'Beter resultaat met minder kosten' Sumwing genomineerd voor Ondernemersprijs Pomphuisje zwaarder dan gedacht De Jong Texels kampioen badminton ZDH na zware strijd voorbij Wiron Spannende momenten in Oude- schild, waar het pomphuis van de Coöperatieve Inkoopvereniging (CIV) in verband met werkzaamhe den aan de nieuwe damwand in de haven een stukje moest worden ver plaatst. 'Want op de plek waar hij nu staat, kan ik straks geen slang meer aankoppelen', vertelt Adrie Koop- mans. schipper van de tankboot waarmee kotters en andere sche pen van brandstof worden voorzien. Het huisje wordt 1,80 meter de wal op verplaatst, waardoor er weer vol doende ruimte ontstaat. Het mocht allemaal niet te lang duren, want aan het eind van deze week moeten de kotters weer van gasolie kun nen worden voorzien. Om de klus te klaren was maandagmorgen in alle vroegte een krachtige telekraan uit Limmen naar Texel gekomen. Even leek er een kink in de kabel te komen, toen bleek dat het huisje geen 25 ton woog, zoals verwacht, maar 43 ton. Dat zou voor een kraan die 200 ton kan tillen geen probleem hoeven zijn, ware het niet dat het gevaarte door de afstand onder dit grote gewicht zou kunnen kantelen. Hiermee was vooraf geen rekening gehouden, zodat extra contrage wichten van de overkant moesten komen, wat enige uren vergde. Maar toen de extra ballast uiteindelijk was gemonteerd, kon het pomphuisje worden opgetakeld en kon ook het overige werk ook weer doorgaan. TEXELSE couRANT Texel prettig voor kinderen Texel is voor kinderen een beste plek om op te groeien. Dat valt op te maken uit het rapport Kinde ren in Tel van het Verwey-Jonker Instituut. Dat zette een serie gegevens op een rij om te kunnen bepalen welke gemeenten kindvriendelijk of kin donvriendelijk zijn. Texel staat in dat onderzoek, gebaseerd op 2006, op de 374ste plaats van de 443 gemeenten die er dat jaar in Neder land waren. De Limburgse gemeen te Sevenum scoort het beste (443de plaats), Rotterdam is het kindon- vriendelijkst (eerste plaats). Vlieland komt als eennabeste gemeente voor kinderen naar voren, gevolgd door Terschelling (418de), Texel, Schiermonnikoog (370de plek) en Ameland (347ste plaats). Den Helder komt er met een 23ste plaats niet al te best vanaf. Het rap port is bestemd voor overheden om lokaal jeugdbeleid op af te stem men. Beginners winnen bridgedrive Tot grote verrassing van de andere deelnemers hebben de beginnen de bridgers Nettie Vonk en Frida Trap de kroegendrive van bridge club Alert gewonnen. Zij deelden de overwinning in de B-lijn met Ingrid Koorn en Gea Kiewiet. Winnaars in de A-lijn werden Anja en Gé Koot. De kroegendrive (er werd gespeeld in Rötisserie 't Kerckeplein. Strends- end, De Kroonprins en De Bijenkorf) werd voor de tweede maal gehou den en was wederom een groot succes. DINSDAG 18 MAART 2008 Luuk de Jong heeft gisteravond in sporthal Ons Genoegen het open Texels kampioenschap badminton op zijn naam geschreven. Hij won in de finale van de A-poule in twee sets van Rob Rodink. Het was de zevende keer dat De Jong Texels kampioen werd. Hij deed voor de negende keer mee aan het toernooi dat verspreid over twee maandag avonden werd gehouden. Dat kende 22 spelers die verdeeld waren over vier poules naar sterkte. De B-poule werd gewonnen door Marius Witte, Emile Druif was het sterkst in de C-poule en in de D-poule eindigde Nicole Cuppens als eerste. (Polo Jemen van Hattum/Beeldbank Texel) stichting BROODNODIG OP TEXEL De sumwing is één van