'Op Texel blijven zou niet goed zijn voor mijn gezondheid' Plaatselijke middenstanders presenteerden zich meer dan eens TEXELSE g coyRANT TESO-directeur neemt welbewust even afstand Handelstentoonstelling, Temito en Oosterend Present Tentoonstelling A.H.T. VRIJDAG 7 MAART 2008 Officieel is hij in loondienst tot 1 mei. Maar om zijn opvolger niet voor de voeten te lopen, heeft Rob Wortel het directie kantoor van TESO deze week ontruimd en is hij alvast voor zichtig begonnen afscheid te nemen. 'We hebben een paar gesprekken om mijn werk over te dragen. Daar hebben we ongeveer drie middagen voor nodig, het is niet nodig nog twee maanden samen op één kantoor te zitten. Dat zou niet gezond zijn. En TESO is geen multinational, waar werk is voor twee directeuren.' Een afscheidsinterview met Rob Wortel (55) is geen enerverende gebeurtenis. Daarvoor is de ver trekkende TESO-directeur een te vriendelijke, aimabele man. In de onlangs verschenen aflevering van aandeelhouderskrant TESO Jour naal worden negen collega's en andere relaties naar hun mening over hem gevraagd en ook daaruit komt hij naar voren als een bijzon der gewaardeerde persoon. 'Hij kan eerst geduldig luisteren, de situ atie analyseren en dan een advies uitbrengen. Als hij wat zegt, dan is het ook zeker de moeite waard om daarover na te denken', meldt Martin Warnaar, ex-directeur van De Krim. 'Ik heb hem nog nooit kwaad of onredelijk gezien. Zelfs niet als er iets mis ging tijdens de bouw van de Dokter Wagemaker en dat is toch een schip van 37.6 miljoen euro. Hij bleef altijd rustig, scherp en alert', laat Rint de Vries, voormalig hoofd van de technische dienst van TESO, optekenen. Directieassistente Vera Graaf vertelt dat Wortel 'veeleisend' is, maar ook 'erg complimenteus en vergevingsgezind'. In haar enige kanttekening vertelt ze dat hij werk en privé 'strikt gescheiden' hield en een puzzeltocht van de collega's van kantoor oversloeg omdat hij 'verhinderd' was, terwijl iedereen wist dat hij 'gewoon een hekel' aan fietsen heeft. Maar ook dat nuan ceert ze: 'Het siert hem dat hij die dag Wel bij de afsluitende barbecue was.' Een iets minder rooskleurig beeld komt alleen van Casper Vermeulen van Damen Shipyard, de bouwer van de Dokter Wagemaker. Vol gens Vermeulen hield Wortel zijn zakenpartners te allen tijde aan het contract. 'Maar tijdens de bouw van een dergelijk groot schip kom je nu eenmaal wel eens in een situatie terecht waarin wij het noodzake lijk achtten om van de gemaakte afspraken af te wijken. In dat soort gevallen wees Rob direct naar het contract. Daarin kan hij echt keihard zijn en dat heeft er wél eens toe geleid dat ik me oprecht afvroeg of er nog wel toekomst in onze samenwerking zat.' Ook Vermeu- lens eindoordeel is echter positief: 'Uiteindelijk is het allemaal goed gekomen en ik moet zeggen dat ik in de loop der tijd voor de mens Rob Wortel enorm veel waardering heb gekregen. Natuurlijk is het niet zo dat we nu elk weekend samen op Texel zitten, maar het is gewoon een heel prettige vent.' Ook volgens eigen zeggen heeft Wortel geen zware conflicten beleefd. De sfeer binnen TESO karakteriseert hij als 'betrokken'. 