Extra raadsvergadering beslist in 1965 over cultureel centrum Meer concurrentie voor erkende fokkers Rammen en ooien steeds zwaarder TEXELSE 7 coURANT 'Lange nacht met wodka en dronken Russen' DINSDAG 15 JANUARI 2008 Grotere en zwaardere dieren, meer concurrentie voor de erken de fokkers en een uitstekende publieke belangstelling kenmerk ten de elfde Winterkeuring voor schapenfokkers, die zaterdag in manege Akenburg werd gehou den. Maar liefst 91 rammen en ooien kre gen keurmeesters Jakko Bregman en Jacob Wijnker onder ogen, inge zonden door achttien fokkers. Zij hadden een moeilijke klus. want het had er alle schijn van dat de gemid delde kwaliteit steeds hoger wordt. Verdeelde een handjevol fokkers in het verleden de belangrijkste prij zen, ook andere deelnemers oogst ten ditmaal hoge waarderingen. 'Je kon het vooral goed zien bij de ooilammeren. In voorgaande jaren stond Cees Kikkert altijd vooraan, nu deden anderen het ook goed. Er waren heel wat gelijkwaardige ooi lammeren, de concurrentie is groter geworden', vertelt Koos Tjepkema. die het evenement samen met Jan- Willem Bakker en Nico van Heer waarden organiseerde. De trend dat de schapen groter wor- is economisch gunstig en ook goed voor je inzicht als fokker. Er waren heel wat bezoekers van de over kant. ook uit België, en die vertel den allemaal dat de ontwikkelingen nergens zo hard gaan als op Texel. Je ziet het bij iemand als Jaap Eel- man. Die heeft lang vastgehouden den, vruchtbaarder zijn en gemak kelijker hun kroost baren, lijkt zich nog steeds door te zetten. 'Steeds meer ooien zijn zó vroeg groot, dat ze al als enterling (van een half jaar oud, red.) onder de ram gaan. Dat 77et de kampioen bij de oudere hanumJBeetaoank Tem: aan het oude, luxe type, maar ook hij komt nu met flinke beesten naar de keuring.' Tekenend in dat opzicht was het ramlam van 81 kilogram van Henk Zoetelief. Bakker: 'Het was er nota bene één van een drieling, maar hij had net zo goed kunnen meedoen in de rubriek van een jaar ouder. Opvallend was wel weer dat de kampioen, van Cees Kikkert, een stuk luxer was en maar 59 kilo woog. De jury zocht het duidelijk nog in een combinatie van ontwik keling en luxe. Maar het gemiddelde gaat omhoog .en de extreme bees ten vallen niet meer in de prijzen.' Weinig discussie was er over de beste oudere ram. Zowel de jury als het publiek koos voor de topper van Cees Kikkert en mede-eigenaar J. Wieland. Geen grote verrassing, want ook bij de schapenfokdag die in september in Den Burg werd gehouden kwam deze ram als beste uit de bus. 'Het is een A-ram. Dat wil zeggen dat-ie bij inschrijving door minimaal twee inspecteurs negentig punten voor algemeen voorkomen heeft gekregen. Er zijn maar vijf of zes van zulke beesten in heel Nederland, waarvan er drie op Texel rondlopen. De ram van Nico van Heerwaarden en Piet Kooiman, die al vaak heeft gewonnen, is er één en ook Cees Commandeur heeft een A-ram.' Bij de in 2006 geboren rammen bleken de inzendingen van Cees Commandeur en Koos Tjepkema goed te zijn gegroeid. Ze werden respectievelijk kampioen en reser vekampioen, net als vorig jaar, toen ze nog als ramlam meededen. Bak ker: 'Een teken dat de jury het goed heeft gezien. De leden zijn onbevooroordeeld, want ze keuren zonder boekje en hebben dus geen voorkennis. Bovendien bestond de jury vorig jaar uit andere mensen.' Over de deelname waren de organi satoren goed te spreken. Tjepkema: 'Eind januari is er een regionale keu ring voor heel Friesland, Groningen en Drenthe. Daarvoor zijn maar 30 beesten aangemeld en de inschrij ving is gesloten. Dan doen wij het met 91 beesten toch niet zo slecht. Het enthousiasme is groot.' Bakker: 'Leuk is ook dat het niet moeilijk is sponsors te vinden. Bij andere keuringen kost het geld om mee te doen, wij hoeven geen inschrijfgeld te vragen en dat trekt ongetwijfeld mensen over de streep om mee te doen.' Een attractie was de jeugdrubriek, waarbij jonge kinderen met ooilam meren van de fokkers een rondje door de ring maken. Deze keu ring trok zoveel deelnemers, dat ze werden verdeeld over twee rubrie ken. 