Jonge Texelse vissers 'Boom van inspiratie' in Anne Frankstraat kopen Zeeuwse kotter Nieuws van de provincie Cjrocn "ZwartsJexels in het hart Texelaar (45) komt om bij helikopterongeluk Groene wandelpaden weer gesloten Halve marathon De Waal Granaat uit Eerste Wereldoorlog duikt op in Gasthuisstraat Wat is de favoriete religieuze plek van Noord-Hollanders? iUuoonHUYS De Texelse kottervloot is opnieuw een aanwinst rijker. Eric Boersen (24) en Rick Koning (31) uit Oude- schild hebben in Zeeland een kot ter gekocht om op garnalen te vissen. Ze gaan deze week aan de slag. WAT IS Schoolgebouw in 2010? De twee jonge Texelaars worden de nieuwe eigenaren van de BR39 Elena van de familie De Vrijer uit het Zeeuwse Hoofdplaat. De kotter, gebouwd in 2003, wordt omge doopt in de TX42 Res Nova. Het schip is 19,99 meter lang, 6 meter breed en heeft een holte van 2,6 meter. Het vermogen van de hoofd motor is 260 pk. Lees verder op pagina 6 VVD wil afslag Redoute terug De provincie moet het verwijderde rechtsafvak bij de kruising van de Redoute en de Pontweg in oude staat herstellen. Dat schrijft WD- fractievoorzitter Gerbrand Poster in een open brief aan gedepu teerde Cornelis Mooij (verkeer en vervoer). De WD stelt dat het weghalen tot veel commotie en 'diverse onge lukken en bijna-ongelukken' heeft geleid. Poster verwijst naar het ongeval van 16 februari waarbij ook gedeputeerde Sascha Baggerman betrokken was. 'In haar geval is Met het planten van een kas tanjeboom is maandagmiddag een deel van de Molenstraat officieel als de Anne Frank straat in gebruik genomen. Wethouder Nico Kikkert, directeur Stichting Woontij Jan van Andel en Hans Westra, directeur van De Anne Frank Stichting hebben, tij dens een feestelijke ceremonie in Den Burg West gezamenlijk de boom op Texelse bodem verankerd. 'Anne Frank is voor velen een bron van inspiratie en ik hoop van harte dat deze straat hetzelfde zal doen voor de bewoners', aldus Jan van Andel. Aan de Anne" Frankstraat staat ook Texels zesduizendste woning. Stichting Woontij maakte van de gelegenheid gebruik om de opleve ring van deze woning te combineren met de onthulling van de nieuwe straatnaam. Nico Kikkert overhan digde trots de sleutel en een vlag aan bewoonster Ingrid Saai. Kik kert hoopt daarmee op een traditie van vlaggen op Koninginnedag én 5 mei. Het huis maakt onderdeel uit van het nieuwbouwproject Den Burg West en bestaat uit 16 huur-. koop- en koop-garant woningen, uitsluitend voor Texelaars. De straatnaam is een initiatief van de Texelse WD-fractie en past bij de toekomstige Verzetstraat (Kees- omlaan - Gasthuisstraat). De boom staat symbool voor de kastanje boom in de tuin van het Achter huis. In verband met het broedseizoen zijn vanaf 1 maart de 'groene routes' door het nationaal park gesloten. Ook moeten honden in het hele gebied - inclusief het strand van De Hors - aan de lijn. Door het afsluiten van de groene paden wordt de afstand tussen de met gele koppen gemarkeerde wan delpaden en de met blauw gemar keerde rondwandelingen zo groot dat vogels als de wulp (die alleen op grote afstand van een pad willen broeden) voldoende ruimte vinden. alles gelukkig goed afgelopen, maar de WD-fractie vreest de gevolgen van toekomstige botsingen.' Lees verder op pagina 6 Zolang mensen en honden via vas te patronen door een natuurgebied gaan. treedt er gewenning op bij de vogels. Vanaf 16 augustus zijn wan delaars weer welkom. De gebieden tussen de wandelpaden zijn wel te bezoeken tijdens excursies onder leiding van een boswachter. De aanlijnplicht geldt voor het hele gebied, uitgezonderd het daartoe aangegeven gebied tussen Jan Aye- slag, Natte Vlakweg, Randweg en Californiëweg (behalve het begra- zingsgebied bij de Ploegelanden). Ook op de speelweiden in het bos mogen honden niet loslopen. En waar mensen op het pad moeten blijven, moeten honden dat ook. Op het niet aanlijnen van honden op plaatsen waar dat wel moet. staat een boete van €75,-. Tijdens werkzaamheden in de Gasthuisstraat in Den Burg heb ben medewerkers van de firma Westerlaken maandagmorgen een onontplofte granaat gevon den. Het projectiel van bijna tachtig kilogram met een leng te van 70 centimeter is volgens de Explosieve Opruimingsdienst (EOD) van de Koninklijke Marine afkomstig uit de Eerste Wereld oorlog. Doordat de granaat rechtop stond, dachten de werklui dat het om een putje ging, maar nadat er wat verder was gegraven werd al snel duide lijk dat het om een explosief ging en werd de politie gewaarschuwd. Volgens sergeant-majoor Henk van Dorp van de EOD betreft het een scheepsgranaat uit de Eerste Wereldoorlog. De slagpin ontbrak, maar de springlading van TNT was nog wel aanwezig. De vraag hoe de granaat in de Gasthuisstraat terecht was gekomen (door de lucht) viel nog wel te beantwoorden, maar de vraag wanneer was moeilijker. Bekend is dat er tijdens de Rus senoorlog granaten op Den Burg zijn afgevuurd, maar dat was tijdens de Tweede Wereldoorlog. Het zou kunnen dat de granaat tijdens de beschietingen in april 1945 toch is gebruikt, maar hij zou ook op een ander tijdstip vanaf fort Kijk- Door en langs het onlangs ver fraaide natuurgebied Waalenburg wordt zaterdag de halve mara thon van De Waal gehouden, een regionale KNAU-wedstrijd waar aan deelgenomen kan worden door hardlopers, wandelaars en nordic walkers. De halve marathon (21,1 km) staat open voor wedstrijdatleten, recre anten en trimmers. Mensen die een halve marathon te lang vinden, kun nen zich inschrijven voor de 10,6 km. Ook wordt een wedstrijd over 4.8 km gehouden, waaraan ook wandelaars kunnen meedoen. Deze route voert via Hogeremd en Som- meltjesweg naar het fietspad langs de Burgerdijk. Bij Ongeren wordt via de Westerboersweg en De Staart De Waal weer opgezocht. De jeugd gaat om 13.30 uur van start. De jongste jeugd (tot en met 11 jaar) loopt één ronde van ongeveer 1.250 meter; de oudere jeugd loopt deze afstand twee keer. De prijsuitreiking vindt direct na de wedstrijd plaats. Het startschot voor de langere afstanden (4,8,10,6 en 21,1 km) klinkt om 14.00 uur. Inschrijven kan van 12.45 tot 13.50 uur in dorpshuis De Wielewaal, waar omstreeks 16.15 uur de prijs uitreiking plaats vindt. Inschrijven kost €3,- voor de jeugd, €4,- voor de 4,8 km en €7,- voor de langere afstanden. Alle deelnemers krijgen na afloop soep en doen mee aan de verloting op startnummer. Voor nordic walkers en wandelaars is een recreatieve tocht over tien kilometer uitgezet. Het inschrijfgeld hiervoor bedraagt 3,50. Voor meer informatie; Piet Bakelaar, tel. 313843. duin kunnen zijn afgevuurd. Meteen nadat de granaat was gevonden, werd het werk stilgelegd en zijn buurtbewoners gewaarschuwd. De buurtbewoners mochten in hun woningen blijven, wel werden bewo ners van Verpleeghuis Texel naar de zuidelijke vleugel overgebracht. De granaat werd in een speciale bom- wagen geladen overgebracht naar het Jan Ayeslag waar hij tot ontplof fing is gebracht. it is Kijk in deze krant! In samenwerking met het Rode Kruis houdt Sanquin Bloedbank woensdag 5 maart van 16.45 tot 19.15 uur een bloedinzameling in OSG De Hoge- berg aan de Haffelderweg in Den Burg. De organisatie hoopt op de komst van veel trouwe donoren. Wie verhinderd is, wordt verzocht dat te melden via het gratis telefoonnummer 0800-3666736 Sanquin meldt daarnaast dat behoef te is aan nieuwelingen die bereid zijn één