Texelpop 2008: 'Dit is puur jeugdsentiment' Opbouwen contact met publiek blijft van belang Cinema Texel stopt met De Kiekendief Grondige verbouwing bioscoop TEXELSE 2 COURANT Agenda Amsterdams Kleinkunst Festival in Klif 12 teso texelse'^courant oPIENie DINSDAG 15 JANUARI 2008 Jugbros was de enige band die zaterdagavond op Texelpop zijn naam niet meer hoefde waar te maken. De mannen die eigen bluesmuziek maken, hebben na al die jaren nog steeds zichtbaar plezier in de optredens. ger. De band had lekker gespeeld en volgens de bandleden was het publiek awesome (te gek). Er werd dan ook pittig gedanst bij het podi um. De frontman die herhaaldelijk verwijzingen maakte naar bier drin ken en het kopen van bier voor de Josh van den Berg, begeleid door gitanst Michiel Dijkman. De band The Newbies was naast band, wat bij het publiek soms vra- Jugbros de enige band met eigen gen opriep, beschouwt dit als deel nummers. Ze spelen volgens eigen van de act. "Als je naar een show zeggen stevige punkrock: 'We pro- gaat, wil je geen duffe kerels op het beren van iedere show een feestje podium zien staan en bier drinken te maken.' Dit was vooral te zien hoort gewoon bij rock-'n-roll!' aan hun jaren 70-blouses met dito zonnebrillen en de energieke zan- Ook Another Lost Hero speelde pittige rockmuziek. Wat echter met bij iedereen in de smaak viel: 'Maar daar is het tenslotte Texelpop voor', volgens iemand uit het publiek. De band. die is ontstaan rond leden van Flatbroke, had een eigen schare fans achter zich staan die warm lie pen voor het optreden. Het rustpunt na deze optredens kwam van Josh van den Berg, door presentator Marco van Sambeek geïntroduceerd als de troubadour van Texel. Van zijn zenuwen vooraf gaand aan het optreden ('Ik heb er erg veel zin in, misschien wel iets te veel') was niets te merken. Met zijn akoestische performance bracht hij het publiek tot rust. Van tot rust brengen was geen spra ke bij de band die volgde. Speel den de leden van The Polaroids vrijdagavond nog voor een bomvol Paradiso, voor Texelpop voelden de jongens die zaterdag onder de naam Whatever speelden zich niet te goed. Wel waren ze totaal over donderd door het effect dat een beroemde plek als poptempel Para diso op een muzikant kan hebben, ook al wonnen ze de bandjeswed strijd niet. Een van de leden: 'Ik weet nu waar Martes Brons, zanger/gitarist muzikanten het voor doen, het is echt te gek, een vol Paradiso!' De formatie Whatever gooide hoge ogen met hun Beatles- en Deep Purplecovers, vooral bij de wat oudere garde van het publiek: 'Dit is puur jeugdsentiment.' Niet minder aansprekend was de afsluiting van de avond, een optre den van Slik, met onder andere zangeres Roos Bakker en gitarist Orpheo Oostveen. Lilly Witte Een goede timing, talent en een pakkend begin. Al snel vormen Margriet Bolding, één van de deelnemers van het Amsterdams Kleinkunst Festival en het publiek in Klif 12 één geheel, waarbij Bol ding de leiding heeft. Het opbou wen van het contact met het publiek maakte veelal het ver schil bij het driedaags festival dat donderdag, vrijdag en zaterdag voor de negentiende keer in Den Hoorn werd gehouden. Met een betoog over 'echt blij', 'gemaakt blij' en antidepressiva weet Bolding al snel de aandacht van de zaal te krijgen. Haar con clusie: gemaakt blij is niet echt blij, maar komt uit een potje en mag dus 'potjes-blij' heten. Dan weten de mensen het dus waar het van komt als ze 'een potje blij is'. Naarmate de voorstelling vordert, leidt ze het publiek met zang en cabaret steeds verder in haar wondere wereld van lage verwachtingen, verkeerd geplande complimenten en de bij zondere vraag of er ook lieve ziek tes zijn waaraan je kunt sterven. Dat een voorstelling op hetzelfde podium met hetzelfde publiek ook heel anders kan uitpakken, bewij zen Thomas Logge en Jente Jong onbedoeld vóór en na Bolding. Bei den weten het publiek niet echt te pakken, waardoor ze geen eenheid met de zaal weten te vórmen en er denkbeeldig een soort grens tussen het podium en de eerste rij blijft lopen. Na verloop van tijd dringt zich ook een afstand op als echte grappen of verrassende wendingen uitblijven. En dat is jammer voor de inspanningen die worden geleverd. Zeker als Jong meldt dat de voor stelling al de hele dag door haar hoofd spookt. 