Dirk Kruk grootste reder van Texel Lening is te doen voor Waldhoorn 'Texel moet hogere opleiding krijgen' Noorden Texel drie uur zonder stroom Hoteliers pleiten voor vroeger sluitingsuur Cjrocn "ZwartsJex els in het harL, 'Overlast voor overige gasten' Ideeën jongeren voor toekomst OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12250 VRIJDAG 15 FEBRUARI 2008 Verschijnt dinsdag e Er tekent zich een breed verzet af tegen het besluit van de gemeen te om de proef met de openings tijden van de cafés (4.00- uur) voort te zetten. Na Rob Wortel, Koninklijke Horeca Nederland, de logiesverstrekkers en het Toeris tisch Kennis Insituut, pleit nu ook de Texelse Hotelvereniging voor vervroeging van het sluitingsuur. Over de proef die het afgelopen jaar is gehouden wordt verschillend gedacht. 'Nog niet geslaagd', con cludeert het college, dat dit als argu ment gebruikt om het experiment dit jaar een vervolg te geven, om daarna tot een definitieve conclusie te komen. Wel stelt de gemeente vast dat de uitgaanders meer ver spreid zijn vertrokken, waardoor de taxi's de vraag beter aankonden. Dat is ook de mening van de cafés in De Koog, die binnen Horeca Nederland, afdeling Texel een min derheidsstandpunt innemen. Maar vertegenwoordigers van de droge horeca (restaurants en hotels met horeca) pleiten voor vervroeging van het sluitingsuur. En nu ook de Hotelvereniging. 'Dwing onze leden niet om op bela chelijke uren onze gasten op te vangen met alle gevolgen van dien. Het geeft overlast voor de overige gasten, je dwingt ondernemers lan ger te werken en dat gasten van buitenaf de ontbijtende hotelgasten verstoren met hun liederlijk gedrag en agressie', schrijft voorzitter Rob Teisman. Hij noemt de sluitingstij den strijdig met het belang van de hotels om de gasten 's nachts rust te kunnen garanderen en de maat schappelijke beweging om jeugd en alcohol beter onder de aandacht te krijgen en 'hier daadwerkelijk iets aan te doen'. 'Het verbaast ons dat de OSG (wegens het effect op de Texelse scholieren) niet bij de dis cussie betrokken is.' De hotelhou ders (die op twee uitzonderingen allemaal lid zijn van de vereniging), vinden de proef strijdig met 'de lan delijke wens om juist de openings tijden te beperken door vroeger uit te gaan'. 'Een vroeg sluitingstijdstip leidt, indien er in de directe omge ving geen alternatieve uitgaansgele genheden zijn, tot vroeger uitgaan. Als voorbeelden worden genoemd Volendam (1.00 uur) en Haarlem (2.00 uur). Imago Volgens de hotels is het sluitings uur op lange termijn funest voor het imago van Texel. Al eerder zei Rob Wortel dat het eiland hierdoor niet unieker wordt. 'Er is nu al een groei te zien van het aantal groepen dat louter en alleen komt voor het stappen.' Succes elders is volgens de hotels geen garantie dat het ook lukt op Texel. 'Men vergeet te melden dat deze uitsluitend plaats vinden in gebieden waar de stapper uitgaat in- een omgeving waar geen woningen staan (stadscentrum) en de uitgaander thuiskomt in de dagelijkse leefomgeving, waar hij of zij wordt gecorrigeerd. Lees verder op pagina 7 Een lening van €85.000,- voor de renovatie van De Waldhoorn is te doen. Dat zegt voorzitter Herman Ridderinkhof in een reactie op het raadsbesluit van vorige week om dat bedrag aan Den Hoorn te lenen. 'Die lening bedrag durven we wel aan te gaan', aldus Ridderinkhof, 'we houden jaarlijks wat over waar van we de rente kunnen betalen. En we gaan er ook vanuit dat de exploitatie groeit als het dorpshuis is gerenoveerd.' Een lening van €85.000,- (bij de gemeente) kwam naar voren uit berekeningen die Frans Visman (D66) en Willem Vlas (Texels Belang) hadden gemaakt. Er volgt nog een ontmoeting tussen de raadsleden en de dorpscommissie om nader n v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Dirk Kruk haalt jaarlijks met de bunkerbootjes van de KNRM gemiddeld 35OO over het raadsbesluit te praten. In dat besluit werd bepaald dat Den Hoorn voor een resterend bedrag van één ton zelf nieuwe fondsen moet vinden. Volgens Ridderink hof wordt inmiddels bekeken bij welke fondsen dat het beste kan. Vlas en Visman hadden aanvankelijk voorgesteld die ton uit een