m 'Een druk en leuk jaar, met veel veranderingen' De Vries bezorgt al 25 jaar Onderweg niet veel tijd voor praatje Wouter de Waal vernieuwt VVV Documentaire over cultuurlandschap Stage op Texel voor ambtenaren Bonaire TEXELSE -'\vL 'fe-,-? i ggym 2 Wat ik Broedeiland De Petten voor grote sterns VW Texel werkt aan belangrijke veranderingen. Het boekingspro gramma TOR wordt gemoderni seerd, de interne organisatie van de eilandpromotor aangepast, de marketingstrategie en huis stijl verder ontwikkeld en de site vernieuwd. 'Het is een druk jaar geweest. Erg leuk en veel veranderingen', vertelt Wouter de Waal, die in april aan de slag ging als directeur van de VW. 'Ook een tijd waarin ik veel mensen en van alles over Texel heb leren kennen. We hebben onder meer bij elkaar gezeten met een groep mensen die veel verstand van toe risme hebben en betrokken zijn, om gezamenlijk tot de beste oplossing te komen. De aanpassingen zijn mede het gevolg van een uitge breide inventarisatie die halverwege dit jaar is uitgevoerd en gesprekken met een groep ondernemers.' Het resulteert er volgens De Waal onder meer in dat het boekings programma TOR ingrijpend wordt gemoderniseerd. Zo wordt het uiter lijk van de homepage vernieuwd en aangepast aan de te ontwikkelen huisstijl en wordt het mogelijk de boekingssoftware waar veel kleine logiesverstrekkers en hotels mee werken te koppelen aan TOR. Dit scheelt veel overbodig werk voor de gastheren. Door verdere aan passing van de invoerschermen waarmee de gastheren werken, zal ook het werken met TOR worden vergemakkelijkt. Accommodatie 'Het wordt ook makkelijker om via TOR te boeken. Het probleem van de lange lijst met zoekresultaten als gasten een verblijf zoeken, wordt weggenomen doordat de boeker het resultaat naar eigen idee kan verkleinen. Men zoekt bijvoorbeeld een bungalow, klikt vervolgens alleen in Den Hoorn aan, dan met sauna, met huisdieren, et cetera.. Door deze slice and dice-techniek kan de consument naar eigen belie- Wouter de Waal in gezelschap vi landbouwfolder in ontvangst na Jaap Hin en Marius Kikkert toen hij als eerste de nieuwe X één van zijn eerste optredens in het openbaar. ven zijn ideale accommodatie vin den.' TOR wordt ook uitgebreid met specifiek ontwikkelde modules voor groepsaccommodaties en voor campings en kamperen bij de boer, waardoor zij een volwaardige plek op de site krijgen. Bovendien wordt het straks mogelijk om excursies en andere activiteiten via de site te boeken. Om een beter inzicht te krijgen in de klanten wordt de mogelijk heid ontwikkeld om profielen van de boekers samen te stellen. Deze informatie kan via de database wor den benut voor meer gerichte mai lings via internet. De planning is dat de eerste drie maanden van 2008 wordt gewerkt aan de vernieuwing en dat deze in april kan worden getest en gestart. Specialisering Ook intern verandert het nodige bij de VW. De Waal: 'Er waren zaken door elkaar heen gegroeid. Om effi ciënter te werken gaan we taken meer stroomlijnen. Zo kunnen de verschillende afdelingen zich meer toeleggen op hun primaire taak dóórdat de afdeling Dienstverlening alle dienstverlenende taken uitvoert, waaronder TOR. Hierdoor wordt het werk van deze medewerkers afwis selender en kan de afdeling mar keting en promotie zich meer con centreren op drukwerkontwikkeling, pers en free publicity, en allerlei ont wikkelingen rond internetmarketing. Om deze stap optimaal te zetten wordt een nieuw hoofd Marketing en Communicatie