Film OSG'ers voor Brussel Nieuw uiterlijk rotonde De Waal Concessiewetgeving Zwemmen en herrie maken tijdens Luilak Nieuw voetpad langs Keesomlaan TEXELSE j COURANT Politie wil streng optreden Wat vindt Vloerverwarming binnen ieders bereik Revolutionair, betaalbaar en comfortabel VRIJDAG 9 MEI 2008 Streng optreden De tuinwallen op de rotonde van De Waal hebben deze week plaatsgemaakt voor hulstboompjes en een paardenpaadje. George van Overbeeke en Rikus Kieft houden donderdag 15 mei bij Stayokay een lezing over Texe- lEnergie. Van Overbeeke en Kieft, respectie velijk directeur en voorzitter van de Raad van Commissarissen, geven tekst en uitleg over de energieco- operatie, vertellen hoe mensen er stroom kunnen afnemen en gaan nader in op de toekomstplannen. De avond is georganiseerd door de Stichting Duurzaam Texel in het kader van de Meimaand Energie- maand. De lezing begin om 19.30 uur in het hostel aan de Haffelder- weg. TexelEnergie bij Stayokay GL-dRèty ANTOON ne VROUW ,-DRT U UERRIE l (IRRKT ISNIEt-ERS, MRQK U 5MEEW fl(i£4 ONDERir1 Dfjn-R KRUGt U EênT voor! De rotonde van De Waal heeft een nieuw uiterlijk gekregen. De tuin wallen zijn vervangen door hulst boompjes en een klein paarden paadje. Het was al langere tijd een rommeltje op de rotonde. Het onkruid tierde wie- lig tussen de eind 2004 aangelegde tuinwallen en dat was veel bewoners van het dorp een doom in het oog. Het was oorspronkelijk de bedoeling dat tussen de tuinwallen verschillende soorten gras zouden komen, maar dat is nooit goed gelukt. Volgens de dorpscommissie en de tuinclub van De Waal was het beter de rotonde maar opnieuw in te richten. Twee sta giairs van Gemeentewerken, Maurice Lanser en Glen Koenen, stelden ont werpen op die een paar weken gele den tijdens de jaarvergadering van de dorpscommissie werden gepre senteerd. Het ontwerp met de hulst boompjes en het paardenpadje kon rekenen op de animo van het dorp. Het paadje is een verwijzing naar de paardenpaadjes die vroeger rondom het dorp liepen. Daar herinnert nu alleen het Groenewegje aan. Volgens dorpscommissievoorzitter Edo Kooi man komt er ook een klein landbouw werktuig op de rotonde te staan. 'Dat wordt een verwijzing naar het Cultuur historisch museum.' De hennnchting wordt uitgevoerd door Gemeentewer ken. Het werk werd voorbereid door Lanser en Koenen, die beiden een groenopleiding aan het MBO in Rijs wijk volgen. Er worden in het midden stuk ook nog bloembollen geplant. Toen dokter Adriaan Wagemaker honderd jaar geleden het initiatief nam tot de oprichting van Texels Eigen Stoomboot Onderneming, had hij daar een grondige reden voor. Er heerste grote onvrede over de bestaande dienstverlening, gerund door een overkants bedrijf. Met hulp van veel Texelaars kwam het tot de oprichting van een Texelse bootdienst. Eentje die hoogte- en dieptepunten heeft gekend, maar waarvan het eiland nog steeds of wellicht meer dan ooit profijt heeft. Een onderneming zonder winstoog merk, waar het verdiende geld in het bedrijf blijft en waarbij de macht uiteindelijk berust bij de aandeel houders en dat zijn inmiddels meer dan 3000 gebruikers van de Texelse boot. Er wordt wel eens gemop perd, maar uiteindelijk bepalen zij, indirect weliswaar, hoe, wanneer, waarmee en tegen welke kost prijs er wordt gevaren. Een bednjf dat ook buiten Texel veel sym pathie oproept. Ook bij premier Balkenende, die TESO omschreef als een perfecte vorm van maat schappelijk ondernemerschap.' Waardering die ook werd uitdrukt in het predikaat Koninklijk. TESO is, zeker het laatste decen nium, steeds meer een gebrui kersorganisatie geworden. De inspanningen om de dienst publieksvriendelijker te maken, bleven met zonder resultaat. In klantenonderzoek scoort de tevredenheid over TESO meer dan een voldoende en ook de prijs-kwaliteitsverhouding wordt gemiddeld als positief ervaren. Kortom, een dienstverlener waar de reiziger op de eerste plaats staat. In haar brief over de door haar gewenste concessiewetge ving aan de Tweede Kamer zegt staatssecretaris Huizinga eigen