TEXELSE 2 COURANT Spektakel op Pinksterevenement Film Bockbierfietstocht Spartaanse strijders, racers en Lou Reed Texelse tegelschilder in overzichtsboek L E Agenda teso s k ij e z t e z ij s k d e ij n e t ij n n z e u t s ij k s t d VRIJDAG 9 MEI 2008 Klassieke muziek bij Midzomerschans De trekkertrek is dé blikvanger tijdens het nieuwe Pinksterevenement op het land Het land van de familie Witte aan de Pontweg staat zaterdag en zondag garant voor spektakel. De Oude Trekker en Motoren Ver eniging houdt er een nieuw Pink sterevenement. Blikvanger zijn de trekkertrekwedstrijden. Daarvoor worden twee wedstrijdba- nen van 100 meter uitgezet, waar over de deelnemers zo ver mogelijk een zwaar gewicht moeten trek ken. Het meeste spektakel is te verwachten in de specialklasse en de sportklasse. In de laatste ver schijnt Simon Stark aan de start met zijn 2000 PK tellende The Magie, waarmee hij ook landelijk aan trek kertrekwedstrijden meedoet. In de sportklasse treedt mogelijk Fulps Duinker aan. In de standaardklasse doen even eens Texelaars mee, al valt de ani mo daar volgens Stark een beetje tegen. In totaal kent de trekkertrek zo'n honderd deelnemers. Dat zijn er meer dan bij de vorige editie twee jaar geleden. De eerste wedstrijden worden zaterdag tussen 16.30 en 19.30 uur gehouden. Zondag wordt van 9.00 tot circa 17.30 uur aan trac- torpulling gedaan. De organisatie let er volgens Stark nauwlettend op dat alle trekkers aan de veiligheidseisen voldoen. 'De tijd dat je daar soms een loopje mee kon nemen, is echt voorbij. De trekkers moeten aan de reglementen voldoen.' De ijsgekoel- de trucks die twee jaar geleden nog aan het evenement meededen, zijn deze keer niet van de partij. Elders op het evenemententerrein ligt de nadruk op oude trekkers. Naar verwachting komen er zo'n 250 oldtimers uit het hele land. De voertuigen kunnen worden bezich tigd en de bestuurders kunnen zaterdag aan behendigheidswed strijden meedoen. Die staan in het teken van de Olympische Spelen. Aan het eind van de middag en op maandag wordt met de oude trek kers over het eiland gereden. Het défilé op maandag wordt vaak als hét hoogtepunt van het evenement beschouwd. Voor de kinderen wordt een eigen hoek ingericht met onder meer een springkussen, een zandbak en los se balen stro. Zaterdagavond is er in de tent op het terrein feest met muziek van Peter Buijsman, zon dagavond treedt de band Newborn op. Het evenement begint zaterdag om 12.00 uur. De entree voor die dag bedraagt €4,-. Een toegangs kaart voor alleen zondag kost €8,-, een kaart voor beide dagen kost €10,-. Voorafgaand aan de Midzomer schans, het cultureel festival dat zondag 22 juni wordt gehouden op voormalig fort de Schans, wordt op het festivalterrein een klassiek concert gegeven door de Iraans-Nederlandse groep Shan- diz en de zangeressen Marjolein Koetsier en Maria Fiselier. Spe ciaal voor dit concert wordt een dag eerder een podium gebouwd, waarop de Vleugel van Ed een belangrijke plaats zal innemen. Het programma voor de pauze wordt verzorgd door de Iraans-Nederland se groep Shandiz met de liederency clus A woman alone, een hommage aan de belangrijkste hedendaagse Iraanse dichteres Forough Farrok- hzad (1935-1967). Deze wist in een door mannen gedomineerd Iran de vrouwenstem een gezicht te geven. De première van A woman alone, een werk van componist Hamid Tabatabaei. vond plaats op 22 oktober 2006. Binnenkort verschijnt de cyclus op CD. Een vertaling van de gebruikte teksten wordt tij dens het concert op een scherm geprojecteerd