'Hard gewerkt aan opbouw van Pharos' Ontspannen bij zwangerschapsbegeleidi 'Vanillevla helpt tegen brandend maagzuur' Waddenzee wordt toch voorgedragen TEXELSE J COURANT Regionale bibliotheken samen één organisatie Geknipg<f VRIJDAG 18 JANUARI 2008 Tevreden gezichten woensdag avond bij directeuren Geertje van Lingen en Jan van Andel van Pha ros. Niet alleen omdat de poli tieke partijen extra subsidie uit trokken, maar vooral omdat de inzet van de welzijnsstichting een pluim kreeg. De twee hadden de politieke par tijen een evaluatie gestuurd waarin de verrichtingen van Pharos sinds de oprichting in april 2005 op een rij zijn gezet. Ook wordt teruggeblikt op de rumoerige beginfase en de doorstart in 2006. De evaluatie in een notendop: Pharos is kwetsbaar doordat het een kleine organisatie is gebleven, maar het is gelukt het peuterspeelzaalwerk, jeugd-,en jon gerenwerk en de dorpsteunpunten handen en voeten te geven. Volgens de evaluatie wordt van de dorpssteunpunten in Oosterend, Den Hoorn en De Cocksdorp goed gebruik gemaakt. In 2007 werd er 1604 keer een beroep op gedaan, de helft daarvan bij het steunpunt van Oosterend. Volgens Van Lingen en Van Andel beginnen bezoekers elkaar inmiddels ook op eigen ini tiatief op te zoeken om gezamen lijk dingen te ondernemen. Dat is volgens hen een plus voor mensen die geen grote sociale netwerken hebben. De steunpunten helpen eveneens bij het tot elkaar brengen van men sen die hulp in en om het huis nodig hebben en vrijwilligers die wel een handje willen helpen. Op die manier wordt volgens Pharos een bijdrage geleverd aan de leefbaarheid in de dorpen. Bij de dorpsteunpunten kunnen mensen eveneens in het eigen dorp vragen aan de gemeente of de woningstichting stellen. Vernieuwing Het jeugd- en jongerenwerk, afkom stig van de failliet gegane Welzijn- stichting, heeft zich onder het regi me van Pharos onder meer bezig gehouden met de vernieuwing van jongerencentrum Time Out, beheer van de oefenkelders in d'Ouwe Ulo en het skatepark aan de Elemert en de organisatie van het Bouwdorp. Jongeren op 'hangplekken' werden bezocht, het scouten tijdens het uit gaansleven in De Koog werd voort gezet en de vakantiekaart bleef in de benen. Van Lingen: 'In Time Out zien we nu per avond gemid deld zo'n dertig jongeren die anders elders zouden rondhangen.' Binnen het peuterspeelzaalwerk is volgens Van Andel en Van Lingen de onderlinge samenhang verbeterd. 'De speelzalen hoeven niet allemaal zelf het wiel uit te vinden, ze kunnen bij elkaar terecht met vragen of pro blemen. Er zit nu een club gemoti veerde medewerkers, de zalen heb ben elk hun eigen identiteit kunnen behouden en we hebben een kind volgsysteem ingevoerd.' In de evaluatie wordt stilgestaan bij het feit dat de peuterspeelzalen in 2005 tot een versnelde oprichting van Pharos leidden. De gemeente wilde die per se bij de nieuwe wel zijnsstichting onderbrengen, nadat Catalpa ze had afgestoten. Volgens Van Andel en Van Lingen is dat aansluiten. Inmiddels werkt Pharos samen met de bibliotheek en de Muziek- en Dansschool. Door de rumoerige opstartfase is de stichting niet volledig van de grond gekomen zoals de gemeente '--o,-./ rt V de activiteiten van Pharos achteraf bekeken 'zeer verstorend' geweest voor de samenwerking met anderen op het eiland. De Muziek- en Dansschool, open bare bibliotheek. Stichting Welzijn Ouderen Texel en het maatschap pelijke werk werden destijds als andere gegadigden voor Pharos beschouwd, maar zij wilden zich niet bij de nieuwe welzijnsstichting voor ogen had. Pharos is daardoor kwetsbaar gebleven. Ook kamp te de stichting lange tijd met een negatief imago. Niet terecht volgens Van Andel en Van Lingen, omdat de medewerkers ondertussen hard aan de opbouw hebben gewerkt. 