Ouderen gaan soms ver in Verteltheater 'Mensen willen ontzettend graag vertellen' oPIENie E Agenda TES O TEXELSE 2 COURANT TX 10 vindt oude kruik Een uitgebreid overzicht met excur sies en rondleidingen staat in de Vakantiekrant, die afgelopen week werd verspreid met deze krant en op het hele eiland gratis verkrijg baar is. Raadpleeg ook de agenda op www.texelsecourant.nl. Dinsdag 20 mei Bij Cinema Texel draaien: Zomerhit te (14:30. 20:00). Iron man (14:15, 20:30) De Texelse band Wad Zou 't speelt vanaf 22.00 uur in café De Kombuis op de haven van Oudeschild. De toe gang is gratis. Woensdag 21 mei Gelein Jansen houdt de rondleiding 'Zichtbare herinneringen uit de oor log'. Verzamelen vanaf 10.00 uur bij De Lindeboom in Den Burg. Kosten €7,- (inclusief thee en appelgebak). De excursie is per auto. Op de voetbalvelden van Texel'94 wordt vanmiddag het jaarlijkse school- voetbaltoernooi gehouden. Bij de Texelse Bierbrouwerij (Schil- derweg 214b, tussen Den Burg en Oudeschild) gaan om 15.00 en 16.00 uur rondleidingen van start. Opgave 20 minuten van te voren in het proeflo kaal. Deelname kost €6,50- voor vol wassenen en €3,50 voor kinderen tot en met 15 jaar. inclusief consumptie. Iedere woensdag vanaf 13.15 uur wordt bridge gespeeld in de Buureton aan de Beatrixlaan, onder leiding van J. Hoogerheide, telefoon 313557. Bij Cinema Texel draaien: Draken- jagers (13:45), Speedracer (16:00), Zomerhitte (16:15, 20:00) Winx Club (14:00), Meet the Spartans (20:30) Donderdag 22 mei De Texelse gemeenteraad houdt vanaf 20.00 uur een extra zitting over de tunnelplannen van Den Helder. Aan vang 20.00 uur op het raadhuis. Hoogwater te Oudeschild Di. 20 09.24 en 21.20 u. Wo. 21 09.45 en 21.47 u. Do. 22 10.15 en 22.15 u. Vr. 23 11.05 en 22.57 u. Za. 24 11.46 en 23.25 u. Zo. 25 12.15 u. Ma. 26 00.15 en 12.44 u. Di. 27 00.50 en 13.24 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoog water. Dinsdag 20 mei volle maan. Donderdag 22 mei springtij. Woensdag 28 mei laatste kwartier. Zondag 25 mei zon op 5.33, zon onder 21.42 uur. Vrijdag 23 mei Gelein Jansen houdt de rondleiding 'Oorlog achter de Rugediek'. Verza melen vanaf 10.00 uur bij het Sluf tercafé aan de Muyweg- Kosten €7,- (inclusief thee en appelgebak) De excursie is per auto. Op het plein van De Bruinvis in Oude schild wordt van 16.00 tot 19.00 uur een fancy-fair gehouden. De Thijsseschool in Den Burg houdt van 17.00 tot 20.00 uur het jaarlijkse schoolfeest. Het thema is natuur en techniek. In een theaterproductie vertellen seni oren hun levensverhalen. Dat gebeurt o.l.v. Anneke Berghuis in de Buureton, Beatrixlaan in Den Burg. Aanvang 20.00 uur. Entree €3,-. Bootdienst TESO onderhoudt halfuur diensten op vrijdag van 10.00 uur tot 16.00 uur. Reizigers vanuit Den Helder moeten vrijdag tussen 11.00 en 16.00 uur rekening houden met maximaal een half uur wachttijd. Op Texel kan maandag tussen 10.00 en 12.00 uur een wachttijd van maximaal een uur ontstaan. TEXELSE^COURANT Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redaclie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Mieke Smid Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20 31 59 89 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 -31 41 11 E-mail mfo@lenr.nl zjn van toepassing Ue P«Wn voir h«l Advertenlewezen van öe Stichting ROTA. gevestigd te Amslwdam. zoais gedeponeenl bij do Kamer van Koophandel en Fabneken I te Amsterdam onder nummer 11198699 Een exemplaar van de Regelen voor net Advertentiewezen wordt op uw verzoek 'I kosteloos toegezonden. Abonnementsprijzen 2008: Per half jaar 37,95 36,25 (automatisch) I Per jaar €74,10 71,75 (automatisch) Bij verzending naar het buitenland zijn por- I tokosten verscnuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. i Nabestelling foto's: www.beeldbanktexel.nl DINSDAG 20 MEI 2008 Sumwing in bibliotheek In de bibliotheek aan de Drijver straat in Den Burg wordt donder dag 29 mei een lezing gehouden over duurzame visserij. Dit in het kader van de Week van de Zee, die van 24 tot 31 mei wordt gehouden. De lezing bestaat uit twee gedeelten. Eerst vertelt