gezocht die zich sterk op de nieuwe media richt. In verschillende dagbladen heeft hier voor inmiddels advertentie gestaan. Op Texel is volgens De Waal nog een scala aan projecten mogelijk, die tot op heden echter niet opge pakt kunnen worden. Het betreft kwaliteitsverbetering van de logies- accommodaties, benchmarking en marktonderzoek. Zodra er ruimte is binnen de organisatie wordt geke ken hoe deze, al dan niet in samen werking met het bedrijfsleven, kun nen worden uitgevoerd. Cineast Manfred van Eyk van Viverra Films uit Hilversum filmt schapenfok ker Piet Bakker die bezig is met het herstellen van een tuinwal op het topje van de Hogeberg. De opnamen worden verwerkt in een voor de nati onale en regionale televisie bestemde serie over cultuurlandschappen in Nederland. Het tuinwallenlandschap van Texel zal daarin een prominente plaats krijgen. Naast de film zal over elk cultuurlandschap ook een DVD worden gemaakt die nog uitgebreider ingaat op het ontstaan van deze land schappen, de belevingswaarde ervan en de problematiek die zich aandient als men de laatste stukjes van deze landschappen voor verdwijning wil behoeden. De DVD's zullen te zijner tijd beschikbaar komen voor educa tieve doeleinden. Van Eyk heeft voor zijn project samenwerking gezocht met agrarische natuurvereniging De Lieuw en hoopt op een bijdrage van het Gemeenschapsfonds Texel om de financiering rond te krijgen. Piet Bakker werkte graag aan de opna men mee omdat hij hoopt dat de film zal bijdragen aan het besef dat boeren die hun bedrijf hebben binnen de cultuurlandschappen en daardoor minder efficiënt kunnen werken, een behoorlijke financiële compensatie moeten krijgen. Manfred van Eyk (53) heeft de afgelo- Ambtenaren van Bonaire lopen in 2008 mogelijk stage bij de I gemeente. Burgemeester Joke Geldorp is bereid hen op Texel kennis te laten opdoen met Neder- landse wetgeving. Dat heeft ze de I directie van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten laten weten. Bonaire, St. Eustatius en Saba worden eind 2008 drie nieuwe Nederlandse gemeenten als de Nederlandse Antillen ophouden te bestaan. De drie eilanden zijn al een tijdje aan het warmlopen om hun Antilliaanse regelgeving aan de Nederlandse wetgeving aan te pas sen. Daaruit zijn contacten met de Waddeneilanden ontstaan. Volgens Geldorp kunnen Antilli aanse ambtenaren ervaren welke vraagstukken en valkuilen uit de Nederlandse wetgeving voortko men. 'Met name Texel en Bonaire zijn qua inwoneraantal en opper vlakte bijna één op één met elkaar te vergelijken. Een groot verschil is dat zij 60.000 toeristen per jaar trekken.' Texel ziet jaarlijks bijna een 9 COURANT Burgemeester op Radio Texel Burgemeester Geldorp blikt op oud jaarsdag via Radio Texel terug op het voorbije jaar en vooruit naar 2008. Dat doet zij in gesprek met Wijkie van den Berg. Het programma is te beluisteren via 106.1 FM en begint om 18.00 uur. Aansluitend zendt de lokale omroep de oecumenische dienst in de rooms-katholieke kerk in Den Burg uit Het gesprek met de burgemeester wordt donderdag herhaald in het programma Even bijpraten met... dat om 19.00 uur begint. Woensdag kunnen luisteraars via Radio Texel hun nieuwjaarsgroe ten overbrengen in het programma Onder de Toren. VRIJDAG 28 DECEMBER 2007 zeggen wou... pen tien jaar meer dan achttien docu mentaires gemaakt over uiteenlopen de onderwerpen, zoals ondergrondse branden in China, de grensbewaking van Europa, de problemen bij de energievoorziening in