A? Jury D'ensemble laaiend enthousiast VfrNK Kamer wil aandacht erfpachtproblemen Cjrotn "Zwartsjexeh in het hart Provincie verkoopt aandelen vliegveld Dringend beroep op steun samenwerken Eilanden willen één toets natuurregels 45 km-wagentje rijdt na ruzie in op fietser Blikschade bij ongeval op Pontweg HEMA Nieuws van de provincie Pleidooi provinciebestuurders ÜB3SB1 OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12266 DINSDAG 15 APRIL 2008 Verschijnt dinsdag en vrijdag Er is een doorbraak bereikt in de al jaren durende privatisering van het vliegveld. De provincie heeft alsnog ingestemd met de ver koop van haar aandelen en een statutenwijziging. Dat maakt de weg vrij om de aande len die nu nog in handen van het rijk en de provincie zijn naar de nieuwe eigenaars te laten gaan. Van de in totaal 525 aandelen komen er 250 in handen van de gemeente (die er al 153 had) en 250 worden eigen dom van de Stichting Vrienden van NV Luchtvaartterrein. De overige 25 aandelen komen terecht bij de Kamer van Koophandel Noordwest- Holland die er nu 2 heeft. De provincie en het rijk besloten jaren geleden al hun aandelen in De provincies Noord-Holland, Friesland en burgemeesters van de Friese Waddeneilanden heb ben een dringend beroep op Texel gedaan in te stemmen met de verdere samenwerking tussen de Waddeneilanden. Dat deden zij vrijdagochtend tijdens het werkbe zoek van diverse Tweede-Kamer leden aan Texel. De gemeenteraad spreekt vanavond over het plan van aanpak dat het Eilander College heeft gepresen teerd. Daarin staat beschreven op welke wijze intensievere gemeente lijke samenwerking de komende tijd vorm moeten krijgen. De meningen van de politieke partijen zijn verdeeld en ook burgemeester en wethouders Tweede-Kamerleden willen de erf- pachtproblematiek rond Staats bosbeheer aan de orde stellen in Den Haag. Dat kwam vrijdagoch tend naar voren bij het werkbe zoek op Texel, waar Kamerleden van CDA, PvdA, WD en de PW over het probleem werden bijge praat. Burgemeester Baukje Galama van Vlieland en commissaris van de koningin Ed Nypels schetsten de Kamerleden in Opduin een som ber toekomstbeeld als daadwerke lijk marktconforme prijzen worden ingevoerd. Dat kan leiden tot minder toeristische bestedingen en minder toeristen als zij meer moeten gaan betalen voor logies of eten en drin ken. Met name op Vlieland en Terschel ling staan veel recreatie- en horeca bedrijven op grond van Staatsbos beheer. waardoor de zorg bestaat dat zij de hogere kosten aan toe- nsten moeten doorberekenen. Op Vlieland is 90 procent en op Ter- DEN BURG AUTOVRIJ.. VOORTAAN LOPEND UW. schelling 85 procent van de grond in handen van Staatsbosbeheer. Op Ameland en Schiermonnikoog heeft de organisatie nauwelijks grond, op Texel beschikt Staatsbos beheer over 4330 hectare. Vermin dering van bestedingen en aantal len bezoekers kan op termijn leiden tot minder werkgelegenheid, waar door op nog langere termijn naar verwachting bevolkingsgroepen de eilanden verlaten. Lees verder op pagina 3 Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg het vliegveld van de hand te doen, maar de verkoop stuitte daarna op diverse hobbels. De laatste tijd had den Gedeputeerde Staten er nog de nodige moeite mee. De provincie bezit 27 aandelen, het rijk heeft er 343. De overdracht moet formeel worden bekrachtigd tijdens een offi ciële aandeelhoudersvergadering in juni. Bedoeling is dat tijdens die zelfde bijeenkomst de gewijzigde statuten worden vastgesteld en dat er een nieuwe raad van bestuur wordt benoemd. De Stichting Vrienden van NV Lucht vaartterrein bestaat uit TESO, TVL, TVO. de Rabobank. RAB, De Krim, Opduin, Den Helder Airport en de Dutch Dakota Association. Zij willen met de koop van de aandelen het vliegveld voor het eiland behouden. verschillen onderling van inzicht. Volgens Ed Nijpels, commissaris van de koningin in Friesland, kan een Texels 'nee' tot niet te overziene consequenties leiden. Samen met de Friese gedeputeerde Sjoerd Galema vroeg hij tijdéns een bijeenkomst in Opduin om solidariteit met de Friese eilanden te tonen. 