Schapenhouder Hogeberg luidt noodklok 'Alleen adviesbureaus beter van de Hogeberg' Cor Bruin onderhoudt kerkhof Hogeberg 'Ik ben hier bijna elke dag, eigenlijk altijd' Belange/oos TEXELSE 7 COURANT Nieuwe woonformule Woonhuys Moerbeek Topkwaliteit voor een scherpe prijs Zwemvliezen Maartenhuis Spanning in klaverjascompetitie udget onen VRIJDAG 7 MAART 2008 Kijk alvast voor een eerste indruk in de outlet op de website: www.woonhuystexel.nL Vanwegehet 100-jarig bestaan van firma Moerbeek zijn er gedurende 100 dagen, tot en met 14 juni, de 100 spetterende actiedagen waarbij diverse kortingsacties gelden. Ook kr ijg je bij aankoop van tenminste €50,- een lot waarmee je kans maakt op mooie prijzen zoals waardecheques van €250,- tot €750,- Iemand die zó vaak op het kerkhof is, moet veel verdriet voorbij zien komen. 'Ik heb in die veertig jaar veel verhalen aangehoord, soms heel aangrijpend. Maar zodra ik door die poort naar buiten ga, gaat de knop om. Als je het meeneemt, gaat het mis. Gelukkig heeft dit werk ook veel leuke kanten. Het kerkhof ligt er mooi bij.' Riet Sla- man van het kerkhofbestuur: 'Cor, mensen waarderen dat, je krijgt er regelmatig complimentjes voor.' Dat ook de kerk waardering heeft voor het vele vrijwilligerswerk dat Bruin verzet, bleek vorig jaar, toen hij een kerkelijke onderscheiding kreeg. 'Goudgerand, net als de oorkonde.' Het bijhouden van de graven is voor behouden aan de nabestaanden. Menigeen doet dat met veel zorg, maar er zijn ook graven die er wat verloren en soms rommelig bij liggen. Bruin: 'Ik denk er het mijne van, maar zeg er niet zo snel wat van. Eén keer wel trouwens, toen iemand een grote hoop rommel liet liggen. Cor wordt wel een zeikerd, hoorde ik toen achter mijn rug. Maar drie weken later was die hoop wel weg. Die zeikerd had toch gelijk, zei ik later tegen hem. Ik zou het trouwens op prijs stellen als nabestaanden van de ruimte ach ter de grafsteen geen opslagplaats maken voor potten en ander materi aal. Dat staat zo slordig.' Aan de jonge aanplant op het nieuwe deel is te zien dat er weer het nodige werk is verzet. 'Samen met Harry van Katwijk heb ik 400 boompjes geplant. Over het kappen van de bomen en de uitbreiding krijg ik de laatste tijd veel vragen. Of dat allemaal wel mag. Zet maar in de krant dat we alles volgens het boekje doen en alle benodigde vergunningen hebben gekregen.' Op de nieuwe buitenste ring waarmee het kerkhof is uitgebreid, is ruimte voor tachtig graven, deels katholiek en deels algemeen. 'Vergeet niet de urnenwal te vermelden. Die staat er sinds vorige herfst. Je ziet het, we kunnen weer een tijdje vooruit. En die bomen eromheen, ach. die groeien wel weer.' Tekst en foto Gerard Timmerman FNV-Vrouwen Omdat Marja van der Star ook deze maand is verhinderd, wordt de avond van de FNV-Vrouwen dins dag verzorgd door Dirk Haker. Aan de hand van dia's vertelt hij over de Rocky Mountains van Canada. De bijeenkomst vindt plaats in De Cor Bruin, onderhoudsman van het kerkhof op de Hogeberg, harkt het pad. Achter hem de uitbreiding van de begraafplaats. Wat je smaak ook is en hoe je bank saldo er ook voor staat, je interieur een metamorfose geven was nog nooit zo betaalbaar! Bij Woonhuys Moer beek zijn ze dan ook niet voor niets zo enthousiast over de nieuwe woon formule Budget Wonen. Ideaal voor starters, de tweedehuiseigenaar en ook voor de trendgevoelige koper die met regelmaat het interieur aanpast. I precies wat de klant van ons gewend Budget Wonen is een formule van Mas terclass en verspreid over heel Neder land. Budget Wonen kent momenteel 14 vestigingen, waarvan het Woonhuys de meest recente is. Nieuwsgierig? Wandel gerust eens bin nen bij Woonhuys aan de Maricoweg. Niet alleen voor