Hoosbuien zetten delen van Texel onder water Cjrocn Thwarts Jexels in het harL, Project Bouwen voor Texelaars onzeker Aanleg boerenommetje is van start gegaan 'Merkelbach en Kikkert hadden geen zin in plan' OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12244 VRIJDAG 25 JANUARI 2008 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 1,10 Dertig tot veertig millimeter neer slag in één etmaal was maandag meerdere plaatsen te veel van het goede. Sloten kwamen vol water te staan, landerijen liepen onder, het riool raakte hier en daar overbelast en het schoolplein van de Thijsse- school veranderde in een meer. De gemeente vraagt automobilisten wegbermen te ontzien. Gemeentewerken kwam er aan te pas om het ondergelopen plein van de Thijsseschool leeg te pompen. Het probleem werd veroorzaakt doordat de afvoer niet goed werkte. In hoeverre dat te maken heeft met de aanpassing van het riool enige tijd geleden is niet bekend. Een aannemer heeft opdracht gekregen het probleem op te lossen. Ook op andere plekken kwam Gemeente werken in actie. Onder meer in de noordkop, waar in enkele woningen problemen met de riolering waren ontstaan. Ook werden hier en daar verstoppingen in duikers van sloten verholpen. Volgens de gemeente is op veel plekken overlast voor komen doordat rioolwater direct op het buitenwater wordt geloosd. Alleen op plekken waar de slo ten vol water stonden, bood dat geen soelaas. De grote hoeveelheid regenwater in korte tijd en de hoge stand van" het buitenwater (1.40 tot 1.45 cm boven NAP) zorgden ervoor dat de gemalen, ondanks dat met meerdere pompen werd gedraaid, niet opgewassen bleken tegen de hoosbuien van maandag. In zo'n situatie duurt het ander half tot twee etmalen alvorens het teveel aan water is weggepompt. Inmiddels staan de meeste sloten weer op het normale winterpeil. De buffer van 2,5 hectare die onlangs in Waalenburg is gegraven liep vol. maar in hoeverre dit grotere proble men heeft voorkomen, is moeilijk te zeggen. Feit was dat veel lan derijen kortere of langere tijd onder water kwamen te staan. Slagregens hebben er mogelijk voor gezorgd dat op percelen waar wintertarwe is gezaaid, schade is ontstaan. In hoeverre percelen met winterwor telen en bloembollen eronder heb ben geleden, zal komend voorjaar blijken. Dankzij de aanleg van drai nage en andere cultuurmaatrege len kon het vliegveld dinsdag al beperkt worden gebruikt. Omdat de bermen plaatselijk drassig en kwetsbaar zijn, roept de gemeente automobilisten op bij het passeren op smalle wegen de snelheid aan te passen en waar mogelijk gebruik te maken van opritten Het gevaar bestaat namelijk dat auto's door de gladde ondergrond doorglijden, met alle nare gevolgen van dien. Het plan Bouwen voor Texelaars kan voorlopig in de prullenbak. Althans, als het aan Hans Eelman van de dorpscommissie Oudeschild ligt. Hij is niet van plan er nog tijd in te steken. Het college van b en w maakte woensdag bekend dat er in verschillende dorpen kan worden gebouwd op inbreidlocaties, lege plekken binnen bestaande woning bouw. In Oudeschild zou het gaan om 28 woningen, 13 door het plan Parkeren en meer en 15 door de verhuizing van Frans Zegel Bouw naar het industrieterrein, waardoor de behoefte aan 33 woningen tot 2022 nagenoeg is ingevuld. Er blijven nog vijf woningen over voor Bouwen voor Texelaars, maar dat is volgens Eelman te weinig. 'Heel zuur', omschrijft Eelman de situatie. 