Mare Bakker over ontwik kelingen bij TESO, wiens missie het is duurzaam om te gaan met het milieu van hun werkgebied. Het Marsdiep, de scheiding tussen de Noordzee en het natuurgebied de Waddenzee, is een kwetsbare omgeving en TESO streeft naar het gebruik van schonere brandstof, zoals synthetische diesel, met minder uitstoot van schadelijke stoffen. In het tweede deel geeft Albert Scha- gen uitleg over de sumwing, een nieuwe vinding die in de visserij wordt gebruikt. Met de sumwing zweeft het visnet boven de zeebodem in plaats van dat het er overheen wordt gesleept. Hiermee verbruikt een kot ter tientallen procenten minder brand stof. Bovendien wordt de zeebodem minder verstoord. De sumwing won in 2007 de Ondernemersprijs van de Stichting Duurzaam Texel. De lezing begint om 20.00 uur, de toegang bedraagt €3,50. Jan Sieme Dros bij Wad Zou 't De Texelse formatie Wad zou 't heeft uitbreiding gekregen van toet senist Jan Sieme Dros. De band is dinsdag (vanavond) vanaf 22.00 uur te beluisteren in café De Kombuis op de haven van Oudeschild. De toegang is gratis. GGZ zoekt 'maatjes' Het Maatjesproject van de GGZ is op zoek naar vrijwilligers die mensen met psychiatrische problemen willen helpen deelnemen aan het maat schappelijk leven. De tijden worden in overleg bepaald. Te denken valt aan een wekelijkse afspraak. De vrijwilligers krijgen begeleiding van de GGZ (individueel, groepsgewijs en met een jaarlijks terugkerend trainingsweekend), een verzekering en onkostenvergoeding. Vrijwilligers kunnen contact opne men met M. Greevink, tel. 0223- 625523 (op donderdag en vrijdag) of 06-10705824. Schietoefeningen Vanaf fort Erfprins in Den Helder worden van 28 tot 30 mei schietoe feningen gehouden. Afhankelijk van de weersomstandigheden vinden deze dagelijks plaats van 9.00 tot 16.00 uur. deelnemers meldden zich niet direct Het Verteltheater is niet helemaal in grote aantallen. Maar nadat de nieuw. Berghuis deed in het verle- regisseur met hulp van Henk Snij den iets soortgelijks met ouderen ders van de Stichting Welzijn Oude- m Hoorn en in samenwerking met ren Texel en Fia Joustra van Pharos de Muziek- en Dansschool zette ze zelf actief was gaan werven en zelfs onlangs het project Kunst in de Zorg mensen persoonlijk benaderde, ont- op. Daarbij ging ze op bezoek in het stonden toch groepen van negen Verpleeghuis en De Gollards. 'Dat respectievelijk twaalf leden. 'In sep- was heel boeiend en interessant, tember hoop ik hetzelfde te doen in want er werkten ook mensen mee Den Hoorn en Oudeschild. Volgend die door een hersenbloeding pro- jaar wil ik dat herhalen, totdat alle blemen met hun geheugen hadden, dorpen zijn geweest. Bovendien wil Vaak kwamen juist de vroegste her- ik ook de scholen erbij betrekken inneringen weer boven. Ook daar en er zijn plannen om in het derde konden mensen eerst hun verhaal jaar een festival te organiseren, met vertellen aan de groep en later in voorstellingen op meerdere loca- een voorstelling, die we voor familie ties.' 'We zijn er gewoon in geluisd', ver telt Siem Bremer met een grijns. 'Anneke nodigde ons uit voor een bijeenkomst, om gezellig wat te pra ten. Voor we het wisten, zaten we er aan vast.' Berghuis reageert direct: 'Ohhh, dat is niet waar. Jullie wisten wat er ging gebeuren.' De andere lachen. Het is niet de enige keer dat de regisseur wordt geplaagd. Wan neer Berghuis een opmerking maakt over het gebruik van de deuren, zegt iemand: 'Je hebt het zelf bedacht. In Den Burg hebben ze deuren, wij moesten ook deuren.' Na haar ant woord ('We hebben het overlegd'), klinkt het in koor: 'Jahaaa, hééél democratisch...' Berghuis ziet uit naar de voorstel lingen. 