scherp geprijsde kwa liteitsmeubelen maar ook voor advies op gebied van trends en interieurin richting. De koffie staat klaar! Woonhuys Moerbeek, Maricoweg la, 1791 MD Den Burg, tel: 0222-312572-www. woo nhuvstexel.nl info@woonh uvstexel.nl Bloeiende sneeuwklokjes, het gras gemaaid, de paden geharkt, de bomen gesnoeid en de afvalbakken geleegd. Het kerkhof op de Hoge berg ziet er onberispelijk uit. Dat is de verdienste van Cor Bruin, die het van oorsprong hervormde en katholieke kerkhof van Oudeschild al ruim veertig jaar onderhoudt. Vrijwel dagelijks is hij er te vinden. 'Je kunt er net zo goed een caravan neerzetten', lacht metgezel Cees Slaman. Meer dan een halve eeuw moet het door hoge bomen omzoomde kerkhof langs Zuidhaffel er vrijwel onveran derd bij hebben gelegen. Een idylli sche plek, waar ook dankzij de bijzon dere omgeving een bijna serene sfeer heerste. Tot de iepziekte toesloeg, de statige boomsingel werd uitgedund en de intimiteit wat verdween. 'Ik moest ren van een tweede huis meer waarde hechten aan een stijlvolle of trendy inrichting. Daar is Budget Wonen dus ideaal voorvertelt Peter Moerbeek. De komende weken komt er dagelijks nieuw materiaal binnen. Budget Wonen is een zogenaamd 'woonconcept' en bestaat uit complete woonprogram- ma's, variërend van zithoeken, fau- door een maandelijkse huis-aan-huis folder. Op de vraag hoe het kan dat de prijs zo aantrekkelijk is:De inkoopcombinatie is internationaal sterk en zonder al te veel overheadkosten, dit maakt dat je een heel sterke prijs/kwaliteit verhou ding krijgt en een scherpe prijs kunt bieden. Je levert niet in op kwaliteit. toen wel even slikken, wel twee keer. Nog steeds trouwens', vertelt Bruin. Maar, om met Cruijff te spreken: elk nadeel hep z'n voordeel, het was een goede gelegenheid het kerkhof van Vol was in dit geval niet vol, want na een periode van zagen, spitten en planten, is het kerkhof op de Hoge berg van een extra ring voorzien en ligt het er weer piekfijn bij. 'Nico Roe- extra 'ligplaatsen' te voorzien. Want per heeft hier met zijn graafmachine op de populaire begraafplaats begon keurig werk verzet.' Waarschijnlijk het aardig vol te raken. 'In 2001 zijn heeft de machinist niet één schep we hier begonnen', wijst de beheerder kunnen nemen zonder dat Bruin daar op het veld rechts van de ingang, dat getuige van is geweest. 'Ik ben hier vol ligt met graven van recente datum, elke dag, eigenlijk altijd. Er is altijd wel 'Er komen er wel bij, maar gaan er niet wat te doen. Snoeien, gras maaien, af. Ze komen nu overal vandaan. Ga harken, de bakken legen of een ander maar eens tellen hoeveel Oudeschil- klusje. Ik wil gewoon dat alles er keu- ders in die hoek liggen. Ik denk niet rig uitziet. Je moet ook niet vergeten dat je tot de tien komt.' dat mijn vrouw en mijn zoon hier lig gen, dan ga je er toch heen.' Het begon voor Bruin bijna 41 jaar geleden. 'Ik was net twee weken getrouwd, toen Kees de Wijn vroeg of ik het kerkhof een tijdje wilde doen. Van het een kwam het ander. Als je dat graf er uit hebt, dan kun je ook wel even de klok luiden. Ik trok aan de bel tot de stoet bij Zuidhaffel de bocht om ging. Dat kon ik door een kijkgaatje in de toren van het Zeemanskerkje pre cies zien. En dan snel naar beneden, naar het kerkhof voor de begrafenis. Ik heb dat jaren gedaan, maar ach teraf gezien was het eigenlijk geen doen.' Sinds het begin van de week is bij Woonhuys Moerbeek een compleet nieuw woonconcept te bewonderen: Budget Wonen. Trendy, actueel en scherp geprijsd. 