Stijging aangiften van mishandeling 'Als het goed gaat bijna beter dan sex' OPP onderzoekt Zwarte rookpluimen meedoen centrum boven trekker trek Cjrocn ^warL- Jexeh in het hart College moet verder snoeien in welstand Luilakkers graven gat in plaveisel Partijen niet blij met extra raad van VVD HEMA Lokaalverbod voor vijf jongeren EE33E3 Texelse Media («O BOSMA r t in -M* OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12273 DONDERDAG 15 MEI 2008 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Het aantal aangiften van mishan deling op Texel is de laatste jaren stijgende. Dat valt op te maken uit de AD Misdaadmeter die sinds 2003 jaarlijks wordt gepubliceerd. De hoeveelheid aangiften van aanranding is gedaald. i In 2003 werd 42 keer aangifte van mishandeling gedaan. In 2004 stond de teller op 41Daarna werd het 52 keer (2005), 72 keer (2006) en 77 keer afgelopen jaar. Het aantal aangiften van bedreiging vertoonde de afgelopen vijf jaar een wat grilliger verloop met niet echt een structurele stijging. Vorig jaar werd 27 keer aangifte van bedrei ging gedaan, in 2006 34 keer en de jaren daarvoor respectievelijk 18. 21 en 22 keer. De Misdaadmeter is alleen gebaseerd op aangiften, het is daardoor niet bekend hoe vaak zich in totaal gevallen van mishandeling en bedreiging hebben voorgedaan. Niet alles wordt bij de politie gemeld. De Koog en Den Burg zijn sinds 2003 jaarlijks de grootste leveran ciers van aangiften van mishande ling en bedreiging. Lees verder op pagina 11 Aanhoudende verstoringen van de openbare orde hebben er toe geleid dat aan vijf personen een lokaalverbod en een straatverbod voor De Koog is opgelegd. Dit betekent dat zij gedurende drie maanden niet welkom zijn bij de zestien horecabedrijven aange sloten bij de Stichting Horeca en Evenementen in De Koog. Al geruime tijd zijn diverse personen van 17 tot 25 jaar verantwoordelijk voor een flink aantal ordeversto ringen in het uitgaansleven van De Koog. Het gaat hierbij om twee groepen die een conflict hebben, wat vooral in de weekends regelma tig tot opstootjes en vechtpartijen leidt. De meeste ordeverstoorders zijn al meerdere keren gewaar schuwd door horeca, politie en bur gemeester. Eén van hen heeft vorig jaar al een straatverbod gekregen. Naar aanleiding van nieuwe inciden ten zijn harde maatregelen getroffen en is aan vijf personen een lokaal verbod opgelegd. Tevens kregen zijn een straatverbod van dezelfde duur. Dit geldt voor de Dorpsstraat en omgeving van 21.00 uur tot 6.00 uur. Lees verder op pagina 3 Het Ontwikkelings- en Participa- tiebedrijf Publieke sector (OPP) in Den Haag onderzoekt of het haalbaar is mee te doen met de herinrichting van het centrum van Den Burg. Eind deze maand moet duidelijk worden of de organisatie er brood in ziet met de gemeente in zee te gaan. OPP is voor 100 procent een dochter van "de Bank Nederlandse Gemeenten. De organisatie houdt zich bezig met het ontwikkelen van grote projecten in gemeenten die door zowel de overheid als markt partijen worden gefinancierd (de zogeheten publiek-private samen- werkmgsconstructies OPP onderzoekt of het aantrekkelijk is geld te steken in het centrum van Den Burg. Dat maakte wethouder Nico Kikkert (grondgebied) dins dagavond bekend tijdens de raads commissie Grondgebied. Volgens een woordvoerder van OPP worden berekeningen gemaakt aan de hand van het model van Wit paard dat vorig jaar de steun kreeg van de gemeenteraad en tijdens de publieksbijeenkomsten in de Burg. De Koninghal. De uitkomsten van het onderzoek worden eind deze maand besproken met een klank bordgroep die zich bezighoudt met de herinrichting. In die groep zitten onder meer raadsleden. Als beide partijen met elkaar ver der willen, moet dat leiden tot een samenwerkingsverband, dat vervol gens opdrachtgever wordt van de Ganzenborden Op vogeleiland Dubbel 6 gooien plannen die gerealiseerd moeten worden. Dan gaat het onder meer om de bouw van nieuwe panden op de plek van het raadhuis. OPP wil haar rol beperken tot investeren in de grondexploitatie en eventu eel begeleiding van het proces. De organisatie is bereid een deel van het risico te dragen. Voor het doen van de investeringen kan ook een lening worden aan gegaan bij de Bank Nederlandse Gemeenten. De rentetarieven zijn daar volgens de woordvoerder gun stiger dan bij een reguliere bank. OPP legt zich bewust niet toe op het realiseren van vastgoed om belan genverstrengeling te voorkomen. 