Cjroen ^tmrL-Jexels in het harL, HEMA BOS VONK Flauwe oevers langs Eijerlandsch Kanaal Nieuws van de provincie Status erfgoed voor Waddenzee op tocht Gebruik aardwarmte verdient zich terug Texel pop: 'Het voelt gewoon als thuiskomen' Belangstelling voor bottenshow fÏMÏ Timmer Hamburg op valreep tegen OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12242 DINSDAG 15 JANUARI 2008 T E X E LS E^COU RANT Verschijnt dinsdag en vrijdag n v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Drummer Poeh van de band Another Lost Hero. Mega manege; nu Mini manage, met. LEUK HUISJE ERBIJ Kleinkunst Met een betoog over 'echt blij', 'gemaakt blij' en antidepressiva wist Margriet Bolding tijdens het Amsterdams Kleinkunstfestival snel de aandacht van de zaal te krijgen. Haar conclusie: gemaakt blij is niet echt blij, maar komt uit een potje en mag dus 'potjes-blij' heten. Pagina 2 Banjeren 'Banjeren door de binnenlanden van Texel', omschrijft Vladimir Mars van Bureau Lopende Zaken de lange- afstandsroute over Texel die hij in opdracht van de provincie en Recre atie Noord-Holland ontwikkelt. 'We willen een route die voldoet aan de tien geboden voor wandelaars.' Pagina 5 Alsnog vrijstelling voor detailhandel Acht agrarische bedrijven die eigen producten verkochten zon der de vereiste vrijstelling, krijgen deze alsnog. De raadscommissie Grondgebied ging hier maandag avond mee akkoord. Agrarische bedrijven mogen onder bepaalde voorwaarden producten uit de eigen kwekerij of veehouderij verkopen. Het betreft kleinschalige detailhandel, waarvoor de winkel niet groter mag zijn dan vijftig vierkante meter. De verkoop moet onderge schikt zijn aan de bedrijfsactiviteiten en mag geen afbreuk doen aan de omgeving. Om dit toe te staan moet per bedrijf een vrijstelling worden verleend, waarvooreen artikel 19, lid 1-procedure moet worden gevoerd. Bij de zeven bedrijven bleek dat nog met het geval te zijn. Om dit alsnog in orde te maken, moet de gemeenteraad over elk perceel een voorbereidingsbesluit nemen. Dit is nodig omdat het bestemmingsplan al meer dan tien jaar oud is. Het gaat om fruitkwekerij De Veen, The Eagles Ranch, boerderij De Waddel, boerderij Hoogvliet, Wezenspyk, De Noordkroon, Bert Keyser en Four Season Flower (Pontweg 160). (Advertentie) TEXELSE^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: De Echte Bakker <3^ Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. CURSUSAANBOD kijk op n de natuurvriendelijke Het hoogheemraadschap Hol lands Noorderkwartier laat dit jaar langs het Eijerlandsche Kanaal natuurvriendelijke oevers aanleg gen. De flauwe oevers komen aan de oostzijde over een breedte van 9,2 kilometer. Hollands Noorderkwartier zegt op die manier het water langer vast te willen houden en tegelijker tijd de kwaliteit te verbeteren. Daar mee wil het hoogheemraadschap tegemoet komen aan de Europese Kaderrichtlijn Water die over een paar jaar van kracht wordt. De aanleg komt voort uit de ILG- Gebiedscommissie Texel waarin hoogheemraadschap, Staatsbos beheer, de provincie, de gemeente, Natuurmonumenten en LTO Texel overleggen. ILG staat voor Inves teringsbudget Landelijk Gebied, waarin Europese, landelijke en pro vinciale subsidiestromen voor het platteland zijn gebundeld. De club heeft sinds vorig jaar ook het voor malige Masterplan Water onder haar hoede. Daarin werden in 2001 plan nen voor natuurvriendelijke oevers langs het Eijerlandsche Kanaal beschreven. De Gebiedscommissie wil dit jaar eveneens de capaciteit van de Kras- sekeet, het gemaal nabij Oost, Lees verder op pagina 2 'Alles is voor 98 procent geregeld', aldus Ter Steege, die blij is dat hij over de afzet van onder meer winterwor telen, consumptieaardappels en uien kan blijven beschikken. 