'Balkenende leuke man' Terugblikken op 2007 'Ik had het voor geen goud willen missen' 'Als misdadigers behandeld' Cor en Ditte Westdorp uit Sr. Robert Peel Veel overlast door brand hooi en stro Bewogen jaar voor boerderij De Waddel TEXELSE 12 COURANT VRIJDAG 28 DECEMBER 2007 Het eeuwfeest van TESO, brandstichting in stro- en hooiklampen, het overlijden van Jan Wolkers, een buitrug in het Marsdiep en het in gebruik nemen van de eerste huizen in De Volmolen. Het is een korte greep uit de grote hoeveelheid gebeurtenissen die het afgelopen jaar de revu passeerden. In dit jaaroverzicht een terugblik met diverse Texelaars die in 2007 in het nieuws waren. Een nogal boude oproep te ver trekken, leidde donderdagavond 18 januari tot een spontane 'aan deelhoudersvergadering' in het wachtlokaal van TESO in Den Hel der. Dit is 'ons gebouw' was de algemene conclusie, 'dus we laten ons niet verwijderen.' Zo'n 50 Texelaars bevonden zich op de avond dat TESO niet meer voer in het wachtlokaal, vertelt Bren dan de Graaf uit Oosterend. Buiten was het ijskoud en stormde het, waardoor het KNMI het advies had gegeven binnen te blijven. Het ver blijf was noodgedwongen, omdat de Molengat had de walinstallatie had geramd. In de loop van de avond werd duidelijk dat er die avond echt niet meer zou worden gevaren. Tot hun grote schrik hoorde de gestrande Texelaars tegen tien uur de mededeling het wachtlokaal te verlaten. Er bleek niks geregeld, de groep moest zelf maar een onder komen voor de nacht zoeken. De Graaf: 'Het viel zo koud op het dak dat we het terrein moesten verlaten. Dat kon TESO met zijn. Dat hadden we nooit verwacht.' De spontane aandeelhoudersvergadering zette de verbazing en teleurstelling om in vastberadenheid. De groep bleef zitten waar ze zat. De aandeelhou ders besloten ook meteen dat niet- krijgen, maar daarna zijn we achter een hele club adelborsten aan naar een oude sporthal van de marine gebracht waar ze in allerijl veldbed den en slaapzakken hadden neerge zet.' Voor een Texelaar die net uit het ziekenhuis kwam, was een echt bed Veel geslapen werd er uiteindelijk met, beregezellig was het volgens De Graaf wel. Met name de Texe laars uit Oudeschild lieten door hun luide stemmen van zich horen. 'Mid den in de nacht begon er iemand vreselijk te snurken. Een vrouw die zich daaraan stoorde, heeft hem een paar meppen met een kussen ver kocht, maar hij sliep gewoon door. Gelach natuurlijk bij de mensen die nog wakker waren en die vrouw zag in dat het geen zin had.' Achteraf bezien, viel de hele situatie volgens De Graaf nog wel mee. 'Ik had het eigenlijk ook voor geen goud willen missen. Er stonden geen levens op het spel, dus dan is het een voorval waar je maar het beste van moet maken. En in zulke omstandighe den zie je ook wie de kwaliteiten in huis heeft iets te doen. Dan maakt je functie eigenlijk niet meer uit.' TESO bood later excuses aan voor de slechte informatievoorziening en de haperingen in de opvang. De veerdienst zegde toe lering uit het voorval te trekken. In iuli werd het strand opgeluisterd met zeventig grote glazen schelpen vertellingen, gebaseerd op de De Texel Airshow trok zaterdag 21 juli tussen de 15.000 en 20.000 bezoekers. Er zo'n tweehonderd toestellen te zien. De meest opvallende waren een Apache, Cougar helikopter en een F16 van de Koninklijke Luchtmacht. 2007 was niet het jaar van Cor en Ditte Westdorp. Zij werden op 4 juli door Staatsbosbeheer uit hun woning Sir Robert Peel gezet, nadat ze daar 24 jaar had den gewoond. Cor: 'We kijken met een zeer negatief gevoel terug op de ontruiming. We zijn als misda digers behandeld.' Westdorp is vanaf 1963 pachter bij Staatsbosbeheer. Cor: 'Achteraf had ik nooit met Staatsbosbeheer in zee moeten gaan. Destijds was de relatie met de Texelse medewerkers bijzon- vernield. We zijn nadien nog een maand bezig geweest alles te her stellen en elders onder te brengen.' Ook werd er gereedschap uit de schuur gestolen. Cor deed aangifte bij de politie. 'Daar hebben we nooit meer iets van gehoord.' Op het gezin liet de ontruiming een diepe indruk na. 