Plan voor Waddenstrandje bij jachthaven lijkt kansrijk Grote Energiebeurs in hervormde kerk Asperges voor KNRM TEXELSE 8 COURANT Straks weer zwemmen bij de Hornt? Lichtvoetig boekje over 'overkantse' flora en fauna TX 6 Schagen in haven gearriveerd Han Lindeboom hoogleraar in Wageningen Plan voor alternatieve tunnels Marinemuseum uitstraling krijgen', zegt Jook Nauta, voorzitter van de Stichting Wadden haven. 'Afgezien van een paar afval bakken komen er geen voorzienin gen, dus geen gebouwen, ook geen tijdelijke. Onze jachthaven heeft al genoeg voorzieningen, het strandje is alleen maar een toevoeging. We zul len er ook geen activiteiten of evene menten organiseren. Voor zover daar behoefte is kan dat veel beter op het eigenlijke haventerrein.' De bedoeling is dat er naast een zan- deng en kaal gedeelte ook een 'eco logische zone' komt waar zoutmin- nende planten verstuiving tegengaan. Op dit deel kan men in een strand stoel zitten en zich prettig verpo zen. Achter de dijk en grenzend aan de jachthaven is al een grote weide die als uitloop voor het wadstrandje kan dienen. Voor zover het strandje parkeerdrukte zou veroorzaken, kan deze makkelijk op het bestaande par keerterrein worden opgevangen. Voor de uitvoering van het plan is €325.000.- geraamd exclusief BTW. De Stichting Waddenhaven wil deze uitgave grotendeels dekken met een uitkering uit het Waddenfonds. De kosten van beheer en onderhoud neemt de stichting voor eigen reke ning. Verwacht wordt dat dit wordt gecompenseerd door de inkomsten die worden veroorzaakt door een gro ter aantal gebruikers van de jacht haven en/of een gemiddeld langere verblijfsduur. Rijkswaterstaat en het Hoogheem raadschap hebben al vergunning voor het strandje gegeven. Als gemeente raad en de provincie akkoord gaan met de afwijking van de bestem mingsplannen is alleen nog toestem ming nodig in het kader van de Natu- ra 2000-regelgeving. De aanvraag is sinds 11 april in behandeling bij Gedeputeerde Staten van Friesland Die zal om een zienswijze vragen bij de Waddenvereniging, Vogelbescher ming Nederland, Rijkswaterstaat, Staatsbosbeheer Texel. Landschaps- zorg Texel, Vogelwerkgroep Texel en het Hoogheemraadschap. Een beslis sing kan er voor half juli zijn, tenzij het nodig blijkt de beslissingstermijn (mei dertien weken) te verlengen. Daarom is nog niet te zeggen wanneer de aanleg kan beginnen. Het bestuur van de Stichting Wad denhaven heeft goede hoop op een positieve afloop. Dat is mede geba seerd op het onderzoek dat door IMARES is ingesteld naar het effed van het strandje op de natuurwaar den. Dat wees uit dat geen nega tieve gevolgen zijn te verwachten. De 'staat van instandhouding' var het gebied zou zelfs positief kunnen worden beïnvloed. De huidige situatie. De steenstort aan de voet van de dijk waar zich tot 1986 de afvoer van het koelwater van de elektriciteitscentrak bevond. ifotojax'éa Bijeenkomst over subsidie gemeente In dorpshuis De Hof in De Koog wordt dinsdag 13 mei vanaf 19.30 uur een informatieve bijeenkomst gehouden over de nieuwe subsi dieverordening die de gemeente heeft gemaakt. B en w gaan van harte akkoord met de aanleg van een strandje aan de noordkant van de jacht haven bij Oudeschild. Ze werken mee aan de benodigde vrijstel lingsprocedure als de vergunning in het kader van de Natuurbescher mingswet is afgegeven. Ze vinden dat het strandje niet alleen voor de gebruikers van de jachthaven, maar ook voor de eigen bevolking van belangrijke recreatieve beteke nis is. Het gaat om een initiatief van de Stichting Waddenhaven Texel om de aantrekkelijkheid van de jachthaven en daarmee de klandizie verder te vergroten. Een erg ingrijpend project is het niet, want het strandje wordt weinig langer dan 100 meter bij een droge oppervlakte van ongeveer 2500 vierkante meter en een hoogte van maximaal 1,5 meter boven NAP. Het bestuur van de Waddenhaven zegt dat er