'U heeft het natuurlijk niet gemerkt', zegt ze tegen de zaal, 'maar ik ben al de hele dag met u bezig.' De jury staat er in haar eind oordeel even bij stil dat het voor de jonge theatermakers altijd een bron van spanning is om zich in een half uur volledig te moeten geven op het podium. Vanuit dat oogpunt krijgt Het duo Roger et Simone schrijft een harde, zakelijke brief aan hun ongeboren kind, waarbij hem te verstaan wordt gegeven dat hij zich op een ongeschikt moment heeft aangediend en dat met de deskundigen over een 'afvloeiingsregeling' wordt gesproken. De jury noemde het een van betere theaterbrieven die de afgelopen jaren is geschreven. <foio Jemen i het publiek een pluim. 'Voor jonge theatermakers is het een zegen hier in Klif 12 te staan, omdat het Texels publiek welwillend is en zeer goed aanvoelt dat zij krediet verdienen. Het heeft ook al vele keren ervaren dat enkele jaren later ineens een kanjer in hun kleine theater kan terugkeren.' Algemeen punt van kri tiek is dat de jonge theatermakers hun voorstellingen teveel rond per soonlijke besognes hebben opge bouwd en te weinig maatschap pelijke thema's naar het podium hebben vertaald. Er zijn te weinig zoektochten naar nieuwe originele vormen van theater ondernomen en de kwaliteit van de liedjes valt tegen. De jury looft de deelnemers dat zij platte seksgrappen achter zich hebben gelaten. 'Die teisterden de laatste jaren het cabaretpodium als een plaag.' Bolding, Sophie Hoytema, Tim Fransen, het duo Roger (Abrahams) VERVOLG VAN PAGINA 1 Eijerlandsch Kanaal uitbreiden van 300 naar 375 kubieke meter per minuut. Daardoor moet het ook in noodsituaties mogelijk worden voldoende water uit polder Eierland in zee te pompen. Tijdens de wateroverlast in de herfst van 2000 bleek de capaciteit van de Krassekeet te klein en duurde het een dag voordat er extra pompen konden worden ingezet om al het regenwater af te voeren, waardoor de landbouw voor miljoenen schade opliep. Het hoogheemraadschap wil ook een nieuwe watergang en dui ker naar het gemaal aanleggen. De woordvoerder sluit niet uit dat dat in 2009 gebeurt. De investeringen zijn geraamd op 1,6 miljoen euro. In een gezamenlijk persbericht van de ILG-partijen is ook het 'opmer kelijke' nieuws te lezen dat Staats bosbeheer (SBB) de Roggesloot bij De Cocksdorp gaat verbreden, maar een rondje bellen leert dat dat een vergissing is. Niet de Rog- gesloot wordt bedoeld, maar hei stukje water tussen Dorpzicht en de Stengweg. Het Hollands Noor derkwartier heeft SBB benaderd om ook daar een natuurvriendelijke oever aan te leggen. SBB staat daar niet onwelwillend tegenover. Dat de politiek nog niet heeft ingestemd met de natuurontwikkeling bij Dorp- zicht hoeft de plannen van Hollands Noorderkwartier volgens Erik van der Spek (SBB) niet in de weg te staan. 'Dat kan los van elkaar wor den gezien.' Onder de vlag van de Gebiedscom- missie zijn vorig jaar vier projecten op het eiland gerealiseerd. Bij hotel Tatenhove en in polder Waal en Burg werden waterbergingen aan gelegd en bij de Hogezandskil en in drie sloten aan de Westerboersweg kwamen natuurvriendelijke oevers. De commissie wijst erop dat in de waterberging in Waal en Burg, ook bedoeld om overtollig regenwater op te vangen zodat er met met een schade aan de landbouw ont staat, bijna 20.000 kubieke meter kan worden opgeslagen. Dat staat gelijk aan het drinkwatergebruik van 75.000 mensen. De aanleg van die berging kostte €320.00,-, de berging bij Tatenhove en het werk bij de Westerboersweg kostte €300.000,- en voor de Hoge zandskil werd €80.000,- uitgetrok ken. De commissie laat weten dat agrariërs in Waal en Burg ook een beroep op financiële ondersteuning door de ILG-Gebiedscommissie kunnen doen voor de natuurontwik kelingsplannen in de polder. 