Cees de Waal over aanbesteding veerdienst JU 'Druist in tegen alles waar TESO voor is opgericht' TEXELSE 7 COURANT Ganzen leggen vanaf juni massaal het loodje Vinke wint boeiende wieierstrijd Hardlopen in estafettevorm 'Grote bezwaar is dat het niet helpt' VRIJDAG 9 MEI 2008 Nog maar net in functie, ziet TESO-directeur Cees de Waal zich geconfronteerd met twee serieuze bedreigingen voor de Texelse bootdienst. Eerst was daar het plan van het gemeen tebestuur van Den Helder voor de tunnel. 'Ik ben blij dat, naast de eilanders, ook verrassend veel overkanters hier fel tegen in opstand zijn gekomen. We moeten samen voorkomen dat er ooit een tunnel komt!' Maar volgens De Waal vormen de plannen van het Rijk om voor alle Waddeneilanden dezelfde aanbestedingswetgeving te creëren een potentieel groter risi co voor het voortbestaan van Texels eigen veerdienst dan het tunnelplan. 'Aanbesteden, dat nooit!', zegt hij vastberaden. De Waal: 'Ik begrijp dat conces sieverlening wordt nagestreefd voor eilanden waar sprake is van onvrede Vergelijk dat maar eens met de prijsontwikkeling bij de Nederlandse Spoorwegen. In diezelfde periode over de huidige verbinding of waar zijn de prijzen daar ruim 55 procent de overheid zich zorgen maakt over gestegen!' de betrouwbaarheid en continuïteit van de verbinding. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat wil er met aanbesteding voor zorgen dat een rederij de verplichting accep teert om in de onrendabele winter maanden voor een goede bereik baarheid van een eiland te zorgen. In ruil daarvoor krijgt deze rederij het recht om als enige veerdienst de verbinding te verzorgen in de renda- Kwaliteit Bij de onderhandse, aanbesteding voor de eerste periode van vijf tien jaar kiest het Rijk automatisch voor TESO. Net als zijn voorganger vindt De Waal dat de bootdienst dat eigenlijk moet weigeren. 'Want als je instemt, ga je je toch richten naar de kwaliteitsnormen van de overheid. Dat moet je niet willen. Bovendien bele zomermaanden. De negatieve geef je daarmee indirect aan dat je den conform de gestelde minimum eisen. Dat gaat onherroepelijk ten koste van de kwaliteit. Dan bepalen we niet langer zelf meer met wat voor schepen we varen, hoe we de medewerkers opleiden en hoeveel afvaarten we per week verzorgen.' 'Een voorbeeld: het Marsdiep is offi cieel een binnenwater, TESO heeft er uit oogpunt van veiligheid vrijwil lig voor gekozen om te voldoen aan de normen voor de zeevaart. Dit kost geld, maar wij vinden dat extra veiligheid deze investering recht vaardigt. Indien de overheid bij een aanbesteding stelt dat partijen die inschrijven moeten voldoen aan de norm voor binnenvaart, dan wordt TESO gedwongen om daarin mee te gaan. Doe je dat niet, dan prijs je jezelf mogelijk uit de markt en ver lies je bij de aanbesteding. De kwa liteit, inspraak en zeggenschap zul len dus onherroepelijk lijden onder aanbesteden' Vrijheid 'Probleem van aanbesteden is ook dat er afspraken woYden gemaakt voor een periode van vijftien jaar. Dat betekent dat de eisen voor eiland de vrijheid moeten bphouden om te kunnen streven naar een opti male mix van continuïteit, veiligheid, kwaliteit en betaalbaarheid, leder een kent de negatieve gevolgen van de aanbestedingen in het openbaar vervoer', wijst hij onder meer op de geplande staking in het streekver voer, uit onvrede over de salarissen. 