zoge heten egalisatiefonds van de Wet Maatschappelijke Ondersteuning te halen, maar daar was een meerder heid in de raad tegen. Volgens Ridderinkhof is het voor De Waldhoorn vooral van belang dat de raad eind vorig jaar de principe- uitspraak heeft gedaan bij te sprin gen het benodigd budget van 9,5 ton te dekken. Dat maakt het voor de dorpscommissie makkelijker al lopende aanvragen bij anderen (fondsen en provincie) gehonoreerd te krijgen. Lees verder op pagina 7 Hij mag zich de grootste reder van Texel noemen. Liefst 67 schepen heeft Dirk Kruk uit Oudeschild onder zijn hoede. Bunkerbootjes welteverstaan. Allemaal van de KNRM en allemaal bestemd om geld in te zamelen voor de red dingmaatschappij. De armada van Kruk ligt verspreid over winkels, horecabedrijven en andere ondernemingen op het eiland. Het kleingeld dat erin wordt gestoken, is jaarlijks goed voor gemiddeld 3500 euro. 'We heb ben concurrentie van het elektro nisch geldverkeer, maar toch zijn de inkomsten de afgelopen jaren gemiddeld hetzelfde gebleven.' Het geld gaat naar het hoofdkantoor van de KNRM in IJmuiden, waar na het algemeen wordt besteed. De reddingmaatschappij is zichzelf momenteel aan het profileren met reclamespotjes op tv. Kruk is inmiddels zeven jaar reder van de bootjes. De oud-opstapper van De Beursplein in De Cocksdorp nam het werk in 2000 over van Piet Eelman (oud-reddgr van de KNRM in De Koog). Een dagtaak heeft Kruk er niet aan, maar sluipenderwijs worden er de nodige uurtjes in de bootjes gestoken. Hij probeert ze allemaal minstens één keer per jaar gezien te hebben. 'Er wil er nog wel eens een van de toonbank afvallen en moet dan hersteld worden.' Uit zondering vormt een bootje bij Kees Versluis in polder Het Noorden. Dat is inmiddels versleten, maar Versluis hecht grote waarde aan zijn vaste bootje. 'En het loopt daar hartstikke goed. omdat hij zijn klanten altijd op het bootje wijst', aldus Kruk. 'Ik wil de hem een keer een nieuwe bren gen, waarna hij me vroeg of ik dacht dat er dan meer in zou komen.' Het merendeel wordt tegen het eind van het jaar geleegd, voor sommige bootjes moet Kruk meermalen per jaar op pad. 'Bij de slijterijen wordt veel gegeven en twee bootjes bij de toiletten van De Nieuwe Aanleg en het Pangkoekenhuis in De Cock sdorp zitten altijd vol. Al komt dat waarschijnlijk omdat De Cocksdorp geen openbaar toilet heeft, waar- en afzonderlijk per bootje. 'Dan kun je iedereen laten weten hoeveel hun bootje heeft opgebracht. Voor dat tellen trek ik handschoenen aan, anders slaan mijn vingers groen uit.' De munten worden daarna gewis seld bij winkeliers die kleingeld nodig hebben. Kruk heeft nog een door veel mensen bij die restaurants aantal bootjes op voorraad. Als er naar de wc gaan. Bij die bootjes Texelaars zijn die er een in de zaak hebben we een bordje hangen met willen plaatsen, hoor ik het graag.' Kruk is bereikbaar via tel. 323010. Dat de Texelse bunkerbootjes door een Kruk worden beheerd, heeft binnen de KNRM een historische betekenis. Kruk is een rechtstreekse nazaat van Reindert Willemszoon Kruk die in 1824 aan boord zat van een roeireddingboot die bij Huisdui nen hulp bood aan het gestrande fregat De Vreede. De roeiboot ver ging en Kruk was de enige van de redders die het overleefde. Dat ongeluk leidde tot de oprichting van de reddingmaatschappij. daarop de tekst Hoge nood? Daar horen wij vaker, maar zonder u red den we het met.' De inkomsten zijn mede afhankelijk van de opstel ling van de gastheer. 'Bij Mantje, waar toch veel elektronisch wordt betaald, zitten de bootjes altijd vol. Maar dat komt omdat Sandor Mantje reserveschipper is op De Beursplein en je kunt merken dat hij het met zijn personeel over de bootjes heeft gesproken.' De groot ste klus is het tellen van het geld. Dat gebeurt allemaal met de hand Daling meldingen relatieproblemen De politie heeft het aantal rela tieproblemen op Texel stevig zien afnemen. Het aantal meldingen daalde van 32 in 2006 naar 17 vorig jaar. Er werden in 2007 16 keer mensen verdacht van huiselijk geweld en 9 keer vonden aanhoudingen voor hui selijk geweld plaats, een daling van 4 ten opzichte van 2006. Het aantal