Waddenfonds doneert 3,5 miljoen aan Texel Molengat redt bootvluchtelingen Iron Man: vol actie en sciece fiction TexelEnergie TEXELSE j COURANT personeelsverblijf paal 28 Strandpaviljoen Paal 12 op stroom Texel Energie Texelse Hema in Medemblik College wil meewerken aan Minder bezoekers tijdens Open Dag KNRM DOM MOET U IN WRHRLËM ZUN I U WOU TOCN CRRfiGi BB NOoRD-WOIlflNDj MOREN't—1 HRLEN fiHTQOH GOE4 0 Ol -OS"-aooS IK KOM MUfl iHRLENJ Het Maritiem en Jutters Museum in Oudeschild heeft 2,4 miljoen euro uit het Waddenfonds gekre gen. De subsidie is bestemd voor de ontwikkeling van de Gouden Driehoek. Ecomare, Natuurmonu menten en de gemeente kregen ook bijdragen. In totaal werd 3,5 miljoen euro gedoneerd. Ecomare heeft €891.000,- gekregen voor de uitbreiding van een Wadden- zeeschool voor de informatiecentra op de vijf Waddeneilanden. Natuur monumenten kreeg €226.000,- voor het opknappen van de steunforten Lunette en Redoute en de gemeen te kreeg €72.000,- voor onderzoek naar een getijdenenergiecentrale bij Texel. Het geld voor het Maritiem en Jutters Museum is bestemd voor de nieuw bouw van het museum, de aan passing van Brakestein en fort De Schans, die gezamenlijk de Gouden Driehoek vormen. De commissie- Hermans, die minister Cramer van VROM adviseerde, vindt het mooi dat in de Gouden Driehoek een rela tie wordt gelegd tussen het museum, de maquette en de VOC-historie in de directe omgeving. 'Texel kiest hier duidelijk voor een eigen profiel dat in het kader van het nationaal park en een eventuele Werelderfgoedstatus ook zeer waardevol is.' De regio commissie, die specifiek namens het Waddengebied de minister adviseert, kon zich ook vinden in de toekenning van het geld. Directeur Esther Banki is er blij mee. 'Dit betekent dat er vertrouwen is in het project.' De subsidieverlening helpt ook bij de financiering van de nieuwbouw. Het museum is daar mee inmiddels een eind op weg, mede dankzij de gemeentelijke bij drage van 1,2 miljoen euro van een paar jaar geleden. Enkele maritieme fondsen hebben inmiddels geld toe gezegd en er wacht nog een moge lijke cultuurhistorische subsidie van de provincie van 1,2 miljoen euro. De nieuwbouw kost 6,8 miljoen euro. Met de Gouden Driehoek in totaal is 7,4 miljoen euro gemoeid. De com missie-Hermans oppert de sugges tie dat het museum samenwerkt met Natuurmonumenten als die Lunette en Redoute gaat opknappen. Waddenzeeschool De Waddenzeeschool is een edu catief lesprogramma dat Ecomare voor de informatiecentra op de vijf eilanden aan het maken is. Scho len kunnen er lesmateriaal van de website van het programma down loaden (www.waddenzeeschool.nl), zodat ze zich kunnen voorbereiden op een bezoek aan één van de eilan den. Volgens Carla Kersbergen van de educatieve dienst van Ecomare is het de bedoeling de komende zeven jaar voor alle soorten school types van basisschool en voortgezet onderwijs lesprogramma's te ontwik kelen. 'We hebben er nu nog alleen voor de bovenbouw van het voortge zet onderwijs. Het eerste dat we nu willen is een pakket voor het VMBO maken.' Met het lesmateriaal kunnen leerlin gen tijdens een bezoek opdrachten uitvoeren die terug op school ver der kunnen worden uitgewerkt. 'Dan gaat het bijvoorbeeld om de nut en noodzaak van zeehondenopvang of de gevolgen van gaswinning.' De pakketten worden 'Waddenbreed' opgezet. Dat gebeurt onder de vlag van de Stichting Waddencentra waarin de informatiecentra van de eilanden samenwerken. De pakket ten worden ontwikkeld bij Ecomare, omdat dat het grootste educatief centrum heeft. Volgens Kersbergen is het prettig dat er meteen voor zeven jaar subsidie is verleend. 