Gefuseerde woningstichting breidt werkzaamheden uit lil Texelse rijst en citroenen bij Ecomare 'Als we worden gevraagd, helpen we graag' Klimaatbosje De Krim Klimaatverandering vertaald naar kind TIME OUT m jjmjL JÉjÉi v' TEXELSE J COURANT DINSDAG 26 FEBRUARI 2008 Een samengaan met woningbouwvereniging Nieuwediep in Den Helder, voltooiing van de nieuwbouw van De Potvis, realisering van noodopvang in Tubantia en verkoop van zo'n honderd huurwoningen. Zomaar een greep uit de nieuwste wapenfeiten van de Stichting Wonen Texel, sinds de fusie Stichting Woontij geheten, die ook maatschappelijk steeds actiever wordt. Hoog tijd eens bij te praten met directeur Jan van Andel. nieuwe project Te Woon-woningen, waarbij gegadigden mogen kiezen tussen kopen en huren. Of je als stichting verhuurt of verkoopt, doet er minder toe. Het gaat erom dat je mensen aan woonruimte helpt.' Ondanks de fusie is Woontij voor landelijke begrippen een kleine organisatie. De nieuwe stichting heeft een bestand van zo'n 2200 huurwoningen (1400 op Texel, 800 in Den Helder) en 100 koopgarant- woningen. Dat is maar een fractie van de andere woningcorporatie in Den Helder, die over 10.000 wonin gen beschikt. Toch heeft Woon tij een belangrijke taak, vindt Van Andel. 'Nieuwediep is ooit ontstaan als afsplitsing. Uit onvrede, want er bleven veel zaken liggen, zoals huisvesting voor ouderen, gehan dicapten en jongeren. De nieuwe stichting probeert ook die groep van dienst te zijn. Onze koopgarantwo- ningen in Julianadorp zijn bijvoor beeld een groot succes. Daardoor kunnen ook mensen met een klein inkomen een huis kopen. Als ze het later willen verkopen, kopen wij het terug. Het waardeverschil delen we. We zien het helpen van die groep als een belangrijke maatschappelij ke taak. Dat doen we ook door ons De fusie met Nieuwediep is met uit de lucht komen vallen. De samen werking dateert al van vijf jaar gele den, toen de directeur in Den Helder vertrok en Van Andel werd gevraagd zijn kwaliteiten in dienst van Nieu wediep te stellen. 'Ik heb daarmee ingestemd, op voorwaarde dat we zouden proberen er één organisatie van te maken. Anders kom je niet verder dan dat de directeur steeds heen en weer het Marsdiep over vaart. Je moet proberen er allebei beter van te worden.' In 2005 werd de VOF Woontij een feit en kwamen alle medewerkers in dienst van één onderneming. Wél was nog sprake van twee zelfstan dige corporaties, met eigen onroe rend goed en eigen commissaris sen. 'De samenwerking beviel, maar we wilden eerst rustig wennen en hadden ook een ontsnappingsclau sule ingebouwd.' Medio 2006 viel het besluit defini tief samen te gaan. Het zou echter nog anderhalf jaar duren voordat de fusie een feit was. Aangezien Nieu wediep een vereniging was, moes ten eerst de leden instemmen. Dat was geen uitgemaakte zaak, want volgens de statuten moest negentig procent ja zeggen. Daarna moesten diverse toezichthoudende instanties met het plan akkoord gaan, waaron der het ministerie van Volkshuisves ting. 'Het werd nog even spannend, maar uiteindelijk is het op 23 januari allemaal rondgekomen. Als de laat ste handtekening een dag later was binnengekomen, hadden we bijna van vooraf aan kunnen beginnen.' De nieuwe organisatie heeft zo'n dertig medewerkers. 'We hebben er een paar specialisten bij gekregen en daardoor meer kennis in huis. Ik verzorgde altijd zelf de jaarrekenin gen, maar dat hoeft nu niet meer.' Dat nu sprake is van één onder neming, in plaats van twee nauw samenwerkende bedrijven, heeft nog meer voordelen. Van Andel noemt onder meer een verhoogde doelmatigheid (minder vergaderen, minder rapporten), een sterkere positie in onderhandelingen met appartementen zijn inmiddels bewoond. Campus De Potvis op 't Homtje: de Timmerman/Beeldbank Texel) aannemers en fiscaal profijt. 