'Het enthousiasme was enorm, ook onder kinderen buiten de ring, waardoor er volgend jaar ongetwij- veei deelnemers. Tweede rechts staat de b-jarige De jeugdrubriek feld nóg meer deelnemers zullen zijn. Het voordeel voor de fokkers is dat ze zoveel dieren voor de jeugdrubriek mogen inzenden als ze zelf willen. Bij de andere rubriek ooilammeren is dat er maar één. Maar het kost een hoop werk. voor fokkers en kinderen, om ze netjes te laten lopen, want dat gaat bij ooilammeren nog niet zo gemak kelijk.' Winnaars werden hier Merle Wetsteen en Lillian Visser. De beker voor de beste vruchtbare ram (met een vruchtbaarheidsindex van meer dan 111) werd uigereikt Merle Wetsteen. aan Denise Zoetelief, dochter van Henk Zoetelief en Danielle Kaczor. Zij bracht in iedere rubriek wel een dier in de ring, maar eindigde vaak onderaan. Ze was zo trots als een pauw dat ze tóch nog een keer de beste was. Om voor wat extra inkomsten te zorgen, werden zaterdag loten ver kocht. De prijs voor het winnende lot (met nummer 963), een drachtige ooi uit de stal van Jaap Eelman, is nog niet afgehaald. De winnaar kan contact opnemen met Jan-Willem Bakker, tel. 322337. Uitslagen: Ooilammeren - kampioen 3964-4174, eige naar J. Eelman, reservekampioen 4380-6618, eigenaar K. Tjepkema. Oudere rammen - 4030-3780, eigenaren C. Kikkert en J. Wie- land: reservekampioen 4380-3833, eigenaren K Tjepkema en H. Zoetelief. Rammen 2006 - kampioen 3938-4055. eigenaar C.A. Com mandeur. reservekampioen 4380-5912 K. Tjepkema Ramlammeren - kampioen 4030- 4096. eigenaren C. Kikkert en C. Verstraeten. reservekampioen 3938-4141, eigenaar CA Commandeur. Beste vruchtbare ram 4380- 3833, eigenaren K Tiepkema en H. Zoetelief. Publiekskampioen - 4030-3780. eigenaren C Kikkert en J. Wieland Joop Rommets In een spoedeisende extra verga dering besloot de gemeenteraad in februari 1965 het gemeente lijk krediet van ƒ50.000 (€22.689) voor de bouw van een cultureel centrum annex sporthal te ver hogen tot ƒ285.000 (€129.327). Dit omdat de geraamde bouwsom van ƒ200.000 (€90765) was geste gen tot ƒ445.000 (€201932). Het voorstel van b en w, nodig omdat anders de bouw van de zaal op losse schroeven zou komen te staan, werd met twaalf tegen drie stemmen aangenomen. De mees te raadsleden waren van mening dat het een eenmalige kans was het cultureel centrum te realise ren en dat deze moest worden aangegrepen. J. Zwan van de PvdA en G. Westerlaken van de CHU stemden tegen, alsmede J. Daalder van de AR, zij het om een andere reden. 'Als ons bij de bouw van het raad huis en het zwembad ook zulke dingen staan te wachten, vraag ik me af waar dat op uit moet lopen', betoogde een volgens de Texelse Courant 'verbolgen' Westerlaken. Ook raadslid De Grave van de KVP sprak zijn verbazing uit over het feit dat de .architect er in zijn oor spronkelijke raming zo ver naast had gezeten. 'Als het met de bouw van het cultureel centrum gaat als bij de restauratie van de molen van Oudeschild, waarbij de raming zelfs meerdere malen werd veranderd, ziet het er bedenkelijk uit', meende hij. J. Daalder van de KVP zei van het belang van een cultureel centrum sporthal overtuigd te zijn, maar vroeg zich af of de raad de consequenties wel besefte. 'Hij herinnerde aan het noodzakelijke [nieuwe] raadhuis en meende dat men zich onder andere ter wille daarvan, andere dingen moet ontzeggen', is te lezen in het raadsverslag in de Texelse Cou rant van 19 februari 1965. '[Daal der] vond dat de gemeente zich financieel in de nesten steekt en daardoor niet in staat is haar andere belangrijke objecten in de toekomst te verwezenlijken.' Een mening die overigens zowel door partijgenoot Smit als voorzitter De Koning werd tegengesproken. Toch kwam de verdubbeling van de geraamde kosten niet uit de lucht vallen. 