i MxJjJj1 JlI I i aj E Noord ollandj "Echt van de stilte genieten" "Met kaarslicht komt de sfeer volledig tot zijn recht" Waar kom jij tot bezinning? TEXELSF. couRANT I' Ulig-W-hU Wielerliefhebber? Win VIP-kaarten voor de Ronde van Noord-Holland watkiesjijlnui Wat kiest Statenlid Meino Schraal? DINSDAG 4 MAART 2008 maart 2008 _P R O V I N C I EJ A BSgmSSBBmBS r watkiesjij.nu en maak jouw favoriet nummer 1 Maar natuurlijk kun je ook zelf jouw favoriet nomineren. Ook kun je anderen vragen of zij op jouw favoriet willen stemmen. Stuur je antwoord vóór 17 maart naar nhnu@noord-holland.nl of Redactie Noord-Holland NU, Postbus 3007, 2001 DA Haarlem. Winnaars ontvangen uiterlijk 26 maart bericht. Meer informatie over de Ronde van Noord-Holland vind je hier: www.rvnh.nl. De oudste wielerklassieker van Nederland komt er weer aan. Op 27 april vindt de 63ste editie van deze wielerwedstrijd plaats. De provincie Noord- Holland sponsort het Noord-Hollands Wielerweekend, dat van 25 t/m 27 april plaatsvindt. De internationale Ronde van Noord-Holland op 27 april is daar onderdeel van. Wil je de start en finish in Zaandam meemaken vanaf de VIP-tribune, verzorgd met een hapje en drankje in de Saentower? En wil je tussentijds genieten van wielerwedstrijden zoals een dernykoers, amusement en diverse attracties in het centrum van Zaandam? De provincie Noord-Holland biedt wielerliefhebbers en renners de kans om dit evenement op een bijzondere manier mee te maken als je onder staande vraag goed beantwoordt: Door welke plaatsen koersen de renners van de Ronde van Noord-Holland op 27 april 2008? a) Zaandam (start), Alkmaar, Medemblik, Enkhuizen, Hoorn, Purmerend en Zaandam (finish) b) Zaandam (start), Alkmaar, Den Helder, Medemblik, Enkhuizen, Hoorn, Purmerend en Zaandam (finish) c) Zaandam (start), Alkmaar, Medemblik, Enkhuizen, Hoorn, Edam, Purmerend en Zaandam (finish) Van de juiste inzenders maken er tien kans om twee VIP-tribuneplaatsen te winnen. HEILIGDOM ONZE LIEVE VROUW TER NOOD Even helemaal tot rust komen. Daarvoor zitten Ria en haar vriendin op een bankje in het park van het Heiligdom Onze Lieve Vrouw ter Nood in Heiloo. Aan de andere kant van het water staat een Mariabeeld. "Het is een vredige en bijzondere plek", zegt Ria. "Dat voel je, het is een heel vrouwelijke plek ook. Je kunt hier echt van de stilte genieten." Ze komt regelmatig in de kapel in Heiloo en haalt dan altijd even water uit de Runxput. Niet alleen voor zichzelf, maar bijvoorbeeld ook voor zieke vrienden. "Er gaat een helende werking van uit." En zo zijn er meer mensen die uit de put flessen water vullen. Al sinds de vijftiende eeuw staat er op de plek een kapel. In de loop van de jaren werd deze, samen met de put, verwoest. Eeuwen later werden de put en de kapel opnieuw opge bouwd op de plaats waar eerder de resten van de kapel waren gevonden. Op dit moment wordt het dak bij de put gerestaureerd. Meer informatie: www.onzelievevrouwternood.nl PORTUGEES-ISRAËLITISCHE SYNAGOGE Ik heb voorstellen gedaan rond de bescherming en bekendheid van de abdij en het terrein eromheen. Dat plan is nu ook aangenomen. En dat is belangrijk, want veel mensen weten bijvoorbeeld niet dat tot ongeveer 1100 de Graven van Holland op het abdijterrein zijn begraven. Het oude vorstelijk huis van Holland ligt dus daar. Dat mag natuurlijk niet verloren gaan. Daarom worden de stoffelijke resten van Graaf Floris herbegraven in een tombe in de abdijkerk. Die krijgt nu de plek die hij verdient, in plaats van een plaatsje onder een boom in de modder. In Nederland gaan we vaak slecht