'We hoeven nu geen BTW voor interne dienstverlening meer te betalen. Dat levert al gauw een paar ton op.' Dankzij de nieuwe organisatie verandert ook de uitstraling. 'Het gebeurde wel dat bij een storing bij een huurder in Den Helder een buurtconciërge van Texel ging hel pen. Dat gaf een hoop verwarring wanneer een busje van de Stichting Woning Texel kwam voorrijden.' In de praktijk van de woningverde ling verandert weinig. 'We hebben één systeem, maar met twee lijs ten. Een woningzoekende uit Den Helder kan nu eenmaal niet zomaar naar Texel. Andersom gebeurt dat wel, een enkele keer. Bijvoorbeeld met medewerkers van het NIOZ die niet zo aan Texel gebonden zijn.' Overigens is met de realisering van de nieuwbouw van de Potvis op 't Horntje niet te verwachten dat NlOZ'ers nog vaak elders hun heil zullen moeten zoeken. 'We gaan binnenkort de balans opmaken. Het grootste deel van de appartementen is nu bezet. Wat overblijft, kan even tueel aan anderen worden verhuurd. We hebben afgesproken dat het een campus wordt voor mensen die m onderwijs en de wetenschappen werkzaam zijn. Dat betekent dus dat er bijvoorbeeld ook leraren van de OSG kunnen worden gehuisvest. Van daaruit kunnen ze rustig zoeken naar iets definitiefs.' Wat Van Andel betreft, krijgt Tuban tia definitief een woonbestemming. Na de sloop van de 'oude' Potvis en tijdens de bouw van het nieu we complex werd het voormalige appartementenhotel aan de Pont- weg gebruikt om NlOZ-medewer- kers te huisvesten. Ook worden er zo nu en dan statushouders (asiel zoekers met een verblijfsvergun ning) ondergebracht. 'Het zijn 26 appartementen, waarvan de meeste met een kamer, open keuken en slaapkamer. Niet om je hele leven in te wonen, maar erg geschikt voor een tijdelijke oplossing. Bijvoor beeld voor jongeren die het huis uit willen, seizoenwerkers, mensen die na een echtbreuk snel onderdak moeten hebben. We hebben nu een tijdelijke vergunning, maar we gaan er waarschijnlijk een permanente voorziening van maken. Er is altijd vraag naar zulke appartementen.' Vol lof is Van Andel over de plan nen van particulieren uit Oosterend en Oudeschild om zelf woningen te bouwen, het zogenoemd Collec tief Particulier Opdrachtgeverschap. 'Particulier initiatief is prima. Het liefst laten we de markt zijn werk doen. Het is een utopie, maar in het meest ideale geval zijn wij als woningstichting niet meer nodig en heffen we onszelf op. Maar zolang niet iedereen zelf voor woonruimte kan zorgen, blijven wij ons werk doen.' Naast het traditionele werk, het verhuren van woonruimte, wordt Woontij ook op ander gebied steeds actiever. Dat blijkt onder meer uit de betrokkenheid bij het hulpverle ningsgebouw aan de Pontweg. De stichting wordt niet alleen mede eigenaar, maar heeft ook de voor trekkersrol bij de totstandkoming van de gemeente overgenomen. 'Van oudsher waren we altijd erg op ons eigen bedrijf gericht, maar dat verandert. Zo verrichten we nu werkzaamheden voor een vereni ging van eigenaren in Julianadorp, waarvoor we het financieel en tech nisch beheer van het onroerend goed doen. Een groeiende markt vormen ook de zorginstanties die steeds meer het beheer van hun gebouwen afstoten om zich volledig te kunnen concentreren op hun core business, het verlenen van zorg. In Den Helder hebben we al een paar woningen voor Noorderhaven aangekocht. Op Texel zorgen wij voor kantoor- en spreekruimte bij de Texelhoeve (waar woonruimte komt voor verstandelijk gehandicapten, red.). Wij bouwen, de zorginstelling huurt. Er zijn verschillende initiatie ven, de mogelijkheden worden de komende tijd onderzocht.' De nieuwe activiteiten van Woontij vloeien volgens Van Andel voort uit de maatschappelijke functie van de stichting. 