'Er heeft ook altijd veel nadruk op geld gelegen, maar activiteiten kostten nu eenmaal geld.' Volgens de evaluatie moet Pharos zich in de toekomst nog meer rich ten op samenwerking met andere organisaties op het eiland en pro beren andere opdrachtgevers dan de gemeente binnen te halen. Ook zou meer op de vergrijzing moeten worden ingespeeld, zodat ouderen langer thuis kunnen blijven wonen. Bekeken moet worden bekeken wat verder met de Wet Maatschappelijke Ontwikkeling kan worden gedaan. Volgens Van Andel en Van Lingen moet door de kwetsbaarheid even eens over de bestuurlijke toekomst worden nagedacht. Zij namen in 2006 de directie over van Mart Spreeuw, maar dat deden ze op persoonlijke titel naast hun direc teurschappen bij de Stichting Wonen Texel en het Zorgcentrum. 'Pharos doen we in onze eigen tijd, maar dat is niet iets dat we wil len blijven doen.' Volgens de twee zou het geen kwaad kunnen als er op termijn weer een eigen directie komt. Andere optie voor de toekomst is nadere strategische samenwerking met organisaties op het eiland of eventueel aan de overkant. Ook wordt gedacht aan het onder brengen van activiteiten bij andere instellingen. De komende maanden bekijkt Pharos in hoeverre de ver schillende toekomstscenario's haal baar zijn. Daarna is het aan de gemeente en de politieke partijen om keuzes te maken. KFwSOERDER1-) RrtToON G0ES<£) l8 -OV-2O08 Boer zoekt melkkoe Broodje zalm mag op kaasboerderij Detailhandel op de boerderij is toegestaan, mits de 'kern van de verkochte producten' op het bedrijf worden geproduceerd en de verkoop van andere pro ducten ondergeschikt is. Koffie en thee schenken is dus toege staan. Dat zei wethouder Nico Kikkert maandagavond. De vraag van ,Jos de Wolf (WD) of een kaasboerderij ook een broodje zalm mag verkopen, antwoordde Kikkert bevestigend, mits aan de voorwaarden wordt voldaan. Ook terrassen zijn volgens de wethou der toegestaan, zolang er geen alcoholhoudende dranken en spij zen worden geserveerd. En wat als een ijsboerderij meer gebak dan ijs verkoopt? Kikkert: 'Dan hebben we een probleem.' Detailhandel op boerderijen is alleen toegestaan als de bedrijven over de benodigde vrijstelling beschikken. Voorlichting over diabetes De Stichting Welzijn Ouderen Texel verzorgt maandag 21 januari een voorlichtingsmiddag over diabe tes melitus, ook wel suikerziekte genoemd. Het aantal patiënten met deze chronische ziekte neemt de afgelopen jaren sterk toe. Tijdens deze middag wordt een presentatie gegeven door Martine Dogger en Marieke Kooiman. Dogger is als diëtiste werkzaam bij het Zorgcen trum, Kooiman werkt als diabetes- verpleegkundige bij dezelfde orga nisatie en bij een huisartsenpraktijk, waar zij mensen met diabetes bege leidt. De presentatie staat in het teken van oorzaken en gevolgen van suikerziekte en het belang van een gezonde leefstijl. Locatie is de Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg, aanvang 14.00 uur. Deelname is gratis. Nederland en Duitsland handha ven de nominatie van de Wadden zee als Werelderfgoed ondanks de afwijzing van Hamburg. Dat heeft minister Gerda Verburg van LNV laten weten. Bedoeling is dat het stukje Wadden zee dat onder de deelstaat Ham burg valt,, buiten de aanvraag blijft. Volgens een woordvoerder van LNV is dat 1 