'Die zijn het indirecte gevolg van over te nemen. Maar wat gebeurt er als deze mensen met pensi oen gaan of op een andere manier afvloeien? Komen daar dan Texe laars voor in de plaats, of slapen er straks Griekse matrozen in het TESO-kantoor?' Uitzondering De Waal is bezorgd over de uitla de aanbesteding, waardoor op de tingen van staatssecretaris Huizin- kosten moet worden geknepen. We moeten voorkomen dat Texel dit wordt aangedaan.' De vraag aan De Waal is welke mogelijke gevolgen aanbesteding op de werkgelegenheid heeft. 'Bij TESO werken in het hoogseizoen bij elkaar zo'n honderdvijftig men sen, voor een groot gedeelte Texe laars. Mocht het zover komen dat een andere rederij de veerdienst gaat onderhouden, dan wordt die verplicht om het huidige personeel ga van Verkeer en Waterstaat. 'Wij begrijpen dat de overheid ingrijpt als er onvrede is over de kwali teit of als er bijvoorbeeld sprake is van een te beperkt aantal afvaarten naar een eiland. Dit gaat echter niet op voor onze situatie. Maar tot op heden staat Huizinga afwijzend tegenover ons pleidooi voor een uitzonderingspositie voor TESO en lijkt zij voort te willen maken met het invoeren van uniforme conces siewetgeving. Mijn voorganger Rob Wortel heeft vlak voor zijn vertrek in Den Haag beargumenteert waarom TESO een uitzonderingspositie ver dient. Kort samengevat omdat we een gebruikersorganisatie zijn zon der winstoogmerk die er al ruim 100 jaar in slaagt om adequaat te voor zien in de vervoersbehoefte. Het lijkt derhalve het beste voor Texel en TESO om alles te laten zoals het nu is.' Ik vestig mijn hoop op minis ter-president Balkenende. Tijdens zijn bezoek aan Texel m 2007 liet hij zich onder meer ontvallen dat hij het dossier rond openbare aanbeste ding van veerdiensten met belang stelling zou volgen. Minstens zo belangrijk is voor ons de steun van de Texelse politiek in de richting van Den Haag, want dit is hét moment om te laten zien wat de eigen veer dienst het eiland waard is. Tekst en foto Gerard Timmerman Programma zaalvoetbal Woensdag 14 mei: Bekertoernooi D-jeugd: 17.30 Mantje D1-Klif D1 Jongedijk 17.45 RAB D1-C/Sportsh. D1 Jongedijk 18.00 Klif D1 -RAB D1 Hoogendijk 18.15 C/Sportsh. D1-Mantje D1 H'dijk 18.30 C/Sportsh. D1 -Klif D1 Jongedijk 18.45 RAB D1-Mantje D1 Hoogendijk Regionale competitie: 19.20 Klif dames 2-SVAP 1 Hoogendijk wintermaanden kunnen dan wor den gecompenseerd door de posi tieve zomermaanden, zonder dat akkoord gaat met de Europese aan- de dienstverlening voor die periode besteding, aangezien die dan auto matisch volgt. Dat druist in tegen het gevaar bestaat dat in de zomer alles waar TESO voor is opgericht. een andere rederij de krenten uit de pap haalt. Maar van een dergelijke situatie is op Texel absoluut geen sprake, in tegendeel! Kernwaarden als kwaliteit, veiligheid en continuï teit zijn verankerd in onze statutaire doelstelling en voor concurrentie zijn we niet bang. En ook over de hoogte van onze tarieven maak ik me geen zorgen. In de afgelopen twaalf jaar zijn deze ruim tien pro cent gedaald, als je de inflatie mee rekent zelfs tientallen procenten. Dat moeten we niet doen. Ik zie hier geen enkel heil in, want dan bepaalt de overheid waar onze dienstver lening aan zou moeten voldoen, in plaats van onze grote groep betrok ken aandeelhouders! In een derge lijk traject zie je dat alle rederijen die deelnemen aan de strijd zich zullen aanpassen aan de gedicteer de minimumeisen, want een extra afvaart kost geld. De overheid kiest de rederij die voor de laagste prijs de veerdienstverlening kan aanbie- gelden. De praktijk is dat een rederij die om de winst vaart, zich richt op de minimumeisen. Maar als er ont wikkelingen zijn die om een tussen tijdse aanpassing vragen, dan moet je maar afwachten of die rederij die extra investering wil doen. Want dat gaat ten koste van de winst. Bij TESO hebben de aandeelhouders, en dat zijn de gebruikers, het laatste woord.' 