I Zelf alle energie opwekken iets te hoog gegrepen We doen onze stinkende best' TVO betaalt te weinig aan VVV Cultuurcentrum krijgt vorm Cjrocn c/ujartsJ~exels in het harL, 'Ik breng liever de krant rond dan dat ik hier lig' Gemeente Texel ECN tempert duurzame ambitie Gedeputeerde over Waalenburg: Bezorger aan de beterende hand I OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12236 VRIJDAG 21 DECEMBER 2007 Verschijnt dinsdag v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Texel in 2030 volledig zelfvoor zienend laten zijn op het gebied van duurzame energie is te hoog gegrepen. Dat blijkt uit een onder zoek van Energieonderzoek Cen trum Nederland (ECN) in Petten. Wel realistisch is het energiever bruik op het eiland stap voor stap te verduurzamen en het woord 'zelfvoorzienend' achterwege te laten. Windenergie biedt de meeste kansen. Het onderzoek staat haaks op de ambities van Texel volledig zelfvoor zienend te worden. Aanvankelijk was 2030 als streefdatum geprikt, maar dat is dit jaar vervroegd naar 2020. 'Dat is een wel heel stevige ambitie', zei onderzoeker Marcel Weeda van het ECN bij de presenta tie van het onderzoek. Daarin wordt nog uitgegaan van het jaar 2030, omdat de Stichting Duurzaam Texel de onderzoeksopdracht al had ver strekt voordat de raad de streefda tum vervroegde. Om in 2030 volledig op biobrand stoffen, duurzame elektriciteit en groen gas te kunnen draaien, zou den óp Texels grondgebied zoveel hectaren koolzaad, maïs en suiker bieten moeten worden verbouwd dat het eiland te klein zou zijn. Er zou 15.500 hectare nodig zijn, ter wijl er niet meer dan 8.700 hectare cultuurgrond (landbouwgrond en grasland) beschikbaar is. Daarnaast zouden verspreid over honderden hectares windmolens moeten wor den geplaatst. Lees verder op pagina Krantenbezorger Kees Koopman, in het ziekenhuis gefotografeerd met echtgenote Sara, kan n. ir ongeval weer lachen en zelfs de Texelse Courant weer lezen. We doen onze stinkende best.' Aldus reageert gedeputeerde Albert Moens op de opmerking vanuit de Texelse landbouw dat een alternatief voor drie boeren in Waaienburg te lang op zich laat wachten. 'Ik zou graag sneller wil len, maar dat gaat nu eenmaal niet. Ik begrijp dat het een onzeke re periode is voor de betrokkenen en heb er bewondering voor dat ze zich nog steeds van hun positieve kant laten zien.' Moens vindt het niet fair dat land bouworganisatie LTO de provincie verwijten maakt. 'Het omvormen van Waalenburg tot een robuust natuur gebied is gestart met een akkoord tussen provincie en LTO. Want ook zag het belang in om dat de combinatie van natuur en landbouw, met bijvoorbeeld twee verschillende waterpeilen, daar niet werkt. In ruil voor de 140 extra hectare natuurge bied was afgesproken stukjes natuur of beoogde natuurgrond elders op het eiland terug te geven aan de landbouw. De landbouw is daar van harte mee akkoord gegaan. En ik heb opdracht gegeven aan de provincie om," samen met Jaap Hin van de LTO, een lijstje te maken van gebie den, waarmee we zo snel mogelijk aan de slag willen. Want als we dat beloven, moeten we ook aftikken.' Naar aanleiding van het onlangs gepubliceerde rapport van Stivas viel het verwijt te horen dat met de omzetting van Waalenburg in natuur, de landbouw het brood uit de mond wordt gestoten. Moens: 'In datzelfde rapport staat dat er de komende tien jaar veel ondernemers mee stop pen en dat er 600 hectare vrij komt. In Waalenburg praten we over 140 hectare, die er elders weer bij komt. De suggestie dat Waalenburg de landbouw in de weg zit, is dus niet waar.' Lees verder op pagina 13 Dinsdag 4 december staat bij kran tenbezorger Kees Koopman in het geheugen gegrift Toen hij tijdens zijn ronde De Staart overstak, kwam hij in botsing en liep ernstige verwondingen op. Zelfs zodanig dat zijn leven even aan een zijden draadje hing. Maar nu is hij weer aan de beterende hand en vandaag mag hij het ziekenhuis veriaten. 'Met kerst ben ik lekker thuis.' 'Ik had op hoeve De Arend de Texe laar bezorgd, even een praatje met Henk (Zoetelief, red.) gemaakt en daarna stapten we beiden in de auto. Henk reed 200 meter voor me uit. Ik zag dat hij de weg was overgestoken en toen was het patsboem. Ik weet eigenlijk alles nog. Dat ik mijn gordel los maakte en ben uitgestapt. Volgens mij was Henk er snel bij en heb ik hem gevraagd of-hij mijn medicijnen uit de auto wilde pakken. Voor mijn longen.' In het ziekenhuis werden een heup en bekkenfractuur en een ingeklap te long geconstateerd. Voor Kees, wiens longen nog maar eenderde van de normale capaciteit hebben, aller minst een pretje. Tot overmaat van ramp kreeg hij er een longontsteking overheen. Echtgenote Sara: 'Volgens de dokter hing het er om. Net als een weegschaal. Hij kon de ene kant op kantelen, maar ook de andere kant. Maar Kees heeft gevochten.' Maar die strijd vergde wel tijd. 