Ili lll.l.ll 'Banjeren door binnenlanden van Texel' Pachters verdeeld over wandelpad TEXELSE J COURANT 2007 was wisselvallig jaar Interview Dorrestijn Gooi- en Eemlander Ambachtscentrum naar Den Hoorn Hoofdprijs kerstpuzzel dankzij familie DINSDAG 15 JANUARI 2008 LEGENDA llva de Haan maakt onder toeziend oog van Benthe de Haan, Demi Witte en Joop VERVOLG VAN PAGINA 1 Duizend mille OSG voor water Leerlingen van de OSG hebben in totaal €1190,- opgehaald voor de actie voor schoon drinkwater in Afrika die popzender 3FM eind vorig jaar hield. Tijdens de actie haalden de leerlin gen met het inzamelen van lege sta- tiegeldflessen al bijna achthonderd euro op en daarna gingen ze nog even door. De campagne van 3FM, die plaatsvond vanuit het Glazen Huis in Den Haag, bracht in Neder land €5.249.000,- op. De OSG deed met haar actie tege lijkertijd ook nog mee met een wed strijd tussen zes scholengemeen schappen en behaalde daarbij de derde plaats. Het inzamelen van de flessen was een initiatief van de vorig jaar heropgerichte Leerlingen- raad. 2007 was een jaar met wisselval lig weer. Met een totale neerslag van 878 mm was het natter dan gemiddeld (849 mm) en het was kouder dan in 2006. De gemid delde temperatuur was 14,3 gra den, terwijl dat een jaar eerder nog 15 was. Gemiddeld hangt de temperatuur rond de 12 graden. Dat is althans de uitkomst van de metingen die Jan van Tunen al sinds 1985 verricht bij zijn woning op Zuid-Haffel. De zomer van 2007 begon nat. In mei en juni viel 70 en 72 mm regen, waar het gemiddelde 41 en 62 mm is. In juli viel in vier dagen tijd 129 mm, 16 juli was met 39 mm de nat ste dag van het jaar. Daarentegen waren april en oktober uitzonderlijk droog. In oktober regende het maar op drie dagen en april ging voorbij zonder een spatje. Het voorjaar was ook zonder meer warm te noemen. Vooral februa ri brak alle records en was met een gemiddelde van 6,5 graden de warmste februari sinds 1706. Gemiddeld is de temperatuur in februan 3,3 graden. Toch bleven uitzonderlijke temperaturen ach terwege. Gedurende twee dagen kwam het kwik boven de 26 graden en maar op één dag daalde het tot -4 graden. Ook met de wind viel het erg mee. Op zeventien dagen werd een stormachtige wind gemeten en op twee dagen storm. Op 11 en 18 januari trokken een zware en een zeer zware storm over het eiland Baarnaar brengt Texel in rep en roer, luidde de kop boven een interview met Jan Dorrestijn in De Gooi- en Eemlander van zaterdag. De onder nemer was verrast door het protest tegen zijn nieuw te bouwen manege aan de Bosrandweg. 'Protesten van links en rechts. Speciale T-shirts, handtekeningen, een mars, een motie van wantrouwen tegen de wethouder. Tjongejonge.' Toch kon hij het begrijpen. 'Ze hebben toch wel een punt, die eilandbewoners. De acties hebben nut gehad. Geen megamanege, zoals ze daar zeiden. Zo'n groot ding staat niet mooi in het landschap. Het wordt nu de helft, is afgesproken.' Hij zoekt een beheerder voor de manege, die zich op recreatie moet richten. 'Vakantie voor man en paard, dat idee. Wist je dat ze paarden tegenwoordig in bad doen? Zoiets past er veel beter dan een heel grote manege. Maxi maal dertig paarden, dat is het.' Hij denkt dat alle tegenwerking toch ergens goed voor is. 'Ik denk dat ik straks trotser ben op het resultaat dan als het allemaal in één keer en makkelijk was gegaan. Het is fijn als mensen straks zeggen: Jan, je hebt er wat knaps gemaakt.' Publicaties NIOZ in tijdschrift Science Hein de Baar van het NIOZ was betrokken bij een internationaal onderzoek naar het nut van ijzer bemesting van de oceanen om het broeikaseffect ter beteugelen. De resultaten van dit onderzoek zijn te lezen in het gezagheb bend wetenschappelijk tijdschrift Science. IJzerbemesting kan algen sneller laten groeien. Hierdoor kan kool dioxide uit de atmosfeer worden vastgelegd in plantaardig matenaal. Commerciële firma's willen deze methode op de markt brengen om de uitstoot van C02 te compense ren. In het artikel in Science waar schuwt een internationaal forum van wetenschappers voor een voor tijdige grootschalige inzet van deze techniek. 