lijk hetzelfde: 'Voor mij staat het publieke belang op de eerste plaats.' De vraag aan haar is welk publiek belang ermee gediend is dat een Griekse reder de dienst gaat onderhouden met een bin nenvaartschip, om maar een doemscenario te schetsen. Ook lijkt de vraag gerechtvaardigd of deze bewindsvrouw zich wel heeft verdiept in de Texelse situatie. Ze had er niet eens de boot voor hoe ven nemen, maar het rechtstreeks van de premier kunnen vernemen. De vraag is ook waarom ze het oude plan voor de concessiewetgeving nu ineens met zoveel stelligheid heeft opgepakt. Waarschijnlijk is de ver klaring dat haar ministerie twee jaar geleden aan andere Waddenreders, die er belang bij menen te hebben, de belofte had gedaan om hiermee aan te slag te gaan. Met nu als actu ele aanleiding het plan voor de Eigen Veerdienst Terschelling. En, anders dan tot voor kort in het TESO-kan- toor werd aangenomen, heeft men op ambtelijk niveau in Den Haag de hoop op een uniforme concessie wet voor de Waddenveren nog niet opgegeven. De concessiewet, maar ook de tol- tunnel, zijn voorbeelden van plan nen die worden uitgedacht ach ter bureaus die op grote afstand van Texel staan. Mede het gevolg van regelgeving die niet past bij Texel. De plannen bewijzen dat hun bedenkers niet de moeite hebben genomen zich eerst te verdiepen in de Texelse situatie, de kwaliteit van veerdienst, de prijs, de ervaring en de beleving van de gebruikers en de gevoelens op het eiland. Als het de autoriteiten echt menens dreigt te worden, en daar ziet het wat betreft de aanbesteding schijnbaar naar uit, dan wordt het tijd dat Texel in Den Haag een krachtig signaal laat horen. De lokale politiek is daarvoor eerst aan zet. 'Sondermeldung' draait in museum In Den Burg en De Koog worden komende nacht diverse activiteiten gehouden voor Luilak. Jongeren die spullen vernielen, kunnen reke nen op een stevige aanpak van de politie die aangekondigd heeft streng op te treden. In Den Burg kunnen jongeren zater dagochtend vanaf 4.00 uur terecht bij jongerencentrum Time Out en zwem bad Molenkoog. Bij het zwembad kan worden gevoetbald, naar muziek worden geluisterd, er staat een air trampoline en er kan een duik in het bad worden genomen. Bij Time Out kan onder meer worden gedart, gebil jart en getafeltennist. Beide locaties zijn tot 8.00 uur geopend. Net als vorig jaar wordt in Time Out ook een wedstrijd gehouden wie het hardst kan schreeuwen. Het te klop pen record staat op naam van Fre- derik Standaart, die vorig jaar 115,7 decibel bij elkaar schreeuwde. De eerste prijs is een mp3-speler. Bij dorpshuis De Hof in De Koog start om 5.00 uur een lawaaioptocht door het dorp. Na afloop staat voor de deelnemers een broodje knakworst klaar in het dorpshuis. Jongeren die door de politie worden betrapt op smeren met zeep of het gooien met boter, eieren en andere troep worden hard aangepakt. De politie zegt het smeren als een over treding te beschouwen. Het gooien van boter en eieren tegen gevels wordt gezien als een misdrijf omdat er dan zaken worden vernield. 'Er worden extra agenten ingezet om te surveilleren waar dat nodig blijkt. Er wordt ook een beroep op ouders en verzorgers gedaan om hun kinderen te begeleiden en zeker niet alleen met materialen de straat op te laten gaan. De vienng van Luilak is geen vrijbrief voor het plegen van vernielingen.' Volgens de politie is het onaccep tabel als bewoners hun eigendom men moeten beschermen. De waar- In het Luchtvaart- en Oorlogsmu seum bij het vliegveld wordt met ingang van vandaag een week lang de film Sondermeldung Texel - opstand der Georgiërs vertoond. Sondermeldung is de bijna twee uur durende reportage die Dick van Reewijk eind jaren zeventig maakte over de Russenoorlog. De film werd destijds twee keer door de NOS uit gezonden en baarde veel opzien. Tot op dat moment was elders in het land vrijwel niets bekend over de tragedie die Texel tot het laatste slagveld schuwende boodschap geldt voor de gehele regio Noord-Holland Noord. Luilak verliep vorig jaar op het eiland