'Je kunt altijd een beroep op elkaar doen, iedereen ziet het belang van de onderneming. Als het een keer plotseling druk wordt en we beslui ten een extra boot in te zetten, dan laat iedereen zijn gebakje op de verjaardag staan en is binnen een kwartier op de haven. Natuurlijk is er wel kritiek, overal is wel eens wat. Maar het is altijd kritiek vanuit betrokkenheid. Als het gaat om het belang van de onderneming, dan is dat prima en moet je er iets mee doen. Ik zou dat niet eens kritiek, maar liever verbetenngsideeën noe men.' Hij lacht: 'Ja, dat is eigenlijk wel een mooi woord: verbeterings idee.' Na even nadenken: 'En wat is kri tiek? Ik ben een gelijkmatig mens. Als kritiek terecht is, dan moet ik er wat mee doen. Het is net als met mijn kinderen. Als die zeiden papa, je bent te streng en ze konden dat goed beargumenteren, dan moest ik mijn houding misschien bijsturen. Maar ontbreekt het aan argumen ten, dan vergeet ik kritiek net zo snel. Daar ben ik misschien wel wat laconiek in.' Verhalen dat er bij TESO een kloof is tussen directie en werkvloer, nuan ceert hij direct. 'Dat gevoel is van alle tijden en van alle bedrijven. Ik heb wel eens gehoord: we zien je weinig op de boot. Dat kan, ik heb het soms te druk om veel mee te varen. Maar een andere keer hoor je: daar heb je hem weer. Dat hou je altijd. Je kunt niet elke dag naast elkaar staan en het altijd met elkaar eens zijn. De onderneming moet nu eenmaal geleid worden. Dat zie je ook bij CAO-onderhandelingen. Daann heeft iedereen zijn eigen rol. Misschien vinden de medewerkers mij soms gierig en ik hen hebzuch tig. Dat is nu eenmaal het proces. Maar de sfeer moet goed zijn en naar mijn idee is ook de sfeer goed. Met als resultaat dat de dienstver lening goed is. Want daar gaat het uiteindelijk allemaal om.' Op de vraag wat zijn grootste teleur stelling van de afgelopen veertien jaar is, moet hij het antwoord schul dig blijven. 'Dat de Molengat vorig jaar tegen de fuik voer, waardoor de dienst moest worden gestaakt, was heel vervelend. Maar dat was niet teleurstellend, zoiets kan gebeuren. TESO is een mooi bedrijf en Texel is een prachtig eiland, met aar dige mensen. Het is eerder leuker geworden dan verwacht. Ik had er vooraf niet zo'n helder beeld van, maar toen ik me voor mijn sollicita tie inlas, kreeg ik het idee dat er wel eens scherp op TESO gereageerd werd. Dat is niet gebleken. Mijn ervaring is dat de soep nooit zo heet gegeten wordt als dat hij wordt opgediend. Ik kijk terug op een heel mooie tijd.' Ook de technische storing die de Dokter Wagemaker een paar weken geleden trof, heeft de vertrekkend direc teur niet uit zijn evenwicht gebracht. 'Het was een niet geplande afvaart. We hadden net groot onderhoud gehad en normaal test je een schip dan eerst uitgebreid op het Marsdiep. Omdat het plotse ling erg druk werd, besloten we de Dokter Wagemaker al eerder in te zetten. Maar er was met zoveel aan de hand. Als die slepers van de mari ne er niet waren geweest, hadden we het anker uitge gooid.' Dat de nu bijna drie jaar oude Dokter Wagemaker wel erg vaak pech heeft, is een beeld dat Wortel bestrijdt. Sceptici roepen in herinne ring dat het schip bij zijn eer ste aankomst op 't Horntje niet in de fuik paste, doordat het hekwerk op het voetgan- gersdek te ver uitstak, en dat het later wegens aller lei onvolkomenheden eerst een paar weken terug naar de werf moest. 'Wie zo'n bestelling plaatst, loopt altijd bepaalde risico's. Het schip is op maat gemaakt, precies naar onze wensen. Het is niet het laatste model Fiat Punto waarvan er duizenden zijn gemaakt. Eigenlijk is er maar heel weinig stuk gegaan. Er zit heel veel op zo'n schip en dat betekent ook dat er heel veel stuk kan gaan. Ik denk dat we niet vaker dan tien keer een probleempje heb ben gehad.' Gevraagd naar zijn grootste verdienste, is het even stil. 