of enkele malen per jaar een hal ve liter bloed af te staan om anderen te helpen. Voor de ontvangers, zoals verkeersslachtoffers en kankerpatiën ten, is bloed van een donor vaak een zaak van levensbelang. Voor meer informatie en aanmelding kan contact worden opgenomen via bovenstaand telefoonnummer of www.sanquin.nl. Schoorsteenbrand Bij de familie Krab aan de Pontweg ontstond vrijdagavond een schoor steenbrand. De brand werd ont dekt door passerende Texelaars die zagen dat er vonken en vlammen uit de pijp kwamen en zo attent waren zelf direct de brandweer te bellen. Lees verder op pagina 7 tr TEXELSE -^COURANT tjma^aart .Jirrh ia hrt kart* Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12255 DINSDAG 4 MAART 2008 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Klaverjassen Zonder zelf aanwezig te zijn, heb ben Ernst Ellen en Jitze de Vries het Texels kampioenschap klaverjassen gewonnen. Invallers Rob Stapersma en Erik Boogaard wisten met een hoge score op de laatste speel avond het kampioenschap binnen te halen. Erik Jan Geus en Willem Koomen werden tweede. Pagina 7 Willem Polman. Een ernstig helikopterongeluk op de Zuidpool heeft zondag het leven gekost aan NlOZ-zeetech- nicus Willem Polman (45) uit Den Burg. Bij het ongeval kwam ook de Duitse helikopterpiloot om het leven. NlOZ-promovendus Maar ten Klunder raakte lichtgewond. Het ongeluk vond plaats tijdens een korte vlucht vanaf het Duitse onderzoeksschip 'Polarstern' naar de ongeveer acht kilometer ver derop gelegen onderzoeksbasis Neumayer II van het Alfred Wegener Institut für Polar und Meeresfor- schung (AWI) in Bremerhaven. Op het moment van de crash waren de weersomstandigheden goed. Het ongeluk vond plaats tijdens wat de eerste vlucht had moeten zijn van een serie shuttlevluchten van de helikopter om materiaal en mensen heen en weer te vliegen tussen de Polarstern en de basis. Willem Polman was 22 jaar in dienst van het Koninklijk Nederlands Insti tuut voor Zeeonderzoek op Texel; aanvankelijk op het onderzoeks schip Aurelia en daarna als zeetech nicus bij de afdeling Mariene Tech nologie. Als een van de bouwers van een door het NIOZ gemaakt frame van titanium waarmee uiterst lage ijzerconcentraties in de open oce aan kunnen worden gemeten was hij meegereisd naar de Zuidpool om te assisteren bij de bediening van dit frame. Het onderzoekspro ject moet meer duidelijkheid bren gen in de rol van ijzer op de groei van algen in de zuidelijke Oceaan. Maarten Klunder, één van de drie passagiers die lichte verwondingen opliepen, is nog maar kort in dienst van het project. Lees verder op pagina 6 Gebroken IJs Het succes dat de Waalder toneel vereniging zaterdagavond boekte met de komedie Gebroken IJs was niet goedkoop. Je moet moed en ambitie hebben je tanden te durven zetten in dit door de bekende Haye van der Heyden geschreven stuk, want daarvoor is meer dan gemid deld acteertalent nodig. Pagina 2 Storm Noordwesterstorm stuwde het zee water zaterdag tot grote hoogte. Rond half twaalf werd bij Oudeschild een stand van 2.68 meter boven NAP gemeten. Het resultaat van de verhoging was onder meer dat de Dokter Wagemaker van 10.00 tot 15.00 uur uit de vaart moest worden genomen. Gevolg was ook dat de kade in Oudeschild onder een dikke laag water kwam te staan. Pagina 5 Donoren gezocht voor bloedbank De nieuwe Vakantiekrant verschijnt dit jaar voor het eerst op vrijdag 21 maart. Ook adverteren in dit superactuele fullcolorblad? Oplage: 450.000 Tel. 0222- 36 26 00 LANGEVELD Ed Witte Frans Bik LMIHUCVCLU Spinbaan 6, Den Burg Neem voor 7 maart contact met ons op; we vertellen er graag meer over!

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1