Burgemeester bezorgd naar ziekenhuisleiding 'Combinaties die je thuis niet maakt' Cjrocn ^wartrjexels in het harL, HVC ziet af van koop zesduizend aandelen Gemini: fusie biedt betere zorg Arie Dijker vindt eerste kievitsei Gemini Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave ve v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 1,10 OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12258 VRIJDAG 14 MAART 2008 tot schaalvoordelen, waarmee een steviger basis wordt gelegd voor de continuïteit van de basiszorg van het Gemini Ziekenhuis en de mogelijk heid ontstaat het MCA te bouwen tot een "center of excellence" voor de topklinische zorg.' Veel reacties na oproep tot actie De oproep van Wim de Porto om tegen de voorgenomen fusie van de ziekenhuizen in Den Helder en Alkmaar in actie te komen, is niet zonder resultaat gebleven. In een woensdagavond verspreid persbe richt meldt de inwoner van Den Burg op dat moment al ongeveer tachtig telefoontjes en zestig e-mails te hebben gehad. Op twee na betrof het reacties van tegenstanders van een fusie. De Porto concludeert ook dat 'men op Texel met op de hoogte was'. Hij meldt inmiddels contact te hebben gezocht met de cliën tenraad van het Gemini Ziekenhuis, die reageerde met de mededeling 'nauw betrokken' te zijn bij de acti viteiten rond de samenwerking met het MCA. Een door De Porto aan de cliëntenraad gerichte brief wordt in de 'groepsvergadering' van 27 maart besproken. Schouwmeesters van het hoog heemraadschap controleren in februari 2009 de afmetingen van de sloten. Eigenaren van grond die aan een sloot grenst, ontvangen deze week een brief waarin ze wor den opgeroepen het noodzakelijke onderhoud aan hun sloot te plegen. De baggerschouw vindt eens in de zeven jaar plaats, de hoofdwaterlo pen werden in 2007 uitgebaggerd. TEXELSE ^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Gemeente Texel Gewijzigde openingstijden Van vrijdag 21 maart tot en met maandag 24 maart is het gemeentehuis de hele dag gesloten. Voor storingen en calamiteiten in riolering e.d. kunt u het nummer van de servicebalie (362111) bellen. Dan wordt u automatisch doorverbonden met de storingsdienst. Routewijziging ophalen huis- en bedrijfsafval Het huisvuil van vrijdag 21 maart wordt op woensdag 19 maart opgehaald. Het bedrijfsafval van vrijdag 21 maart wordt op donderdag 20 maart opgehaald. Het huisvuil van maandag 24 maart (2e Paasdag) wordt op woensdag 26 maart opgehaald. Het bedrijfsafval van maandag 24 maart wordt op dinsdag 25 maart opgehaald. Zet uw bak 's morgens vroeg aan de straat, de wagens rijden een andere route waardoor het tijdstip waarop de bak wordt geledigd kan afwijken. Grof Vuil Op dinsdag 25 maart wordt geen grofvuil opgehaald. De verkoop van zesduizend aan delen TexelEnergie aan één orga nisatie is van de baan. De Huis- vuilcentrale in Alkmaar was de tot nu toe onbekend gebleven partij die interesse in zo'n grote hoe veelheid aandelen tegelijk had getoond. Dat heeft TexelEnergie gisteren bekendgemaakt. De HVC, van wie TexelEnergie vanaf volgend maand groene stroom betrekt, wilde met de aankoop de coöperatie een investeringsvermogen van drie ton garanderen. Volgens president commissaris Rikus Kieft is dat niet meer nodig, omdat Texelaars inmid dels meer dan vierduizend aandelen hebben gekocht. Dat is veel meer dan in het begin werd verwacht. De HVC koopt nu 500 aandelen, statu tair het maximaal toegestane aantal voor één partij. Kieft: 'We zijn gezamenlijk tot de conclusie gekomen dat het niet meer nodig was dat de HVC zoveel aandelen zou kopen. We zijn er wel erg blij mee dat zij bereid waren zover te gaan. Dat heeft ons steun in de rug gegeven en daardoor hebben we het ook aangedurfd de sprong echt te wagen." De HVC is zeer geïnteresseerd in TexelEnergie, mede omdat het de eerste niet- Sterren en crew 'Zomerhitte' in Cinema Texel De film