Avondje brainstormen goed voor veel ideeën Onduidelijkheid pad roept bezwaren op Texelse Courant en 'Duurzaam Texel' slaan de handen ineen TEXELSE j COURANT Publieksbijeenkomst trekt 140 Texelaars Gemeente trekt besluiten in Texelse Ondernemersdag en Ondernemersprijs Stichting Kerken en Minima Texel Eerste woningen in Den Burg 'West' donderdag opgeleverd Anderhalve kilometer tuinwal op Hogeberg VRIJDAG 25 JANUARI 2008 de gemeente schreef vellen vol haar tafel tijdens de eerste publieksbijeenkomst De tips en suggestiesen kwa men dinsdagavond in grote geta- len voorbij in Stayokay tijdens de eerste van drie publieksbijeen- komsten over de toekomst van Texel. Anderhalf uur gezamenlijk 'brainstormen' leverde honderden ideeën op om het eiland vitaal te houden. Gezamenlijke woonhuizen voor jon geren, ouderen en mensen met een beperking, buurtbussen en stoe pen zonder hindernissen. Tafelheer Roel Struick, medewerker van de gemeente, schrijft wat af terwijl aan zijn tafeltje tien Texelaars om en om aan het woord zijn. Het thema is 'beperkingen' en daar valt genoeg over te zeggen. De tafel van Struick is één van de veertien tafels die verspreid door het hostel zijn opgesteld. Bij elk tafel een ander onderwerp. De 140 deelnemers kunnen drie keer een half uur plaatsnemen bij een onder werp naar keuze en onder leiding van een gemeentelijke tafelheer- of dame meepraten. Vrijwilligers, onderwijs, mantelzorg of meedoen in de maatschappij zijn enkele van de gespreksthema's. Het etaleren van kennis of het voeren van lange discussies is niet aan de orde. De gemeente, organisator van de bij eenkomst, wil vooral zoveel moge lijk ideeën horen. Isolatie Een half uurtje aan de tafel van Struick leert onder meer dat het bij elkaar laten wonen van oude ren en jongeren een mooi idee is, maar praktisch om goed geïsoleer de woningen vraagt. 'Ouderen zijn anders bang voor de herrie van jongeren', vertelt Tineke Feenstra. Dirk Sijtsma oppert het idee dat de gemeente met een lijst op internet duidelijk maakt voor welke aanpas singen Texelaars met een beperking bij de gemeente kunnen aanklop pen. Wil de Vries stelt voor buurtbus sen te laten rijden, zodat oudere Texelaars makkelijker van A naar B kunnen. 'De SWOT heeft nu ook al vrijwilligers die mensen halen en brengen, maar dat weet lang niet iedereen.' Terugkeer van een SRV- bus zou volgens haar ook geen kwaad kunnen, zodat ouderen ook aan huis hun boodschappen kun nen doen. Frans Hopman oppert het idee meer 'kangoeroe-woningen' te bouwen, waarbij meerdere genera ties in één huis wonen zodat vol wassen kinderen voor hun ouders kunnen zorgen. Na anderhalf uur brainstormen heb ben de veertien tafelheren en - dames een scala aan ideeën op papier. Zo blijken veel aanwezigen wel wat te zien in woonvormen voor meerdere generaties tege lijk. Bestaande bejaardenhuizen die voor renovatie in aanmerking komen, zouden vervangen moeten worden door levensloopbestendige woningen en in bouwvergunningen zou de verplichting moeten staan dat gebouwen toegankelijk zijn. De komst van een buurtbus wordt ook geregeld genoemd. Een idee is jongeren tijdens maatschappelijke stages na school een rijbewijs te laten halen en daarna een tijdje op zo'n bus te laten rijden. Ook Texe laars zonder baan zouden op zo'n bus moeten kunnen rijden. Jongeren via maatschappelijke stages meer bij verenigingen betrekken, is een ander idee. Tijdens de tafelgesprek ken werd meermalen opgemerkt dat verenigingen moeite hebben jongere vrijwilligers te krijgen. De gemeente zou verenigingen tegemoet kunnen komen met vrijwilligersbanken of een servicebureau dat ondersteu ning bij bestuurswerk biedt. Meer samenwerking tussen Pha ros, de Stichting Welzijn