en staat afgedrukt in het bij het concert verkrijgbare programmaboekje. Vertalingen van de gedichten van Farrokhzad ver schenen in het Nederlands, Engels, Duits en Frans. Shandiz bestaat uit: Hamid Tabatabaei (piano), Mehr- naz Salehi (zang), Elio de Miranda (viool), Imre Keblusek (cello) en Tom Kwakernaat (contrabas). De visuele bewerking is van Massoud Wala. Na de pauze brengen de zangeres- Ode aan CCR in café De Kuip The Fortunate Sons verzorgt zon dag (eerste pinksterdag) een optre den in café De Kuip in De Koog. De band, finalist in de Clash of the Coverbands, brengt een tribute aan de legendarische Creedence Cleer- water Revival. Het concert begint 22.30 uur. De toegang is gratis. Meer informatie staat op de website www.thefortunatesons.nl. De deelnemende bedrijven zijn Het Proeflokaal van Texel in De Koog, strandpaviljoen De Zeester bij Paal 17, Bospaviljoen 't Turfveid aan het Westerslag, Klif 23 in Den Hoorn, de 12 Balcken in Den Burg en eetcafé Vincent aan de Grensweg. Hollands Glorie in Klif ART Galerie Klif ART heeft een nieu we tentoonstelling, met naast vier nieuwe Texelse landschappen van Wouter Weerman ook werk van bekende Nederlandse moderne meesters. Galeriehouder Herman Bakker heeft de expositie daarom de titel Hollands Glorie gegeven. Wouter Weerman schildert zijn land schappen nu met een lichter palet. De werken ademen daardoor een andere, lichtere sfeer dan zijn eerdere landschappen. 'Ze zijn echter nog steeds prachtig', aldus Bakker. Cinema Texel beleeft komende week.de Nederlandse première van Speed Racer. De film gaat over een jongen (een rol van Emile Hirsch), wiens familie is geobsedeerd door de racerij. Zijn grote droom is mee doen aan The Crucible, een race die door het hele land gaat. Het belooft een emotionele gebeurtenis te wor den, want bij een eerdere aflevering verongelukte zijn broer. Alles loopt op rolletjes, totdat Speed Racer wordt benaderd door Royalton Industries, een bedrijf dat niet het beste met hem voorheeft. Meet the Spartans is een parodie op de vorig jaar verschenen film 300, waarin Spartaanse strijders Liefhebbers van een biertje tijdens het fietsen kunnen zondag 18 mei deelnemen aan de Meibockfiets- tocht van Het Proeflokaal. Deze tocht is 25 kilometer lang en voert langs zes stopplaatsen waar een glaasje mei-, voorjaars- öf lente- boek wordt geschonken. De ronde kan tussen 13.00 en 15.00 uur op elk van de stopplaatsen worden begonnen. Deelname is gratis, een glas meibock kost €1.80. een oorlog uitvechten met het grote Perzische leger. In deze film wordt de andere kant van het verhaal getoond, namelijk dat de Spartanen niet zo'n gedisciplineerd en oorlog zuchtig volkje waren als algemeen wordt aangenomen. In de serie Special draait dins dag Berlin. Hoofdpersoon is Lou Reed, de vroegere frontman van de legendarische popgroep The Velvet Underground en sinds jaar en dag soloartiest. In 2006, 33 jaar na ver schijnen, bracht hij zijn spraakma kende album Berlin voor het eerst live ten gehore. Regisseur Julian Schnabel (bekend van The Diving Bell and the Butterfly) ontwierp het decor van de show en legde het geheel vast op film. Deze documen taire is het resultaat. Enkele andere films zijn geprolon geerd, waaronder opnieuw Zomer hitte. Iedere maandag is er een sneak preview, de voorpremière van een film die tot het laatste moment geheim blijft. Het volledige programijia staat elders in de krant én op de website www.texelsecourant.nl. Het andere deel van de tentoonstel ling bestaat onder meer uit etsen en litho's