'Dat geeft rust, omdat je niet elk jaar opnieuw achter je geld aan hoeft te gaan.' Het geld voor de getijdenen ergiecentrale moet duidelijk maken in hoeverre de realisatie haalbaar is. Planologisch wordt de bouw van zo'n installatie in het Marsdiep niet toegestaan (verbod in de PKB Wad denzee), maar de gemeente hoopt een getijdencentrale als 'pilot-pro- ject' voor elkaar te krijgen. Dat moet het makkelijker maken een uitzonde ring op dat verbod te krijgen. Bij die gedachtegang wordt gekeken naar het Deense eiland Samso, waar de landelijke overheid ook toestemming gaf voor diverse duurzame projecten Boot De toekenning van subsidie aan vier Texelse projecten betekent dat diver se andere aanvragen buiten de boot zijn gevallen. Een daarvan is een gezamenlijke aanvraag van de Wad deneilanden om. gelijk aan de Stich ting Duurzaam Texel, op de andere eilanden 'energie-teams' in het leven te roepen voor de ontwikkeling van duurzame energie. Volgens wethou der Peter Bakker is het jammer dat die aanvraag niet is gehonoreerd. Hij toont zich zeer tevreden dat in totaal 3,5 miljoen euro aan Texel is toegezegd. Dat is bijna 10 procent van het totale bedrag dat dit jaar voor projecten in Noord-Holland, Friesland en Groningen beschikbaar was gesteld. Eind dit jaar kunnen opnieuw subsidies uit het Wadden fonds worden aangevraagd. Dan kan er ook voor economische projecten een beroep op het fonds worden gedaan. Dat was afgelopen jaar nog niet mogelijk omdat Brussel nog moest bekijken of er dan geen spra ke was van 'verboden staatssteun'. Tweede winkel Bert van der Wal Bloemisten Bert van der Wal aan de Waalderstraat is verhuisd naar de Vogelenzang. Onder dezelfde naam zit de bloemen en planten- zaak nu in het pand waar voor heen de parketshop was geves tigd. Onder de naam Hetzelfde maar anders heropent Van der Wal vrijdag ook zijn bedrijf aan de Waalderstraat. De ondernemer heeft nu dus twee bedrijven. 'Een kaaps viooltje van €1,50 naast een vaas van €185,-, dat wekte verwarring. De klant had er geen gevoel meer bij. Vandaar dat we een scheiding hebben aan gebracht. Het assortiment in onze winkel aan de Vogelenzang bestaat voor negentig procent uit bloemen en planten, met daarnaast nog wat vazen en andere producten, onze zaak aan de Waalderstraat richt zich meer op de decoratieve kant. Veel sfeer, nieuwe ideeën en noem maar op.' Beide zaken hebben een winkeloppervlak van 200 vierkante meter. Na de uitbreiding werken bij Van der Wal dertien mensen. DINSDAG 29 APRIL 2008 Gadegeslagen door René Wind (r) en Jan-Sieme Dros onthult Simone van Tilborg het embleem van Texel Energie. De gemeente is van plan om mee te werken aan plannen voor de bouw van een nieuwe loods met inpandige personeelsverblijven aari de Krimweg voor medewer kers van strandpaviljoen paal 28. Omdat de bestemming hiervoor moet worden gewijzigd, moet hiervoor een vrijstellingsproce dure (ex artikel 19 WRO) worden gevoerd. Bedoeling is om twintig personeels leden aan de Krimweg te huisves ten Het terrein heeft echter een agrarische bestemming, terwijl de beoogde bouw (personeelsverblij ven en opslag) geen agrarische functie heeft, wat noodzaak tot een bestemmingswijziging. Dat kan omdat de gemeente het realise ren van accommodatie voor perso neel als beleid heeft. Maar de raad heeft over de oppervlakte hiervan nog geen afdoende besluit geno men. Voor de te voeren procedure voor de bouw aan de Krimweg moet de raad een positief besluit nemen. Voor de bouwplannen zijn een beeldkwaliteitsplan