Trouwe kottervisser zwaait na 30 jaar af Van kok die sleutelt tot machinist die kokkerelt Texel decor psychologische thriller TEXELSE yy COURANT Hulpverlening Zaalvoetballers Mantje 1 kampioen hoofdklasse Invallers De Koog gretig DINSDAG 29 APRIL 2008 TJ Kerkdiensten Donderdag 2 mei 2008 Hemelvaartsdag PROTESTANTSE KERK IN NEDER LAND: Hervormde gemeente Den Burg: 9.30 u. gezamenlijke dienst in gerefor meerde kerk, ds. J. Glazema. Gereformeerde kerk Den Burg: 9.30 u. gezamenlijke dienst in gerefor meerde kerk, ds. J. Glazema. Hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: Den Hoorn: 10.00 u. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in Maartenskerk. Oosterend: 10.00 u. ds. C. Neele. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 19.00 u. ds. O Lohuis. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 10.45 u. The Gospeltrain. Zondag 4 mei 2008 PROTESTANTSE KERK IN NEDER LAND: Hervormde gemeente Den Burg: 9.30 u. gezamenlijke dienst in gerefor meerde kerk, ds. PA. den Braanker. Gereformeerde kerk Den Burg: 9.30 u. gezamenlijke dienst in gerefo- meerde kerk, ds. P.A. den Braanker Hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Waal: 10.00 u. ds. K.F. Klaassen viering Heilig Avondmaal. PROTESTANTSE WADDENGEMEEN TE TEXEL: Oosterend: 9.30 u. dhr. M.D. Kuiper De Cocksdorp: 11.00 u. mw. K.M. Dij kerman. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend 10.00 u. en 16.00 u leesdienst. GEREFORMEERDE KERK (Vrijge maakt): in de Doopsgezinde kerk te Den Burg 14.30 u. preeklezen DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat. Den Burg: 10.00 u. ds C Duinkerken-Visser BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ds A. Wesseling, Heilig Avondmaal. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 10.45 u. herenkoor De Cocksdorp: 9.30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Openbare lezing. 10.30 u.: Wees verstandig in uw keuze van metgezellen; Wachtto renstudie. 11.20 u.: Put vreugde uit je huwelijk. Waarom bouwt men geen ruimteschild tegen de -tfMi honger? (Loesje) Artsen: Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vnjdag van 17.00 tot 08.00 uur. Centrale Huisartsen Post. tel. 321143. Tandartsen: Voor spoedeisende tand heelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers informatie te krijgen over het pijnspreekuur op zaterdagen, zon- en feestdagen Tevens wordt het ongevallennummer vermeld. 313086: 314727; 314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: Waalderstraat 53A, Den Burg. Dag en nacht bereikbaar viatel. 313090 of 06-51404872. GEZONDHEIDSZORG: Gemini Ziekenhuis, tel. 0223-696969, www.gemini-ziekenhuis.nl; bezoektijden dagelijks van 16.00 tot 19.30 uur. Thuiszorg: Omring Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp. zorg en informatie, ook voor het berekenen van de eigen bijdrage: op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Meld punt Thuiszorg 0223-650222. Voor hulp bij het huishouden: Omnng Thuisser- vice, Schoonoordsingel 44, Den Burg, tel. 321461. Omring Jeugdgezondheidszorg: Schoonoordsingel 44, Den Burg. tel 0900-4636549. Telefonisch spreekuur elke werkdag van 9.00 tot 17 00 u. Voor vragen over ontwikkeling, voeding, opvoeding en verzorging. - Omring Thuiszorgwinkel: Schoon oordsingel 44. Den Burg. tel. 314887. Geopend elke werkdag tussen 13.00- 14.00 u. - Omring diëtist: voor afspraken elke werkdag van 8.30-17.00 uur, tel. 0223- 650222. Indicatie: Indicatie voor thuiszorg en