Nieuwe aandacht Hogeberggebied ti (jrocn <2warLs Jexeh in het harLJ Offerte onderzoek gevraagd Verkeerssituaties gewijzigd 'Heijmans Scudraketten' tillen dak verdieping hoger Zorgen over stagnatie natuurplan Dorpzicht OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12246 VRIJDAG 1 FEBRUARI 2008 Verschijnt dinsdag e Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Er is nieuw onderzoek in aan tocht naar de mogelijkheden om de schapenhouderij in het Hoge berggebied te steunen. De ILG- Gebiedscommissie Texel heeft daarvoor contact gezocht met een adviesbureau in landschaps ontwikkeling. Het is al een tijdje stil rond het Hogeberggebied, omdat de provin cie eerst alle energie en aandacht aan de natuurontwikkeling en ruil verkaveling in polder Waalenburg wilde besteden. Onder leiding van de Stichting Duurzaam Texel werd in 2005 voor het laatst over de pro blemen van het gebied gesproken. Dat leidde tot een rapport waaruit bleek dat er extra geld nodig is voor onderhoud en beheer van het landschap, maar nadat dat rapport bij de provincie was aangekomen, kwam het project Hogeberggebied stil te liggen. Volgens secretaris Anita Meijer van de ILG-Gebiedscommissie bevindt het nieuwe proces zich nog in een pril stadium. Het adviesbureau heeft op verzoek van de Gebiedscommis- sie offerte uitgebracht waarover een stuurgroep van betrokken partijen zich moet buigen. In die groep zit ten onder meer Staatsbosbeheer en Natuurmonumenten (beiden grondeigenaar in het Hogebergge bied), de gemeente, De Lieuw en Duurzaam Texel. De meeste van die partijen zitten ook in de ILG- Gebiedscommissie waarin over ont wikkelingen in het Texels landschap wordt gesproken. De bedoeling is dat het Hogeberg gebied weer aandacht krijgt als het project Waalenburg is afgerond. Jaap Hin, voorzitter van de Texelse afdeling van LTO Noord, pleitte er woensdag tijdens een vergadering van de Gebiedscommissie voor niet teveel tijd met de nieuwe voorberei dingen te verliezen, maar snel met een inventarisatie van de problemen te beginnen. Van hem mag dat ook al gebeuren vóórdat Waalenburg is afgerond. 'Laat het niet stranden in de voorbereidende fase.' Bur gemeester Joke Geldorp, voorzit ter van de ILG-Gebiedscommissie, vond dat de commissie er bovenop moet zitten. Een van de knelpunten in het Hoge berggebied is dat grote stukken grasland op natuurlijke wijze moeten wordèn beheerd, terwijl dat haaks staat op het houden van schapen. Dal brengt de sehapenboeren, die delen van de grond pachten, in een lastig parket omdat de vergoeding voor het natuurlijke beheer van het land voor hen ook niet altijd toerei kend is. Wettelijk moet gepuzzeld worden hoe de sehapenboeren toch voor extra steun in aanmerking kunnen komen, omdat staatssteun verbo den is. Meijer: 'We krijgen straks met een woud aan regels te maken.' Er zijn zo'n tien sehapenboeren in het Hogeberggebied actief. Met het oog op de veiligheid van fietsers op het nieuw aangelegde fietspad langs de Oosterweg is besloten van de kruising Ooster- weg-Zevenhuizen een voorrangs kruising te maken waar het ver keer op de Oosterweg voorrang heeft. Ook op andere plaatsen op het eiland zijn nieuwe verkeers situaties te verwachten. Een gewijzigde voorrangssituatie is ook te verwachten op de kruising Molenstraat-Keesomlaan, waar een verhoogde inrit wordt aangebracht in de noordelijke poot van de Molen straat. Op die manier krijgt het ver keer op de Keesomlaan voorrang. Te zijner tijd - tegelijk met het groot onderhoud - zal de kruising worden voorzien van een verhoogd plateau. Op de zuidelijke