Ouderen en de kerken wordt genoemd als optie om de zorg te verbeteren. Dorpsteunpunten zouden daarin een belangrijke rol kunnen spelen, onder meer door zorgconsulenten aan huis te laten komen. Kerken zouden eveneens een rol kunnen spelen in de acute nachtopvang van Texelaars als de laatste boot al weg is. Een ander idee om de profes sionele zorg op peil te houden is, in navolging van het TV-programma Boer Zoekt Vrouw het TV-program ma Texel Zoekt Verpleegster in het leven te roepen. Kleine scholen Op het gebied van onderwijs klinkt de roep om het behoud van klei ne scholen, het behoud van goed onderwijs, terugkeer van de LTS en een school in de Mars. Opge merkt wordt dat het behoud van scholen niet alleen een taak van de gemeente hoeft te zijn, maar ook een gemeenschappelijke ver antwoordelijkheid van het eiland is. Eenzelfde geluid klinkt bij het thema samenwerking tussen mstéllingen op het eiland. Veel organisaties wil len volgens de aanwezigen graag de eigen broek ophouden, maar hebben de gemeente wel nodig voor subsidievoorzieningen en als vraagbaak. Een vertegenwoordiger van Oranje woud, dat de gemeente begeleidt bij het project Ruimte voor Ont wikkeling, waar de publieksbijeen- komsten een onderdeel van zijn, laat weten dat alle ideeën worden verzameld in een ideeënboek dat in mei wordt gepubliceerd. Daarin komen ook de ideeën van de twee andere publieksavonden (volgende week dinsdag en donderdag in Den Hoorn en De Cocksdorp) en ideeën van besturen van maatschappelijke organisaties die vóór mei ook nog worden gepolst. Bedoeling is dat uit het ideeënboek meteen blijkt welke ideeën wel en niet haalbaar zijn. Veel Texelaars verlieten Stayokay met een goed gevoel. 'Het was een interessante avond en ik heb het gevoel dat ik mijn ei kwijt kon', aldus Tineke Feenstra. Dat wordt beaamd door Janneke de Vries. 'Het baart me alleen zorgen dat er wel erg veel nadruk op vrijwilligers wordt gelegd als het om de zorg gaat. Dat kun je niet allemaal aan vrijwilligers overlaten. Beleidsvisie WMO De publieksavond in Stayokay moet leiden tot een definitieve beleidsvi sie voor de Wet Maatschappelijke Ondersteuning. Die wet verplicht de gemeente tot regie op het terrein van wonen, welzijn en zorg. Mensen moeten zelf meer verantwoordelijk worden voor hun zorg en mensen moeten met hulp van hun omge ving en vrijwilligers zo lang mogelijk zelfstandig kunnen blijven wonen. In de beleidsvisie, die als het goed is in 2009 wordt vastgesteld, komt te staan hoe de gemeente de wet het beste kan uitvoeren en waar ze aandacht aan moet besteden. Het opstellen van de visie is onderdeel van het project Ruimte voor Ont wikkeling, zodat bij de vaststelling van het nieuwe bestemmingsplan Buitengebied rekening kan worden gehouden met de ontwikkeling van een vitaal Texel. Het herstel van het 250 meter lange wandelpad langs de zee- reep bij De Koog heeft bezwaren opgeroepen. Vier eigenaren van appartementen in De Buteriggel maken zich zorgen over het pre cieze beginpunt van het pad en mogelijke geluidsoverlast. De commissie Bezwaarschriften boog zich woensdag over hun bezwaren en die van de familie Kooiman van hotel Noordzee tegen een aanlegvergunning die burge meester en wethouders hebben afgegeven. De familie Kooiman is bezorgd dat het pad de weg baant voor een nieuw strandpaviljoen in de duinen bij Opduin en dat het niet bij een bescheiden wandelpad blijft. 'Dit wordt een grote toevoerweg', aldus Anton Kooiman. Kees de Waal, die optrad namens De Buterigel, vond het jammer dat het De Buterigel niet duidelijk is gemaakt waar het pad precies begint. 