feitelijk weinig nieuws onder de zon is, want in de bocht van de dijk waar het strandje is gepland was vroeger ook een strandje (De Hornt) waar vooral de jeugd van Oude schild zich vermaakte. Dat bleef zo toen op het achterterrein de elektrici teitscentrale annex drinkwaterfabriek werd gebouwd. Op de plek van de Hornt kwam toen een overstortbassin waarin het afgewerkte koelwater van de centrale werd geloosd. Omdat dit water ongeveer tien graden warmer was dan het aangrenzende zeewa ter kon er zelfs 's winters worden gezwommen. Bij de opheffing van de centrale in 1986 werd deze uitwate ringsconstructie gedempt met puin en gietasfalt en de dijk werd weer gedicht. De oude toestand werd dus enigszins hersteld maar omdat er nu een laag stortsteen en puin ligt in plaats van zand, is het als bad- en zonstrandje niet meer aantrekkelijk. De stichting Waddenhaven wil daar verandering in brengen door het ver wijderen van dit puin en het aanbren gen van zand dat op een geschikte plaats in de Waddenzee wordt opge baggerd en vervolgens over land wordt getransporteerd. Tevoren zal een 75 meter lange pier worden aan gelegd die haaks op de dijk staat en in Noordoostelijke nchting wijst. Verwacht wordt dat het daarop aan sluitende nieuwe strandje daardoor op zijn minst stabiel zal zijn of zelfs nog wat kan groeien, te vergelijken met het effect van de dam die bij de vuurtoren is gemaakt. 'Het strandje moet een natuurlijke Zo moet het worden: een genoeglijk strandje voor pleziervaarders en Texelaars. VRIJDAG 9 MEI 2008 De nieuwe TX 6 Providence van Willem Anton Schagen en Jacco Hout afgemeerd in de haven van Oudeschild. (Foto Ben Koning) De nieuwe kotter van Willem Anton Schagen is woensdagoch tend voor het eerst de haven van Oudeschild binnengelopen. Het schip, gekocht in Zweden, gaat varen onder de naam TX 6 Pro vidence. De Providence is een oude bekende in Oudeschild. Het was eind jaren zestig, begin jaren zeventig in bedrijf onder de naam WR 79 Wietex en Jan en Kees Blom uit Oudeschild waren mede-eigenaren. De vangst werd regelmatig gelost bij de voor malige visafslag in Oudeschild. Schagen heeft de kotter, die in Zwe den was omgebouwd voor de mos selvisserij, samen met Jacco Hout uit Yerseke gekocht voor de hand- kokkelvisserij. Het schip is 28 meter lang, 72 meter breed en heeft een diepgang van 65 centimeter. Het kwam in 1968 in de vaart. Schagen en Hout gaan de komende weken met de TX 6 de Waddenzee op om volwassen kokkelbestan den in kaart te brengen. Daarna beginnen ze met het handmatig rapen van kokkels. Dat gebeurt met een net dat achter een beugel is gespannen. In de hervormde kerk in Den Burg wordt 23 en 24 mei een Energie- beurs gehouden. Bezoekers kun nen zich er breed laten informe ren over energiebesparingen en duurzame voorzieningen. De beurs is een initiatief van de Stichting Duurzaam Texel en de gemeente. Er komen een paar aan sprekende partijen op energiege bied. SenterNovem, een landelijke organisatie voor duurzaamheid en innovatie, geeft tekst en uitleg over frisse scholen. Philips Lightning geeft voorlichting over spaarlam pen en LED-verlichting en er is een Energiebespaarshop met energie besparende producten. Een van de blikvangers wordt een rijsimulator waarin bezoekers met een rijbewijs kunnen oefenen op Het Nieuwe Rijden. Dat is een project van het bedrijfsleven en verkeers- organisatie waarbij mensen wordt geleerd hoe ze zuiniger kunnen rijden, zodat een voertuig minder C02 uitstoot. Het Opleidmgs- en ontwikkelingsfonds voor het Tech nisch InstallatieBedrijf (OTIB) is aan wezig om kinderen uit de groepen 7 Dr. Han Lindeboom, directielid van Wageningen IMARES, is benoemd tot buitengewoon hoogleraar mariene ecologie aan Wageningen Universiteit. Zijn leerstoel wordt ingebed bij de leerstoelgroep Aquatische ecologie en waterkwa liteitsbeheer. Lindeboom gaat zich één dag per week bezighouden met het