'De directe invloed die de Texelaars nu hebben in de TESO wordt bij aanbesteding vervangen door een overheid die alles in vergaande mate voor ons bepaalt. Ik vind dat we als TESO-directeur Cees de Waal: Aanbestedendat nooit!' w Jordv Vinke heeft dinsdaaavond verraste de aastrenner daar zo mee, Om de groeiende populatie gan zen in te dammen start vanaf 2 juni een grootschalige actie voor het vangen van de dieren. Dit gebeurt door een gespecialiseerd bedrijf van de overkant, dat de dieren daarna laat inslapen met behulp van koolzuurgas (C02). Een droevig lot, maar wel nood zakelijk, redeneren de voorstan ders. Dit is de meest diervrien delijke methode, want de ganzen merken er niets van, redeneren ook de tegenstanders. Ongebreidelde groei van de popu latie overzomerende ganzen is een toenemende bron van irritatie. Directe aanleiding tot de actie was dat het geplande prikken van eieren dit voorjaar niet doorging nadat de vergunning te laat werd verleend. Het was niet de eerste keer dat het misliep, waardoor landbouwers hun geloof in het ganzenbeheer defini tief verloren en soms furieus rea geerden. Burgemeester Geldorp, voorzitter van de ILG Gebiedscom- missie Texel, toonde begrip. 'De schade die ze veroorzaken aan landbouwgewassen is behoorlijk toegenomen.'Redenen waarom de gemeente, de landbouw, natuurmo numenten en Staatsbosbeheer de provincie hebben gevraagd om een vergunning voor deze ganzenactie. Die is officieel nog niet binnen, maar volgens insiders is dat een kwestie van tijd. Zowel gedeputeerde Bond als Visser die onlangs op Texel waren, onderschreven immers het belang van de bestrijding. Dat de ganzen in juni wordt gevan gen komt doordat ze dan in de ruiperiode zitten, waardoor ze niet kunnen vliegen. Bedoeling is name lijk dat er niet alleen jonge ganzen worden gevangen, maar ook vol wassen exemplaren. Om dit karwei uit te voeren is het gespecialiseerde bedrijf Duke Faunabeheer in de arm genomen. 'We hebben hiervoor een mobiele kraal', vertelt woordvoer der Arie den Hartog. 'We drijven ze bijeen met gaas. Dat doen we op een heel rustige, diervriendelijke manier. Daarna worden ze in geven tileerde aanhangers overgebracht naar een loods op Texel. Daar gaan ze in een container, waarin we koolzuurgas laten stromen. Binnen een paar seconden verliezen ze het bewustzijn, na een minuut zijn ze dood. Alles heel rustig, zonder stress. Ze merken .er niets van. De meest diervriendelijke methode.' De ganzen worden verkocht aan een overkantse poelier. 'Het is heerlijk vlees, waarvan je bijvoorbeeld lek kere ragout kunt maken. Eigenlijk jammer dat het wordt ondergewaar deerd. Het is ook echt scharrel vlees, want de ganzen zijn in de vrije natuur opgegroeid.' Per dag kunnen er minimaal 500 die ren worden gevangen. Hoeveel er in totaal worden gedood, is nog niet bekend. De vangplekken worden bepaald in overleg met de terrein beheerders, zoals Staatsbosbeheer en Natuurmonumenten. Niet zozeer afgelegen plekken, om het vangen aan het zicht te onttrekken. 'Er is niets geheims aan, iedereen mag het zien. We doen ons werk met respect voor de dieren Volgens Erik van der Spek van Staatsbosbe heer wordt op die plekken gevan gen. waar zich op dat moment de meeste ganzen ophouden. Burgemeester Geldorp hoopt dat het massaal ombrengen van de ganzen niet tot negatieve publi citeit zal leiden. 