E23B Texelaars in 'Mooi! Weer de leeuw' Oliebollen voor brandweerlieden 'Huskyknuffels niet meer te krijgen' TEXELSE j COURANT Geslaagd oudejaarsdamtoernooi Texel verrast John de Wolf Dieren in de war op literaire avond Jeugd gedropt in De Cocksdorp Slufterwens Oosterhof in vervulling gegaan - DONDERDAG 3 JANUARI 2008 Maar liefst negentien spelen namen maandag deel aan het oudejaarsdamtoernooi van dam club Oosterend. Zij speelden acht ronden volgens het Zwitserse systeem, waardoor spelers het vooral opnamen tegen tegenstan ders van ongeveer gelijke sterk te. Na een spannende middag werd Arie te Lindert uit Scheveningen, net als vorig jaar. winnaar met 13 pun ten uit 9 partijen. Hij was zeer pro ductief, won zes partijen, speelde eenmaal remise en verloor eenmaal. Piet Bakelaar werd tweede met een remise. Derde werd Ritchie Wijn- ker uit Den Helder met 11 punten. Wijnker is een talentvolle jeugd speler uit Den Helder en toegela ten tot de nationale jeugdtraining. Hij deed onlangs met succes mee aan het Europees kampioenschap voor aspiranten in Sint-Petersburg. Johan Pronk uit Scheveningen en Vilivian van Tiel uit Den Helder deel den elk met 10 punten de vierde en vijfde plaats. Texelaar Rinus Vittali werd zesde. Rien Brouwer waagde zich ook weer eens aan een dam- toernooi en deed dat zeer verdien stelijk. Hans Galjaard had moeite met het snelle spelen, maar met punt minder. Hij bleef weliswaar twee winstpartijen en een remise ongeslagen, maar speelde vaker deed hij het prima. n de Koger Plevierstraat werden getrakteerd op oliebollen. (Polo's GorarO Tïmm, Geen grote branden, maar stilzitten was er voor de brandweer tijdens de jaarwisseling niet bij. Op oude jaarsdag kwamen ze in actie na een melding over een binnenbrand in de Plevierstraat in De Koog. Vermoe delijk als gevolg van een slecht wer kend contact was een elektriciteits leiding in brand geraakt. Het vuur bleek bij aankomst van de brand weer in de kiem te zijn gesmoord en de schade bleef beperkt tot een geschroeide leiding. Terwijl colle ga's binnen zorgden dat de elektri citeit in de woning weer werd aan- De restanten van een bromfiets, die in De Koog in brand was geraakt. gesloten, genoten collega's buiten van de oliebollen die een buurman serveerde. Tegen 01.00 uur ging het alarm wegens een containerbrandje op vakantiepark De Krim en ruim een kwartier later voor een buitenbrand in de Cor Bremerstraat in Ooste rend, beiden niet spoedeisend. Op nieuwjaarsdag was het 's morgens rond 8.30 uur al weer raak, toen aan de Nikadel in De Koog een brom fiets in brand stond. Een melding over een brand aan de Badweg werd snel ingetrokken. Er bleek in De Koog wel een afvalcontainer te zijn omgekeerd en een brievenbus met vuurwerk opgeblazen. John de Wolf was de dagen na kerst op Texel voor het televi sieprogramma Slapen met John. In dit programma van de zender RNN7 volgen de camera's de oud profvoetballer tijdens logeerpartij en op allerlei plaatsen in het land. Ook de omgeving wordt dan volop in beeld gebracht. Donderdagoch tend werden opnames gemaakt op vakantiepark De Krim, waar De Wolf logeerde, 's Middags streken de makers neer bij EcoMare en het Maritiem- en Juttersmuseum. De oud-Feyenoorder, een geziene gast in allerlei showprogramma's, toonde zich verrast. 'Ik kom op veel plaatsen in het land, maar dat er zoveel te doen was op Texel Texels bureau levert verplicht energielabel DEN BURG - Met ingang van 1 januari 20Ó8 moeten eigenaren van woningen en andere gebouwen bij verkoop of verhuur van hun object een energielabel overhandigen aan de koper of huurder. Dit label ver schaft duidelijkheid over de ener giezuinigheid van het pand. Het Texelse bureau EPATEX heeft zich gespecialiseerd in het opstellen van energielabels en neemt verkopers/ verhuurders van onroerend goed deze klus snel en goed uit handen. EPATEX neemt consequentie nieuwe wetgeving 2008 snel en goed uit handen Of we het nu willen of niet, het energielabel is met ingang van het nieuwe jaar verplicht. Tenminste, als je als eigenaar van een gebouw (huis, bedrijfspand, recreatiewoning) dit object wil verkopen of verhuren. Het energielabel - vergelijkbaar met de bestaande energielabels voor witgoed (sinds 1995) - geeft een