'Is dat bij ons bij de voor deur of twintig meter verderop? De initiatiefnemers hebben wel met de RST (nu TexelCampings, red.) gesproken in verband met één kam peerplaats, maar wij hebben verder niks gehoord, terwijl we toch meer belanghebbend zijn.' Harry Wuis van de Stichting Coeg- he, één van de initiatiefnemers, zegde toe de situatie ter plekke alsnog met de bezwaarmakers te willen bekijken. Door veranderingen in de werkgroep waren de contac ten met hen erbij ingeschoten. Hij liet weten dat de initiatiefnemers naar aanleiding van de bezwaren hebben besloten de breedte terug te brengen van 4 naar 3 meter. Wuis noemde het positief dat De Waal en Kooiman in principe geen weer stand tegen het pad zelf hebben aangevoerd. Het college wist bij monde van een woordvoerder te melden dat het pad op zo'n 17 tot 20 meter afstand van De Buterigel komt te liggen. De vrees voor nachtelijke geluidoverlast wordt niet door het college gedeeld. Wuis verwachtte eveneens dat dat wel meevalt. 'Maar daar is naar onze indruk eigenlijk geen mening over te geven.' Volgens het college kan van plan- schade geen sprake zijn, omdat het bestemmingsplan Buitengebied het pad toestaat. Dat plan hoeft dus niet te worden gewijzigd. De komst van een nieuw strandpaviljoen in de duinen is volgens het college niet aan de orde en het leek de woord voerder dat de nieuwe strandnota dat ook niet toestaat. De toetsing van de vergunning had volgens het college beter gekund. Direct na afloop van de zitting zoch ten de initiatiefnemers en bezwaar makers elkaar op om een afspraak te maken. Wuis liet weten dat een subsidieaanvraag voor het pad bij het Waddenfonds en de provincie Noord-Holland inmiddels ontvanke lijk is verklaard, waardoor het in mei kans maakt een bijdrage te krijgen. Een punt van zorg is nu nog hoe het pad, dat over de buitenste duinenrij komt te liggen, zandvrij kan worden gehouden. NARG HG v? Ver weg en toch zo dichtbij Tweekappers alsnog verkocht gen 50% onder contract zijn. Er loopt voor deze 2e fase al een optie. De gemeente trekt alle bestuurs dwang- en dwangsombesluiten in die voor 1 januari 2003 zijn geno men. Ook besluiten die na die datum zijn genomen, maar waar het gemeentebestuur niets meer mee heeft gedaan en waarover met meer is gecorrespondeerd, worden inge trokken. Zo kan het archief worden opgeschoond. Wethouder Peter Bakker: 'We weten niet om hoeveel besluiten het gaat, maar ze kun nen bij wijze van spreken genomen zijn in 1920.' Sinds 2003 heeft de gemeente een nieuw systeem waar in besluiten worden bijgehouden. Tien twee-onder-een kap wonin gen in De Volmolen, de eerste serie van in totaal achttien, zijn verkocht. Aanvankelijk verliep de verkoop van de geschakelde huizen stroef en moest aan de overkant worden geadverteerd, maar eind 2007 kwam de ver koop in een stroomversnelling. Volgens Ronald Tool van ontwik kelaar USP Vastgoed in Hoorn zijn vijf woningen verkocht aan Texe laars, drie aan oud-Texelaars of mensen die familie op Texel heb ben en twee aan overkanters. Om de tweede serie van acht twee kappers aantrekkelijk te maken, zijn de prijzen ondanks de geste gen bouwkosten niet verhoogd (€339.500,-) en de vier huizen die USP onder contract heeft zijn zelfs gedaald (€334.500,-) in prijs. Tool: 'Normaal gesproken starten we met de bouw als zeventig procent van de woningen is verkocht, nu doen starten we wanneer 4 wonin- De drie woonblokken met totaal 30 koop en koopgarant apparte menten worden naar verwachting in maart/april opgeleverd. Van de 24 huurappartementen. waarin tij delijk de OSG zal worden gehuis vest, is de vloer voor de eerste verdieping al gestort. Tool ver wacht dat deze eind 2008 kunnen worden opgeleverd. 