m Huishoudelijke zorg opnieuw aanbesteed Cf roen TtvarLr Jexeh in het hart Politiek wil terug naar vroeger sluitingsuur Molengat in Perzische Golf verder als Halani 1 Vuurtoren tegen einde jaar open voor publiek 'Extra alert op de situatie' Gemeente niet betrokken bij besluit over Redoute Scheefgroei ongedaan maken Geen steun verlenging proef Nieuw product stichting Woontij Woningzoekende mag kiezen: huren of kopen Texelse Media Uitnodiging OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12252 VRIJDAG 22 FEBRUARI 2008 Verschijnt dinsdag en vrijdag Het ziet er niet naar uit dat de proef waarbij de cafés tot vier uur mogen openblijven wordt ver lengd. Een meerderheid van de politiek wil terug naar drie uur, waarbij er zelfs stemmen op gaan om om twee uur te sluiten. Dat bleek gisteravond bij de bespre king door de raadscommissie Middelen. De raad neemt op dins dag 11 maart een besluit. Met het voorlopige standpunt neemt de politiek afstand van het college van b en w, dat de proef nog een jaar wilde voortzetten. Burgemeester Geldorp nuanceerde dit vooraf met de mededeling dat vier uur alleen zou gelden voor juli en augustus, en dat in de andere maanden de cafés om drie uur moeten sluiten. Als inspreker pleit te Paul van Dijk er namens de De gemeente Texel is niet betrok ken bij het besluit van de provincie het rechtsafvak op de Pontweg naar de Redoute te verwijderen. 'Het is landelijk beleid de rechts- afvakken weg te halen', zegt ver keerswethouder Peter Bakker. Reden voor dit beleid is volgens de wethouder dat auto's op de uitrij- strook het zicht kunnen ontnemen aan verkeer dat via de zijweg, in dit geval de Redoute, de Pontweg op wil rijden. Dit kan tot gevaarlijke situaties leiden. 'In zulke situaties worden in het hele land rechtsafvak- ken weggehaald. Die bij de Leemkuil zal om die reden op termijn ook ver dwijnen. Je zou kunnen zeggen dat de situatie hier, met de dijk en de rij auto's vanaf de boot afwijkt, maar aan dergelijke uitspraken waag ik me met. Ik ga ervan uit dat dit van een degelijk verkeerskundig advies is voorzien. Weggebruikers zullen moeten wennen aan de nieuwe situ atie en het moet goed worden aan gegeven.' Veel Texelaars vrezen dat verkeer dat bij de Redoute afslaat voor problemen of ongevallen zal zorgen en dat het tot opstoppingen leidt. Bakker: 'We zijn extra alert op de situatie.' Andere vraag aan de wethouder is, nu het weghalen van de rechts- afvakken landelijk beleid is, of de gemeente zich hieraan conformeert. Vanaf de rotonde Akenbuurt is de Pontweg, inclusief bestaande uitrij- stroken, immers een gemeentelijke weg. Bakker: 'Landelijk beleid geldt ook op Texel, maar wat dit betreft gaat de gemeente er nu niet actief mee aan de slag. Maar als er een reconstructie is, nemen we het wel De huishoudelijke verzorging wordt dit jaar opnieuw aanbesteed. De 26 gemeenten in de Kop van Noord- Holland, waaronder Texel, pakken dat net als twee jaar geleden geza menlijk aan. De nieuwe aanbeste ding moet een sinds vorig jaar ontstane scheefgroei ongedaan maken. Gemeenten, sinds de invoering van de Wet Maatschappelijke Ondersteuning financieel verantwoordelijk voor de huishoudelijke verzorging, verwijzen mensen veel vaker door naar goed kope alpha-hulpen dan verwacht. Dat gaat ten koste van de huishoudelijk verzorgenden van de zorgaanbieders die een duurdere variant van de huis houdelijke verzorging voor hun reke ning nemen. Zorgaanbieders hielden bij de vorige aanbesteding in 2006 nog rekening met een verdeling van 50/50, maar het is 80 tegen 20 geworden. Daar door zijn zorgaanbieders in de pro blemen gekomen, omdat voor hun duurdere huishoudelijk verzorgenden minder werk is. Zij verzorgen net als alpha-hulpen (niet in dienst van een zorgaanbieder) de schoonmaak, maar zijn daarnaast geschoold in de gaten of het nog goed gaat met iemand of dat er behoefte is aan extra hulp. Ook op Texel hebben zich derge lijke verschuivingen voorgedaan. Het aantal alpha-hulpen is met dertig toe genomen, terwijl op de huishoude lijk verzorgenden van De Omring, de grootste zorgaanbieder op Texel, minder een beroep wordt gedaan. Volgens directeur Geertje van Lingen van De Omring locatie Texel is die afname tot nu toe opgevangen met natuurlijk verloop van personeel en interne verplaatsingen, zodat geen gedwongen ontslagen nodig waren. Lees verder op pagina 3 Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg cafés voor het hele jaar tot vier uur open te mogen. Hij kreeg steun van Johan van der Star, wiens bedrijf de zogeheten verlengde dorpswacht verzorgde. 