Uw belangrijkste gebeurtenis in 2007 Klusbedrijf Cor van der Knaap TEXELSE J J COURANT Jonge onderzoekers krijgen prestigieuze Veni-subsidie Me(fische zorg 'Jan Wolkers was een sympathieke buurman' 'Dit jaar lang niet zoveel op het strand geweest' 'Zus in verpleeghuis moeilijke beslissing' VRIJDAG 28 DECEMBER 2007 Samen met nog 87 jonge en talent volle onderzoekers hebben oud- Texelaar Stijn Reijnders en NIOZ- medewerker Alina Stadnitskaia van de Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO) de prestigieuze Veni-onder- zoekssubsidie gekregen. In beide gevallen ging het om een bedrag van ruim €200.000,-. Veni vormt onderdeel van de Vemieuwings- impuls, een beurzensysteem voor excellente onderzoekers, gericht op vernieuwing van het weten schappelijk onderzoek. In totaal werden 530 aanvragen ingediend. Stijn Reijnders - zoon van Peter en Majella Reijnders uit Den Burg - pro moveerde vorig jaar aan de Universi teit van Amsterdam op het proefschrift Holland op de Helling: Televisieamu sement, volkscultuur en ritueel ver- maak. In dit onderzoek werd aange toond hoe televisieamusement niet alleen voortborduurt op historische vormen van volksvermaak, maar hoe populaire amusementsprogramma's op hun beurt ook weer nieuwe vor men van feest- en vermaakscultuur genereren. Dit onderzoek is onder meer bekroond met de International Communication Gazette Award en de ASCoR Excellence Grant. Reijn ders zal de Veni-beurs gebruiken voor zijn nieuwe project: Media Tou rism; Geographic Imagination in the world of James Bond and The Da Vinci Code. Onderwerp is mediatoe- risme: het fenomeen dat steeds meer mensen naar plaatsen reizen die zij associëren met een populaire film of televisieserie. Een bekend voorbeeld is de filmreeks Lord of the Rings, die heeft geleid tot een verdubbe ling van het internationaal toerisme naar Nieuw-Zeeland. Ook The Da Vinci Code (Parijs, Londen en Ros- slyn) en James Bond (Monte Carlo, Kent, Verzasca Dam) zorgden voor veranderende toeristenstromen. In de komende drie jaar probeert Reijn ders een antwoord te vinden op de vraag hoe de toenemende populari teit van mediatoerisme verklaard kan worden. Een onderliggende vraag is hoe mensen zich een beeld vormen van de wereld op basis van media- producten. Het studieonderwerp van NlOZ-onderzoeker Alina Stadnitskaia is de kalkvorming bij koude modder- vulkanen in de diepzee. Op de con tinentale hellingen van de oceanen worden vloeistoffen en gassen vanuit het binnenste van de aarde naar het oppervlak getransporteerd. Deze opstijgende vloeistoffen bevatten grote hoeveelheden methaan (aard gas) en andere chemicaliën. Grote delen van dit methaan worden door bacteriën al op de zeebodem omge zet in kalk. Hierdoor bereikt minder methaan - een sterk broeikasgas de atmosfeer. Het identificeren en beschrijven van de bacteriën die dit proces uitvoeren en de bijbehorende biogeochemische routes zijn het doel van het Veni-project bij het NIOZ. 'Werk van goede kwaliteit tegen een schappelijke prijs.' Dal is het devies van Cor van der Knaap, die zijn eigen klusbedrijf is begon nen. Hij legt zich toe op werk zaamheden die te klein zijn voor een aannemer en te groot voor de doe-het-zelver. Wie hem vóór 1 januari 2008 belt profiteert nog van het uurtarief van 2007. Van kotter naar koopvaardij en van klas naar klus. In notendop de loopbaan van Cor. Als telg uit een visserijgeslacht uit Den Burg doorliep hij de Visserij- en Zee vaartschool en voer een periode als machinist op een kotter en daarna als hoofdwerktuigkun dige op de koopvaardij. Dichter bij huis kwam zijn interesse voor rekenkundige vraagstukken hem goed van pas. Als leraar op dc OSG bracht hij de Texelse jeugd geruime tijd de beginselen van de wiskunde bij. En nu een eigen klusbedrijf. Cor kan terugvallen op een brede ervaring: 'Als er op de kotter midden op zee iets stuk ging, dan kon ik niet even de VEM bellen, maar moest zelf de proble men oplossen. Zo leerde ik mijn handen en vooral mijn hoofd te gebruiken. Ook aan de wal heb ik de nodige ervaring opgedaan. Ik heb thuis van alles aangelegd en ook familie, vrienden en kennis sen wisten me bij een verbouwing te vinden. Elke klus is anders. Het is een kwestie van goed kijken en daarna stapje voor stapje werken. Geen gerommel, kwaliteit en zo dat het wordt goedgekeurd. 