indexcijfer aan de isolatie van de buitenschil van het gebouw, waarin het verbruik voor verwarming, warmwatervoor ziening, ventilatie en koeling zijn meegewogen. Het label is tien jaar geldig en is bedoeld om mensen te stimuleren energiebesparende maat regelen te nemen voor hun huis. Dit verhoogt het comfort, is goed voor het milieu en kan veel geld besparen. Gecertificeerd adviseur Alleen een door het Ministerie van VROM gecertificeerde adviseur mag een energielabel opstellen. EPATEX in Den Burg werkt met gecertifi ceerde adviseurs. Jan Tijsen, voorma lig energieadviseur bij Nuon, werkt voor EPATEX op Texel en in de kop van Noord-Holland. Bereikbaarheid EPATEX is bereikbaar via info@epatex.nl of via telefoonnum mer 0222 - 31 48 49. EPATEX is gevestigd aan de Spinbaan 11 in Den Burg. Neem voor meer informatie gerust contact op! had zelfs ik niet verwacht.' Om alles goed in beeld te brengen werden ook een dag later nog enkele opnames gemaakt Het programma wordt in de derde week van januari uitgezonden en zal ook te bekijken zijn op de web site www.rnn7.nl. John de Wolf tijdens zijn logeerpartij op vakantiepark De Krim. Online afspraak met specialist Het Gemini Ziekenhuis in Den Helder biedt met ingang van komende week een nieuwe ser vice. Patiënten van de specia lismen chirurgie, dermatologie, gynaecologie en keel-, neus- en oorheelkunde kunnen online een afspraak met een arts maken. 'Met de mogelijkheid online een afspraak te maken verruimt het Gemini Ziekenhuis de service', ver telt Jenny Nentjes, hoofd polikli nieken. 'De patiënt bepaalt niet alleen zelf het moment waarop de afspraak wordt gemaakt, maar ook het moment waarop de afspraak plaatsvindt. En als later blijkt dat de afspraak toch met schikt of niet door hoeft te gaan, is de afspraak eenvoudig te verzetten of te annu leren.' Via de knop 'afspraak maken' op de homepage van het Gemini Zie kenhuis (www.gemini-ziekenhuis. nl) krijgen patiënten toegang tot het programma. Na het inloggen worden ze door een vragenschema naar een afspraak geleid, die per e-mail wordt bevestigd. Afhankelijk van het soort afspraak kan wor den gevraagd een vragenlijst in te vullen, als voorbereiding op de afspraak met de medisch specia list. Eventueel worden ook digitaal patiëntenfolders aangeboden. Voor het maken van een eerste afspraak met een arts blijft een verwijsbrief noodzakelijk. Het zie kenhuis benadrukt dat telefonisch (of persoonlijk) een afspraak maken ook mogelijk blijft. Ook voor com plexe en spoedeisende afspraken is de telefoon het beste middel. Naar verwachting wordt het nieuwe afsprakensysteem in de loop van het jaar uitgebreid met andere spe cialismen. zijn wens in vervulling kon gaan. Helaas gooide de harde wind roet in het eten. Door middel van een collage met afbeeldingen van de Slufter werd de verrassing onthuld. 'Prachtig', zo luidde de reactie van Oosterhof. Hin: 'Je biedt altijd een luisterend oor. Dat vind ik heel bij zonder. Toen je een keer vertelde dat je zo graag nog eens naar de Slufter wilde, besloot ik jouw wens op te sturen.' Na een rit met de taxi bereikte het gezelschap het natuurgebied via het rolstoelpad. Oosterhof kent het op zijn duimpje want hij groeide op in Eierland. 'Als kind dwaalde ik hier altijd rond. We hebben zelfs nog een keer een lijk gevonden. Daar kreeg je van de politie twee gulden vijftig voor. In die tijd was dat een heel bedrag.' Hij kreeg op zijn zeven tiende te horen dat hij aan MS leed en kwam sindsdien niet vaak meer in de Slufter. De laatste keer was ongeveer 25 jaar geleden. 'Ik vind het heel bijzonder wat Rosalie heeft gedaan. En ook zo onverwacht. Ik had echt mets door.' Nog één keer naar de Slufter. Dat was de hartenwens van Cees Oosterhof uit Oosterend. Hij lijdt aan multiple sclerose en zit in een rolstoel. Zijn huishoudelijk hulp Rosalie Hin stuurde de wens op naar Doe een wens van Omring. Zaterdag ging de wens van Oos terhof in vervulling. Oosterhof en zijn vrouw Geer wis ten van niets. Geer: 'Rosalie belde vrijdag en vroeg of ze zaterdagmid dag rond half drie iets langs mocht brengen. Wij waren van plan even gezellig in Den Burg te gaan winke len dus dat kwam niet uit. Ik vroeg of het niet later kon.' Onverrichter- zake hingen de dames de telefoon op. 