li Cjrocn "Zwarts Jexels in het harL, 'Investeringssubsidie 2008 naar Waldhoorn' Texel Sun verder op kleinere schaal Pharos vraagt extra geld aan gemeente m&t&ÊÊÊÈPM Texel'94 mist kwaliteit tegen Feyenoord Raadsvergadering over megamanege Cocksdorp in actie tegen nieuwe mast til Hele budget voor één project Drie van de acht vennoten weg ■v. Eigen geluid over sluitingstijden' Koger cafés en disco's verder met Horeca Texel Brand in wagen Bolder Optie op 6000 aandelen TexelEnergie - <S> I Kantoorvakhandel Timmer 1 OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12239 DINSDAG 8 JANUARI 2008 Verschijnt dinsdag en vrijdag Verenigingen kunnen dit jaar mogelijk geen beroep meer doen op investeringssubsidies van de gemeente. Burgemeester en wet houders hebben voorgesteld het gehele budget voor 2008 voor de renovatie en uitbreiding van dorpshuis De Waldhoorn in Den Hoorn te gebruiken. Het gaat om een budget van €33.000,-- Volgens een woordvoer der van de gemeente heeft het voorstel, als het wordt aangeno men, geen gevolgen voor vijftien lopende subsidieaanvragen waar over burgemeester en wethouders al een besluit hebben genomen. Het heeft wel consequenties voor aanvragen die nog behandeld moe ten worden. 'Daarvoor moet de raad mogelijk een andere dekking vin den.' De gemeente heeft dit jaar tot nu toe vijf verzoeken voor een investeringssubsidie ontvangen. Dekking met investeringssubsi dies is één van de voorstellen van het college om een extra bedrag van €243.000,- voor het Hoornder Texel Sun, het bedrijf waarin acht landbouwers eind 2005 hun bedrijven samenvoegden tot een onderneming met circa 800 hec tare grond en 1300 stuks vlees vee, gaat op kleinere schaal ver der. Vijf van de acht vennoten gaan onder de naam Texel Sun samen door, drie anderen gaan hun eigen weg. Verschil van inzicht over de koers van het bedrijf is volgens Frits Bakker, woordvoerder van de vijf overgeble ven landbouwers, de belangrijkste reden waarom het samenwerkings verband met Paul van Exel, Marco Witte en Henk ter Steege is ver broken. De drie traden samen met Jan Stroo (De Halm) ruim twee jaar geleden toe tot het bedrijf waarin tot die tijd werd samengewerkt tussen de neven Frits, Jan en Ben Bak ker en Arco Eelman. 'Een prachtig nieuw initiatief', zei Hans Schippers, destijds gedeputeerde van onder meer Landbouw en Economie. Als startpremie incasseerde Texel Sun €35.000,- uit het fonds Kop Munt. Kostenbesparing, onder meer door centrale inkoop van grondstoffen en besparing op kosten voor machines, een meerprijs voor de producten en andere voordelen werden opge voerd als winstpunten van deze grote economische eenheid. Frits Bakker ruim twee jaar later: 'Door de samenwerking hebben we veel kosten bespaard en is de efficiency behoorlijk verbeterd. Maar de prak tijk is soms weerbarstiger dan de theorie. Lees verder op pagina 3 Pharos heeft €80.000,- extra nodig voor het laten draaien van de peu terspeelzalen, het jeugd- en jonge renwerk en de dorpssteunpunten. Dat blijkt uit een subsidieverzoek dat de stichting aan de gemeen te heeft verstuurd. Het college is bereid er grotendeels aan tege moet te komen. De politieke par tijen kunnen zich volgende week over het voorstel uitlaten. Eind vorig jaar werd al duidelijk dat Pharos het niet redt met de huidige gemeentelijke subsidie van een paar ton per jaar. In 2007 bedroegen de kosten €339.000,- voor alle activi teiten en in 2008 stijgen die naar €419.000,-. Iets meer dan de helft van de extra €80.000,- is nodig om in elk dorp een peuterspeelzaal te kun nen laten zijn. Daarnaast krijgt Pharos te maken met extra kosten door de komst van peuterspeelgroep 't Ster- rekind. Plannen voor een nieuw dorp steunpunt in De Koog en een beperk te start van een dorpssteunpunt in Oudeschild leiden eveneens tot extra kosten. Pharos heeft ook