van Lucebert. aquarellen van Elie Neuburger. de litho Musique Barbare van Karei Appel, grafiek van Jan Wiegers, drie werken van Bram Bogard en werk van de Franse Nederlander Bram van Velde. Van Leentje Linders is er een raceauto, een motorrenner en de visie op het landschap van een parachutist. Van de bekende Cobra-schilders Roos- kens, Corneille en Wolvecamp is ins werk te zien. De galerie, gevestigd op Klif 27 in Den Hoorn, is open van donderdag tot en met zondagmiddag van 13.30 tot 17.30 uur. De tentoonstelling loopt tot en met 25 mei. Orgel en zang in kerk Den Burg In de rooms-katholieke kerk van Den Burg wordt maandag (tweede pinksterdag) een concert gege ven door Rachel Vroom (orgel en piano) en Pip Barnard (zang). Het concert, dat ongeveer een uur duurt, begint met een recital op orgel. Vroom speelt werken van Sweelinck, Buxtehude, Bach, Medelssohn, Distor en Langlais. Na een kort intermezzo zingt Barnard liederen van Schumann en de lie derencyclus The road goes ever on van Donald Swann, op teksten uit The lord of the rings van J.R.R. Tolkien. Het concert begint om 16.00 uur, de toegang is gratis. Na afloop wordt een vrijwillige bijdrage gevraagd. Impress in Kombuis In café De Kombuis op de haven van Oudeschild vindt zaterdag van af 22.00 uur een optreden plaats van Impress. De toegang is gratis. Antonov In het stukje over de Antonov in de krant van dinsdag stond per abuis de naam Arjan Visser. Dat moest Arjan Kooger zijn. Hij was één van de piloten die het toestel terugvlo gen naar Nederland. Tien jaar na zijn dood is in het boek Nederlandse Tegels 1900- 2000 een hoofdstuk gewijd aan het werk van tegelschilder Simon Niehof, die een deel van zijn leven op Texel woonde. Het boek van Jan Pluis biedt een overzicht van de ontwikkelingen die de Neder landse tegel in de twintigste eeuw doormaakte. De in 1932 in Groningen geboren Niehof was oorspronkelijk huisschil der, maar vond dat hij zich in dat beroep niet genoeg kon uitleven en koos daarom als 18-jarige voor een baan als schilder bij aardewerkfa briek Erica in Hoogezand. Het was het begin van een grillige carrière, waann hij verscheidene malen ver huisde en van werkgever veran derde. Een paar maal ook pakte hij tijdelijk zijn oude vak van huisschil der op. In 1960 werd hij tegel- en ck r«d« v.Texet Een tegel van Simon Niehof, opgenomen in het boek Nederlandse Tegels 1900-2000' aardewerkschilder bij Tichelaar in Makkum, waar hij op basis van stuk werk vazen en borden schilderde voor de showroom. In 1972 verhuisden Niehof en zijn gezin naar Texel. Op het eiland maakte hij pentekeningen van Texel se landschappen en restaureerde hij klokkenplaten. Toen de pottenbakker Versteegh zich in De Koog vestigde, ontstond een samenwerkingsver band. De twee maakten onder meer vazen en borden in Delfts blauw. Als tegelschilder werkte Niehof met eigen ontwerpen, maar hij liet zich ook inspireren door traditioneel werk met tekeningen van kinderspelen. Ook maakte hij schilderingen van de rede van Texel. Niehof ontwierp tableaus, maar schilderde eveneens tegels voor een schouw of in de keuken. Een paar jaar lang maakte hij voor elke leerling die de overstap maakte van kleuterschool De Bui- telboet naar de CVO-basisschool (waar zijn echtgenote werkte) een persoonlijke tegel, voorzien van de namen van de school en het kind. Niehof had een eigen techniek, die min of meer bij toeval was ontstaan, toen het glazuur en de samenstel ling van de klei niet goed op elkaar waren afgestemd, waardoor het wit i sen Marjolein Koetsier en