'Dat uurtje extra werkt heel positief. Mensen zijn moe en willen naar huis. Afspraak is dat we tot vijf uur toezicht houden, maar om kwart over vier is alles rustig.' Ook de dorpscommissie van De Koog wil de proef verlengen. Maar Bart Robbers liet namens TVL een ander geluid horen. 'Er zijn maar twee groepen die willen doorgaan: de natte horeca en de taxibedrijven. Maar de raad moet wel de moed hebben het algemeen belang het hoogst te houden en dat tegen over deelbelangen te verdedigen. In elke alinea van uw evaluatierap port lezen wij met hoofdletters: niet doorgaan.' Lees verder op pagina 3 mee. De kruising met het Gerrits- landerdijkje is op grond van het meerjarenplan de eerste die in aan merking komt voor een rotonde.' Momenteel gaat de Postweg ter hoogte van het vliegveld op de schop, een plek waar afslaand ver keer een knelpunt veroorzaakt. Bak ker: 'Hier komt geen rechtsafvak, maar een zogeheten baansplitsing.' Uit de tekening blijkt dat, gezien vanaf de Ruigendijk, er ter hoogte van het vliegveld een slinger komt in de rechter weghelft, waarbij door gaand verkeer in de bocht via een splitsing rechtdoor kan of rechtsaf kan slaan. Ook ter hoogte van het in aanbouw zijnde PHH-gebouw komt geen rechtsafvak. Hulpdiensten die het terrein verlaten, rijden volgens Bak ker straks rechtstreeks de Pontweg op, de artsenpost, politie en andere voorzieningen worden waarschijnlijk toegankelijk via een parallelweg. Redoute De bij de kruising met de Redou te verwijderde uitvoegstrook op de Pontweg keert niet terug. 'Dat zou kapitaalsvernietiging zijn', ant woordde burgemeester Joke Gel dorp gisteravond op het verzoek van raadslid Gerbrand Poster (WD) aan de burgemeester om zich bij het provinciebestuur hard te maken voor een nieuwe aanpassing aan de Pontweg, die eigendom is van de provincie. Geldorp wees erop dat er verkeersborden zijn neergezet, die automobilisten waarschuwen afstand te houden in verband met de naderende kruising. 'Het is een kwestie van wennen en leren accep teren', aldus de burgemeester. ter. o Eerste machinist Sasbir Singh (links) schip kapitein Peter Hughes (rechts) Halani Schipping, met Halani 1 wordt de nieuwe naam van de Molengat, de dubbeldek ker die TESO heeft verkocht aan het bedrijf Halani Shipping. De veerboot begint over ruim een halfjaar aan een tweede leven als ondersteuningsschip voor duik en onderzoekswerkzaamheden voor oliewinning in de Perzische Golf. De Molengat gaat dus niet naar Mumbay in India, waar het manage ment van Halani Schipping is geves tigd. De internationale handelson derneming opereert vanuit oliestaat Dubai. Kosten noch moeite worden gespaard om de in 1980 in de vaart genomen veerboot te transforme ren tot een hypermodern schip dat accommodatie en ondersteuning biedt aan 200 wetenschappers, analisten, technici, duikers, lassers en ander andere betrokkenen bij dakwerkzaamheden ten behoeve van de oliewinning in de Perzische Golf. 'Een modern schip, state of the art', vertelt de Britse kapitein Peter Hughes, onder wiens leiding de Molengat over een dag of tien zal afvaren naar Singapore. Daar zal het schip worden omgebouwd. De reden dat Halani voor de Molengat heeft gekozen, is volgend Hughes dat de dubbeldekker door de twee autodekken over voldoende ruimte beschikt voor de gewenste voorzie ningen. De ombouw, die miljoenen dollars moet gaan kosten, zal vol gens Hughes een klem half jaar in beslag nemen. Mocht een Texelaar daarna in de Perzische Golf oog in oog komen met de Hilani 1, dan is het nog maar de vraag of hij die zal herkennen. 