meldingen van burenruzies daalde van 16 naar 11. De hoeveelheid mel dingen van overlast door huisdieren steeg daarentegen van 29 naar 36. Over het algemeen kende de Texelse politie ongeveer evenveel meldingen als voorgaande jaren. De hoeveelheid overlast door dronkenschappen nam toe en er werden ruim dnehonderd meer boetes uitgeschreven (1988 tegen 1651 in 2006). De politieke partijen bespreken volgende week de politiecijfers. Klap van de molen Vanaf deze plaats feliciteer ik de Texelaars die vinden dat een wind molen een definitieve instorting van het Texelse landschap is. Van harte! Weer eentje minder, en een flinke kans dat er nog drie zullen volgen. Persoonlijk put ik genoegen uit het leed van de gedupeerde firma. Dat is niet mooi van mij, maar een paar jaar geleden was dezelfde firma te beroerd om de telefoon op te pakken toen ik een afspraak wilde maken om de zonnepanelen op mijn dak te laten repareren. Ze adverteerden luidkeels met dat telefoonnummer. Ik heb het tien keer geprobeerd, maar te woord staan, ho maar. Dat ben ik niet vergeten. En ook niet dat ze voor de duurzame stroom die ik leverde veel minder wilden rekenen dan voor de stroom uit vieze kolen- en kerncentrales die ze aan mij pro beerden te slijten. Voor mij vielen ze door de mand als monopolistische pseudo-wereldverbeteraars. Daarom heb ik nu mijn hoop geves tigd op een eigen Texelse energie maatschappij. Dit is nou iets wat we beter zelf kunnen, denk ik. Dan zijn die oude molens zo vervangen door nieuwe. Woelmuis De Cocksdorp en omgeving heb ben woensdagochtend zo'n drie uur zonder stroom gezeten, nadat bij de werkzaamheden aan de Postweg een elektriciteitskabel was stukgetrokken. Dat gebeurde om 8.15 uur. Om 11.10 uur was de storing volgens de NUON verholpen. 'Toen konden we de stroom omleiden.' Bij graaf werkzaamheden werd een zogeheten middenspanningskabel geraakt. In totaal zaten zo'n 650 huishoudens in De Cocksdorp, De Waal en nog een stukje van Oosterend zonder stroom. Dat vergde bij vakantieparken De Krim en De Sluftervallei de nodige improvisatie. 'De telefoon deed het nog, maar reserveringen moesten met de hand worden opgeschre ven omdat de beeldschermen het niet deden', vertelt beheerder André van der Vliet van De Krim. 'Toen de stroom het weer deed, hebben we iedereen teruggebeld en gecheckt of alles goed in het systeem terecht kwam.'Bij de winkel van De Sluf- tervallei moesten de boodschappen improvisorisch worden afgerekend, omdat de kassa het niet meer deed. 'We hebben daar van de gasten de namen en de nummers van de huisjes Texel weer decor voor speelfilm Texel vormt opnieuw het decor voor een speelfilm. Deze keer gaat het om de verfilming van een verhaal van Arthur Japin. Dat speelt zich af rond de Geor gische Opstand en gaat over een Texels meisje dat in de ban raakt van de Georgiërs. De film wordt gemaakt Texel moet hogere beroepsop leidingen krijgen. Dat stelden leerlingen van de OSG dinsdag tijdens een bijeenkomst op het raadhuis waarin zij ideeën voor het project Ruimte voor Ontwik keling aandroegen. Volgens de leerlingen heeft Texel opleidingen op HBO- of universitair niveau nodig om Texelse jongeren te behouden. Dergelijke opleidingen kunnen ook jongeren van de over kant naar het eiland halen. Onder meer een HBO-opleiding toerisme werd genoemd 'Er zijn al veel jon geren die naar Texel komen om stage te lopen bij een recreatiebe- drijf', aldus Richelle Keijzer. Wesley studeren. 'Wij zijn nieuwsgierig naar de grote stad. maar jongeren uit de grote stad zijn misschien nieuws gierig naar het leven op het plat teland.' Voorgesteld werd bij Den Burg studentenwoningen te bou wen. Op die manier wordt volgens de jongeren tegelijkertijd de vergnj- zing tegengegaan en de gemeente zou wat kunnen verdienen aan stu dentenhuisvesting. Tijdens de eer ste publieksbijeenkomst van Ruimte voor Ontwikkeling in Stayokay werd het opzetten van hogere opleidin gen (eventueel in samenspraak met het Texelse bedrijfsleven) ook al genoemd. Een van de OSG-groe- pen vond het toch beter als Texelse jongeren voor een studie naar de WET-live In café De Zwaan wordt zaterdag voor de vierde keer het popfestival