de drie genomineerden voor de Texelse Ondernemersprijs 2007 die mor genavond in Stayokay wordt uit gereikt. De sumwing is een inno vatief vistuig dat ontwikkeld is door Jaap van der Vis (TX36), Jack Betsema (TX38) en Albert Scha- gen (TX63) in samenwerking met ingenieur Harmen Klein Woolthuis van HFK Engineering in Baarn. Het moet leiden tot een duurzame en goedkopere vorm van visserij. De Texelse Courant stelde een serie vragen aan Albert Schagen, één van de initiatiefnemers. Waf doen jullie aan duurzaam en/of maatschappelijk ondernemen? Het samenwerkingsverband tussen TX36. TX38, TX63 en HFK Enginee ring is bezig met een innovatie voor de visserijsector. Een nieuw vistuig dat een kostenbesparing oplevert voor de visserij. Dit houdt niet op bij alleen een nieuw tuig, maar kan uiteindelijk leiden tot het zwevend, mogelijk met puls. bevissen van de zeebodem voor zowel garnalen als platvis. Waarom doen jullie aan duurzaam ondernemen? De gedachte was hoe kunnen we met minder kosten (gasoliebespa- ring) een beter bedrijfsresultaat behalen. De oplossing werd gezocht in een vistuig dat minder weerstand geeft tijdens het vissen. Daarnaast bestaat een grote maat schappelijke behoefte aan duur zaamheid; en brandstof/energie wordt steeds duurder. Hoe zorgen jullie ervoor dat uw samenwerkingsverband duurzaam onderneemt en toch voldoende winst behaalt? Duurzaam betekent niet alleen duur zaam voor omgeving en milieu maar ook duurzaam voor wat betreft ren dement en winst. Waf levert het de bemanning op? De doelstelling van het sumwing- project is het beschikbare contin gent efficiënter te benutten in min der vistijd en met minder kosten. Omdat de bemanning in de vis serij als zelfstandige ondernemer binnen de maatschap werkt, levert een kostenbesparing ook voor de bemanning een beter inkomen op en minder dagen vissen levert de bemanning meer vrije tijd op. Waf draagt jullie samenwerkingsver band bij aan een goed milieu? Het sterke punt van deze samen werking is dat praktijkkennis, onder nemerschap en technische kennis worden gecombineerd. Waf is het grootste succes dat jullie tot nu toe hebben behaald? Het eerste testresultaat was zeer positief, het verder ontwikkelen van het tuig vraagt meer tijd en budget om de kinderziektes eruit te krijgen en de juiste afstelling te vinden. Dat luistert zeer nauw. Na het ontwik kelen van de nieuwe vorm (sumwing II) zullen de testmodellen opnieuw in flume tanks moeten worden getest. Vervolgens zullen de nieuwe model len in de praktijk getest moeten worden. Hiervoor is wel voldoende financiële ruimte nodig voor de vis serijbedrijven. Daarnaast heeft HFK Engineering onlangs een ontwerp geleverd voor een lichtgewichttrailer voor het vervoeren van aardappe len. Deze gewichtsbesparing resul teert in minder brandstofgebruik en minder uitstoot van C02 per ver voerde kilo aardappelen. Waar valt voor het samenwerkings verband nog winst te behalen? Waar liggen kansen? Voor de TX36 en de TX38 liggen er kansen door voorop te lopen met duurzaam gevangen Noordzeevis. Het leveren van een echt natuurpro duct. Voor HFK Engineering liggen de kansen op het gebied van state of the art berekeningen en simula ties. Waf zijn de plannen voor de toe komst met het bedrijf? Als einddoel zien wij voor de vis serijsector een sumwingvisserij met tuigen die breder zijn dan de huidige 12 meter, in combinatie met pulsvis- sen. Het beschikbare contingent vis wordt efficiënter benut door min der dagen te vissen en