'Die hebben ingrijpende gevolgen voor hen.' De voortgang van die plannen verloopt al geruime tijd moeizaam. Dinsdag 15 januari: De Buureton in Den Burg wordt voor het maandelijkse diner van de Stich ting Welzijn Ouderen Texel verbouwd tot restaurant. Op het menu staat boerenkool met worst en casselerrib, een toetje en een kopje koffie of thee. Deelname kost €7,50. Aanvang 18.00 uur. Opgave bij de SWOT, Beatrixlaan 43, tel. 312696. In Cinema Texel draaien de volgende films. National Treasure 2 (20.15 uur); Alles is Liefde (20.30 uur). Woensdag 16 januari: In het raadhuis in Den Burg begint om 20.00 uur een vergadering van de raadscommissie Welzijn. In Cinema Texel draaien de volgen de films: Enchanted (13.45 uur); Bee Movie (14.00 uur); The Golden Com pass (16.00 uur): National Treasure 2 (16.15 en 20.15 uur); I am Legend (20.30 uur). Donderdag 17 januari: In het raadhuis in Den Burg begint om 20.00 uur een vergadering van de raadscommissie Middelen. In Cinema Texel draaien de volgende films: Alles is liefde (18.45 uur); Natio nal Treasure 2 (19.00, 21.45 uur); I am Legend (21.30 uur). Vrijdag 18 januari: Muziek- en Dansschool Texel aan het Schilderend in Den Burg verzorgt een open les jeugdtheater. Kinderen van 6 tot 9 jaar zijn welkom om een kijkje te nemen en mee te doen. Aanvang Hoogwater te Oudeschild Di. 15 00.14 en 11.50 u. Wo. 16 00.54 en 11.50 u. Do. 17 01.40 en 12.34 u. Vr. 18 02.40 en 14.20 u. Za. 19 04.17 en 16.10 u. Zo. 20 05.55 en 18,14 u. Ma. 21 07.16 en 19.35 u. Di. 22 08.26 en 20.35 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoog water. Di. 15 januari eerste kwar tier. Do. 17 januari doodtij. Zo. 13 januari zon op 8 43. zon onder 16.55 uur. 16.00 uur. In dorpshuis De Hof aan de Nikadel in De Koog begint om 20.00 uur een bijeenkomst waar dorpsbewoners hun mening kunnen geven en ideeën uitwisselen over het vitaal houden van De Koog. Ook wordt gesproken over de oprichting van een dorps steunpunt. In Cinema Texel draaien de volgende films: The Golden Compass (16.00 uur); National Treasure 2 (16.15,19.00, 21.45 uur); Alles is liefde (18.45 uur); I am Legend (21.30 uur). TESO verzorgt de komende dagen geen extra afvaarten. Er worden geen wachttijden verwacht. Meer informatie over de veerdienst is te verkrijgen via tel. 369600 of website www.teso.nl. Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Stiana Sibon Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20 31 59 89 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onra advortonllecontracton en aanbiedingen daartc zijn van toepassing de Regelen voor hel Advodenliewezr van do Stichting ROTA. gevestigd te Amsterdam, zoa gedeponeerd blf Abonnementsprijzen 2008: Per half jaar 37,95 36,25 (automanschi Per jaar 74,10 71,75 (automatisch) Bij verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. Cinema Texel stopt met het vertonen van films in bioscoop De Kieken dief op vakantiepark De Krim. Frits Nieuwenhuizen, eigenaar Cinema Texel: 'We hebben het zelf te druk en het was te kleinschalig. De film maatschappijen denken groot, groter, grootst. Mijn goede naam stond op het spel.' Het vertonen van de films werd inmiddels al in samenwerking met het vakantiepark gedaan. Iwan Groothuis, directeur van De Krim, vindt het logisch dat Cinema Texel ermee stopt. 'De bezoekersaantallen die distributeurs vragen, kunnen wij niet altijd garanderen. Ik begrijp het best.' Het vakantiepark gaat door met het vertonen van films, maar wel in een andere opzet. 