'Als oorzaak van de hogere kosten noemde B. en W. de ingrij pende wijzigingen waaraan ver schillende onderdelen van het plan moesten worden onderworpen. De Ned. Sportfederatie adviseerde de Archiefs'taA' binnenwerkse obstakelvrije hoogte tot zeven meter te vergroten. In het belang van de akoestiek in het gebouw moesten in het interieur aanzienlijk kostbaarder voorzienin gen getroffen worden. Voorts heeft de inspecteur van de licha melijke opvoeding er op aange drongen in plaats van een kurkli- noleum vloer een veel kostbaarder hardhouten strokenvoer te leggen. Tenslotte werd besloten in het plan een toeschouwersruimte te plannen op de plaats waar anders de jeugd bibliotheek zou zijn gekomen.' Als antwoord op een vraag van raadslid Alb. Dros (PvdA) antwoordde de burgemeester 'dat het de bedoeling is, dat het cultureel centrum [dat later de Burgemeester De Koninghal genoemd zou worden] zal dienen voor concerten, schooluitvoeringen, toneeluitvoeringen. Voorstellingen dus, die nu [in 1965] nog voor een groot deel in ,,De Oranjeboom" wor den gehouden.' Het plan werd in de raadsverga dering van 11 december 1963 goedgekeurd, toen de raadsleden goedkeuring hechtten aan het plan om 'de gynmastiekzaal van de in aanbouw zijnde LTS zodanig te ver anderen, dat een sporthal zou ont staan plus een cultureel centrum.' De extra kosten werden geraamd op ƒ200.000 en verwacht werd dat de provincie met een subsidie en de Nederlandse Sportfederatie met een renteloos voorschot over de brug zouden komen. Maar de veel hoge re raming plaatste het gemeente bestuur voor problemen, zodat het begrote gemeentelijk krediet meer dan vervijfvoudigd moest worden. Raadslid Van Schoonhoven van de KVP vroeg zich nog af waarom voor de veel duurdere vloer werd geko zen omdat naar zijn weten in gym nastiekzalen nooit iets anders werd gebruikt dan kurklinoleum, maar burgemeester De Koning meende dat de hardhouten vloer werd aan bevolen omdat het gebouw 'ook voor andere doeleinden dan alleen gymnastiek werd gebruikt.' Omdat het college geen enkele garantie kon geven over de extra aange vraagde steun bij provincie, het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en de Neder landse Sportfederatie, ging de raad over tot stemming, waardoor de Burgemeester De Koninghal uitein delijk toch zijn huidige vorm kreeg. Wie zijn dit? De werkgoep film en fotografie van de Historische Vereniging wil graag weten welke mensen op deze foto staan afgebeeld. De foto is afkom stig uit het boek van baker Corne lia Hoogenbosch-Witte. Wie enige kennis ziet, kan contact opnemen met Hanna van Heerwaarden, tel. 312458. TB: 'VVD doet kiezers te kort' De WD-fractie doet zijn kiezers te kort. Dat vindt Joop Groes- kamp (TB), die zich 'verwondert' over de hardnekkigheid waarmee de Texelse liberalen zich afzijdig houden van elke inhoudelijk dis cussie over de uitwerking van plannen voor het nieuwe raadhuis en de herinrichting van De Burg. 'Het is overduidelijk dat de WD geen nieuw raadhuis wil en tegen de herinrichting van het centrum is. Maar zoals het er nu naar uitziet gaan beiden wel door. Om dan als zo'n grote partij (de WD heeft drie zetels in de raad) te blijven zwijgen, dat hoort niet. Dan moet je mee denken. De WD is een partij met veel ondernemende mensen in de achterban. Dat zo'n grote groep bij zulke belangrijke onderwerpen niet wordt vertegenwoordigd, het verbaast mij.' Frans Visman, de D66'er die ooit met een motie het nieuwe raadhuis vergeefs probeerde tegen te hou den, neemt al tijden een construc tieve houding aan, 'Je moet op een zeker moment je stem laten horen.' Ook Gerard Weijers (eigen fractie) roert zich al lang in de discussie. 'Want je moet verder.' Jos de Wolf (WD): 'Wij praten er nu niet over mee omdat we niet overtuigd zijn van de noodzaak en de onom keerbaarheid van beide besluiten. Ook vinden we dat je maar één groot project tegelijk moet doen. Dat sluit niet uit dat we in de toe komst wel mee gaan praten, maar dat moment is nog niet gekomen.' Groeskamp: 'Maar de Groeneplaats en het gemeentehuis zijn losgekop peld. Het daadwerkelijke slopen en bouwen in het centrum begint pas als het nieuwe raadhuis is geopend. Maar als je op dat moment pas gaat nadenken over het centrum, dan staat het oude gemeentehuis nog jaren leeg.' De Wolf liet zich niet overtuigen: 'Bepaalde trajec ten mogen elkaar overlappen, maar nu lopen ze teveel gelijk op.' De vraag maandagavond of de raad al dan niet moet beslissen over een programma van eisen voor de herinrichting van het centrum, loste de liberaal tactisch op. 