voor opname in verpleeg- en verzor gingshuis: Centrum Indicatiestelling Zorg. Opvragen via tel. 0229-206955. Opname op advies van huisarts of spe cialist. Mondhygiëniste: Natasja Bottema tel. 320104. Apotheek: Weverstraat 95. Den Burg tel. 312112. Maandag t/m vrijdag 8.00- 17.30 u.; zaterdag 10.00-13.00 en 15 00- 17.00 u.; zon- en feestdagen 11.00- 12.00 en 16.00-17.00 u. Buiten die tijden alleen voor spoedeisende gevallen. Medische zorg OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen 1-1-2. Of bel de Meldkamer Noordhol land-noord: 072- 5644444. Politie: Keesomlaan 4a. Den Burg Het bureau is op maandag en vrijdag geopend van 9.00 tot 13.00 uur en op woensdag van 13.00 tot 17.00 uur. Telefoon: 0900-8844. In spoedeisende gevallen: 112. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 0900-8844. Vermiste en gevonden huisdieren: texelseS^courant LANGEVELD Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Mieke Smid Buiten werktijd: Jeroen van Hattum Telefoon 31 60 89 of 06 - 13 67 66 50 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6-1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 -31 41 11 E-mail info@lenr.nl Dierenpension Texel, Slufters-eg 216, De Cocksdorp, tel 311477, www.dieren- pensiontexel.nl Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11 Den Burg, tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp bi. problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: bel tijdens kantooruren 319413 (De Nieuwe Skuui) Anonieme Alcoholisten: dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur in Den Helder, tel 0223-642189 (vra gen naar Ron) Verslavingszorg: Brijder Verslavings zorg Texel, Tubantia, Pontweg 133, De Koog. Voor inlichtingen, advies, consul tatie en preventie, tel. 0223-620541 of 06-30215211peter.molenaar@brijder.nl. Psychoiogenpraktijk: M Spijkeren Y. Olthof, Ruijslaan 88, 1796 AZ De Koog, tel. 317566. Stichting Welzijn Ouderen Texel: Warme maaitijdvoorziening, alarmering, klusjesdienst, huishoudelijke dienst, verstetdienst. Spreekuur van 9.00 tot 10.00 u. en van 14 00 tot 16.00 u.. De Buureton, Beatrixlaan 43. Den Burg Tel. 312696. Alzheimer café: elke laatste dinsdag van de maand van 19.15 tot 9.30 uur in De Buureton, Beatrixlaan 43, Den Burg. Kustwacht: Voor meldingen van sche pen en zwemmers in nood: tel. 316270. Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, 072- 5644444. Huiselijk geweld: Safehouse Texel, crisisopvang huiselijk geweld, tel 0222-321001. dag en nacht bereikbaar Advies- en Steunpunt Huiselijk Geweld Kop van Noord-Holland, tel 0900- 2345566 (€0.10/minuut), www.huiselijk- geweldkopvannoordholland.nl. Bureau Jeugdzorg: voor hulp aan jongeren bij problemen en voor opvoe dingsondersteuning aan ouders. Voor aanmelding, informatie en advies: 0900 2223330, elke dag tussen 10.30 tot 12.30 uur. Kerken en minima: voor Texelaars in financiële nood. Spangerweg 10. 1793 EH De Waal. tel. 312983 Abonnementspnjzen 2008: Per half jaar €37.95 36,25 (automat- Per jaar 74.10 71.75 canomatschi Bij verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode oud Papier In verband met de meivakantie haalt Scouting Texel deze week geen oud papier op. Oud papier kan wel worden gestort in de containers naast het club gebouw aan de Bernhardlaan. Voor meer informatie over medische zorg. hulpverlening, kerk en andere eilandzaken zie www.texelsecourant.nl, rubriek Om te Onthouden stond tegen Monnickendam. De enige kans die de ploeg nog kreeg, ontstond