'De bestuurders wisten waar we mee bezig waren. We hebben vorig jaar iedere maand een gesprek gehad met Marian Merkelbach. Die gesprekken verliepen stug. Zij en Nico Kikkert hadden gewoon geen zin in het plan. We kunnen pas ver der als er andere bestuurders zijn.' Het plan van de dorpscommissies Oudeschild en Oosterend waarin particulieren goedkope en mid- deldure koop- en huurwoningen in woningen.' Het huidige college van b en w schoof het onderzoek in eerste instantie terzijde in verband met het woningbehoefteonderzoek voor heel Texel, uitgevoerd door het voor niets lijkt. PvdA en CDA waren hartstochte lijk pleitbezorger van het plan. Eric Hercules (PvdA): 'Ik heb alleen nog maar het persbericht gezien. De mening van de dorpscommissies heb ik nog niet gehoord. Ik wil graag eerst daarop wachten voor ik reageer. In principe is het een raadsbesluit en ga ik ervan uit dat het wordt uitgevoerd. Uit het pers bericht leid ik af dat dat niet kan. Laten we hopen dat het een storm in een glas water is. Ik kan me voor stellen dat Hans Eelman op basis van het persbericht laaiend is.' Ook bureau Companen. Daaruit bleek dat in Oudeschild behoefte was hun dorp bouwen, kreeg 30 oktober aan 33 woningen. 'Ik heb nog aan groen licht van de gemeenteraad. Het enthousiasme van de raad werd niet gedeeld door Kikkert en Mer kelbach. Ze waren met blij met de snelheid waarmee de dorpen aan de slag wilden en zagen liever dat het plan onderdeel zou uitmaken van de lokale woonvisie die binnenkort verschijnt. Eelman: 'Het is toch een superplan? Dorpsbewoners die zich Daniël Depenbrock van Companen gevraagd of het bureau wel rekening had gehouden met toekomstige ontwikkelingen. Dat had het bureau niet gedaan. In Oudeschild komt een nieuw industrieterrein met tien bedrijven en dus ook tien wonin gen. Er komt een nieuw museum met werkgelegenheid, op de haven zijn allemaal ontwikkelingen en de in hun eigen tijd bezig houden met Texelse markt gaat door. Bovendien Marijke Eelman (CDA) had nog niets van de dorpscommissies gehoord. 'Zij moeten eerst met elkaar in over leg en vervolgens bij de politiek aankloppen.' Volgens haar heeft het college het plan van het begin af aan niet zien zitten. 'Iedere keer zeiden ze dat ze er geen tijd voor hadden. Ondanks dat de raad vrij wel unaniem met het plan instemde, heeft het college nog steeds niets geprobeerd. Ze zijn nog niet eens met de dorpscommissies bij de pro vincie geweest.' Er ligt een raadsbe sluit en Eelman gaat er vooralsnog vanuit dat het wordt uitgevoerd. 'De woningen die op de inbreidlocaties worden gebouwd, zijn appartemen ten. Dat heeft niets te maken met het plan Bouwen voor Texelaars waarin wordt voorzien in starters- woningen. Dat plan zorgt ervoor dat jongeren op het eiland blijven. Ik word hier heel wanhopig van. Het college heeft mets anders gedaan dan het project getorpedeerd.' Ze komt in actie als blijkt dat het plan geen doorgang vindt. 'Dan krijgt het muisje nog een staartje. We hebben hier zo hard voor geknokt en laten het er met bij zitten.' De wethouders Nico Kikkert en Mari an Merkelbach waren donderdag niet bereikbaar voor commentaar. Wel liet het college in het persbe richt weten met de dorpscommis sies te overleggen wat het bouwen op inbreidlocaties voor het plan Bouwen voor Texelaars, ook wel Collectief Particulier Opdrachtge verschap (CPO) genoemd, betekent. 'Gekeken wordt naar de mogelijk heden om CPO op inbreidlocaties toe te passen. Het college vindt het belangrijk om in goed overleg naar de mogelijkheden en de con sequenties te kijken.' Bezwaren tegen galerij verworpen Het college heeft bezwaren tegen het nieuwe appartementenge bouw van René Geurtsen aan de Parnassiastraat in De Koog ver worpen. Het is niet in strijd met het bestemmingsplan. Een buurman had vorig jaar, uit vrees voor overlast en beperking van zijn uitzicht, protest aangete kend tegen de bouwvergunning en enkele vrijstellingen van het college. Hij had vooral moeite met de galerij aan de achterzijde van het complex. Die galerij grenst aan zijn grond. In het gebouw, dat twee lagen wordt, komen zes appartementen. Volgens de commissie Bezwaar schriften, die zich eind november over de zaak boog. kan de bouw vergunning op basis van die bezwa ren echter niet worden geweigerd. De achterzijde past binnen de eisen van het bestemmingsplan, de vrijstellingen gelden alleen voor de