'Dat is moeilijk te zeggen van jezelf. Eigenlijk moeten anderen dat doen. Maar als het dan toch moet, dan noem ik de transparantie. En dat we meer worden gedra gen in de lokale omgeving. In combinatie met vrij vervoer voor aandeelhouders. Sinds de instelling daarvan zijn zij in getal gestegen van 1700 naar ruim 3000. Daarmee zijn we terug bij wat TESO zou moe ten zijn: een gebruikersorganisatie.' De transparantie uit zich op verschil lende manieren. 'De belangrijkste zijn de presentaties bij de aandeel houdersvergaderingen, waarin we onze plannen ontvouwen. Dat doen we al vroegtijdig. De nieuwe boot is in 2005 gekomen, maar al in 1998 zijn we begonnen daarover uitleg te geven. Ook over onze financiële bestuurders uit elk besluit te toet- situatie zijn we heel open. En wie sen of Texel daar unieker van wordt, vragen stelt, ook buiten de vergade- Hij kreeg er applaus voor, maar cri- ring om, krijgt een beargumenteerd tici meenden dat Wortel zijn mond antwoord.' Veelbesproken in de laatste aan deelhoudersvergadering was de constatering van Wortel dat Texel er in veel opzichten de laatste jaren niet 'unieker' op is geworden, waarbij hij het parkeerbeleid, woningbouw, de komst van landelijke winkelketens en de sluitingstijden als negatieve voorbeelden noemde.. 'Uniciteit is voor Texel de sleutel voor succes. Als Texel net zo wordt als Purme- rend, dan verliezen we de slag om het toerisme', daagde hij de Texelse wel eerder had mogen opendoen. Een onterecht verwijt, vindt hij zelf. 'Ik heb het nu al bij drie aandeel houdersvergaderingen gezegd. En misschien wel vaker, maar dat was dan tussen, de bedrijven door, in plaats van als apart agendapunt. Misschien ben ik inderdaad te laat, dat zou kunnen, maar dan is het niet eerder in me opgekomen.' Wortel was enkele jaren geleden êén van de initiatiefnemers van het Toeristisch Kennis Instituut, dat de gemeente gevraagd en ongevraagd adviseert over allerlei ontwikkelin gen die het toerisme op het eiland kunnen stimuleren dan wel bedrei gen. Nog steeds is hij zeer overtuigd van het nut van deze organisatie. 'Zeventig procent van ons inkomen wordt door de toeristen gegenereerd. Als zij op een gegeven moment wegblij ven, omdat ze het hier niet aantrekkelijk genoeg meer vinden, merken we dat direct in onze portemon nee. Ook wij, als TESO. Dat is een zakelijk argument voor mij om in zo'n insti tuut te participeren. Onze boten hebben een bepaal de omvang, gebouwd op basis van de prognoses van de vervoerscijfers. Als die boten leeg blijven, hebben we een groot probleem. Om ervoor te zorgen dat de toe risten blijven komen, moetje uniek zijn, net even anders dan elders. Dat betekent niet dat we in een museum moeten leven, waar niets meer mag. We moeten mee in de tijd en we moeten ook prettig kunnen leven. Maar als het hier daardoor te veel op, bijvoorbeeld, Heerhu- gowaard gaat lijken, gooien we onze eigen glazen in.' Het kennisinstituut is een geëigend orgaan om naar 'processen' te kijken. 