na een vnje trap van De Koog. Jeroen Backer dacht dat de bal met op de goede positie lag en tikte deze een stukje naar voren. Een tegenstander onderschepte deze bal en kon alleen op het doel af gaan. Keeper Van Beek bracht echter knap redding. De Koog kreeg in het vervolg nog diverse goede scoringskansen, maar was pas in de slotminuut weer succesvol. De treffer was de mooi ste van de middag De bal draaide uit een mislukte poging van Dewi van der Plaats ver voor doel langs, maar Maurice de Groot kon met een uiterste krachtinspanning koppend scoren. Zondag speelt De Koog de eerste promotiewedstrijd. Tegenstander in Den Oever is dan Wiron, een tegen stander waartegen de afgelopen jaren spraakmakende wedstrijden werden gespeeld. Een keer wat goeds gevonden, nooit meer wat anders. Dat geldt beslist voor Noordzeevisser Peter van Sikkeleras. Dertig jaar geleden kwam hij op de TX3 van familie Van der Vis, anno 2008 vaart hij nog bij dezelfde familie. Tot afgelopen vrijdag, toen de 50-jarige visser het na drie decennia op zee voor gezien hield. 'Ik heb het hier altijd naar mijn zin gehad. Maar nu is het mooi geweest.' Texel heeft tot dusver geen voet ballers voortgebracht met een internationale profcarrière. Dat is wel het geval in de psychologi sche thriller Tot op de bodem, het literaire debuut van Violet Le Roy. De schrijfster van het vorige week verschenen boek is ver knocht aan het eiland en viert er al tientallen jaren vakantie. Ze beschrijft het levensverhaal van een op Texel opgegroeide prof voetballer die na een succesvolle carrière bij Arsenal terugkeert naar Amsterdam in het bekende zwarte gat belandt. Hoofdpersoon Tim Howard is getrouwd met een journaliste, die het ware verhaal achter de dood van Rolling Stone Brain Jones zou hebben opgelost. Maar dan wordt haar lijk gevonden in een ijskoude Amsterdamse gracht. Howard gaat op zoek naar haar moordenaar, maar komt terecht in zijn eigen verleden. Zijn naam blijkt niet Tim Howard, maar Tim Houwaart, een weeskind dat op 10-jarige leeftijd is uitgeleverd aan een perverse Amsterdamse huisarts, handelingen die tot in detail worden beschreven. Howard is zo geobsedeerd door de dood van zijn vrouw, dat hij niet in de gaten heeft dat zijn zoontje prooi is van een ervaren jager. Uiteinde lijk voert de ontknoping terug naar Texel, waar Howard onbezorgd de eerste tien jaar van zijn leven heeft doorgebracht. Daarnaast speelt het boek in Londen en Amsterdam. Duidelijk is dat Tot op de bodem, met bijna 400 pagina's, niet op een achternamiddag is geschreven. De auteur heeft ruimschoots de tijd genomen om het karakter van de hoofdpersoon neer te zetten. Een voetballer die op het voetbalveld een en al kracht uitstraalt, maar daarbuiten eigenlijk een watje is en een binnenvetter. Begonnen als een fris kind, maar wiens persoon lijkheid door misbruik in zijn latere jeugd beschadigd is geraakt. Door de lange aanloop van het verhaal duurt het een tijdje voor het boek op gang komt, maar daarmee legt ze wel de basis voor meerdere verhaal lijnen, die uiteindelijk weer samen komen. Texel komt vooral voor in het laatste deel van het boek. De hoofdper soon reist af naar het eiland en stelt zich via de Texelse Courant op de hoogte van het laatste nieuws. Hij brengt een bezoek aan het Mari tiem en Juttersmuseum en praat met conservator Arjen Kikkert over de stranding van de Negotie en het verdwijnen van het goud dat dit schip vervoerde. Ene heer Van Wezenland, wiens