Excelsior Boek over 100 jaar muziekvereniging 'Van oudsher sociale club, en eigenlijk nooit wat loos' texel owttux TEXELSE 7 coURANT J/f/aar gebeurd 'Klanten hebben er geen omkijken naar' Folders over heel Texel verspreid VRIJDAG 15 FEBRUARI 2008 Karen Keijser en Jan Brouwer temidden van foto's en knipsels uit het rijke verleden van christelijke muziekvereniging Excelsior. Van de herinnering terug naar het archief. 'Al in 1909 kreeg de harmo nie koninklijke goedkeuring. En als het koningshuis wat te vieren had, werd er natuurlijk gespeeld. Bijvoor beeld bij de geboorte van prinses Juliana op 30 april van dat jaar. 'Het Harmoniegezelschap onder leiding van den heer Pool heeft zich gedurig en luide doen horen, en zijne opwek kende toonen brachten vreugde en joligheid', schreef de krant. Excelsior kende hoogte- en diepte punten en in 1926, toen er nog maar acht leden over waren, dreigde zelfs opheffing. Het was toen een punt op de agenda. Besloten werd door te gaan en de houtblazers aan de kant te doen, dus om van harmonie fanfare te worden. 1926 was in meerdere opzichten een bijzonder jaar, namelijk ook het begin van het tijdperk Cor Bremer. Na meester Pool, meester Bakker en Gerrit Bremer nam deze dirigent het stokje over. Een man die meer geloofde in de tactiek van de over reding dan in de knoet. Zijn milde aanpak werkte, want het was in zijn periode (tot 1957) dat Excelsior op concoursen tweemaal de klasse 'uit muntend' behaalde. Urk De oorlogsjaren waren in muzikaal opzicht niet bepaald een hoogte punt. De instrumenten waren immers van koper en de bezetter dreigde die in beslag te nemen. Bovendien weigerde de vereniging lid te worden van de Kulturkammer en dus moest Excelsior ophouden te bestaan. De Foto van Excelsior, gemaakt bij het 50-jarig jubileum. Bovenste rij, vlnn P. Daalder, S. Zijm, J. van der Slikke, J. Stark, E. Medema, A. Tra[p, P. Bakker en P. Brouwer. Tweede rij: J. Beyert, E. Vermeulen. L. Beyert, W. van Tatenhove, F. Boon, J. Koger, B. Bremer en P. Brouwer. Derde rij: P. Bakker. J. Krotje, J. Daalder, K. Brouwer, B. Vlaming C.Gzn, D. Medema en T. Medema. Vierder rij: H. Daalder, G. Beyert, F. Rootlieb, J. Beyert, T. van der Slikke, K. van Dijk, J. Riemers, K. Timmer Szn en P. Daalder Jzn. instrumenten werden verstopt onder de het podium van het Gebouw van Christelijke Belangen, om na de bevnjding weer tevoorschijn te komen, waarna de koningsgezinde vereniging de vrijheid uitbundig vier de. Vanaf 1947 werd weer deelge nomen aan concoursen en over een uitstapje in augustus van dat jaar naar Urk werd lang nagepraat. Vooral over de terugreis, want die verliep niet vlekkeloos. De oude Marsdiep de oprichting van de drumband, pre cies vijftig jaar geleden. Gangmaker was 'lange' Piet Daalder. Om geld voor instrumenten bij elkaar te krij gen, ging de Strender jeugd met trommels van koekblikken de deur langs. Met succes, want al snel kon den bouwpakketten worden besteld waarmee trommels konden worden gemaakt. Piet Daalder gaf les, wat later werd overgenomen door Jan en Henk Beijert. De drumband groeide verschillende dirigenten de revue. Brouwer weet zich Ab Kuik, die het stokje van 1966 tot 1986 hanteerde, goed te herinneren. 