'Om te beginnen moeten we vaststellen waar we als Texel over twintig jaar wil len zijn. Pas daarna kun je kijken welke ontwikkelin gen daarbij horen. Vergelijk het met het bouwen van een boot. Daarvoor stel je eerst vast wat voor boot het moet zijn en daarna het programma van eisen.' Wat Wortel betreft, gaat het om de hoofdlijnen - ruimtelijke ordening, detailhandel, het soort slaapplaatsen - en moet er weliswaar ruimte zijn om 'bij te sturen', maar gaat het er uiteindelijk om het doel te bereiken. Over het functioneren van het Toeristisch Kennis Insti tuut is Wortel redelijk posi tief. 'iedereen heeft zijn •röevrkn) eigen achterban, waardoor je het niet altijd met elkaar eens kunt zijn. De kunst is dat je kiest in het belang van de grote gemene deler. Zonder keuzes krijgen we chaos, in dit geval een onduidelijk toenstisch product. Probleem is dat het moeilijk is je voor te stellen dat het ooit minder wordt, omdat het zo lang goed is gegaan. De besluitvor ming is soms teleurstellend, maar er wordt in ieder geval geluisterd. Zoals in de kwestie rond de sluitingstijden. Dat is een goede discussie, waar bij nu veel meer aandacht wordt besteed aan de vraag wat we als Texel willen zijn. Als de uitkomst niet helemaal is zoals we willen, moeten we niet gefrustreerd raken, maar blij zijn dat er in ieder geval wordt gedis cussieerd.' Nog anderhalve maand en dan zul len zijn dagelijkse zorgen over aller lei Texelse aangelegenheden tot het verleden behoren. Daags na zijn afscheidsreceptie op woensdag 23 april gaan Wortel en echtgenote Christa per zeilboot op wereldreis. Hun nieuwe thuisbasis wordt Gozo (bij Malta), waar het echtpaar een appartement heeft gekocht. Van daaruit willen ze in etappes de wereldzeeën verkennen. Het varen noemt hij 'een droom', de keuze voor Gozo heeft vooral praktische kanten. 'Ik ben weliswaar direc teur en geen eigenaar, maar TESO voelt als mijn eigen bedrijf. Dat blijft waarschijnlijk zo als ik geen afstand neem, want ik kan er niet om heen. Ik ga met de boot, lees erover in de krant. Op Texel blijven zou niet goed zijn voor mijn gezondheid, ik moet het even loslaten. Ik draag het over aan Kees (de Waal. red.) en hij gaat het goed doen. Geen twijfel over, maar ik ga er niet naast zitten.' Vol enthousiast beschrijft Wortel het schoons van Gozo. 'Ik houd van de buitenlucht, ben het liefst tachtig procent van de tijd buiten. Dat is daar heel goed mogelijk. Gozo is een prachtig eiland, dat we een paar jaar geleden hebben leren kennen. Nee. toen voeren die oude TESO- boten er niet meer. Het is er heel vriendelijk en veilig. Niemand doet er zijn huisdeur op slot. De onderlinge contacten zijn er uitstekend, ook ten opzichte van mensen zoals wij, die er niet vandaan komen. Je maakt zo weer vrienden en vriendinnen. Het water is er helder, je kunt er prachtig in snorkelen, bij een temperatuur van 26 graden. Wat wil je nog meer? Komt nog bij dat de levenskosten er lager liggen.' Hij lacht: 'En dat is natuurlijk plezierig, want als ik stop met werken, komt er minder geld binnen.' Hun plannen gelden voorlopig voor vijf jaar, daarna kijken ze verder. Een belangrijke rol in hun overwegingen zullen dan ook hun drie (volwas sen) dochters en twee kleinkinderen spelen. 'Zij vinden het jammer dat ze hun ouderlijk huis op Texel kwijt raken. Maar ze begrijpen het ook wel.' Mochten de Wortels besluiten terug te keren, dan is de kans groot dat ze op Texel een huis zoeken. 