w Drukke dagen voor Kinderkerstkoor 'Continu blijven werken aan vertrouwen' Cjrocn ZwartsJex els in het hart College wil motie manege 'zo volledig mogelijk' uitvoeren Inzameling Kerstbomen Mensen met beperking werken in Texelhoeve texelse'^courant 'Bezopen jongelui' stelen en verbranden kerstbomen Burgemeester Geldorp blikt terug op 2007 VRIJDAG 28 DECEMBER 2007 OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12237 v/h Lange veld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Uitgave Verschijnt dinsdag en vrijdag VVV vernieuwt 'Het is een druk jaar geweest. Erg leuk en veel veranderingen', vertelt Wouter de Waal, die In april aan de slag ging als directeur van de VVV. Onder zijn leiding werkt de eiland- promotor aan belangrijke verande ringen. Pagina 9 Jaaroverzicht 2007 kende hoogte- en diepte punten. Voor TESO, die 100 jaar bestond, maar ook uit de vaart raakte. En voor Peter Bakker. Hij zat 25 jaar in de politiek, maar kreeg ook een infarct en knokte zich terug. Meer over het kleurrijke jaar dat bijna voorbij is in een uitgebreid jaaroverzicht. Pagina's 12 en 13 Roelie Bakker volgt Standaart op Roelie Bakker-de Boer volgt Piet Standaart op als raadslid voor Texels Belang. Dat maakte het bestuur gis teravond in een persbericht bekend. De 71-jarige Texelse stond vijfde op de kieslijst, zit al namens TB in de raadscommissie Welzijn en heeft meerdere perioden in de raad gezeten. (Advertentie) TEXELS E 3cOU RANT gr-ZgruJnh-kdkmt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. I Gemeente Texel Zie advertentie op pagina 9 (Advertentie) Gemeente Texel Gewijzigde openingstijden Op maandag 31 december 2007 is de gemeente beperkt telefo nisch bereikbaar. Op dinsdag 1 januan 2008 is het gemeentehuis de gehele dag gesloten. Op woensdag 2 januari 2008 is het gemeentehuis vanaf 9.30 uur bereikbaar. Nieuwjaarsdag is gemeentewerken gesloten. Voor stonngen en calamiteiten in noteringen e.d kunt u het nummer van de servicebalie (362111bellen daarna wordt u automatisch door verbonden met de storingsdienst. Tijdens het winterseizoen worden de groene containers één maal in de vier weken geleegd. Week 1 van 31 december 2007 t/m 4 januari 2008 wordt daarom geen GFT ingezameld. De grofvuildienst van Dinsdag 1 januari 2008 komt te vervallen De eerstvolgende grofvuildienst is dinsdag 15 januari. De motie van PvdA, CDA, WD, GroenLinks en D66 om voor de manege geen vrijstellingen en geen dienstwoning toe te staan, zal 'zo volledig mogelijk' worden uitgevoerd. Dat antwoordt het col lege van b en w op vragen van eerder genoemde fracties. Het college doet onder meer onder zoek naar de juridische consequen ties van het niet voeren van de artikel 15 WRO-procedure, die nodig is voor de dienstwoning. In een reactie geven de fracties (met uitzondering van de WD) aan het 'onwaarschijn lijk' te vinden dat de bedrijfswoning met kan worden geweigerd. 'Aan- igezien de mogelijkheid van een bedrijfswoning niet expliciet in het bestemmingsplan genoemd staat.' Volgens b en w heeft weigering van de dienstwoning 'zeer waarschijn lijk' nadelige gevolgen voor toekom stige plannen van andere burgers. De fracties:'Geldt andersom niet een gelijke redenatie? Dat het toestaan van het vrijstellingsverzoek voor de bedrijfswoning de deur open zet voor bedrijfswoningen op alle plaat sen waar 's nachts levende have verblijft?' B en w antwoorden ook dat het ver plicht is om bij de afwijzing van een vrijstellingsverzoek deze beslissing te motiveren. 'Er kan niet worden vol staan met het argument dat het plan strijdig is met het bestemmingsplan (zeker niet omdat er al eerder mede werking aan vrijstelling is toegezegd). De Algemene wet bestuursrecht stelt onder meer dat er een zorgvuldige belangenafweging moet plaatsvin den en dat de besluiten deugdelijk gemotiveerd worden.' Op de vraag of er toezeggingen zijn gedaan, antwoordt de gemeente dat het vorige college op 24 januari 2006 een principebesluit heeft genomen. 