'Een gedreven man. bij het autoritaire af, die hoge eisen aan de muzikanten stelde. Het moest goed. anders werd er niet gespeeld. Hij eiste dat er hard werd gestudeerd. Als we naar een con cours gingen, moest elke muzikant zich apart bij hem melden om zijn of haar partijen te blazen. Maten die schommelde op de terugreis der mate, dat menig muzikant dit zich had volgegeten met paling, door zeeziekte bijkans groen werd. Vervol gens liep het schip tussen Den Oever en Texel op een zandbank en kwam zo 'vast als een huis te zitten'. Op het scheef liggende schip moest de nacht worden doorgebracht, onder meer met spelletjes, waarbij ook het licht nog uitviel. De Voorwaarts van TESO haalde het gezelschap de vol gende dag van boord. Drumband De geschiedenis landt dan aan bij uit tot een niet meer weg te denken onderdeel van Excelsior en heeft onder leiding van Simon van Taten hove een doorstart gemaakt als per cussieband. Onafhankelijk, maar wel even opvallend als verfrissend aan wezig onderdeel van Excelsior is de majoretteafdeling, die in 1965 werd opgericht. Het was ook de tijd dat de muziek school van de grond kwam en de kwaliteit van de instrumenten beter werd, wat eraan bijdroeg dat de muziek langzaam maar zeker op een hoger niveau kwam. Bij de Stren der muziekvereniging passeerden met goed gingen, streepte hij door. Sommige kinderen durfden amper naar hem toe en hadden bij wijze van spreken de broek vol.' De inspan ningen bleven niet zonder resultaat. Onder Kuiks leiding haalde Excelsior de ere-afdeling. Leeftijd Inmiddels wordt het dirigeerstokje al vele jaren gehanteerd door Betty Bakker. Keijser: 'Het korps staat of valt bij de dirigent. Betty is een heel muzikale, inspirerende en bezielende leider. We spelen koralen, maar ze schuwt ook de moderne stukken niet. We mogen ons gelukkig prijzen met zo'n dirigent.' Excelsior is op leeftijd gekomen en ook de gemiddelde leeftijd van de muzikanten is toegenomen. Dat is niet zonder gevolgen gebleven. Brouwer; 'In het verleden was het met feesten als koninginnedag met ongebruikelijk dat we drie uur marcheerden. Van Oosterend naar De Koog, naar Den Burg en weer terug. Als we nu twintig minuten marcheren, loopt iedereen al te hijgen en te puffen. De conditie hé. en ook de heupen en de ruggen worden minder We zijn nu meer een zittend korps. Maar spelen gaat nog als de béste.' Voor het boek hebben Brouwer en Keijser (oud-)leden geïnterviewd Ook de notulen van de vereniging leverden veel informatie op, net als de Texelse Courant, waarvan het tweetal honderd jaargangen heeft doorgespit. 'Ook hebben we veel foto's weten te traceren. Samen met de knipsels en de hulp van mensen van Langeveld de Rooy hebben we er wat moois van kunnen maken.' Het rijk geïllustreerde boek 100 jaar Excelsior - Oosterend, vormge geven en gedrukt door mediabu reau Langeveld de Rooy, is tot 1 maart voor €19,95 te bestellend via www.100jaarexcelsior.nl. Daarna kost het boek €24,95. Tekst en foto Gerard Timmerman 'We denken aan een boek van tachtig pagina's', zeiden Jan Brouwer en Karen Keijser, toen ze begonnen met het samen stellen van een boek over de 100-jarige christelijke muziek vereniging Excelsior. Maar al bladerend in oude kranten, snuffelend in archieven en vragen stellend bleek de geschie denis veel meer te omvatten dan aanvankelijk gedacht. Met als resultaat dat het jubileumboek dat binnenkort verschijnt dubbel zo dik is geworden. Voor de laatste veertig jaar van de Oosterender muziekvereniging hoef de Brouwer het archief overigens niet echt te raadplegen. De baritonspeler mag dan vitaal ogen en enthousiast spelen, hij blaast alweer vier decen nia zijn deuntje mee bij het Strender fanfare. 'Je kunt wel zeggen dat het een deel van mijn leven is. De maan dagavond waarop we altijd repeteren, die vergeet ik nooit. Daarvoor is het fanfare té belangrijk. Mijn vader (Piet Brouwer) was al lid. Ik kreeg het met de paplepel ingegoten. En probeer het aan mijn kinderen door te geven.' Karen Keijser zit 'pas' twintig jaar bij Excelsior, maar dat heeft er alles mee te maken dat ze uit De Cocksdorp komt. 