'Goede kwaliteit tegen een schappelijke prijs' Wie vóór 1 januari 2008 belt rekent spullen zijn voor de opdrachtgever, hij €25,? 1 per uur exclusief BTW). Wie dat wil, kan ook zelf meehel- Zolang hel op Texel is. zijn er geen pen. 'Dat scheelt in de kosten en voornjkosten aan verbonden. Voor als het beter uitkomt wil ik ook op wie dat wil, koopt Cor de benodigde zaterdag aan de slag.' materialen zelf in, de kosten van de Cor is in te schakelen voor: Timmeren (vloer, kozijn, kast, terras, plafond, etc) Schilderen (binnen en buiten, ook behangen) Metselen (geen huizen, wel een muurtje) Elektriciteit aanleggen (bijv. hotelschakeling of stopcontact) Keukens (renovatie, etc.) Waterleiding en afvoer (zoals renovatie badkamer of keuken) Stuken (bijv. glad of met structuurlaag) Centrale verwarming (bijv. extra radiator, tot de kachel) Tegelzetten (bijkeuken, badkamer, enz.) Bedrading (zoals audio-, video of computerapparatuur) Tuin snoeiwerk, enz.) Schoonmaken (binnen en buiten, ook ramen en goten) Enzovoort ft Kerkdiensten Zondag 30 december 2007 PROTESTANTSE KERK IN NEDER LAND: Hervormde gemeente Den Burg: 9.45 u. ds. P.A. den Braanker. Gereformeerde kerk Den Burg: 9.45 u. ds. J. Glazema. Hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Waal: 10.00 u ds. C.F. Klaassen. PROTESTANTSE WADDENGE MEENTE TEXEL: Oudeschild: 10.00 u. Waddendienst, ds. C. der Nederlanden GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Ooste rend: 10.00 u. en 16.00 u. leesdienst. GEREFORMEERDE KERK (Vrijge maakt): in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 14.30 u. ds. P. Niemeijer. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg geen dienst. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat. Den Burg: 10.00 u ev. F Walraven uit Genk ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 10.45 u. The Gospeltram JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Openbare lezing, 10.30 u.: Jehovah, de grootse Schepper; Wachttorenstudie. 11.20 u.: Ontwikkel eigenschappen die je kunnen helpen discipelen te maken. Maandag 31 december 2007 Oudjaar PROTESTANTSE KERK IN NEDER LAND: Hervormde gemeente Den Burg: 19.30 u oecumenische viering in rooms-katholieke kerk, pastor E. Moltzer, ds. PA, den Braanker, ds. J. Glazema. Gereformeerde kerk Den Burg: 19.30 u. oecumenische viering in rooms-katholieke kerk. pastor E Moltzer, ds. PA. den Braanker. ds. J Glazema. Hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Koog: 19.30 u. ds. C.F. Klaassen. PROTESTANTSE WADDENGE MEENTE TEXEL: Oosterend: 19 00 u. ds F. van Hel den. De Cocksdorp: 19.30 u. oecumem- I sche dienst in rooms-katholieke kerk. ds PC. Bamard GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Ooste rend: 19.00 U. oudjaarsdienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat. Den Burg: 19.30 u. ds. C. Duinkerken-Visser, oudjaarsdienst: zij, die ons dit jaar ontvielen, worden herdacht. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: I Den Burg: 19.30 u. oecumenische vie ring in rooms-katholieke kerk, pastor E. Moltzer, ds. P.A. den Braanker, ds. J. Glazema. De Koog: 19.30 u. oecumenische vie ring in rooms-katholieke kerk I De Cocksdorp: 19.30 u. oecume nische vienng in rooms-katholieke I kerk. Dinsdag 1 januari 2008 Nieuwjaarsdag GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat. Oos terend" 10.00 u. nieuwjaarsmorgen- dienst BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.30 u. ds. A. Wesseling, nieuwjaarsbegroeting. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 11.00 u. herenkoor Artsen: Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 08.00 uur: Centrale Huisartsen Post, tel. 321143. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers infor matie te knjgen over het pijnspreekuur op zaterdagen, zon- en feestdagen. Tevens wordt het ongevallennummer vermeld. 313086; 314727; 314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: Waalder- straat 53A. Den Burg, Dag en nacht bereikbaar via tel. 313090 of 06- 51404872. GEZONDHEIDSZORG: Thuiszorg: Omring Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp. zorg en informatie, ook voor het berekenen van de eigen bijdrage: op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Meldpunt Thuiszorg 0223- 650222. Voor hulp bij het huishouden Omring Thuisservice, Schoonoordsin gel 44. Den Burg. tel. 321461 - Omring Jeugdgezondheidszorg Schoonoordsingel 44. Den Burg. tel. 0900-4636549. Telefonisch spreekuur elke werkdag van 9.00 tot 17.00 u Voor vragen over ontwikkeling, voe ding, opvoeding en verzorging. - Omring Thuiszorgwinkel: Schoon oordsingel 44, Den Burg, tel. 314887 Geopend elke werkdag tussen 13.00- 14.00 u. Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 1-1-2. Of bel de Meldkamer Noordholland-noord: 072- 5644444. Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is op maandag en vnjdag geopend van 9.00 tot 13.00 uur en op woensdag van 13.00 tot 17 00 uur. Telefoon: 0900-8844. In spoedei sende gevallen: 112. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 0900-8844. Vermiste en gevonden huisdieren: Dierenpension Texel, Slufterweg 216. De Cocksdorp, tel 311477, www dierenpensiontexel.nl Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11, Den Burg, tel. 312527. oud Papier Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen, bel tijdens kan tooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Anonieme Alcoholisten: dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur in Den Helder, tel i 0223-642189 (vragen naar Ron). Verslavingszorg: Brijder Versla vingszorg Texel, Tubantia. Pontweg 133, De Koog. Voor inlichtingen, advies, consultatie en preventie, tel. 0223-620541 of 06-30215211; peter. molenaar@brijder.nl. Psychologenpraktijk: M Spijker en Y. Olthof. Ruijslaan 88, 1796 AZ De Koog, tel. 317566 Stichting Welzijn Ouderen Texel: Warme maaltijdvoorziening, alarme ring, klusjesdienst, huishoudelijke dienst, versteldienst. Spreekuur van 9.00 tot 10.00 u. en van 14.00 tot 16.00 u., De Buureton, Beatrixlaan 43, Den Burg. Tel. 312696. In verband met de kerstvakantie haalt Scouting Texel deze week geen oud papier op. Oud papier kan wel wor den gestort in de containers naast het clubgebouw aan de Bernhardlaan. TEXELSE ^COURANT Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Stiana Sibon Buiten werktijd: Stiana Sibon Telefoon 06 - 22 21 16 62 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 -31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al oru« advwtenliecomracten an aanbiadingan daarrcx zijn van toapasslng de Regelen voor het Advertenltewezer van de Stichting ROTA. gevestigd t Radio Texel Abonnementsprijzen 2007: Per half jaar €36.45 34,85 lautonwechi Per jaar €71,10 68.95 -.autonuhschi Bij verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. Vrijdag: 18.00 u. Radio Texel Actueel 19.00 u. Wilde vaart (herhaling) 20.00 u. Radio Noord-Holland Zaterdag: 16.00 u. Wegdromen met een boek 17.00 u. Pietelepote (kinderprogrammma). Vandaag: Oud en Nieuw 18 00 u Muziek met Marco 20.00 u. Radio Noord-Holland Zondag: 9.00 u. Klassiek op zondag 10.00 u. Kerkdienst vanuit de baptistengemeente Texel 11.00 u. Vlaswiek 12.00 u. Natuurwijzer 1 13.00 u. Noud draait deur (muzierk) 14.00 u. Wilde vaart (muziek) j 15 00 u. Frans gaat het doen (muziek) 17.00 u. Sportlokaal 18.00 u Radio Noord-Holland Kerkdiensten De Lichtboei: 9 45 u. Gereformeerde kerk Den Burg I 10.45 u. Rooms-katholieke kerk Den Burg Maandag: 18.00 u. Terugblik en vooruuonk met burgemeester Geldorp 19.30 u Oecumenische oudjaarsdienst uit de rooms-katholieke kerk Den Burg aansluitend Radio Noord-Holland Kerkdiensten De Lichtboei: 