'Ik vertelde Cees dat Rosalie zo graag wilde langskomen. Hij zei laat haar maar komen dan gaan we wel eerder naar Den Burg. Toen ze hier kwam en ons een bos bloemen gaf, dacht ik moesten we hier nou per se voor thuisblijven Toen de taxi voorreed, nodigde Hin de twee uit mee naar buiten te gaan. Daar stak ze een kaars aan, die Cees moest uitblazen zodat De Cocksdorp vormt zaterdag 2 februari het decor van het avontuur lijke spelprogramma DropZone van de KRO. Twee leerlingen van basis school De Windwijzer uit Den Hel der zijn er gedropt, zonder dat ze weten waar ze zijn. Zonder hulp van een volwassen presentator moeten ze proberen terug te komen op hun school. Ook voor het oplossen van de opdrachten die ze onderweg krijgen, zijn ze aangewezen op hun eigen slimheid, snelheid en doorzet tingsvermogen. 'Ze worden terug geworpen op hun eigen intuïtie en oriëntatie. Dat valt niet mee voor een generatie die is opgegroeid met mobieltjes en GPS', melden de programmamakers. Hulp kunnen de Cursus jeugdtrainers Voor (jeugd)trainers en andere vrijwilligers van sportverenigin gen die willen leren omgaan met moeilijke kinderen en jongeren in de vereniging wordt in Lands End in Den Helder gedurende vier bijeenkomsten de cursus Samen Blijven Sporten gegeven. De deelnemers aan de cursus leren aan de hand van informatie, prak tische tips, voorbeelden en video beelden omgaan met drukke kinde ren, pubers en pesten. De groepen bestaan uit vrijwilligers van verschil lende verenigingen, omdat het uit wisselen van ervaringen en oplos singen als belangrijk wordt ervaren. Het wordt als het meest effectief gezien als meerdere personen van een club deelnemen. De deelne mers krijgen een werkboek en prak tijkopdrachten. gedropten alleen krijgen van hun klasgenoten, die met behulp van aanwijzingen, een kaart, atlas en internet moeten achterhalen waar de twee zijn gedropt. Lukt ze dan binnen de vastgestelde tijd, dan winnen ze extra tijd voor hen. DropZone worden iedere zaterdag via Nederland 3 uitgezonden en begint om 9.30 uur. De literaire avond in De Linde boom werd zondag door zo'n 25 mensen bezocht. Pip Barnard praatte de avond aan elkaar en er waren vijf gastsprekers. Aan het einde van de avond werd het tweede nummer van het literaire tijdschrift Het eiland uitgereikt aan de schrijvers van het blad. Volgens Barnard was 2007 een rijk cultureel jaar, maar houden Texe laars het liefste alles bij het oude. 'Kijk bijvoorbeeld naar de Groene- plaats. Het gemeentehuis gaat ver huizen, maar er moet wel een ander gebouw voor in de plaats komen. Ook wil men geen nieuwe dingen, zoals de manege. We laten alles het liefste zoals het is.' Hij blikte ook vooruit. Zo verwacht hij dat de tuk tuk een nieuwe impuls voor het openbaar vervoer zal zijn. Frits Beutick schreef voor Het eiland en droeg tijdens de literaire avond het verhaal Eendjes voeren voor. Het ging overeen man die met zijn kinderen brood ging voeren aan de eenden. Bij toeval kwam hij erach ter dat als hij een dier nadeed, de eenden ook een ander dier imiteer den. Nadat de vader een zeehond Frits Beutick aan het woord tijdens de literaire avond. waar hij zich voordeed als een blad luis. Het experiment slaagde, maar de man overleefde het met. De leeuw at de man op omdat het dier een lieveheersbeestje nadeed. Marian Smit van de kunstenaars vereniging Zout werd door Barnard nadeed voor zijn kinderen imiteerde geïnterviewd over de vereniging die een eend een gier. 'De dieren raak ten door de imitatie van de man in de war en dachten dat als de mens ineens een dier was, zij ook een ander dier waren.' Om zijn ontdek king wetenschappelijk te onderbou wen, toog de man naar de leeuwen 16 december werd opgericht. Zo'n 55 mensen hebben tot nu toe aan gegeven geïnteresseerd te zijn in een lidmaatschap. 'Dat hoeven niet per se Texelaars te zijn. ledereen die denkt iets aan de vereniging te hebben, kan lid worden.' De Open Atelier dagen die afgelopen week end werden gehouden, waren een succes. 