'We zijn immers vogeleiland en dan kan het vreemd overkomen als je er een soort tus senuit haalt.'Maar we doen dat ook omdat andere vogels daardoor in de verdrukking komen. Want met hun grote platvoeten walsen ze over de weidevogels heen, waardoor die worden verdrongen. Die verstoring van de diversiteit kunnen we niet hebben Het verhaal heeft dus meer dere kanten. Als de landelijke pers belt, zal ik dat verhaal zo genuan ceerd mogelijk vertellen.' Jordy Vinke heeft dinsdagavond na een spannende strijd het crite rium op de wielerbaan op sport park Den Burg Zuid gewonnen. De wedstrijd telde mee voor de zomercompetitie van Wielerver eniging Texel. De fraaie weersomstandigheden lokten een groot aantal deelnemers naar de wielerbaan. Onder hen gas- trenner Mauhjn Annink, die al na een paar ronden samen met Sil Brouwer in de aanval ging. De rest van het peloton was alert en gaf het duo niet teveel ruimte. Nadat de vluchters waren ingerekend, volgde een stroom van aanvallen en temp oversnellingen Met name Annink en Jordy Vinke waren zeer actief. Mede door hun impulsen viel het peloton in drie delen uiteen. In de voorste groep waren naast Annink en Vinke ook Ferry van der Vis, Sil Brouwer, Niels Jimmink, Gauke van Lingen en Richard Koopman pre sent. Vlak voor het ingaan van de finale demarreerde Annink opnieuw. Vinke zag het gevaar en dichtte als enige het gat met de koploper. De rest van de kopgroep was niet meer bij machte de koplopers bij te halen, waardoor Vinke en Annink elkaar de zege mochten betwisten. De Texelaar ging de sprint vroeg aan en verraste de gastrenner daar zo mee, dat deze op slag kansloos was. De strijd om de derde plaats werd beslist in het voordeel van Ferry van der Vis. Hij bleef Sil Brouwer en de sterk rijdende veteraan Theo Boom voor. Ook in de jeugdcategorie was vol op strijd. Jorik Bot en Luuk van der Meer namen samen een kleine voorsprong, waarna Youp Wehnes indruk maakte door in zijn eentje het gat naar de koplopers te overbrug gen. In de eindsprint moest Wehnes zijn meerdere erkennen in Bot, die de overwinning pakte. Van der Meer werd derde, vóór Esmée Betsema, die vierde werd door alleen uit het peloton weg te rijden. Uitslagen: Senioren - 1 Jordy Vinke. 2.Maurijn Annink. 3. Ferry van der Vis. 4.Sil Brouwer. 5.Theo Boom; 6.Gauke van Lingen: 7 Richard Koopman; 8.Niels Jimmink. 9.Niels Kos- sen. 10.Klaas Uitgeest. 11.Niels Bakker; 12.Jesse Hoven, 13-Otto Goënga: 14.Nick Wehnes: 15.Enca Goènga, 16.Menno Goèn- ga; 17.Simone Betsema: 18-John Daalder; 19.Wies Schepers; 20 Denise Betsema; 21.Mark Huisman, 22.Manuel Rodriquez; 23 Yasmijn van Rongen. Jèugd 14 t/m 15 jaar - 1 Jorik Bot; 2.Youp Wehnes; 3 Luuk van der Meer. 4.Esmée Betsema; 5.Jelmer Bot. 6,Mariëlle Blauw Jeugd 10 t/m 13 jaar - l .Nickay Sangers. 2.Joey Mets; 3.Sjors Jimmink: 4 Simone Vogelwerkgroep kritisch over vangen ganzen Landbouwers, natuurbeheerders, gemeente en provincie mogen dan pal achter de ganzenactie staan, vogelkenner Adriaan Dijk- sen heeft zijn twijfels over het nut. 'Mijn grote bezwaar is, dat het niet helpt. Er is veel te weinig onder zoek gedaan.' 'Je moet bijvoorbeeld weten hoe ganzen zich reproduceren, hoeveel er in een gebied kunnen broeden, hoeveel voedsel ze nodig hebben en hoeveel er per hectare kunnen leven. Bovendien: van nature gaat het eerste jaar zestig procent van de ganzenjongen dood. En van de volwassen dieren 23 tot 33 procent. Alles wat je doet aan extra bestrij ding, betekent dat de overlevings kans voor de overblijvers toeneemt. En dat er van elders wellicht ganzen komen die de lege plekken innemen. Want zo werkt dat in de natuur. We weten niet eens zeker hoeveel gan zen er hier zijn.' Navraag leert dat de geschatte aan tallen uiteenlopen. SBB spreekt van een paar duizend, Jaap Hin van LTO Texel maakt uit cijfers die hij kreeg op dat er in 2005 5000 waren, een aantal dat in 2007 zelfs zou zijn ver dubbeld. Dijksen houdt het op 1200 tot 1400 paren. 