poot van de Koger- straat komt een stopbord voor de kruising met de Bernhardlaan. Dit naar aanleiding van klachten van omwonenden. De werkzaamheden aan de Haf- felderweg zijn al een eind gevor derd. Vanaf de Emmalaan tot de komgrens van Den Burg wordt deze straat afgesloten voor gemo toriseerd verkeer. Het gedeelte tus sen de komgrens en de Emmalaan wordt bestemd als (borm)fietspad ten behoeve van de school, Stayo- kay en het sportpark. Het idee van Veilig Verkeer Neder land om de rijrichting van de Waal- derstraat en de Burgerhoutstraat om te draaien, levert volgens het college meer nadelen dan voorde len op. Het is waar dat vanaf het parkeerterrein bij Albert Heijn wel tegen de rijrichting wordt ingereden, maar het aantal overtreders is te gering om tot maatregelen over te gaan. Ook het verzoek van Vogelwerk groep Texel om een maximumsnel heid van 60 kilometer voor de IJs- dijk, de Lancasterdijk en De Staart wordt niet ingewilligd. Reden voor het verzoek was dat op genoemde plaatsen diverse broedterreinen lig gen, waardoor automobilisten wor den uitgenodigd langs de weg te parkeren. Er is volgens het college echter genoeg uitzicht om vroegtij dig te kunnen reageren op gepar keerde auto's. De dorpscommissie van Den Hoorn had gevraagd om een maximumsnelheid van 60 kilo meter voor de Rommelpot, maar ook op dit verzoek wordt niet inge gaan. Volgens het college zou deze maatregel weinig verandering bren gen in het rijgedrag ter plaatse. Morgenrood Aan de zeven regeltjes in deze krant had ik niet veel, maar bij raadple ging van andere bronnen bleek het volgende: Ze hebben wel tachtig leden op Texel, ze hebben er meer dan zes jaren over gedaan, maar nu is ze er dan, de afdeling (in oprich ting). Daar staat ze, als een fier Mao-beeldje! Zou Poster er wakker van liggen, of Festen, van dit Rode Gevaar? Ik weet het niet. Het werk is nog lang niet klaar. De kamera den zijn ook al jaren bezig met een verkiezingsprogramma, maar dat is nog niet af. Ik vermoed dat het in dit tempo nog een hele toer wordt om op tijd een kieslijst in te leveren. Met nog maar twee jaar te gaan voor de volgende verkiezingen spoor ik de SP bij deze aan: Op socialisten, voorwaarts! En niet vergeten... nu vooruit, niet meer dralen! Woelmuis n operatie die twee jaar Hotel Greenside dinsdagmorgen 3,13 meter omhoog gehesen. Spectaculaire beelden in De Koog, waar het dak van Hotel Green side dinsdagmorgen drie meter en dertien centimeter omhoog werd gehesen. Dat is precies de ruimte die nodig is om een extra verdieping tussen het bestaande gebouw en het dak te plaatsen. Om de klus te klaren schakelde hoofdaannemer Duin Bouwbedrijf de afdeling Span- en Verplaat singstechnieken van Heijmans Infra, Beton- en Waterbouw in. Wellicht niet de goedkoopste oplos sing, maar wel de snelste om in korte tijd een extra verdieping van tien kamers op de vleugel van het Koger viersterrenhotel te bou wen en daarmee het rendement een positieve impuls te geven. De operatie was met militaire precisie voorbereid. 'Voor mij is dit project twee jaar geleden begonnen. Dit is een unieke klus', vertelde Paul Buijsman van Duin Bouwbedrijf, de onderneming die momenteel op zes verschillende plekken op Texel aan het bouwen is. Voorafgaand aan het hijswerk waren de verbindingen die het dak van Greenside met het gebouw ver ankeren losgeschroefd of doorge sneden en de wanden gestut. Via een ingenieuze constructie waren de dakspanten verbonden met het hijsmechaniek. Om het dak gelijk matig op te tillen waren zes stei gers geplaatst, met daarop even zoveel hydraulische