'In dit besluit is de bereidheid tot medewerking aan de bouwplannen van de heer Dorrestijn en de daar voor benodigde vrijstellingsprocedu res te voeren openbaar gemaakt.' De toezegging van b en w dat de motie 'zo volledig mogelijk zal wor den uitgevoerd' stelt de fracties niet gerust. 'De raad heeft met 14 tegen 15 uitgesproken dat er geen bedrijfswoning gebouwd mag wor den en dat de vrijstellingsverzoeken niet gehonoreerd mogen worden.' De WD laat weten dat de motie vol ledig moet worden uitgevoerd. 'Een andere mogelijkheid is er niet voor het college.' Een lunchrestaurant waar mensen met een verstandelijke beperking werken. Dat is één van de nieuwe functies van voormalig restaurant Texelhoeve aan de Kogerstraat in Den Burg. Stichting Wonen Texel kocht het pand. Zoals het er nu naar uitziet zullen alle verbouwin gen medio 2009 klaar zijn. Het is nog niet bekend wie het res taurant gaat exploiteren. Jan van Andel, directeur Stichting Wonen Texel: 'We zijn in gesprek met hore- caondernemingen en zorginstellin gen. Welke dat zijn, kan ik nog niet zeggen.' Doel van het restaurant is dat mensen met en zonder een verstandelijke beperking met elkaar integreren. 'Al pratend kwamen we erachter dat er behoefte bestond aan een werkplek. Het moest niet alleen maar opvang zijn. In Neder land zijn er meer van dit soort ini- Gerard Weijers en Gerbrand Poster, red) zijn alle raadsleden van na de invoering van het dualisme, dus die weten niet anders. We hebben ook nog de komst van het nieuwe raadhuis. Kunnen de kerntakendiscussie en de samen werking met de Waddeneilanden in dat proces nog tot heroverwegingen leiden? Nee, dat is een rijdende trein waar bij een bouwteam samen met een aannemer met het definitief ontwerp bezig is. Maar ik kan verzekeren dat, wanneer bij de kerntakendiscus sie taken zouden afvallen, er geen loze ruimten in het nieuwe raadhuis komen. Daarvoor komen genoeg nieuwe taken op de gemeente af. Mochten er nou bijvoorbeeld twintig ambtenaren afvallen, dan krijg je wel loze ruimten, maar ik verwacht niet dat het zover komt. En om met een duidelijk te zijn over een ander onderwerp; als het tot een stevige samenwerking tussen de eilanden komt, dan gaan de mensen die voor het samenwerkingsverband werken niet in het Texelse raadhuis aan de slag. maar vanuit een kantoor op de vaste wal. Dat heeft de Eilander Raad besloten. Wat was nog meer bijzonder in 2007? Het overlijden van Jan Wolkers. Ik heb mogen ervaren hoe belangrijk hij aan de overkant als ambassadeur voor Texel is geweest. Als je zag hoeveel belangstelling er voor hem was. Het was prettig om te merken hoe hij werd gewaardeerd Wat me verder ook is bijgebleven is de brand in de stolp van Gerard Zoetelief Waf wordt belangrijk voor 2008? Dat de raad de kosten van de gemeente beheersbaar houdt. We moeten de zorgen van onze lokale penningmeester Peter Bakker niet groter maken dan ze nu al zijn. Het was heel bijzonder in de laat- genomen en in de brand hebben gestoken. Lees verder op pagina 5 ste raadsvergadenng dat er in het college heel veel vertrouwen werd gesteld om geld te vinden voor iets dat ze net had ontraden (extra geld voor dorpshuis Den Hoorn, red). Verder hoop ik dat iedereen een gezond 2008 tegemoet gaat. Wat ik hoop is dat het volgend jaar in het teken mag staan van saamhorig heid op Texel, waarbij tegelijkertijd aandacht is voor het individuele van de Texelaar. Het moet niet allemaal koekkoek-één-gezang worden, maar iedereen moet binnen de saamho righeid ook zijn individuele kanten kunnen