om met ons cultureel erfgoed. Daarom juich ik deze aan dacht voor het religieus erfgoed ook zeer toe; het werkt bewustwording in de hand. In deze tijd van globalisering is het belangrijk om terug te gaan naar je roots. Aan het hoofd van de provincie staat het algemeen bestuur: Provinciale Staten. De 55 leden van Provinciale Staten zijn direct gekozen door de inwoners van de provincie Noord-Holland. Meino Schraal, Statenlid voor het CDA, vertelt over zijn favoriete religieuze plek in Noord- Holland. Als ik mijn favoriete religieuze plek van heel Nederland zou moeten kiezen, dan zou ik ook kiezen voor iets uit mijn roots: het kerkje aan zee, het oudste kerkje op Urk. Het is gebouwd in opdracht van de Staten van Holland. Ik ben op Urk opgegroeid en mijn familie heeft veel banden met dat kerkje. Mijn vader is er gedoopt en de opa van mijn oma was er koster. Je hebt vast al gehoord dat 2008 het Jaar van het Religieus Erfgoed is. Waar is jouw favoriete religieuze plek in Noord-Holland? Op watkiesjij.nu kun je kiezen voor jouw lievelingsabdij, kapel, kerk, synagoge, moskee, bedevaartsoord of begraafplaats. Om je op weg te helpen hebben we er zes genomineerd. Deze zijn: Begraafplaats De Biezen De Abdij van Egmond Bedevaartsoord Onze Lieve Vrouw ter Nood De R.K. Kerk in Tuitjenhorn Portugees-lsraëlietische Synagoge De Sultan Ahmet Moskee De website watkiesjij.nu is gemaakt in op dracht van de provincie Noord-Holland, die zo wil laten zien wat de provinciale overheid doet. Zo is er een provinciale monumenten lijst, waar ook religieuze gebouwen op staan. Nog tot het einde van deze maand kun je stemmen op je favoriete religieuze plek. Daarna komt er weer een nieuwe verkiezing, want het hele jaar door kan iedereen stemmen op zijn favoriet op watkiesjij.nu. "Een bijzonder religieus erfgoed in Noord- Holland is wat mij betreft de Abdij van Egmond. Naast dat het de oudste abdij van Holland is, liggen bijvoorbeeld op het abdij terrein Hollandse graven begraven. Zes dagen in de week, behalve op Joodse feestdagen, is ze geopend voor bezoekers, de Portugees-Israëlitische Synagoge in Amsterdam, bijgenaamd de 'snoge'. Bijzonder is dat van januari tot en met maart elke donderdagavond honderden kaarsen in de synagoge branden. Ook is er dan muziek te horen. Het is een succes: elke donderdag avond komen er tussen de tweehonderd en tweehonderdvijftig bezoekers. Omdat er geen elektriciteit is in de synagoge, wordt het gebouw 's avonds alleen maar verlicht en verwarmd door de honderden kaarsen. Het gebouw staat midden in het centrum van Amsterdam, waar je misschien normaal gesproken voorbij komt zonder dat het gebouw je echt opvalt. Margriet Kotek van de Op donderdag 6, 13 en 27 maart is de Portugees-Israëlitische Synagoge tussen 19.00 en 21.00 uur geopend voor wie van muziek en kaarslicht wil genieten. De Portugees-Israëlitische Synagoge ligt aan op het Mr. Visserplein 3 in Amsterdam. Kijk voor meer informatie op www.esnoga.com Portugees-Israëlitische Synagoge vertelt: "Ook al staan de deuren zes dagen in de week (niet tijdens de Sabbat) voor iedereen open, de mensen komen nu vooral binnen op de donderdagavond, wanneer de sfeer van de synagoge volledig tot zijn recht komt." Colofon Jouw provincie Noord-Holland is een uitgave van de provincie Noord-Holland en verschijnt acht keer per jaar m een groot aantal Noord-Hollandse huis-aan-huisbladen. Eindrc-dacue: Anitoesjka Brohm. sector Communicatie, postbus 3007.2001 DA Haarlem, tel (023) 514 38 32. e-mail: rihnu@noord-holland.nl.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 8