Brandweerkazerne komt aan Postweg Jongeren kraken De Karseboom Slufter weer zwerfvuilvrij Knokpartij in café krijgt dikke staart JfS Cjroen "/tvartrjexels in het harL, Verhuisplannen voor basisschool De Akker 'Een prachtige plek om het gezellig te maken' HEMA Discussieavond over sluitingstijd Onderzoek plaatsing ambulance füSi Oosterend Rookverbod Overvaller aangehouden Rechter wil getuigen horen 'Lekker mee- crossen met de jeep!' m-s ïjjfl Timmer TOMAHAWK OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12262 DINSDAG 1 APRIL 2008 Verschijnt dinsdag en vrijdag Stichting Kopwerk is al enige tijd bezig met vernieuwingsplannen voor basisschool De Akker. In de aanpak van het gedateerde gebouw werd in eerste instan tie uitgegaan van vernieuwing van het huidige gebouw. Afgelo pen vrijdag werden in Oosterend compleet andere ideeën gepre senteerd: een verhuizing naar de rand van het dorp. Al decennialang staat basisschool De Akker in het hart van Oosterend. Het lag daarom voor de hand om de vernieuwingsplannen op de huidige Het CDA wil met uitgaanders, ouders en anderen in discus sie over de sluitingstijden van de horeca. Daartoe wordt vrijdag van 21.00 tot 23.00 uur een bij eenkomst gehouden in de Waag- zaal van De Lindeboom. Op initiatief van enkele ouders is landelijk een beweging op gang gekomen om de sluitingstijden van de horeca te vervroegen, waarbij zich nu ook veel jongeren aansluiten (www.vroegopstap.nl). De argumen ten om vroeger uit te gaan, heb ben onder meer betrekking op de gezondheid van de jongeren en op de energie die resteert voor de zon dag. 'Vorig jaar is op Texel een proef gehouden met verlate tijden', schrijft het CDA in een persbericht. 'Het De Cocksdorp komt De nieuwe brandweerkazerne van De Cocksdorp komt aan de Postweg bij boerderij Rio Gran de. Onderzoek moet uitwijzen of er mogelijk in het hoogseizoen ook een ambulance kan worden gestald. Hoe de kazerne eruit komt te zien, moet nog nader worden uitgete kend. Er is vooralsnog alleen een schetsontwerp. De kazerne vervangt de huidige, verouderde post aan de Kikkertstraat. Daar kan de wagen alleen met ingeklapte spiegels wor den in- en uitgereden en er zijn geen Vrom: toezicht Gemeente onder De maat... ...VERPLAATSING Bedden volledig i Onder controle goede voorzieningen voor de brand weerlieden. De nieuwe kazerne knjgt wel moder ne voorziening. 'Met wc's en douches voor dames en heren', aldus brand weercommandant Dick Jongeneel. Omwonenden zijn recent over de plannen ingericht. Zij konden zich enn vinden. De locatie Rio is volgens Jon geneel een geschikte plek. De brand weerwagen kan daar vandaan snel naar zowel De Cocksdorp, Eieriand, De Koog als Oosterend uitrukken. Dat valt allemaal onder het verzor gingsgebied van de Durper brand weerpost die 14 vrijwilligers telt. De brandweer en de veiligheidsregio Noord-Holland Noord gaan volgens Jongeneel bekijken in hoeverre het mogelijk is in het hoogseizoen een ambulance in de nieuwe kazerne te stationeren. Dat zou moet leiden tot snellere aanrijtijden in de Noordkop. Volgens Martin Smeekes, directeur ambulancezorg van de veiligheidsre gio bevindt het plan zich in een oriën terende fase. 'We nemen het seneus. Het is heel logisch om meteen met de bouw van een nieuwe kazerne mee te liften.' Historisch onderzoek van de ritge- gevens en overleg met de ziekte kostenverzekeraars (verantwoordelijk voor de kosten van een uitgerukte ambulance) moet duidelijk maken of verplaatsing van een ambulance naar Rio haalbaar is en voordelen oplevert. Eventueel moet ook de provincie (ver antwoordelijk voor de spreiding van ambulances) erbij worden betrokken. Als de plannen doorgaan, blijft er ook een ambulance in Den Burg gestati oneerd. Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg locatie uit te voeren. Tegelijkertijd was Task Force Ruimtewinst, een onafhankelijke projectgroep inge steld door de Provincie Noord-Hol land, op zoek naar uitbreidingsmo gelijkheden binnen de dorpsgrenzen van Oosterend. Tijdens een presen tatie in juli 2007 werd het Jan Bot, bestuursvoorzitter van de overkoe pelende Stichting Kopwerk, duide lijk dat de plannen van de Taskforce en de plannen voor de school niet samengingen. Het landje achter de school zou worden volgebouwd en door de achtertuin kwam een weg te lopen. Lees verder op pagina 3 late sluitingsuur heeft er toe geleid dat het publiek meer gespreid naar buiten kwam, waardoor het rustiger was op straat en de openbare orde makkelijker was te handhaven. Ook hadden de stappers veel minder problemen dan het jaar daarvoor om vervoer naar huis te vinden.' Het college heeft, conform de wens van de cafés, voorgesteld de proef met een jaar te verlengen, maar logiesverstrekkers. Horeca Texel en andere belanghebbenden willen een vroeger sluitingsuur. Het CDA ziet de voor- en nadelen van beide standpunten. Omdat de gemeenteraad hierover op 8 april een besluit neemt, wil het CDA graag voor die tijd met de betrokkenen op tafel. ze dit weekend hun intrek hebben genomen. Van links rechts: J.P. Buijsman, Robin Woerlee, Sjoerd Ruarus 'De Karseboom ligt op een prach tige plek, het staat al jaren leeg en als jongeren hebben wij dringend behoefte aan een plek waar we het met elkaar gezellig kunnen maken. Want Time Out is voor onder de 18 jaar en de cafés zijn te duur.' Aldus verwoordt Sjoerd Ruarus de reden waarom een groep van zo'n twaalf Texelse jongeren dit weekend De Karseboom heeft gekraakt. Eige naar Frits Langeveld heeft begrip, maar maakt zich grote zorgen. 'Woningnood speelt hier voor ons niet echt, maar als jongeren tussen de 16 en 25 jaar hebben we wel alle maal hetzelfde probleem: geen leuke hangplek, waar je lekker kunt chil- len. Waar we het met elkaar gezellig kunnen maken. Het idee om dit te kraken ontstond toen ik laatst langs De Karseboom liep. Het is deze zomer een ideale plek voor ons. Ik ken wel wat krakers in Utrecht, die me hebben geadviseerd, en heb me door het Krakersspreekuur laten informeren.' Ruarus (20) zegt gebruik te maken van het landelijke gedoog beleid, dat toestaat dat woningen of andere panden die langer dan een jaar leeg staan, mogen worden gekraakt. Ruarus: 'We doen het alle maal heel officieel. We hebben voor onderzoek verricht. Wie de eigenaar was en of er geen spullen in opslag wareji. Op een korset na bleek dat niet het geval. Zondagnacht heb ben we de kraak gezet. Niet met grof geweld, we konden door een openstaand raampje naar binnen We hebben een nieuw slot in de deur gezet en daarna hebben we de poli tie gewaarschuwd. Ze kwamen met z'n drieën en moesten wel lachen. Zoiets gebeurt hier natuurlijk nooit. Ik geloof vijftien jaar geleden voor het laatst Daarna is er nog een politie man komen kijken, die onze krakers- brief in ontvangst heeft genomen.' Ruarus en zijn medekrakers willen in onderhandeling met eigenaar Frits Langeveld om te kijken of ze wat aan het gebouw kunnen opknappen. 'We willen er leuke dingen voor de jeugd organiseren.' Meer over de kraak elders in deze krant Onder grote belangstelling zijn vrij dagavond de uitbreidingsplannen voor Oosterend bekendgemaakt. De projectgroep Task Force Ruim tewinst, ingesteld door de Provincie Noord-Holland, bundelde diverse individuele plannen tot een geheel. De plannen werden overwegend positief ontvangen. Pagina 2 Vispaleis en palingrokenj Van der Star uit Oudeschild dreigt in zwaar weer te komen door het rookver bod dat per 1 juli van kracht wordt in horecabedrijven. Uit metingen van de Voedsel en Waren Autoriteit (VWA) zou blijken dat de rookgassen schade toebrengen aan de gezond heid van de klanten. De palingrokerij moet daarom per 1 juli uit bedrijf worden genomen Pagina 5 Een 20-jarige man uit Den Burg is zondagmorgen rond 5.30 uur aan gehouden in zijn woning op ver denking van het stelen van geld met gebruik van geweld. Hij had een 19-jarige man uit Oudeschild beroofd en mishandeld. Het slachtoffer ging in de avond op stap in Den Burg. De verdachte is een bekende van het slachtoffer en ze gingen samen wat drinken in een kroeg Na afloop ging de 19-jarige met de voor hem bekende man mee naar huis omdat zijn brommer het met meer deed. Hier