'Mijn vier kinderen zijn geboren en getogen op Sir Robert Peel. Het is niet niks als je ineens uitje geboorte huis wordt gezet. Zo lang het zakelijk blijft, kun je er nog mee leven. Maar hier raakt je gezin bij betrokken en dat gaat veel te ver.' Ze ontvin- Bezoekers bekijken een schaalmodel van De Dageraad tijdens de feestweek van TESO die van woensdag 15 tot en met dinsdag 21 augustus in Oudeschild werd gehouden. Aanleiding was het 100-jarig bestaan van de veerdienst. aandeelhouders eveneens in 'hun gebouw' mochten blijven, zolang er geen oplossing was. 'Toen begon het toch nog gezellig te worden.' De komst van een adelborst van het Koninklijk Instituut voor de Marine (KIM) zorgde voor een onverwach te wending. Melanie Tegelberg, de vrouw van de commandant, had op NOVA gezien dat er mensen in Den Helder waren gestrand. Ze zorgde ervoor dat de marine actie ondernam. De Graaf: 'Het kostte nog moeite de adelborst binnen te Ongeveer twintig reizigers die op Texel waren gestrand, werden opge vangen in het gemeentehuis nadat burgemeester Joke Geldorp per soonlijk poolshoogte had genomen in het wachtlokaal op 't Horntje. Daarna werden ze ondergebracht in De Pelikaan. De aanvaring had nog de nodige gevolgen voor de veerdienst. De Wagemaker kon met meer afmeren, waardoor TESO circa drie weken alleen met de Molengat kon varen. De Schulpengat was weg voor groot onderhoud. der goed. Ze hebben hier regelma tig aan de koffietafel gezeten, maar hebben zich voor het karretje van de directie laten spannen. Dat is me ontzettend van ze tegen gevallen.' Er was een betalingsachterstand en de rechter zette Westdorp uit zijn woning. 'Staatsbosbeheer is net zo goed wanbetaler, want ik had ook van hen geld tegoed. Dan ontstaat een wisselwerking. Als zij niet beta len. betaal ik ook niet. Wat mij betreft hadden we de schulden tegen elkaar kunnen wegstrepen en was het goed geweest.' Ondanks de uitspraak van dè réchter was hef gezin verrast toen de deurwaarder voor de deur stond. 'Je verwacht niet dat ze het echt doen, maar dat zijn dus de normen en waarden van deze over heidsinstelling. Ik dacht dat we meer krediet van Staatsbosbeheer had den omdat we een erkend en goed beheer voerden en meewerkten aan de natuurontwikkelingsplannen.' Toen het zover was, deden Cor en Ditte samen met hun jongste doch ter alle deuren op slot en trokken ze zich terug op de bovenverdieping. Cor opende de achterdeur toen de aannemer dreigde die te forceren, 'We hebben poezen die nooit buiten komen. Die hadden we nooit terug gevonden als ze waren ontsnapt.' Verhuizers haalden alle eigendom men van de familie uit het huis. 'Die werden in de schuur op een stapel gegooid. Bedden en kasten werden gen nadien veel steunbetuigingen uit hun omgeving. Ditte: 'Juist mensen waarvan je het niet verwacht stu ren iets, zoals kaarten en bloemen. Dat was echt fantastisch.' Inmiddels wonen Cor en Ditte in 'f Praathuis aan de Postweg. Cor: 'Dit huis is van familie en w.e konden hier gelukkig gelijk na de ontruiming in.' Ze span nen zich er nog steeds voor in terug te keren naar Sir Robert Peel. 'We gaan in hoger beroep en verwachten dat de rechter zal toezeggen dat we weer terug mogen. Eerst willen we nog even afwachten hoe het met de natuurontwikkeling afloopt. De poli tiek en LTO Noord worden wakker en oefenen druk uit. Dat kan voor ons wel eens positief uitpakken.' Hij vindt dat de gemeente meer de leiding op zich moet nemen. 'Er wor den zaken van hogerhand besloten die helemaal niets voor het eiland opleveren. Een voorbeeld daarvan is dat ik aan natuurbeheer doe voor Staatsbosbeheer, maar de financiële opbrengsten komen niet op Texel terecht. Dat klopt niet.' Ook vraag hij zich af wat het voor Texel ople vert om nog meer natuur te ontwik kelen. 'Volgens mij komt er geen toerist méér door. Slechts als natuur wordt beheerd door boeren en sub sidies op Texel blijven, is het een waardevolle, agrarische activiteit.' Door de hele affaire is er volgens Cor een grotere afstand ontstaan tussen boeren en Staatsbosbeheer. 