vijzels, ook wel bekend als Heijmans Scudraketten. Daarmee moest het dak van circa 70 ton in een paar uur tijd in ver schillende stappen omhoog worden gebracht. Het was niet de eerste keer dat Heijmans grootschalig til- werk verrichtte. Meestal gaat het om veel zwaardere klussen, wat dit werk er echter niet eenvoudiger op maakte. Het was namelijk niet ondenkbaar dat de wind vat zou krij gen op het omvangrijke dak. Maar de bouwers vonden de weergoden aan hun zijde, want dinsdag stond er voor Texelse begrippen weinig wind en kon de operatie volgens de planning worden uitgevoerd. Voor afgaand kregen de mannen van Heijmans die de vijzels bedienden uitgebreide instructies. 'Let voor al op de koppelmof, niet onnodig ouwehoeren en op het moment dat het fout gaat alles dicht', viel er onder meer te horen. Het hijswerk waarop de nodige belangstellenden waren afgekomen, verliep zo te zien volgens het boekje. In meerdere stappen ging het dak langzaam omhoog en ontstond ruimte voor de derde verdieping. Na deze ope ratie werden de stalen kolommen waarop het dak rustte verlengd en kon de open ruimte met schotten worden dichtgemaakt. Het is de eerste keer in Nederland dat een dergelijke aanpak bij een hotel wordt toegepast. Aan het kar wei ging zo'n twee jaar discussie vooraf, over de haalbaarheid, de kosten, de planning en de exploita tie. De aanpak voorkomt een lang durige sluiting van het hotel en de bouw heeft doordat het dak niet te lijden onder weer en wind, zoals bij sloop het geval zou zij. Dankzij de nieuwbouw neemt het aantal kamers van Greenside toe van 49 tot 59 kamers, waarvan de tien nieuwe in het viersterrenhotel als Superior Kamers worden aange duid. Alle kamers in de vleugel wor den voorzien van air conditioning. Medio februari kunnen weer gasten worden ontvangen. Eind april, als de verbouwing is afgerond, worden de tien kamers op de bovenste verdie ping in gebruik genomen. Aan luxe zal het de gasten niet ontbreken. De douches worden onder meer uit gerust met zogeheten sunshowers waarin de gasten onder het dou chen een kleurtje kunnen opdoen. Heijman blijft raadslid GL Rob Heijman blijft aan als raads lid voor GroenLinks. Hij verving een tijd lang Rikus Kieft, die op zijn beurt de plaats van de zieke wethouder Peter Bakker innam. Bakker keerde onlangs terug op zijn post, waarna het voor de hand lag dat Kieft weer zitting zou nemen in de gemeenteraad. Wegens tijdgebrek vroeg hij Heij man echter aan te blijven. Kieft is niet voor de politiek verloren. Zo wordt hij lid van de raadscom missie Grondgebied (met Heijman als eventuele vervanger) en blijft hij deel uit maken van de steun- fractie van GroenLinks. De partij is tevreden met de gekozen oplos sing. 'Rob neemt zijn taak serieus en enthousiast op zich en we zijn blij met zijn inzet', meldt fractievoorzit ter Henny Festen in een dinsdag verspreid persbericht. De inbreng van GroenLinks in de andere com missies verandert niet. Festen zit in de commissies Werkwijze Raad en Welzijn, Heijman in Middelen. Staatsbosbeheer en het hoog heemraadschap Hollands Noor derkwartier maken zich zorgen over de stagnatie van het plan Dorpzicht. Als het natuurontwik kelingsproject bij DeCocksdorp niet vóór november klaar is, komt een gezamenlijke financiering van 1,6 miljoen euro op de tocht. Beide organisaties hebben geza menlijk 1,1 miljoen voor Dorpzicht gereserveerd. Het ministerie van LNV vult dat aan met een half mil joen om waterberging in het beoog de natuurgebied tussen de Hoofd weg, Hollandseweg, Postweg en Rogsloot te realiseren. Die subsidie