'In Nederland zou ik nergens anders wil len wonen. Texel is één van de mooi ste plaatsen in het land, de sfeer is er prima en we kennen hier natuurlijk al veel mensen. Ik heb nog geen idee wat ik dan ga doen, maar in ieder geval niet achter de geraniums zit ten. Het klinkt een beetje geitenwol- lensokkenachtig, maar misschien ga ik wel iets in het ontwikkelingswerk doen. Dat lijkt me leuk, bovendien help je er mensen mee. Ach, er is genoeg te doen in deze wereld.' Joop Rommets vooruitblik op Dag van de TexelseOndernemer Zo nu en dan, en zeer onregel matig, voelen Texelse bedrijven zich geroepen zich gezamenlijk te presenteren. Om aandacht te vragen voor het eigen product, om het publiek te wijzen op de mogelijkheden die het eiland biedt of gewoon 'om goede zaken te doen'. In het archief van de Texel se Courant zijn drie van dergelijke tentoonstellingen terug te vinden die meer dan gemiddeld de aan dacht trokken. Opvallend is dat de eerste gezamen lijke tentoonstelling van de plaatse lijke middenstand, de Algemeene Handelstentoonstelling Texel (AHT) in februari 1927, een initiatief was van een overkanter, 'de heer Bern. J. Cohen uit Amsterdam'. Aan de voor avond van de grootse tentoonstel ling neemt een verslaggever van de Texelse Courant een kijkje. 'Onder gebracht in hotel Texel bleken zelfs de groote zaal met eetzaal en serre niet voldoende plaatsruimte te bie den en moest ook het tooneel voor de A.H.T. worden ingericht. Zelfs werd vóór het gebouw, nog binnen het hek, een speciaal getimmerte neergezet om toch geen exposant teleur te moeten stellen.' De enorme belangstelling was wellicht ook te danken aan de komst van de elec- triciteit en de nieuwe mogelijkhe den die dit bood. 'Waar de electri- ficatie van onze gemeente voor de deur staat, die zooveel pennen in beroering heeft gebracht, en ook door de middenstandsvereeniging niet gunstig beoordeeld is, meen ik toch dat juist met het oog hierop de tentoonstelling voor menig Texelaar een openbaring zal zijn', zei loco burgemeester R.P. Keijser in zijn openingswoord. 'Daar toch zal, naar ik mij voorstel, kunnen blijken, dat de electrische energie, behalve voor verlichtingsdoeleinden, ook op veler lei ander gebied aangewend kan worden, tot heil van het algemeen belang en ter vergemakkelijking van onze dagelijksche werkzaamheden, zoowel voor onze huisvrouwen als in onze bedrijven.' Veel electrische apparaten dus op deze eerste gezamenlijk tentoonstel ling. Dat begint al gelijk bij binnen komst, waar Dros' Ingenieursbureau 'een rijke collectie' elektrische appa raten tentoonstelt. Overigens trof de bezoeker Dros al eerder, die buiten het hotel 'aandacht [vroeg] voor zijn afdeelmg auto's en motoren'. De tweede stand was die van de firma A. Plaatsman met 'tabak, sigaren en sigaretten in meer of minder luxe verpakking, leder, die voor hooger bedrag dan 50 c. hier besteedt, krijgt een pakje Van Nelle's rooktabak op de koop toe', schrijft de verslagge ver. Overigens bedroeg de toegang tot de tentoonstelling ook al 40 cent, dus menigeen zal deze aanbieding hebben overgeslagen. Rondlopend over de AHT in hotel Texel treft de bezoeker verder ach tereenvolgens de fa. Fr. Zegel Kz. uit Oudeschild met allerhande gereed schap, wasmachines, voederbakken en bedden en de grossiers Scholten en Pijper in wasmachines. 