en ruimte lijke onderbouwing ingediend. Het perceel krijgt dne gebruiksvormen. Agrarisch, wonen en bedrijfsdoel einden. De natuurlijke begrenzing van het terrein blijft in stand. Het huidige perceel is met agrarisch in gebruik. Het deel met de bestem ming bedrijven, ligt gezien vanaf de Krimweg aan de achterzijde van het perceel. Hierdoor gebeuren bedrijfs matige activiteiten, zoals opslag en onderhoud van strandpaviljoens, verder vanaf de woningen van de buren aan de Krimweg, waarbij de personeelsverblijf als buffer funge ren. De gemeente redeneert dat hiermee wordt voorkomen dat de huidige problemen met de buren worden vergroot. 'Samen met het inpandig huisvesten van seizoens- personeel wordt de gehele situatie op het erf verbeterd.' Voorwaarde is dat bij eventuele bedrijfsbeëindiging industriële activiteiten op het voor bedrijfsdoeleinden te gebruiken perceel niet zijn toegestaan. Alleen onderhoud en opslag van Strandpa- Sven en Lynn Zwetsloot openen de nieuwste Hema van Nederland m Medemblik. Achter viljoens is toegestaan. hen Rob en Chanta!Zwetsloot, met in hun midden bedrijfsleider Marlies Braak. Directeur Thijsseschool ziet Abraham Ernst Engbrenghof, directeur van de Jac.P.Thijsseschool in Den Burg, zag zijn vijftigste verjaar dag vrijdag niet ongemerkt voor bijgaan. Leerlingen en medewer kers zetten hem luidruchtig in het zonnetje. Zijn echtgenote hield 'meester Ernst' 's morgens met een smoesje wat langer thuis, terwijl de kinde ren van groep 8 zich bij de school verzamelden met toeters, ballon nen en blikjes achter de fiets. De meester werd met de tuktuk opge haald en de stoet trok met veel lawaai naar school, waar op het versierde schoolplein een feestje werd gevierd. Cinema Texel beleeft donderdag de Nederlandse première van Iron Man, een film vol actie en elementen uit de science fiction. Hoofdpersoon is Tony Stark (een rol van Robert Downey jr.), een steenrijke onderne mer en uitvinder. Hij wordt ontvoerd in Afghanistan en gedwongen een massavernietigingswapen te bou wen. In plaats daarvan gebruikt hij zijn intelligentie en inventiviteit om een hightech, hypermodern harnas te bouwen om uit zijn gevangen schap te ontsnappen. De Nederlands gesproken anima tiefilm Drakenjagers gaat over Zoë, een klein meisje dat nog in sprook jes gelooft. In het koninkrijk waar zij woont, dreigt een groot gevaar: een draak staat op het punt om wakker te worden en alles te vernietigen. Als het meisje Gwizdo en Lian-Chu ontmoet, denkt zij de helden te heb ben gevonden die de draak zullen verslaan. De sluwe Gwizdo is echter alleen maar uit op het geld van oom Arnold, om samen met Lian-Chu het boerderijtje te kunnen kopen waar hij al jaren van droomt. Zoë is vastbesloten de twee te volgen in hun avontuurlijke tocht naar het einde van de wereld. Woensdag 7 mei gaat Speed Racer in première. Deze avonturenfilm is van de hand van de makers van The Matrix en geschikt voor het hele gezin. Enkele andere films zijn geprolongeerd, waaronder Zomer hitte. Iedere maandag is er een sneak preview, de voorpremière van een film die tot het laatste moment geheim blijft. Op Koningin nedag is wél het terras van Cinema Texel open (met live muziek en een springkussen voor de jeugd), maar is de bioscoop zelf gesloten. Als het regent om 12.00 uur, worden 's mid dags wel voorstellingen verzorgd. Strandpaviljoen paal 12 is sinds vrijdag het eerste bedrijf op het eiland dat electriciteit afneemt van Texel Energie. Dat was mogelijk doordat de zaak van Simone van Tilborg, Jan-Sieme Dros en René Wind, die vorig jaar nog gebruik maakte van een aggregaat, sinds dit voorjaar op het elektriciteitsnet is aangesloten. 