procent van de Waddenzee en dat is te overzien. LNV hoopt dat Hamburg, dat maandag de nomina tie afwees, later alsnog inhaakt. De Duitse stadsstaat vreest dat de erf- goedstatus verdieping van de Elbe, de rivier tussen de Waddenzee en de havenstad, in de weg gaat staan. De deelstaten Sleeswijk-Holstein en Niedersaksen hebben wel met de voordracht ingestemd. Die moet uiterlijk 1 februari bij de Unesco zijn ingediend. In hoeverre het Hamburgse 'nee' een daadwerkelijke toewijzing kan Columnist Martin Brill beschrijft in zijn column in De Volkskrant hoe hij stiekem alle dingen wil koesteren die het kabinet verbiedt en komt daamee allengs op een jeugdher- lk betrok de middelen bij twee jóngen? die in de wete ringdwarsstraat woonden. Het waren jonge gasten die van Texel kwamen, lijkbleke, uitgemergelde jongens die diep in de punk zaten, inclusief hanekammen, legerkistjes en vei ligheidsspelden. En dit halverwege de jaren tachtig, toen punk ai lang en breed voorbij was. Maar daar hadden mijn jongens lak aan, zoals ze dus overal lak aan hadden, of schijt, zoals het toen heette. De leider heette overigens Ed ward. In wezen was hij een nette jongen, en ik denk dat hij goed is terecht gekomen, vermoedelijk op een accoun tantskantoor, want hij kon goed wegen en rekenen. Website Imares over visstanden De onderzoeksresultaten van Imares naar de ontwikkeling van visstanden zijn bij wijze van proef sinds kort toegankelijk via het internet. Onderzoekers van Imares gaan met regelmaat met onderzoeksschepen de zee op om metingen te doen naar visstanden. Dit levert statisti sche gegevens op over de vispo- pulaties die door het ministerie van LNV en de EU worden gebruikt voor het vaststellen van vangstquota. Om het onderzoek transparant te houden, is het sinds kort mogelijk dat een beroepsvisser als waarne mer meevaart. Om dezelfde reden zijn de gegevens sinds kort ook op internet te raadplegen. Naast onderzoeksresultaat biedt de website informatie over de vis soorten en documentatie over de totstandkoming van vangstadvie zen. Afhankelijk van nieuwe ideeën en technische mogelijkheden kan de site zich ontwikkelen tot open bare informatiebron voor visserij, beleidsmakers en publiek. Het adres van de site is www.sur- veyswageningenimares.wur.nl Bijeenkomst kanker Het Gemini Ziekenhuis in Den Hel der en Omring houden donderdag 24 januari van 10.00 tot 12.00 uur een bijeenkomst met als thema Kanker en het verminderen van spanning. De ochtend wordt gehouden in de Koploper, Prins Hendriklaan 2 in Den Helder. Aan deelname zijn geen kosten verbonden, wel moe ten deelnemers zich van te voren aanmelden, dat kan via tel. 0223- 696429 en 696506. De bibliotheken in de Kop van Noord-Holland zijn gefuseerd. Na de ondertekening van de bijbeho rende overeenkomst vorige week door de burgemeesters en wet houders van Texel, Den Helder, Harenkarspel, Nieuwe Niedorp, Schagen, Wieringen, Wieringer- werf, Anna Paulowna en Zijpe is het samenwerkingverband Kop- Groep Bibliotheken een feit. 