'Bij deze pro ducten gaat de tussenhandel met veel provisie aan de haal. Maar doordat wij de wortels onder het winterdek direct oprooien, in plaats van uit de koelcel, is de kwaliteit beter dan peen die bijvoorbeeld in de Noordoostpolder heeft gestaan. Doordat we het verko pen onder de naam TexelSun hebben onze producten een meerwaarde, die zich steeds beter liet uitbetalen.' Frits Bakker: 'Henk was binnen onze samenwerking de man van de groen te, bij ons had dat minder prioriteit. Ik begrijp dat hij de naam graag wilde meenemen, maar wij moesten wel even aan het afscheid wennen. Arco (Eelman, red.) heeft hem namelijk al jaren geleden bedacht. Maar het is geven en nemen. Ik ben vooral blij dat we er zo snel uit zijn gekomen. Want er zat een flinke knoop in de samen werking en hoe langer je wacht, des te dikker wordt hij en des te moeilijker is hij door te hakken.' Ter Steege: 'Het was best even spannend, maar we zijn allemaal opgelucht uit elkaar gegaan. Ik heb er een hoop van geleerd.' Ter Steege blijft binnen een bepaalde constructie samenwerken met Marco Witte Paul van Exel gaat voor zichzelf verder, maar afgespro ken is dat hij, als een soort klant, met Witte en Ter Steege samenwerkt. 'Hij heeft de apparatuur om de aard appels te sorteren, wij hebben de machines om het landwerk te doen.' De neven en broers Bakker, Arco Eelman en Jan Stroo gaan voorlopig onder de naam Avanti verder. Of dat nog blijft is met bekend. Frits Bak ker: 'Misschien moeten we maar een pnjsvraag uitschrijven. Jan (Bakker) had al de naam BZN bedacht. Boer zonder naam.' van Ecomare. De uitgestalde been deren spreken met name kinderen tot de verbeelding. Om de overblijf selen letterlijk een plekje te geven, heeft Oosterbaan platen met afbeel dingen van de vroegere eigenaars bij zich. Het bot van een groot hertengewei wordt spontaan door meerdere kin dervingers aangewezen als Ooster baan vraagt waar ze wat meer over willen weten. Vragende ogen kijken hem aan als hij vertelt dat een hert daar vroeger mee door de bossen heeft rondgelopen. Maar dan komt hij toch vast te zitten tussen de bomen, wordt opgemerkt Oosterbaan wijst erop dat er vroeger nog niet zoveel bomen op Texel stonden als nu. Een ongeveer twee miljoen jaar oud, ligt voor de zekerheid niet op het tafeltje, maar wordt apart op een karretje rondgereden. Een van de kinderen mag proberen het op te tillen om te voelen hoe zwaar het is. De zeehond komt nog even aan de orde als Oosterbaan een klein dij been vertoont. De kinderen mogen raden van welk dier het is, maar het is een volwassene die het goede antwoord geeft. De betreffende opa is tegen die tijd al verdwenen en ook bij volwassenen is wat verloop ontstaan, maar de meeste kinderen blijven de voorstelling met belang stelling volgen. 'Dit is wel een manier om ze een half uurtje stil te krijgen', merkt een vader na afloop op. Zijn Wat is de smaak van Noord-Holland? t Noord-ftoiicd Kijk in deze krant! De nominatie van de Waddenzee als Werelderfgoed dreigt op de valreep spaak te lopen. De rege ring van de Duitse stadstaat Ham burg heeft zich gisteren tegen de voordracht uitgesproken. Daardoor dreigt het gehele proces stil te vallen. De Nederlandse en Duitse regeringen, die gezamenlijk optrekken, moeten uiterlijk vóór 1 februari de Waddenzee bij de Unes co hebben aangemeld. Dat is door het Hamburgse 'nee' in het geding gekomen. Nederland kan niet in z'n eentje de Waddenzee nomineren als Duitsland afvalt. De regering van Hamburg is met name bezorgd dat de erfgoedstatus beperkingen opwerpt voor de eco nomische activiteiten in de haven. De Senaat (regering van de haven stad) is bang dat een geplande uitdieping van de Elbe in het geding komt. De havenautoriteiten van Cuxhaven en Bremen hadden zich vorige week ook al tegen de nomi natie gekeerd. Die Hamburger opstelling leidde gisteravond al tot opschudding in Noord-Duitsland omdat de deelsta ten Sleeswijk-Holstein en Nedersak- sen wél voor het Werelderfgoed zijn. Het Duitse Wereld Natuur Fonds verklaarde dat Hamburg zich na zestien jaar overleg 'tot op het bot blameert'. Volgens een onderzoek van het Wereld Natuur Fonds is een ruime meerderheid van de bevolking in de havenstad vóór het erfgoed. Lees