over het algemeen zonder wanklan ken. Er waren alleen een paar inci denten met het besmeren van auto's en het bekladden van enkele gebou wen. In 2006 werd de traditie nog wel ontsierd door een serie vernielingen. van Europa maakte. De uitzending had zelfs politieke gevolgen. Het toenmalige ministerie van Cultuur. Recreatie en Maatschappelijk Werk (CRM) stelde naar aanleiding van Kamervragen ƒ75.000,- (€34.033) beschikbaar voor een monument als eerbetoon voor de Texelaars die de Georgiërs hadden geholpen. Omdat op Texel zelf geen prijs werd gesteld op zo'n monument werd het geld uiteindelijk besteed voor expositie- doeleinden. In de reportage worden achtergrond en verloop van de strijd weergege ven met interviews met Georgiërs, Duitsers en Texelaars die intussen merendeels zijn overleden. Ook zijn fragmenten gebruikt van de film Het gekruisigde eiland die de Georgiërs zelf over de muiterij maakten, gezien door de politieke bril van toen. Het luchtvaart- en oorlogsmuseum is dagelijks open (behalve maandag) van 11.00 tot 17.00 uur. De toe gangsprijs is €3,50. Leerlingen van de OSG presen teren volgende maand in Brussel bij de Europese Unie een film over de gevolgen van de klimaatver andering op mariene milieus. De film speelt zich af op het eiland. Van de week werden de opnames gemaakt. Gewapend met camera, geluidshen- gel, opnameapparatuur en draaiboek lopen de vijf leerlingen dinsdag rond over het eiland om te filmen. Een van de locaties is Wageningen IMARES. Hoofdrolspeelster, Mandy Zandee, komt onderzoekster Frouke Fey om tekst en uitleg vragen over een Japanse oester die ze langs de dijk heeft gevonden. Zittend achter een microscoop vertelt Fey aan de hand van de oester over de stijging van de watertemperatuur in de Waddenzee, waardoor de oes ter er sinds de millenniumwisseling zeer goed gedijt. Cameraman Jaap Eelman filmt het geheel, de leerlingen zorgen voor het geluid en houden in de gaten of het beeld goed is. Er wordt kritisch gewerkt, de scène wordt meerdere keren opgenomen. In een draaiboek, dat met behulp van Eric Hercules is opgesteld, staat omschreven wat er allemaal moet gebeuren. De vijf (Sybrand Dros, Job Witte, Jesse Struick, Jozef-Pieter Buisman en Mandy Zandee) zijn in de weer voor Eur-Oceans, een Europees kennisnetwerk voor de analyse van ecosystemen in oceanen. In totaal maken tien scholen in Europa vier tot zes minuten durende filmpjes die begin juni tijdens een bijeenkomst met eurocommissans Joe Borg in Brussel worden getoond. De OSG is de enige Nederlandse school die aan het project meedoet, vertelt docent Lutz Lohse die de leerlingen bege leidt. De vijf doen het vrijwillig. 'Het zijn eindexamenleerlingen. De lessen zijn voor hen al afgelopen en ze ver dienen er ook geen studiepunten meer mee, maar ze vinden het leuk om dit te doen.' Het maken van de film leek aanvankelijk niet door te gaan, omdat de OSG niet in aan merking kwam voor een subsidie van Eur-Oceans. De school mocht volgens Lohse echter wel meedoen als er eigenhandig financiers werden gevonden. Directeur Jan Bot van de Stichting Kopwerk (waaronder de Fontein en de Akker vallen) wilde wel een bijdrage leveren, het NIOZ zag er wat in en de OSG stelde zich garant voor een bijdrage. Medewerkers van het NIOZ hielpen de OSG'er ook meteen aan informatie. De boodschap van de film is dat de klimaatverandering leidt tot andere soorten in zee. Onderzoekster Fey laat ook meteen zien hoe stijging van de zeespiegel kan leiden tot minder droogvallende platen in de Wadden zee. wat weer gevolgen heeft voor de vogels die daar hun voedsel zoeken. De film eindigt met een koude duik van Mandy in de Noordzee aan het eind van de middag Daarbij laat ze weten dat stijging van de watertem peratuur weliswaar voor problemen zorgt, maar soms ook handig kan zijn. De film is opgenomen in het Engels, zodat ze het in Brussel alle maal kunnen volgen Westerlaken is begonnen met de aanleg van een voetpad langs de Keesomlaan. Dat loopt van de Beatrixlaan tot aan het fietspad langs de Pontweg. Met de