'Zij kunnen niet zonder Texel', aldus Galema. Harry Borghouts, commissaris van de koningin in Noord-Holland, en gedeputeerde Albert Moens lieten eveneens blijken op een Texels 'ja' te hopen. De besluitvorming van de Texelse gemeenteraad kan voor de Friese eilanden het verschil tus sen zelfstandig blijven of herindeling betekenen. Lees verder op pagina 3 plezierig kijkenoordeelde de jury de dansgroep Decibel. 'Energiek, muzikaal, goed getimed De jury van het D'ensemblefestival van de Muziek- en Dansschool had zaterdagavond weinig moeite tot een oordeel te komen. 'Pun ten geven had geen zin: unaniem subliem! Van deze heren gaan we zeker meer horen. Wat een talent!', jubelde de keuzecommis sie over het optreden van cel list Benjamin de Boer, drummer Daniël de Boer en pianist Erik Brouwer. Het Hoornder drietal - twee broers en hun overbuurjongen - had het zich niet gemakkelijk gemaakt. De muziek, van het Esbjörn Svensson Trio uit Zweden, is een mengeling van jazz, pop, rock en klassiek, die nogal wat van de uitvoerenden vraagt. Daar kwam bij dat de jon gens er flink op los.improviseerden, waardoor het nog meer dan bij de andere deelnemers aan het festival op het samenspel aankwam. De kwaliteit van het gebodene was over het algemeen hoog. Hoewel de keuze voor de winnaars dus een gemakkelijke was, had de jury voor het overige een uiterst lastige taak. Sommige deelnemers waren beginners, anderen hadden al zes. zeven of zelfs acht jaar ervaring. De tien ensembles, voortgekomen uit vier voorronden, brachten uiteenlo pende soorten muziek ten gehore, terwijl voor het eerst ook dansgroe pen meededen. In het geval van De Groovers was zelfs sprake van een combinatie Marleen Tromp danste ballet, op een eigen choreografie, waarbij ze muzikaal werd onder steund door twee klarinetten, twee altsaxofoons, een hoorn, een tenor saxofoon en een baritonsaxofoon. De jury waardeerde de poging, maar zette wel kanttekeningen bij de uitvoering: 'De Groovers heeft veel potentie. Fijn dat jullie over de grenzen van de kunstdisciplines heenkijken, maar zorg dan dat de afstemming beter is.' De jury. die onder leiding stond van directeur Pauline Folkerts, kende naast de eerste prijs twee tweede prijzen uit. In de categorie dans was deze voor Decibel, bestaand uit zesdejaars leerlingen Lucie Dijk- sterhuis. Denise Barhorst en Kelly Vonk. Het trio had een eigen dans ontworpen, die met veel overtuiging werd gebracht. 'Energiek, muzikaal, goed getimed en plezierig om naar te kijken', oordeelde de jury, die wel vond dat de meiden de ruimte op de planken nog beter hadden fnogen gebruiken. Lees verder op pagina 2 Veel aanvragen Waddenfonds Het wordt dringen geblazen bij het Waddenfonds. Ed Nijpels, commissaris van de koningin in Friesland, liet vrijdag weten dat er voor meer dan 200 miljoen euro aan projecten is ingediend. Er kan maximaal voor 34 miljoen euro worden uitgekeerd. 'Er moeten dus mensen worden teleurgesteld', aldus Nijpels. Lees verder op pagina 5 'Strand wettelijk beter regelen' De economische betekenis van een strand moet wettelijk worden verankerd. Dat pleidooi hield bur gemeester Joke Geldorp donder dagavond bij het bezoek van de Tweede-Kamerleden. Tot nu toe is alleen de kustveilig- heid wettelijk vastgesteld, waardoor Rijkswaterstaat bij het uitvoeren van suppleties geen verantwoordelijk heid hoeft te dragen voor een strand dat ook voor toeristen aantrekkelijk is. Dat is al jarenlang een doorn in het oog van strandpaviljoenhou ders. Zij wijzen geregeld op het gegeven dat veel toeristen voor de stranden naar de Waddeneilanden komen. Geldorp kaartte bij de Kamerleden het begrip 'basisbreedte' aan