geld nodig om ziekteverzuim op te kunnen van gen (was financieel nog niet geregeld) en voor het afschrijven van haar bezit tingen. Het college zegt mee te kun nen gaan in het verzoek tot €60.000,-. Een aanvraag van €10.000,- om een reserve op te bouwen, is afgewe zen. Hetzelfde geldt voor een verzoek van bijna €10.000,- om de subsidie te indexeren (de jaarlijkse aanpas sing aan de geldontwaarding). De indexering wordt volgens het col lege al automatisch doorgevoerd. Het wil de extra kosten dekken via de Voorjaarsnota 2008. De subsidie niet verhogen is volgens burgemeester en wethouders ook een optie, maar dan komt de uitbreiding van de dorps steunpunten en het voortbestaan van de peuterspeelzalen met het minste aantal peuters ter discussie. Het zelfde geldt voor het bouwdorp en de vakantiekaart. Sluiting van het dorpssteunpunt in Den Hoorn wordt eveneens als optie genoemd als er in de kosten moet worden gesne den. Het onderwerp wordt volgende week woensdag besproken tijdens de raadscommissie Welzijn. dorpshuis op tafel te krijgen. Bur gemeester en wethouders raadden die extra investering vorige maand nog af, maar kregen van de raad de opdracht het geld toch bij elkaar te sprokkelen. De grootste hap (€152.000,-) wil het college halen uit een reserve van de voormalige Wet Voorziening Gehandicapten, €50.000,- moet uit de algemene reserve komen (die daardoor zakt naar de ondergrens van 1,8 miljoen euro) en de dorps commissie van Den Hoorn moet haar eigen sinds 2006 opgespaarde budget van €6000,- volledig opma ken. Met de renovatie is in totaal €951.000,- gemoeid. Het college had eerder al €150.000,- toegezegd, waardoor de gemeentelijke bijdrage uitkomt op €393.000,-. De overige zes ton financiert de dorpscommis sie met bijdragen van de provin cie, fondsen en zelfwerkzaamheid. Het collegevoorstel wordt volgende week donderdag in de raadscom missie Middelen besproken. -■ i Tj -,T - 'r- ZB grote achterstand Keeper Dennis Schouwstra behoedde Texel'94 in de eerste helft voor Een hard werkend Texel'94 had zaterdag weinig in te brengen tegen Jong Feyenoord. Ondanks mooie reddingen van keepers Dennis Schouwstra en Alexander Smit werd het 1-6 voor de Rotter dammers. Ook al telde Feyenoord op het oog weinig toekomstige grote sterren, het kwaliteitsverschil was enorm. Met soepel combinatiespel zetten de Rotterdammers Texel'94 direct vast op eigen helft. Dat resulteerde binnen een paar minuten in de eerste treffer. Het was daarna aan Schouw stra te danken dat de score niet snel opliep. De Texelse keeper maakte indruk met een paar knappe red dingen. Opbouwend was hij minder sterk. Bij doeltrappen, tegen de har de wind in, belandde de bal steevast voor de voeten één van de jonge Feyenoorders. Texel'94 kwam daar door maar zelden aan een knappe tegenaanval toe en moest hopen op een geslaagde counter. Jammer voor de toeschouwers, die niet mas saal waren opgekomen, maar toch nog met enkele honderden in getal waren. In de slotfase van de eerste helft werd het enthousiasme van publiek en spelers verder op de proef gesteld met een stevige en langdu rige regenbui. Na rust viel er weinig meer te beleven. Bij Feyenoord leek men wel tevreden, terwijl de spelers van Texel'94 wel wilden maar niet konden. Door de verdedigers van de gasten eerder op de huid te zit ten, probeerden ze iets te forceren, maar Feyenoord kwam maar zelden in problemen. Toch lukte het de ijverige spits Leon Zijm bij de stand 0-4 een tegendoelpunt te maken. Hij had daarbij het geluk dat de keeper op zijn schot zonder veel overtuiging naar de hoek dook.Het bleek het eni ge succesje voor de Texelaars, die naderhand nog twee keer moesten capituleren. De enige die zich onder scheidde was Alexander Smit. De jeugdige keeper van Texel'94, die in de tweede helft onder de lat stond, liet zien een betrouwbare