er is een verlaging van het gasolieverbruik. Ook zou een sumwing met puls gebruikt kunnen worden voor het zwevend vissen op garnalen. Ver dere praktijktesten van de sumwing II in combinatie met pulsvissen zijn dan ook noodzakelijk. Voor HFK liggen de plannen bij het sterker groeien op gebied van innovatie ten opzichte van materiaal- en energie besparing. De trouwe supporters van ZDH beleefden zondag een moeilijke middag. Dat was niet alleen te wijten aan de druilerige regen, maar ook aan de spelers, die ver zuimden de gasten van Wiron al in de eerste helft op grote achter stand te zetten. Na rust werd het nog erg lastig, maar na meer dan vijf minuten blessuretijd kon de thuisploeg toch een overwinning bijschrijven (2-1). Met slechts één wissel (Sjoerd Oos terhof) begonnen de Hoornders aan de belangrijke wedstrijd tegen Wiron, dat samen met De Koog. Callantsoog en ZDH zelf nog streed om de zege in de tweede periode. In Den Oever werd het eerder dit seizoen nog 1-4. maar op voorhand stond vast dat het niet opnieuw zo gemakkelijk zou worden. De Wierin- gers hebben een sterk, ingespeeld team, dat na een zwakke start inmiddels was opgeklommen naar de derde plaats. Toch was de beginfase duidelijk voor de gastheren, die geconcen treerd speelden en veel strijdlust aan de dag legden. De verdediging gaf niets weg. terwijl de aanval af en toe zeer kansrijk was. Met name Ruud Hof kreeg een paar prima kansen. Maar terwijl hij vorige week nog drie keer scoorde, miste hij nu de koelbloedigheid om opnieuw toe te slaan. Toch kwam ZDH na een kwartier op voorsprong, toen Hof collega-spits Maurits Lap een niet te missen kans bood. Gaandeweg nam Wiron het initiatief over. De ploeg kreeg geen grote kansen, maar stichtte met hoge bal len uit corners en vrije trappen toch geregeld gevaar. Ronald Biesboer, die voor de derde maal dit seizoen was opgeroepen om de selectie te completeren, had het moeilijk met zijn tegenstander en moest enke le malen ongeoorloofde middelen gebruiken om hem te stuiten. Dat kwam de Hoornder verdediger op een gele kaart te staan. Na de pauze was Wiron het meest in balbezit en moest ZDH alle zei len bijzetten om de Wieringers op afstand te houden. Dat lukte aar dig, al was er na een hard schot van dichtbij een schitterende reflex van keeper Chris Stolk voor nodig om de gelijkmaker te voorkomen. Twintig minuten voor het einde werd het verrassend 2-0. Jelmer Bomas plaatste de bal uit een vrije trap op de lange aanvoerder Mike de Bruijn, maar als een duveltje uit een doosje dook de veel kleinere Maurits Lap op, die de bal met een boogje over de keeper kopte. Een paar minuten later kwam Wiron toch weer dichterbij. Dat gebeurde na een opstootje tussen Biesboer en zijn directe tegenstander, die elkaar het leven flink zuur maak ten. Terwijl bijna iedereen stil bleef staan, in de verwachting dat de scheidsrechter zou ingrijpen, gre pen twee Wieringers hun kans en stond het plotseling 2-1 ZDH herpakte zich daarna knap. Erg fraai was het allemaal niet. want zel den lukte het nog de bal langer dan een paar seconden in bezit te hou den. Maar met verre trappen en een enorme inzet werd Wiron toch uit de buurt van keeper Stolk gehouden. Ver in blessuretijd leek Maurits Lap na een slim steekpassje van Remco Boogaard met zijn derde treffer de wedstrijd te beslissen. Hij omspeel de de keeper en had toen een leeg doel voor zich, maar lepelde de bal met een nonchalante voetbeweging over het doel. Zijn misser had geen