I Nóord-^joZ/ónt/j TEXELSE 12 COURANT mei 2008 watkiêsiiiinui Waar ga jij het water op? Mooi verborgen Varen langs de mooiste plekken in Noord-Holland Maak kans op een arrangement tijdens de Ronde om Noord-Holland Wat doet Statenlid Ed Wagemaker? plekje DINSDAG 20 MEI 2008 Colofon Jouw provincie Noord-Holland is een uitgave van de provincie Noord-Holland en verschijnt acht keer per jaar in een groot aantal Noord-Hollandse huts-aan-huisbladen. Bndredactie:Annoesjka Brohm, sector Communicatie, postbus 3007, 2001 DA Haarlem, tel. (023) 514 3832, e-mail: jouwprovincie@noord-holland.nl. Grafische verzorg!ngThieme GrafiMedia Groep Z d j< e C n 9 a) Muiden (start) en IJmuiden (finish) b) Volendam (start) en IJmuiden (finish) c) Muiden (start) en Katwijk (finish) Meer informatie: www.ysy.nl. Stuur je antwoord voor 30 mei naar jouwprovincie(a)noord-holland.nl. Onder de juiste inzenders zullen twee winnaars samen met een gast van dit speciale arrangement gaan genieten op zaterdag 14 juni. Winnaars ontvangen voor 6 juni bericht. Waar in Noord-Holland vaar jij het liefst? Zeilend, met de motorboot of op je surfplank: Noord-Holland is dé waterprovincie. Met 311 jacht havens kun je volop kiezen waar je het water op gaat. Waar ga jij voor? Stem op jouw favoriet op ww w. watki esj ijn u Een groot deel (ongeveer 275 km) van de vaarwegen, vooral voor pleziervaart en andere waterrecreatie, wordt beheerd door de provincie Noord-Holland. Via de website watkiesjij.nu wil de provincie Noord-Holland laten zien waar ze voor staat. Deze maand staat de waterrijke provincie centraal. Nog tot en met 10 juni kun je stemmen op jouw favoriete Noord-Hollandse vaarroute. Daarna komt er weer een nieuwe verkie zing, want het hele jaar door kan ieder een stemmen op zijn of haar favoriet. Zo kom je meer te weten over wat de pro vincie voor jou betekent. We hebben alvast tien vaarplekken genomineerd waarop je kunt stemmen. Staat jouw favoriet er niet bij? Je kunt ook zelf nomineren. Zaan, de Zaanse Schans Amstel, bij het Rembrandtbeeld Loosdrechtse Plassen Wadden, bij Den Oever Alkmaardér-/ Üitgeestermeer, bij Akersloot/Uitgeest Vecht, bij Fort Uitermeer Amsterdamse grachten De Gouwzee bij Monnickendam De Oude Haven van Hoorn De haven van Marken oord Aan het einde van het Hilversums Kanaal vaart Boaz de Wolf (7). Hij vaart er graag met zijn optimist, een kleine zeilboot. Het is een verborgen plekje, maar er zit van alles: een roeivereniging, een jachthaven, sloepenverhuur, restaurant, woonboten en een loswal voor binnenvaartschepen met grind en zand. Boaz is er vaak te vinden. Sinds zijn zeilkamp bij de Dappere Dodo in Loos- drecht hangt hij zelfs in de trapeze waardoor hij nog sneller over het water gaat. Maar hij vaart niet alleen in zijn optimist. Ook zit Boaz vaak met zijn broertje in Cabrio, een oud roestig bootje met zitzakken erin. Maar het leukste vindt hij toch wel om het natuur gebied in te gaan met de fl ui stermotor. Het einde van het Hilversums Kanaal is een bijzondere plek. Wie door vaart, kan naar het zit namelijk vol obstakels: bruggen, riool buizen. Ik zou graag zien dat het een soort Vecht in West-Friesland wordt. Er zijn plannen om langs de Kromme Leek woningen te bouwen, maar dan op een landgoedachtige manier. Daar is natuurlijk altijd tegenstand voor, maar ik denk dat het misschien wel heel mooi zou kunnen worden." Vaart u zelf? "Nee, ik vaar zelf niet, daar ben ik te ongedul dig voor. Ik ga liever snel van A naar B. Vroeger heb ik wel met een zeilkano gevaren, maar dan ging ik graag met ruig weer het IJsselmeer op Nadat ik een keer ben omgeslagen, heb ik het niet meer gedaan." Waarom bent u dan bezig met water recreatie? "Ik vind het belangrijk dat de vaarwegen in Noord-Holland geoptimaliseerd worden. Er wordt steeds meer gevaren. Het is een opkomende sport, zeker met de vergrijzing. Bovendien zorgt het voor extra werkgelegen heid. In Hoorn komen er met provinciale steun vier- tot vijfhonderd ligplaatsen bij. Als je bedenkt wat voor werkgelegenheid dat aantrekt, is dat fantastisch." ook veel in het water te vinden. Al is dat wel minder geworden sinds hij een zoetwater- kreeftje aan zijn hengel had. Tussen die enge beesten wil hij liever niet zwemmen. Ongeveer 250 schepen doen mee aan de wedstrijd/toertocht YSY Ronde om Noord-Holland op 13 en 14 juni. Win een plaats op de voormalige reddingboot van IJmuiden, de Johanna Louisa en maak de finish van dichtbij mee! De YSY Ronde om Noord-Holland is