voorvader ooit Vlnr. staand: Nicol Schermer, Wilco Keijzer, Jacob Krijnen, Steffan Vlaming en Joey van der Vis. Gehurkt Gaime Vlaming, Erwin Koning, Ivo Barends, Jimmy Vlaming en Paul Bakker. Zaalvoetbalteam Mantje 1 is kam- Het team onder leiding van coach aan de lopende band. pioen geworden in de hoofdklasse. Nico Schermer scoorde dit seizoen Ook met een sterk gewijzigd team had SV De Koog zondag op eigen veld geen enkele moeite met Ves- do. De gasten uit Schagerbrug hadden nog een theoretische kans op de periodetitel, maar dan mocht concurrent Wiron niet win nen van Monnickendam, terwijl ze zelf de volle winst moesten halen. De gretig spelende invallers van de thuisploeg schoten echter alle illusies aan flarden. Trainer Hans van der Park van De Koog miste zes belangrijke steunpi laren: de dne gebroeders Siebinga, Peter Koorn, Joris Ellen en Arnold Kaercrier. Wel weer in de basis stond keeper Steven van Beek. Eddy Witte, die hem wekenlang in het doel had vervangen, stond dit maal in de verdediging In de beginfase ging de strijd gelijk op, maar waren beste mogelijk heden voor Vesdo. Bij een mooi indraaiend diagonaal schot kon keeper Van Beek de bal nog net toucheren, waardoor deze op de paal belandde. Een harde vrije trap van Vesdo ging rakelings over. Hier na trok De Koog het initiatief naar zich toe en speelde de wedstrijd zich vooral op de helft van Vesdo af. Met name de snelle Robin Schoo en Yom Houwing stichtten een paar keer gevaar, zonder dat zich overi gens grote kansen voordeden. De beste was nog voor Vesdo, nadat verdediger Mare Schoo de bal in het strafschopgebied tegen een tegen stander schoot, waardoor deze in balbezit kwam en de bal over de keeper lobde. De Koog kwam goed weg, want de bal stuiterde langs de buitenkant van de paal het veld uit. Koger Bart Jan Grismgt had pech toen een hard schot van hem van richting werd veranderd. In de daar opvolgende hoekschop kopte hij op de lat, waarna de keeper in tweede instantie redding kon brengen. In de slotfase van de eerste helft kreeg Vesdo weer een grote scoringskans, maar de geheel vrijgelaten speler kopte van dichtbij voorlangs. Direct na rust scoorde De Koog eindelijk de verlossende treffer, toen Bart Jan Grisnigt een penalty (na een overtreding op Yom Houwing) keihard benutte. Van der Park greep de voorsprong aan om ook zijn wisselspelers speelminuten te gun nen. Dewi van der Plaats en junior Marlon Veldman vervingen kort na elkaar Nico Schot en Tristan Ellen. Niet veel later kwam Wouter Kuip in het veld voor Grisnigt. Na eerst nog een riante kans om zeep te hebben geholpen, bracht Robin Schoo de stand na tien minu ten op 2-0. Hij leek het duel met een verdediger te verliezen, maar draai de in het strafschopgebied verras send weg en knalde raak. Enkele minuten later kon Yoni Houwing. die nabij de middenlijn goed werd aangespeeld, alleen op de keeper af gaan. Vanaf de rand van het straf schopgebied schoot hij strak in. Hierna was het volledig gedaan met Vesdo. dat inmiddels had ver nomen dat Wiron op voorsprong 'Mijn vader was havenmeester en we woonden pal naast de haven. We zagen de kotters komen en gaan. Als je op de haven opgroeit, dan maak je niet anders mee. Als jongen ging ik wel eens met een garnalenkotter mee. De hele sfeer en alles er omheen, de visserij sprak me gewoon aan. Het was 1977, ik zat nog op de visserijschool, toen ik als 19-jarige in de vakantie een zomertje ben mee geweest met de TX3 van de Jan van der Vis, vader