Liefhebber geniet van Texeljazz LTO wacht op startschot kavelruil In ballonnenbak kidnap OSG-rector TEXELSE COURANT Wat ik zeggen wou... KiS F amilieberichten HANNES Piet Noordijk helemaal in zijn element tijdens een solo Hoewel echte drukte uitbleef tij dens de vierde editie van Texel jazz zaterdagavond in De Linde boom, was het toch voornamelijk genieten voor de jazzliefhebber. De voeten gingen van de vloer bij de dames van Jazz Juice en dj Graham B en het Piet Noordijk Boptet kreeg luid applaus van enthousiaste toeschouwers. Dit jaar stonden geen grote namen op het programma waarmee de aandacht van het algemene publiek werd getrokken. Laura Fygi en Wou ter Hamel zorgden bij de editie van vorig jaar voor extra aanloop. Maar volgens organisator Bouke Weber was de line-up ook dit jaar sterk: 'Het zijn goede jazzartiesten van avond en ze zijn bekend onder de liefhebbers en die genieten ook.' Dat was te zien aan het publiek. Piet Noordijk, al zestig jaar een rasechte jazzartiest, trok veel aandacht in Question Plaza. De 75-jarige Noor dijk was in zijn element. Het publiek genoot zichtbaar en het applaus was luid. Tijdens het optreden van het Texel se kwartet Tjazzel zat het Schou- tenhuys vol. Een gevarieerd publiek genoot van de krachtige latinklan- ken en de mooie ballads. Stond het publiek nog rustig te genieten DINSDAG 15 APRIL 2008 Mooie latinklanken tijdens optreden van Tjazzel tijdens de optredens van het Boptet of van Tjazzel, er werd uitbundig gedanst bij de swingende dames van Jazz Juice. De twee dames met trompet en dwarsfluit en de zangeres werden ondersteund door dj Graham B Een combinatie van latin, reggea, house en drum'n bass was het resultaat. Vervolgens ging in Question Plaza Jazz Connection van start met onder meer Andy Coo per en Frits Landesbergen. De hoop was nog even gevestigd op een bij drage van Joke Bruijs. Helaas was ze niet met partner Landesbergen mee naar Texel gekomen 'vanwege andere verplichtingen', aldus Weber. Het optreden was er overigens niet 'Texel heeft een sterke landbouw sector en dat moet zo blijven.' I Aldus luidde de boodschap van ver tegenwoordigers van LTO Noord, afdeling Noord-Holland, die vrijdag naar eigen zeggen een 'uitermate geslaagd' bezoek bracht aan het eiland. Vooruitlopend op de komst van drie gedeputeerden (Visser, Bond en Moens) komende donder dag en vrijda, werd de hoop uitge sproken dat dan het startschot kan worden gegeven voor een kavelruil die zich over het hele eiland uit strekt. TM dusver loopt het volgens Hans Ghijsels, beleidsadviseur van LTO, nog wat stroef met de totstandko ming van deze grootschalige uitwis seling van landbouwgronden. Daarbij qn, naast vele tientallen boeren, ook organisaties zoals de Stivas, Dienst Landelijk Gebied, het Kadaster en de provincie betrokken. 'Partijen moeten met elkaar in gesprek.' Gesproken wordt er in ieder geval komende donderdagavond, tijdens een beslo ten miniconferentie in De Lindeboom waarvoor vijftig agrariërs zijn uitge nodigd, in aanwezigheid van gede puteerde Bond. Dit naar aanleiding van het Stivas-rapport, waarvoor de structuur van de Texelse landbouw is onderzocht. Achter de schermen wordt al gewerkt aan grondruilen en bedrijfsverplaat- singen, zoals in Waalenburg, naar aanleiding van de beoogde natuuront wikkeling. Om zelf de praktijk te erva ren, nam LTO vrijdag een kijkje op de Eagles Ranch van Daniëlle Kaczor en Henk Zoetelief. Ghijsels: 'Een mooie paardenfokkerij, ze hebben hun zaak jes goed voor elkaar.' Over de ver plaatsing van drie grote bedrijven in dit gebied is Ghijsels optimistisch. 