TEXELSE j COURANT 85-jarig jubileum GVT groots gevierd Jeugd De Mareis komt net te kort Jan Knippenberg Memorial eindigt na 160 km in Den Burg Tevoko dichter bij kampioenschap Groepje kraanvogels passeert Texel Prijzen voor Eilandschutters in postcompetitie Pupillen zetten judotrainer in het zonnetje DINSDAG 15 APRIL 2008 In een sfeervol verlichte sporthal toonde de recreatiegroep van GVT haar kunnen. Het 85-jarig jubileum van Gym nastiekvereniging Texel werd goed bezocht. In een sfeervol verlichte sporthal lieten alle afdelingen zon dag een staaltje van hun kunnen zien, gadegeslagen door (oud)leden en belangstellenden. Er werd een show gegeven van turnpakjes door de jaren heen, er werd een receptie gehouden en theatergroep Corpus Acrobatics verzorgde een acroba tische act. De middag, aan elkaar gepraat door Gerrit Verhoeven, gaf een goed beeld van wat de jubile rende vereniging zoal in huis heeft en werd afgesloten met een geza menlijk optreden van leden van GVT met het KTF. In een zeer spannende laatste wedstrijd van het seizoen, verlo ren de basketballers U16 van De Mareis met slechts twee punten verschil van Enkhuizen. Na de wedstrijd werd afscheid geno men van Bas Vos, die voor een jaar naar het buitenland vertrekt. Hoewel De Mareis in het begin dui delijk de betere ploeg was, werd verzuimd te scoren. Na vijf minuten besloot coach Heijenk te wisselen om meer scorend vermogen in te brengen en Jorik Heijenk doorbrak de nulstand met enkele scores ach ter elkaar. Met inzet van Bas Vos en Manuel Dros werd het eerste kwart afge sloten met 12-10. Het tweede kwart werd zeer hard gewerkt door Femke Heijenk en Charlotte Hen driks. Heijenk was zeer goed en fel en plaagde de tegenstander in de rebound, terwijl Hendriks de punten pakte. Het tweede kwart werd afge sloten met 23-24. Onder aanvoering van Bas Vos werd de tweede helft ingegaan. Ondersteund door de lange mannen David Maas en Bram Inpijn eindigde het derde kwart in een gelijkspel en het vierde kwart moest het verschil brengen. Omdat Bas Vos met vijf persoonlijke fouten het veld moest verlaten en de inzet van Annick Hoogendijk en Thomas Gremmen met meer kon helpen, werd de wed strijd na 48 minuten in het voordeel van Enkhuizen beslist. Scores: Bas Vos (15), Jonk Heijenk (12), Manuel Dros (11), Charlotte Hendnks (6). David Maas en Thomas Gremmen (4). De Doorstoot De meeste spelers van biljartclub De Doorstoot leverden op de weke lijkse speelavond goede partijen af. Eric Boon won zijn eerste partij tegen Herman Laan met een goed gemiddelde, maar verloor van Wim Westdorp. Jaap Boon begon zwak tegen Wim Westdorp, maar sloot de partij met een beurt van elf pun ten op prima wijze af. De hoogste serie (elf caramboles) en het hoog ste gemiddelde (twee caramboles) kwamen op naam van Jaap Boon. Uitslagen: J.Smit-F. Klok 0-2, C. Weel-R. Steenhuizen 4- 0, E. Boon-H. Laan 2-0, J. Boon-W. Westdorp 4-2, M. Boon-W.Homan 4-0, C. Weel-P. Zijm 0-2. J. Boon-J. Smit 0-2, F. Klok-H. Laan 0-2, E. Boon-W. Westdorp 0-4, M. Boon-P. Zijm 0-2. Prijzen voor Simone de Wit Zwemster Simone de Wit behaal de zaterdag een tweede en een derde plaats bij de Nederlandse Studenten Kampioenschappen. Aan deze wedstrijd mogen stu denten uit Nederland deelnemen en er is dus vrij veel verschil in niveau tussen de deelnemers. Er kon op twee afstanden worden ingeschreven. De Wit kwam legde de 100 meter rugcrawl af in 1.11.76 minuten en behaalde daarmee de derde plaats. Bij de 200 m vrije slag wist zij in 2.16.22 min beslag te leg gen op de tweede plaats. Op beide afstanden zwom ze haar snelste seizoenstijden en benaderde haar persoonlijke records tot een kleine halve en ruim één seconde. Zondag verscheen ze in Zaan dam aan de start van de Drie kamp, waarin haar Zwemvereniging Hoorn het opneemt tegen Noord- kop-Zeemacht en Zaanstad. De Wit werd derde bij de 200 m schoolslag Oefening