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 13