Extreem hoog water zorgt voor bijzondere beelden Piet Zijm naar Eierlandsche Huis Ultieme wens: berging schip Roemer Visscher pj ft is?- 4 TEXELSE j COURANT Cocksdorper gewond bij verkeersongeluk Wethouder geeft startsein voor sponsorcampagne 'H •E 34 33: 32: 211 Het peil van het water stond zaterdag rond 11.30 uur op 2.68 meter boven NAP. (Foto Eckard Boot) DINSDAG 4 MAART 2008 Beeld van de jachthaven. den getroffen. Er werden schotten geplaatst en pompen geïnstalleerd. De werkzaamheden aan de kade hebben volgens de havenmeester geen schade opgelopen, materieel was tijdig in veiligheid gebracht. Het redelijk fraaie weer droeg er toe bij dat er veel kijkers naar de haven kwamen om het ongewone schouw spel van dichtbij te zien. Veel kijkers ook bij de Slufter, die in een grote binnenzee was veranderd. Ook op de strandslagen de nodige nieuws gierigen, al was het daar door het stuivende zand wat minder aange naam. Over hoeveel duin- en zand er is weggeslagen, kon het hoogheem raadschap Hollands Noorderkwar tier geen nauwkeurige mededelingen doen. 'Er is zaterdagmiddag een vluchtige inspectie uitgevoerd, maar daar is niet veel uit naar voren geko men', aldus woordvoerder Martijn Brabander. 'Het is binnen de mar ge gebleven.' Het was hem ter ore gekomen dat bij De Cocksdorp nog al wat zand in zee was verdwenen, maar daarover kon hij geen details geven. Dijkbewaking werd niet inge steld, wel verkeerden medewerkers van het hoogheemraadschap in verhoogde staat van paraatheid en voerden ze patrouilles uit. De Texelse Courant was zelf op pad gegaan met de camera, maar kreeg ook veel foto's opgestuurd, waarvan we bijstaande collage samenstel den. De gemeente en het Maritiem en Juttersmuseum hadden een uit gebreid programma voorbereid voor hun gasten, waaronder met alleen vertegenwoordigers van de stichting, maar ook gedeputeerde Sascha Baggerman, een handvol raadsleden en andere betrokkenen. Noordwesterstorm stuwde het zee water zaterdag tot grote hoogte. Rond half twaalf werd bij Oudeschild een stand van 2.68 meter boven NAP gemeten. Het resultaat van de verhoging was onder meer dat de Dokter Wagemaker van 10.00 tot 15.00 uur uit de vaart moest wor den genomen. Gevolg was ook dat de kade in Oudeschild onder een dikke laag water kwam te staan. De havenmeester had ruim tevoren een waarschuwing doen uitgaan, zodat ondernemers maatregelen had- Hef strandje bij de polder Wassenaar. Het betonnen bankje gaat bijna over de rand. (Foto Hemt Leyen) Een 18-jarige man uit De Cocks dorp is vrijdag bij een aanrijding op de Pontweg bij Den Burg gewond geraakt. Het ongeval ontstond even na 16.00 uur. toen de man te laat in de gaten had dat de voor hem rijdende auto afremde om naar een inrit af te slaan. De 18-jarige reed op zijn voorligger en liep daarbij verwondingen aan het hoofd op. Hij werd voor behandeling naar het Gemini Ziekenhuis in Den Helder overgebracht. De andere bestuur der, een 58-jarige man uit De Waal, bleef ongedeerd. Beide auto's raak ten flink beschadigd. EEN BETER MILIEU... ...BEGINT BIJ JEZELF Piet Zijm en Celine de Graaf nemen tot juni tijdelijk de exploitatie van het Eierlandsche Huis op hun schouders. (Foto Jemen van Hattvm/Beeldbonk Texel) Piet Zijm en Celine de Graaf nemen tot juni tijdelijk de exploi tatie van het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp op zich. Ze blijven tegelijkertijd ook De Rog draai en. De vorige beheerder. Jan Veldman, is vorige week vertrokken en het bestuur had nog geen opvolger. Het is wel in gesprek met een potentiële kandidaat, maar die kan pas in juni beginnen. Om te voorkomen dat het Eierlandsche Huis tot die tijd de deuren zou moeten sluiten, heeft het bestuur een tijdelijke oplossing bedacht. Zijm laat weten dat hij de komende maanden vooral 'op de winkel past'. 'Het belangrijkste is dat alle acti viteiten hier gewoon kunnen blij ven doorgaan. We zorgen ervoor dat mensen hier terecht kunnen, we nemen het horecagedeelte voor onze rekening en de telefoon wordt doorgeschakeld naar De Rog als we er niet zijn.' Zijm en De Graaf gaan het Eier landsche Huis met het bestaande personeelsbestand van De Rog run nen. Een extra kracht, die anders met de Pinksteren zou worden inge huurd, wordt daarvoor eerder in huis gehaald. Zelf verwacht Zijm waar schijnlijk maar een paar keer achter de bar van het Eierlandsche Huis te staan. 