landmacht De 103 Constructiecompagnie uit Wezep van de Koninklijke Land macht houdt van 21 tot en met 25 april een oefening op Texel. De deelnemende militairen krijgen een training op het gebied van mili taire vaardigheden op diverse loca ties. Bewoonde gebieden worden daarbij zoveel mogelijk gemeden. Voor het gebruik van particuliere terreinen of objecten is toestem ming gevraagd aan eigenaars of beheerders en overlast voor bur gers en verkeer wordt zoveel moge lijk voorkomen. Bij de oefening zijn tachtig militairen en elf voertuigen betrokken. Als er ondanks de genomen voor zorgsmaatregelen schade door de oefening ontstaat, kan dit gemeld worden bij het Ministerie van Defen sie, Commando Dienstencentra Eenheid Claims, Postbus 20702, 2500 ES Den Haag. Daarbij dienen zoveel mogelijk gegevens vermeld te worden als de eenheid, het ken teken van het voertuig, datum en tijd, plaats en soort schade. Eschweiler zwemt sneller dan ooit Sverre Eschweiler heeft bij een driekamp in Zaandam zon dag twee persoonlijke records gezwommen en werd eerste op de honderd meter wisselslag en bij de estafette. Drie avonden per week zwemt de 15-jarige Texelaar die 'water moet ruiken' zich de longen uit het lijf. Meer staan zijn ouders niet toe, want anders komt zijn groei in het gedrang. Dat rust op zijn tijd een gunstige uitwerking heeft, is inmid dels gebleken: hij neemt snel in lengte toe. Tijdens de driekamp kon de zwemmer die zondag uit kwam voor de vereniging Hoorn Noordkop zijn krachten meten met leeftijdgenoten van verengingen Zeemacht en Zaanstad. Op de hon derd meter rugslag tikte hij aan op 1.01.83 minuut, goed voor een tweede plaats en een seconde snel ler dan hij ooit had gezwommen. De honderd meter wisselslag verliep zo mogelijk nog beter. Met zijn tijd van 1.05.44 scherpte hij zijn persoonlijk record liefst vier seconde aan en kwam hij als eerste bij de finish. Succesvol was hij ook bij de esta fette, waarin team op de vrije slag eerste werd. (3.12.75) en tweede bij de 100 m vrije slag (1.02.34). Als startzwem mer van het estafetteteam (4 x 100 meter vrije slag) wist zij tot op de honderdste seconde net zo hard te zwemmen als in de voorgaan de wedstrijd (1.02.34). Haar team behaalde de eerste plaats. Bij deze wedstrijd benaderde De Wit haar persoonlijke records tot een halve seconde. Heren Tevoko kampioen tweede klasse Hoewel ze zichzelf nog maar wei nig kans gaven, mogen de heren van volleybalvereniging Tevoko zich kampioen van de tweede klasse noemen. Ze bemachtigden de titel door zaterdag met 0-4 te winnen van WA. De titel lag voor het grijpen na een onverwacht verlies van Ardea woensdagavond. Als Tevoko met 4-0 van WA zou winnen, kon het kampioenschap hen niet meer ontgaan. Dat zorgde bij aanvang van de wedstrijd wel voor druk. maar Tevoko begon voortvarend, met spelverdelers Jitze Beintema en Berry Koning, middenaanvallers Erik Ie Roux en Patrick Hollenberg en buitenaanvallers Marco Tuntel- der en Ben Kenter. Hoewel niet echt heel goed werd gespeeld (met name in de passing waren de Texelaars vrij slordig), werd zowel in de eerste als de tweede set een vroege voorsprong zonder al te veel moeite naar setwinst gevoerd (12-25 en 17-25). Ook in de derde set, met Gerben van de Dijk in het veld voor Erik Ie Roux, had Tevoko met al te veel problemen (17-25). In de allesbeslissende vierde set pakte Tevoko opnieuw een vroege voorsprong en uiteindelijk drukten de gasten het kwaliteitsverschil ook in cijfers uit: 16-25. Zelfs de geblesseerde Ronald Zijm maakte op het eind van de set nog even zijn opwachting. Tevoko streed al vanaf het begin van de competitie met LOS en Ardea om het kampioenschap. Dat het krachtsverschil gering was, met name met Ardea, blijkt uit het feit dat Tevoko uiteindelijk op basis van het setgemiddelde kampioen is geworden: het team won één set meer dan Ardea. Tevoko kan zich nu opmaken