'De fusie was nodig om de positie van de bibliotheken te kunnen ver stevigen. In deze tijd van internet en nieuwe media moet een bibli otheek snel kunnen inspelen op veranderingen. Daarnaast kan door schaalvoordelen een grotere effi ciëntie worden behaald en kunnen er makkelijker specialismen worden ontwikkeld', meldt de Texelse bibli otheek in een persbericht. Uitgangspunt van de fusie is kwa liteitsverbetering voor de klant en voor de organisatie. Zo wordt het mogelijk adequater in te spelen op ontwikkelingen rond bijvoorbeeld de digitale bibliotheek en 'meer handen en voeten te geven' aan kwaliteitszorg en certificering. Ook kunnen de diensten aan het onder wijs worden uitgebreid en kan de bibliotheek een gericht marketing beleid ontwikkelen. De fusie heeft heel wat voeten in de aarde gehad en kende een lang pro ces van onderhandelen. Alleen al het feit dat er drie gemeentebibliothe ken en zes zelfstandige bibliotheek- stichtingen bij deze fusie betrokken waren, maakte de voorbereidingen vaak ingewikkeld. Afgelopen jaar lukte het de fusiecommissie dit pro ces vlot te trekken en werd de fusie per 1 januari een feit. Mannes Westra, voorheen directeur van bibliotheek Den Helder, staat aan het roer van de nieuwe organisa tie als directeur/bestuurder Samen met een team van vier managers, die ieder een cluster bibliotheken onder hun hoede hebben, stuurt hij de KopGroep Bibliotheken aan. Op alle vestigingen zijn coördinatoren aangesteld die verantwoordelijk zijn voor de dagelijkse gang van zaken. Op Texel is dat Vivianne Neeteson Lemkes, sinds 2006 in de biblio theek werkzaam. Maaike Vonk is als clustermanager niet meer dagelijks in de Texelse vestiging te vinden 'Verder zullen de klanten gewoon dezelfde vertrouwde gezichten ach ter de balie aantreffen.' beïnvloeden, is vooralsnog de vraag. Een woordvoerder van het Natio nale Unesco Commissie zegt des gevraagd dat de aanvraag gewoon wordt behandeld. 'Het afvallen van Hamburg is voor ons geen reden alles af te blazen. Maar het is wel verwonderlijk dat dit na zestien jaar praten gebeurt. We hopen dat Hamburg later alsnog meedoet.' De Unesco ziet het liefst unanimi teit. Tijdens de laatste trilaterale Waddenconferentie eind 2005 op Schiermonnikoog hadden Neder land en Duitsland daarom afgespro ken gezamenlijk de aanvraag in te dienen. Denemarken is momenteel met bij de voordracht betrokken, maar dat is met medeweten van de Unesco. In dat land is eerst aandacht gege ven aan een maatschappelijke dis cussie over natuurparken. Als die is afgerond, voegt Denemarken zich alsnog bij Nederland en Duitsland. 'Het belangrijkste tijdens een bevalling is dat je doet wat je moet doen zonder dat het je uit put.' Met die woorden begon Mariëlle Glorie, zwangerschaps- en yogadocent, woensdagavond de tweede les van de vernieuwde cursus zwangerschapsbegelei ding van de Omring in het consul tatiebureau in Den Burg. 'In deze cursus bieden wij oefeningen aan die jullie tijdens de bevalling uit jullie rugzakje kunnen pakken.' Zeven zwangere vrouwen woonden deze les bij. Karin Bootsma (35 weken zwanger), Nienke Mahieu (21 weken), Tjitske Zijm (30 weken) en Daniëlle Coevert (34 weken) zijn in verwachting van hun eerste kind. Annika Kooger (21 weken) en Ingrid Witte (29 weken) verwachten hun tweede kind en Geraldine Kikkert (33 weken) haar derde. De les begon met een voorstelronde. Mahieu: 'Het gaat allemaal goed. Ik maak me alleen voor een echo even zorgen bondige informatie met een beetje humor te geven. Achteraf hoor je dat ze tegen andere aanstaande vaders hebben gezegd je moet ook heen gaan, dat is lachen man. Dan weet ik dat ik het goed heb gedaan.' Ontspannen De praktijkles van woensdagavond stond in het teken van kracht. Glo rie- 'Het is belangrijk dat je tussen de weeën door ontspant, zodat je tijdens de weeën kracht kunt zet ten en efficiënt perst.' De eerste oefening was een ontspannings oefening. 