'Ik groeide op met piano, maar toen ik eens een concert van Excel sior bijwoonde, was ik verkocht. Mijn christelijke achtergrond was mede bepalend voor mijn keus.' Harmonie Het was 'meester' Pool, hoofd der Bijzondere school in het dorp, die in 1908 het initiatief nam tot de oprich ting van een eigen fanfare, destijds de Christelijke Harmonie. Brouwer: 'Het dorp had in die tijd geen eigen harmonie en aangezien er op Texel geen christelijke muziekvereniging was, was de bevolking bij festivitei ten, zoals de viering van koningin nedag aangewezen op christelijke muziekkorpsen van de overkant. Het gebeurde wel dat een harmonie uit Makkum overkwam om hier te spe len.' Deze muzikale onderwijzer kon de Strenders wel onderrichten, maar er was een ander probleem. Brouwer: 'Ze hadden in de jaren in Oosterend geen cent te makken en hadden zomaar geen zeshonderd gulden om instrumenten aan te schaffen.' Met hangen en wurgen schraapten de muzikanten een kwart van dat bedrag bij elkaar en moest er een lening van ƒ450,- aan te pas komen om de benodigde instrumenten aan te schaffen. Om een bankroet te voorkomen, heerste er in die tijd binnen de vereniging wel een ijzeren discipline; wie met tijdig de contribu tie betaalde, werd eruit gezet. Maar de harmonie waarmee Oosterend de eigen festiviteiten kon opluisteren, kwam van de grond. De eerste repe titie werd gehouden op 6 novem ber 1908, een paar dagen nadat de instrumenten waren gearriveerd. Christelijk De christelijke signatuur loopt als een rode draad door de geschiede nis. Brouwer: 'Ieder concert begon en eindigde met een gebed.' Ook werden altijd koralen gespeeld en geestelijke liederen gezongen. Hoe wel het spelen van koralen inmiddels flink is beperkt, weten kenners dat Excelsior nog steeds een meester Is in het spelen ervan. Uit principe werd bij de intocht van sinterklaas, dat in christelijke geledingen niet werd gevierd, niet gespeeld. Vanaf de jaren zestig werd Excelsior wat minder recht in de leer. Maar hoewel binnen de vereniging nu veel stromingen zijn vertegenwoordigd, wordt de christe lijke traditie wel in ere gehouden, in de vorm van het spelen van koralen of bewerkingen van geestelijke lie deren. De saamhorigheid is groot: Keijser: 'Als iemand binnen de ver eniging het moeilijk heeft, bidden we voor hem of haar en als er bij iemand een kindje wordt geboren, dan lees ik een eenvoudig christelijk gedichtje voor. Brouwer: 'We zijn van oudsher een heel sociale club, eigenlijk is er nooit wat loos.' Joligheid G»r I ,t& w» De wasmand Aafje, een vrouw van in de tachtig, woonde' helemaal alleen in een afgelegen boerderij in de polder. Ze had flink wat overgewicht en was ook daardoor met meer zo vlot ter been. Op een middag was ze in haar bijkeuken bezig de was te sorteren en zette ze de lege wasmand achter haar rug in de hoek van de bijkeuken. Al stud- derend liep ze wat heen en weer en stapte zo een keer achteruit waarbij ze tegen de lege wasmand stootte, achterover tuimelde, pre cies met haar achterwerk in de mand belandde en daarin klem- vast kwam te zitten. Wat ze ook probeerde en hoe ze ook heen en weer wrong, ze kon zich met geen mogelijkheid uit de mand bevrijden. Om hulp roepen hielp ook niet, er was niemand in de buurt. Ze raakte lichtelijk in paniek tot ze zich bedacht dat over onge veer een uur de bezorger van de Texelse