'Het wordt even woest druk, maar dan kan hier in ieder geval alles doorgaan.' Op maandag blijft het dorpshuis gesloten. Jan Veldman, die eind 2005 de exploitatie ter handen nam, is een eigen café in Geleen begonnen Volgens voorzitter Kleis Hooyschuur van het Eierlandsche Huis viel het hem de laatste tijd steeds zwaarder het draaien van een horecagelegen heid te combineren met het houden van verenigingsactiviteiten. Er wordt nagenoeg elke avond wel iets in het dorpshuis gedaan. De Slufter was door het hoge water veranderd in een grote binnenzee. Spectaculaire beelden van een brekende golf bij paal 12. '(Foto Synke opsewFoto fus, Zeegang bij t Homtje. Vijftig euro voor het kleinste scheepje van de maquette, twee honderdvijftigduizend voor de hele zaal. Dat zijn enkele richtprij zen van de sponsoractie waar voor wethouder Peter Bakker vrijdag het startsein gaf en waar mee de gemeente en de directie bedrijven hopen te interesseren voor een financiële bijdrage aan de uitbreiding van het Maritiem en Juttersmuseum. De aankondiging van de actie was onderdeel van een feestelijke mid dag, waarop de gemeente eigenaar werd van 'de grootste zeemaquette ter wereld'. Het 4 bij 18 meter grote schaalmodel van de Rede van Texel werd gebouwd in opdracht van de Stichting VOC Fonds, als herinne ring aan de oprichting van de Ver enigde Oost-Indische Compagnie in 1602. De maquette, met daarop het dorp Oudeschild, fort De Schans en 160 schepen die er tussen 1660 en 1670 ook daadwerkelijk op gun stige omstandigheden hebben lig gen wachten, kwam in drie fases gereed en kreeg een plaatsje in het Maritiem en Juttersmuseum. In een tijdelijke, vrij kleine behuizing, maar nu duidelijk is geworden dat er een nieuw gebouw komt, waarin het kunstwerk op veel fraaiere wijze kan worden geëxposeerd, toonde de Stichting VOC Fonds zich bereid het voor het symbolische bedrag van één euro aan de gemeente over te doen. Zij werden getrakteerd op een vaar tochtje met de TX44 van Adri Hutjes over de Rede van Texel. Onderweg verzorgde onderwaterarcheoloog Peter Stassen van de Rijksdienst voor Archeologie, Cultuurlandschap en Monumenten een mini-college, waarin hij uitleg gaf over het onder zoek dat al is verricht naar de wrak ken in de Waddenzee en de nieuwe wetgeving, waarin de verantwoor ding over de bodemschatten is geregeld. Wethouder Peter Bakker deed een beroep op financiële steun van de overheid, zodat de historie kan worden ontsloten en aan een breed publiek bekendgemaakt. Tot slot gaf hij zowel gedeputeerde Baggerman als voorzitter Pieter-Jan Biesheuvel van de Stichting VOC Fonds een portemonnee, gemaakt vap een stuk koeienhuid dat in een VOC-wrak werd gevonden. In de portemonnee van Biesheuvel zat één euro, zodat de symbolische betaling voor de maquette daarmee was verricht. De andere portemon nee was - even symbolisch - leeg, waarbij Baggerman vriendelijk werd verzocht deze te vullen. De gede puteerde bood een luisterend oor, maar vertelde de portemonnee niet zelf te kunnen vullen. In plaats daar van riep ze minister Plasterk (Cul tuur) op voor de geldelijke middelen te zorgen. Tot slot zetten voorzitter Biesheuvel van de Stichting VOC Fonds en bur gemeester Joke Geldorp hun hand tekeningen onder de akte die de overdracht van de maquette regelt. Tussendoor verzorgden Arjan Trap en Martina Jimmink een voordracht over het boek Kikkertje Lief. met achttiende-eeuwse brieven van de Texelse Aagje Luytsen aan haar man Harmanus Kikkert, die als kapi tein voor de VOC voer. Nadat de TX44 weer in de haven was afgemeerd, werd de bijeenkomst voortgezet in het Maritiem en Jut tersmuseum. Tegen de achtergrond van de maquette, die bewonderen de kreten ontlokte aan de mensen die haar nog niet gezien hadden, vertelde wethouder Bakker over de plannen van de gemeente het bedrijfsleven te interesseren. Bittere noodzaak, want het nieuwe gedeel te van het museum is niet alleen een kwestie van 'stenen stapelen', maar moet ook worden ingencht. 'Mijn ultieme wens is één van de schepen van Roemer Visscher boven water te halen', aldus Bakker, verwijzend naar de tientallen schepen van de beroemde koopman-dichter die op kerstavond 1593 in een vliegende storm naar de kelder gingen. De gemeente treedt binnenkort met meer bijzonderheden over de sponsoractie naar buiten. Bakker liet alvast doorschemeren dat kan worden gekozen uit zes pakketten, zodat zowel plaatselijke onderne mers als multinationals met een bedrag naar keuze kunnen mee doen. Verschillende bedrijven heb ben inmiddels interesse getoond. 'We hebben hier en daar wat spie rinkjes uitgezet en de eerste kabel jauwen zwemmen rond de dobber. Het gaat er nu om dat ze bijten.' De kade van de haven in Oudeschild verdween onder een dikke laag water. Vooral de de bestuurder uit De Cocksdorp raakte

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 5