'Het zijn heel leuke groepen, met mensen van heel verschillen de achtergronden. De afwisseling is ook leuk. Er worden nogal wat anekdotes verteld. Persoonlijk houd ik daar niet zo van. Maar de com binatie werkt wel. Zo zit het leven ook in elkaar. Het is soms kommer en kwel. Maar er zijn ook leuke momenten.' Aan het project in Oosterend wordt meegewerkt door Dinie Binsbergen, An Barnard, Siem Bremer, Stina Bremer, Bep Mechielse, Jannie Waaijer, Anna de Visser, Co Vinke, (Foto Joop RommetsiBeeldbank Texel) Kees Vlaming, Joke Vlaming, Aat Blom en Gradus Hakkenberg. Karin en personeel hebben opgevoerd. Somers is regie-assistent en 'vrouw Later hebben we dat nog eens her- achter de schermen', haald in de bibliotheek. Dat was een De voorstellingen vinden plaats groot succes. Ook de toeschouwers op vrijdag 23 mei (De Buureton in gingen later herinneringen uitwis- Den Burg) en zaterdag 24 mei (De selen.' Bijenkorf in Oosterend), aanvang Voor het huidige project is uit 20.00 uur. Kaarten kosten €3,- en diverse fondsen geld beschikbaar zijn verkrijgbaar bij de Muziek- en gesteld. Berghuis is begonnen met Dansschool en voor aanvang aan groepen in Den Burg en Oosterend, de zaal. die tien of elf keer bij elkaar komen en afsluiten met een voorstelling. De Joop Rommets Rondleidingen Gelein Jansen Gelein Jansen houdt deze week twee rondleidingen over het eiland. Woensdagochtend trekt hij vanuit De Lindeboom in Den Burg over het eiland voor de tocht 'Zicht bare herinneringen uit de oorlog'. Vrijdagochtend vertrekt hij bij het Sluftercafé aan de Muyweg voor de tocht 'Oorlog achter de Rugediek'. Deelname kost €7,- (inclusief thee en appelgebak). Er wordt om 10.00 uur verzameld, het vertrek is om 10.30 uur. Beide tochten worden met de auto afgelegd. Door Dogger in Zelfpluktuin Door Dogger verzorgt in juni twee cursussen in de Zelfpluktuin aan de Middellandseweg bij Oude schild. Elke zaterdag wordt van 10.30 tot 12.30 uur een workshop tekenen en schilderen gegeven. Deelname kost €15,- per keer, inclusief materiaal en koffie of thee. Elke vrijdag wordt een cursus beeldhouwen in speksteen gegeven. Deze duurt van 13.30 tot 15.30 uur, deelname kost €17,50. Aanmelden kan via tel. 321351 of 06-36128327. Protest Maandagmorgen. Ontbijtje voor me op tafel, potje thee erbij. Wat is er voor nieuws in de wereld? Het belangrijkste nieuws, althans voor ons Texelaars, stond ergens onderaan, achterin de krant. Ik was wel direct wakker. 'Dinsdag massaal protest van eilandbewo ners Hoe komt het dat ik dat niet weet? Heb ik de laatste dagen maffend over het eiland gelopen? Zouden meer mensen tot nu toe onwetend zijn en daarom niet komen opdagen? Ik kon gerust zijn Nadat de schok was ver werkt, opende ik mijn mailbox. Bomvol. Van alle kanten werd ik aangemoedigd te protesteren en de oproep door de sturen. Ik voelde mijn Texelse hart kloppen. Gooide mijn adressenbestand in de strijd en merkte hoe het protest heet door mijn aderen stroomde. Dook daarna de linnenkast in. Waar was mijn badpak! Of zou ik in bikini? Gek hè, maar hoe ern stig de situatie ook is, een vrouw blijft een vrouw. Hoe stond-ie? Was ik al bruin genoeg om me in het openbaar te vertonen in zwemkleding? Stroomlijn in orde? Ik keek ook even naar buiten, probeerde op straat of de tempe ratuur wel voldoende meewerkte, kreeg direct een klein regenbuitje over het tere gestel, voelde mijn keel en begon te hoesten. Bruin- probleem opgelost, een spijker broek zou het wezen. Ik dacht aan de hordes dappere Nieuw jaarsduikers. Zij zouden er vast zijn om de nationale pers toch een mooie foto te garanderen. Onderwijl smeedde ik plannen. Zouden we ter illustratie van onze nood niet alvast wat ellende in kunnen lassen bij de terugreis van de overkantse pers? Flinke vertraging, buffet gesloten, boot laten schommelen, klep tijdje laten haperen en nog wat van die akeligheid. 'Dames en heren, de onbezorgde heenreis werd u aan geboden door TESO, de terug reis door Jan Eigenbelang. Bij het aan boord gaan vragen wij u om uw zwemvaardigheidsbewijs. Voor uw veiligheid hebben wij een aantal zwemvesten aange schaft, maar op is op. Wij wensen u behouden aankomst. Pien Verberg Relaxte Henk Pepping Trio De 'rockabilly band' Dee-Ann and The Nightcaptains zorgde voor een strak optreden in Le Berry, voor een mager publiek. Het Rotterdamse (Foto Toxobnvigoa) kwartet onder leiding van zangeres Dee-Ann zorgde naast zang ook voor dans. De Koog in teken van Rock 'n Roll 'Gezellig en goede muziek', dat is de mening van veel bezoekers aan de Rock n' Roll avond in De Koog. Het publiek genoot zicht baar van muziek die synoniem staat voor vetkuiven, petticoats en Elvis Presley. De sfeer was ondanks het uitblijven van grote drukte gezellig. Het Henk Pepping Trio verzorgde 's middags de aftrap van het festival in het Proeflokaal. Bij aanvang van het optreden was het café nog leeg, een half uur later zat de kroeg vol met voorbijgangers die spontaan op de muziek afkwamen. Het trio trak teerde de bezoekers op een relaxte optreden. 