'Wij vinden dat elke programma van eisen door de raad moet worden goedgekeurd. Waarbij ik geen uitspraak doe over dit programma van eisen.' Op www.texelsecourant.nl de vraag: moet de WD weer meepraten over het nieuwe gemeentehuis en de herinrichting van het centrum van Den Burg? Zwemster De Wit verrast in Alkmaar 'Waar haal je dit nou weer opeens vandaan', vroeg trainer Rob Schut zijn pupil Simone de Wit, toen zij na de 200 meter rugcrawl uit het water kwam. De 21-jarige Texel se deed zondag in Alkmaar voor Zwemvereniging Hoorn mee aan de derde ronde van de landelijke B-competitie en presteerde daar in verrassend goed. Als achtste geplaatst begon De Wit aan de 200 meter rugcrawl. Direct na de start verloor ze haar zwembril, die om haar nek bieef hangen en daarmee voor extra weerstand zorg de. Toch was haar eindtijd, 2.38.44 minuten, maar liefst vijf seconden sneller dan haar beste tijd van vorig jaar en bleef ze maar twee secon den verwijderd van een persoonlijk record. Haar tijd was bovendien goed voor de derde plaats. Slechts twintig minuten nadat ze was gefinisht, stond De Wit alweer aan de start van de 100 meter vrije slag. Haar tijd, 1.03.37 minuten, viel haar een beetje tegen, maar was goed genoeg voor de tweede plaats. Eerder in de wedstrijd maakte De Wit deel uit van het estafettekwar tet dat de 4 x 200 meter vrije slag zwom. Ze maakte een redelijke indruk en verbeterde haar snelste seizoenstijd met ruim twee secon den. Ze kwam daarmee ook in de buurt van haar persoonlijk record. Op de 50 meter vlinderslag liep het minder lekker en bleef ze met 0.33.63 bijna een seconde van haar persoonlijk record verwijderd. Toch was ze ook op dit nummer niet eer der dit seizoen zo snel. Zwemvereniging Hoorn won mede dankzij de prestaties van De Wit de eerste prijs en vergrootte de voor sprong op concurrent SG Zwem- lust/Utrecht met twee minuten. In het klassement heeft de ploeg met nog één wedstrijd te gaan een voor sprong van bijna drie minuten. Gaat er in de laatste ronde niets meer mis, dan promoveren De Wit en haar clubgenoten naar de hoogste landelijke klasse. Veel Texelaars en oud-Texelaars verblijven in den vreemde. Om het thuisfront op de hoogte te hou den van het wel en wee hoeven door de komst van weblogs geen dure telefoongesprekken meer te worden gevoerd. Dagelijkse bele venissen, maar ook foto's zijn op de weblogs te vinden. De Texelse Cou rant bekeek het weblog van Simone Toor en Luuk Zillig. Zij vertrokken 6 augustus voor een wereldreis. Momenteel verblijven ze in het Australische Sydney. Rusland, Mongolië, China, Hong Kong, Nieuw-Zeeland en Australië. Toor en Zillig hebben de afgelopen maanden niet stil gezeten. Eerst ging het stel www. texe 1 wereldwijd, n 1 met de trein naar Rusland. 'Eén van die dronken Russen zat in onze cou pé. Zo begon een lange nacht met twee flessen wodka, dronken Russen om ons heen en veel leuke verha len over onze verschillende landen.' Daarna ging de tocht naar Mongolië. 'Lieve mensen thuis. Mongolië is een land dat je moet zien Het heeft ons hart gestolen.' In China werd de Chi nese muur beklommen. 