Maria Fiselier het programma On the light side. In een licht muzikaal cross over programma, met muziek uit opera en musical en popsongs, pro beren moeder en dochter elkaar de loef af te stelen. De strijd tussen de generaties levert veel herkenning op bij het publiek en is met komische verbindende teksten uitgewerkt. Marjolein Koetsier studeerde in Gro ningen en bij Cora Canne Meyer in Amsterdam. Zij volgde een ope raopleiding en zong verscheidene partijen in opera's en musicals. Zij zong solo bij het Groot Omroepkoor en maakte gedurende tien jaar deel uit van het internationaal beken de ensemble Quink. Maria Fiselier (1988) speelde vele (hoofd)rollen bij de Amersfoortse musicalgroep Flits en projectmatig in The Twelfth Night van Shakespeare. Sinds 2006 stu deert zij zang bij Sasja Hunnego aan het conservatorium te Den Haag. De zangeressen worden begeleid door de Texelse pianist Karen Haas- dijk. Het concert op 21 juni begint om 20.30 uur, de toegang bedraagt €7,50. De Midzomerschans begint zondag 22 juni om 10.30 uur. Een volledig programma is te vinden op www.midzomerschans.nl. Molens open op Molendag De molen van Het Noorden en De Traanroeier in Oudeschild zijn beide zaterdag 10 mei (Nationale Molendag) van 11.00 tot 16.00 uur gratis te bezichtigen. In Het Noor den geven molenaars uitleg over de werking van de molen. De molen van polder Het Noorden dateert uit 1878 en zorgde voor de bemaling van de polder. De molen werd in 1963 buiten werking gesteld, omdat de elektrische gemalen deze taak overnamen. Molen De Traan roeier werd in 1999 overgedragen aan de Stichting tot behoud van Molen de Traanroeier. Alles is toen in het werk gezet om de molen weer te laten draaien. Achterstal lig onderhoud werd gedaan en de oude functie van meel malen werd hersteld. Andere opzet flowcursus Menno Siebinga geeft zaterdag 24 mei één van zijn bekende flowcur- sussen, maar met de afwijking dat deze op één dag (van 9.00 tot 17.00 uur) plaatsvindt, in plaats van ver spreid over vier avonden. Volgens de cursusgever is hij daardoor in staat 'meer de diepte in te gaan' en meer oefeningen in zijn les te verwerken. Op basis van ervaringen die hij opdeed met workshops in het buitenland wordt ook geoefend in een zwembad. Omdat het een experiment betreft en de cursis ten na afloop om feedback wordt gevraagd, berekent hij een korting op de prijs om deel te nemen. Deel nemers betalen €199,-, inclusief cursusmateriaal en een lunch. Opgave via tel. 315337 of 06- 14401898 of e-mail menno. siebinga@lifeflowinc.com. Bossiesdag Het Bossie op de Hogeberg is zon dag 11 mei (eerste pinksterdag) het decor van Bossiesdag, geor ganiseerd door de gereformeerde kerk, de hervormde kerk en de baptistengemeente van Den Burg. Kinderen tussen 4 en 12 jaar zijn om 9.00 uur welkom op de parkeer plaats aan de Emmalaan, tegenover de scholengemeenschap. Van daar wordt gezamenlijk vertrokken naar het Bossie, waar een leuk en geva rieerd programma wordt geboden. De kinderen kunnen om 12.15 uur worden opgehaald bij de ingang van het Bossie. Ook bij slecht weer wordt verzameld op de parkeer plaats, maar dan wordt uitgeweken naar een binnenlocatie. Wie vragen heeft, kan deze stellen aan A. Wes- seling, tel. 365499. Simon Niehof. op de tegels wat wolkig werd. Tot verbazing van de kunstenaar von den veel mensen het resultaat erg mooi. Niehof overleed in 1998, maar was toen wegens gezondheidspro blemen al ruim tien jaar met werken gestopt. Nederlandse Tegels 1900-2000 is een rijk geïllustreerd overzichtswerk van 432 pagina's. Het