'We hebben beiden geconstateerd dat de hazen goed lopen. Nu is het een kwestie van geduld hebben.' LTO nam ook een kijkje bij Jan-Willem Bakker van hoeve De Waddel. 'Daar hebben we gesproken over de toe komst van de schapenhouderij op de Hogeberg. We hebben ideeën uitge wisseld en die sporen wel elkaar. Dat is mooi.' Ghijsels noemt het positief dat de ILG Gebiedscommissie, die een onderzoek is gestart, inmiddels gesprekken met individuele boeren Jeugdtandverzorging viert lustrum i In hotel Den Burg werd zaterdag het lustrumjaar van de Jeugdtand verzorging Texel (JTV) geopend. Dit gebeurde met een cursus voor medewerkers en belangstellen- den. Dit jaar is het vijf jaar geleden j dat de JTV een doorstart maakte, na het dieptepunt in 2002. In 2002 zag "het er somber uit voor de jeugdtandverzorging op Texel. Het toenmalige bestuur zag geen mogelijkheden de jeugdtandverzor ging op de Texelse basisscholen voort te zetten. Alle betrokkenen zagen de voordelen daarvan, maar het geld en het elan binnen de orga nisatie waren op. Een nieuw bestuur besloot in 2003 een laatste poging te wagen en slaagde erin om in samenwerking met de tandartsen een nieuwe stichting op poten te zet ten. In 2005 kocht de stichting een nieuwe dentalcar. De scholing die het bestuur zaterdag aanbood is één van de activiteiten die dit jaar op stapel staan. De dag stond in het teken van 'Strategie in de tandheelkundige zorg voor kinde ren' en het delegeren van taken. Kin dertandartsen Weerheijm en Fran- kenmolen toonden de actuele stand van zaken en prikkelden de aanwe zige tandartsen en assistentes met vragen en opmerkingen. Hierdoor ontstond een levendige discussie. VERVOLG VAN PAGINA 1 Waddeneilanden De provincie Friesland is al enige tijd bezig een grote gemeentelijke herin deling voor te bereiden, maar de vier ^landgemeenten zijn tot nu buiten dat proces gehouden. Ze kregen de gelegenheid samen met Texel op eigen kracht een geschikte bestuursvorm te kiezen, maar er moeten van de provincie nu een keer definitief knopen worden doorgehakt. Een van de knelpunten voor Texel is dat er al jaren over samenwerking wordt gesproken zonder dat tot nu toe echt resultaten zijn bereikt. Daarnaast is het huidige plan voor een 'versterkt Waddensecretariaat' Harlingen minder ambitieus dan een eerder plan om voor de eilan- een kantoor in te richten, waar in een ambtelijk apparaat voor alle iilanden had moeten komen. Methouder Marian Merkelbach (geen voorstander van het plan van aanpak) vond dat de samenwer- cing is gegroeid van een maximum naar een minimum. 'We zijn de trap a' in plaats van op gegaan. Dat leeft niet het vertrouwen dat het )oed komt.' Volgens haar is meer «menwerking ook mogelijk zonder «n bestuurlijk apparaat (Eilander 'Ollege en Eilander Raad) in de •enen te houden. De nu voorgestel- Ie samenwerkingsvorm gaat Texel aarlijks €304.000,- kosten. Dat is ^129.000.