'Ga allemaal maar met je ogen dicht staan. Leg je handen op de onderkant van je buik. Als je inademt wordt je buik groot en rond, als je uitademt zakt je buik terug. Verdeel je gewicht nu van de ene naar je andere voet, zodat je heen en weer wiegt. Dit is een goede manier om weeën op te van gen.' Sommige vrouwen deden wat lacherig over deze oefening. Glorie: ten op de hurkzit. In bed trek je bij voorbeeld je benen naar je toe. Dat is een gekantelde hurkzit.' Het was ondér de cursisten geen succes. 'Ik krijg kramp in mijn kuiten.' Ervaringen uitwisselen Na afloop kreeg iedereen thee en was er tijd om ervaringen uit te wisselen. Brandend maagzuur was het onderwerp van gesprek. Mahieu heeft er behoorlijk last van. Kikkert: 'Wat bij mij helpt, is vanillevla. Niet een heel bakje, maar drie happen. Je moet gewoon opletten dat je niet te gekruid en te vet eet. Daar heb ik tijdens de feestdagen wel rekening mee gehouden.' Volgens Timmer mans wordt het maagzuur veroor zaakt doordat het lichaam vanaf de bevruchting is gericht op groei. 'Je lichaam staat helemaal in dienst van je ongeboren kind. De werking van je maag wordt beter en dat ver oorzaakt het maagzuur.' Kikkert kan het ook aan haar conditie merken innering waarin twee Texelse jon gens uit de Weteringdwarsstraat een rol spelen. Van hen betrok hij zijn speed. 'Beter dan hajs en wiet. goedkoper dan cocaïne en stoerder dan heroïne.' 'Zulke tijden gun ik iedereen.' of alles in orde is met het kindje. Er zit toch telkens een maand tussen. Ik kijk ernaar uit als het kind gaat bewegen want dan heb ik er zelf meer controle over.' De cursus van de Omring heeft een nieuwe opzet. Het grootste verschii met voorheen is de samenwerking tussen Glorie en Henriëtte Timmer mans (zwangerschapsdocent en fysiotherapeut met als specialisatie bekkentherapie). Timmermans: 'Na zestien jaar vond ik het tijd voor iets anders. De lessen die ik gaf, waren vooral theoretisch. Ik wilde er graag meer een doe-avond van maken. De vrouwen moeten lekker bezig zijn met hun zwangere lijf. Boven dien hebben de vrouwen die al een kind baarden de theorie al gehad.' Ze is zelf geschoold in fitness voor zwangere vrouwen. 'Ik merkte dat de vrouwen vooral lekker en relaxed met hun lichaam aan de gang willen. Toen kwam ik in contact met Mari- elle. Zij gaf al zwangerschapsyoga. Het klikte gelijk en we besloten te gaan samenwerken.' Een cursus bestaat uit vijftien les sen. Bij één les mogen de part ners meekomen. Timmermans: 'Die staan er altijd een beetje sceptisch tegenover. Moet ik dan meepuffen hoor je ze vragen. Ik benader ze op een mannelijke manier door korte. 'Dat zie je altijd in het begin. Soms hebben ze er al moeite mee om hun ogen dicht te doen. Maar op een gegeven moment komt er een keerpunt. Dan voelen ze zich veilig en geven ze zich eraan over.' De cursisten moesten één been naar voren zetten en hun handen bij het inademen boven hun hoofd tillen en bij het uitademen langs hun schouders naar beneden laten zak ken. 'Zet je benen krachtig op de grond, maar probeer in je bekken de ontspanning te houden. Dat moet ook tijdens de bevalling. Anders is er voor het kind geen opening en denkt het kind daar is geen licht, ik moet de andere kant op.' Kracht zetten en toch ontspannen, het was geen makkelijke opgave voor de deelnemers. Glorie illustreerde met een oefening dat het wel kon. 'Zuig maar eens op je duim. Wat gebeurt er? Je bekkenbodem sluit zich. Blaas nu maar eens op je hand. Je zet kracht, maar alles gaat wel open.' In Nederland bevallen de meeste vrouwen in bed of op een baarstoel. In andere landen, zoals India, is de hurkzit een reguliere bevallings methode. 