werd hij op gewelddadige manier van zijn geld beroofd. Hij werd ondermeer gesla gen met een bijl Het slachtoffer kon aan zijn belager ontkomen en rende weg. Hij belde aan bij een woning om de politie te alarmeren. Die was snel ter plaatse en kon de verdachte nog dezelfde nacht aanhouden. Het slachtoffer liep verwondingen op aan zijn gezicht, nek en armen. Tegen de verdachte wordt proces verbaal opgemaakt Tientallen vrijwilligers waren op zaterdagochtend naar de Sluf ter gekomen om gezamenlijk het aangedreven zwerfvuil op te rui men. Opvallend was het grote aantal kinderen dat meehielp. De Slufter is afgelopen winter meer dere malen volgelopen met zeewa ter waardoor veel afval onder de duinenrand verspreid lag. Toch viel het Staatsbosbeheer mee, Edwin van Egmond: 'Twee maanden gele den lag er veel meer vuil, maar na de stevige stormen die we gehad hebben is veel weer weggespoeld. En dat is eigenlijk jammer want alles wat wegspoelt, spoelt ergens anders weer aan óf blijft in zee drij ven, alles wat hier ligt ruimen we op Veel voorkomend vuil waren nylontouwen, plastic en banden. Met de schoonmaakactie is het natuurgebied klaar voor het broed- seizoen en lopen ,de vele vogels niet het risico in het vuil verstrikt te raken. Bovendien oogt De Slufter ook voor wandelaars veel mooier zonder vuil. Onder de ruim 45 vrijwilligers liepen veel kinderen bepakt met vuilnis zak en prikker onder de duinen door. De een weliswaar wat actie ver dan de ander, stuk voor stuk waren ze er serieus mee bezig. Over wat er precies onder vuil verstaan werd, waren soms onduidelijkheden onder de jeugdige opruimers. Na veel klimmen en rennen door de duinen terugkomen met een stronk hout en dan horen van je zus dat 'dat best had kunnen blijven liggen', is niet helemaal wat je als achtjarige jongen wilt horen... De gemeente had voor deze actie een container ter beschikking gesteld. De jeeps van Staatsbosbe heer reden af en aan om het verza melde vuil hier naar toe te brengen. Regelmatig werd een ritje vergezeld door de jeugdige opruimers. De actie begon om half tien en eindigde rond een uur of een. De inspannin gen werden beloond met een kop soep in Café De Slufter. Volop opruimactie in De Slufter Een vechtpartij in een Koger café in de nacht volgend op Konin ginnedag 2007 krijgt een lange nasleep. Aanleiding was 'het bestellen van een biertje', waarbij een Texelaar aan de bar verve lend deed. Twee mannen, 23 en 21 jaar, stonden maandag voor de politierechter in Den Helder op verdenking van openlijk geweld. Maar de zaak werd nog niet afge rond. Rechter Franke wil alsnog getuigen horen. Wanneer de strafzaak wel wordt afgehandeld, is nog niet bekend. 'Dat zal eerder maanden dan weken duren', liet Franke de twee verdach ten (uit Oudeschild en Den Burg) weten. 'Mag het op vrijdagmiddag, anders moet ik weer een week vrij nemen, vroeg de oudste verdachte, die normaal gesproken met de kot ter naar zee gaat. De politierechter kon het niet beloven. Nadat op Koninginnedag vorig jaar flink gedronken was, stonden de twee verdachten 's nachts rond een uur of één in het café. Een probeer de een biertje te bestellen, maar een man aan de bar, het latere slacht offer, deed volgens de verdachte stomvervelend. Volgens meerdere getuigen zijn er daarna klappen uitgedeeld, kwam het slachtoffer op de grond terecht en kreeg bij vervolgens nog wat schoppen toe. 'Wij hebben hem niet geslagen, dat moet door anderen zijn gebeurd. Nogal wat mensen schoten beide partijen te hulp', zei de oudste ver dachte. Het kwam die nacht aan de bar inderdaad tot een vechtpar tij in het café. Meerdere getuigen verklaarden later tegen de politie dat de oudste verdachte als eerste sloeg, maar zelf ontkent hij dat. 'Dë getuigen zijn allemaal bekenden van elkaar en het slachtoffer is de voor zitter van de voetbalclub. De getui gen spelen allemaal bij die club, dus misschien dat ze dit daarom verklaarden/ Lees verder op pagina 5 TEXELSE -COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: De Echte Bakker Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1