'Er zijn nog vele grote gaten in het wetenschappelijke net die moeten worden gedicht voordat het licht voor deze toepassing op groen kan. Geknutsel van mensen aan het voedselweb is al veel vaker misgegaan.' In hetzelfde nummer van Science is een artikel te lezen waaraan mee gewerkt is door Stefan Schouten en Jaap Sinnighe Damsté van het NIOZ. Zij maken deel uit van een groep wetenschappers die aanwijzingen vonden dat er tijdens de broeikas periode in het Krijt (het tijdperk van de dinosaurussen) toch kortston dig ijskappen op de polen waren. De onderzoekers combineerden hiervoor de op Texel ontwikkelde oer-thermometer met analyses van fossiele kalkschelpjes van ééncel- lig dierlijk plankton. Het onderzoek levert een beter inzicht in de natuur lijke klimaatvariatie en de mogelijke gevolgen van het broeikaseffect. Brandje scouting De brandweer heeft zaterdag even moeten uitrukken om een beginnend brandje bij de papier container van de scouting in Den Burg te blussen. Een voorbijganger die oud papier kwam brengen, betrapte twee jon gens die achter de containers papier in brand hadden gestoken. De man waarschuwde voor de zekerheid de brandweer om te voorkomen dat het brandje zich als nog zou verspreiden. De papiercon tainer staat vlak naast het gebouw van de scouting. De jongens wisten te ontkomen. De brandweer hoefde met ver te rij den; het scoutinggebouw ligt tegen over de brandweerkazerne. Aardwarmte Naar verwachting kan de OSG jaarlijks €45.000,- en het raadhuis €20.000,- op het huidige energie verbruik besparen. Dat is ongeveer 38 procent. Het college heeft nog bekeken of leasen een optie was, maar dat is volgens de berekeningen duurder dan zelf aanleggen. De politieke partijen kunnen donderdag tijdens de raadscommissie Middelen hun mening geven. Zij lieten, met uit zondering van de WD, in december al weten dat een wko alsnog in de bouwplannen voor de OSG en het raadhuis moet worden opgenomen als die zichzelf terugverdient. Gemeente zamelde 1817 kerstbomen in De gemeente heeft bij de jaarlijk se inzameling 1817 kerstbomen opgehaald. Vorig jaar waren dat er niet meer dan 900. Een wandelroute vanaf het red dingboothuis nabij de vuurtoren naar 't Horntje over (on)verharde wegen, maar ook over binnendij ken. Het Noord-Hollandpad, dat op initiatief van de provincie wordt aangelegd, bestaat uit twee etap pes van ongeveer zestien kilome ter. Een route die vooral door het cultuurland loopt, met als bijzon derheid dat de binnendijken in het traject zijn opgenomen. Maar er zitten wel wat haken en ogen 'Banjeren door de binnenlanden van Texel', omschrijft Vladimir Mars van Bureau Lopende Zaken de route die hij in opdracht van de pro vincie en Recreatie Noord-Holland ontwikkelt. 'We willen een route die voldoet aan de tien geboden voor wandelaars. Zoveel moge lijk midden over het eiland, over onverharde of half verharde paden met veel belevingswaarde en exclu sief voor wandelaars, dus veilig en met minimale verstoring. Natuurlijk over de Hogeberg, maar ook door andere markante stukjes op het eiland.' Bijzonder is dat de route voor een groot deel over binnen dijken zal lopen. Zo gaan de wan delaars vanaf polder De Eendracht tot polder Waalenburg over de kruin van de Eierlandse binnendijk en is het ook de bedoeling dat over de oude binnendijk van de PH-polder wordt gelopen. Voor Hoogheem raadschap Hollands Noorderkwar tier, eigenaar van de dijken, is dit geen probleem, omdat de waterbe heerder recreatief medegebruik van de eigendommen als beleid heeft. Maar toen de organisatie van het 150-jarig jubileum van de PH-pol der in 1996 een wandelroute over de binnendijk wilde maken, stuitte dat al op verzet van pachters. Hoe wel ook nu niet alle pachters even enthousiast zijn, zijn er meerdere pachters die het wel zien zitten. Anton Witte van Wezenspyk: 'Mits aan alle voorwaarden wordt voldaan en wij met worden belemmerd in onze