vervalt na november. Dorpzicht ligt stil, omdat de gemeenteraad niet wil meewerken aan een vrijstellingspro- Presentatieavond Oosterend Present In dorpshuis De Bijenkorf in Ooste rend worden zaterdag 9 februari de plannen voor het komend Oosterend Present onthuld. Het thema van het feest, dat op 31 juli en 1 en 2 augus tus wordt gehouden, is 'vrijheid'. Op de avond in het dorpshuis worden het voorlopige programma bekend gemaakt en het thema van het his torisch spel. Aan de hand daarvan wordt bekend gemaakt welke kleding de dorpelingen zullen dragen. Na afloop kunnen mensen zich aanmel den voor het histonsch spel. De pre sentatieavond begint om 20.00 uur. cedure om de agrarische bestem ming in natuur te veranderen. Zij vindt dat eerst duidelijk moet wor den welke effecten de zogeheten 'externe werking' van het natuur gebied op omliggende agrarische bedrijven heeft De zorgen van SBB en het hoog heemraadschap kwamen woens dag naar voren tijdens een vergade ring van de ILG-Gebiedscornmissie Texel waarin gemeente, provincie, SBB, LTO Noord, De Lieuw, Recron en Hollands Noorderkwartier over het Texels landschap praten. LTO- voorzitter Jaap Hin liet weten dat ganzen het grootste knelpunt vor men. De agrariërs zijn bang dat nog meer ganzen op hun land neerstrijken als oude kreken voor waterberging worden heropend en de afwatering wordt verbreed. Die zogeheten 'natte bergingen' zijn aantrekkelijk voor ganzen. Al jaren spelende problemen rond het pro vinciaal flora- en faunabeleid maken het bestrijden van de ganzen vrijwel onmogelijk, waardoor de landbouw de toename van de populatie met lede ogen aanziet. Burgemeester Joke Geldorp, voor zitter van de ILG-Gebiedscommis sie, erkende de problemen, maar wees LTO erop dat de landbouw in verband met de waterberging ook belang heeft bij het doorgaan van Dorpzicht. Die moet voorkomen dat gewassen elders bij extreme regen val onder water komen te staan. Zij vond dat het onderwerp waterber ging tot nu toe teveel onderbelicht is gebleven in de discussies rond Dorpzicht. Hin liet weten dat eraan wordt gewerkt het natuurontwik kelingsproject en de ganzenproble- matiek van elkaar 'los te koppelen', maar de ganzen blijven volgens hem een heikele kwestie. Geldorp zegde namens de Gebiedscommis sie toe een brief aan gedeputeerde Peter Visser van Noord-Holland te sturen om de problematiek weer eens aan te kaarten. Boeren, LTO, SBB en de gemeente hebben sinds het 'nee' van de raad inmiddels met elkaar om tafel geze ten om de effecten van Dorpzicht op de omliggende bedrijven te inventa riseren. Daar had de raad vorig jaar op aangedrongen. Er wordt onder meer gesproken over effecten op de emissie-uitstoot van boerderij (hoeveel mest mogen ze straks nog kwijt op het land), verzilting en de verspreiding van Sint Jacobskruis- kruid. Volgens wethouder Nico Kikkert zijn over de ganzen geen afspraken te maken. 'Dat hebben we niet meer in de hand.' Hin: 'Dat is ook een probleem dat Dorpzicht overstijgt.' Hoogheemraad Cees Mantel (lid van het dagelijks bestuur van Hollands Noorderkwartier) wees erop dat de ganzenproblematiek aan de over kant even hard speelt. 