Courant zou komen, die als regel de krant bij haar op de keukentafel legde. Toen ze dan ook op een gegeven moment gerommel aan de deur hoorde begon ze te roepen: 'Jaap, Jaap, help me d'r 'ns effies.' Toen Jaap op haar geroep afkwam en de situ atie in ogenschouw nam, pakte hij haar bij beide handen beet. trok haar met een flinke ruk omhoog en verloste haar van de knellende wasmand. Aafje reageerde met: 'Wat een geluk dat er nog kranten bezorgers zijn.' Jan van Tunen VERVOLG VAN PAGINA 1 Vroeger sluitingsuur Op Texel gaat men uit in de bewoon de dorpskern en komt men (soms onaanspreekbaar) thuis op het vakantieadres. Dat mag niet worden vergeleken.' Economische motieven mogen volgens de hoteliers geen rol spelen in de bestuurlijke afweging. De relatief koele en natte zomer maken dat een vergelijking met voorgaande jaren moeilijk opgaat. 'Wat zou bijvoorbeeld het effect zijn geweest als de aanvullende maatregelen waren gecombineerd met een vervroegd sluitingsuur?' Volgens Teisman houdt het college zich niet aan de afspraken die zijn gemaakt met het gemeentebestuur. 'Als het experiment geen duidelijk zichtbaar voordeel gaf, zou zonder pardon worden teruggekeerd naar de situatie van 2006. Wat is de sta tus van dat soort afspraken met de zittende politici?' Op donderdag 21 september bespreekt de gemeenteraad de slui tingstijden in commissieverband. Teisman: 'We hopen dat er dan ein delijk wordt gedebatteerd over de inhoud en niet in de geest van als het overal zo gaat, dan moesten wij dat ook maar proberen.' Rode Kruis zoekt versterking groep De groep Opvang en Verzorging van het Rode Kruis op Texel heeft behoefte aan versterking. Het Rode Kruis start in april met een cursus om nieuwe leden op te leden. Opvang en Verzorging is een groep die in actie komt als grote groepen mensen tijdelijk hun huis moeten verlaten in verband met bijvoorbeeld grote branden of bomruimingen. De groep is actief in de centra die dan worden ingericht om mensen op te vangen die niet direct bij familie of vrienden terecht kunnen. Vrijwilligers van Opvang en Verzor ging zorgen in die centra voor bege leiding, helpen mee bij de registratie en verlenen eventueel eerste hulp. De vrijwilligers kunnen ook worden ingezet voor de inrichting van een opvangcentrum tot slaapplaats als mensen langere tijd niet terug naar huis kunnen. De groep Opvang en Verzorging wordt bij rampen en calamiteiten niet het veld ingestuurd om hulp aan slachtoffers te verlenen. Dat doen de vrijwilligers van het SIGMA (Snel Inzetbare Groep ter Medische Assistentie) die ambulancepersoneel assisteren. Mensen met interesse voor een cur sus Opvang en Verzorging kunnen contact opnemen met Mary Steen bergen (tel. 06-40058937) of een mail sturen naar kopvannoordholland@re dcross.nl. Er zijn geen kosten aan de opleiding verbonden, wel wordt van de vrijwilliger gevraagd zich voor het Rode Kruis in te zetten. TERMIJN Asenda Woensdag 20 februari: Om 10.00 uur gaat bij de trap bij de Slufter een rondwandeling van de Stichting Welzijn Ouderen Texel. Een medewerker van het nationaal park vertelt de deelnemers over de flora en fauna. Deelname kost €7,50, inclusief erwtensoep na afloop. VERVOLG VAN PAGINA 1 Waldhoorn Volgens Ridderinkhof gaat het te ver de 9,5 ton verder omlaag te brengen, zoals ook in de raad werd geopperd. 