Amateurtje greep hoog met komedie 'Nog steeds sociale binding met Texel' Verloskundige in spé Eva de Graaf: Studenten op Kunstweek OSG Agenda teso oPIENie uiww.texelsecourant.nl Jan Eelman en Karin Gaasbeek in een sterke scène. DINSDAG 4 MAART 2008 TEXELSE 2 COURANT Het succes dat de Waalder toneel vereniging zaterdagavond boekte met de komedie Gebroken IJs was niet goedkoop. Je moet moed en ambitie hebben je tanden te dur ven zetten in dit door de bekende Haye van der Heyden geschreven stuk, want daarvoor is meer dan gemiddeld acteertalent nodig. De zeven acteurs waren niet alle maal even sterk, maar wisten er onder leiding van regisseuse Ria Kleinveld toch iets van te maken dat zonder schaamte kan worden bijgeschreven in de annalen van de vereniging. Van sensatie, ondraaglijke span ning, actie of uitbundige humor was in het stuk geen sprake. Des te meer van het subtiel en met veel understatement schetsen van de uiteenlopende karakters en heb belijkheden van mensen die let terlijk in hetzelfde schuitje zitten. Inlevingsvermogen, toon en timing, daar kwam het op aan. Onderzoek naar borstkanker Vrouwen tussen 50 en 75 jaar worden binnenkort opgeroepen om deel te nemen aan het bevolkingonderzoek naar borstkanker, dat van 3 tot en met 22 maart wordt gehouden. Deel name aan het onderzoek, dat in twee speciaal daarvoor ingerichte wagens wordt verricht, is vrijwillig en gratis. Dit jaar staan de wagens alleen in Den Burg. Dit om in dezelfde tijd meer vrouwen te kunnen onderzoe ken. Het aantal vrouwen dat voor het Het verhaal, voor zover daarvan sprake is, voltrekt zich gedu rende drie weken aan boord van een cruiseschip. Acht merendeels oudere opvarenden liggen elkaar aanvankelijk niet, maar zijn wel in elkaar geïnteresseerd en dagen elkaar uit waarbij insinuaties en pla gerijen ('Jij bent een beetje een trut- je, hè?') worden uitgewisseld. Het laatste wat mogelijk lijkt, is dat uit dit gemêleerde gezelschap koppels voortkomen. Toch gebeurt er zoiets en de dialogen die tot dit slot leiden zijn ook nog geloofwaardig. Dank zij de subtiele, maar soms ook grove humor is dat voor de toeschouwer ook nog te pruimen. We zagen Jan Eelman als muzikant (of musicus) Arnold correct spelen, eerst wat krampachtig, later veel beter. Hetzelfde gold voor Karin Gaasbeek, die als de aanvankelijk bekakte Victorine tegen het eind van het stuk tot professioneel acte ren kwam in de scène aan de reling waarbij zij eindelijk haar gevoelens met Arnold uitwisselt en daar mee voor een mooie demonstratie van opbloeiend wederzijds begrip zorgt. Gooitzen Kedde was als de oude en vergeetachtige miljonair Hen drik eerst niet zo geloofwaardig, mede doordat hij betrokken was bij scènes waarin door gebrek aan rol- kennis een paar akelig lange stiltes vielen. Na verloop van tijd kwam hij beter op dreef en de manier waarop hij het hart weet te vinden van de oude en ziekelijke Iris kon er mee door. Die Iris-rol was in handen van de bedaard en ontspannen spe lende Janke Daalder. Ze deed het gewoon goed, maar dat mag ook wel na dertig jaar toneelervaring. Meer dan veelbelovend was het spel van Carola Schouwstra, die als de jonge vrouw Suzan voor het eerst op de planken stond. Die moeten ze dus houden bij 't Amateurtje. Dat geldt ook voor de mooie Belinda Laan. Als de vlin derachtige Mathilde die acht keer getrouwd is geweest en ijverig op zoek naar weer iets nieuws, zette zij een prestatie neer die alles behalve amateuristisch was. Richard Eelman tenslotte bracht het er behoorlijk af als barkeeper Richard die in verwar ring over zijn 'geaardheid' ook het meisje vindt waarmee hij verder wil. De hele