'Een goed initiatief en groene Texelse energie past goed bij het strandbedrijf dat wij willen zijn. Met volop zon, wind. strand en zuivere lucht', vertelt Van Tilborg. Het zal voor Texel Energie niet bij paal 12 blijven. Volgens directeur George Overbeeke hebben ook veel andere bedrijven zich aangemeld bij de Texelse energiecoöperatie. Die gaat ook stroom 'exporteren', want er zitten onder meer particuliere afnemers in Almere, Rotterdam en Amsterdam. Pijnlijke scheiding De Molengat heeft in de buurt van Malta geholpen bij het in veiligheid brengen van 28 bootvluchtelingen. De bemanning werd circa twee uur nadat een tussenstop op Malta was gemaakt, gealarmeerd dat in hun buurt een boot met vluchtelingen ronddreef. Na twee uur zoeken in het donker trof de Molengat het schip aan. De vluchtelingen kwamen niet aan boord van de Molengat, maar de bemanning begeleidde hen wel het overzetten van hen in een boot van de Maltezer kustwacht. Volgens kapitein Peter Hughes was het een wonder dat de 28 immigranten het avontuur hadden overleefd. De boot was veel te klein en het was behoor lijk ruw op zee. De bootvluchtelingen werd aangetroffen op zo'n 200 mijl uit de Libische kust. Hughes: 'We had den geen idee hoe lang die mensen al op zee waren. Je kunt je afvragen wat er zou zijn gebeurd als we ze met hadden gevonden.' De vluchtelingen zijn vermoedelijk teruggestuurd naar het land van herkomst De Molengat is inmiddels aangeko men nabij de Jemenitische kust. De voormalige veerboot heeft de afge lopen dagen het Suezkanaal en de Rode Zee achter zich gelaten. Zater dagavond arriveerde de voormalige veerboot in de Golf van Aden tussen de Jemenitische en Somalische kust. De Molengat bevindt zich daardoor Markt Den Burg Bevrijdingsdag brengt geen ver anderingen voor de markt op de Groenepiaats in Den Burg teweeg. Gisterochtend ontstond daar ondui delijkheid over op de markt. Volgens de gemeente is er volgende week maandag gewoon markt nu tijdelijk in gebied waar Somali sche piraten de laatste tijd diverse schepen hebben gekaapt. Hughes spreekt over de 'piratenzee' en zegt zijn vingers gekruist te houden. Het varen over de Rode Zee was afzien voor de bemanning, omdat het er bloedheet was. Het was volgens Hughes te warm om binnen te slaj>en en de koelkasten trokken het op een gegeven moment ook met meer. 'We hebben twee nieuwe, grote exempla ren besteld die we bij de volgende tussenstop in Colombo (Sri Lanka, red) ophalen.' De Indische beman ning zet de komende dagen via de Arabische Zee koers naar de Maladi- ven om via de zuidpunt van India naar Sri Lanka te varen. De Molengat maakte de laatste tus senstop in de Saudische haven plaats Jeddah (halverwege de Rode Zee). De bemanning dacht daarna in één keer te kunnen doorvaren naar Singapore, maar door de pro blemen met de koelkasten moet toch in Colombo een extra tussenstop worden gemaakt. Dan kan volgens Hughes naast de nieuwe koelkasten ook meteen vers water en voedsel worden ingeslagen. Er bestaat een kans dat de Molen gat na Singapore nog door moet varen naar China om daar tot werk- schip voor de offshore te worden verbouwd. Het dok in Singapore is mogelijk niet beschikbaar. Als het China wordt, moet de Molengat nog eens 2200 mijl extra varen. Dat duurt ongeveer elf dagen. Stenenplaats In het artikel in de krant van afge lopen vrijdag over de bouwput aan de Stenenplaats, werd als eigenaar Sandor Mantje genoemd. Dit moet zijn Charles en Monique Eijkhout. Nieuw