Zomerhitte, gebaseerd op het gelijknamige boek van Jan Wolkers, beleeft woensdag 19 maart een zogeheten voor première in Cinema Texel. Dat gebeurt op initiatief van eigenaar Frits Nieuwenhuizen, die vond dat de film het eerst te zien moest zijn op het eiland waar hij groten deels is opgenomen. gemeentelijke organisatie is waar aan ze stroom levert. Het is ook de eerste energiecoöperatie die is opgericht sinds de liberalisering van de Energiewet. De zesduizend aandelen komen nu beschikbaar voor Texelaars. Texe- Energie zegt te hopen zo de vrees weg te nemen dat er te weinig aan delen voor Texelaars zouden zijn.' In totaal heeft de energiecoöperatie 13.500 exemplaren laten maken, zodat er in principe voor elke Texe laar een aandeel is. 'We hopen ook dat ze zoveel mogelijk op Texel blijven.' De HVC wil TexelEnergie in de toekomst ondersteunen bij concrete energieprojecten. 'Daar over worden per project afspraken gemaakt. Deze samenwerking sluit samenwerking met andere partners uiteraard niet uit.' TexelEnergie onderzoekt onder meer of via zonne-energie, biover- gisting, getijdenenergie en het gebruik van de warmwaterbei bij De Cocksdorp duurzame energie voor Texel kan worden opgewekt. Voor zonne-energie wordt binnenkort een gesprek met enkele partijen gehou den. Daarbij wordt rekening gehou den met subsidies die de overheid vanaf juli aan particulieren verstrekt voor zonne-energie. die zijn allemaal bezet. Samen met Aris van Zeijlen (die assisteerde bij de casting, red.) ga ik nog bekijken wie er herkenbaar in beeld zijn. Zij krijgen een vrijkaartje voor één van de reguliere voorstellingen', vertelt Nieuwenhuizen. Overigens heeft de bioscoopeige naar het inmiddels zo druk met zijn nieuwe bedrijf in Schagen, dat hij Heino Huizing (voorheen van De Lindeboom) heeft aangetrokken als bedrijfsleider voor Cinema Texel. Huizing doet zijn werk in samenwer king met Marijn Jedema. Openingstijden Politie, taxi- en horecaondernemers, bewoners van De Koog en uitgaand publiek hadden er lang naar uitge keken, maar de gemeenteraad kon hen dinsdag nog geen uitsluitsel bieden over de nieuwe regeling voor de openingstijden. Na bijna een uur ideeën uitwisselen werd besloten een nieuwe vergadering uit te schrij ven voor 1 april. Pagina 5 m Bremakker In 2008 zou eigenlijk elk bedrijf duurzaam moeten ondernemen, ledereen weet dat het belangnjk is zuinig om te gaan met bijvoorbeeld gas. water en energie. Dat zegt de familie Koning van De Bremak ker, genomineerd voor de Texelse Ondernemersprijs 2007. Pagina 11 Met de bus naar Rijdende Rechter Wie woensdag 19 maart in de stu dio in Zaandam de uitspraak van de Rijdende Rechter wil bijwonen in de kwestie rond de ontvoerde con certvleugel, kan gebruik maken van een bus van Texeltours. Het bedrijf biedt dit aan voor een sterk geredu ceerde prijs. Bij een volle bus zijn de kosten voor de heen- en terugreis per persoon rond €5,-. 'We willen graag meewerken want het zou leuk zijn als er straks een zaal vol Texelaars bij de opname van de uitspraak is. Dat programma trekt meer dan een miljoen kijkers, dus het is mooie promotie voor het eiland', zegt Marcel Slikker van Texeltours. De bus vertrekt om 10.30 uur van de Elemert in Den Burg. De bedoeling is daar om 17.00 uur weer terug te zijn De nt gaat alleen door bij voldoen de belangstelling. Wie mee wil, moet zich daarom uiterlijk maandag 18.00 uur aanmelden bij het bestuur van de Stichting Concertvleugel, telefoon 317266 of 06-53733382 of via e-mail harrydegraaf@tele2.nl Baggerschouw De feestelijke vertoning, die wordt gecombineerd met de heropening van de verbouwde bioscoop, wordt bijgewoond door de belangrijkste medewerkers. Regisseur Monique van de Ven en haar echtgenoot Edwin de Vries hebben al toege zegd er te zijn. Dat geldt even eens voor hoofdrolspeler Waldemar Torenstra. Zijn tegenspeelster en levenspartner Sophie Hilbrand komt waarschijnlijk ook. maar houdt nog een slag om de arm. De andere bezoekers zijn geno digden. Een deel bestaat uit (zaken)relaties van de eigenaar en medewerkers van de bedrijven die de verbouw van de bioscoop heb ben gerealiseerd, de anderen zijn de Texelse leden van de crew, Texe laars die achter de schermen heb ben mèegewerkt aan Zomerhitte. Onder hen niet de figuranten. 