'Het bouwen van panden kan weer door andere marktpartijen worden gerealiseerd.' De hemel kleurde zwart boven het terrein van het Pinkstereve nement, waar zondagmiddag de trekker trekwedstrijden werden gehouden. Tractoren met vermo gens die opliepen tot ver boven de duizend pk gingen een kracht meting aan. Er werd gestreden in verschillende klassen, waarbij vooral de opge voerde specials voor veel spektakel zorgden. Het gaspedaal werd meer dan eens dermate diep ingedrukt dat de tractoren met spinnende banden steigerend wegreden en snelheden van 100 km/uur haalden. Met dikke rookwolken uit de knal- pijp haalden de krachtpatsers soms binnen tien seconden de eindstreep van honderd meter verderop. Zo'n full pull haalde ook Texelaar Bart van der Star, maar dan met een standaard uitgevoerde New Holland trekker van 325 pk van aannemers bedrijf Jimmink uit Noord-Holland. Hij werd winnaar in zijn klasse. Voor het meeste spektakel zorgden de specials, die met namen als Red Devil, Jerommeke en Kabouter over de baan denderden. De Texelse eer werd verdedigd door Ben en Bert Stark met hun trekker The Magie van 1800 pk. De door de familie Stark gebouwde Chaotic van 1100 pk was verkocht en werd bere den door Peter Adams uit Erp. Op de vraag wat het mooie is aan het tractorpulling, antwoordde de Brabantse liefhebber: 'De kick.' De meeluisterende bouwer en organi sator Simon Stark overtroefde hem: 'Als het goed gaat, is het bijna beter dan sex.' Over de opkomst liet Stark zich tevreden uit. 'Er komt wat en er gaat wat, over het geheel genomen zitten we goed Het college moet nog eens met de stofkam door de herziene Wel standsnota. Die boodschap kreeg wethouder Nico Kikkert dins dag tijdens de raadscommissie Grondgebied. Lees verder op pagina 5 Volgens meerdere politieke partijen kan de concept-nota van nog meer regels worden ontdaan. De pijlen werden gericht op een hoofdstuk waarin criteria staan voor veel voor komende kleine bouwwerken als bijgebouwen, overkappingen, dak kapellen, raamkozijnen, dakramen en erfscheidingen. Volgens de partijen kan dat 21 pagi na's tellende hoofdstuk makkelijk tot een paar pagina's worden gere duceerd. Met name Martijn Eelman (CDA) pleitte ervoor de regelge ving in de Welstandsnota beperkt te houden. Hij kreeg daarin bijval van Rikus Kieft (GroenLinks). Die merkte op dat volgens de voorschriften nu het kerkje van Den Hoorn niet meer zou kunnen worden gebouwd. Kikkert was niet echt gelukkig met de boodschap van de commissie. Volgens hem zijn de criteria voor de veel voorkomende kleine bouw werken juist bedoeld om de plan nen goed te kunnen toetsen. 'Amb tenaren moeten kunnen uitleggen waarom iets wel of niet kan. Als er te weinig voorschriften zijn, wordt het voor hen minder werkbaar.' Lees verder op pagina 3 Steun voor komst dierenkerkhof De aanwijzing van een stukje Texel als dierenbegraafplaats kan rekenen op steun van de politieke partijen. Dat bleek tijdens de vergadering van de raadscommissie Grondge bied waarin een motie van Texels Belang voor de aanleg van een dierenbegraafplaats werd bespro ken. Volgens initiatiefnemer Roelie Bakker is daar behoefte aan. zij had van meerdere Texelaars het verzoek gehad of een dergelijke voorziening op het eiland kon komen. De overige partijen vonden het een prima plan. Lees verder op pagina 3 Verkeersexamen Let goed op het verkeer om je heen en steek je hand uit als je afslaat. Het waren een paar laatste adviezen die directeur Teus van Middelkoop van basisschool Timótheüs uit Oos terend gisterochtend meegaf aan drie leerlingen voordat ze aan een rondje door Den Burg begonnen. Pagina 5 Broadway succes Het begint al gewoon te worden, maar Broadway was wederom een groot succes. De zesde aflevering werd gekenmerkt door prachtig weer, een geoliede organisatie en optredens