'Veel mensen denken dat we zo nodig moeten. Dat is niet waar. Maar als we worden gevraagd, helpen we graag. Zo moet je ook onze rol zien bij de verbouw van het dorpshuis in Den Hoorn. De dorps commissie heeft ons gevraagd mee te denken. Dat hebben we gedaan. We hebben geadviseerd over het onderhoud, verhuurmogelijkheden, de lange termijn. Gratis. Dat wil met zeggen dat we geen geld willen verdienen. Dat blijft nodig om soci ale projecten te kunnen financieren. Ook om die reden brengen we de komende jaren zo'n honderd wonin gen op de markt. Het accent ligt daarbij op de oudere woningen, met hogere onderhoudslasten. Daar zijn we eerlijk in, want door te verkopen, besparen we ook.' Ondanks alle nieuwe plannen en ontwikkelingen, heeft Van Andel ook zorgen, vooral over het kabinetsbe leid. Zo wil minister Vogelaar dat woningcorporaties in het hele land gaan meebetalen aan de renovatie van achterstandswijken in de grote steden. Ook het heffen van ven nootschapsbelasting kost Woontij geld. 'Zoals het er nu naar uitziet, krijgen we er 7,5 ton extra lasten per jaar bij. We zijn niet armlas tig, maar dat geld hebben we niet even liggen. Dat betekent dat we moeten bezuinigen.' De bouw van de geplande woningen in het cen trum van Oosterend is uitgesteld. Welke andere maatregelen worden genomen, staat nog niet vast. maar waarschijnlijk gaan ze ten koste van de seniorencomplexen die zo'n 35 jaar geleden in bijna alle dorpen zijn gebouwd. 'Die zijn inmiddels behoorlijk verouderd en moeten eigenlijk worden opgeknapt. Dat zijn dure operaties, zodat we die plan nen mogelijk moeten opschorten. Dat is een domper, maar het is niet anders.' Joop Rommets VERVOLG VAN PAGINA 1 Vacatures Je kunt wel gewoon een adverten tie plaatsen, maar dat doen er al zoveel. We willen met deze avond op een vrijblijvende manier laten zien dat we anders zijn. Veel din gen kun je ook niet kwijt in een advertentie, bijvoorbeeld dat we niet alleen fulltime banen bieden, maar ook werk aan Texelaars die maar een paar uur in de week willen willen bijspringen. Voor de bedie ning, housekeeping, in de keuken of waar men ook zin in heeft. Er zijn ook mogelijkheden om door te groeien.' Weber heeft de indruk dat het werven van medewerkers wat lastiger verloopt dan andere jaren, maar zegt geen grote problemen te ondervinden. Volgens Bart Robbers, voorzitter van de Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers, wordt per- soneelskrapte binnen TVL met als een 'brancheprobleem' gezien. Ook bouw-, installatie- en tech nische bedrijven en zorginstan ties moeten veel moeite doen om gekwalificeerde medewerkers te vinden. Zo heeft Duin Bouwbedrijf, dat op zes verschillende locaties op het eiland projecten uitvoert, tien krachten uit de voormalige DDR in dienst. Via een uitzendbureau, maar de communicatie vergt een extra inspanning. In hoeverre het in de toekomst nog meer gaat knellen, hangt van meerdere factoren af. 