bedrijfsvoering, willen wij er De Eierlandse binnendijk is één van de dijken die in het tracé zijn opgenomen. De dikke zwarte lijn van noord naar zuid markeert de route van het Noord-Holland pad. Op bepaalde plekken, waar dit op problemen stuit, kan een alternatief traject worden gevolgd. wel in meegaan. Het verschil is ook dat we er nu een vergoeding voor krijgen. Dat verzoet wel de lasten. Bovendien kunnen we er best trots op zijn. Wandelen over zo'n dijk is echt wat bijzonders en je vraagt je soms echt af waar je je bevindt.' Per strekkende meter geldt een jaar lijkse vergoeding van €0,75. Rotkreupel Ook in Eierland zijn de pachters er voor te porren. Wel heerst er angst dat de wandelaars met hun schoenen infecties zoals rotkreupel van het ene naar het andere perceel slepen. Mars: 'We hebben in heel Nederland routes over dijken, maar dit bezwaar had ik nog nooit gehoord', vertelt Mars. 'Maar de pachters hebben zelf een creatieve oplossing gevonden.' Ina van der Star: 'Er komt bij elk hek een ontsmettingsbak waar de wande laars hun schoeisel in moeten ont smetten.' Mars: 'Daarnaast hebben we bij het uitbreken van besmet telijke ziektes de mogelijkheid om bepaalde stukken tijdelijk uit de route te halen.' Maar pachters in het zuidelijk deel van de PH-polder zijn minder enthousiast over de plan nen. Jan Kikkert van kampeerboer derij Hoornenburg: 'Het zit geloof ik ook in het Loodsenproject. Maar wij zien dit niet zitten. Het wordt een druk wandelpad. Groepen jeugd die wandelend vanaf de boot naar hun kampeerboerderijen bij Den Hoorn lopen, gaan er allemaal overheen. Ik weet hoe dat gaat. Een hoop gedonder en gerotzooi. Het ver stoort ook nog de Noordse woel- muis die hier veel voorkomt en de wilde planten. Want er groeien hier zelfs orchideeën. Je moet niet alles open gooien. Bovendien: de Water molenweg is breed genoeg.' Mars: 'Onze ervaring elders in het land is dat het helemaal geen drukke wan delroutes zijn, maar dat er alleen liefhebbers komen, die zich keu rig gedragen. We verwachten geen overlast en schade, maar mocht er toch wat gebeuren, dan hebben we een regeling om schade te vergoe den. We proberen wat leuks aan te leggen, maar als pachters niet willen, dan houdt het op. Het is niet het einde van de wandelroute, want in het Hoornder Nieuwland hebben we de mogelijkheid het traject iets aan te passen.' Procedure Lokale weerstan# is niet het eni ge probleem waar de routemaker tegenaan is gelopen. 'Het Texelse college van b en w is een warm voorstander van de route, maar vond het wel nodig om de zwaarst denkbare procedure te doorlopen. Het is net of we een schuur van een paar duizend meter willen bou wen.' Mars doelt op de artikel 19 lid 1 procedure. Die is volgens de gemeente nodig omdat recreatief medegebruik van dijken, natuurge bied en agrarische grond volgens het bestemmingsplan niet (wel in bos en duinen) is toegestaan. 'Een voorbeeld van overtrokken regelge ving', noemde wethouder Nico Kik kert dit voorbeeld onlangs. Zelfs de provincie moet er goedkeuring aan geven. Mars: 'Dat laatste zal geen probleem zijn, want Gedeputeer de Staten zijn zelf opdrachtgever. Maar de proce dure kost veel tijd, waardoor we veel vertra ging hebben opgelopen. Ik heb dit nergens anders zo mee gemaakt.' De raadscommis sie Grondgebied gaf gisteravond aan te zullen instemmen met de vrijstelling. Mars hoopt dat de route, waarvoor allerlei bordjes, verwijzin gen, overstapjes en andere voor zieningen worden gemaakt, in juli in gebruik kan worden genomen. Op verzoek van de Stichting Inte gratie Gehandicapten Texel en het Astmafonds zal wethouder Nico Kikkert de provincie vragen om rustpunten in de route op te nemen, waar wandelaars kunnen uitblazen. De Texelse politiek sprak maan dagavond z'n waardering uit over het initiatief. 