'Ik heb helaas maar 150 stoelen en Natura 2000 Binnen twee weken moet ik mijn al jaren bestaand, dus historisch, medegebruik in de Texelse natuur doorgeven op dat emailadres van Natura 2000. En daar zie ik een beetje tegen op. Zo jat ik mijn hele leven al hout uit het bos, in de nacht, met zo'n opleggertje achter de auto. Ik dacht altijd dat het niet mocht, maar ik zal het ze nu maar zeggen, anders kan ik fluiten naar die vergunning. Mijn hond laat ik ook altijd los in de duinen. Het is zo'n mooi gezicht hoe dat beest de laatste velduilen in paniek van hun nest doet opvliegen. Dat wil ik niet missen. Dat geef ik dus ook maar door. O ja, en dan nog de boscross. Dat is met zo'n terreinwagen over» de bospaadjes raggen, het liefst als het goed geregend heeft. De kluiten vliegen je om de oren. Veel gaver dan de strandrace. Ik hoop maar dat ze begrijpen dat ik het er moeilijk mee heb, om daarmee naar buiten te komen bedoel ik. Maar zo weet ik tenminste zeker dat ik mijn vergunningen krijg. Woelmuis van het ziekenhuis in Den Helder een poging deed de gemoederen tot bedaren te brengen. 'Het Gemini Zie kenhuis is te klein om op de langere termijn te kunnen overleven. De fusie is dan ook van groot belang voor de continuïteit van de geboden zorg in de regio. Het Gemini Ziekenhuis zal bij de fusie minimaal dezelfde zorg bieden. Van een uitgekleed ziekenhuis is dan ook zeker geen sprake. De fusie biedt veel voordelen voor de patiënt', staat in het persbe richt te lezen. Volgens de ziekenhuisleiding zijn er vele voordelen te verwachten. Zo kan er voordeliger worden ingekocht en kunnen gezamenlijke investerin gen. in kostbare apparatuur worden gedaan. Als concreet voordeel wordt genoemd dat nierpatiënten voor een dialyse in het vervolg in Den Helder terechtkunnen. De grotere schaal van de gefuseerde ziekenhuizen biedt verder de kans goede mede werkers aan te trekken en te binden, waardoor de kwaliteit van de zorg in stand blijft of verbetert. De direc tie ontkent dat de fusie 'pnmair' is gericht op het behalen van bezuini gingen. 'Samenwerken moet leiden Werkstraf na misbruik meisje De rechtbank heeft een 44-jarige vrachtwagenchauffeur uit De Koog wegens seksueel misbruik van een meisje veroordeeld tot een werk straf van 240 uur en een voorwaar delijke celstraf van zes maanden. Het vonnis was conform de eis van officier van justitie Haneveld. Volgens de rechtbank is bewezen dat de man ontucht heeft gepleegd met het meisje, dat toentertijd nog geen zestien jaar oud was. De man bekende tijdens de zitting dat hij de nu zeventienjarige Texelse, een doch ter van een collega, tussen juni 2004 en juni 2006 meerdere malen sek sueel heeft misbruikt, zowel in zijn vrachtauto, als op de toiletten van de veerboot en bij hem thuis. De veroor deelde moet zijn slachtoffer €5500.- voorschot aan smartengeld betalen en daarnaast €816,- als vergoeding van de kosten voor de diverse behan delingen die ze heeft ondergaan. Met één welgemikte slag ging de kop van de fles. Cobie Kooiker en Danny van Rossem kregen dins dag tijdens de ROC-wedstrijd op de Horecabeurs geen ontkurkte, maar een gesabreerde fles champagne. Met een sabel sloeg Leah Vóórhaar, gastvrouw aan de tafel van Kooiker en Van Rossem, volgens Napole ontische beginselen de kop van de fles om de champagne te schenken. Het was één van de diverse hoog standjes die de deelnemende gast vrouwen en gastheer van ROC Kop van Noord-Holland aan vijf stijlvol opgemaakte tafels in een sfeervol aangeklede aanbouw van sporthal Ons Genoegen