goothoogte (6,10 meter) en de voorzijde van het pand. Doordat de achterzijde aan het bestemmings plan voldoet, hoefde het college daarvoor geen belangenafweging te maken. Volgens de commissie kan het echter geen kwaad als Geurtsen bij de galerij met mat glas of schermen werkt, zodat de eventuele last die de bezwaarma kers ondervinden tot een minimum wordt beperkt. Volgens de commissie zouden de bezwaarmakers een onafhankelijk bureau moeten laten uitzoeken of er sprake is van planschade, zoals zij vermoeden. Tijdens de zitting in november bood Geurtzen al aan zo'n onderzoek te willen verrich ten. Hij sprak toen de verwachting uit dat het pand van de buurman door de komst van de appartemen ten eerder meer dan minder waard wordt. De vrees dat het apparte mentencomplex tot een verhoging van de parkeerdruk en illegaal par keren leidt, wordt niet gedeeld Mimi Eelman geen winnaar geworden Mimi Eelman, hoofd Ruimte van de gemeente Texel, heeft de verkiezing Jonge Ambtenaar van het Jaar met gewonnen. Ondanks steun van een schare Texelse supporters lag ze er na een spannende eerste ronde waarin ze het debat aanging met andere ambtenaren uit. Wel kreeg de Texelse veel complimenten over haar inhoudelijke presentatie en dat ze het tot de finale had geschopt. De organisatie FUTURE, die het imago van ambtenaren probeert te verbeteren, had voor de finale gis teravond in Utrecht vier kandidaten geselecteerd. Pagina 9 Foto waterhoos beste nieuwsfoto Een foto van de waterhoos bij Oudeschild op 9 juli vorig jaar is door een kinderjury uitgeroepen tot beste nieuwsfoto van 2007. De betreffende plaat werd gescho ten door amateurfotograaf Meijert de Haan van Wieringen. De Haan, duiker van beroep, was op het wad toen de hoos zich voordeed en wist hem vol in beeld te krijgen. De foto ging naar het ANP en werd door verschillende kranten gepubli ceerd. Het is voor het eerst dat een ama teurfotograaf de eerste prijs heeft gewonnen bij de jaarlijkse wedstnjd van Kidsweek en Villa Zebra. Salko de Wolf van Ecomare wist in 2006 al eens de tweede plaats in de wacht te slepen meUeen foto van een ver strikt geraakte zeehond. Meer dan 3500 kinderen brachten hun stem uit. De waterhoos werd ook door diverse Texelaars gefotografeerd. Bommen werpen boven Vliehors De Koninklijke Luchtmacht oefent van woensdag 30 januari tot en met vnjdag 1 februari boven de Vliehors met het afwerpen van bommen. In totaal worden twintig 500-ponders (type MK82) gedropt. Dat gebeurt de eerste twee dagen m de voor- en namiddag en vrijdag alleen in de voormiddag. Bureau Geluidshinder van de luchtmacht meet tijdens de oefeningen in hoeverre er sprake is van geluidshinder. Als die te gor tig wordt, worden de oefeningen woningbouw.' De wethouders lijken nu alsnog hun zin te krijgen, want de dorpscommissie Oudeschild voert het plan naar alle waarschijnlijkheid niet uit voor vijf woningen. 'We had den een schets voor twee-en-een- halve hectare, dan ga je niet voor vijf woningen aan het werk. We moeten het nog evalueren, maar met zulke tegenspelers valt niet te werken.' Ook in Oosterend komt er mogelijk een inbreidlocatie door de verhui zing van garage Rentenaar naar Den Burg. Wethouder Peter Bakker: 'Dat zou kunnen, maar het pand is nog niet verkocht. Voorlopig zit er nog een bedrijfsbestemming op.' Woningbehoefte Bureau Companen berekende dat er in Oudeschild tot 2022 behoefte is aan 33 woningen. Dat komt niet overeeen met het onderzoek van de dorpscommissie Oudeschild. Op verzoek van voormalig wethouder Nel Eelman deed de commissie al in 2005 onderzoek naar de woningbe hoefte in Oudeschild. Eelman: 'Uit ons onderzoek kwam naar voren dat er behoefte was aan zo'n zestig rijdt Bakker met vierhonderd vracht wagens door heel Europa, gaat RAB iedere ochtend met twee bussen naar de boot om daar werknemers op te halen die hier geen woning kunnen vinden en zie je iedere dag om vijf uur een lange rij auto's naar Den Burg van mensen die in Oude schild werken, maar er niet kunnen wonen. Dan is er toch wel meer behoefte dan 33 woningen?' Het onderzoek van Oudeschild werd in het rapport van Companen niet genoemd. 