'Wandelorganisaties volgende de ontwikkelingen met belangstelling. Dit heeft een hoge promotionele waarde', wist Jos de Wolf (WD) namens zijn wandelende fractiegenoot Gerbrand Poster te melden. Voor het laatst werden zater dag zeepjes, kaarsen, brood jes en likeuren gemaakt in het Ambachtscentrum in Den Burg. Het centrum sluit in verband met de verhuizing naar Den Hoorn een paar maanden de deuren. In alle dorpen was een verzamel punt, behalve in Den Burg waar er drie waren. De meeste kerstbomen werden ingeleverd in Den Burg aan de Sluijscoog (521), gevolgd door Oosterend (252) en De Koog (241). De jeugd van De Koog en Den Burg verzamelde tweehonderd bomen. Roel Witte (8) uit Oosterend haalde met familie en vrienden 54 kerstbo men op om geld in te zamelen voor een weeshuisproject in Malawi van Hetty van Dijk. Dat leverde, samen met wat andere klussen, €50,- op. Iedere kerstboom was €0,20 en een lot waard. Per locatie zijn drie loten getrokken. Mensen met de volgen de lotnummers kunnen zich nog melden bij de receptie van Gemeen tewerken aan de Reijer Keijserstraat voor een prijs: 661 blauw (locatie Krakeling, Noordwest), 250 blauw (locatie Oudeschild), 854 geel (loca tie De Cocksdorp). Voldoende animo publieksavonden 'Ruim voldoende.' Aldus beoordeel de wethouder Nico Kikkert maandag de animo voor de publieksavonden voor de toekomstvisie Ruimte voor Ontwikkeling. Maandag hadden 70 Texelaars zich opgegeven voor de avond Vitale samenleving op 22 Joop Groen van Reisbureau Texel en René do Lange van Langeveld de Rooy overhandigen Kees van der Werve de hoofdprijs van de kerstpuzzel. (Foto Jeroen ven nettumBeeHXmnk Texel) Hij kwam er zelf niet helemaal uit, maar zijn dochter Marleen en schoonzoon Ruud Hof wisten de puzzel wel op te lossen. Ze stuur den de oplossing echter via zijn email in en dus mocht Kees van der Werve uit Oudeschild gisteren de hoofdprijs van de kerstpuzzel van Reisbureau Texel en mediabureau Langeveld de Rooy in ontvangst nemen. Joop Groen overhandigde Van der Werve een reischeque van €400,- voor een kampeervakantie in Frankrijk. Dat wordt er een met dochter en schoonzoon liet Van der Werve weten. 42 andere deelne mers krijgen als pnjs een cheque van de bedrijven die aan de kerst puzzel meededen. Er waren ruim 300 inzendingen. januari in de Buureton. Er is plek voor 120 mensen. Voor de avonden voor Ruimte, Milieu en Economie op 29 januari en 31 januari hadden zich samen 100 gegadigden gemeld. EEN BETER MILIEU... ...BEGINT BIJ JEZELF De komende maanden werken eigenaren Joscha Schoots en Inge Yntema aan de verbouwing van hun nieuwe onderkomen aan de Rom melpot bij Den Hoorn. Ze hopen het centrum, dat drie jaar in Den Burg gevestigd is geweest, in mei te heropenen in de voormalige kinder boerderij van Kikkert. Landgoed De Bonte Belevenis wordt de nieuwe naam, de namen Ambachtscentrum en Funfarm De Mient verdwijnen. Schoots en Yntema hopen aan de Rommelpot te groeien naar twintig tot vijfentwintigduizend bezoekers per jaar. Schoots: 'We hebben nu op het Wezenland al twee keer tien duizend en het afgelopen jaar zelfs dertienduizend bezoekers gehad, terwijl we buiten de route op een industrieterrein zaten. Straks zitten we op een prachtig punt langs een goed befietste route en zijn we vier in plaats van drie dagen per week geopend.' De komende maanden wordt gewerkt aan de nieuwe inrich- Schoots met warme parafine een kleurige kaars in het Ambachtscentrum. ting van De Bonte Belevenis. De voormalige varkensstal, waarin de entree was gevestigd, gaat plat en wordt vervangen door een nieuwe schuur. Schoots en Yntema willen in Den Hoorn dezelfde ambachten blijven aanbieden, er blijft levende have op het landgoed, er komt een theeschenkerij en de natuur krijgt een belangrijke plaats. 'We willen ook met gastambachten (Foto Jeroen van Hatlum/Beeldbank Texel) als sieraden maken gaan werken, er komt een ruimte voor workshops en we willen ons meer op scholen gaan richten.' De werkplekken voor mensen met een handicap gaan eveneens mee naar Den Hoorn en het aantal arbeidsplaatsen wordt uitgebreid. Schoots roemt de vele enthousiaste reacties die hij vanuit Den Hoorn op de plannen heeft gekregen.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 5