uitvoering overziende kun je zeggen dat het begin traag en hape rend was. met gebrek aan rolkennis, maar dat het later veel beter ging. Storend was dat de verstaanbaar heid van diverse acteurs veel te wensen overliet. Wie op de voor ste rijen zat kon alles nog volgen, maar in het midden en achterin de zaal ging te veel verloren, vooral bij 'gevoelige' passages. In de bloemenhulde aan het slot deelden ook de onmisbare werkers achter de schermen, zoals Jean- nette Groenhof en Esther Duinker, die verantwoordelijk waren voor de perfect verzorgde en wisselende kleding van de spelers, en Yolanda Legierse die het als souffleuse druk moet hebben gehad. Toneelknecht Ben Roest, die voor licht en geluid zorgde, moest tijdens het stuk onverwacht reddend optreden. Met het doek ging iets mis, waardoor het ondanks hevig trekken niet meer dicht wilde. Roest, geholpen door 'kapitein' en presentator Henk Slik ker, snelde toe met een hoge trap en verhielp het euvel binnen een paar minuten. In Gebroken IJs moest door de acteurs ook worden gezongen. Dat deden ze zowel gezamenlijk als indi vidueel zo goed dat het publiek er met een open doekje op reageerde. Harry de Graaf an het cruiseschip. Unks barkeeper Richard (Richard Eelman) met Suzan (Carola Schouwstra). Verder Mathilde (Belinda Laan), Hendrik (Gootzen Kedde), Iris (Janke n Victorine (Karin Gaasbeek). M anallBaMlmk Tm. sporen, waardoor de kans op gene zing aanmerkelijk toeneemt. Ook is daardoor vaak een minder ingrij pende behandeling nodig. Het onderzoek wordt georganiseerd door de Stichting Kankerpreventie. Vrouwen met vragen naar aanlei- onderzoek in aanmerking komt, stijgt ding van de uitnodiging, kunnen van Overzees jaarlijks met ongeveer 2 procent. Doel van het onderzoek is eventuele borstkanker zo vroeg mogelijk op te maandag tot en met vrijdag bellen met tel. 072-5128183 (tussen 9.00 en 14.00 uur). Tachtig studenten van conser vatoria uit het hele land komen volgende week naar het eiland voor het verzorgen van work shops aan scholieren van OSG De Hogeberg. De Kunstweek op de OSG wordt vrijdag 14 maart van 9.00 tot 12.00 uur besloten met voor iedereen toegankelij ke exposities, voorstellingen en andere kunstzinnige uitingen. De kunstweek is inmiddels een tra ditie op de OSG. Ruim 900 leerlin gen krijgen dinsdag, woensdag en donderdag les van studenten beel dende kunst, muziek en dans en andere kunstdisciplines. Ze stude ren aan conservatoria in onder meer Groningen, Amsterdam, Utrecht, Maastricht en Tilburg. Het betreft derde- of vierdejaarsstudenten voor wie de kunstweek op Texel deel uitmaakt van het stageprogramma. Leerlingen van de OSG kunnen inschrijven op workshops van uit eenlopende aard. Sluitstuk van de kunstweek is de Uitmarkt op vrij dag waarop de leerlingen laten zien zwaar, we hebben fulltime college wat ze de afgelopen dagen hebben of stages en die beginnen al in het gedaan. De presentaties zijn in het eerste jaar.' Toch houdt De Graaf schoolgebouw en in de Burgemees- erg van haar studie: 'De verschil- ter De Koninghal. lende fases van een zwangerschap De week wordt georganiseerd door zijn erg bijzonder. Voor een moeder de kunstcommissie van de OSG, is het een speciaal moment. Waar- De tijd van examenstress is weer aangebroken. Met een diploma in het vooruitzicht is het belangrijk om te weten wat de toekomst biedt. In deze serie praten we met Texelaars die zijn gaan studeren aan de vaste wal. 'Een studentenleven heb ik niet', vertelt de 22-jarige Eva de Graaf. Bijna vier jaar geleden startte zij de HBO-opleiding tot verloskun dige aan de Verloskunde Academie in Amsterdam. 