ontwikkelen en uitdragen van fundamentele kennis die nodig is voor een duurzame omgang met de zee en haar bewoners. De leerstoel wordt gefinancierd door Wageningen IMARES. Professor Lindeboom wil in een samenwerking tussen Wageningen IMARES en Wageningen Universiteit de dynamiek van mariene syste men verder onderzoeken. De nadruk ligt hierbij op natuurlijke variaties en effecten van langdurige stress, bijvoorbeeld in de vorm van exploi- tatiedruk of veranderend ruimtege bruik. Waarom nemen in de Noord zee en Waddenzee commercieel belangrijke vissen in aantal af, terwijl de totale visbiomassa stijgt? Wijting en kabeljauw zijn vrijwel verdwe nen, terwijl dwergtong, garnaal en zeebaars floreren. In de Waddenzee planten mossels zich slecht voort, maar de totale biomassa van vogels en zeezoogdieren is momenteel op recordhoogte. Vraagstukken die Lin deboom daarbij bezighouden zijn de relatie met eutrofiëring (de hoe veelheid zoet water in zout water), klimaatverandering en visserij. Met de komst van nieuwe windpar- ken en de instelling van zeereserva ten in de Noordzee in de komende vijf jaar kan het effect van veran derend ruimtegebruik in de praktijk worden onderzocht. Met behulp van modellen gaat Lindeboom met col lega's bestuderen wat de effecten van verschillende mate van gebruik op het systeem zijn. De in 1952 in Bome geboren Lin deboom groeide op in Hengelo en studeerde biologie aan de Rijks universiteit Groningen. Hij deed zijn promotieonderzoek in het Zuidpool gebied en bestudeerde koolstofmi neralisatie in de Grevelingen en Oos- terschelde. Sinds 1986 woont hij op Texel, waar hij als marien ecoloog betrokken is bij onderzoek naar de effecten van menselijke handelingen op het mariene systeem. Daarnaast is hij als lid van de programma raad Zee- en Kunstonderzoek van NWO betrokken bij de organisatie van zeeonderzoek. Hij is coördinator Weinigen realiseren zich dat veel planten en dieren waaraan Texel zijn natuurlijke aantrekkelijkheid en variatie dankt, oorspronkelijk helemaal niet op het eiland voor kwamen. Tientallen soorten heb ben er zich in het verre of nabije verleden uit zichzelf of door men selijk toedoen gevestigd. Net als een groot deel van de bevolking zijn het geen echte Texelaars, maar overkanters, ook wel aan geduid als import of vreemden. Daarover gaat het zojuist ver schenen boekje Overkanters een gezamenlijke uitgave van Eco- mare en ationaal park Duinen van Texel. Het boekje is bijna helemaal geschreven door Peter Ampt en Arthur Oosterbaan, bijgestaan door Wilma Eelman en Adriaan Dijksen. Zo'n 24 plant- en diersoorten pas seren de revue met een kort en vaak geestig geschreven stukje met foto, terwijl menig pagina wordt opge fleurd met een tekening. De slotbe schouwing is geschreven door Theo Timmer en gaat over de menselijke overkanter (Homo sapiens) waarbij het portret van de burgemeester is afgedrukt. 'De menselijke overkan ter is ooit op Texel aangespoeld, ingehuwd, hier komen werken of is hier in de nabloei van het leven voor anker gegaan...' Maar het gaat dus in de eerste plaats om planten en dieren, zoals het konijn dat in de middeleeuwen op Texel zijn intrede deed (in tegen stelling tot de haas die er 'altijd' is geweest), de verwilderde kat, de fazant (die hier nog maar net een eeuw is), de rode bosmier (die rond 1960 door Gerrit de Haan naar Texel is gehaald voor een mierenkolonie in het Texels Museum), de grijze zeehond (die circa 30 jaar geleden uit Engeland kwam overzwemmen, en de groene kikker die door een NlOZ-bioloog vanaf het vasteland werd aangevoerd en nu een concur rent is voor de zeldzame heikikker. Alle verenigingen en organisaties die subsidie van de gemeente ont vangen, kunnen tijdens die avond reageren op de nieuwe concept verordening. Een medewerker van Stade Advies, dat op verzoek van de gemeenteraad de nieuwe sub sidieverordening heeft ontwikkeld, geeft een