'Al met al zijn we best tevreden over De Volmo len en de kwaliteit van de Texelse aannemers, alle partijen hebben we er veel van elkaar geleerd en de kwaliteit is er naar. Onder meer dat 150 woningen en kavels in de Volmolen plus de huizen in Den Burg West vrij fors is, waardoor de verkoop van de tweekappers mede stagneerde. Daar kunnen we bij een volgende fase rekening mee houden.' <3 EEN BETER MILIEU.. .BEGINT BIJ JEZELF Waarom voor producten en diensten naar de overkant, als je het ook op Texel kunt halen? Texelaars bij elkaar brengen is één van de redenen voor het houden van de eerste Texelse Ondernemersbeurs. Dat gebeurt op woensdag 19 maart in StayOkay. De beurs wordt gecombineerd met een seminar rond de uitreiking van de Texelse Ondernemersprijs. Het initiatief voor de beurs is genomen door de Texelse Courant, die hiervoor een samenwerking is aangegaan met Stichting Duurzaam Texel. Die grijpt de beurs aan om te laten zien dat met maatschappelijk verantwoord ondernemen beslist geld is te verdienen. Texel is van oudsher een onderne mend eiland waarop de bevolking meer dan elders op elkaar is aangewe zen. Zo is het ook met ondernemers. Als cement van de lokale samenle ving heeft de Texelse Courant de taak opgevat Texelse ondernemers beter met elkaar in contact te brengen. Niet op een stoffige beurs, maar tijdens een gezellige dag en avond waarop tientallen bednjven en instellingen van de partij zijn die nuttig zijn voor de lokale ondernemer, waarop ook een hapje kan worden genuttigd en een gratis kop (Max Havelaar)koffie wordt geschonken. Want maatschappelijk verantwoord ondernemen staat hoog in het vaandel van StayOkay, dat beschikt over het Ecolabel en de her berg gratis beschikbaar heeft gesteld voor deze feestdag voor de Texelse ondernemers. Streekproduct Prominent aanwezig is bijvoorbeeld t-y-i- Gulpener Bier, een voorbeeld van een streekproduct met een enorme bekendheid dat op maatschappelijk verantwoorde wijze wordt geprodu ceerd. Op uitnodiging van Duurzaam Texel zal Wiebe van Goenga van Gulpener Bier het begrip duurzaam heid een bijzondere dimensie geven. Tevens zal hij uit de doeken doen hoe je op succesvolle wijze een streek product in de markt kunt zetten. Leerlingen van de afdeling VMBO Consumptief van OSG De Hogeberg geven de dag in samenwerking met de keukenbrigade van StayOkay een culinair tintje. Want de jeugd heeft de toekomst en de beurs wil ook een eind maken aan het vooroordeel dat er voor gemotiveerde en goed opgeleide jongeren op Texel geen toekomst is weggelegd. Vandaar dat iedereen welkom is. Van de startende tot de gevestigde ondernemer, maar ook een werknemer die vage plannen heeft om voor zichzelf te beginnen. Ook andere bezoekers kunnen op deze gratis toegankelijke beurs wel licht geïnspireerd raken. Texelse Ondernemersprijs Voor de Texelse Ondernemerspnjs die 's avonds wordt uitgereikt zijn tot dusver achttien bedrijven aan gemeld. Een jury onder voorzitter schap van Bob Verburg en met onder andere Harry de Graaf in de gelede ren beoordeelt bedrijven op de mate van maatschappelijk verantwoord ondernemen, met andere woorden: welk bedrijf maakt winst en heeft oog voor zijn medewerkers en het milieu. Er blijven drie genomineerden over, waarbij de winnaar 's avonds bekend wordt gemaakt. Aan de avond is een seminar gekoppeld en een veelbelo vend programma. Bedrijven Een groot aantal organisaties heeft medewerking toegezegd. Uiteraard Duurzaam Texel, dat lokale onder nemers informeert en adviseert over maatschappelijk verantwoord onder nemen. Ook mediabureau Langeveld de Rooy en de Texelse Courant laten zich niet onbetuigd. Verder de Vereni ging Texelse Producten en het MWO. de organisatie voor Maatschappelijk Verantwoord Ondernemen. In deze stand krijgt men antwoord op vragen over zaken die ondernemers geza menlijk kunnen