Drie nieuwjaarsduiken blijken er niet teveel 'Zwemmen tegen betaalbare prijs' Cjrocn T^wartr jexeh in het hart V; Kompasschool ontsnapt aan grote brand HEMA Driehonderd aandelen TexelEnergie uitgegeven Plan voor overkapt Molenkoog VVV's en ondernemers samen op Vakantiebeurs mms 4 Inzameling Kerstbomen DONDERDAG 3 JANUARI 2008 OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12238 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Nieuwjaarsduikers bij De Koog. Honderd deelnemers hadden Arnold 'Kets' Kaercher en Paul van Dijk, organisatoren van de eerste nieuwjaarsduik in De Koog wel verwacht, maar op meer dan 250 hadden ze er niet gerekend. 'Dit is kicken', glunderde een nog nadruipende Kaercher na afloop. Mede dankzij het gunstige weer trokken ook de nieuwjaarsduiken bij paal 9 en 28 meer dan normale belangstelling. Drukte bij paal 9, v ieuwjaarsduik dit plaatje opleverde irou De nieuwjaarsduik bij paal 28. Op de inzet de 'afterdive' ii en Trix Scheringa van de Vuurtorenweg. Op het strand van de Koger bad- andere gelegenheidskleding renden bij klaar.- De grote animo snoerde plaats zag het op nieuwjaarsdag de duikers door een haag van men- sceptici die drie nieuwjaarsduiken rond 14.00 uur zwart van de men- sen. wat menigeen vooraf al een teveel van het goede vonden de sen. Ze waren gekomen om te zien euforisch gevoel bezorgde. Kaer- hoe de enthousiaste menigte vanuit cher: "Alsof we renners waren bij de paviljoen Noordzee een bad zou Tour de France.' Daarna even kopje nemen in de koele Noordzee. Van het aangekondigde vuurwerk viel weinig te bekennen, wel moesten de duikers op hun weg naar zee eerst onder een sneeuwkanon door dat schuim van zes graden Cel sius over hen uitspoot. In zwem- en mond. Van Dijk: 'We hebben geen enkele negatieve reactie gehad. Er zijn nu zóveel mensen op het eiland, er is voor iedereen meer dan genoeg.' De animo voor de nieuwjaarsduik bij paal 28 had er inderdaad niet onder geleden. Inte- uail,vlul,ll(U1gendeel. De 363 presentjes die afloop lag er voor de deelnemers strandpaviljoen paal 28 tevoren had rancune te horen over de orga- een T-shirt met de opdruk Ik was er ingekocht bleken er voor de 263 nisatie van andere nieuwjaarsdui- onder en weer terug het strand op, waar op een partytafel een Jut- tertje werd geschonken. Van Dijk: 'We hadden het zó koud weggezet dat het amper de fles uit wilde.' duikers die zich hadden omgekleed in het paviljoen en de tientallen dui kers op het strand en buiten op het terras die niet meer in het paviljoen pastten er zelfs te weinig. Enkele duizenden bezoekers bezochten het evenement. Velen hadden het advies opgevolgd om niet met de auto te komen, maar lopend of met de fiets, om parkeerproblemen te voorkomen. Vanaf paal 28 viel geen ken. 'Texel is een open maatschap pij met verschillende doelgroepen bezoekers en Texelaars. Paal 28 verbiedt niemand om een evene ment te kopieéren en aan te kle den met een eigen karakter', aldus Stelios Lemonakis van paal 28. Het gunstige weer droeg er ook aan bij dat bij paal 9 150 zwemmers de zee in gingen, volgens René Jager van Losse nummers 1,10 70 jaar getrouwd Jo (92) en Ger (90) van der Struijs uit Den Burg zijn het levende bewijs dat oud worden geen straf hoeft te zijn. Na 70 jaar huwelijk zijn ze beslist niet op elkaar uitgekeken. 