van de broers Pieterjan, Arco en Sijb. Ze hadden twee schepen, de drie en de vier. Toen ik eraan had geroken, was er geen weg terug meer. De school heb ik niet afge maakt, ik had genoeg papieren om op de Noordzee te varen en ben aan boord van de drie gekomen. De oliecrisis in 1973 was nog maar kort achter de rug, met de autoloze zondag. Best een goeie tijd. TX 3 was 1500 pk, de TX4 was 1200 pk. Aan boord was ik kok, maar ik was thuis altijd aan het rommelen met auto's en motoren en de technische kant trok me wel. Ik zat net op de kotter en we voeren naar de Engelse banken. We waren zo ongeveer op de plaats van bestemming, toen de hydrofoor het begaf. Daarmee pompten we het leidingwater, dus we hadden geen ijs. Ik dat ding uit elkaar gepeuterd, drijfstang aan elkaar gelast, nieuw lagertje en hij deed het weer. Ik zo gróós als een aap en Jan van der Vis zo gróós als een aap. Want hij had een kok die kon sleutelen en we konden gewoon doorvissen. Die hydrofoor heeft zo nog een week of drie gedraaid, tot ër eindelijk een nieuwe kwam. We voeren met een Bolnesmotor en die had een kmpkaart van lekke koppen. Ik zat bij wijze van spreken meer in de machinekamer de kop pen te repareren, dan dat ik stond te koken. We konden de koppen op het laatst zó goed repareren, dat de monteurs er al niet eens meer voor kwamen. Zo ben ik van lieverlee monteur geworden.' Improviseren Als machinist heeft hij onder andere de verantwoording over een Deutz schout zou zijn geweest, zou er zijn familiekapitaal aan hebben te danken. Wie Van Wezenland heet, stamt af van een Texelse vondeling, weet het boek. Daarin staat dat de man half Texel bezit, de politie in zijn zak heeft en het ook heeft te zeg gen op De Nieuwe Krim, een groot waterbassin van tientallen meters diepte dat in het noorden van het eiland wordt aangelegd. Een pro ject dat veel weerstand oproept en waarvoor kunstenaars uit alle wind streken naar het eiland komen. Le Roy, voorheen ambtenaar Vei ligheid en Extreme Overlast, ging nadat ze in 2001 ontslag nam rei zen en schrijven. Texel bezoekt ze vooral in de wintermaanden. 'Dan is het er tamelijk rustig, het oer-Texel waar ik van hou.' Haar debuutroman stuurde ze op naar vijf uitgevers. Niet naar Leonin Media (van Len- Peter van Sikkeleras: 'Als ik nu 19 was en weer moest beslissen, dan zou ik weer op de kotter gaan.' 645 dieselmotor die in de machi nekamer staat. 'Door de week doe ik hetzelfde wat alle anderen aan boord ook doen. Werken aan dek, op z'n tijd je wacht en controleren of alles goed werkt en hier en daar wat klein onderhoud. Tegenwoor dig zit overal een alarm op. En als er iets aan de hand is, een lek of wat dan ook. dan moet ik je als machinist het probleem zien op te lossen. Soms moet je improviseren. Wat dat betreft hebben we wel het nodige meegemaakt. Koppelingen, motoren en noem maar op. Vrijdag, als we terug zijn, dan duik ik de machinekamer in, terwijl de anderen de netten en andere dingen in orde brengen.' Sleutelen doet de machi nist nog steeds, koken is er niet meer bij. Althans niet aan boord. 'Thuis sta ik in het weekend graag te kokkerellen.' Randjes en kantjes Zo'n weekend duurt tot zondag avond. 