'De studie is erg dorp op de campus. Dan krijg je toch iets minder mee van het stadse leven.' Een groot probleem vindt ze dat niet, want ze is tevreden met haar kamer. 'Ik heb alles lekker voor mezelf, eigen douche en wc. Alleen de keuken moet ik delen, dat is wel jammer als je ziet hoe die er soms uitziet.' De Graaf gaat nog regelmatig terug naar Texel. 'Als ik geen stage heb, kom ik ieder weekend terug. Ik heb een grote sociale binding. Veel vrienden en familie wonen hier of vrienden komen in het weekend terug naar het eiland.' Als ze aan het werk gaat, zal dat wel veranderen. 'Ik wil graag ergens in Noord-Hol land werken. Maar zeg niet dat ik nooit meer terug kom. Misschien ga ik later wel weer op Texel wonen. Het is natuurlijk een perfecte plek om kinderen op te laten groeien.' De Graaf is bijna student af. Heeft ze nog tips voor nieuwe studenten? 'Schrijf je op tijd in bij een studen tenwoningbouwvereniging en laat iedereen weten dat je op kamers gaat. ledereen heeft nog wel iets bruikbaars op zolder liggen. Een leuk ingerichte kamer is belangrijk. Je moet je wel thuis voelen. Momenteel is ze druk bezig met het schrijven van sollicitatiebrieven en haar scriptie. Ze kijkt uit naar de tijd dat ze aan het werk kan, maar aan de andere kant vind ze het toch ook erg spannend. 'De eerste beval ling die ik helemaal alleen ga doen, zonder enige hulp of bijstand, wordt echt het spannendste moment uit mijn leven. Een echte climax!' Dinsdag 4 maart: Hoogheemraadschap Hollands Noor derkwartier houdt een informatieavond over de kandidaatstelling voor de ver kiezingen van een nieuw bestuur. De bijeenkomst vindt plaats in één van de gebouwen van Cape Holland (Wil lemsoord 60D) in Den Helder en duurt van 18.30 tot 21.30 uur. In het zwembad van De Knm begint om 19.30 uur een oefenavond voor kanovaarders. Opgave en inlichtingen bij Jannie Wierda, tel. 316657. In De Witte Burcht in de Molenstraat in Den Burg begint om 20.00 uur een open klaverjasdnve voor het goede doel. Deelname kost €3,50 per kop pel. Inschrijven kan vanaf 19.30 uur. Woensdag 5 maart: In Oosterend wordt van 9.30 tot 11.30 uur een informatiebijeenkomst gehou den over Springtijd(d), een theater project voor ouderen. Voor informa tie en opgave: Anneke Berghuis (tel. 319625) en de Muziek- en Dansschool (tel. 313493). Om 11.00 uur begint een excursie langs de lepelaarskolonie van de Geul; deze staat onder leiding van een bos wachter. Reserveren bij Ecomare, tel. 317741. Donderdag 6 maart: Van 10.00 tot 16.00 uur kan in de Schakel aan de Binnenburg in Den Burg schone, nog goed te gebruiken kleding worden ingeleverd voor de vrijdag en zaterdag te houden kle- dingmarkt. In het Gemini Ziekenhuis in Den Hel der begint om 19.00 uur een voorlich tingsavond voor zwangeren en hun partners. Aanmelden via tel. 0223- Volkssterrenwacht De Jager bij Eco mare houdt een sterrenkijkavond; met speciale aandacht voor sterhopen, nevels, melkwegstelsels en de plane ten Mars en Saturnus. Deelname kost €2,-. Aanvang 19.30 uur. De kijkavond gaat alleen door bij helder weer. Bij oud Papier Donderdagavond haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 19.00 uur aan de straat te zetten, op de verzamelplaat sen van afvalcontainers, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papier wagen komt in de volgende straten: 3. Emmalaan, Pieter van Cuijkstraat, Elemert, Haffelderweg, Schilderend in de richting van Oudeschild vanaf de rotonde, Ada van Hollandstraat. Hoogwater te Oudeschild 4 05.00 en 5 06.25 en 6 07.35 en 7 08.46 en 8 09.35 en 9 10.11 en 10 10.46 en 11 10.20 en 17.50 u. 19.05 u. 19.55 u. 20.34 u. 21.35 u. 22.15 u. 22.35 u. 23.05 