'Zo is een eigentijds interieur van topkwaliteit voor ieder een toegankelijk. Het concept is ideaal voor starters die enthousiast hun eerste huis willen inrichten maar daar niet al te veel budget voor hebben. Ook zie je dat steeds meer mensen met regelmaat wisselen van interieur of dat eigena- Woonhuys Moerbeek aan de Maricoweg teuils en verlichting tot klein meubilair en accessoires. Alles in verschillende stijlen. Het aanbod moet uitgroeien tot 50 procent van het totaalaanbod in de winkel. De collectie wijzigt maande lijks en Texelaars blijven op de hoogte Bescherming weidevogels De Vriendenkring op andere datum Geteisterd door de griepgolf heeft de Hoornder toneelvereniging De Vriendenknng besloten de voorstel lingen van vrijdag 7 en zaterdag 15 maart niet door te laten gaan. In plaats daarvan is er één optreden: op zaterdag 12 april. Op het pro gramma in dorpshuis De Waldhoorn staan dan vijf eenakters. Kaarten kunnen worden gereserveerd bij Natasja Koopman, tel. 319439. De Vogelwerkgroep Texel belegt maandag 10 maart een informatie avond over vrijwillige weidevogelbe scherming. Ook nieuwe vrijwilligers zijn daarbij van harte welkom. Zij kunnen, eventueel met hulp van meer erva ren zoekers, meehelpen de nesten te beschermen. Onderzoek heeft uitge- Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg en begint om 20.00 uur. wezen dat beschermde legsels 15 tot zelfs 25 procent meer kans hebben uit te komen. De bijeenkomst wordt gehouden in dorpshuis De Wielewaal in De Waal en begint om 20.00 uur. Inlichtingen bij Dirk Maas (tel. 314614) of Giel Witte (tel. 313895). Trainingen Tevoko Omdat de De Koninghal die dagen niet beschikbaar is, komen de vol leybaltrainingen van Tevoko op maandag 10, woensdag 12 en don derdag 13 maart te vervallen. Zwemmers van het Maartenhuis, Noorderhaven en De Waerden hebben deze week zwemvliezen, snorkels en duikbrillen gekregen. De materialen zijn betaald uit de opbrengst van een collecte die de Algemene Nederlandse Gehandi capten Organisatie (ANGO) vorig jaar op Texel hield. Sportshop Texel zorgde ervoor dat de zwemspullen dinsdagochtend klaar lagen tijdens het wekelijkse zwemuurtje voor ver standelijk gehandicapten in Calluna. 'We gaan de deelnemers ermee leren zwemmen, zodat ze bijvoor beeld een snorkeldiploma kunnen halen', aldus coördinator Linda Drij ver van het Maartenhuis. Direct na de uitreiking werd er al geoefend met de nieuwe materialen. Vendel stevig aan kop bij DVO Als biljarter Wim Vendel zijn vorm in het bandstoten weet te behou den, gooit hij hoge ogen in het kampioenschap van DVO, aan gezien hij een grote voorsprong heeft op zijn belagers. Strijd zal vooral gevoerd worden tussen de nummers twee tot en met zeven, waar de onderlinge verschil len klein zijn. Onder hen ook Ries Balk, die vorig seizoen kampioen werd. Het aantal caramboles dat de spelers moeten maken, blijft vrij sta biel, al moesten sterke spelers als Cees Mets, Cor Huisman en Frans Bik er vier inleveren. De competitie van Klaverjasclub Den Burg blijft dit jaar bijzonder spannend. Rob Stapersma en Erik Boogaard waren de sterkste in de negentiende speelronde, maar kwamen precies één punt tekort voor de titel van de tweede peri ode. In het algemeen klassement behouden Fenny en Rob Caspers de leiding met een voorsprong van drie punten. Het verschil tussen de nummers één en twee in de periodestrijd was nog niet eerder zo klein. Vorige week leken Stapersma en Boogaard hun kansen verspeeld te hebben, maar deze week gingen ze er eens goed voor zitten. Na een sterke opening van bijna 2000 punten speelden zij in het tweede spel met maar liefst drie marsen 2250 punten bij elkaar. Na ook een goede derde partij leek de grens van 8000 punten binnen handbereik, maar in het laatste spel moest het duo net even te veel toegeven. De teller stokte op 7802 punten. Hiermee verstevigden zij wel hun derde plaats in het klasse ment, maar grepen zij net