'We aaien elkaar nog regelmatig.' Pagina 3 a Hartewens Nog één keer naar de Slufter. Dat was de hartenwens van Cees Oos terhof uit Oosterend. Hij lijdt aan multiple sclerose en zit in een rol stoel. Zijn huishoudelijk hulp Rosa lie Hin stuurde de wens op naar Doe een wens van Omring. Pagina 5 Dorp-tegen-dorp Den Burg West heeft zaterdag het Dorp-tegen-Dorptoernooi voor zaalvoetballers gewonnen. In de finale werden de dorpsgenoten van Den Burg Oost met opvallend groot verschil verslagen: 7-2. "West' ont troonde daarmee Oudeschild. dat vorig jaar de titel won. Pagina 7 het strandpaviljoen aanzienlijk meer dan vorig jaar. Ook daar kregen de deelnemers een presentje. Het ter ras was overdekt gemaakt en net als elders werd glühwein en choco lademelk geschonken. Er zijn tot nu toe driehonderd aandelen van TexelEnergie uit gegeven. Sinds twee weken kan iedereen aandelen van €50,- per stuk aanschaffen. In totaal zijn er 3500. De aandeelhouders ont vangen korting op de energieprijs en zeggenschap hebben in he.t Texelse energiebedrijf. Energie net zo'n vlucht zal nemen. Anderen schaffen een aandeel aan omdat ze het initiatief ondersteu nen.' De Texelse Courant toog woensdagmiddag naar Expert in Den Burg en vroeg klanten of zij al een aandeel hadden. Sinds twee weken kunnen mensen zich aanmelden voor TexelEnergie en ontvangen daarbij één aandeel. Frank Weenink uit De Koog heeft geen eigen huis. 'Daarom heb ik Degenen die tot nu toe een aandeel ook nog niet over een aandeel nage- kochtpn, hebben volgens Brendan dacht.' Als hij wel een huis had, zou re energieleverancier levert ook te veel gedoe op.' Henk Jan Barendregt uit De Cocks- ftuoi lipi I. Ii&uui-Ii - de Graaf, eén" van de initiatiefne- hij het overwegen. 'Het spreekt me dorp heeft nog geen aandeel, maar mers, uiteenlopende motieven. 'Sommigen doen het om commer ciële redenen. Die vergelijken het met TESO en verwachten dat Texe- Ontroerende zaken Een paar dagen voor kerst fietste ik in de avond over het Waalenbur- aan dat het een collectief, regionaal initiatief is. Je hebt ook wel initia tieven van bijvoorbeeld Nuon dat dan onder de noemer regionaal valt, maar dat eigenlijk niet is. Dit wel en daarom vind ik het goed.' Gerrie Verhoeve uit Den Burg wilde geen aandeel. 'Mijn man en ik zijn met z'n tweeën dus zo veel stroom gebruiken we niet. Bovendien gaat het mooi zoals het nu gaat. Volgend jaar kan er wel weer iets anders zijn wat nog goedkoper is. Dan blijf je gerdijkje. De zon was al onder en bezig. Het overgaan naar een ande- formulier, de maan scheen bijna vol aan de andere kant van dé hemel. Het licht was bijzonder. Over de velden lag een dikke grondmist. Het dijkje stak net boven de mist uit. De Weege- swaal. Die avond was het meertje niet alleen onpeilbaar diep, maar ook onmetelijk groot, minstens tot aan de duinen. De overkant was nergens meer. Voor in het meer zwommen eenden. Achterin reed er een auto overheen. Ontroerende zaken. Wat is het een njkdom hier te mogen wonen. En dan hebben we ook nog de laagste Ontroerende Zaak Belasting van het hele land. Gelukkig nieuwjaar. Woelmuis is wel van plan er één te nemen. 'Ik vind het een mooi initiatief. Dat is vooral de reden dat ik het steun. Als het winst oplevert, is dat mooi meegenomen. Wat ik goed vind aan TexelEnergie is dat de organisa tie nadenkt over alternatieven voor energiewinning.' Ook Reyer Keyser uit Den Burg was enthousiast. 