'Naar u zult opmerken, kan een der machi nes zoowel met gas, als met kolen verwarmd worden. Natuurlijk wordt zij door middel van een electro motor in werking gesteld, al is dit niet noodzakelijk.' De heer G. Smidt vraag aandacht voor muziekinstrumenten, 'speciaal voor de Columbia Grafonola' en 'een Amsterdamse firma' exposeert schil derijen. De firma P. Bakker toont ijzerwaren en D. van Deventer 'wist met keurige bloemen van allerlei slag in overvloed van kleur een frissche en aantrekkelijke uitstalling gereed te brengen'. Naast Verschure's Margari- nefabrieken uit Amsterdam verkoopt de firma A. Kikkert en Zoon 'iwano- witsch-nougat en -vruchten' en de firma Vlessing kousen, kanten kleed jes en 'inzinkbare naaimachines'. De heer Mittelhauser toont 'electrische standers iedere concurrentie door het Vasteland het hoofd kunnen bie den'. Dat de Texelse middenstand daar heel goed toe in staat waren, blijkt uit het verslag in de krant van 10 okto ber. Onder de wat cryptische kop 'Als de koopkracht van het publiek verlichtings-, kook- en verwarmings- de geestkracht van de eilandelijke apparaten' en 'diverse genees-, ver- middenstanders evenaart zal het sterkings- en voorbehoedmiddelen vormen de hoofdschotel van de stand der fa. T. Buijs'. In het midden van de grote zaal heeft de heer E. Boekei zijn 'rijwielen en melkontroo- mers' opgesteld en in de serre trekt de stand van Dros' Advocaatfabriek het meest de aandacht. A. van der Vis verkoopt fruit en delicatessen en bakker Bremer brood, koek, biscuit en gebak. De 'fotografische kunst is vertegenwoordigd door de fa. Sibo' en de heer F. van Heerwaarden 'komt voor de dag met een collectie brand- wielherstellers.' Ook de betonfabriek van J.C. Rab in Brandstoffen en Bouwmaterialen is prominent aan wezig met 'stalramen, ramen voor woningen, buizen, tegels van 50 tot 10 cm diameter, trottoirtegels en trottoirbanden.' Speciale lof is er voor de voorwerpen van asbest. een goot van asbest behoeft men niet te verven, verteert niet, groeit met aan.' Mensen die minder met wederop bouw bezig waren, konden terecht in de stand van mevrouw W.J. de Waal- Koning, waar 'prachtige dameskof fers met zijdevoering' te zien waren. 'Emigranten kunnen hier hun koffer uitzoeken', meldt de verslaggever. Maar niet alleen emigratie, ook toe- waarachtig wel gaan!' worden alle risme kwam in beeld. De VW liet in 25 standhouders uitgebreid belicht, haar stand zien hoeveel geld de toe- Het verslag neemt dan ook vrij- rist op het Gouden Boltje brengt en wel de hele voorpagina in beslag, wie daar allemaal van profiteren. 'Het In lovende bewoordingen laat de zou daarom prettig zijn als een ieder verslaggever zich uit over de ten- ook de vereniging, die dit toerisme toonstelling in Casino. Standhou- stimuleert, steunt', meldde de op de ders waren dan ook tot het uiterste stand verstrekte brochure. gegaan om indruk te maken. Zo probeerde bij Goederenhandel Ph. Vlessing een 900 kilo zware wals een Epedamatras tot moes te rijden. 'De zware machine gaat duizend en één maal over die matras, maar zodra De Temito, de Texelse Middenstands Tentoonstelling, werd een groot suc ces en werd drie jaar later, in 1954 herhaald. Tijdens de ledenvergade ring van de Middenstandsvereniging kasten en -kisten'. Aan het eind van de wals voorbij is, veert hij weer in van 1956 bleek dat de tentoonstel- het rondje staan de fa. Jb. Dekker met dames- en herenmode en de fa. Sluijs met 'voederartikelen'. Tot slot bevindt zich 'in een speciaal vertrek' de gemeentelijke zeevaartschool. Niettegenstaande het succes dat deze eerste gezamenlijke tentoon stelling was, duurde het vele jaren voor de middenstand zich geroepen voelde zich nogmaals zo uitgebreid te presenteren. Pas in 1951 kondig de de Texelse Courant een tweede grote middenstandstentoonstelling aan, de Temito, die van 8 tot en met 13 oktober werd gehouden. 