ontplooien. Op die manier kunnen we verder werken aan een sterke Texelketen. Jeroen van Hattum (Advertentie) Gecombineerde krant i.v.m. Oud Nieuw In verband met het als werkdag uitvallen van dinsdag 1 januari. Nieuwjaarsdag, zal er op donderdag 3 januari een gecombineerde krant verschijnen. Advertenties voor deze krant kunnen tot woensdag 2 januari 10.00 uur worden ingeleverd. Directie Langeveld de Rooy De ongeveer vijftig leden van het Kinderkerstkoor hebben een druk weekje achter de rug. Voordat ze mochten genieten van een welver diende kerst, gaven ze maar liefst drie optredens. De eerste, op de drukbezochte kerstmarkt vrijdag tiatieven.' Het restaurant zal alleen overdag zijn geopend. Wat wel vaststaat, is dat voor zorgin stelling De Waerden naast de hoeve vier woningen worden gebouwd voor mensen met een verstandelijke beperking. Lees verder op pagina 5 in Den Hoorn, was een beproe ving. Terwijl de toeschouwers zich warm hielden met glühwein, oliebol len, erwtensoep en vers gebakken vis, kregen sommige kinderen het zo koud, dat dirigent en begelei dend pianist Michiel Drijver besloot er vroegtijdig mee te stoppen. De vrieskou bracht ook ongemakken met zich mee voor de begeleidende band en de kleumende leden van het fanfarekorps van DEK, voor wie het blazen op de koude instrumenten geen pretje was. Een dag later tra den de kleine zangertjes en zange ressen onder heel wat aangenamer omstandigheden op in Question Pla za, het slotoptreden was op kerst avond tijdens de Herdertjesvienng in de katholieke kerk in Den Burg. (Foto Joop flommett/'ÖL^bbanA Texef) Vogelenzang in de brand hebben gestoken. 'Hier ben ik absoluut niet blij mee', vertelt bloemist Bert van der Wal, die er met andere ondernemers uit de Waalderstraat van de Stenen plaats elk jaar voor zorgt dat dit deel van Den Burg wordt versierd met kerstbomen. 'We zoeken er Waar zijn de kerstbomen in de (maandag op dinsdag) mee Waalderstraat gebleven?, vraagt aan de haal zijn gegaan en de menigeen zich af. Navraag leert bomen deels op de parkeerplaats dat jongelui er op kerstnacht bij Albert Heijn en deels op de altijd heel mooie bomen voor uit. Het brengt gezelligheid en sfeer.' Een getuige meldt rond 2.30 uur 'bezopen jongelui' te hebben gezien die de kerstbomen hebben mee- Het koninklijke predikaat voor TESO en de intentie van de Wad deneilanden om intensiever met elkaar samen te werken. Dat waren volgens burgemeester Joke Geldorp enkele hoogtepunten in 2007. Een terugblik op het afgelo pen jaar en blik naar 2008. Meepraten over de Groeneplaats en Ruimte voor Ontwikkeling. Dat waren twee zaken die in 2007 meermalen in de belangstelling stonden. Hoe kijkt u daar op terug? Er is meegepraat over de Groene plaats en de raad heeft geluisterd naar wat de meerderheid heeft aan geven. Los van kritiek die je op het gekozen model kunt hebben, kun je zeggen dat dat goed is gegaan. Ruimte voor Ontwikkeling loopt nog steeds, maar het is leuk te constate ren dat het boekje Beeld van Texel een succesnummer is geworden. Het prikkelt mensen na te denken. De gemeente zet in op zo min moge lijk borden in de toekomst. Al het overtollige dat niets toevoegt, moet je weg zien te halen. De samenwerking met de andere Waddeneilanden is een onderwerp waaraan in 2007 ook veel tijd is besteed. Was het erg geweest als daar geen overeenstemming over was gekomen? Dan was er een doemscenario geko men, waarbij de gemeenteraad zich had moeten afvragen of de gemeen te over vijf. zes of zeven jaar nog vol doende bestuurskracht heeft om alle taken die op haar afkomen te kun nen uitvoeren. En dan praat je over je toekomstige zelfstandigheid. Voor de Friese eilanden is de noodzaak van samenwerking nu nadrukkelijker aanwezig dan voor Texel, maar