'Het is momenteel erg druk in de bouw, maar als je wat verder voor uit kijkt, dan verwacht ik een kleine kentering. Maar het is wel zo dat we over vijf jaar ongeveer eenderde van de huidige bouwvakkers kwijt zijn. Die zijn dan met pensioen.' Buijsman benadrukt het belang om jeugdige Texelaars de mogelijkheid te geven zich op Texel te scholen. jongeren centrum nieuwste folder van de Gamma in de bus valt'. Samsom: 'Daar in wordt nu geadverteerd met de opblaasbare yacuzzi of terrasver- warmers. Daar zijn thema's als duurzaamheid en klimaatverande ring niet tegen bestand.' Waddenzee Katja Philippart, onderzoekster aan het NIOZ, zette uiteen dat de huidige klimaatverandering in de Waddenzee al enige tijd zichtbaar is. Sinds 1988 is de temperatuur in het voorjaar met 2,5 graden geste gen, waardoor opeens zuidelijke vissoorten als pelser en dorade opduiken. Jonge garnalen komen vroeger dan voorheen de Waddenzee in, waar door ze de broedval kruisen en een deel daarvan opeten. Het gevolg daarvan is minder schelpdieren en minder voedsel voor vogels. Volgens Philippart is het door samenhang van factoren en evo lutie van flora en fauna moeilijk te voorspellen wat de toekomst brengt. 'We zien bijvoorbeeld dat de Japanse oester, waarvan gedacht werd dat die niet in de Waddenzee kon overleven, zich heeft aange past. En scholeksters, die door de Japanse oesters niet meer bij de mosselbanken konden komen, hebben inmiddels geleerd hoe ze zo'n oester moeten openbreken.' Texel hot/cool loopt tot het einde van het jaar. Bijzonder aan de expo sitie is dat Ecomare hem volledig in eigen beheer heeft ontwikkeld. De bezoekers worden geleid door het stripfiguur Elsje waar Eric Hercules één van de makers van is. Sportvissen Bij een harde westenwind hebben de deelnemers aan de vierde wed strijd in de winterserie van Sport visclub Texel niet veel gevangen. Bij de voormalige asfaltmolen in Oudeschild werden slechts zeven vissen boven water gehaald, meun- tjes en gullen met een gezamenlijke lengte van 134 cm. Poul Verhagen scoorde met 4 vissen (86 cm) het beste, gevolgd door Nico Tessel (3 vissen. 48 cm). Deze week wordt jaarvergadering gehouden, zaterdag 8 maart volgt de eerste wedstrijd om het kampi oenschap. Deze wordt van 18.00 tot 20.30 uur gehouden bij de asfalt molen. hier. T i Directeur Iwan Groothuis van De Krim plant s; het klimaatbosje nabij de duinrel. n met Theo Hin van de firma Tatenhove Vakantiepark De Krim heeft vrij dag bij het kampeerterrein een zogeheten klimaatbosje geplant. Het bosje, dat uit drie jonge wal- nootbomen bestaat, vraagt aan dacht voor de klimaatverande ring. De Krim is de tweede plek op Texel met een klimaatbosje. Een jaar gele den liet Stan Boon er als eerste een planten in zijn natuur- en beelden tuin. De bosjes zijn onderdeel van de bewustwordingscampagne HIER die de klimaatverandenng hoog op de politieke en maatschappelijke agenda wil hebben. De Krim benaderde op eigen initia tief Landschap Noord-Holland (dat de klimaatbosjes coördineert) om een eigen bosje te krijgen. Het is geplant nabij een duinrel die in 2004 werd gerealiseerd Bij de bomen staat een bord van HIER waarmee bezoekers op de website van de bewustwordingscampagne worden Voorjaarsconcert mannenkoren Het Texels Christelijk Mannenkoor verzorgt zondag een concert samen met het Andijker Mannenkoor en De Lofstem uit Broek op Lange- dijk. Het concert vindt plaats in de hervormde kerk van Den Burg en begint om 15.15 uur. De toegang bedraagt €5,-. Er wordt een geva rieerd repertoire gebracht, waar bij veel a capella wordt gezongen. Waar nodig wordt de begeleiding verzorgd door Karen Haasdijk. gewezen. Volgens parkbeheerder André van der Vliet past het kli maatbosje goed bij de verschil lende natuurvriendelijke acties die het park heeft gerealiseerd in het kader van het voormalige Master- plan Water en het project Groen Uitgerust. Voor dat laatste plantte De Krim de afgelopen drie jaar circa 