- meer dan tot nu toe aan it in 2005 opgerichte samenwer- isverband De Waddeneilanden 'ordt bijgedragen. provinciebestuurders richtten zich tijdens de bijeenkomst op een gegeven moment specifiek op Mer kelbach, totdat burgemeester Joke Geldorp ingreep en verzocht begrip te heb'ben voor de opvattingen van de wethouder. Ze wees erop dat de besluitvorming over het plan van aanpak als een Texelse aangelegen heid moet worden gezien. De raad moet vanavond een besluit nemen, omdat donderdag een bijeenkomst van de Eilander Raad staat gepland. Nijpels heeft inmiddels staatssecre taris Ank Bijleveld van Binnenlandse Zaken uitgenodigd eind april naar Friesland te komen om de samen werking formeel te bevestigen. Loco-burgemeester Willem Heere van Terschelling wees Texel nog op de steun die de provincies willen geven. Zij zijn bereid twee jaar lang de procesmanager te betalen die op Het nieuwe versterkte Wadden secretariaat in Harlingen als kwar tiermaker de samenwerking van de grond moet tillen. Volgens de gedeputeerden Moens en Galema moet het nu voorlig gende plan van aanpak niet als 'eindplaatje', maar als 'groeimodel' worden gezien. Nijpels zei na afloop dat ambities die verder reiken altijd in een motie bij de besluitvorming kunnen worden vastgelegd. Moens liet weten dat hij, bij een Texels nee. snel met de gemeente raad wil komen praten over bestuur lijke ontwikkelingen in de Kop van Noord-Holland. Gemeenten in de Noordkop praten momenteel ook over herindelingen (bijvoorbeeld Wieringen en Wiermgerwaard). Moens: 'Er moet wat gebeuren, omdat je anders het risico loopt dat Texel straks alleen komt te staan.' heeft gevoerd. LTO ging ook op bezoek transportbe drijf AB Texel. Dit is weliswaar geen landbouwbedrijf, de onderneming in Oudeschild die in Europa zo'n 450 vrachtwagens op de weg heeft en 700 trailers, is wel sterk gelieerd aan de landbouw. Dennis Wetenkamp vertelde zijn gehoor hoe AB gespeci aliseerd is in agrarisch buiktransport. Zo worden dagelijks 25.000 ton los- gestorte aardappels vervoerd, waar voor zo'n 800 a 1000 ritten worden gemaakt, in de regel van de teler naar de fabriek. Die liggen verspreid door heel Europa, van Oostenrijk tot VERVOLG VAN PAGINA 1 Erfpacht Nijpels noemde de erfpachtproble- matiek geen nieuw probleem, maar wel een die steeds zichtbaarder wordt. Hij wees de parlementariërs erop dat de Tweede Kamer een paar jaar geleden heeft bepaald dat Staatsbosbeheer marktconform moest gaan werken toen beslo ten werd dat het een zelfstandig bestuursorgaan moest worden. 'U ziet nu wat de gevolgen zijn.' Kamerlid Eddy Bilder (CDA) zei de kwestie heel kritisch te gaan bekij ken 'We hebben er moeite mee dat Staatsbosbeheer zich als een staat in een staat begint te gedragen.' Lutz Jacobi (PvdA) zei het probleem eveneens aan de orde te stellen. Hero Brinkman (PW) kondigde aan de kwestie binnen zijn fractie aan te kaarten. 'Ik schrik van wat ik hier hoor.' Laetitia Griffith (WD) liet weten dat haar fractie de kwestie met belangstelling volgt. De landelijke politieke partijen heb ben de afgelopen weken al vaker laten weten nader over Staatsbos- VERVOLG VAN PAGINA 1 Natuurregels Op haar eiland is geen plekje meer te vinden dat niet onder Vogel- of Habitatrichtlijnen, de Natuurbe schermingswet, de Flora en Fau nawet en straks de nieuwe Natura 2000-wetgeving valt. Volgens Galama werkt die stape ling van wetten in het nadeel van mensen die plannen ontwikkelen. 'Het kan zijn dat een plan volgens de Natuurbeschermingswet wordt toegestaan en dan hoor je later dat volgens de Flora- en Faunawet iets toch met kan.' Galama trok in haar pleidooi een vergelijking met de aanstaande omgevingsvergun ning. Daarmee verplicht de Tweede Kamer gemeenten meerdere zaken ook in één keer te toetsen. De burgemeester toonde zich bezorgd dat bij de nieuwe Natura 2000-wetgeving meer gebieden worden betrokken en zwaardere minder om. De slagwerk- en blaas- solo's maakten veel goed. De avond werd afgesloten