lieten zien. Vijf koks in-opleiding en vijf gastronomen-in- spé deden mee aan de wedstrijd die het ROC jaarlijks op de Horecabeurs houdt. Bediening en gastheerschap voerden de boventoon. De vijf gast vrouwen- en heer kregen elk een tafel met twee gasten toegewezen die ze een genoeglijke avond moesten bezorgen. Elk moest wat bijzonders doen en dat leidde naast het sabre- ren tot het fileren van tong. openen van oesters en flamberen aan tafel. De vijf koks bereidden ondertussen op de achtergrond de gerechten voor. Dat deden ze zonder begelei ding van een leermeester. Bedoeling was dat ze samenwerkten met de bediening. 'We willen bereiken dat de leerlingen grijs gaan denken', aldus ROC-docent Ted Kroes. 'We moeten af van het beeld dat je een zwarte brigade (bediening) en een witte brigade (keuken) hebt. Het is belangrijk samen op te trekken.' Lees verder op pagina 10 Ook het college kijkt met argus ogen naar de voorgenomen fusie tussen het Gemini Ziekenhuis en Medisch Centrum Alkmaar (MCA). Burgemeester Joke Geldorp brengt om die reden binnenkort een bezoek aan de ziekenhuis directie in Den Helder. Volgens het Gemini zelf biedt de fusie de patiënt juist een betere zorg. De voorgenomen fusie was dins dagavond onderwerp van gesprek in de gemeenteraad. Het CDA had een motie willen indienen om het college ertoe te bewegen de zorgen van de raad bij de directie van het Gemini aan te kaarten. Maar dat was niet nodig. Volgens Geldorp had ze zelf het plan al opgevat met de ziekenhuisleiding om tafel te gaan. 'Elke vergroting van de afstand is niet positief', reageerde de burge meester op de vrees dat patiënten in het vervolg voor behandeling naar Alkmaar moeten. Overigens bleek er veel onzekerheid te bestaan. 'We horen veel tegenstrij dige geluiden', verwoordde Jos de Wolf de zorg die kennelijk breed leeft onder de raadsleden. De WD'er had vernomen dat de ondernemingsraad van het MCA de fusie wil stopzet ten en dat ook specialisten van het Gemini zich tegen de plannen had den gekeerd. Reden genoeg voor De Wolf om zich, evenals de meeste andere raadsleden, achter de motie te scharen. Volgens Henny Festen (GroenLinks) zagen haar collega's het te som ber in. Festen, als verpleegkundige werkzaam bij het Gemini, vertelde dat er weliswaar zorgen zijn onder personeelsleden, maar dat die vooral betrekking hebben op de vraag of ze al dan niet worden overgeplaatst. Maar patiënten hebben volgens haar weinig reden zich erg druk te maken. 'Het is niet zo dat het Gemini wordt uitgekleed', aldus Festen. Continuïteit De raadsleden waren tijdens de dis cussie nog niet op de hoogte van het persbericht dat 's middags was verstuurd en waarmee de directie (Foto Jeroen van HattumJBeeJoöonk Taratl Arie Dijker (73) uit Den Hoorn kievitsei van Nederland werd maan- wat kouder is. In 2006 vond Dijker heeft gisterochtend het eerste dag 3 maart al gevonden in een voor het laatst het eerste Texelse kievitsei op Texel gevonden. Het polder bij Eemnes. 'Hier zijn de kie- kievitsei, ei lag op bouwland van Lap in het viten toch altijd wat later omdat het tFotcje** Hoornder Nieuwland. De Hoornder, een fervent zoeker, meldde zijn vondst om 11.50 uur bij de redactie van de Texelse Cou rant. Hij was al een paar dagen aan het posten aan de Watermolenweg. Aan het gedrag van de kieviten kon hij aflezen dat er een nest moest zijn gebouwd. 'Als je ze met strootjes ziet vliegen en ze beginnen ook andere vogels weg te jagen, is dat een teken dat er wat is.' Dijker liet het ei achter in het nest, omdat rapen verboden is. 'Ik zet er een stokje bij, zodat het kan worden ontzien bij het bewerken van het land.' De Hoornder blijft de komende dagen doorzoeken naar andere nesten van kieviten om die eveneens te markeren. Het eerste Gastheer Danny de Ridder in actie tijdens de wedstrijd van het ROC op de Horecabeurs.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1