voor ons gaat het op termijn ook spelen. Er gebeurt momenteel zoveel in Den Haag. Neem bijvoorbeeld de Wet op de Veiligheidsregio die volgend jaar wordt behandeld. Daarin staat dat de minister van Binnenlandse Zaken in het uiterste geval een gemeente kan verplichten extra geld voor de brandweer uit te trekken als een raad dat zelf niet doet. Dan ben je je lokale zeggenschap kwijt en moet de wethouder financiën op zoek naar geld, zonder dat het rijk over de brug komt. Daarnaast worden in Den Ik heb dat voor kennisgeving aan genomen. Het is een beslissing van hemzelf die hij aan zijn collega's en de voorzitter van de raad heeft meegedeeld. Ik heb daarna rond gekeken, afgesloten en iedereen de handen gedrukt, ook die van hem. Dan hebben we nog het rapport van de rekenkamercommissie waar uit blijkt dat op het raadhuis eerder wantrouwen dan vertrouwen heerst tussen raad, college en ambtenaren. Zit u dat lekker? Nee, zeker niet en we zullen met elkaar aan oplossingen moeten wer ken. We werken op het gemeen tehuis niet voor onszelf, maar voor onze inwoners, gasten, bedrijven en instellingen. Zijn de problemen terug te herleiden naar de reorganisatie? Nee, het is misschien een factor. maar ik denk dat dat verder met het geval is. Oudere, ervaren toe schouwers van de raadsvergade ringen hebben me verteld dat begin jaren negentig ook zo'n periode is geweest waarin het vertrouwen weg was. Misschien is het inherent aan de omgeving waarin we werken, maar vertrouwen is een broos gege ven waar we continu met elkaar aan moeten werken. Belangrijk is dat iedereen zijn rol en bevoegdhe den naar elkaar toe uitspreekt. Een gemeenteraad is het hoogste orgaan in de gemeente en heeft het laatste woord, maar dat is wat anders dan de baas spelen. Een raad heeft het laatste woord over besluiten, waar voor de voorbereidingen in het col lege, het dagelijks bestuur van de gemeente, worden getroffen. Binnen het college moeten we kijken of wij de voorbereidingen altijd goed doen Ik hoor ook wel eens de geluiden uit de raad dat het college wijzigingen, naar aanleiding van een bespreking, niet goed oppakt. Het college moet zijn voorbereidingen goed doen en een raad moet weten wat hij wil. Daarin moeten we zoeken naar her stel van vertrouwen. Speelt het dualisme in dit verhaal nog een rol? Nee, dat vind ik een te gemakkelijk argument waar ik met in mee wil gaan. Op drie na (Frans Visman, Haag wettelijke normen bepaalt voor aanrijdtijden van de brandweer. Dat is leuk, maar het kan wel betekenen dat je hier straks voor een extra auto of kazerne moet zorgen om aan de normen te voldoen. Dat zijn zo van die zaken je op je afkomen en ik vraag me af of Texel over zeven jaar nog in staat is dat allemaal zelfstan dig te kunnen blijven verwerken. De nadruk ligt op de eilanden, in hoe verre is samenwerking met gemeen ten in de Kop van Noord-Holland een optie? Er zijn gezaménlijke belangen in bij voorbeeld een goede treinverbinding en een goede aansluiting op de A7, maar je kunt je afvragen of bijvoor beeld Wieringen en Wieringermeer verder wel zo op Texel zijn afge stemd. Het jaar kent ook wat dieptepunten. We hebben de perikelen rond het vliegveld gehad. Daar praat ik niet meer over. Keert u nog terug als voorzitter van het bestuur van het luchthaventer rein? Nee. Dan hebben we bij de laatste raads vergadering het vertrek van Piet Standaart gehad, waarbij hij veel kri tiek op de burgemeester uitte. Burgemeester Joke Geldorp-Pantekoek: We moeten de zorgen van onze lokale penningmeester Peter Bakker niet groter maken dan ze nu al zijn. Maar hoe heeft u die knfiek beleefd? Voorzitters beleven niks. Maar op dit onderwerp wil ook liever niet verder ingaan.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1