vervanger van Schouwstra te zijn. Er wordt dinsdag om 20.00 uur een extra raadsvergadering gehouden over de nieuwe manege aan de Bosrandweg. De WD vond het antwoord van het college van b en w op de brief die de fractie op 13 december stuurde onbevredi gend. De partij vroeg in die brief opheldering over het gerucht dat het college tegen de wens van de gemeenteraad in toch van plan was een bedrijfswoning buiten het bouwblok toe te staan. In de raadsvergadenng van 11 december nam de raad een motie aan waarin geen enkele afwijking van het bestemmingsplan werd toege staan. Het college antwoordde dat in de raadsvergadering was toegezegd de motie te zullen uitvoeren, maar dat er ook een goede belangenafweging moet plaatsvinden. Daarnaast zullen de juridische consequenties onder zocht moeten worden voor een defi nitief besluit wordt genomen. De WD vindt dat het college te veel een slag om de arm houdt en verzocht om een extra raadsvergadering. Om deze extra raadsvergadering te kunnen openen, moet minstens de helft van de raadsleden aanwezig zijn. GroenLinks besloot aanvanke lijk niet te komen, maar kwam op die beslissing terug. Fractievoorzitter Henny Festen: 'We willen toch wel graag onze mening geven. Bovendien belde griffier Mant de Porto nadat we het persbericht hadden verstuurd. Zij wees ons erop dat als er minder dan acht raadsleden aanwezig zouden zijn, er een nieuwe datum voor een raadsvergadering wordt vastgesteld. Bij die vergadenng is het niet noodza kelijk dat een minimum aantal raads leden aanwezig is. Mochten we dan niet kunnen, is het risico te groot dat beslissingen door bijvoorbeeld maar drie raadsleden worden genomen.' Het actiecomité Megamanege Nee is ook aanwezig bij de vergadering. Woordvoerder Mariët Roeper: 'We zijn blij met de waakzaamheid van de WD. Ook wij zijn er niet gerust op dat het college van b en w de motie volle dig uitvoert. Dat ze eerst de juridische consequenties willen onderzoeken, geeft onvoldoende zekerheid.' In De Cocksdorp is veel protest gerezen tegen plannen van het college om aan de Langeveld- straat opnieuw een antennemast voor mobiele telefonie te laten verrijzen. Volgens Peter Zillen uit De Cock sdorp hebben inmiddels zo'n 130 dorpsgenoten een bezwaarschrift getekend. Samen met de familie Steenvoorden ging hij de afgelopen tijd het dorp rond om formulieren te verspreiden en op te halen. KPN wil op het bedrijventerrein een mast van circa 40 meter hoog voor UMTS plaatsen. In de bezwaarschriften wordt onder meer gesteld dat de Langeveld- straat niet meer als locatie voor antennemasten in aanmerking kan komen, sinds bij de vuurtoren een C2000-mast is geplaatst. Voordat die er stond, gold de Langeveld- straat als alternatieve plek. Volgens Zillen klopt het argument dat KPN in De Cocksdorp onvoldoende bereik heeft niet. 'Er zijn acht opstelpunten voor UMFS bekend Ze vinden het gewoon te duur om hun apparatuur in de C2000-mast te hangen.' Lees verder op pagina 3 Cafés en disco's uit de Dorpsstraat blijven lid van Horeca Nederland, afdeling Texel. Dat is de uitkomst van gesprekken vorige week tus sen vertegenwoordigers van beide partijen en caféhouders afzonder lijk. Eind vorig jaar distantieerde de natte horeca zich van de belangen vereniging nadat deze de gemeen te had geadviseerd de sluitingstij den te vervroegen. 'Landelijk adviseert de horeca om op vrije sluitingstijden over te gaan, alleen de afdeling op Texel wil terug naar 3.00 uur. Met ons dreigement om uit Horeca Nederland te stappen, wilden we een statement maken. Dat is gelukt', licht Paul van Dijk de beweegredenen toe. 