met een laatste bijdrage van dj Graham B. Hij kreeg het publiek echter niet meer mee, men bleek uitgedanst. Tekst en foto's Mieke Smid Economiewoningen In het bericht over de economiewo ningen in de krant van vrijdag is een onjuist bedrag genoemd. Een optie om een woning voor drie jaar voor een medewerker te reserveren kost €7.200,- per woning. Ganzen Het aantal grauwe ganzen is de laatste jaren enorm toegenomen. Omdat deze vogels ongehinderd in de natuurgebieden kunnen broeden, is hier weinig tegen te doen. De laatste paar jaar worden met name door Staatsbosbeheer en de agra riërs in het voorjaar in natuurge bieden eieren van grauwe ganzen geprikt. Niet alle natuurorganisaties zijn genegen deze actie te onder nemen en er is vergunning van de provincie voor nodig. Deze door de provincie afgegeven vergunning zit meestal echter zodanig in elkaar dat hij door tegenstanders direct met succes bij de rechter onderuit kan worden gehaald. In andere provin cies blijft de vergunning meestal wel overeind. Het was dan ook het verzoek dit jaar de vergunning zo laat mogelijk af te geven, zodat er in ieder geval tussen het verlenen ervan en het eventueel vernietigen eieren zouden kunnen worden geprikt. Het door Staatsbos beheer georganiseerde eieren prik ken in de duinen rond Den Hoorn zou donderdag 20 maart plaats vin den. Een dag later kwam de vergun ning van de provincie (officieel via de Fauna Beheer Eenheid, de organi satie van natuurinstanties, jagers en landbouw). We hadden dus door het late afgeven van de vergunning en de feestdagen vijf of maximaal zeven dagen later kunnen prikken dan oor spronkelijk de bedoeling was. Het voorjaar was koud, zodat ook zeer veel ganzen laat zijn gaan leg gen. Er zijn echter altijd vroege gan zen, maar je kunt er voor kiezen deze, met veel dons herkenbare nes ten, niet te prikken. De natuurorgani saties op Texel hebben besloten dit jaar niet te prikken. Overigens namen andere natuurorga nisaties aan de vastewal met dezelf de vergunning nu wel hun maatrege len om de aanwas te beperken. Het is een zeer kwalijke zaak dat er nu niets tegen het totaal uit de hand lopende probleem van grauwe gan zen wordt gedaan. Arie Lap, Den Hoorn. Roemenië en van Engeland tot Tsje chië. 'Flexibiliteit is onze kracht. We proberen zo dicht mogelijk bij de klant te staan.' Op de vraag of er nog toekomst in de Nederlandse land bouw zit, werd bij AB positief gere ageerd. "Mits we ons bezighouden met de teelt van producten met een hoger toegevoegde waarde, zoals aardappelen. De kosten van grond zijn hier weliswaar hoge dan elders, we werken hier een stuk efficiënter. Maar we moeten wel oppassen dat we, door afname van het onderzoek in Nederland, onze technische voor sprong niet inleveren.' bak met ballonnen is ingestuurd, zoekt n, Zwarte bivakmutsen, machinegewe ren en rookgordijnen, OSG De Hoge berg had vrijdagmorgen veel weg van een misdaadfilm. Het was een bende criminelen te doen om rector Henk de Vries, die werd gekidnapt. Dit bleek in scène te zijn gezet door leerlingen van de hoogste groepen, die met de jaarlijkse examenstunt hun gram haalden. De ontvoerders 'bezetten' de school en De Vries werd door zijn gijzelaars afgevoerd in een 'snelle' auto. Er viel alleen aan een losprijs van meerdere miljoenen te ontkomen als docenten en onder steunend personeel opdrachten ver vulden die ze van de ontvoerders kregen. Ze moesten volgens traditie allerlei spelletjes doen, waarna de school in de loop van de dag