dat geregeld in discussies voorbij komt en ook in de nieuwe strandnota staat. Het begrip betekent dat een strand aan een minimale breedte moet voldoen. Volgens Geldorp zou de term basisbreedte een wettelijke status moeten krijgen, zodat het mogelijk wordt een smal strand ook te suppleren als de kustveiligheid niet in het geding is. Advertentie) De overheid moet één toets invoeren voor de diverse soorten natuurwetgeving. Dat moet voor komen dat mensen verdwalen in een woud van regels en onderhe vig zijn aan verschillende soorten toetsen. Dat pleidooi hield het Eilander Col lege vrijdagochtend bij het bezoek van Tweede-Kamerleden aan Texel. Burgemeester Baukje Galama van Vlieland was de aangewezen per soon om het woord te voeren. Lees verder op pagina 3 Bij een botsing op de kruising Pont- weg-Leemkuil, zaterdag rond 17.00 uur, was de schade groot, maar kwa men de inzittenden met de schrik vrij. Het ongeval ontstond doordat een automobiliste uit Den Hoorn, rijdend op de Pontweg in de richting van 't Horntje, te laat in de gaten had dat de auto vóór haar vaart minderde om af te slaan. Ze stuurde remmend naar rechts, maar schampte daarbij een lantaarnpaal en kon ook de auto niet meer ontwijken Mede dankzij de airbags die in werking kwamen, bleven de vrouw en haar naast haar zittende zoon ongedeerd. Dat gold ook voor een neefje dat op de ach terbank zat. De man in de andere auto, een inwoner van Oudeschild, mankeerde evenmin iets. AMBULAI BOODSCHAPPEN DOEN Een ruzie tussen twee 19-jarige inwoners van Den Burg is vrij dagmiddag zodanig geëscaleerd dat een bestuurder van een inva lidenwagentje (45 km) in het cen trum van Den Burg op een fiets is ingereden. Uit een verklaring in het politierapport blijkt dat de fietser zijn opponent eerder op de dag te lijf zou zijn gegaan. Eén van de betrokkenen, volgens de politie goed ter been, rijdt al enige tijd door het centrum in een invalidenwagentje waarmee vol gens de politie 45 km/uur mag worden gereden. De gebruikers van dergelijke karretjes maken gebruik van een maas in de wet, die toestaat dat er in het centrum niet harder mee dan zes kilometer per uur kan worden gereden. De bestuurder in kwestie zou er op een irritante manier meer rondrij den. Met zijn leeftijdgenoot boterde het al een tijdje met. Deze Texelaar ergert zich aan het rijgedrag. Vrijdag trok hij het portier van het wagentje open, om hem eens flink de waarheid te zeggen. Toen een passagier de deur op slot deed, kwam het tot een handge meen met de bestuurder, waarbij die een paar klappen' in het gezicht De bestuurder pikte dat met en toen de fietser tussen 15.30 en 15.45 uur voor hem reed, reed hij van achter op hem in. Daarbij ging de fiets onderuit, kwam het rijwiel onder het karretje en raakte het achterwiel verbogen. 'Een onge lukje', zou de bestuurder met een lachend gezicht hebben gezegd. Daarop ontstak de gevallen fietser in woede, rukte het portier open en gaf de ander twee trappen tegen het bovenbeen. Tevens zou hij een ruitenwisser en spiegel hebben afgebroken. De fietser heeft aan gifte gedaan, de bestuurder van de mvalidenwagen zou dat van plan zijn. De politie stelt een onderzoek in en gaat getuigen horen. TEXELSE-'COURANT *"*- Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: wonenplus Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Wat voor lekkers komt er uit Noord-Holland? Noordfro/iand l<ijk in deze krant! Gemeente Texel (Advertentie) CURSUSAANBOD kijk op: www.preventieservice.nl Uitnodiging uitkomsten verkeersonderzoek Wij willen u van harte uitnodigen om aanwezig te zijn bij de presentatie van het verkeers onderzoek op woensdag 16 april De openbare bijeenkomst begint om 20.00 uur, vanaf 19.30 staat de koffie voor u klaar. Locatie: Burgemeester de Koninghal, Emmalaan 59 in Den Burg Kv'iMfc' Voor he>f

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1