'We vertrekken om 24.00. Op tijd. om de andere vissers voor te zijn. We gaan nu niet meer zo ver zoals voorheen onder de Engelse kust. Als we rond 2.15 uur buiten de twaalf mijl zijn, gaat het net meteen overboord. Dat doen de meeste kotters. Door al die regeltjes en con troles. En vooral de dure brandstof. Hoe meer visuren je maakt, hoe meer je kunt vangen. Tong is onze hoofdmoot, schol en tarbot zijn een belangrijke bijvangst. Het is echt randjes en kantjes vissen, tussen twaalf en vijftig mijl uit de kust. Een trek duurt een uur en drie kwartier. Dan legen we het net, verwerken de vis en dan blijft er steeds een uur of drie kwartier over voor jezelf. Kun je een bakkie of een tukkie doen. Natuurlijk niet degene die de wacht heeft. Dat wisselen we af. We vis sen tot vrijdagmorgen. Om 5.00 uur meren we af bij de visafslag in Den Helder, daarna terug naar Texel.' Anti-reclame 'Door verschillende oorzaken is het er in de loop der jaren niet leuker op geworden. Het wordt steeds moei lijker. Er is veel anti-reclame voor ons product. De Stichting Noordzee kraakt tong, schol en andere vis af op de Viswijzer. Ten onrechte, want we doen er alles aan om het goed te doen Binnen de regels en heel ecologisch. Vers van de Noordzee, het is gewoon een heel gezond vissie. Alsof al die vis die ze tegen woordig importeren zo verantwoord gevangen en gezond is. Je kunt net zo goed medicijn eten, want het is allemaal kweekvis. Maar het verpest onze markt. Die staat mede daardoor erg onder druk, de prijzen zijn flink gekelderd', wijst hij naar het briefje met de besomming van de afgelopen week. 'De afgelopen week zijn daardoor schepen binnen gebleven. Als dat zo doorgaat, dan gaan er nog veel meer schepen voor de kant. De olie is zo allemachtig duur. Ik hoorde vandaag dat de prijs waarschijnlijk nog veel verder zal oplopen. Van de week hebben we er 28.300 liter doorheen gestookt, maar 30.000 is ook geen uitzonde ring. We betalen nu 53 cent voor een liter. Een paar jaar geleden was het nog 37 cent. Het probleem is dat wij, in tegenstelling tot vele bedrijven aan de wal, onze kosten niet kunnen doorberekenen. De markt bepaalt wat wij voor onze vis krijgen. En dat is tegenwoordig geen vetpot.' Prachtige tijd 'Maar als ik nu 19 was en weer moest beslissen, dan zou ik weer op de kotter gaan. Ik heb een prach tige tijd gehad. Leuke collega's, een goede sfeer en leuk werk. Maar ook goed materiaal. In '84 kwam er een nieuwe kotter, de TX4. Op dat schip werd ik machinist. We hebben er 22 jaar op gevaren. Hij had een ver mogen van 2700 pk. Die dronk wel 45.000 liter in de week. Nu varen we al tweeënhalf jaar met deze TX3. Deze is 1950 pk. Dat scheelt aardig in het gebruik. Vroeger zette je de motor gelijk op vol vermogen. Als je nu wind mee en een lekker zeetje hebt, dan gaat de regulateur terug en zorg je dat je niet harder dan 6 of 6,2 mijl gaat. Daarmee bespaar je behoorlijk brandstof. Het is een uitdaging zoveel mogelijk vis te vangen met zo weinig mogelijk brandstof. Maar het wordt nu wel erg moeilijk. Ik hoop voor mijn col lega's dat de sumwing en het puls- vissen tot besparingen en een beter imago leiden. Maar het blijft visserij, dat vergt nu eenmaal kracht en daar heb je brandstof voor nodig.' 'Ik heb altijd gezegd dat ik op mijn 48ste zou stoppen. Dat is niet gelukt Maar nu ben ik 50 en is het mooi geweest. Rentenieren zit er nog niet in, ik zie wel wat er op mijn pad komt. En ik wil nog een stukje aan mijn huis bouwen. Ik zal nog wel eens een rondje over de haven maken, maar opstappen... Nee.' Tekst en foto Gerard Timmerman Schrijfster Violet Le Roy. nart Wolters), haar huidige uitgever, die het manuscript via-via in handen kreeg en er brood in zag.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 11