'Het wordt een gigantisch probleem, waardoor wij straks misschien geen natte waterbergingen meer kunnen aan leggen, maar nog alleen bergingen in droge gebieden. Wij willen ook met alleen voor alle schadeclaims door de ganzen opdraaien.' Voor Dorpzicht begint de tijd volgens de hoogheemraad te dringen, onder meer omdat er nog een ontgron dingsvergunning moet worden ver kregen voordat het werk kan begin nen. De vrijstellingsprocedure neemt eveneens maanden in beslag. Informatieavond over 't Zouteland De gemeente belegt woensdag 6 februari een informatieavond, waarop uitleg wordt verschaft over het verkavelingsplan en ver volgstappen voor woningbouw op 't Zouteland nabij Den Hoorn. De bijeenkomst wordt gehouden in theater Klif 12 en begint om 19.30 uur. De avond is een vervolg op twee bijeenkomsten die vorig jaar werden gehouden en waarop met gegadig den en omwonenden werd gespro ken over het stedenbouwkundig plan en de verkaveling. Eén van de uitkomsten van het Loodspro- ject was dat de Hoornders geen 'gewone' nieuwbouwwijk aan hun dorp willen zien vastgebouwd, maar één die past bij het karakter van het dorp. De afgelopen maanden zijn door de gemeente gebruikt om het bestand met gegadigden voor een huis op 't Zouteland te actualiseren. Op de informatieavond wordt de volgorde bekendgemaakt en kunnen gega digden hun eerste belangstelling kenbaar maken. Op een nader te plannen datum volgt een avond waarop de kavels worden toege wezen. De gemeente nodigt alle belang hebbenden uit woensdag mee te praten. Ook andere geïnteresseer den zijn welkom. Dorpscommissie, gegadigden en omwonenden heb ben inmiddels een schriftelijke uit nodiging ontvangen. EEN BETER MILIEU... ...BEGINT BIJ JEZELF De Gollards 'Een verzorgingshuis, het is voor mij op dit moment een ver-van-mijn- bedshow. Ik ben 25 jaar en het zal nog tientallen jaren duren voordat het wellicht ook mijn nieuwe woon omgeving zal zijn. Toch kan het geen kwaad om alvast wat rond te snuffelen', meende verslaggever Stiana Sibon. Samen met collega Gerard Timmerman bezocht ze De Gollards. Pagina 3 Appeltaarten Dnehoekig. met een raster boven op, krenten erdoor, zelfgebakken appeltaarten zijn er in alle soor ten en maten. De Texelse Courant hield woensdag voor het eerst een appeltaartenproeverij. Vijftien hore caondernemers en bakkers had den hun zelfgebakken appeltaart ter beschikking gesteld. De taarten werden beoordeeld door een des kundig panel. Pagina 7 Zelf invoeren in agenda TC Ter verbetering van de agenda in de Texelse Courant, de Vakantiekrant, het magazine TexelToerist en ande re (digitale) uitgaven van mediabu reau Langeveld de Rooy biedt de redactie Texelse bedrijven en andere organisaties kosteloos de mogelijk heid om via internet zelf onder werpen in de agenda in te voeren. De service is met name bedoeld voor instanties die regelmatig acti viteiten organiseren. Doel is om de eilandagenda op efficiënte wijze zo compleet mogelijk te maken. Bedrij ven en organisaties die interesse hebben, kunnen dit doorgeven aan de redactie van de Texelse Courant, redactie@texelseco u rantn I Gewapende overval op winkel Gamma De winkel van Gamma aan de Abbewaal in Den Burg was dins dagavond rond 21.30 uur doelwit van een overval. De poging mis lukte. Een 42-jarige medewerker was een half uur na sluitingstijd nog in het kantoor bezig, toen hij een deur hoorde. Hij nam poolshoogte en trof daarbij twee gewapende en gemas kerde mannen. De medewerker wist te vluchten en belde de politie. Even later hoorde hij opnieuw de deur en bleken de daders vertrokken. Er werd niets weggenomen. De politie is op zoek naar getuigen. Wie iets verdachts heeft gezien of informatie heeft die van belang kan zijn voor het onderzoek, wordt ver zocht contact op te nemen met het bureau in Den Helder, via tel. 0900- 8844. wyvw.texelseautopaqmalnI TEXELS I NCOURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: <R°C Kop vai ROC Kop van Noord-Holland Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1