'Die was al veel groter dan vroeger, maar is nog meer gegroeid. Wat mij is overkomen, kan ook bij anderen gebeuren. Ik bespeur in mijn omge ving dat boeren deze arrogantie zat zijn.' Heel even hebben Cor en Ditte erover nagedacht om alles te verko pen. Voorlopig is dat nog niet aan de orde. 'De boerderij is mijn leven waar ik 365 dagen per jaar werk. Dat geef ik niet makkelijk op. Het is zelfs mogelijk dat iemand van Staatsbos beheer in 2008 het licht gaat zien!' Een protestmars tegen de manege aan de Bosrandweg bracht zaterdag 8 december 77 Texelaars op de been. Wethouder Nico Kikkert kreeg na afloop 1453 handtekeningen tegen de manege overhandigd. i Adri Mantje kocht begin 2007 het huis van Cees v. december begon de sloop om plaats te maken voor woonruimte. 'Houdt je handen in je zakken als je iemand te pakken hebt.' Die waarschuwing gaf landbou wer Bram de Ridder uit Eierland dit jaar aan zijn medewerkers toen Texel in augustus en sep tember vijf keer door brandstich ting in hooi- en stroklampen werd getroffen. De woede onder de boeren was groot. Zo ook bij het bedrijf van De Ridder waar twee keer brand werd gesticht. 'Ik had de jongens gewaarschuwd niets te doen als ze iemand zouden pakken, want je weet op dat moment niet of het de brandstichter is.' Had hij de dader zelf in handen gekregen, dan waren ze volgens De Ridder echter ook 'niet een kopje koffie gaan drinken'. De brandstichting leverde de boe ren naar schattingen tienduizenden euro's schade op. De Ridder onder vond tot zijn verbazing de nodige perikelen met de verzekering. 'Vorig jaar had ik ook brand in een klamp en toen werd de schade nog volle dig uitgekeerd. Nu werd er opeens moeilijk gedaan. Ik kreeg uiteindelijk maar 40 procent van de schade uit gekeerd. Dat was een domper, want ten opzichte van een jaar geleden was er helemaal niets veranderd. Het zou geen kwaad kunnen als bij de avonden van de Bedrijfsvoorlich ting een keer aandacht aan verze keringen wordt besteed.' De Ridder ondervond bij de wortel teelt eveneens de gevolgen. Door dat er over het algemeen al een tekort aan stro was, kon hij de wor telen niet meer voldoende afdekken. 'We hebben ze daardoor uiteindelijk onder de prijs moeten verkopen, Dat scheelde zo een stuiver een per kilo.' Globaal rekenend, komt hij op een schadepost van meer dan tien mille. 'Ik zou dus nog wel graag wil len weten wie het was. De politie greep woensdag 5 sep tember, kort nadat bij De Ridder de tweede brand was uitgebroken, een 18-jarige man uit Oosterend in de kraag. Twee dagen later liet de politie hem gaan, omdat er geen aanwijzingen tegen hem waren. De man had, toen hij werd gepakt op de Zaandammerdijk, een jerrycan met benzine bij zich, maar die had hij naar eigen zeggen nodig voor zijn brommer. Het voertuig zoop benzine omdat die was opgevoerd en daardoor 140 km per uur reed. De brommer werd in beslag geno men en de man kreeg een boete van 400 euro. De Texelse afdeling van LTO Noord verspreidde kort na de eerste bran den een brief met tips tegen nieu we brandstichtingen. Boeren werd geadviseerd hun klampen te ver zekeren (ook al stonden ze maar een korte periode op het land), ze niet direct langs de openbare weg te zetten en zwarte grond rond de klampen aan te leggen, zodat voetstappen te zien zouden zijn. Texel Sun liet weten ook camera's te plaatsen om mensen te kunnen betrappen. Een TV-zender uit Gelderland maakte in juni opnames van de band Threshold die in 1973 de huisband van Sarasani was. De leden waren later allemaal gevierde muzikanten bij bands als Normaal en Vandenberg. Op het land van Dirk Roeper en Ane Brans werd zaterdag 6 oktober voor het eerst in twintig jaar een crosscountry gehouden. Over een lengte van drie kilometer waren hindemissen uitgezet waar paarden en pony's overheen moesten springen. De familie Bakker van schapen- bedrijf De Waddel kan terugkij ken op een bewogen jaar. Na een gunstig voorjaar sloeg blauwtong toe en ontstonden problemen met de verkoop door de uitbraak van mond- en klauwzeer. Ook