'Op een eiland als dit moet je natuurlijk met elkaar om tafel zitten. Het is ook een beet je langs elkaar heen gegaan. Het bestuur van Horeca Texel heeft in een brief aan de gemeente geadvi seerd de sluitingstijden te vervroe gen. Op dat moment zat ik ook nog in het bestuur, maar door persoon lijke omstandigheden moest ik toen verstek laten gaan en heb ik de brief niet tegen kunnen houden.' De natte horeca zal tijdens de vergadering van de raadscommissie in februari waarin de openbare orde en de sluitingstij den op de agenda staan haar eigen geluid laten horen. 'Dat mag, want we zijn een democratische belangenver eniging', aldus voorzitter Rein Stam van Horeca Texel. Hans Glandorf van het Proeflokaal heeft zich aangemeld om namens de Koger horeca in het bestuur van de belangenvereniging plaats te nemen. 'We roken de geur van smeulend plastic en bij de dijk zagen we ze staan', vertelt Jaap Kooger. Met behulp van zijn collega Gijs Praamstra en medewerkers van De Bolder greep hij gistermiddag in, nadat brand in de kleine vuil niswagen van het gemeentelijk bedrijf was ontstaan. Dat gebeurde ter hoogte van het gemaal aan de dijk bij De Cocks dorp. De Texelaars zorgden er geza menlijk voor dat het brandende vuil nis uit de bakkenwagen op straat werd gekiept, zodat het vuur met naar de wagen zelf kon overslaan. Dat lukte. De schade bleef volgens Jaap Duinker van De Bolder beperkt tot een ontzette bak. Hij vermoedt dat de brand is ont staan door een nog nasmeulende sigaret in het vuilnis. De bakkenwa gen was bezig met een ronde langs de dorpen om kleine containers te legen. 'Met de wind die er stond, kan het vuilnis in brand vliegen als er iets ligt te smeulen.' De inzittenden hebben volgens hem goed gehandeld. 'Ze hebben eerst de brandweer gebeld, voordat ze mij belden.' De brandweer doof de het vuur. Met een grijper van Gemeentewerken werd het vuil van straat gehaald. Groenteboer Groente- en fruithandel Jan Swier staat al veertig jaar op de markt in Den Burg en wilde iets leuks doen. De klanten lieten zich de gratis war me chocolademelk goed smaken. Pagina 3 n Visserij teert in 2007 was een jaar waarin de vissers een goede boterham hebben ver diend, maar waarin vooral door de oplopende brandstofprijzen moest worden ingeteerd. 'Er moet als de bliksem wat gebeuren', doelt vis serijvoorman Ben Daalder op de verdere ontwikkeling van de brand- stofbesparende sumwing. Pagina 3 Een niet-commerciële partij heeft een optie genomen op zesduizend aandelen van TexelEnergie. Deze partij wil het initiatief ondersteunen. Als dat doorgaat is de helft van de aandelen al verkocht. Brendan de Graaf, één van de initiatiefne mers: 'We zijn er beduusd van. Het lijkt erop dat de belangstelling toe neemt.' In de krant van donderdag was te lezen dat TexelEnergie tot nu toe 300 aandelen heeft uitgegeven. Dat moet 931 zijn. Deze zijn afge nomen door 384 leden. In totaal zijn er 13500 aandelen beschikbaar die sinds drie weken kunnen worden gekocht. Vitaal De Koog In dorpshuis De Hof aan de Nikadel in De Koog wordt vrijdag 18 januari een bijeenkomst gehouden, waar dorpsbewoners ideeën kunnen uit wisselen en zich kunnen uitspreken over de vraag hoe De Koog vitaal te houden. In de dorpskrant die vlak voor Kerst is verspreid, was een uitnodiging te vinden en een aan meldingsformulier voor vrijwilligers- diensten Samen met Pharos wil de dorpscommissie van De Koog komen tot de oprichting van een dorpssteunpunt. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Weg afgesloten In verband met de aanleg van een duiker is de Gasthuisstraat in Den Burg van 14 tot en met 18 janu ari afgesloten voor alle verkeer. De werkzaamheden vinden plaats tus sen de Schoorwal en de Pontweg, zodat de Schoórwal wel bereikbaar is. De bushalte is tijdelijk buiten gebruik. TEXELSEdcOURANT I Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: 1 Super deBoer Gemeente Texel 1 LenR De Echte Bakker Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. I Molenkoog: dak u BOVEN 'T HOOFD...

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1