'Pas afgelo pen woensdag heb ik voor het eerst de Texelse Courant kunnen lezen.' Bezorgen is er voorlopig niet bij, Jos Bergman neemt waar. 'Ik moet voor lopig mijn gemak houden, een beetje schuifelen, meer zit er voorlopig niet in. Maar ik mis het wel. Want ik breng liever de krant rond, dan dat ik hier lig.' Koopman (61) behoort binnen het legioen van bezorgers van de Texelse Courant tot de oudgedienden. 'Ik rij al een jaar of 17.' Elke dinsdag en vrijdag meldt hij zich rond half twee 's middags bij Langeveld de Rooy aan de Spinbaan, waar chauffeur Barend Albers pas anderhalf uur later met de kranten uit de drukkerij in Hariingen arriveert. 'In de tussentijd sorteer ik wat folders en maak een praatje met Peter en Gwen uit de drukkerij.' Sara: 'Je kunt gerust zeggen dat Kees bij de inventaris hoort.' Kees: 'Rond kwart voor vier ga ik rijden en om kwart voor zes ben ik weer thuis. Hartstikke leuk werk. Ik hoop dat ik weer snel op de been ben.' Sara: 'Kees, dat zal nog wel even duren. Maar als je weer wat mobieler bent, kunnen we 's middags wel even bij het uitgiftepunt kijken.' Kerstpakket Ik houd van originele kerstpakket ten, waarvan je de helft van de inhoud nooit in huis zou halen. Van daar deze inzending, waarbij de goederen voordelig aangeleverd kunnen worden door de raad. Texels Belang levert geen stan- daardbijdrage: een in de maag gesplitste minimanege met een fris Hoornder paradepaardje en een Koger ezeltje. O ja, en een fijn financieel kammetje. Van WD-zijde zit er een oude zure mopperpot in met twee kleurloze augurkjes. Het CDA geeft gul: een uit een VOC- wrak afkomstig broodnodig pakje boter voor op 't hoofd en een bin nenbrandje. Weijers houdt het bij een zuinige cent. D66 komt met een lange, maar fletse babbelkous op de proppen. De PvdA levert een heen-en-weer kompas en een duis ter complot. GroenLinks doet er een onzichtbaar windmolentje in, gewik keld in snibbig verbandgaas. Allemaal echt Texelse producten, zorgvuldig in houtwol gelegd door raadsgriffier Marit de Porto en bij eengehouden door een vermeende valstrik van voorzitter Joke Geldorp. Het meeste gaat zo de grijze con tainer in, maar dat vind ik dus leuk. Fijne feestdagen. Woelmuis Het Texels Verbond voor Onder nemers draagt naar alle waar schijnlijkheid in 2007 €95.000,- af aan de VW voor de promotiebij- drage, terwijl dat €109.000,- moet zijn. Penningmeester Kees-Jaap van der Kooi riep dinsdag tijdens de ledenvergadering de onderne mers op hun verantwoordelijkheid te nemen. Kees Dros. lid van de kascommissie, maakte zich zorgen over de bijdrage voor de VW. 'Ik heb uit de stukken niet kunnen halen dat er geen ver plichting is. Dat betekent in principe dat de schuld blijft staan. Nou heb ben jullie me vanochtend laten weten dat er mailcontact is geweest met de de Parkstraat. Van rechts n Een klokgevel voor de nieuwe expositieruimte, een nieuwe gevel voor het pand van Nauta Boek en renovatie van de gevel van café In den Grooten Slock. Het plan van Jook Nauta voor een laag drempelig cultuur- en expositie centrum aan de Parkstraat in Den Burg begint vorm te krijgen. Nauta heeft een bouwaanvraag ingediend bij de gemeente voor het cultuurcentrum, waar hij al enige tijd aan werkt. Voor het zover komt, moet eerst bij de provincie een vrij stellingsprocedure worden gevoerd. Nauta hoopt dat het centrum in 2009 de deuren kan openen. De naam wordt 'Hollebol', vernoemd naar het plein aan het begin van de Burgwal. Meest in het oog springend is de tien meter hoge nieuwbouw op de plek waar tot vorig jaar het pand van de familie Zoetelief stond. De nieuwbouw bestaat uit veel glas en een klokgevel die verwijst naar de geveltjes die vroeger in de Park straat waren. De serre voor In den Grooten Slock verdwijnt, evenals de brede luifel bij Nauta Boek. Daarvoor in de plaats komt een nieuwe gevel. Bedoeling is dat de drie gevels op één lijn komen te liggen, zodat in de Parkstraat meer ruimte ontstaat. Op de begane grond wil Nauta een soort overdekt 'dorpsplein' maken met een podium voor optredens en kleinere evenementen. De begane grond, 145 vierkante meter groot, moet eveneens ruimte bieden aan een terras van In den Grooten Slock. Aan de achterkant