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Vr. 29 februari laatste kwartier. Zo. 2 maart doodtij. Zo. 2 maart zon op 7.24, zon onder 18.21 uur twijfel kan rond 18.00 uur gebeld wor den met 06-45552708. In het gemeentehuis in Den Burg begint om 19.30 uur een extra raads vergadering over de manege aan de Bosrandweg. Hans Witte houdt in Ecomare een lezing over het onderzoek naar vissen in het waddengebied. De lezing begint om 20.00 uur, de toegang bedraagt €2,50. Vrijdag 7 maart: In De Schakel aan de Binnenburg in Den Burg wordt van 10.00 tot 19.00 uur een kledingverkoop gehouden ten bate van Roemenië. Met verkoop van koffie en thee, een verloting en een grabbelton voor kinderen. Voor meer informatie: Ria van der Vis, tel. 314850. In zwemparadijs Calluna in De Koog gaan om 19.00 uur de Texelse zwem- kampioenschappen van start. In De Bijenkorf in Oosterend begint om 20.00 uur het (eerste) jubileum concert van de 100-jarige Christelijke Muziekvereniging Excelsior. Kaarten kosten €2.50 en zijn verkrijgbaar bij Marten Classics in Den Burg, slagerij Maas in Oosterend en Karen Keijser. In theater Klif 12 in Den Hoorn begint om 20.30 uur een voorstelling van Arno van der Heyden. Entree €15,-. Diner vooraf is mogelijk. Reserve ren kan via tel. 319633 en e-mail info@klif12.nl. TESO zet vrijdag 7 maart van 9.30 tot 16.00 uur een extra boot in en ver zorgt dan ieder half uur een afvaart, zowel vanuit Den Helder als vanaf Texel. De afvaarten van 10.00 uur vanuit Den Helder en 13.30 uur vanaf Texel zijn uitsluitend bestemd voor het vervoer van gevaarlijke stoffen. Er worden geen wachttijden verwacht. Meer informatie over de veerdienst is te verkrijgen via tel. 369600 of website www.teso.nl. TEXELSE0COURANT Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Stiana Sibon Buiten werktijd: Jeroen van Hattum Telefoon 31 60 89 of 06 - 13 67 66 50 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6-1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 -31 41 11 E-mail info@lenr.nl aanbiedingen daartoe Regelen voor hel Advertenliewezen Stichting ROTA. gevestigd te Amsterdam, joals gedeponeerd Dq de Kamer van Koophandel en Fabneken 'Amsterdam onder nummer 41198699 Een exemplaar vyi e Regelen voor het Advertentiewezen wordt op uw verzoeK asteloos toegezonden Abonnementspnjzen 2008: Per half jaar 37,95 36,25 (automatisch) €74,10 €71,75 (automatisch) Bij verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode Lezing over fuiken Mokbaai onder voorzitterschap van Michiel Drijver, en met medewerking van Wieneke Boon. Insluiper Doe je deuren op slot. Geef inslui pers geen kans. Ja, de burge meester had het vorige week nog gezegd. En hij had er heus de waren uit. Hoe kon het anders. Tot overmaat van ramp bleek ook het portier nog los. Met een beet- redelijkheid van ingezien en er je wee gevoel stapte hij in. Maar, ook naar willen handelen. Maar gelukkig, alle papieren zaten er vandaag had hij haast gehad. Was zoals gewoonlijk weer krap op tijd naar de boot gegaan, lang zame trekker voor hem op de nog in. Er was er zelfs één bij gekomen. Op de zitting van de bestuurdersstoel lag een briefje: 'Ik heb je lichten maar uitgedaan. weg, opzij, opzij, opzij, nog vijf En ik zag ook dat je rechterach- minuten te gaan en de klep van terband een beetje lucht nodig de boot zou vast niet op hem wachten. Snel, daar was nog een gaatje, kwak neer die auto en ren- heeft, maar dat moet je er zelf maar in blazen.Opgelucht haalde hij adem. Een insluiper. Maar dan nen. Op de loopbrug, hij had het één van het goede soort. Wat een inderdaad net gehaald, keek hij bof dat hij zijn deur opengelaten opgelucht, maar met het zweet had, al was het dan per ongeluk, op de kop nog even naar het parkeerterrein. Wat was dat? Die twee lichten, waren die niet van zijn auto? En... had hij de auto wel op slot gedaan? Te laat, de boot was al op weg. Bij terugkeer 's avonds zag hij het al van een afstand, de lichten Blij reed hij op huis aan. 