oppakken, bijvoor beeld de inzameling van afval. MKB- Energie biedt bednjven op basis van no-cure-no-pay aan om de rekening van energiebedrijven door te lichten. In de praktijk blijkt deze vaak te hoog te zijn. De Kamer van Koophandel is present en houdt een presentatie over startende ondernemers. Ruud Koorn- stra van Tendris praat de onderne mers aan de hand van voorbeelden bij over nieuwe duurzame producten die met succes door zijn bednjf op de markt zijn gebracht. Aanwezig is ook de gemeente, die informatie verstrekt over energie, vergunningen en andere zaken. Het Centrum voor Werk en Inkomen is gevraagd en uit zendbureaus Randstad en Start heb ben medewerking toegezegd. Ben Zegeren van Kantoorvakhandel L&R komt met een pnmeur op het gebied van ergonomische kantoormeubelen en Paul van Heerwaarden van de Texelse Makelaars houdt een praatje over de WOZ-waarde van bedrijfs panden. Banken, verzekeraars en accountants geven acte de presen ce, evenals automatisenngsbednjven TCA en MHIT. FITT en de Praktijk voor Fysiotherapie geven demonstra ties op het gebied van reïntegratie van medewerkers en andere fysieke aspecten die een gezonde loopbaan bevorderen. Ook landbouw en ande re bedrijfstakken zijn aanwezig. Van de partij is verder Fablab. een bedrijf dat gespecialiseerd is in het uitvoeren van bijzondere ideeën. Aanwezig zijn ook Texel Energie en instanties op het gebied van bednjfshulpverlening. Om bij te komen van alle indrukken kun nen bezoekers zich laten behandelen door stoelmasseuses Anita Muilwijk en Mirjam van Erkelens. Voor meege brachte kinderen is een gratis kinder opvang geregeld. De Texelse Ondernemersbeurs duurt van 10.00 tot 18.00 uur, het seminar rond de Texelse Onder nemersprijs begint om 19.30 uur, de zaal is open vanaf 19.00 uur. Voor meer informatie of vragen kan contact worden opgenomen met Petra Schut, coördinator duurzaam ondernemen, tel. 320723. Hulp aan Texelaars in financiële nood Spangerweg 10 1793 EH De Waal Tel. 31 29 83 Bankrek. 36.25.99.343 De woningen in Den Burg West, met de veelbesproken puntdaken. In Den Burg West zijn donderdag de eerste vier woningen opgele verd. Het betreft één hoekwoning (vrije sector) en drie tussenwo ningen (koopgarant). Ze maken deel uit van een serie van zestien woningen van ontwikkelaar USP die de komende weken aan de kopers worden overgedragen. Je kunt de door architect Ronno Honingh getekende puntdaken mooi vinden of niet, spraakmakend zijn ze wel. De door aannemer Duin gebouw de woningen zijn al geruime tijd gele den verkocht. Ronald Tool van USP Vastgoed in Hoorn laat weten 'zeer tevreden te zijn over de kwaliteit' en dat het werk volgens schema is verlopen. De toewijzing vond plaats op basis van het selectiesysteem van de gemeente. Bijzonder is volgens Tool dat het hemelwater niet via het riool wordt afgevoerd, maar via de wadi langs de Pontweg. De vuurproef afgelopen maandag, toen het water met bakken uit de hemel viel, is vol gens hem goed doorstaan. Medewerkers van aannemer Taten- hove zijn op de Hogeberg bezig met de aanleg van anderhalve kilometer tuinwal. Het grootste deel hiervan komt op grond die opdrachtge ver Staatsbosbeheer onlangs heeft verworven, in de driehoek tussen de Leemkuilweg, Zuidhaffel en het Russenkerkhof. De met de kraan gestapelde tuinwallen worden aan gelegd in overleg met de pach ters. de gebruikte graszoden komen van de Hogeberg. Het werk wordt betaald met fondsen die SBB mag besteden voor verbetering van het landschap. Daardoor krijgt ook het Doolhof een opknapbeurt. Paden zijn uitgediept, er staan nieuwe bankjes en de entree wordt ver nieuwd. (Foto Gerard TimmermanlBeeldOank Texel)

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 5