19.30 u. Doopsgezinde gemeente Den Burg Dinsdag: 18.00 u Nteuwjaarsprogramma aansluitend Radio Noord- Holland Woensdag: 17 00 u. Pietelepote 18.00 Onder de Toren 20.00 u Radio Noord-Holland Donderdag: 18.00 u. Country Time muziek) 19.00 u. Gesprek met de burgemeester (herhaling) 20.00 u. Radio Noord-Holland Voor meer informatie over medische zorg, hulpverlening, kerk en andere eilandzaken zie www.texelsecourant.nl. rubriek Om te Onthouden Wat was uw nieuwsmoment van 2007? Veel klanten van de Albert Heijn moesten daar goed over nadenken. Het mocht nieuws zijn dat in de Texelse Courant stond, maar ook een gebeurtenis uit het persoonlijke leven. Het bleek voor velen geen makkelijke opgave alle voorvallen van het afgelopen jaar in vijf minuten te overzien. Het overlijden van Jan Wolkers karakters en hebben we niet zo'n werd door drie klanten genoemd, heel goede band.' Het voelt als een Piet Kok, inmiddels woonachtig in opluchting dat haar zus in goede Den Burg, was tot 1991 buurman handen is.'Ze heeft het er naar haar van Wolkers. 'Mijn vader, Kees, was zin en heeft geen verantwoordelijk- net zo'n natuurliefhebber als Jan. Samen zijn ze wel eens samen door zijn tuin gelopen. Ik had niet zo veel contact met hem. Eigenlijk alleen als ik oud papier ophaalde voor ZDH. Ik vond het een sympathieke man.' Anneke Mulder uit Oudeschild kende Wolkers niet persoonlijk. 'Ik heb wel zijn boeken gelezen en die vind ik geweldig.' De mediahype die ontstond na zijn dood hoefde voor haar niet zo. 'Ik begrijp het wel hoor. Hij was een bekend persoon.' Karin Huizinga uit Den Burg vindt dat Wol kers Texel op de kaart heeft gezet. 'Waar hij ook kwam, hij had het altijd over Texel.' Wat haar betreft mag het monument Tot hiertoe en heden meer. Er wordt helemaal voor haar gezorgd.' Tweede ambulance Ditsy Kulk en Rob Franken uit Den Burg maken zich zorgen over het verdwijnen van de tweede ambu lance. Kulk; 'Een mensenleven is gewoon niks waard op dit eiland. Van de zomer is er iemand in De Cocksdorp overleden omdat de ambulance niet snel genoeg ter plekke was.' Franken is portier bij de Blauwe Piste in De Koog en moet wel eens een ambulance bel len. 'Laatst was er iemand die aan hyperventilatie leed. Hij was bijna in coma. Het duurde maar liefst 25 niet verder op de dijk bij Oudeschild worden hersteld. 'Ik heb het nooit gezien omdat het al was vernield. Dat vind ik heel erg. Het zou mooi zijn als het er weer staat.' Antonia de Blok-Van den Bosch besloot haar zus, die aan de over kant woont, in het voorjaar naar een verpleeghuis te brengen. 'Ze lijdt aan Alzheimer en kon niet meer voor zichzelf zorgen. Toch vond ik het een ingrijpende beslissing en heb het er wel moeilijk mee gehad. Ze heeft geen partner en ik ben haar enige zus.' Ze ziet haar zus niet vaak. 'Ik ben zelf ook al op leeftijd en dan reis je niet meer zo makkelijk. Bovendien botsen onze minuten voordat de ambulance er was. Het is bespottelijk dat ze stop pen met de tweede ambulance en daarvoor in de plaats een trauma helikopter laten komen.' Thea Zoetelief uit Den Burg haalde begin december opgelucht adem. 'Mijn zoon moest zijn propedeuse voor de opleiding digitale commu nicatie aan de Hogeschool Utrecht binnen een jaar halen. Zo niet, dan moest hij stoppen. Dat was best spannend, maar het is hem gelukt. We hadden vorige week zijn pro pedeuse-uitreiking. Ik ben trots op hem.' De slecht zomer staat Ineke Zijm uit Den Burg vooral bij als ze terug denkt aan het afgelopen jaar. 'In juli 2006 was het zulk geweldig weer. Ik ging ervan uit dat dat in 2007 ook wel zou gebeuren. Dat was niet zo en dat vond ik jammer. Ik ben dit jaar lang niet zo veel op het strand geweest als het voorgaande jaar.' Ze had haar vakantie er al op zit ten in de zomer. 'We waren in de meivakantie al naar Fuerteventura gegaan. Dat was hartstikke lekker hoor.' Leven en dood Ida Daalder uit Oudeschild verloor haar moeder in november. 