'Zie je wel', dacht hij, 'zolang we op deze manier met elkaar omgaan, is er nog redding voor de wereld.Als ik zo'n verhaal langs de kant hoor gaan, vergaat het mij net zo. Pien Verberg schijnlijk gebeurt dit maar twee of drie keer in haar leven. Ik vind het heel speciaal om daar deel van uit te mogen maken.' Dat verloskundige geen licht beroep is, blijkt wel uit haar ervaringen. 'Ik heb vorig jaar met mijn stage mee gemaakt dat er een kindje tijdens de geboorte overleed. Dat blijft je voor de rest van je leven bij, natuurlijk.' Ook krijgt ze regelmatig scheld woorden om haar oren. 'Ja. dat hoort er nu eenmaal bij, voor een vrouw is zo'n bevalling niet bepaald het leukste wat ze kan doen. Maar achteraf bieden ze eigenlijk altijd hun excuus aan.' Iets anders dat haar bijbleef, is het eerste naam genootje dat ze ter wereld hielp. 'Waarschijnlijk wisten de ouders van te voren al dat ze een meisje zouden krijgen en dat ze het Eva zouden noemen. Tijdens de ken nismaking moesten ze namelijk erg lachen toen ik mijzelf voorstelde.' De positieve zaken wegen dan ook zwaarder dan de negatieve zaken: 'De geboortekaartjes die je achteraf krijgt, de leuke reacties en dat de ouders het leuk vonden dat je erbij was, dat zijn leuke dingen.' Het echte uitgaansleven beproeven in Amsterdam zit er voor De Graaf niet in. 'Ik heb het veel te druk met m'n studie. Ook woon ik in Hoofd- Hans Witte van het NIOZ houdt donderdag een lezing in Ecomare over het onderzoek naar de vissen in het waddengebied. De vangsten in de fuiken in de Mokbaai zijn de Tekst Lilly Witte afgelopen tijd duidelijk veranderd. Van sommige vissoorten komen steeds meer exemplaren, van ande re steeds minder. Er hebben zich zelfs nieuwe soorten gemeld, zoals de goudbrasem. Witte spreekt over de oorzaken en gevolgen van deze veranderingen. De lezing begint om 20.00 uur, de toegang bedraagt €2,50 (inclusief koffie of thee). Lezing over zeemansvrouwen In het Maritiem en Jutters Museum in Oudeschild wordt zondag een lezing gegeven door Annette de Wit, hoofd communicatie en publiek van het Marinemuseum Den Hel der. Onder de titel De vrouwen van Michiel spreekt zij over het dagelijks leven van zeemansvrouwen in de zeventiende eeuw. Zij vertelt over het onderzoek naar deze vrouwen De Pilaar wint Raad een lied Het team van De Pilaar heeft - in het eigen café - ook de vierde ronde van de muziekquiz Raad een lied of niet gewonnen. Concurrent Reü nie FM werd met veertien punten verslagen, waardoor het verschil in het klassement nog maar vijf pun ten bedraagt. Ook de strijd tussen de nummers drie en vier is erg spannend. De Kuip legde beslag op de derde plaats en verkleinde de achterstand tot vier punten. In totaal waren er zeven deelnemers, waaronder een nieuw team van de familie Keesom. Meer informatie staat op de door Bart de Vries gemaakte website www.wetradio. nl/raadeenlied. De volgende ronde wordt woensdag 26 maart gehouden in De Compag nie op de haven van Oudeschild. en hoe zij in hun levensonderhoud voorzagen. De Wit promoveert bin nenkort op zeevarende gemeen schappen in de zeventiende eeuw. De lezing begint om 15.00 uur, de toegang is gratis. DAGELIJKS TEXELS NIEUWS Verloskundige in opleiding Eva de Graaf: 'Hel spannendste moment uit mijn leven.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 2