'Een jaar geleden zaten we op 1,2 miljoen euro en daar heb ben we al 20 procent vanaf gehaald. Als we nog verder omlaag gaan, is het niet te doen. Bovendien had het college eerder aangegeven vóór te zijn als we onder de miljoen euro kwamen.' De Stichting Woontij stond de dorps- commissie bij de aanpassingen als adviseur terzijde De woningstich ting adviseerde vooral naar de lange termijn te kijken. Ridderinkhof: 'En vriend en vijand zijn het er wel over eens dat er iets aan het dorpshuis moet gebeuren.' In dorpshuis De Hof aan de Nikadel in De Koog wordt om 10.00 uur het dorpssteunpunt geopend. Om 10.00 uur begint bij Ecomare een programma voor heksen en tovenaars in opleiding. Reserveren via tel. 317741. Immy Dros verzorgt van 10.30 tot 12.00 uur een cultuurhistorische rondwandeling door Oosterend. Voor aanmeldingen; tel. 318937. Om 11.00 uur begint een excursie langs de lepelaarskolonie van de Geul onder leiding van een bos wachter. Reserveren bij Ecomare. tel. 317741. Om 12.00 en 14.00 uur begint in Ecomare een theatervoorstelling Hij brengt niet alleen zo'n veertig ver schillende folders rond, maar zorgt er ook voor dat ze netjes worden gepre senteerd en dat ze worden aangevuld voordat ze op zijn. 'Mijn klanten hebben er geen omkijken meer naar. Bovendien besparen ze veel kosten.' Aan het woord is )aap dc Wijk uit Den Burg. Hij werkte tientallen jaren voor de overheid, eerst bij Rijkswaterstaat, later bij de gemeente, maar voelt zich nu als ondernemer als een vis in het water. 'Werken voor een baas die zelf ook een baas heeft, ging me steeds meer tegenstaan. Nu werk ik voor mezelf en pak ik aan wat zich voordoet.' Mede dankzij de Ezelvereniging, schaakclub En Passant en basketbal vereniging De Mareis heeft de boom lange Dc Wijk voor veel Texelaars een bekefid gezicht. Ook als ondernemer slaat hij zijn vleugels breed uit. Hij ver koopt souvenirs, biedt administratieve ondersteuning en verzorgt de boek houding voor particulieren en onder nemers. Een jaar geleden zag hij een gat in de markt en sinsdien bezorgt hij ook folders. Inmiddels heeft hij enige tientallen klanten, variërend van thea ter Klif 12 tot de vishandel van Jan van der Star en van Ecomare tot strandpa viljoen Paal 17. 'Ik bezorg in het hoog seizoen wekelijks op zo'n 150 adressen, meest vakantieparken en campings. Mijn opdrachtgevers hoeven daardoor oMfc fut vklciuttu «W laap dc Wijk bezorgt tientallen fold i-r het hele eiland. niet zelf het hele eiland over te rijden. Bovendien zorg ik ervoor dat er altijd voorraad ligt, dat oude folders worden opgeruimd en dat ze knap worden gepresenteerd. Dat doe ik een beetje naar eigen inzicht, want bedrijven heb ben niet onbeperkt de ruimte om fol ders uit te stallen. Ik schat daarom in waar de meeste klandizie te verwach ten valt. Zo leg ik in Den Hoorn en omgeving bijvoorbeeld eerder folders van de Novalishoeve en straks van Dc Bonte Belevenis neer dan van Dc Vriendschap.' Hoewel hij wordt betaald door zijn opdrachtgevers, heeft De Wijk ook het belang voor ogen van de ondernemers waar de folders worden gepresenteerd. 'Zij hebben er baat bij dat hun gasten goed worden geïnformeerd over wal er op het eiland allemaal te doen is. Des gewenst lever ik tegen kostprijs rekken en bakjes als presentatiemateriaal.' over het leven van de lepelaar. Voor Wilhelminalaan in Den Burg begint Donderdag 21 februari: iedereen vanaf 6 jaar. Gratis voor om 19.00 uur een presentatie van Om 10.00 uur begint bij Ecomare bezoekers van Ecomare. leerlingen saxofoon, dwarsfluit en een schilderactiviteit voor kinderen gitaar. Belangstellenden zijn wel- van 8 t/m 12 jaar Reserveren via In de voorspeelruimte van de kom. Entree gratis. tel. 317741. Muziek- en Dansschool aan de

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 7