Oost-Europa, de gevolgen van de verdwijning van de bergboeren in de Alpen, de ver woestende werking van bosbranden in de tropen, nieuwe technieken bij het in beeld brengen van mijnenvel den, de terugkeer van de TBC, de opkomst van nieuwe infectieziekten. Zijn laatste productie was Geheim Landschap, over het landschap van de Hollandse waterlinie, die door de AVRO werd uitgezonden. Paardenpension Het bestuur van 10 voor Texel feliciteert (het merendeel van) de raadsleden met hun doortastend optreden, afgelopen dinsdag in de raadsvergadering, tegen de komst van een megapaardenpension en een woonhuis dat buiten het bouw blok valt (nabij De Koog) en waarvan de noodzaak niet is aangetoond. Terecht hebben zij het college van B en W teruggefloten door hen op hun verantwoordelijkheid te wijzen en aan te geven dat de kernwaarde van Texel bewaard dient te blij ven. Onbegrijpelijk vinden wij dat de 'Texelse compagnon' (wie dat ook moge zijn) van de heer Dorrestijn met deze plannen instemt Deze compagnon heeft zeker niets op met dit prachtige open stukje grond nabij De Koog? Of heeft hij er zelf belang bij? Ook een felicitatie waard is dat (het merendeel van) de raad de 30-pro- centsondergrens van de toeristi sche slaapplaatsen op Texel voor tenten en toercaravans wil vasthou den. Menig 'echte' kampeerder zal in de toekomst zeggen: 'Maar goed dat er door de raad in 2007 zo'n juiste beslissing is genomen.' Het bestuur van 10 voor Texel 175 jaar Eierland Een groep enthousiaste Cocks- dorpe rs heeft het initiatief geno men voor de viering van het 175- jarig bestaan van polder Eierland (en De Cocksdorp) in 2010. Via de dorpskrant en een website wordt de bevolking van de vorderingen op de hoogte gehouden. Eerder al werden succesvolle pol derfeesten gevierd, maar de laat ste keer is in 2010 alweer 25 jaar geleden. De meningen in het dorp en omgeving werden geïnventari seerd, waaruit bleek dat het 175- jarig bestaan van de polder niet ongemerkt voorbij mocht gaan. Als datum voor het feest wordt gedacht aan drie dagen in juni 2010. Via de dorpskrant en de website www.polderfeest2010.nl kunnen mensen aangeven of ze het met dit voorstel eens zijn. Naast het aantal kan daar ook aangegeven worden naar welke dagen de voorkeur uit gaat. Ook mensen die zich nu al als vrijwilliger willen opgeven, kunnen op de site terecht, waar ook foto's van eerdere feesten zijn terug te vinden. Mensen die ideeën hebben over de invulling van het feest, wordt gevraagd deze naar voren te bren gen. De werkzaamheden bi] De Petten worden verricht door loonbedrijf De Tijd. (j tslciagd miljoen toensten die goed zijn voor circa 4,5 miljoen overnachtingen. Naast kennis over toerisme kun nen Bonairiaanse ambtenaren vol gens Geldorp ook verdere kennis opdoen over de omgang met nati onale parken. 'Bonaire heeft ook een nationaal park. maar dat wordt beheerd door een stichting die de regels stelt en entreeprijzen vraagt. In Nederland zijn de nationale par ken gewoon gratis toegankelijk en heb je te maken met de Wet op de Landschapsparken. Ik weet niet of ze zich op dat punt moeten aan passen, maar als zij vragen hebben, kunnen we ze helpen.' Het aanbieden van stageplekken moet nog intern op het raadhuis nader worden besproken. Geldorp stelt bij voorbaat achter het plan te Natuurmonumenten is in het natuurgebied De Petten gestart met de aanleg van een extra eiland als broedgebied voor de grote stern. Deze zeldzame vogel, waarvan er in heel Neder land maar vijf kolonies zijn, is op Texel aan een ongekende opmars bezig. Werd hier in 2004 voor het eerst een broedpaartje gesigna leerd, twee jaar later waren dat er maar liefst 1098. De kale zand- en schelpenbanken in De Petten vormen een ideaal broed gebied voor onder meer visdiefjes. noordse sterns, bontbekplevieren en kluten. Ook de dwergstern is er veelvuldig te zien. 