'De hurkzit is een logi sche manier om te bevallen, want de zwaartekracht werkt mee. Alle manieren om te bevallen zijn varian- dat ze zwanger is. 'Ik fietste laatst met een andere moeder naar huis. Ze had er best de gang in en we waren aan het praten. Ik heb mets laten merken, maar ik was kapot toen ik thuis kwam.' De vrouwen moeten accepteren dat ze negen maanden lang minder kunnen dan normaal. Timmermans: 'Je bent een gastvrouw voor je kind. Het kind staat op de eerste plaats. Wat aan voeding overblijft, is voor jou. Je spieren heb je bijvoorbeeld met zo nodig voor de groei van je kind dus daar gaan minder voedingsstoffen heen.' Witte heeft er moeite mee dat ze dikker wordt. 'Ik vind het moeilijk om bewust te genieten van de zwanger schap. Als ik voor de spiegel sta, schrik ik soms wel eens van alle veranderingen aan mijn lichaam.' Dit is voor Kikkert herkenbaar. 'Als je zelf niet zwanger bent en je ziet een zwangere vrouw, dan vind je dat ze er mooi uitziet. Als je zelf dikker wordt, zie je niet hoe mooi je bent.' Glorie vindt dat er in Nederland een bizar schoonheidsideaal is. 'Moet je nou eens kijken hoe jullie er alle maal uitzien. Dat is toch prachtig?' Kikkert vindt het een goede zaak dat er tijdens controles niet meer wordt gewogen. 'Als je in een week drie kilo bent aangekomen, schrik je Tjitske Zijm helpt Danielle Coevert bij de hurkzit. daarvan, terwijl het heel normaal is. Je gaat misschien minder eten en dat is natuurlijk niet goed.' Gewicht verliezen na de bevalling gaat bij de ene vrouw makkelijker dan bij de andere. Timmermans: 'Bij de ene vrouw zijn de kilo's die er tijdens de zwangerschap zijn bijgekomen zo af, de ander raakt ze nooit kwijt. Jullie moeten met vergeten dat jul lie borsten na de bevalling nog 500 gram zwaarder worden om borst voeding te kunnen geven. Zo is dat nou eenmaal geregeld in je lichaam.' Interessante les Mahieu is in verwachting van haar eerste kind. Ze vond het een inte ressante les. 'Alle informatie en oefeningen waren nieuw voor mij. Ik heb veel geleerd, vooral om me te ontspannen.' Ze had verwacht dat iedereen ongeveer even ver zou zijn in de zwangerschap 'Dat was niet zo en dat vond ik eigenlijk heel leuk. Zo kun je ervaringen uitwis selen. Ook met vrouwen die al een kind hebben gebaard Witte is al een keer bevallen. Toch had ze wel wat aan de les. Tijdens mijn vonge zwangerschap heb ik de cursus bij Henriëtte gedaan. Dat was vrij theoretisch. Ik vind het wel pret tig om gelijk te oefenen. Vanavond heb ik geleerd hoe ik mij goed kan ontspannen. Ik raakte tijdens de vorige bevalling een beetje in paniek toen de persweeen begonnen.' Ook vond ze het lekker om zich even helemaal op zichzelf en het ongebo ren kind te richten. 'Thuis heb ik nog een kind. Nu kan ik mijn aandacht even helemaal op de kleine in de buik richten.' De cursus zwangerschapsbegelei ding kost €75,- voor leden van de Omring en €90,-voor anderen. Een cursus bestaat uit vijftien lessen waarin drie thema's worden behan deld: ontspanning, verandering en kracht. Per thema zijn er vijf lessen: een theorieles, twee praktijklessen, een les waarin de theorie nog een keer terugkomt en een gastspreker. Deelnemers kunnen vanaf de der tiende week meedoen. De cursus is doorlopend, zodat vrouwen iedere vijf weken kunnen instromen. Ook mogen de vrouwen lessen herhalen als ze de hele cyclus hebben gehad Aanmelden kan door te bellen naar de Omring: tel. 0223-650135.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 5