kost €59,50 en is een uitgave van Primavera Pers in Leiden. T E X E LS E^COL RANT Gecombineerde krant i.v.m. Pinksteren In verband met het als werkdag uitvallen van maandag 12 mei, 2e Pinksterdag, zal er op donderdag 15 mei een gecombineerde krant verschijnen. Advertenties voor deze krant kunnen tot dinsdag 15 mei 17.00 uur worden ingeleverd. Directie Langeveld de Rooy Een uitgebreid overzicht met excursies en rondleidingen staat in de Vakantie krant, die wordt verspreid met deze krant en op het hele eiland gratis ver krijgbaar is. Raadpleeg ook de agenda op www.texelsecourant.nl. Vrijdag 9 mei: In Cinema Texel draaien Alvin (11.30) Zomerhitte (13.45, 19.15), Speedracer (16.00) Iron Man (16.15, 19.00. 21.45) Drakenjagers (11.45) Winx Club (14.00) en Meet the Spartans (22.00) Zaterdag 10 mei: Het IVN verzorgt een excursie voor vroe ge vogels. Start om 5.00 uur vanaf de parkeerplaats bij vakantiepark Landal Sluftervallei aan de Krimweg nabij De Cocksdorp. In de Zelfpluktuin aan de Mlddellandse- weg bij Oudeschild wordt van 9.30 tot 17.30 uur een tuinfair gehouden. Entree €1.-. Volleybalster Alice Blom is in Apeldoorn aanwezig op de meidendag van sponsor DELA. In het kader van Nationale Molendag zijn de molens van Het Noorden en Oude schild van 11.00 tot 16.00 uur gratis te bezichtigen. Op golfbaan De Texelse nabij De Cocks dorp begint om 11.00 uur een kennisma kingsles. Opgave via tel. 316539. Bij schapenboerderij De Noordkroon (Nieuwlanderweg 10) begint om 14.15 uur een theatervoorstelling met één boe rin en 50 schapen. Kaartverkoop in de kraam op de maandagmarkt in Den Burg en voor aanvang aan de deur. Entree €5.-. In het theater op vakantiepark De Krim bij De Cocksdorp begint om 16.00 uur een goochelshow van Wouter Weerman. Op het circuit van de kartingbaan houdt Model Racing Texel een competitieavond. De wedstrijd begint om 20.00 uur. In café De Kombuis in Oudeschild begint om 22.00 uur een optreden van Impress. Toegang gratis. Cinema Texel: Horton (11.30) Zomerhitte (13.45, 19.15),Speed racer (16.00) Iron Man (16.15, 19.00, 21.45) Drakenjagers (11.45) Winx Club (14.00) en Meet the Spartans (22.00) Zondag 11 mei: Bij de boerderij op Hallerweg 33 nabij Den Burg beqint om 10.00 uur een bui tendienst van de doopsgezinde gemeen te. Bezoekers wordt verzocht zelf een stoel mee te nemen Bij De Worsteltent aan de Smitsweg in de Dennen begint om 14.00 uur een optre den van popgroep De Gelebelde Tenen. De toegang is gratis. In de kerk van De Waal begint om 16.00 uur een concert van tango-orkest La Ocasión. De toegang bedraagt €7,-. Ter gelegenheid van Bossiesdag verzor gen drie kerken een programma op de Hogeberg voor kinderen van 4 t/m 12 jaar. Vertrek om 9.00 uur vanaf de par keerplaats bij de OSG. In café De Kuip in De Koog begint om 22.30 uur een optreden van The Fortunate Sons. Het repertoire bestaat uit nummers van Creedence Cleerwater Revival. Entree gratis. In samenwerking met aspergeteler Bert Keijser houdt Texel Catering en Banket service een rondleiding over de kwekenj, met aansluitend een aspergediner. Deel name kost €34,50 (kinderen half geld). Reserveren via tel. 313791 Cinema Texel: Alvin (11.30) Zomerhitte Hoogwater te Oudeschild Vr. 9 11.47 u. Za. 10 00.35 en 12.30 u Zo. 11 01.04 en 13.14 u Ma. 12 01.54 en 14.15 u Di. 13 02.54 en 15.45 u Wo. 14 04.00 en 16.24 u Do. 15 05.30 en 17.34 u Aan het strand Is het ongeveer een uur eerder hoog water. Ma. 12 mei eerste kwartier Wo. 14 mei doodtij. Zo. 11 mei zon op 5.53, zon onder 21.21 uur (13.45, 19.15),Speedracer (16.00) Iron Man (16.15. 