20.000 groenblijvende bomen en besdragende struiken op de kam peer- en bungalowterreinen. De Krim mag zich één van de eer ste recreatieparken in Nederland met een klimaatbosje noemen. Een overzicht op een website van de bosjes (www.klimaatbosjes.nl) leert dat er aan de overkant slechts een paar campings zijn die hetzelfde hebben gedaan. Landelijk zijn er inmiddels een paar honderd kli maatbosjes. waarvan ruim dertig in Noord-Holland. SV De Koog vergadert SV De Koog houdt donderdag de jaarlijkse ledenvergadering. Buiten de gebruikelijke onderwerpen staan de toernooien en de trainersvacatu re op de agenda. Daarnaast worden bestuursverkiezingen gehouden. Arnold Kaercher en Jan van Beek zijn aftredend en herkiesbaar, terwijl ook Bart-Jan Grisnigt kandidaat is. Om het bestuur aan te vullen, wordt nog gezocht naar andere gegadig den. Zij kunnen zich tot vlak voor de vergadering aanmelden. De bij eenkomst vindt plaats in de kantine aan de Boodtlaan en begint om 21.00 uur '..rn Woontij speelt een belangrijke rol bij de totstandkoming aan de Pontweg. Texelse rijst en Texelse citroe nen. Het zijn een paar wonder lijke 'Texelse producten' in de vitrines van de nieuwe, tijdelijke expositie Texel hot/cool die vrij dag bij Ecomare is geopend. De tentoonstelling, gericht op kin deren, schept aan de hand van dieren en producten een tastbaar beeld van klimaatveranderingen door de eeuwen heen. Texel staat daarbij centraal. Te zien is hoe in warme tijden olifanten, nijlpaar den en apen op de plek van het eiland leefden en er in koude tijden wolharige neushoorns, wolven en mammoeten rondliepen. Dat wordt getoond in een videopre sentatie (met een gastrol voor oud raadslid Jaap Vlaming als bewo ner van de oertijd), maar ook met replica's van de dieren in een fraai vormgegeven presentatiemeubel in het midden van de tijdelijke expo sitieruimte. Langs de wanden wordt op diverse manieren uitgebeeld hoe Texel er door de huidige klimaatverandering tegen het einde van de eeuw uit kan zien. Achter klepjes op kinder hoogte zijn antwoorden te lezen op de vraag of het getoonde werkelijk heid wordt. De antwoorden leren onder meer dat op Texel verbouw de rijst en citroenen toch niet als reëel moeten worden gezien. Veranderingen in de vogelstand zijn wel reëel. De flamenco, pelikaan en parkiet worden als nieuwe vogels in 2050 gepresenteerd en er wordt afscheid genomen van de noordse stern, eidereend en bonte kraai die nu nog op Texel voorkomen. Kinde ren kunnen zich eveneens buigen over de vraag of er in de toekomst hyena's op Texel komen en of alle zeehonden sterven door opwar ming van de Waddenzee. Samsom De expositie werd geopend door Diederik Samsom, Tweede-Kamer lid voor de PvdA en bestuurslid van de Stichting Texels Museum. Hij prees Ecomare voor de wijze waarop het onderwerp klimaatver andering voor kinderen is vertaald. Volgens hem is het goed als ouders via hun kinderen met het onder werp worden geconfronteerd en nadenken over de mogelijke gevol gen. 'Want het is aan ons als vol wassenen ervoor te zorgen dat het klimaat niet desastreus verandert, zodat een vraag wordt of kinderen nog wel een goede toekomst heb ben.' Hij merkte op dat thema's als kli maatverandering en duurzaam heid weliswaar in de belangstel ling staan, maar toch rap riaar de achtergrond verdwijnen 'zodra de Tweede-Kamerlid Diederik Samsom opende Texel hot/cool door een omelet Siberian aan te steken. Het brandende ijs stond symbool voor zowel de kou als de warmte. Bezoekers bekijken de nieuwe expositie over klimaatverandering.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 5