toelichting. Belangstellenden wordt verzocht tot 10 mei via het telefoonnum mer 362262 of rvandijk@texel.nl te laten weten met hoeveel mensen ze komen. De nieuwe verordening is af te halen bij het raadhuis of in te zien via de website www.texel.nl. Organisaties die met in de gelegen heid zijn naar De Hof te komen, kunnen tot dinsdag 13 mei schrif telijk een reactie indienen via rvandijk@texel.nl of een brief sturen naar de gemeente ter attentie van Rieki van Dijk. en 8 van het basisonderwijs wat te leren over duurzaamheid. Het OTIB is een club van de installatiebranche die voor scholen allerlei lesprogram ma's heeft ontwikkeld. Er worden ook stands bemand door TexelEnergie, de Huisvuilcentrale in Alkmaar (waar TexelEnergie de groene stroom inkoopt) en 'andere organisaties die zich bezighouden met isolatie, ventilatie en energiebe heer. Er zijn lezingen te verwachten over het opwekken van duurzame energie, energiebesparingen en het bouwen van huizen die energieneu traal zijn. Dat laatste wordt verzorgd door de Stichting Passief Bouwen. Volgens Nienke Bloksma van Duur zaam Texel wordt het een beurs met een regionale uitstraling waar voor landelijk aan publiciteit wordt gewerkt. Hij is bestemd voor zowel Texelaars als recreanten. De beurs is onderdeel van de Meimaand Energiemaand. Op vrijdag 23 mei is hij geopend van 10.00 tot 21.00 uur. op zaterdag 24 mei van 10.00 tot 16.00 uur. Op de website van Duurzaam Texel (www.duurzaam- texel.nl) is meer te lezen over de deelnemers. Bij de ingezonden brief van Bouwe plaatsen deze hierbij alsnog. De Kuipers over het plan voor een tun nel onder het Marsdiep (zie krant dinsdag 6 mei) is door een vergis sing de tekening van zijn alterna tieve oplossing weggevallen. Wij twee zwarte lijnen zijn tunnels, de gestippelde lijn is een verzonken wegdek, met het dak op straatni veau. van onderzoek in het windpark bij Egmond en voorzitter van de Com missie voor Poolonderzoek. De zwarte kraai wordt in het boekje aangeduid als Helderse kraai. Deze weinig populaire vogel kwam vroe ger niet of nauwelijks op Texel voor, maar fladderde wel als dagtoerist naar het eiland om voedsel te zoe ken, 's morgens heen en 's avonds terug. Tot de overkantse planten die in het boekje aandacht krijgen horen het sneeuwklokje, de zwarte den, de rimpelroos maar ook de op dit moment bloeiende (wilde) appel die vooral langs fietspaden is te vin den omdat fietsers die een appeltje voor de dorst aten, de klokhuizen met pitten in de berm gooiden. Het boekje was aanvankelijk bedoeld door de ongeveer honderd mensen die zich op Texel beroeps halve of als vrijwilliger bezig houden met het leiden van natuurexcursies. maar beide auteurs meenden da' het ook leuk en instructief kon zijr voor anderen. Het overzicht var geïmporteerde dieren en planten is overigens verre van volledig. Men heeft zich beperkt tot soorten die iedereen wel eens tegenkomt oi waar iets leuks of opmerkelijks ove was te vertellen. Het boekje is een geschenk voor de excursieleiders Anderen kunnen het voor €3,50 kopen in Ecomare en binnenkort ook in de boekhandels. Bert Keijser overhandigt Vincent Hoekstra onder toezien van Willem Grisnigt officieel de eerste kist asperges. (Foto Jeroen w HittumiBeeidOank Teael) De eerste kist asperges van Bert Keijser heeft gisteren €500,- opge leverd voor de KNRM. Koper Vin cent Hoekstra van eetcafé Vincent en Keijser doneerden elk €250,-. De gedachte werd ingegeven doordat met het overlijden van orgelman Peter Kaan een vaste inkomsten bron voor de reddingmaatschappij op het eiland is weggevallen. Willem Grisnigt van de plaatselijke com missie van de KNRM nam het geld in ontvangst. Han Lindeboom. *53»- Gisteren overhandigde de overkantse schrijver Arthur Oosterbaan het eerste exemplai van het Overkanters aan de overkantse burgemeester Joke Geldorp. f, to Harry de aai

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 8