'En daarvan broedt dertig procent niet. Probleem is dat als je gaat verstoren, je niet weet wat er gaat gebeuren.' Dijksen over de stelling dat als je niets doet, je zeker weet dat de over last niet terugneemt: 'Dan zou de populatie na een paar jaar wel eens vanzelf kunnen teruglopen. Maar ik begrijp ook dat de boeren daar nu niet mee zijn geholpen. En ik zie ook dat het bestrijden van schade een vreselijke klus is. Zo'n vangactie heeft natuurlijk ook een psycholo gisch effect. Maar alleen ergernis en frustratie maakt het niet legitiem. Je moet het kunnen verantwoorden. Complicerende factor is bijvoorbeeld dat hier in september duizenden ganzen uit Noorwegen neerstnj- ken. En weten we eigenlijk wel of onze eigen ganzen wegtrekken? Als Vogelwerk hebben we er nog niet zo lang geleden op aangedrongen dit soort zaken te onderzoeken, maar daar was toen geen behoefte aan. Ganzen waren schadelijk en de populatie moest worden uitgedund. Zo beschouwd is dit wel de meest diervnendelijke methode.' Jonge ganzen in een weiland aan de Ruijslaan. Onder auspiciën van Atletiekver eniging Texel wordt maandag avond 23 juni op de atletiekbaan in Den Burg een estafetteloop gehouden. Deelname aan dit jaarlijkse evenement staat open voor bedrijfs-, school- en fami lieteams. Bedoeling is een breed publiek kennis te laten maken met de atletieksport zoals die op Texel wordt beoefend. De deelnemers strijden in diverse categorieën. Bedrijventeams kunnen volledig uit heren of dames bestaan, maar ook een combinatie is moge lijk. Voorwaarde is wel dat de atle ten allen werkzaam zijn bij hetzelfde bedrijf. De schoolteams worden gevormd door leerlingen, eventueel aangevuld met één of twee docen ten. Dat gebeurt in twee categorieën: basisscholen en voortgezet onder wijs. Elk team bestaat uit vier atleten, die elk 800 meter (twee rondjes op de atletiekbaan) afleggen. De fami lieteams mogen eventueel uit drie lopers bestaan, waarbij één van hen de dubbele afstand aflegt. Hoewel de Olympische gedachte - deel nemen is belangrijker dan winnen - wordt gehuldigd, is er voor iedere categorie een prijs in natura beschik baar. Overallwinnaar vorig jaar was het schoolteam van de OSG. De Jozefschool won bij de basisscho len. Bij de bednjfsteams won het NIOZ zowel bij de dames als de heren. De familie Witte vormde het snelste familieteam. Opgave is mogelijk bij Marianne Hil- horst (marianne.hilhorst@hetnet.nl) en Corrie de Jager (tel. 316476), onder vermelding van de naam van het team en de deelnemers, hun geslacht en de categorie waaron der het team valt. Deelname kost €30,- voor bedrijfsteams, €15,- voor familieteams en €12,- voor school teams (betaling op Rabobankreke- ning 36.25.14.860. ten name van Atletiekvereniging Texel, onder ver melding van Estafette en de naam van het team). De opbrengst wordt gebruikt om onder meer trainmgs- matenaal voor de jeugd van de atle tiekvereniging mee aan te schatten. Ter voorbereiding op het evenement kunnen deelnemers gratis meetrai- nen bij de vereniging. Dinsdag en donderdag wordt vanaf 19.00 uur getraind op de baan. Dames mogen op dinsdag ook mee met de loop groep van Coby Bakelaar. die traint in de Dennen (start om 13.45 uur bij het Turfveld). Rondleidingen over de Schans Anders dan in voorgaande jaren ver zorgt het Maritiem en Jutters Muse um alleen op afspraak rondleidin gen over voormalig fort de Schans. Groepen tussen 10 en 25 personen kunnen een afspraak maken via tel. 314956. De wekelijkse rondleidin gen op woensdagmorgen komen hiermee te vervallen. Donderdag 15 mei: Bekertoernooi C-jeugd, poule 1: 18.15 Klif C2-RAB C2 vPutten 18.30 Klif C1 -Krim Cl vPutten 18.45 SVO C1 -Klif C2 Douma 19.00 RAB C2-Klif C1 Douma 19.15 Klif C2-Krim C1 vPutten 19.30 RAB C2-SVO C2 vPutten 19.45 SVO C1 -Klif C1 Douma 20.00 Krim C1 -SVO C2 Douma Het vervolg van de wedstrijden in deze poule is op woensdag 21 mei. Het programma van vnjdag 16 mei staat in de Texelse Courant van donderdag 15 mei. Randstad Eiiandcompetitie Programma dinsdag 13 mei Veld A: 19.00 Kobeko-Randstad CVI 19.45 CVI-Kobeko Randstad 20.30 Cocky-Vlinderw. Bremakker 2 21.15 Vlinderw.-Bremakk. 2 Vlmderw. 22.00 Bremakker 2-Cocky Cocky Veld B: 19.00 PFB-Albert Heijn Rab 19.45 NIOZ 2-Rab Albert Heijn 20.30 Mantje-Pilaar Rabobank 21.15 Wessels-Rabobank Mantje 22.00 Falcon-Ecotiem Wessels Veld C: 19.00 Jozefsch.-De Waal Bremakk. 1 19.45 Bremakker 1-Kooger De Waal 20.30 Klif 23-Otto Piet Kooger 21.15 Sportshop-lepe de Boer Klif 23 22.00 Randstad-CVI Sportshop Texel Wedstrijdleiding: Piet Kooger en Eve lien (tel. 310096). Uitslagen 6 mei: Interieurbouw Texel-De Wit Installatietech niek 3-0; Texelse Autocentrale-NIOZ 1 1-2: NIOZ 1-Paal 28/De Krim 2-1; Paal 28/De Krim-Texelse Autocentrale 1-2, Timmer's Bakkerij-De Knm 3-0; Eetcafé De Rog-Bar Sportief 0-3; Schouwstra Transport-Spar Oudeschild 1-2; Piet Kooger-Foto de Waal 0-3; Sportshop Texel-Otto's Tweewielershop 0-3. Slagerij lepe de Boer-Klif 23 2-1Eetcafé De Rog-De Krim 0-3; Bar Sportief-Timmer's Bakkerij 2-1. Strandgolf Open De golfbaan, vakantiepark De Krim en het strand bij de vuurtoren staan vrijdag 16 en zaterdag 17 mei geheel in het teken van het eerste Strandgolf Texel Open. Het eve nement gaat vrijdag van start met wedstrijden voor bedrijventeams, zaterdag vinden de wedstrijden voor individuele deelnemers plaats. De opbrengst komt ten goede aan Right to Play. De wedstrijden vinden plaats op achttien holes, waarvan er negen speciaal worden aangelegd op het strand. Laatste kans dames Tevoko Na de mislukte kampioenswedstrijd van twee weken geleden, hebben de dames van Tevoko zaterdag nog één kans om alsnog naar de regi odivisie te promoveren. De Texelse volleyballers spelen in Winkel tegen de nummer tien uit de regiodivisie. Madjoe 1 uit Enkhuizen. Dit team heeft een jaar lang op een hoger niveau geacteerd, zodat een lastig karwei wordt verwacht. Direct na deze wedstrijd, die om 12.15 uur begint, speelt Tevoko een tweede wedstrijd. Tegenstander is dan For- za uit Amersfoort. Dit team is net als Tevoko tweede geworden: Tevoko in de promo tieklasse A, Forza in de promotie klasse B. Vorig jaar speelden de Texelse vrouwen tweemaal tegen Forza: thuis werd met 3-2 verlo ren, in Amersfoort met 3-2 gewon nen. Beide teams zullen aan elkaar gewaagd zijn. is de verwachting. Tevoko kan over een complete en volledige selectie beschikken. Meibockfietstocht Liefhebbers van een biertje tijdens het fietsen kunnen zondag 18 mei deelnemen aan de Meibockfiets tocht van Het Proeflokaal. Deze tocht is 25 kilometer lang en voert langs zes stopplaatsen waar een glaasje mei-, voorjaars- of lente- boek wordt geschonken. De ronde kan tussen 13.00 en 15.00 uur op elk van de stopplaatsen worden begonnen. Deelname is gratis, een glas meibock kost €1,80. De deelnemende bedrijven zijn Het Proeflokaal van Texel in De Koog, strandpaviljoen De Zeester bij Paal 17. Bospaviljoen 't Turfveld aan het Westerslag, Klif 23 in Den Hoorn, de 12 Balcken in Den Burg. eetcafé Vincent aan de Grensweg. Ganzen worden eerst rustig bijeengedrevenin een mobiele kraal. Daarna worden geventileerde aanhanger naar elders vervoer

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 7