die alle avonden tot de laatste stoel waren uitverkocht. Al tijdens het festival rees de onver mijdelijke vraag welke toekomst Broadway heeft. Pagina 7 Site concessiewet Een Griekse reder op het Marsdiep? Als de concessiewet doorgaat is dat niet ondenkbaar. De Texelse Courant heeft een speciale web site geopend waarop lezers reac ties kwijt kunnen: http://concessie. texelsecourant.nl of via de website van deze krant. Dierenpartij mengt zich in ganzenkwestie Van verschillende kanten komt kri tiek op het voornemen om op grote schaal grauwe ganzen te vergas sen. De Partij voor de Dieren heeft hierover Kamervragen gesteld. Kamerlid Marianne Thieme wil onder meer weten of de regering het ethisch verantwoord acht om dieren in de ruiperiode te doden. 'Is het u bekend dat ganzen een monogame diersoort zijn die relaties voor het leven aangaan, waardoor het moedwillig doden van ganzen onvermijdelijk tot grote aantallen rou wende dieren zal leiden? Zo ja, acht u het ethisch verantwoord en op welke gronden?', vraagt Thieme aan de minister van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit. Lees verder op pagina 3 Stratenmaker Rikus Bakker van Gemeentewerken herstelde de straat zaterdagmorgen vroeg. i I Om uit CO-2 KAMER TE MOGEN Hoornders konden op Luilakmor gen hun ogen nauwelijks gelo- ven. Bij de toegang tot hun dorp op Diek lagen de straatstenen die de dag ervoor nog de weg vormden op een hoop. Over een meter breedte was het plaveisel verwijderd en was een diepe geul gespit. De meningen over deze Luilakstunt waren verdeeld. Een Hoornder die haar hond uitliet sprak er schande van, maar stratenmaker Rikus Bak ker van Gemeentewerken die het wegdek 's morgens weer op orde bracht, vond het wel een originele stunt. Of de automobilist die had geprobeerd de hindernis te passe ren er ook zo over dacht, is onbe kend. Hij of zij had alleen banden sporen achtergelaten. In hoeverre dit schade aan het voertuig heeft opgeleverd is de vraag, maar zon der risico was de 'stunt' gezien de diepe sleuf bepaald met. De redac tie heeft geen andere meldingen gehad over vernielingen met Luilak. Het verzoek van de WD voor een extra raadsvergadering over de Helderse tunnelplannen heeft irritatie opgeroepen bij de overige politieke partijen. Raadslid Martijn Eelman (CDA) vroeg de WD tijdens de raadscom missie Grondgebied met klem af te zien van de extra vergadering die voor donderdag 22 mei op de agenda staat. Volgens hem zijn de tunnelplan nen een zeer belangrijk onderwerp, maar is het niet werkbaar dat de WD geregeld om extra raadsverga deringen verzoekt. 'Op die manier is het voor iemand met een baan niet te doen het raadswerk goed uit te voeren.' Zijn pleidooi leidde tot applaus van diverse andere raads leden. iets dat bijna nooit in de raadzaal gebeurt. De WD heeft in korte tijd voor meerdere onderwerpen extra raads vergaderingen belegd. De libera len zijn bij elke aanvraag verze- kerd van een extra vergadering, omdat zij met drie raadsleden over het minimaal benodigd percentage van eenvijfde van de raad beschikt WD-commissielid Jur Schuiringa zei het verzoek aan fractievoorzitter Gerbrand Poster door te spelen. Die liet gisteren desgevraagd weten niet van de extra raadsvergadenng af te willen zien. Raadsleden kaarten al langer aan dat het raadswerk een belasting wordt door de grote hoeveelheid vergaderingen die zij moeten bij wonen. De pijn zit hem ook in het plan van de WD om tijdens de extra raadsvergadering in samenhang met de tunnelplannen opnieuw over de recent afgebroken intensievere samenwerking met de andere Wad deneilanden te praten. Eelman noemde het een publiciteits stunt van de WD. Hij kreeg daarin bijval van Rikus Kieft (GroenLinks) Gerard Weijers liet alvast weten dat hij tegen de tunnel is en niet naar de extra raadsvergadering komt. THXELSLi ^'COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: iLUOOflHUMS Woonkrant WONINGINRICHTING Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Bij de specials liepen de snelheden hoog op en waren steigerende tractoren geen uitzondering.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1