kreeg de boerderij bezoek van achtereen volgens Marokkaanse kickbok sers voor het televisieprogramma Kijk een koe!, minister-president Balkenende en commissaris van de koningin Borghouts. Vijf schapen van De Waddel gingen dood aan blauwtong en honderd raakten er ziek. Piet: 'Vooral de ram men waren zwak. We hebben de schapen extra krachtvoer gegeven om ervoor te zorgen dat ze een zo hoog mogeli|ke weerstand kregen. Meer konden we niet doen.' Ook had het consequenties voor de verkoop van fokdieren. Door de slechte sfeer in de schapenhouderij verliep deze stroef. De uitbraak van mond- en klauwzeer in Engeland had geen directe invloed op de schaapskudde van De Waddel, maar wel op de handel. Op 4 augustus werd een vervoersverbod voor heel Neder land ingesteld voor evenhoevigen. De plannen voor de bouw van een nieuwe stal werden even in de ijskast gezet. Jan-Willem: 'We zijn bezig met het maken van een nieuw tank lokaal. Dat is bijna klaar. Een nieu we stal zou een nieuwe kostenpost betekenen en omdat je niet weet hoe het volgend jaar met de blauw tong gaat, wilden we daar liever nog even mee wachten.' In mei kwamen er dne Marokkaanse jongens uit de Randstad logeren voor het KRO- programma Kijk een koe! Doel van het programma is jongeren uit ste den kennis te laten maken met het boerenleven. 'De lammertijd was net voorbij, maar het waren nog steeds drukke tijden omdat het voeren en verzorgen van de schapen met ruim duizend lammeren tijdrovend is. Ook waren we inmiddels begonnen met het melken van de schapen en kaas maken. We hebben dan ook tegen de programmamakers gezegd dat het werk op de boerderij gewoon doorging', vertelt Jan-Willem. Piet vond het een bijzondere ervaring. 'Die jongens gingen heel anders met vrouwen om. Na het eten ploften ze op de bank neer in plaats van Sonja te helpen met de afwas Daar is zij voor zeiden ze toen ik vroeg of ze even wilden helpen. Als ik dat bij mijn vrouw zou doen, had ik al lang op straat gestaan.' Ook het vlees ten onder meer koeien-, geiten- en schapenmelk drinken en vertellen welke melk van schapen was. Bij de grappenmaker van het stel hebben we een geintje uitgehaald en er kof fiemelk bijgezet. Toen de jongen had geantwoord, moest hij onder een viltje kijken waar het antwoord stond. We hadden varkensmelk opgeschre ven. Die jongen werd helemaal gek. Allah gaat me straffen, zei hij. Toen we vertelden dat het koffiemelk was, kon hij er wel om lachen.'In juli stond er een andere gast voor de deur: Jan-Peter Balkenende. De pers was niet welkom bij dat bezoek. 'Ik wilde graag dat het ontspannen verliep', aldus Piet. Volgens Jan-Willem is de minister-president in het echt los ser dan op televisie. 'Hij houdt van een geintje. Echt een leuke man.' Zenuwachtig waren ze niet. Han- Woensdag 11 januari startte Gemeentewerken met het omzagen v. de Molenlaan in De Cocksdorp. Vrijdag 2 februari kwamen er nieuv in de plaats. afkomstig van De Waddel zorgde voor problemen. 'Het was niet Hal- al geslacht. Daar konden wij ook niets aan doen want wij wisten pas toen ze aankwamen dat het moslims waren. En er is geen imam op het eiland.' Toch denkt Piet dat de jon gens er wel iets van hebben geleerd. 'Ze zeiden dat ze respect hadden gekregen voor de manier waarop wij met dieren omgaan.' Het programma draait erom wie zich het meest heeft aangepast aan het boerenleven. De laatste dag was een wedstnjd om dat aan te tonen. 'De jongens moes- na: 'Het scheelde dat ze van te voren tegen ons hadden gezegd dat we het niet extra schoon moesten maken omdat hij het graag wilde zien zoals het was.' Hij was vooral geïnteresseerd in de duurzame tech nieken binnen de boerderij, zoals de zonneboller, houtkachel, duurzame fokkerij, de eigen afvalwaterzuivering en het behoud van het landschap met schapen op de Hoge Berg. Na drie kwartier vertrok hij weer. Piet: 'Nadien kregen we een persoonlijke brief waann hij vertelde dat hij het leuk had gevonden.' Premier Balkenende bezocht woensdag 11 juli de Waddel.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 12