weer kon worden vrijgegeven. Vertegenwoordigers van LTO Noord, afdeling NH, namen vrijdag onder meer een kijkje op de afdeling planning van transportbedrijf AB Texel in Oudeschild. Op de foto wordt het gezelschap bijgepraat door Martin Witvliet. iFoioGmdVrnnemaniBi beheer te willen praten. Belang rijk gespreksonderwerp is de wijze waarop minister Gerda Verburg (LNV) Staatsbosbeheer aanstuurt. Donderdag wordt er, na twee weken uitstel, in de Kamer gedebatteerd. Burgemeester Galama zei dat Staatsbosbeheer als grondeigenaar soms ook een onevenredige druk kan leggen op wat een gemeente toestaat. Als voorbeeld haalde ze een strandpaviljoen op Vlieland aan. Dat bouwde onder druk van Staats bosbeheer anderhalve meter lager dan de gemeente had toegestaan. 'Die ondernemer heeft nu spijt als haren op zijn hoofd dat hij heeft toe gegeven. Hij moet voor een tweede keer verbouwen om die anderhalve meter er alsnog bij te krijgen.' Geopperd werd dat Staatsbos beheer grond die met in gebruik is voor natuurontwikkeling eigen lijk zou moeten verkopen aan de gebruikers. Gedeputeerde Albert Moens merkte op dat. als het zover zou komen, dat niet via Domeinen of Staatsbosbeheer moet verlopen, maar via gemeenten en de provin cie. 'Anders ben je over vijfentwintig jaar nog bezig.' eisen worden gesteld dan aanvan kelijk bedoeld. Ze plaatste kantte keningen bij de zogeheten instand houdingsdoelstellingen in de Natura 2000-gebieden In de doelstelling wordt precies omschreven hoeveel soorten dieren er minimaal in een Natura 2000-gebied moeten kun nen leven. 'Op Vlieland moeten we daardoor wettelijk het bedje sprei den voor een velduil, terwijl dat dier er helemaal niet leeft.' Op Texel geldt eenzelfde verhaal voor een niet-aanwezige libellesoort. Galama pleitte er bij de Kamerle den voor dat de eilanden eerst de kans knjgen een beheer- en ont wikkelingsplan voor de Waddenzee op te stellen en dat daarna pas over de doelstellingen van Natura 2000 wordt gesproken. Nu gaat dat andersom en dat werkt volgens het Eilander College niet. Gedeputeer de Albert Moens van de provincie Noord-Holland nodigde de eilanden uit op korte termijn met de provin cies Noord-Holland en Friesland te komen praten. Immer in dèr Hoffnung, ich schaff's, bin nun am Ende meiner Kraft. Drum weinet nicht mehr, ihr Lieben. wenn ich auch gem war' geblieben. Haltet fest zusammen und reicht euch die Hand. Das ist mein Wunsch beim letzten Gang. Nach langer, schwerer, mit Grosser geduld er- tragener Krankheit, ist heute mein lieber Mann, unser Papa, Schwiegervater, Opa und Schwie- gersohn von uns gegangen. Dieter Haardt 8. Februar 1944 t 7. April 2008 In Liebe und Dankbarkeit nehmen wir Abschied. Elly Haardt geb Post Marco und Ursula Vanessa und Hugo Saskia und Pasquale mit Giovanni und Laura J. Post de Wijn 44143 Dortmund-Wambel, Halfmannstrasse 25 Die beisetzung findet im engsten Familienkreis statt. Bestatungshaus Willi Hoffmann, Dortmund-Wambel, Rüschebrinkstrasse 24 QEZ0Z6N 1l*f*U2002 f je+Jsïik "2-C4)4^ VA*» JutieX 27 l)J l)c+. Texelaartje INLEVEREN: maandag vóór 10.00 uur en woensdag vóór 17.00 uur. KOSTEN: €6,00 tot en met 3 regels. Per regel meer: €2,00 (incl. btw). FOTO-TEXELAARTJE: plaatsing foto €14.50 excl. tekst, alleen voor particulieren die iets te koop aanbieden. AB Noord-Holland zoekt voor op Texel diverse nieuwe collega's, zoals hoveniers medewerkers groenvoorziening, agra risch medewerkers veehou derij en stratenmakers. Kijk voor meer informatie over onze