'Net als in bijvoorbeeld het Wagejot liggen de eieren er erg veilig, omdat ze weg vallen tegen het zand. En omdat het binnendijks is, lopen ze niet het gevaar weg te spoelen bij hoog water. Bovendien hoeven ze voor hun voedsel niet ver te vliegen. Voor een zandspierinkje hoppen ze even de dijk over naar de Mokbaai', ver telt woordvoerder Eckard Boot Op een aangelegd eiland in de Pet ten broeden sinds 2004 ook grote sterns. Om de vogels nog wat meer ruimte te geven, is Natuurmonu menten aan de zuidoostkant van het natuurgebied begonnen een smal le akker om te vormen tot nieuw broedgebied. De humusrijke toplaag wordt verwijderd en op enkele plek ken wordt een schelpenlaag aange bracht. Het eiland dat zo ontstaat, wordt een uniek broedgebied voor onder meer de grote stern. Ook de bijzondere binnendijkse zoutverdra- gende flora krijgt de kans zich er te ontwikkelen, verwacht Boot. De werkzaamheden worden verricht door loonbedrijf De Tijd uit Oos terend en gefinancierd door Ricoh Nederland, een bedrijf dat automati seringsapparatuur fabriceert en ver handelt. Dit bedrijf steunt wereldwijd natuurprojecten, met als argument dat iedereen een verantwoordelijk heid heeft om de natuur te behou den voor toekomstige generaties. Het nieuwe broedeiland is vanaf de weg goed te zien. Negentig scouts op winterexpeditie Zo'n negentig scouts uit het hele land waren vlak voor Kerstmis drie dagen op Texel om mee te doen aan de WintereXpeditie, georganiseerd door Scouting Texel. Net als bij de Wampex werd veel gevraagd van conditie, denk vermogen en creativiteit. Zo moesten de deelnemers met een bootje al peddelend de Slufter oversteken, pingpongballen uit een .zwembad vissen, kaartlezen, met een kabelbaan hoogteverschillen op de Hogeberg overbruggen en de inhoud van een bunker op het Ger- ritsland opmeten. Het eten bestond uit zelf opgewarmd blikvoer. Gemo toriseerd vervoer was taboe, alles gebeurde lopend of fietsend. Extra handicap was dat de deelnemers het eiland niet of nauwelijks ken den. Rodi Bakker. Marcel Slikker, Wouter Bakker en een kleine twintig club genoten van Scouting Texel waren verantwoordelijk voor de organisa tie. Met z'n allen staken ze er heel wat vrije weekenden in de voorbe reiding. Opvallend, omdat er alleen overkantse scouts meededen. 'De WintereXpeditie is voor scouts van 16 tot 20 jaar en in die leeftijdsgroep hebben we maar één lid. Toen we net begonnen, deden er ook Texel se scouts mee. We hebben wel overwogen te stoppen. Maar ach, het is een leuke promotie en het is elk jaar weer erg gezellig Vandaar dat we er maar mee doorgaan' vertelt Rodi Bakker, die ook wijst op de medewerking die op het eiland wordt ondervonden. Zo werd het gezelschap gastvrij onthaald door de familie Witte van de Muyweg en vormde het bezoek aan jutter Maar ten Boon één van de hoogtepunten van de WintereXpeditie. Foto's staan binnenkort op de site www.winterexpeditie.nl. Speculaaspoppen, kerststollen, gebak, Lolke de Vries (85) bezorgt het al 25 jaar voor bakkerij Tim mer. leder jaar wordt De Vries door Kees Timmer gebeld of hij met Sinterklaas en kerst weer wil bezorgen. Timmer: 'Hij kent Texel op zijn duimpje en weet alle stra ten te vinden. Daarom is hij een uitstekende bezorger.' De Vries vindt het prachtig werk 'Het leukste vind ik dat je onder de mensen komt. Veel tijd voor een praatje is er echter niet. Ik heb het altijd hartstikke druk.' De Vries begint om half negen en werkt tot vijf uur. Hij heeft een groot plichts gevoel. 