naast de periodetitel. Gerda en Freek Veeger hebben een minder opvallende periode achter de rug, maar waren in deze ronde op dreef. Ook zij leken na een spel van ruim 2400 punten op weg naar een hoge score, maar de laatste tegen stander strooide zand in de soepel lopende machine. Zij kwamen tot 7266 punten en blijven vierde in het algemeen klassement. Bas Tromp en Frans Stark zagen hun riante voorsprong na een magere start verdampen, maar wisten met drie goede spellen 7243 punten te beha len. Voor de eerste plaats komen zij nog drie punten tekort, maar dit was genoeg voor de periodetitel. Rosa Harbers en Chris Schraag doen het al enige tijd prima en zijn in een straf tempo op weg naar een notering in de toptien. Deze keer scoorden zij 6968 punten. Zij blijven elfde, maar lopen elke week een stukje in. Fen ny en Rob Caspers beperkten de schade door de vijfde plaats te pak ken met 6669 punten. Zij behouden de leiding in het klassement. Het gemiddelde was met 6358 pun ten niet uitzonderlijk. Er werden 41 marsen gespeeld. Eindstand tweede periode: 1Bas Tromp/Frans Stark 65 331; 2.Rob Sta- persma/Erik Boogaard 65.330, 3.Fenny Rob Caspers 63 306. 4.Rosa Harbers/Chris Schraag 62.965; 5.Arend Dijker/Piet Moree 62 938. het Hogeberggebied een publiek geheim dat met name Staatsbos beheer veel grond bij één bepaalde pachter uitgeeft, waardoor andere schapenhouders minder aan bod komen. 'De verdeling verloopt oneerlijk, het uitgeven van grond is een schimmig gebeuren. Toen SBB laatst grond aankocht, is er weer zoiets gebeurd. Er wordt flink over gemopperd en ik vind het met kun nen. want je doet boeren tekort die het land'net zo hard of misschien wel harder nodig hebben.' Kosten Waar landbouwers elders op Texel extra inkomsten hebben via het kamperen bij de boer, zijn de boeren in het kwetsbare Hogeberg hiervan uitgesloten. 'Ik heb daar begrip voor, maar zorg dan wel dat er een com pensatie is. We hebben het hier hard nodig.' Als voorbeeld noemt Witte de opbrengst van de lammeren, die in twintig jaar tijd, zelfs met inbegrip van de ooipremie, met 20 procent is gedaald Terwijl de kosten van ruw- en krachtvoer, mest en allerlei verplichte maatregelen, enorm zijn gestegen. Gratis drijfmest mogen we hier bijvoorbeeld met gebruiken. Ook in dat opzicht zitten we hier in een nadelige positie.' En dan is er nog de vergoeding voor het beheer van tumwallen. 'Die zit nog op het oude niveau en is nog steeds met geïndexeerd.' 'Op zo'n manier is er geen toekomst voor de boeren in dit gebied. Wil je de schapenhouderij op de Hoge berg in de benen houden, dan moet het roer om Want wil je de schapen hier houden, dan moet je het ook voor de jeugd aantrekkelijk maken om hier te boeren. Dat betekent bij voorbeeld dat er een reële compen satie moet komen. Niet per hectare, want dan heb je kans dat boeren hun schapen alsnog elders weiden, maar per schaap. Met bijvoorbeeld de voorwaarde dat het dier mini maal tien maanden op de Hogeberg moet lopen. Er moet daarom een goede toekomstvisie komen. Niet eentje die achter een bureau is bedacht, want tot dusver worden alleen adviesbureaus beter van de Hogeberg. We hebben een visie nodig die op de praktijk is afge stemd. We werken er graag - zelfs kosteloos - aan mee.' Gerard Timmerman 'Er zijn al heel wat adviesbureaus beter geworden van het Hoge berggebied, maar de schapen houders bijten nog steeds op een houtje. Kom eindelijk eens met een goede visie voor het gebied. We werken er graag aan mee.' Dat zegt schapenhouder Hans Witte van Rozenhout. Al in 2004 riep hij in deze krant op tot het wegwerken van de knelpunten. 