'Het uiterlijk zal flink veranderen. Zo wordt onder meer één van de twee stuurhutten gede monteerd, om plaats te maken voor een helikopterdek.' Hughes is enthousiast over de besturing. 'We hebben een tochtje mogen meevaren met de Schul- pengat en de besturing is makkelijk te bedienen.' Dat zal goed van pas komen, want de reis naar Singa pore zal de nodige stuurmanskunst vergen. 'Dit schip heeft altijd tussen Den Helder en Texel gevaren, je mag er zomaar niet mee de oce aan op. We moeten 120 mijl onder de kust blijven. Dat betekent dat er flink moet worden omgevaren.' De reis zal volgens Hughes ongeveer vijf weken duren. Ter voorbereiding stapten twee weken geleden de eerste medewerkers van Halani aan boord. Momenteel zijn er zeven man aan de slag, hoofdzakelijk technici uit India, uiteindelijk zal het schip de oversteek maken met vijftien opvarenden. Dorpsservicepunt Ook jongeren kunnen terecht in de Texelse dorpssteunpunten, die voortaan dorpsservicepunten heten. Dat heeft Fia Joustra van Pharos woensdag laten weten bij de offici ële opening van het nieuwe service punt woensdag in De Koog. Pagina 5 Geldorp: deur op slot doen 'Er zijn insluipers op het eiland. Wilt u alstublieft uw voor- en ach terdeur dicht doen?' Die oproep deed burgemeester Joke Geldorp gisteravond in de gecombineerde commissievergadering Welzijn en Middelen, over de hoofden van de raadsleden heen, aan de luiste raars van Radio Texel. Geldorp noemde het 'een leuke karaktertrek' dat mensen hun deu ren 's nachts of bij afwezigheid open houden, maar waarschuwde 'de kat met op het spek te binden'. Overigens zei ze na afloop van de vergadering dat er de afgelopen maand niet meer dan één insluiping is geweest. 'Maar het mooie weer komt er weer aan en dan moeten we niet te nonchalant worden.' Extra vergadering raad verzet De extra raadsvergadering wordt niet op donderdag 28 februari gehou den, zoals aanvankelijk gepland, maar op donderdag 6 maart. Dit op verzoek van een meerderheid van de raadsleden, die in verband met de voorjaarsvakantie al ande re plannen hadden gemaakt. De bijeenkomst begint om 19.30 uur, een half uur eerder dan gebruikelijk, zodat burgemeester Geldorp later op de avond nog een vergade- nng van onder meer de Stichting Agrarisch Texel kan bijwonen. De extra raadsvergadering is een ini tiatief van de WD. Op de agenda staat de geplande manege aan de Bosrandweg. Huren of kopen. Woningzoeken den die ingeschreven staan bij Woontij mogen in de toekomst in veel gevallen zélf die keuze maken. De nieuwe stichting (voortgekomen uit de fusie tus sen de Stichting Wonen Texel en Woningbouwvereniging Nieuwed- iep) introduceert daarvoor het project Te Woon-woningen. Het gaat om 121 huizen op Texel en 89 in Den Helder. De procedure om voor zo'n woning in aanmerking te komen, wijkt met af van wat gebruikelijk is bij Woon tij. Woningzoekenden die bovenaan de wachtlijst staan, krijgen bij het vrijkomen van een woning de eerste keuze. Wie op dat moment nog niet weet of kopen financieel haalbaar is, mag ook eerst een tijdje huren. Zodra alles rond is, wordt de huur omgezet in koop. De betreffende woningen zijn rela tief goedkoop en daarom ook erg geschikt voor jongeren en ande re starters. 'Verkoop kan ook een positieve bijdrage leveren aan de oplossing van leefbaarheidsproble men in bepaalde wijken en buurten', schrijft Woontij in een persbencht. Het project biedt ook de stichting voordelen. De verkoop genereert de financiële middelen om nieuwe investeringen te doen. 