voor de eerste klasse en verwacht daann goed mee te kun nen komen. De oorspronkelijk voor het paas weekend gelande Jan Knippen berg Memorial, een hardloopwed strijd van Vlaardingen naar Den Helder, wordt komend weekend alsnog gelopen. De monstertocht (van 160 kilometer) werd eerder in verband met de weersomstandig heden afgelast. Een team van OSG De Hogeberg, een twintigtal individuele ultralo pers en twee estafetteteams van de mariniers zullen vrijdag en zaterdag proberen de tocht te volbrengen. Al vanaf de eerste editie van de Jan Knippenberg Memorial, die gehou den wordt ter herinnering aan ultra loper en OSG-leraar Jan Knippen berg, doet er een estafetteteam van De Hogeberg mee. Dit keer bestaat het Texelse team uit 21 lopers, een mix van leerlingen, leerkrachten, ouders en begeleiders. De tocht start vrijdag om 22.00 uur in Vlaardingen en voert via Hoek van Holland langs de kust naar Den Helder. Anders dan bij voorgaande edities zal voor het team van De Hogeberg de uiteindelijke finish lijn getrokken zijn voor boekhandel Nauta in de Parkstraat in Den Burg. Zaterdag 19 april is de zestigste geboortedag van Jan Knippenberg. Op die dag wordt zijn boek De mens als duurloper opnieuw uitgegeven. Dat was voor Daan Welboren van Nauta Boek, zelf ook fervent hard loper, reden het team van De Hoge berg te verzoeken voor zijn winkel in Den Burg te finishen. Na de officiële finish in Den Helder zet het team dus koers naar de veerhaven, waar het de boot van 13.30 uur hoopt te halen. Vanaf 't Horntje wordt de tocht vervolgd via de begraafplaats op de Hoge Berg, waar Jan Knippenberg begraven ligt. en langs de school, naar het centrum van Den Burg, waar het boek wordt gepresenteerd. Het damesteam van volleybalver eniging Tevoko won zaterdag in Enkhuizen met 4-0 van Madjoe 2. Als beloning voor deze over winning mocht het team op de thuisreis onder de Enkhuizer Are de Triomph door rijden. Tevoko begon gespannen, maar nam in de eerste set wel een kleine voorsprong. Het jonge Madjoe had niets te verliezen en speelde alles of niets. Hierdoor werden veel punten gescoord en kwamen de teams op gelijke hoogte. Bij een stand van 21-21 deed Tevoko er een schepje bovenop en wist hierdoor met 25- 21 te winnen. Ook in de tweede set speelde Tevoko gespannen en maakte veel fouten, waardoor Mad joe acht punten wist uit te lopen. Pas bij een stand van 15-7 in het voordeel van de tegenstander kreeg Tevoko meer vat op het aanval lende spel van Madjoe. Met een goed blok op rechts, van Monique Leijstra en Tamar Lok, werd het ene na het andere punt behaald. Daarnaast begon Tevoko beter te serveren. Madjoe had hier geen antwoord op en maakte veel fouten. De stand ging gelijk op tot 21- 21, waarna de routine van Tevoko begon mee te spelen. Na setwinst van 25-21 viel de spanning weg en liet Tevoko met goed aanvallend en verdedigend spel in de top van de competitie thuis te horen. De derde en vierde set werden eenvoudig gewonnen (25-11, 25-14). Met deze overwinning zet Tevoko, met nog twee wedstrijden te gaan. weer een stapje in de richting van het kampi oenschap. Een groepje van vier kraanvogels was vrijdagochtend rond 11.00 uur korte tijd te gast op Texel. De vogels landden op de perce len van Nieuw-Buitenheim aan de IJsdijk. Kraanvogels, lijkend op, maar groter dan ooievaars, laten zich niet elk jaar op het eiland zien. Kraanvogels zijn grijs met een zwarte kop, met een rode vlek op de kruin en een witte streep van achter het oog tot in de hals. De hals en vleugeluiteinden zijn zwart. Ze broeden vooral in moerassen met wat bos, rietvelden en ven netjes, van Noord-Duitsland tot 65 graden noorderbreedte in Rus land. Ze zoeken naar voedsel op graslanden en eten vooral insec ten, muizen en andere kleine die ren. maar ook bijvoorbeeld bessen. Sinds twee jaar broeden er ook enkele paartjes in Drenthe Ze over winteren in Zuid-Europa