'Het doel er van is het publiek ervan te overtuigen, dat de Texelse Midden- alle kracht op.' Zwaar geschut liet ook J. Witvliet Azn's Reparatiebedrijf ling aan eigen succes ten onder dreigde te gaan, want geen locatie Onze stand zal voor u van belang zijn. Zl» nadere aankondiging t Ph. VLESSING DEN BURG. zien, met een in eigen werkplaats gemaakt hydraulische pers met een drukvermogen van 12.000 kilo. 'Een practisch werktuig voor alle kleine werkplaatsen zoals garages, auto bedrijven en wellicht ook voor rij- bleek groot genoeg om alle stand houders te herbergen. 'Het zalen- probleem op Texel wordt urgent. Waarschijnlijk zal de oplossing in een grote tent, of enige tenten moeten worden gezocht. Misschien biedt het park daartoe voldoende ruimte.' De krant meldt niet hoe het afliep. Wel wordt in januari 1957 in de agenda vermeld dat van 6 tot met 11 mei 'in Den Burg' de Temito III wordt gehouden. Een derde grote tentoonstelling, die zich met name richtte op Ooste- render ondernemers, werd gehou den in augustus 1959. 'Het feest zal worden gevierd onder het motto Oosterend Present', meldt de krant in een aankondiging in april, als het (voorlopige) programma optredens belooft van verschillende verenigin gen, volksfeesten en een puzzelrit met auto's en motoren. Maar het hart van het feest is toch wel de 'enorme tent' die de middenstanders oprichtten op het land 'grenzend aan de Julianastraat (nu de Oranjestraat, red.)' 'Middenstanders, alle lof voor uw stands', concludeert de verslag gever van de Texelse Courant na een ronde door de tentoonstellingstent, waar duizenden bezoekers werden begroet. De meest opvallende stand was (volgens de krant) wel die van C. Timmer, Sigarenmagazijn De Lui fel. Daarin was de hele winkelpui nagebouwd. 'Als er een jury voor de origineelste stand had rondgelo pen, dan zou zeker de heer Timmer een beste kans hebben gemaakt', schrijft de krant. Veel lof was er ook voor de vissers van de Visserijvereni ging. 'Wat de stoere vissers hebben gedaan voor het slagen van dit drie daags feest in Oosterend, is op een hele pagina niet weer te geven Hulde voor deze mannen, die weten wat eendracht vermag!' Maar het is niet zo dat de andere stands er karig van af komen. De verslaggever loopt kriskras door de tentoonstellingstent en geeft daarmee een goede indruk van het gebodene. Buiten de Coöperatieve Boerenleenbank, de Coöperatieve Aankoopvereniging Texel en de fa. J. van Beelen uit IJmuiden. overigens allemaal Oosterend middenstanders. De bakkers P. Dros Gzn., F. Blom en Timmer's Bakkerij, de kruideniers A. Timmer, C. Medema en C. de Jong Zoon, de bouwbedrijven Vermeulen, Gebr Timmer en de fa. Drijver, slager S.P Dros, groenteboer K. Burger, schilder C. Bremer, (met Bremer juni or in de foto-afdeling) en melkboer 'de heer en mevrouw Trap'. Daar naast woninginrichter P.S. Kuiper Zoon, de manufacturenhandel van P. Bosma, souvenirs van de Gezusters Bas en S. Rentenaar (een van de drij vende krachten achter het feest) met kachels, wasmachines en artikelen van Tornado. 'Oosterend', besluit de krant het verslag van de festiviteiten, 'heeft laten zien dat het een dorp is dat leeft en zich kan uiten op een waarlijk grootse manier'. Na de voorlaatste avond CASINO b Jaap van Klaas was er vol vanl (Maar niet alleen van de Temito)

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 8