gevolgen, want even later klonk het eindsignaal. ZDH blijft door deze zege in de race om de periodetitel. Om die te veroveren, zal zondag 6 april moeten worden gewonnen van De Koog, dat twee punten meer heeft. Een goede kans heeft ook nog Cal lantsoog, dat een beter doelsaldo dan ZDH heeft en nog tegen Vesdo- speelt. Op 30 maart komt koploper KSV op bezoek in Den Hoorn. VERVOLG VAN PAGINA 1 Onderscheiding De TKT-leden doen het werk belan geloos. Ook Eelman, die aanvanke lijk betaald voorzitter zou worden, heeft afgezien van een vergoeding. De aanwezige raadsleden deden tij dens de bijeenkomst nog geen uit spraken over extra ondersteuning. Wethouder Nico Kikkert zei het TKT wel graag bij de oprichting van het Meerjarig Toeristisch Investerings fonds te betrekken. 'Het is pret tig zo'n onafhankelijke club erbij te hebben.' De leden benadrukten dat onafhankelijkheid een belang rijk punt van het TKT is. De leden (Michel Gregoire. Gerard Bakker, Wim Westdorp, Kees den Ouden, Cees de Waal, Wouter de Waal, Veronica Bos en van de overkant Thijs Penning en Martin Maassen) zijn allen actief in het toerisme. Ze zijn lid op basis van hun kennis en hoeven geen ruggespraak met hun achterban te houden. Wouter de Waal merkte op dat ondersteuning moet worden bezien in relatie tot de opbrengst. 'Het is belangrijk dat je een organisatie hebt die abstract naar toeristische vraagstukken kijkt en zich met de lange termijn bezighoudt. Dan wordt je niet alleen door de waan van de dag geleid.' Het TKT heeft een visie opgesteld hoe Texel zich op toeris tisch gebied de komende jaren zou moeten ontwikkelen. Sinds de oprichting heeft het plat form al diverse adviezen uitgebracht. Het adviseerde onder meer over de nominatie van de Waddenzee als Werelderfgoed, het stoppen met de noodcamping, diende zienswijzen in voor de strandnota en Natura 2000 en gaf het advies de openingstijden van de horeca niet te verruimen. Tot nu toe is alleen een advies om de 30 procentsregeling voor kampeer terreinen los te laten (zodat tenten en toercaravans makkelijker voor chalets konden worden omgeruild) niet door de gemeenteraad opge volgd. Het TKT is momenteel bezig met een onderzoek naar de grens van 47.000 slaapplaatsen en de verdeling daarvan. LANGE A TERMIJN Agenda De sumwing op de kade van de haven van Oudeschild. (Foto archief Texelse Courant) Zaterdag 22 maart: Bij Ruiter en Mensport Martha Hoe ve in Oudeschild kunnen ruiters hun zadel laten passen en advies krijgen over hoofdstel en tuig. Een afspraak maken kan via tel. 06-13317703. Op golfbaan de Texelse nabij De Cocksdorp begint om 11.00 uur een kennismakingsles golf. Deelname €12,50. Reserveren via tel. 316539 Boerderij Hoogvliet aan de Nieuw- landerweg houdt van 11.00 tot 16.00 uur open dag. Publiek kan lammetjes geboren zien worden en een kijkje nemen bij de kalfjes. Om 11.00 uur begint een excur sie langs de lepelaarskolonie van de Geul; deze staat onder leiding van een boswachter. Reserveren bij Ecomare, tel. 317741. In de Burgemeester De Koninghal in Den Burg begint om 14.00 uur de voorstelling 'In the Mood' voor de Texelse afdeling van De Zon nebloem. Aanmelden kan via tel. 312890. Om 15.00 uur begint een excursie over het wad. de bodem van de zee. Reserveren bij Ecomare, tel. 317741. In De Schoutenzaal van hotel De Lindeboom in Den Burg begint om 15.00 uur een voorstelling van The ater Lena over admiraal Michiel de Ruyter. Entree €5,- (incl. koffie of thee). In het theater op vakantiepark