komst van het voetpad wordt het voor bewoners van het Verpleeghuis en De Gol- lards prettiger een ommetje langs de Pontweg te maken. Zij moesten tot voorheen over de Keesomlaan zelf lopen, wat onveilige situaties opleverde. Het euvel werd een jaar geleden aangekaart door de cliën tenraad van het Verpleeghuis. Die merkte op dat voor veel bewoners een ommetje langs de Keesomlaan en de Pontweg e enige keer is dat ze buiten komen. Ook raadslid Roelie Bakker (Texels Belang) maakte zich hard voor de aanleg. Westerlaken verwacht dat het pad eind deze maand klaar is. De gemeente betaalt Voor het nieuwe voetpad langs de Keesomlaan wordt een aantal jonge boompjes e €26.000,- voor het werk. stufc/e naar achteren verplaatst. Nieuwe stelling. Bent u positief gestemd over de herinrichting van de Groeneplaats? Geef uw mening op www.texelse- courant.nl. Vorige stelling: Er mag geen toltunnel komen tus sen Texel en Den Helder. (352 stem men) Eens (82 oneens (18%) Onderzoekster Frouke Fey van IMARES en Mandy Zandee buigen zich onder toeziend oog van Sybrand Dros, Job Witte, Jesse Struick, Jozef-Pieter Buisman en cameraman Jaap Eelman over een Japanse oester. tFoio U kijkt naar de vloerbedekking die aan vervanging toe is en denkt verlangend aan uw heerlijk warme voeten op de vloerverwarming bij vrienden. En tegelijkertijd aan het breekwerk, de troep en de kosten die het zal geven wanneer u dit in uw eigen huis zou laten installeren. Niet nodig! CVI Texel en BinnenHuisCenter RAB hebben de handen ineen geslagen om dit probleem vakkundig en in no time voor u op te lossen. Voor een alleszins redelijke prijs, passend op uw bestaan de cv-ketel, sneller dan de Overtoom en... zónder stof. Maandag de oude vloerbedekking eruit en donderdag zit u al weer comfortabel in uw eigen stoel in de kamer. Een wonder? Nee, vakmanschap en innovatie. Het geheim zit hem in een door JK uit Ede ontwikkelde revolutionaire inslijpmethode met een speciaal ont worpen en gepatenteerde slijpmachi ne. Traditioneel worden vloerverwar- mingsbuizen óp de constructievloer gelegd, waarna er een dekvloer over heen wordt gesmeerd en vervolgens een vloerafwerking van tegels, lami naat, parket of vloerbedekking. We praten dan over een totale laag van zo'n 5 a 6 cm. Bij aanleggen van vloer verwarming op een al bestaande dek vloer komt er opnieuw een hoogte van 5 tot 6 cm bij. Dit betekent dat deuren moeten worden ingekort en dat in de keuken het werkblad van het aanrecht niet meer op hoogte is. Het alternatief is het verwijderen van de bestaande dekvloer. Kostbaar, ingrijpend en heel stoffig. En hier komt de JK-methode u te hulp. Zij freest stofvrij een strak sleuvenpatroon in de vloer, alle bovengenoemde nadelen ineens opgelost zijn. Deze methode kan op 99 procent van alle dekvloeren worden toegepast. Doordat de buizen direct onder de vloerafwerking komen te liggen, is de temperatuur sneller en nauwkeuri ger te regelen dan bij de traditionele systemen. U merkt dat direct in uw energierekening. Vloerverwarming heeft de toekomst. Het is comfortabel, verspreidt een gelijkmatige en behaaglijke warmte. is gezonder door een betere handha ving van de luchtvochtigheid en geeft minder stofcirculatie en huisstofmijt. Nooit meer lastig schoon te maken radiatoren, geen ontsierende leidingen en geen belemmeringen meer bij het inrichten en plaatsen van meubelen. En last but not least komt uw porte monnee om de hoek kijken en vertelt u dat u als gevolg van een lager in te stellen ruimlelemperatuur tien lol vijftien procent heeft bespaard op uw energiekosten. 'JK-vloerverwarming heeft de afgelopen dertien jaar zijn kwaliteit bewezen, wij staan er voor tweehonderd procent achter.' aldus Peerke Reijnders van CVI-Texel en André van den Berg van BinnenHuis Center RAB. 'Met de specifieke erva ring die onze bedrijven apart in elke unieke situatie in huis hebben, zijn wij door unieke samenwerking in staat al uw problemen op gebied van verwar ming te pareren en op te lossen.'

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 5