seizoen voor Molenkoog Zwembad Molenkoog opent vrij dag om 13.00 uur de deuren voor het nieuwe seizoen. De opening wordt opgeluisterd met grote opblaasbare attributen voor in het water, waarop naar hartelust gespeeld kan worden. Naast de reguliere activiteiten, zoals zwemlessen voor kinderen-en vol wassenen en aquajoggen, orga niseert het team van Molenkoog dit seizoen ook andere activiteiten zoals de kampioenschappen bom metje en watertrappelen, snorkelen, popduiken en waterpolo. De parti culiere zwemlessen starten dinsdag 13 mei. Bijna alle groepen zitten vol, maar aanmelden is nog mogelijk. Net als vong jaar kunnen de kinde ren hun zwem prestaties volgen via internet. Ook is het aantal uren trimzwemmen uitgebreid. Iedere maandag, dins dag, donderdag en vrijdag kunnen tussen 18.30 uur en 19.30 uur baan tjes worden getrokken. De voorver koop van de abonnementen is al op maandag 28 april begonnen en duurt tot en met maandag 12 mei. Tot die tijd geldt voor abonnemen ten het voordelige voorverkoopta rief. Vanaf dinsdag 13 mei moet het volle tarief betaald worden. Voor meer informatie: tel. 313373 of www.molenkoog.nl. Meestal maken overkantse win kelketens de oversteek naar het eiland, vorige week gebeurde het omgekeerde. Ondernemers Chantal en Rob Zwetsloot open den woensdag een nieuwe Hema- winkel in Medemblik. De stad aan het IJsselmeer moest het tot dusver zonder Hema stellen. Op ruim 350 vierkante meter vloer oppervlakte is de nieuwe winkel een kleinere variant binnen de Hema warenhuizenfamilie. Directeur Rob Zwetsloot: 'Veel Hema assortiment op een compacte winkelvloer. Naast het normale assortiment, bieden wij in Medemblik een extra uitgebreid seizoensassortiment. Ook rond Sint en Kerst pakken we in Medemblik groot uit.' De nieuwe Hema start met een team van 11 medewerkers (fulltime en parttime). Bedrijfsleidster Marlies Braak uit Medemblik heeft er zin in. 'Medemblikkers zijn blij met de komst van een Hema.' Hema heeft in Nederland 345 warenhuizen niet alleen genoot van de zon op het strand maar ook getrakteerd werd op spektakel voor de kust. Sommigen gingen 's morgens zelfs meerdere keren mee, omdat er toch geen wachtrij was. Niet alleen gezin nen genoten van de tocht op het water. Een trouwe donateur was ook onverminderd enthousiast. 'Ik heb vandaag zelfs een vriend van me als donateur aangebracht. Hij gaat nu voor het eerst met de reddingboot mee en dan kan ik niet achterblijven! Van de circa 1250 bezoekers in De Cocksdorp hebben er ongeveer 250 mensen met Beursplein 5 meege- varen. In Oudeschild was het rusti ger, hier kwamen zo'n 250 mensen op de activiteiten af. Hiervan zijn er 110 in de reddingsboot gestapt. 'Gezien de wachttijden hadden we in Oudeschild ook niet veel meer aan gekund', vertelt Els Kruk van de KNRM. De dag leverde de red dingmaatschappij een aardig aantal nieuwe donateurs op: in Oudeschild meldden zich 21 en in De Cocksdorp 33 donateurs. De vijftiende editie van de lan delijke Open Dag van de KNRM was minder populair dan voor gaande jaren. Toch zorgden op zaterdag het mooie weer, de aflan dige wind en enthousiaste dona teurs en geïnteresseerden voor een geslaagd evenement. 'De dag kwam wat langzaam op gang maar zodra de zon er 's mid dags goed doorkwam, werd het zoals gewoonlijk lekker druk', ver telt vrijwilliger Johan Ramaker in De Cocksdorp. Veel gezinnen maakten van de mogelijkheid gebruik een tocht met de reddingsboot te maken. Dit ter vermaak van het publiek dat Spektakel voor de kust rroio Te»# images

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 5