'We willen ons meer richten op kinderfilms omdat dat meer onze doelgroep is. Het is nog even de vraag of de apparatuur toereikend is. We hebben nu een heel groot scherm, maar misschien wordt de beeldkwali teit beter als we met dvd's en kleinere schermen gaan werken.' Ecomare Het rammelde weer van de open dagen dit weekend. Nou ja, met overdhjven, twee. Ik koos voor Ecomare. Was er al in geen jaren geweest. Zo gaat dat als je ergens dichtbij woont. Het kan altijd nog, denk je, en dan komt het er niet van. Bovendien, ik weet toch wat voor vogeltjes hier rondvliegen? En die zeehonden? Ach. hou toch op, schei toch uit, daar zwem men er hier zat van rond. Niks bijzonders. Ecomare is goed voor toensten, vogeltjesvolk en andere groenkijkers. Maar in een zwak moment besloot ik zaterdag toch om er eens een kijkje te nemen. Ik had even niks anders te doen en het woord gratis gaf de door slag. Mensen, wat een verras sing! Ik geef het niet graag toe, maar ik raakte niet uitgekeken. Prachtige aquariums vol volk dat je niet dagelijks voorbij ziet zwem men. Ik hoorde een klein jochie, wijzend naar een luchthappende vis, aan zijn broertje vragen: 'Kun jij horen wat-ie zegt?' Veel behapbare info op de diverse schermen, beetje belerend vanuit de groenhoek, maar nog net niet té. De vogelvitrine leerde me het geluid van een blauwe reiger en de beroemde nachtegaal. Ik liet me meetronen naar het voeren van de zeehonden. Dé grote trek pleister van Ecomare en ik begrijp nu waarom, al ben ik nog net niet bekeerd tot het adopteren van. Dat zou ook te wild zijn voor eén keer. Tot mijn eigen verbazing ben ik er uren gebleven en denk er zelfs over om binnenkort nog eens terug te gaan. Goed idee zo'n open dag. Kom je nog eens ergens. Pien Verberg et Simone (Kroef), Roemer van de Steeg en Marco van Es mogen door. De laatste hield de span ning erin door pas op de derde dag bij het festival op te dagen. Hij heette ziek te zijn, maar volgens de jury werd op een gegeven moment zelfs zijn bestaan in twijfel getrok ken. De hoge verwachtingen die zijn afwezigheid hadden opgeroepen, werden echter voor een groot deel waargemaakt. Jente Jong, Thomas Logge en Maarten Ebbers moeten afhaken. De winnaars krijgen een regisseur en gaan met hun voorstel lingen het land in. Op 31 maart en 1 april doen ze mee aan de halve finale om de Wim Sonneveldprijs en op 5 april wordt de finale gehouden. Dat is in theater de Kleine Komedie in Amsterdam. De presentatie in Klif 12, dat drie avonden vol zat, was in handen van Pieter Derks die in 2005 in de finale van het AKF de publieksprijs won. Wandeltocht Boskiosk Het Turfveld in De Dennen is zondag start- en finishlokaal van de derde wandeltocht uit de winterserie van wandelsportvereniging Het Gou den Boltje. Deelnemers kunnen kiezen uit de afstanden 5 en 10 kilometer, waarvoor tussen 13.00 en 14.00 uur gestart kan worden. Deelname kost €3,60 mét en €2,30 zónder herinnering. Meer informatie is te vinden op www.het- goudenboltje nl en te verkrijgen via tel. 313087. De vierde tocht uit de winter serie wordt gehouden op 3 februari. Meditatiecursus Inge Stevenson van healingpraktijk de Verbinding uit De Koog start vanavond met een nieuwe basis cursus Meditatie en Healing. De cursus wordt tot en met 12 februari elke dinsdagavond gegeven op het adres Brink 28 in De Koog. Voor meer informatie, tel. 327276. Servicebureau Gemini verhuisd Het Patiëntenservicebureau van het Gemini Ziekenhuis is verhuisd naar de centrale hal, naast de receptie. Daar is het bureau beter toeganke lijk voor patiënten en bezoekers. De medewerkers van het Patiënten servicebureau helpen onder andere bij het vinden van informatie over ziekten en aandoeningen. De ope ningstijden zijn hetzelfde gebleven, op werkdagen van 8.30 tot 12.30 uur en van 13.00 tot 17.00 uur. Een afspraak maken voor het ophalen of doornemen van informatie is niet nodig. Voor advies of het bespreken van een klacht is het raadzaam een afspraak te maken. Het Patiëntenser vicebureau is bereikbaar via tel. 0223- 696346 en e-mailadres psb@gemini- ziekenhuis.nl. Open les jeugdtheater Kinderen van 6 tot 9 jaar zijn vrij dag welkom bij een open les van be cursus jeugdtheater. Tijdens deze cursus, die bestaat uit tien lessen van een uur, beleven de deelnemers onder leiding van docente Anneke Berghuis spannende toneelavontu- ren. Ze bedenken samen verhalen, waarin ze bijvoorbeeld prins of prin ses, dief of kapitein zijn. Ze ontwikkelen op die manier hun fantasie en leren improviseren, samenspelen en zich te preseriteren. De open les beginf om 16.00 uur. Meer informatie