kunnen bezoe kers via trappen naar een anderhalf meter hoger en een anderhalf meter lager liggend gede.elte. In het lager liggende deel komt een permanente expositie over de historie van Den Burg, waarbij een voormalige his torische burgwalgracht op die plek centraal staat. Via het hoger liggende deel wordt achterlangs het café een doorgang naar de boekwinkel gemaakt en kunnen bezoekers naar de galerij op de eerste verdieping van de nieuw bouw lopen. Daar komt de exposi tieruimte. Het midden van de vloer blijft open, zodat via een glazen dak daglicht op het 'dorpsplein' kan val len. Alle niveaus worden via een lift bereikbaar gemaakt voor minder- validen. Onder het dorpsplein komt een kelder voor de opslag van In den Grooten Slock, Lees verder op pagina 5 Gewijzigde openingstijden Op vrijdag 21 december 2007 is het gemeentehuis geopend van 12:00 tot 16:00 uur. Op vrijdag 28 december 2007 zijn de normale openingstijden (van 15.00 tot 19.00 uur) weer van toepassing. Op maandag 24 december, dinsdag 25 december en woensdag 26 december 2007 is het gemeentehuls de hele dag gesloten. (Er kan geen aangifte van de burgerlijke stand worden gedaan) Op maandag 31 december 2007 is de gemeente beperkt telefo nisch bereikbaar Op dinsdag 1 januari 2008 is het gemeentehuis de gehele dag gesloten. Op woensdag 2 januari 2008 is 1e en 2e kerstdag is gemeente werken gesloten. Voor stonngen en calamiteiten in noteringen e d. kunt u het nummer van de servicebalie (362111bel len, daarna wordt u automatisch doorverbonden met de storings dienst De huis- en bedrijfsafvalrou- tes van dinsdag 25 december worden maandag 24 december gereden. De huis- en bédrijfsafvalroutes van woensdag 26 december worden donderdag 27 december gereden. Houdt u er rekening mee tijdig uw bak bij de weg te zet ten, de wagens rijden een andere route waardoor tijdstippen van ledigen kunnen wijzigen. Marathon 'Ik doe regelmatig triatlons en ben van mening dat je als triatleet zon der enige voorbereiding een mara thon kunt lopen.' Rob Teisman kreeg gelijk, want hoewel hij tijdens trainingen nooit meer dan vijftien kilometer achter elkaar loopt, was de marathon die hij op 1 december op Lanzarote volbracht een peulen schil. Pagina 11 Wat doen zij? Dineren met de familie, met je part ner lekker luieren, op vakantie naar een ver land en er zijn ook mensen die aan het werk gaan met kerst. De Texelse Courant ging bij een aantal Texelaars op bezoek om te vragen hoe zijn de feestdagen doorbren gen. Pagina 13 Texel heeft laagste OZB Texel rekent de laagste OZB-tarie- ven van Nederland. Dat blijkt uit gezamenlijk onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statis tiek en de Vereniging Nederland se Gemeenten dat deze week is gepresenteerd. Texel prijkt al jaren hoog op de ranglijst van gemeenten met een lage Onroe rend Zaak Belasting, maar heeft nu een keer de hoogste positie te pak ken. Dat geldt zowel voor eigenaren van woningen als met-woningen. De eerste groep betaalt €1,- per waarde- eenheid van €2500,- van een woning. Voor bedrijfspanden en dergelijke moet €1.70 per waarde-eenheid van €2500,- worden betaald. Dat tanef gold voor 2007 en blijft in 2008 het zelfde. De politieke partijen besloten in november de OZB trendmatig met twee procent te laten stijgen, maar liet de tarieven ongewijzigd, omdat de WOZ-waarde al is gestegen. Lees verder op pagina 13 (Advertentie) VW en dat het wel goed komt, maar ik ben nog met overtuigd. Het staat nergens zwart op wit.' Van der Kooi vertelde dat het mailcontact met de VW wel geruststelling gaf en dat ervan uit kan worden gegaan dat het wordt opgelost. Voorzitter Ries Swanink deelde nog mee dat er bin nen het bestuur stemmen opgaan nieuwe leden direct te verplichten de bijdrage te betalen zodat ze gelijk weten waar ze aan toe zijn. 'Nu is het zo dat bestuursleden veel tijd kwijt zijn met het bezoeken van bednjven om te vragen of ze willen betalen. Daar zijn de bestuursleden niet voor. Ze moeten zich bezighouden met het verdedigen van de belangen van Texelse ondernemers.' TEXELSE'3cOURANT In verband met kerst zal er dinsdag 25 december geen krant verschijnen. Advertenties voor de krant van vrijdag 28 december kunnen uiterlijk tot donderdag 27 december 10.00 uur worden ingeleverd. Ons bedrijf is maandag 24 december gesloten Directie Langeveld de Rooy TEXELSE ^COURANT m b* Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Vakantiekrant TEXtLTOtRISJtnl - -5Z5 Texelse 0r"";. Media Woonkrant Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1