'Van toren tot toren is het zeker honderd treden, die erg verschillend zijn in hoogte. Bij de derde toren raakte ik oververhit. Toch wilde ik door lopen maar bij de vierde toren moest ik stoppen. Luuk liep naar TERMIJN Asenda Zaterdag 19 januari: In sporthal Ons Genoegen in Den Burg wordt het Texels Open 501 dartskampioenschap gehouden. Het toernooi bij de heren begint om 18.00 uur, bij de dames om 19.00 uur, In de Burgemeèster De Koninghal aan de Emmalaan in Den Burg begint om 20.00 uur een competitiewed strijd van Model Racing Texel. Toneelvereniging Nieuw Leven speelt in dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild het blijspel 'Rust, vrede en Flin terman' van Ton Davids. Aanvang 20.00 uur. In Question Plaza in Den Burg begint om 20.30 uur de Nacht van de Ezel gedachte. Met onder meer een optre den van de groep Ekseption. Leden van de Ezelvereniging hebben gratis toegang, anderen betalen €10,-. Manege Het laatste woord over de manege is nog niet gezegd. 'Wij weten niet meer waar we aan toen zijn. Maar we komen er nog op terug', rea geerde Alfred Schaatsenberg (PvdA) op het interview met advocaat Mau rice Frantzen in deze krant. Ook bij Frans Visman (D66) staan nog enkele vragen van juridische aard open. Wethouder Kikkert beloofde zo snel mogelijk te antwoorden. simoneluuk I Bos en Duincross Hardloopster Anna van der Duim stelde bij de start van de Bos en Duincross zondag hoge eisen aan zichzelf. 'Als ik geen record loop, mag ik eigenlijk niet thuis komen', zei ze aan het begin van het parcours. Maar het vochtige weer dicteerde anders en uiteinde lijk liep alleen Kyane Sangers een persoonlijk record. Het snelst was Nikay Sangers, die de 1000 meter liep in 3 minuten en 38 seconden. Tweede bij de jongens werd Jelle van der Duim. derde Axel Garritsen. Bij de meisjes versloeg Marloes van Rongen haar tweelingzus Merel. Katja van Dooijeweerd werd derde. Jaap Witte, terug van een blessure, liet op de 2900 meter niet het achterste van zijn tong zien en finishte in 10.27 minuten. Anton van der Meer werd tweede, Martijn van Haren derde. De 5800 meter was een prooi van Pierre Bonnet (23.09). Bonnet was net terug van vakantie. 'Ik heb veertien dagen niet getraind en afgelopen week weer behoorlijk wat gedaan. De benen voelden stram. Dus ik koos voor twee ronden en dat ging vnj goed.' Frits van der Gracht moest het onderspit delven in de sprint en werd met één seconde achterstand tweede. Rob Zwetsloot werd derde. Snelste dame was Launen Bakker (30.07). Tryntsje Postma werd tweede. 'Ik zou eigenlijk maar één ronde lopen, maar het ging zo lekker dat ik er nog eentje aan vast geplakt heb.' Jo Joseph werd derde. Lutz Lohse verbeterde het parcours- record en daarmee dus ook zijn per soonlijk record op de 8700 meter. Met 30.10 minuten komt de grens van dertig minuten wel erg dichtbij. Quinten van Katwijk werd tweede, Richard Bijpost derde. Bij de vrouwen eindigde Judith van Bleiswijk voor Marijke Stark. Alle uitslagen staan te lezen op de website van Atletiekver eniging Texel, die te vinden is op het nieuwe adres www.avtexel.nl. Uitslagen: Jeugd, 1000 meter - 1.Nikay Sangers 3.48: 2 Marloes van Rongen 3.53; 3.Jelle van der Duim 3.59 2900 meter - VJaap Witte 10.27; 2 Anton van der Meer 10.42; 3 Martijn van Haren 12.22. 5800 meter - 1 Pierre Bonnet 23.09: 2.Frits van der Gracht 23.10; 3Rob Zwetsloot 25.32. 8700 meter - i.Lutz Lohse 30.10: 2.Quinten van Katwijk 32.36: 3.Richard de vijfde.' In Nieuw-Zeeland zag het duo pin guïns in het wild. 'Er kwamen er zo vier uit de zee gegleden en die liepen (heel grappig) over het strand. We zagen uiteindelijk wel tien pinguïns uit zee komen.' Toen ze in Australië gingen snorkelen en duiken kwamen ze een minder vriendelijk dier tegen. 'Een enorme school van veertig grote vissen zwom onder ons door en ook een haai van zeker twee meter!' Maar ze zagen ook andere dieren. 'Toen we wat rondzwommen zagen we een grote gedaante op ons afkomen. Het was een schildpad. Echt fantastisch.' Uiteindelijk behaalden ze het diploma open water duiken tot achttien meter. 'Nu mogen we zelf duiken. Luuk en ik genieten volop in deze fantasti sche wereld.' Het internetadres van de weblog van Toor en Zillig is: http'7/ simoneluuk.waarbenjij.nu. Kent u een (oud)-Texelaar die momen teel in het buitenland verblijft en een weblog bijhoudt? Bel dan met de redactie: tel. 362621 of stuur een e- mail: redactie@texelsecourant.nl.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 7