watersportevenement dat inmiddels elf jaar plaatsvindt. Meer dan duizend enthousiaste bemannings leden op honderden schepen doen mee. Alle wateren rondom Noord-Holland worden bevaren. Een groot spektakel dus! Met ruim 35.000 ligplaatsen en de langste kustlijn, is Noord-Holland de grootste watersportprovincie. De provincie ondersteunt de YSY Ronde om Noord-Holland. Wil je genieten van een speciaal arrangement op zaterdag 14 juni van 9.30 uur tot 11.30 uur? Beantwoord dan onderstaande vraag. Je kunt twee kaarten winnen waarmee je vanaf IJmuiden de schepen tegemoet vaart in de voormalige reddingsboot Johanna Louisa. Op zee geniet je van het schouwspel van laverende schepen onder het genot van een hapje of drankje aan boord. Vanaf 12.00 uur is er een lunch in het restaurant van jachthaven Marina Seaport. Wat zijn de start- en finishplaatsen van de YSY Ronde om Noord-Holland? Aan het hoofd van de provincie staat het algemeen bestuur: Provinciale Staten. De 55 leden van Provinciale Staten zijn direct gekozen door de in woners van de provincie Noord-Hol land. Een van hen is Ed Wagemaker, Statenlid voor de PvdA. Wat heeft u met waterrecreatie? "Ik woon mijn hele leven lang in Hoorn, sinds de laatste twintig jaar aan de haven. Het is een mooie historische stad waar je volop in de omgeving kunt varen. In West-Friesland wordt de waterrecreatie vooral goed bediend door het IJsselmeer en het Hoornse Hop. De route gaat deels langs de West-Friese Omringdijk, een provinciaal monument van 126 km lang. Als Statenlid vraag ik vaak aandacht voor die dijk. De route van de historische steden Hoorn, via Enkhuizen naar Medemblik is toeristisch heel interessant." Waar maakt u zich als Statenlid sterk voor? "Ik vind het belangrijk dat er een goede vaar route komt binnendoor van Hoorn naar Medemblik over de Kromme Leek. Op dit moment is het een vergeten rivier en de bevaarbaarheid laat te wensen over. De route Waar in Noord-Holland vaar jij het liefst? Stel tien (recreatie)schippers die vraag en je krijgt tien verschil lende antwoorden. In Noord-Holland is er dus duidelijk iets te kiezen. Wijde Blik of via de sluis bij Intratuin naar de Loosdrechtse Plassen. Vanaf het water zie je de roeiers, en het mooie haven- paviljoen van Dudok uit 1936 Daar zit nu restaurant Lakes; bootje aanleggen en heerlijk lunchen of dineren op het terras onder de monumentale beukenbomen. Boaz vaart hier graag. En sinds hij zijn zwemdiploma's A en B heeft gehaald is hij gasten", zegt Gerda. "Alles opruimen en plaats maken voor hun bagage. We hebben hier ook nog veel winterkleding liggen, omdat we vrij lang door varen. Nu kan het fris zijn op het water, maar veel truien kan ik wel opbergen." Er hangt een gezellig campingsfeertje in de haven, waar mensen makkelijk met elkaar praten. Even bij elkaar 'een bakkie doen' op de boot is heel normaal. Varen verbroedert, dat zie je ook op het water. Mensen zwaaien naar elkaar. Vooral de mensen met de bijna antieke boten hebben een onderlinge verstandhouding: ze hebben nog net geen eigen begroeting. Waar zouden hun favoriete vaarplekken in Noord-Holland eigenlijk zijn...? "Varen moetje doen op een echte boot, zoals een tjalk", vindt schipper Gert. Hij vaart het liefst langs de havens aan het IJsselmeer. Bij goed zeilweer 'zon, en een mooie wind' geniet hij met volle teugen. En met hem een hoop anderen. Ook al is hij blij dat veel mensen zijn passie delen, is Gert daar niet altijd onverdeeld enthousiast over: "Bij een beetje mooi weer gaat alles varen wat maar een beetje blijft drijven. Die mensen weten niet eens wat stuur- of bakboord is. Dat gaat maar zonder vaarbewijs het water op en soms ontstaan er gevaarlijke situaties. Er gelden immers toch regels op het water." Hij woont op zijn tjalk, en neemt regelmatig vrienden en familie mee. "Ik vaar dan het liefst over het IJsselmeer. Vooral de havens aan de Noord-Hollandse kant zijn heel gezellig. Enkhuizen, Medemblik..." Ook recreatieschippers Sjoerd en Gerda nemen vaak mensen mee op hun zeilboot: "We beginnen vaak in de Zaanstreek, en dan gaan we naar het IJ, langs Durgerdam, het IJmeer op. Vervolgens gaan we naar het Amsterdam-Rijnkanaal langs Nigtevecht, via de Vecht naar Muiden. Daarna van Pampus naar de Gouwzee via het Paard van Marken. Je komt dan langs de mooiste plekken in Noord-Holland." Vandaag blijven ze in de haven bij Edam liggen. "Even alles schoon maken, want volgende week hebben we l

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 12