19.00, 21.45) Drakenjagers (11.45) Winx Club (14 00) en Meet the j Spartans (22.ÓÖ) Maandag 12 mei: Boerderij Noorderschorren in polder Het Noorden (Schorrenweg 16) houdt van 10.00 tot 16.00 uur open huis. Bezoekers kunnen zien hoe melk wordt gemaakt Op de parkeerplaats van Calluna aan de Schumakersweg in De Koog wordt van 9.00 tot 13.00 uur kofferbakmarkt gehouden. Een standplaats kost €7,- Voor meer informatie: tel. 317652. In Den Burg zijn tussen 11.00 en 16.00 uur de winkels geopend. Agrarische natuurveremging De Ueuw verzorgt rondwandelingen rond de Ouwe Hoorn. Aanvang 13.30 uur, op kruising Watermolenweg/Stolpweg. Deelname is gratis. In de katholieke kerk in Den Burg begint om 16.00 uur een concert van Rachel Vroom (orgel en piano) en Pip Barnard (zang). Zij brengen klassieke muziek ten gehore. Cinema Texel: Horton (11.30) Zomerhitte (13.45, 19.15), Speedracer (16.00) Iron Man (16.15, 19.00, 21.45) Drakenjagers (11.45) Winx Club (14.00) en een sneak preview (21.30) Dinsdag 13 mei: Bewonersvereniging Texel houdt van 19.00 tot 21.00 uur een inloopavond voor leden in het zaaltje bij Starkenburgh (Thijsselaan 40A, Den Bung). Meer infor matie staat op de website www.bewo- nersveremgingtexel.nl. In dorpshuis De Hof in De Koog begint om 19.30 uur een informatieve bijeen komst over de nieuwe concept-subsidie verordening van de gemeente. In het raadhuis aan de Groeneplaats begint om 20.00 uur de raadscommissie Grondgebied. Bij Cinema Texel draaien: Zomerhitte (13.45, 19.15), Berlin van Lou Reed (21.30,14.15) en Iron Man (19.00,21.45) Woensdag 14 mei: Op golfbaan De Texelse nabij De Cocks dorp begint om 11.00 uur een kennisma kingsles. Opgave via tel. 316539. In de Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg wordt vanaf 13.15 uur bridge gespeeld; dit gebeurt onder leiding van J. Hoogerheide, tel. 313557. In het raadhuis aan de Groeneplaats begint om 20.00 uur de raadscommissie Welzijn. Bij Cinema Texel draaien Drakenjagers (13.45) Speedracer 16.00), Zomerhitte (19.15) Iron Man (16 15, 19.00. 21.45) Winx Club (14.00) en Meet the Spartans (22.00) Donderdag 15 mei: Bij schapenboerderij De Noordkroon (Nieuwlanderweg 10) begint om 14.15 uur een theatervoorstelling met één boe rin en 50 schapen. Kaartverkoop in de kraam op de maandagmarkt in Den Burg en voor aanvang aan de deur. Entree €5,-. Bij Stayokay aan de Haffelderweg in Den Burg begint om 19.30 uur een lezing over Texel Energie. In het raadhuis aan de Groeneplaats begint om 20.00 uur de raadscommissie Middelen In het Gemini Ziekenhuis in Den Helder begint om 19.30 uur een voorlichtings avond over de preventie van baarmoe derhalskanker. Aanmelden via tel. 0223- 696346. TESO zet in en rond het Pinksterweek- einde geregeld een extra boot in. Dat gebeurt vandaag (vrijdag), zaterdag, maandag en dinsdag van 9.30 tot 16.00 uur. Er is dan ieder half uur een afvaart, zowel vanuit Den Helder als vanaf Texel Er worden in principe geen wachttijden verwacht. Alleen op tweede pinksterdag moeten automobilisten op Texel tussen 10.00 en 17.00 uur mogelijk een half uur wachten. Overigens wordt die dag een zondagsdienst gevaren. De eerste afvaart vanaf Texel is dan om 7.00 uur en vanuit Den Helder om 7.30 uur Meer informatie over de veerdienst is te verkrijgen via tel. 369600 of website www.teso.nl. (Sudoku) Z Deze sudoku wordt u aangebo- 12 in Den Hoorn. Oplossing van 1 den door theater-restaurant Klif de vorige sudoku: huiskamer.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 2