en Noord- Afrika. De normale trekroute loopt net over het oosten van Nederland. Kraanvogels laten zich op Texel het meest zien tijdens de herfsttrek en komen dan lang niet altijd aan de grond. sooner Handboogvereniging Eilandschut ters heeft het goed gedaan in de Portsmouth Round, de 'post competitie' waaraan de vereni ging sinds november deelneemt. Meerdere schutters hebben indi viduele prijzen behaald, de juni oren legden met een totaal van 5.225 punten beslag op de wis selbeker. Aan de Portsmouth Round werd deelgenomen door Zeemacht uit Den Helder. Achilles uit Alkmaar, de Portsdown Archeryclub uit Portsmouth en de Kirby Muxloe Archeryclub uit Leicester. In totaal traden 168 boogschutters, waaron der 35 Texelaars, in verschillende klassen tegen elkaar in het strijd perk. De resultaten werden per post verwerkt door het wedstrijdsecreta riaat in Den Helder. De wedstrijd kenmerkt zich door een tweetal scoreberekeningen. Naast het werkelijk aantal behaalde punten (de werkelijke score), wordt een score op basis van handicap berekend (de handicap Adjust sco re). Dit systeem maakt wedstrijden tussen schutters van verschillend niveau of met verschillende boog- types mogelijk. Naast individuele scores worden ook verschillende teamscores berekend. Speelde de Eilandschutters vorig jaar geen rol van betekenis in al deze varianten van de Handicap Adjust Score, dit jaar blijkt de Texelse jeugd zich ook op dit gebied te manifesteren. In de individuele HAS plaatste Peter Mul der zich met een totaal van 7.741 op de eerste plaats bij de junioren en ook de beker voor de beste twee schutters (Top Two Junior Teams) ging naar Texel. Bij de competitie op basis van de werkelijke scores worden per cate gorie twee prijzen verleend. Er is een pnjs voor de hoogste totaalscore en een voor de hoogste serie. Daarbij geldt de regel, dat elke schutter maar één prijs kan krijgen. Esther van Gils van de Eilandschutters had de hoogste totaalscore (2.561 pun ten) bij de junioren. Mark Wiering liet de hoogste score in één serie voor zich noteren (554 punten). In de klasse Heren longbow scoorde Willem Vlas de hoogste totaalscore. Vlas schoot ook de hoogste sene (486), maar volgens de regels ging deze prijs ging naar 'runner up' Kees Bakker, die als hoogste serie 471 liet noteren. In de klasse Heren compound eiste Peter Keyser de hoogste totaalscore voor zich op. Hij schoot ook de hoogste één serie (591 punten), maar deze prijs ging naar Charlie Thuroczy, die als gastschutter aan deze competitie deelnam. (werkelijke scores! Dames. Recurve: 1 VHennke Anoresen. 1.805 punten; 16J| Hye Groenendaai. 470. Jun oren. I.Esther van Gils; 2.561 (eerste prijs): 2 Bas Mulder, 2 239; 6.Peter Mulder. 1.856; 7 Maikel Smit. 1.790: S.Mark Wiering. 1.623 (tweede prijs); 13.Patrick Smit, 1.133; I6.W1I- lem Keijser. 807. l7.Rick Guldemond 759 20.Sanna van Gerven, 707; 24.Jesse Ellen. 479; 25.Erik van Gils. 470. 28 Bram Baas 370 Heren Veteranen recurve 6 Bouwe Ku pers. 2 593; 16 Ben Oost ra, 2 421; I7.8en Moor. 2.413; 22,Jaap Jager. 1.869: 23.Joop Seepma, 1.721. Recurve* 3 Gert Jan Schoort. 2.801: 10.Kees Zijm. 2.675; 24 Bart Oostra. 2.113, 25.Aad van Gils, 2.090; 26.Edo Rutlen, 2.075; 27.Frans Schrama, 2.075: 34,Johan Tromp. 1.624: 35.Hans Rinkema, 1.611 36. Warner Schreurs. 1 496: 44 Jan Heine. 481; 47.Patrick de Ridder, 287, Longbr..'. 1 Willem Vlas. 2.324 (eerste pn s, 2 Kees Bakker 2.273 (tweede pnjsi: 4.Jan Pr 2.011. Compound. I.Peter Keyser, 2.842 (eer ste pnjs); é.Chariie Thuroczy. 