'Ik vind het geweldig. Het is prachtig dat Texel in eigen energie gaat voor zien. Ik meld me zeker aan.' Keyser voegde de daad bij het woord en verliet Expert met een aanmeldings- Is het haalbaar om Molenkoog te overkappen met een verschuif baar serredak? Dat is de vraag die een groep 'enthousiaste mensen' wil laten onderzoeken. Doel is het zwemseizoen met vijf maanden te verlengen, waardoor het zwem bad open kan blijven van maart tot en met november, met behoud van het 'openluchtkarakter'. Het initiatief is afkomstig van een groep die bestaat uit Ria Keyser, Dirk Haker, Hans Ensink, Sanne Brüge- mann, Marco Witte en Connie Joling. Allemaal (ouders van) enthousiaste zwemmers, sommigen ook werk zaam bij Molenkoog. 'Maar iedereen zit er op persoonlijke titel in', verze kert het gezelschap. 'Zwemmen tegen een betaalbare prijs' is de slogan, van de groep. Of dat een aanklacht tegen de entree gelden van zwemparadijs Calluna is. Kassen voor teelt zeekool Stichting Sint Donatus heeft voor de experimentele teelt van zee kool vergunning aangevraagd voor het bouwen van twee kas sen. Het gaat om een kleine gla zen kas en een wat grotere boog- kas. De kassen komen op het land bij de willen de leden niet bevestigen. 'We schapenboet aan de Hoornderweg. zijn enthousiast over ons eigen plan. Over Calluna doen we geen uitspra ken', aldus de zes, die daarnaast wil len kijken naar'de haalbaarheid van een instructiebad met een beweeg bare bodem, speciaal bedoeld voor gehandicapten en ouderen. Dat bad zou het hele jaar open moeten zijn. De initiatiefnemers beseffen dat er heel wat haken en ogen aan hun plannen zitten en willen daarom eerst het draagvlak onder de Texel se bevolking peilen. Daartoe wordt medio februari over het hele eiland een enquête verspreid. Bovendien wordt woensdag 6 februari een infor matieavond belegd in dorpshuis De Wielewaal in De Waal. 'We willen eerst kijken of de bevolking dit wil. Zo niet. dan blijft het bij een mooi plan eh voor sommigen van ons een lang gekoesterde droom.' die is ingericht voor de experimen tele teelt van zeekool. Het betreft een proef om deze zoutminnende groente in cultuur te brengen. Vol gens Marc van Rijsselberghe gaat het om een kleine kas van vier tot viereneenhalve meter en een boog- kas van tien tot vijftien meter lengte. 'Je moet denken aan de verplaats bare tunnels die aardappeltelers gebruiken om hun selecties luisvrij te houden. Alleen spannen wij er geen gaas over. maar zwart plastic om zeekool in het donker te laten groeien, zodat het een blanke kleur krijgt.' Het is een alternatief voor zogeheten zeekoolpotten die op elke plant worden gezet. 'Voor een boogkas heb je geen vergunning nodig en zo'n kleine kas mag je op elk bouwblok neerzetten. Maar wij doen alles via de officiële weg.' De VVV's van Texel, Vlieland, Ter schelling, Ameland en Schiermon nikoog presenteren zich geza menlijk aan de bezoekers van de Vakantiebeurs, die komende week in de Jaarsbeurs in Utrecht wordt gehouden. Nieuw is dat ze dat samen doen met zeventien toe ristische ondernemers, afkomstig van de vijf eilanden. VAN STRANDHUIS NAAR GEMEENTEHUIS I rrrxets 5WE.SCH Het schoolplein lag bezaaid met restanten Lees verder op pagina 7 Anders dan in voorgaande jaren wordt er tijdens de presentatie naar gestreefd de Waddeneilanden als één regio aan te prijzen. De Wad denfederatie - de overkoepeling van VW's - heeft daartoe de samenwer king gezocht met het Texelse bednjf De zwartgeblakerde brievenbus van de Kompasschool. Roeue Bakker: Heintje Davids van de Texelse politiek De Kompasschool in Den Burg is tijdens de jaarwisseling aan een grote brand ontsnapt. Een brievenbus die in het handvaar digheidlokaal uitkomt, vatte vlam doordat er vuurwerk naar binnen was gegooid. Op het schoolplein werden vernielingen aangericht en rond de school lag het bezaaid met restanten van vuurwerk. 