is verkrijgbaar bij de Muziek- en Dansschool, tel. 313493, e-mail info@mdt-texel.nl. Dialectgroep De dialectgroep van de Historische Vereniging komt op 22 januari, 26 februari, 25 maart en 22 april vanaf 20.00 uur bijeen m Tusse de Banke op de Groeneplaats. Nieuw Leven speelt blijspel Toneelvereniging Nieuw Leven speelt zaterdag 19 en 26 januari het stuk Rust, vrede en Flinterman. Het betreft een blijspel in drie bedrijven over een uitvaartbedrijf, geschreven door Ton Davids. De regie is in han den van Karin Somers. Beide voor stellingen in dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild beginnen om 20.00 uur. Uf Keukencentrum Texel Week van Gebed Het thema van de Week van Gebed, die gehouden wordt van 20 tot en met 26 januari, is dit jaar Bidden met open handen. Iedere avond is van 19.30 tot 20.3D uur in een van de dorpen een bijeen komst. Gedurende de Week van Gebed heeft iedere dag heeft zijn eigen thema en eigen gebedsonderwer- pen, waarin ook ruimte is voor per soonlijke inbreng. Een gebedsroos- ter is af te halen in 't Olijfblad in de Weverstraat en te verkrijgen op de bijeenkomsten zelf. Deze worden gehouden in de kerkekamer in De Waal (zondag), bij de familie Prins aan de Postweg 169 (maandag), in de kerkekamer van de doopsgezin de kerk van Oosterend (dinsdag), in 't Olijfblad in Den Burg (woensdag), bij de familie Graaf aan de Naalrand in Den Hoorn (donderdag), in De Schuilhut in De Koog (vrijdag) en in de kerkekamer van de Zeemans- kerk in Oudeschild (zaterdag). Tevens wordt van maandag tot en met vrijdag elke avond vanaf 20.00 uur een bijeenkomst gehouden in Eben Haëzer aan de Julianastraat in Den Burg. Cinema Texel gaat verbouwen. De verbouwing is dermate rigoureus dat de bioscoop vanaf 21 januari een aantal weken dicht gaat. Tus sen 15 en 20 maart wordt het pand heropend met een voorpremière van de film Zomerhitte. Het meest ingnjpend zijn de plaatsing van nieuwe toiletten. Eigenaar Frits Nieuwenhuizen: 'Dat is de reden dat de bioscoop dicht moet. Onder zaal 1 zit een voorraadkelder die verder wordt uitgegraven. Daar komen vier dames- en twee herentoiletten en twee urinoirs.' Op de huidige plek van de toiletten komt de nieuwe bar. Schuin daarachter de nieuwe keuken. Voor de hoofdingang wordt een serre gebouwd met een breedte van 7,5 meter en een diepte van 4 meter. 'We zijn door de komst van de serre min der seizoensgebonden. Buiten het hoogseizoen gaat het terras in de loop van de middag open, alleen als het mooi weer is. Vanaf mei zijn we elke dag vanaf 11.00 uur open.' Ook in de bioscoopzalen zijn er veranderingen. Zo komt er airco en nieuwe projectie- apparatuur. 'De nieuwe apparatuur is veel moderner waardoor de kwaliteit van het beeld verbetert.' In zaal 1 komt een nieuw scherm. 'Het huidige scherm hangt er volgens mij al sinds 1960. Dat is een beetje vergeeld. Het nieuwe scherm is mooi wit.' De eige naar hoopt door de verbouwing meer bezoekers te trekken. 'We knappen het helemaal op, ook de buitenkant, die wordt helemaal geschilderd. We kunnen straks weer fris en fruitig van start. Overigens wel met behoud van de charme die de bioscoop heeft. Ik hoop dat er na de verbouwing meer mensen zijn die het gezellig vinden naar de bioscoop te gaan, ook toeris ten.' De totale kosten van de verbou wing zijn nog niet bekend. 'Ik wilde per se voor 20 maart open. Dan is de landelijke première van Zomerhitte. Aannemer Frans Zegel Bouw zei dat hij acht weken nodig had. De kosten moeten we nog bekijken.' Tijdens de heropening is een voorpremière van de film van Monique van der Ven. 'Het is nog met zeker, maar misschien is zij erbij.' Ook gaat hij proberen alle Texelse figuranten uit te nodigen. 'Bij de film Johan die ook op Texel is opgenomen, bleek dat het heel moeilijk was om te achterhalen wie er allemaal hadden meegedaan. Het zou wel leuk zijn. Als het niet in één voorstelling lukt, kunnen we er meerdere doen.' Cinema Texel wordt verbouwd, er komt onder voor de hoofdingang.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 2