'Er deden 37 kunstenaars mee. Vooral de ateliers die dicht bij elkaar lagen, werden goed bezocht. Misschien moeten we het volgend jaar meer centreren.' Willem Broens deelde mee dat op 9 augustus voor de tweede keer het culturele festival Circus van de geest in de schuur van Jaap Kooger aan de Laagwaal- derweg wordt gehoudep. Het eiland is verkrijgbaar in de boekhandel. ledereen die dacht maandag avond twee Texelaars in het tele visieprogramma Mooi! Weer de leeuw te hebben gezien, heeft gelijk. Annie van der Heide en Sjohn Bruggeling werkten met hun Husky's Bor en Blue mee aan de opening en hadden zelf ook een wens die in vervulling ging. Van der Heide en Bruggeling heb ben één grote hobby, hun Husky's. Daarmee trainen ze meerdere keren per week. Sinds vorig jaar werken ze mee aan de Super Opkikkerda- omdat zij de wens had opgestuurd. 'De redactie had het nog niet eerder meegemaakt dat iemand die een wens had opgestuurd ook op een andere manier aan het programma meewerkte.' Bij de repetities ging het er vrij chaotisch aan toe. Van der Heide vertrouwde het niet en glipte langs de bewaking. 'De vloer was hartstikke glad en het was druk. Omdat de veiligheid van de honden voorop staat, heb ik een jas over mijn witte kleren aangetrokken die we voor het programma aan moes ten en ben naar binnen gegaan.' medewerkers als de camera's net de andere kant opstaan.' De studio is veel kleiner dan op televisie lijkt. 'Het is maar acht meter. En met al die stoelen en banken erin is het net een schuur.' Toen de uitzending begon, moest Van der Heide plaatsnemen in het publiek. Bruggeling kwam met de zwangere vrouwen en de honden op. 'De honden hebben uiteindelijk maar vijf meter gelopen. Meer kon ook niet door het gewicht.' Daarna was het afwachten of de wens van Van der Heide in vervulling ging. 'Halverwege de show filmden ze bij iemand thuis en die had Huskyknuf fels in de kast. Die namen ze mee dus toen wisten we eigenlijk al dat het was gelukt. Helemaal aan het einde kregen we een zak met 37 knuffels. De redactie vertelde na afloop dat dit de enige Huskyknuf fels in Nederland waren en dat ze nu nergens meer te verkrijgen zijn.' Op een Super Opkikkerdag worden vijftig gezinnen uitgenodigd. 'Er zijn zo'n vijftien zieke kinderen. Zij heb ben ook nog broers en zussen. We zien het wel Op is op.' gen van Stichting de Opkikker, een organisatie die verwendagen voor langdurig zieke kinderen en hun families organiseert. Van der Heide en Bruggeling spannen de honden voor een kar en rijden daarmee de kinderen rond. Van der Heide: 'Ik wilde de kinderen graag een Hus kyknuffel geven als aandenken. Ik De bijeenkomsten duren ongeveer vertelde dat aan een andere vrijwil- n Geer Oosterhof in De Slufter, rroio Suam stborvBeeiatank remo twee uur en worden gehouden op 22 en 29 januari en 5 en 12 febru ari, steeds vanaf 19.30 uur. Voor inschrijven en meer informatie: Sportservice Texel, tel. 322815 Schietoefeningen De Marine houdt woensdag, don derdag en vrijdag schietoefeningen vanaf Erfprins in Den Helder. De oefeningen duren van 9.00 tot 16.00 uur. Iigster en zij kwam met het idee om een e-mail te sturen naar Mooi! Weer de leeuw.' Al vrij snel ontving Van der Heide een telefoontje dat ze mocht komen De redactie vroeg daarnaast of ze de honden mochten gebruiken voor de opening door de honden een karren met zwan gere vrouwen te laten trekken. Daar stemde het stel mee in. Bruggeling werd zondag om drie uur verwacht voor de repetities. Van der Heide mocht daar niet bij zijn. Zij zou immers in het publiek zitten De eerste repetitie was zonder de zwangere vrouwen op de kar. 'Het is voor de honden een vrij zware belasting, dus ik wilde toch graag dat het ook met een groter gewicht werd geoefend. Dat hebben we toen gedaan. Redactieleden van het pro gramma zaten op de kar.' Het stel mocht in de VIP-ruimte eten. 'Dat was hartstikke lek ker. Bovendien waren er allemaal bekende Nederlanders zoals zan geres Anouk en presentator Filemon Wesselink.' Voordat de opnames begonnen, maakte Paul de Leeuw kennis met de honden. 'Bor en Blue begonnen ontzettend te huilen. De Leeuw kwam er bijna niet boven uit. Hij maakte nog een grapje hou op, dit is mijn show.' De presentator is erg druk. 'Buiten de opnames gaat het wel, maar als de camera's eenmaal draaien, wordt hij onrus tig. Ook vraagt hij vaak wat aan het televisieprogramma Mooi! Weer de

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 5