De 19.00, 21.30 u). Krim begint om 16.00 uur een goo- chelshow van Wouter Weerman. Voor kinderen van 4 t/m 12 jaar. Entree €2,75. In Cinema Texel draaien: Alvin (11.45 u); Spiderwick (14.00 en 16.15 u); Horton (12.00, 14.15 u); Kite Runner (18.30, 21.45 u); Zomerhitte (16.30, 19.00, 21.30 u). Zondag 23 maart: Bij evangelistenpaar Jan en Paula Brouwer, Haffelderweg 18 in Den Burg begint om 10.00 uur een huis samenkomst. Om 11.00 uur begint een excur sie langs de lepelaarskolonie van de Geul; deze staat onder leiding van een boswachter. Reserveren bij Ecomare, tel. 317741. Om 11.00* uur begint in de Slufter een excursie onder leiding van een boswachter. Reserveren bij Eco mare, tel. 317741. Kinderen van 3 tot 10 jaar spelen onder leiding van de Paashaas een spel op het strand bij paal 17. Er wordt verzameld bij strandpaviljoen De Zeester. Deelname is gratis. TexelTango houdt een Argentijnse tangosalon in hotel Den Burg. Om 16.00 uur begint een inlooples. om 17.00uur de salon. Meer info op www.texeltango.nl of bel 315140. In Cinema Texel draaien: Alvin (11.45 u); Spiderwick (14.00 en 16.15 u); Horton (12.00, 14.15 u); Kite Runner (18.30. 21.45 u); Zomerhitte (16.30, Maandag 24 maart: Menvereniging Tussen Wad en Duin houdt een indoor-marathon in manege Akenburg. Aanvang vanaf 9.00 uur. De toegang is gratis. Bij Odysseus aan de Emmalaan in Den Burg gaat vanaf 9.00 uur de Lammetjeswandeltocht van wan delsportvereniging Het Gouden Bol- tje van start. Deelnemers kunnen kiezen uit afstanden van 5 tot 40 km. Deelname kost €3,60 mét en €2,30 zónder medaille. In buurthuis Bethel aan de Muyweg in Zuid-Eierland wordt van 11.00 tot 15.00 uur rommelmarkt gehouden. Op de parkeerplaats van Calluna aan de Schumakersweg in De Koog wordt van 11.00 tot 15.00 uur kof- ferbakmarkt gehouden. Een stand plaats kost €7,-. Voor meer informa tie: tel. 317652. Om 11.00 uur begint een excur sie o.l.v. de boswachter door De Muy. Reserveren bij Ecomare, tel. 317741. In Den Burg zijn van 12.00 tot 16.00 uur de winkels geopend. Cinema Texel: Alvin (11.45 u); Spi derwick (14.00, 16.15 u); Horton (12.00, 14.15 u); Kite Runner (18.30 u); Zomerhitte (16.30, 19.00, 21.30 u); sneak preview (21.45 u). Dinsdag 25 maart: Om 7.00 uur begint een excursie door de duinen; voor vroege vogels. Onder leiding van de boswachter wordt de ontwakende natuur ont dekt. Reserveren bij Ecomare, tel. 317741. Om 14.00 uur begint bij Ecomare het familieprogramma 'Zeehond'; met onder meer een kijkje achter de schermen van de opvang. Reserve ren bij Ecomare, tel. 317741. In De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg begint om 19.15 uur het maandelijks Alzheimer Café. Nota ris Marjon Hoogerheide vertelt over dementie en rechtsbescherming. De dialectgroep van de Historische Vereniging komt vanaf 20.00 uur bijeen in Tusse de Banke op de Groeneplaats. In Cinema Texel draaien de vol gende films: Kite Runner (14.00 en 20.45 uur); Zomerhitte (14.30. 19.00, 21.30 uur); Spiderwick Kro nieken (18.30 uur). Woensdag 26 maart: Om 10.00 uur begint in De Slufter een natuurprogramma voor gezin nen. Reserveren bij Ecomare, tel. 317741. Op golfbaan de Texelse nabij De Cocksdorp begint om 11.00 uur een kennismakingsles golf. Deelname €12,50. Reserveren via tel. 316539 Om 11.00 uur begint een excur sie langs de lepelaarskolonie van de Geul; deze staat onder leiding van een boswachter. Reserveren bij Ecomare. tel. 317741.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 6