WET-live gehouden. Pagina 2 m Ondernemer Een eigen bedrijf en veel neven functies, blijft er dan nog wel tijd over voor een privéleven? In de aanloop van de Dag van de Texelse Ondernemer op 19 maart stelde initiatiefnemer de Texelse Courant die vraag aan echtgenoot, vader, ondernemer en de maatschappelijk bijzonder actieve Brendan de Graaf uit Oosterend. Pagina 3 m Excelsior 'We denken aan een boek van tach tig pagina's', zeiden Jan Brouwer en Karen Keijser, toen ze begon nen met het samenstellen van een boek over de 100-jarige christelijke muziekvereniging Excelsior. Maar al bladerend in oude kranten, snuffe lend in archieven en vragen stellend bleek de geschiedenis veel meer te omvatten dan aanvankelijk gedacht. Met als resultaat dat het jubileum boek dat binnenkort verschijnt dub bel zo dik is geworden. Pagina 5 a Jongerentaal Niets is zo tijdelijk en dynamisch als jongerencultuur. Wat nu 'in' is, kan morgen weer volledig passé zijn. Texelse jongeren zijn geen uit zondering, ook door deze groep wordt mobiel gebeld, ge-sms't en ge-msn't. Over communicatie tus sen de jongeren en de gevolgen hiervan Pagina 9 Golfer succesvol gereanimeerd met defibrillator Een lid van een golfclub uit Schoorl die zondagmiddag onwel werd op golfbaan De Texelse bij vakantiepark De Krim kon met succes worden gereanimeerd. Dat gebeurde met behulp van een automatische externe defibrillator (AED), bediend door medewerker André van der Vliet. Een op het slachtoffer aangesloten AED analyseert zelf welke maatre gelen nodig zijn De man was eer der handmatig gereanimeerd door een bezoeker, maar vertoonde geen ademhaling ent hartactiviteit meer. Reden voor de AED te adviseren een stroomstoot toe te dienen. Met succes, want de man kwam daar na langzaam maar zeker weer bij. zodat een tweede stroomstoot niet nodig was. 'In zulke gevallen gaan we standaard op deze manier te werk. De AED heeft eens te meer zijn nut bewezen. Gelukkig zijn er steeds meer instellingen die er één aanschaffen', vertelt Van der Vliet. De patiënt werd per ambulance naar het ziekenhuis in Alkmaar vervoerd. Volgens de laatste berichten maakt hij het naar omstandigheden goed. www.texelseautppagina.nl opgeschreven. Dan konden ze later door Isabella Films in Amsterdam, van Bommel stelde dat het voor overkant gaan. Dan kun je eerst je alsnog komen betalen', vertelt Wim Westdorp. Bij De Krim ging de winkel tijdelijk dicht. Ook de Plussupermarkt in de Kikkertstraat moest een paar uur sluiten. 'Daarna zijn we nog een tijd bezig geweest alles te resetten en op te starten', aldus Kleis Hooy- schuur. Voor de gasten van de parken vertaalde de storing zich in kachels die het niet meer deden. Westdorp: 'We kregen telefoontjes van gasten die zich afvroegen wat er aan de hand was.'Volgens Van der Vliet heeft de storing de nodige arbeidsuren gekost. 'Je bent per persoon eerst drie uur kwijt omdat je geen stroom hebt en daarna ben je dne uur bezig alles in orde te krijgen. Je moet je ser vers en systemen, die normaal 24 uur per dag aanstaan, opnieuw opstarten De productiemaatschappij en de Arbeiderspers, de uitgeverij van Japin, wilden desgevraagd nog niks over de plannen zeggen. De opna mes zijn gepland voor dit jaar. Texel was de afgelopen jaren eerder al decor voor de speelfilms Zomerhitte (2007), Johan (2004), 0605 van Theo van Gogh (2004), de Belgische film Team Spirit 2 (2003) en de Duits/ Nederlandse film Baby (2001). Het eiland figureert momenteel ook in de TV-serie We gaan nog niet naar huis van de AVRO. en overal alle tijdklokken nalopen. Die moesten opnieuw worden ingesteld. We konden ook drie uur lang geen koffie zetten.' overkantse jongeren interessant kan zijn een tijdje op Texel te wonen en wereld verbreden en later alsnog terugkomen', aldus Nikki Kooger. I ■T I Gemeente Texel Inleveren verkeersenquête centrum Den Burg. Om een goede basis te verkrijgen voor het verkeersonderzoek hebben wij uw medewerking nodig! Tot maandag 25 februari heeft u de gelegenheid om de verkeersenquête in te leveren. Meer informatie staat in de officiële berichten op pagina 8 TEXELSE -'COURANT I t* Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1