actuele vacatures op www.abnoordholland.nl of bel met onzevestiging op Texel: 0222-319621 www.texelsecourant.nl voor het dagelijkse Texel se nieuws. Texelse kaas van We- zenspyk www. texelseau to pa gina. nl voor iedereen die een goede en betrouwbare auto zoekt! www.printservicetexel. nl Stickers, belette ring, textieldruk. Tel 06- 10711115. Al volgeboekt? Verhuur uw (vakantie)huis via www.aanzee.com Tel. 072-5815791. Bowlen en steengrillen gaan prima samen Bow ling de Koogel, tel. 0222- 317586. Regt Witgoed Service voor vakkundige reparatie en service aan witgoed en huishoud, apparaten. Nol- lekoog 10, tel. 327707. Auto Service Centrum. banden, uitlaten, accu's. Tel. 315588. Op zoek naar een auto? Kijk dan eerst eens op www.texelseautopa- gina.nl A'Capabel geeft voor jaarsconcert in de Waalder herv. Kerk op zondag 20 april a.s. Aanvang 15.00 uur, entree €5.-. A'Capabel zingt zondag middag 20 april a.s in kerk De Waal. Aanvang 15.00 uur, entree €5.-. Chrysanten per bos vanaf 0,95 ct Bloemisten Bert van der Wal, Vogelenzang 5. Orchidee, wit, €6,95. Bloemisten Bert van der Wal, Vogelenzang 5 Nieuwe collectie Falke heren sokken. Mantje Life style Stores Restaurant 't Pruttel- huus in De Koog. iedere dag geopend vanaf 16.30 uur Tel 0222-317586. Voor uw feestje, groot of klem, moet u in Bowling De Koogel zijn. Tel, 0222- 317672. Nieuws van Texel? Nu dagelijks nieuws op www, texelsecourant.nl Nu ook dagelijks het laat ste nieuws op www.texel- secourant.nl Footnotes de schoen die past. Mantje Lifestyle Stores www.texeltoerist.nl. Met de meest actuele evene mentenagenda. Bel 318885 en Sieme Wuis brengt de nieuwe aard appels bij u thuis. Bezorgd na 16.00 uur. De Koopman Koerier. voor bedrijf en parti culier. Tel. 315001/06- 20073394 De voorjaarscollectie Rie- ker is binnen.Mantje Life style Stores www.texelseautopa- gina.nl voor iedereen die een goede en betrouwbare auto zoekt! Bowling De Koogel - het adres voor een gezellig avondje uit! Tel 0222- 317672 Nieuwe boeken? zie: www.hetopenboek.nl Kosten "postbloemen" te hoog? Kwaliteit te laag? Bel 06-24847187 De Ro- zenman. Vergeetmenietjes per pot 0.50 ct. Bloemisten Bert van der Wal, Voge lenzang 5. Nieuwe collectie van xx by Mexx is binnen.Mantje Lifestyle Stores. Kaapse viooltjes €1,95. Bloemisten Bert van der Wal, Vogelenzang 5. Grote collectie Crocs div kleuren en modellen vanaf 29,98. Mantje Lifestyle Stores Schoonmaaksters gevraagd voor vrijdag en/of zaterdag. Info 06- 53842022. Schoonmaaksters gevraagd voor vrijdag en/of zaterdag. Info 06- 53842022. Op zoek naar een auto? Kijk dan eerst eens op www.texelseautopa- gina.nl Rozen op pot €2,50. Bloe misten Bert van der Wal. Vogelenzang 5 Ice Peack grote collectie Kids, Dames en Heren. Mantje Lifestyle Stores. Te koop: Kverneland vier- rijige aardappelpootma- chine met kipbunker. Tel. 06-50956032. Nieuwe kans voor twee dehands Kringloop Effe KiekeSchilderweg 251a, Oudeschild Tel. 321113 of 06-53898264. Auto Service Centrum. Mancoweg 3, tel. 315588 Sinner zonnebrillen Da mes en Kids Mantje Life style Stores www.texeltoerist.nl U kunt nog meedoen aan de prijsvraag en maak kans op het boek De Smaak van Texel www.texeltoerist.nl. Een unieke site met plaats aanduidingen via Goo- gle-maps. Kom ook eens kijken en zoom in. Fruitbedrijf Molenbuurt geopend: vrijdag- en za terdagmiddag van 13.30- 18.00 uur. Hairstyling Talou werkt op afspraak, di. t/m zat Tel. 320473.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 3