'Maar sindsdien is er vrijwel niets gebeurd en zijn we alleen maar achteruit geboerd.' gevraagd. Mogen wij niet meepra ten en meedenken?' Grootgrondbezitters In 2004 deed Witte een boekje open over de vele knelpunten, waardoor het voor de schapenhouders in het Hogeberg steeds moeilijker wordt. in dit gebied de grootgrondbezit ters. Sinds jaar en dag grazen er hier schapen, ook 's winters. En al een jaar of vijftien gebruik ik in het najaar het grasland van de Apo theek dat Piet van de Star voor mijn schapen die 's winters de pluk ken kaalvreten die zijn koeien laten de herinrichting van Waalenburg tot natuurgebeid is beloofd dat daar door natuurgebieden elders op het eiland aan hun natuurbestemming zouden worden onttrokken. Maar hier op de Hogeberg zie je steeds meer agrarisch land dat verruigt, dat zo ongeveer uit de productie is gehaald. Is Waalenburg weer zo'n loze belofte?' Verdeling grond Witte pleit ervoor de beheerscon tracten aan te passen. 'We verkeren nu in een nadelige positie. Zeker met de concurrentie uit Groot-Brit- tannië is er voor ons zo met te boe- In de schuur aan het Doolhof wordt het ene na het andere lammetje geboren. Echte Texelaars, blakend van gezondheid. Maar successen uit het verleden, bieden - zeker in de schapenhouderij - geen garantie voor de toekomst. Witte: 'Als we schapen op de Hogeberg willen houden, dan moet het roer om. Want zoals het nu gaat. zit er voor de komende generatie geen toe komst in.' De frustraties zijn hoog opgelo pen. 'In opdracht van de Stichting Duurzaam Texel heeft Jan Buis in 2004 onderzoek gedaan naar de toekomstmogelijkheden voor scha penhouders in het Hogeberggebied. We zijn toen allemaal met de billen bloot gegaan. Met onze cijfers heeft hij de zaak doorgerekend. De uit komst was dat. willen we hier een boterham kunnen verdienen, we niet zoals nu pacht moeten betalen, maar per hectare een beheersver goeding nodig hebben Maar dat rapport, dat ongetwijfeld veel geld heeft gekost, is in de la verdwenen, er is niets mee gedaan. Nu lees ik in de krant dat de ILG-gebiedscom- missie Texel een nieuw onderzoek wil starten naar de mogelijkheden voor de schapenhouderij in het Hogeberggebied en dat daarvoor contact is gezocht met een advies bureau voor landschapsontwikke ling. Maar het gekke is dat wij, de schapenhouders die hier al gene raties lang hun werk doen. niets is Onlangs werd op de boerderij van Hans Witte een vierling geboren. Maar ook op de Hogeberg geldt: successen uit het verleden zijn echter geen garantie voor de toekomst. foto Hen* v» wp see*»»* rtt* Over de beperkingen van het grond gebruik, waardoor de bedrijfsvoe ring wordt bemoeilijkt, uitsluiting van het kamperen bij de boer, de te lage vergoeding voor het tuinwal- lenbeheer en de onrechtvaardige verdeling van de grond. 'Ik heb na dat artikel in de krant veel bijval gekregen, maar toch is er nog maar weinig verbeterd. Integendeel. Het is nog erger geworden. Natuurmo numenten en Staatsbosbeheer zijn staan. Dat naweiden is een nuttige cultuurmaatregel, want daardoor hoefden mijn schapen in de winter niet op mijn eigen land, waardoor de ziektedruk daalt. Maar nadat Natuurmonumenten dat eerst op vijf hectare grasland heeft verboden, mag ik nu ook de andere vijf hectare van Piet geen vee meer inscharen. Daardoor moet ik uitwijken naar het eigen land. met alle nadelige gevol gen van dien. Bedenk wel dat bij ren. Nieuwe contracten moeten ons ruimere mogelijkheden voor onder meer bemesting geven. We hebben het hier immers over een cultuurge bied, niet over een natuurgebied. Heel Texel wil dat hier schapen gra zen, dan moet het beheer daar wel op worden afgestemd.' Een ander gegeven waarover Wit te en andere schapenhouders niet zijn te spreken, is de verdeling van de grond in het gebied Het is in

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 7