'Ook daaruit blijkt de negatieve houding van de wethou ders ten aanzien van ons plan.' Provincie Door te bouwen op inbreidlocaties geeft de gemeente gehoor aan de provincie. Die wil dat er zo veel mogelijk binnen de dorpen wordt gebouwd. Pas als dat niet mogelijk blijkt, is de provincie onder strenge voorwaarden bereid woningbouw in uitsluitingsgebieden toe te staan. Gevolg is dat door het gebruik van inbreidlocaties de woningbehoefte in Oudeschild nagenoeg is voorzien en het plan van de dorpscommissie De aanleg van het boerenom metje is begonnen. Het grootste gedeelte van het vijf kilometer lange wandelpad rond Oosterend voert over bestaande wegen, maar een stuk van negenhonderd meter ligt middenin het boeren land. Aannemer Henk Witte legt aan beide kanten van het pad tuinwallen aan zodat honden van wandelaars niet bij de schapen kunnen. De tuinwallen liggen in het land bij de kruising Koningsweg/Oosterweg. Het boerenommetje voert van de Mosselweg en via de Waddendijk naar het Waagejot. Vandaar tussen de tuinwallen naar de ijsbaan in Oos terend. Het idee voor het pad komt van Arjan Trap, De vereniging voor agrarisch natuur- en landschapsbe heer De Lieuw gaf opdracht. Marcel Drenth, projectleider bij De Lieuw: 'Arjan kwam twee jaar geleden op het idee om met het geld van de visrookwedstrijd in Oosterend het Groene weggetje weer aan te leg gen. Dat was een onverhard pad bij de Mosselweg dat door boeren werd gebruikt. In de jaren vijftig verdween het door ruilverkaveling.' Tegelijkertijd waren er gesprekken tussen de dorpscommissie en De de aanleg van het wandelpad het (foto s.' arw S£on/SMkCxvtt Ten// Lieuw. 'Uit die gesprekken kwam naar voren dat Oosterend graag wandelpaden rondom het dorp wil de. We hebben vier paden bedacht, waarvan het boerenommetje er één is. Daarnaast worden nog aange legd het polderommetje richting polder het Noorden, het vissersom metje rondom de oude haven van Oosterend en het dorpsommetje door Oosterend. Het zijn allemaal paden van zo'n vijf kilometer.' De Lieuw zond de ommetjes in bij een pnjsvraag van Landschap Nederland en won zowel de twee de als de derde prijs, goed voor €3000,-. Toen hebben we besloten ermee aan de slag te gaan.' Het pad wordt omringd door tuinwallen en loopt door land van drie boeren Zij zullen het pad onderhouden en krijgen daar geld voor. Drenth: 'De boeren zaten met heel veel vragen. Ze hebben hun toezegging al gege ven, maar het is nog niet helemaal rond. Lees verder op pagina 3 TEXELSE ^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Ondernemersbeurs Texelaars bij elkaar brengen is één van de redenen voor het houden van de eerste Texelse Onderne mersbeurs. Dat gebeurt op woens dag 19 maart in StayOkay. De beurs wordt gecombineerd met een semi nar rond de uitreiking van de Texel se Ondernemersprijs. Het initiatief voor de beurs is genomen door de Texelse Courant, die hiervoor een samenwerking is aangegaan met Stichting Duurzaam Texel. Pagina 5 n Halve marathon De tweede Texelse halve mara thon die start vanaf de boot staat gepland op zondag 28 september. Dit jaar kunnen er 1600 hardlopers meedoen. 250 meer dan bij de eer ste editie vong jaar Vnjdag 1 febru ari start de inschrijving. Pagina 2 Met hart en ziel i heeft Salko de Wolf stuurde deze foto op, met als bijschriftDen Hoe 'Een soort gedrevenheid van bin nenuit. Om mensen er bewust van te maken dat er in het katholieke geloof zoveel dingen zijn die niet vastliggen.' Toos Witte van Driehui zen, die zondag afscheid neemt als parochiecoördinator van de katho lieke kerk, zette zich tientallen jaren met hart en ziel in voor de kerk.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1