'Als mensen niet thuis zijn. breng ik de bestelling bij de buren of ik leg het ergens neer 's Avonds bel ik altijd even om te vragen of ze het hebben gevonden. Als ik het echt nergens kwijt kan, ga ik de volgende dag in mijn eigen auto nog een keer langs.' Pauze zit er tussen de mid dag met in. 'Dat is juist het moment dat de mensen thuis zijn.' Zijn dochter Gea wees haar vader een kwart eeuw geleden op de vacature. Zij werkt al jaren als ver koopster bij Timmer. 'Zij dacht dat het wel iets voor mij zou zijn. Ik heb meer bezorgwerk gedaan. Zo heb ik twaalf en een half jaar maaltijden rond gebracht voor Tafeltje Dekje. Ook vervoerde ik zes jaar lang men sen van het verpleeghuis.' Ondanks zijn hoge leeftijd denkt De Vries niet aan stoppen. 'Ik hoop dit nog jaren te mogen doen.' Het gekste wat hij ooit meemaakte was een vrouw die hij onder de dou che aantrof. 'Ik liep bij een woning en zocht waar ik naar binnen moest. Ik zag klompen voor een deur staan en dacht hier moet ik zijn. Toen ik verder liep, kwam ik die naakte vrouw tegen. Ze dacht dat ik haar man was. Ze nam het wel gemoe delijk op.' Ook had hij een keer een bus zonder binnenverlichting. 'Het was donker en ik moest iedere keer met de bestelling voor de koplamp van de auto om te kijken waar ik heen moest.' Omdat hij de weg zo goed kent, wordt hij vooral op boerderijen en woningen die buiten de dorpen liggen ingezet. Hij kent vrijwel alle straten, met uitzondenng van de Schipper Boonstraat in De Cocksdorp 'Dat wist ik echt met Ik tieb het aan een voorbijganger gevraagd en toevallig woonde haar dochter in die straat dus ze-kon me zo de weg wijzen.' Naast De Vries heeft bakkerij Tim mer nog twee vaste bezorgers en een weekend- en vakantiehulp in dienst. De bezorgingen zijn de afge lopen jaren afgenomen. Bea Tim mer: 'Mensen laten het liever in de winkel klaarzetten omdat ze er dan niet voor hoeven thuis te blijven.' Voor kerst gaat er altijd een grote vracht kerstpakketten richting Rot terdam. 'Dit jaar waren het er 3045. Dan kan het wel uit als we ze zelf brengen. Ook verzonden we dit jaar met de pakketdienst nog 46 pak ketten naar Canada en 30 naar Duitsland.' Oud-Texelse Joyce Heijne (25) is aan de Universiteit Twente afgestu deerd als bestuurskundige, Euro pese richting. Ze schreef een afstu deerscriptie met de titel Matching Eastern European high-rise housing and Dutch housing management en volgde daartoe onder meer een pro ject in Slowakije. Heijne werkt sinds enige tijd in Den Haag, waar ze als bestuurskundige in dienst is van de gemeente. staan. 'Je moet altijd ruimte inbou wen voor collegiale verhoudingen en het overdragen van kennis. Wij maken zelf ook gebruik van ken nis elders. Medewerkers van de gemeente zijn recent in Moerdijk geweest omdat ze daar al verder zijn dan wij met het nieuwe direc tiemodel.' Als het tot stageplaatsen komt, wordt het waarschijnlijk voor en na de zomerperiode. Er wordt een beroep op de VNG en het rijk gedaan om de kosten te betalen. Lolke de Vries bezorgt al 25 jaar met Sinterklaas bakkerij Timmer.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 9