verder op pagina 3 Een warmte/koude opslag (wko) voor de nieuwe OSG en het nieu we raadhuis kan zichzelf terugver dienen. Dat blijkt uit berekeningen die het college heeft gemaakt op verzoek van de raad. Burgemees ter en wethouders stellen voor tot realisatie over te gaan. De aanleg van een wko, waarbij gebruik wordt gemaakt van aard warmte, kost in totaal €983.000,-. Zes ton is nodig voor de installatie zelf, het resterende bedrag is voor aanpassingen in de OSG. In het ontwerp voor de nieuwe school is tot nu toe geen rekening gehouden met de aanleg van een wko. Volgens het college kan de investe ring bij een gemiddelde inflatie van 2 procent en een stijging van de energiekosten van 4 procent in 18 jaar worden terugverdiend. De eer ste 9 jaar wordt naar verwachting een verlies van in totaal €124.000,- geleden. Dat geld wil het college in een egalisatiefonds stoppen, zodat het verlies bij voorbaat kan worden opgevangen. Na 10 jaar begint het terugverdienen en na 40 jaar moet de installatie volgens de berekenin gen in totaal 1,7 miljoen euro aan energiekosten hebben bespaard. De terugverdientijd kan variëren; als de energieprijs met gemiddeld 2,5 procent zou stijgen, duurt het veertig jaar voor de investering eruit is. Bij een stijging van 9 procent (wat het geval is geweest tussen 1999 en 2007) is de investering na 9 jaar al terugverdiend. In die situ atie zou een wko over een periode van veertig jaar tijd in totaal liefst €17,5 miljoen euro aan energiekos ten schelen. Lees verder op pagina 5 "tniikjiiiomfjijó/i* lex#/ Met een volle zaal en afwisseling in de muziek kan de organisatie van Texelpop spreken van een geslaag de avond. Ondanks dat de traditie gebroken werd door het festival maar één avond te houden, was de sfeer goed en het publiek enthou siast. 'Texelpop voelt gewoon als thuiskomen' is de reactie van front man Mike van The Newbies. Speel de hij in voorbije tijden nog met de punkband FFF! op het festival, nu was het de beurt aan zijn relatief nieuwe band: 'Het is leuk dat het er weer is, dit festival is een traditie.' leuk zijn als meer bands eigen num- Met ongeveer 250 bezoekers was mers speelden, dat is leuk voor de het gezellig druk in Question Plaza, afwisseling', aldus de frontman van Het publiek varieerde van jong tot The Newbies. oud en de muziek van hardrock tot The Beatles. De bands speelden Meer over Texelpop op pagina 2. over het algemeen covers: 'Het zou 'Veel van geleerd' Henk ter Steege neemt naam TexelSun mee Vennoten en voormalige partners in TexelSun kunnen elkaar weer recht in de ogen kijken. Dat is het resultaat van onderhandelingen die vrijdag zijn gevoerd, nadat drie van de acht partners uit het samenwer kingsverband zijn gestapt. Meest verrassende uitkomst is dat Henk ter Steege de naam TexelSun mee neemt. 'Laat opa er ook maar even bijko men', roept een bezoeker, terwijl hij met zijn kinderen bij het tafeltje van conservator Arthur Ooster baan van Ecomare gaat staan. Op het blad ligt een lading oude botten uit de collectie van het museum. De zogeheten 'bottenshow' van Oosterbaan is zaterdag één van de bijzonderheden tijdens de open dag hyenabot spreekt eveneens tot de verbeelding. Oosterbaan: 'Die dieren kennen we nu alleen van warmere streken, maar ze leefden in de ijstijd ook hier. Het maakt ze niet zoveel uit waar ze leven, als ze maar goed aan voedsel weten te komen, zijn ze al dik tevreden.' Pronkstuk van de show is de tiental len kilo's zware wervel van een pot vis die vorig jaar door de TX68 aan land werd gebracht. Het gevaarte. zoontje zegt de slagtand van een walrus het mooist te hebben gevon den. De bottenshow wordt vaker opgevoerd in Ecomare als het erg druk is. 'Dan is het een extraatje dat we aanbieden', aldus Oosterbaan. De open dag trok 1120 bezoekers. Er was ook veel belangstelling voor de rondleidingen achter de scher men, het lepelaartheater en andere activiteiten voor kinderen.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1