'Ze lag in coma en was hersendood. Ik heb eigenlijk niet echt afscheid van haar kunnen nemen. Het is nog maar pas geleden gebeurd en ik mis haar.' Ze verzorgde haar moeder samen met haar zus. 'We woonden bij mijn moeder. Mijn zus heeft het huis inmiddels gekocht en nou wonen wij er met z'n tweeën.' Leven en dood staan dicht bij elkaar. Esther de Smidt beviel in november van haar derde zoon, Tygo. 'Ik vind het geweldig dat het een jongen is want ik vind een jongensgezin leuk.' De bevalling verliep voorspoedig. 'Het was bijna gezellig. Mijn andere kin deren zaten beneden. Het ging erg vlot.' Nieuw gemeentehuis De grote projecten, zoals het gemeentehuis, PHH-gebouw en het nieuwe OSG-gebouw, hielden meerdere mensen bezig. Silvia van Katwijk uit Oosterend: 'Het gedoe rondom het gemeentehuis is mij bijgebleven, ledereen werd bij de beslissing betrokken en ik vind dat je dat te gek kunt maken. Wel was het tijd voor een nieuw gebouw want het huidige is oud.' Als het aan Ria Witte uit Den Burg lag, had er geen PHH-gebouw hoeven te komen. 'De brandweerkazerne Onno Bloem stond de pers te woord na het overlijden van Jan Wolkers. uitrukt, kan dat gevaarlijke situaties opleveren.' Het nieuws over de manege was voor Hans Huisman het belang rijkste onderwerp. Hij woont in het aan de Bernhardlaan ziet er nog goed uit. Ik maak me een beetje zorgen over het geld. We zitten op een eiland en het aantal inwoners is beperkt. Ik vraag me af of we het geld wel kunnen ophoesten.' Het nieuwe schoolgebouw vindt ze wel noodzakelijk. 'Het is belangrijk dat de OSG goed functioneert.' Erik Jan de Geus deelde die mening. 'Een nieuw schoolgebouw is erg belangrijk. Het gebouw dat er nu staat is te oud en te klein. Wel is het uiterlijk van het gebouw wat overdreven met die golven en wat je er al niet meer in kunt zien. Ook het nieuwe gemeentehuis is zo ont worpen. Volgens mij is het dezelfde architect.' De plek van het nieuwe PHH-gebouw vindt hij onlogisch. 'Het was beter geweest als ze het op de plek waar nu de brandweer zit, hadden gebouwd. In de zomer is het hartstikke druk op de Pontweg en als er dan ineens een brandweer wagen, ambulance of politieauto naastgelegen appartementencom plex. 'Ik was blij te horen dat het in ieder geval met zo groot wordt als oorspronkelijk de bedoeling was. Dat zou namelijk enorme par keerproblemen geven. Het zijn niet alleen auto's, maar ook paardentrai lers.' Hij liep mee in de protestloop. (Foto's GwmiJ TimmermantCMdbanlt Texel) 'Dat was erg leuk.' 2007 stond voor Marijke van Schaik uit De Waal vooral in het teken van de ziekte van haar man. 'Hij heeft nierproblemen en moet drie keer per week dialyseren. Twee keer op Texel en één keer in Alkmaar. Zo'n dialyse duurt vier en een half uur. Hij leest dan altijd.' In Alkmaar gaat ze meestal mee. 'Ik werk om de hoek dus dat komt mooi uit. Het leven gaat door, maar wordt wel bepaald door de dialyses.' Ze hoopt dat haar man in 2008 een transplantatie kan ondergaan. 'We zijn nu bezig met allerlei onderzoeken om te bekijken of hij één van mijn nieren kan krijgen. Hopelijk gebeurt dat in het voorjaar.' Stiana Sibon Zeezoogdieren in de ijstijd Klaas Post van Urk houdt vrijdag 4 januari in Ecomare een lezing over zeezoogdieren (walrussen, zeehonden, walvissen) die in de laatste ijstijd in het Noordzeege bied leefden. Hoewel een groot deel van dat gebied land was, was er ook zee. Dit blijkt uit de vondsten van bot ten van walrussen, diverse soorten zeehonden, dolfijnen en walvissen. Vishandelaar Post heeft een grote collectie botten opgebouwd, dank zij goede contacten met de vissers. Hij is gespecialiseerd in het onder zoek naar zeezoogdieren, waarin hij samenwerkt met het Natuurmu seum Rotterdam en Naturalis in Leiden. Naast de lezing presenteert Dick Mol (een van de schrijvers) het recent verschenen boek over de sabeltandtijger. Een onderkaak van dit dier is eveneens gevonden in het Noordzeegebied. De lezing begint om 20.00 uur. De toegang bedraagt €2,50.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 11