'Er wordt elk jaar wel vuurwerk afge stoken op het schoolplein, maar dit is heel erg', verzuchtte schooldirec teur Marion Steyger op nieuwjaars morgen. De rotzooi op het school plein maakte duidelijk dat er heel veel vuurwerk moet zijn afgestoken. Een houten tafel had schade opge lopen. 'Triest, zeker omdat deze tafel door ouders is geschonken.' Een speelobject verderop was ook slachtoffer geworden van vanda lisme. Dieptepunt was wel het vuur werk dat door de brievenbus naar binnen was gegooid. Deze komt uit in het handvaardigheidlokaal, waar brand was ontstaan. Het vuur werd rond 1.00 uur opgemerkt vanuit een woning aan de Molenstraat. Een brandweerman uit Den Helder die daar op visite was, sloeg in het lokaal een raampje in en bluste de beginnende brand. Hij kon niet voorkomen dat er een doordrin gende rookstank in het lokaal hing en er roetaanslag was op muren, plafond en in een aangrenzende opbergruimte. Woensdag ging er een schoonmaakbedrijf aan de gang. Steyger verwacht dat het lokaal maandag weer in gebruik kan worden genomen. De school heeft Een toerist waarschuwde de poli aangifte gedaan bij de politie, die tie dinsdagmiddag dat bij paal 31 Lijk blijkt dode zeehond Den IJzerman nog een jaar bij ZDH Jan den IJzerman is ook volgend seizoen trainer bij ZDH. Dat maakte voorzitter Jaap Lap dinsdag bekend tijdens de nieuwjaarsreceptie van de vereniging. Den IJzerman, sinds anderhalf jaar actief bij de Zwalu wen, liet weten het zo naar zijn zin te hebben in Den Hoorn, dat hij er graag nog een jaar aan vastknoopt. De traditionele wedstrijd tussen het eerste elftal en een selectie gewe zen Hoornder sterren - onder wie de broers Michiel en Niels Dekker en Fedor en Ivar van Elk, Bernard Ipenburg, Etienne van Bennekom en Jeroen Backer - eindigde dins dag in een verrassend eenvoudige zege (7-1) voor het huidige vlag genschip. (Advertentie) Zilte Zaken, dat afgelopen najaar al de stand van Texel op de 50 Plus Beurs aankleedde. De gezamenlijke stand op de Vakantiebeurs is hon derd vierkante meter groot en zes meter hoog, waarbij zonneschermen op een zandstrand met schelpen ervoor zorgen dat elk eiland binnen deze stand ook zijn eigen plekje heeft. 'De eilanden presenteren zich samen, maar met behoud van de eigen identiteit', vertelt Ronald Bies- boer van Zilte Zaken. Een grote vuur toren in het midden, met ronddraai end licht, fungeert als blikvanger. Daarnaast moeten theater, muziek en andere opvallende activiteiten de bezoekers naar de stand lokken. Zo zijn er geregeld optredens van het Schapentheater van Renske van de Tempel van boerderij De Noordkroon en het Amelander Shantykoor. Lees verder op pagina 7 een onderzoek heeft ingesteld. Ook in De Koog werden vernielin gen aangericht. Er sneuvelden een postbus en afvalbakken, er werd een brommer in brand gestoken en bij meerdere auto's de ruiten ingeslagen. In Den Burg werd onder meer een lantaarn vernield. een lijk lag. Hij meende de vinger kootjes van een mens te hebben gezien. Agenten die daarop een kijkje namen, troffen tegen de dui nen een zeehond aan, die in ver regaande staat van ontbinding ver keerde. Ecomare wist dat het dier er lag, maar had het nog niet kunnen weghalen. Het stoffelijk overschot is woensdag van het strand geruimd. Gemeente Texel Zie advertentie op pagina 8 TEXE LS E'lcOlJ RANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1