'Verkoop van woningen is geen afstoting van volkshuisvestingstaken. Woningcor poraties hebben als taak betaalbare huisvesting aan te bieden. Dat hoeft niet per se een huurwoning te zijn.' Overigens zijn Te Woon-womngen iets anders dan Koopgarantwonin- gen, waarbij de woningzoekende voor relatief weinig geld een huis koopt. Verkopen kan later alleen aan Wooontij, het waardeverschil wordt gedeeld. Koopgarantwonin- gen zijn vooral populair onder jon ge starters en gezinnen die willen doorstromen van een huur- naar een koopwoning, maar daarvoor de financiële middelen niet hebben. Op Texel heeft Woontij 31 bestaande woningen als Koopgarantwoning verkocht, in Den Helder 56. Woontij heeft in totaal 427 huizen aange merkt als verkoopwoning. Het doel is om er jaarlijks 15 op Texel en 15 in Den Helder te verkopen. DE ZEESTER TX35 VAART WEER DAGELIJKS! OOK ZONDAGS! Zie advertentie op pasina 2 'Smitsweg moet fietspad worden' De Smitsweg, tussen de Wester- weg en de Rozendijk, moet een fietspad worden. Dat vindt Groen- Links. 'Een fantastische moge lijkheid voor fietsers om het bos op veilige en aantrekkelijke wijze te bereiken, zonder te hoeven investeren in de aanleg van een fietspad.' Op dit moment kunnen automobi listen de oversteek van de Wester- weg naar de Rozendijk onder meer maken via de Laanweg, de Smits weg en de Bakken weg. De Laan- weg is populair onder ruiters en de Bakkenweg wordt intensief bereden door automobilisten die naar het strand gaan of een Raspatatje in het bos willen eten. GL: 'Het afslui ten van deze weg voor autoverkeer zou een ingrijpende maatregel zijn. Dus de Smitsweg is de sleutel voor fietsers om op veilige en aantrek kelijke wijze de bereikbaarheid van het bos te vergroten. Aan agrariërs die grond hebben aan de Smitsweg, en er dus bedrijfsmatig moeten zijn, kan ontheffing worden verleend.' De Stichting Texels Museum (STM) hoopt tegen het einde van het jaar de Eierlandsche vuurto ren voor publiek te kunnen ope nen. Het centrum voor wadden en Noordzee heeft deze week de bewoners van de huizen rondom de vuurtoren over de voortgang geïnformeerd. De vuurtoren blijft in handen van het rijk, maar wordt via de gemeen te aan de STM verhuurd. Recht streekse verhuur is niet mogelijk, omdat de dienst Domeinen alleen met andere overheden deals kan sluiten. De STM betaalt een huur die gelijk is aan de huur die Domeinen Het advies van de Overleggroep Verkeerzaken moet worden betrok ken in het besluit. Een motie van deze strekking dient GL in voor de raadsvergadering van dinsdag 11 maart. aan de gemeente vraagt, zodat die aan de vuurtoren verder geen kos ten heeft. De STM vraagt binnenkort vergun ning aan om langs de omloop van de bovenste verdieping een balu strade te maken, zodat bezoekers buiten kunnen rondlopen Dat moet in overleg met de Rijksdienst voor Archeologie. Cultuurlandschap en Monumenten omdat de toren een rijksmonument is. Om het buurtje te ontzien, wil de STM op grond van Rijkswaterstaat een pad aanleggen van het grote parkeerterrein naar de vuurtoren. Ook daarvoor moe ten de nodige procedures worden gevoerd. Binnen wordt onder meer een kleine expositie aan de Geor gische Opstand gewijd. De STM. dat een paar jaar geleden al door de gemeente werd gevraagd over exploitatie van de vuurtoren na te denken, verwacht jaarlijks tegen de 50.000 bezoekers te kunnen trek ken. Lees verder op pagina 3 Gemeente Texel Inzameling GFT Tijdens het winterseizoen worden de groene containers één maal in de vier weken geleegd Week 9 van 25 februari tot en 29 februari wordt daarom geen GFT ingezameld. TEXELSE-JcOURAjNT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: Woonkrant Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spin baan 6. 'T-Gemeente Texel ÊBJ Vertegenwoordigers van maatschappelijke organisaties, instellingen, belangen groepen en brancheorganisaties zijn van harte uitgenodigd deel te nemen aan een of beide bijeenkomsten voor het project Ruimte voor Ontwikkeling, samen zorgen voor de toekomst. Dinsdag 18 maart, Hotel de Pelikaan, Pelikaanweg 18, De Koog. Thema: Vitale Samenleving Woensdag 9 april. Stayokay. Haffelderweg 29, Den Burg. Thema: Ruimte, Milieu en Economie. Beide avonden beginnen om 19.30 uur en duren tot maximaal 22.30 uur. U kunt zich opgeven met e-mail: ruimtevoorontwikkeling@texel.nl via www.texel.nl. Telefonisch is ook mogelijk bij mevrouw. S. van der Werf, telefoonnummer 0222-362283.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1