576 (tweede prijs) G-team kansloos tegen koploper De G-voetballers van Texel'94 hebben zaterdag tegen koploper Hellas Sport niet voor een verras sing kunnen zorgen. In Zaandam werd het 5-1 voor de gastheren. Zonder Robin Boogaard, Raymond Molanus en Jan Frans Haveman, maar mét Twan Weijers en Davey Voorend beleefde Texel'94 een val se start. Keeper Martijn Verbeeke kon de bal niet goed weg werken, waarna een tegenstander weinig moeite had te scoren. Even later werd het ook nog 2-0. Pas daarna kregen ook de Texelaars een paar kansjes. Paul Bakker schoot na een pass van Jimmy Ponmah net over. Ponniah waagde zelf ook een paar pogingen, maar deze misten steeds doel. Na rust onderscheidde de spits van de thuisclub zich met drie doel punten, de ene nog mooier dan de andere. Bij de eerste knalde hij vanuit een lastige hoek in één keer raak, bij de laatste verschalkte hij de keeper met een hakje. Tussen door scoorden de Texelaars een maal. Het doelpunt kwam op naam van Ponniah Het voorbereidend werk was van de gebroeders Bak ker. Paul schoot na een lange pass van Jos op doel en zag de keeper de bal loslaten, waarna Ponniah profiteerde. Texel'94 bleef door het verlies met één punt uit vijf wedstrijden op de onderste plaats. Zaterdag speelt de ploeg thuis tegen middenmo ter WSV'30 uit Wormerveer. De uitwedstrijd kon destijds niet door gaan doordat de boot uitviel. VERVOLG VAN PAGINA 1 Seniorengolfers pakken winst Het eerste seniorenteam van de Texelse golfclub heeft vrijdag op de golfbaan van Heiloo met 15- 3 gewonnen van Almeerderhout, een mooie 9 holes par 69 baan, heuvelachtig, met water en bre de fairways. 's Morgens behaalden Wil Homan en Piet Schuijl de volle winst bij de dubbels. Hans de Beer en Hans de Leeuw verloren en Hans Bakker en Bob Hoogenraad wisten hun partij wel te winnen. Het team begon dus met een voorsprong van 4-2 aan de singles. Homan won met over macht, Schuijl speelde na acht tien holes gelijk. De andere spelers wonnen hun partij. Hans Bakker, de reserve, raakte zijn bal kwijt en kon deze met meer te vinden, maar won desondanks. Vrijdag zijn de teams van Oogh- duyne, Almeerderhout, Heiloo en Zeegersloot te gast op het eiland. Waddenfonds Tussen alle ingediende projecten zitten 18 Texelse aanvragen die bi; elkaar goed zijn voor 16.5 miljoen euro aan subsidie. Minister Jac queline Cramer (VROM) maakt naar verwachting in mei bekend welke projecten geld krijgen. De minister wordt geadviseerd door de com missie-Hermans en een regionale adviescommissie in het Waddenge bied. Het wordt de eerste keer dat het fonds geld uitkeert. Projecten die buiten de boot vallen, kunnen later opnieuw worden ingediend. Het fonds keert tot en met 2028 jaarlijks 34 miljoen euro uit. Omdat hij hen al vijftien jaar bege leidt, hebben de gehandicapte judoka's van Shima zaterdagmor gen trainer Henk de Vries in het zonnetje gezet. De Vries, in het dagelijks leven rector van OSG De Hogeberg, staat bekend om het enorme enthousiasme waarmee hij - samen met Nico Waerts en Albert Hoven - zijn taken uitvoert. Hij helpt zijn pupillen niet alleen op de trai ningen, maar gaat geregeld met hen naar grote toernooien, zoals vorige week in Beverwijk, waar 550 judoka's uit diverse landen acte de présence gaven In samenwerking met de Sportraad en illustratrice Suzanne Posthumus bracht hij vorig jaar onder de titel Ik zag nog nooit iemand die zo blij kon zijn als jij een bundel met gedichtjes over 'zijn' judoka's uit. 'Je moet er gevoel voor hebben. Je kunnen inleven in hun belevingswereld, al is dat wel erg moeilijk. En je moet het niet erg vinden als er zomaar een snottebel in je haar zit', zei hij destijds in een interview over zijn passie. De huldiging vond plaats na de trai ning in Sportschool Texel en kwam als een verrassing voor De Vries, die twee cadeaus kreeg. Van zijn leerlin gen kreeg hij geld om samen met zijn echtgenote Inger naar een musical naar keuze te gaan. Voorzitter Jan Keesom deed daar namens de ver eniging een bedrag bij om uit eten te gaan. Na de huldiging was er voor iedereen taart en iets te drinken. drie van zijn pupillen: Christina Keijser, Mark Westerlaken en Mark van der Vliet. De laatste i\

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 5