's Avonds ging het festival vanaf 22.00 met optredens verder. Hoe wel de petticoats en vetkuiven ont braken was er in de diverse cafés een Rock 'n Roll sfeer gecreëerd. Live optredens zorgden voor ver schillende jukeboxliedjes en Elvis covers. In de Pick-Up was de type rende vijftigerjaren stijl het beste te proeven. De entourage van een Amerikaanse diner in combinatie met de zuurstokroze formatie Pink Cadillac Showband zorgde voor een uitbundige sfeer. 'Echt even teaig in de tijd', aldus een swingende bezoeker. De showband deed haar naam eer aan en gaf een show vol overgave. Hierdoor kwam de muziek en zang met altijd voldoende uit de verf. Maar het publiek scheen dit niet op te merken en genoot. 'Elkaar doorgeven hoe het was, ieder met zijn eigen levenswijs heid. Want de geschiedenissen van iedereen bij elkaar vormen samen de hele geschiedenis.' Dat is volgens initiatiefnemer en regis seur Anneke Berghuis de opzet van het Verteltheater. Ouderen uit Den Burg vertellen hun verhalen vrijdag 23 mei in De Buureton aan publiek, hun leeftijdsgenoten uit Oosterend zijn een dag later aan de beurt in dorpshuis De Bijen korf. is de sfeer ontspannen Regisseur Anneke Berghuis geeft af en toe een aanwijzing en geregeld wordt overlegd hoe een bepaalde scène nog wat beter uit de verf zou kun nen komen. Bovenal wordt er veel gelachen. Toch hebben zich ook 'In het dagelijks leven heeft ieder een haast. Hier zitje met een groep mensen die naar elkaar willen luis teren. ledereen houdt zijn mond tot de ander is uitgepraat. En dat levert prachtige verhalen op. Men sen gaan heel ver, vertellen soms Over twee groepen verdeeld zitten elf mannen en vrouwen aan weers kanten van de zaal van het Oos- terender dorpshuis Tussen hen in staan drie deuren op een verrijdbaar onderstel. Eén voor één staan ze op. om één van de deuren een klein stukje te verplaatsen. 'Voordeur', zegt de één. 'Slaapkamerdeur', een ander, 'staldeur' een derde. Het is een intrigerend begin. Later in de voorstelling blijkt dat het om deuren gaat die een belangrijke rol in het leven van de persoon in kwestie hebben gespeeld. Nadat iedereen is geweest en weer is gaan zitten, komen ze opnieuw één voor één op. Ze posteren zich voor een deur en stellen zich voor. Sommige volstaan met een korte introductie en vertellen naar wie ze zijn vernoemd. Siem Bremer is het langst aan het woord. Hij werd geboren op 8 mei 1929, op de dag dat Excelsior op concours ging. Zijn vader, dirigent van het fanfare, wachtte de bevalling nog af, maar ging daarna met de motor achter het gezelschap aan. Eenmaal ter plekke bleek hij zijn dirigeerstok te zijn vergeten. Geen nood. 'Lange' Jan Kuiper klom in een boom, brak een tak af en overhandigde die aan de dirigent. 'Ik schopte de boel in de war. En dat ben ik later wel eens blijven doen', besluit Bremer zijn verhaal. Hoewel de dag van de voorstel ling met rasse schreden nadert, Regisseur Anneke Berghuis doet Kees Vlaming voor hoe hij zijn verhaal kan vertellen. emotionele momenten voorgedaan tijdens het project. Vooral tijdens de eerste bijeenkomsten, toen ieder een de verhalen die hem of haar bezighielden voor het eerst ver telde. Bij het relaas van Anna de Visser, die in 1953 de watersnood in Zeeland van zeer nabij meemaakte, vloeiden zelfs tranen. Het waren momenten die worden gekoesterd. 'Mensen willen ontzettend graag vertellen', heeft Berghuis gemerkt. dingen die ze nooit eerder hebben verteld. Het is geen doel op zich, maar het is me opgevallen dat dit project daardoor ook van therapeu tische waarde is. We hebben wél afgesproken dat iedereen helemaal vrij was te zeggen wat hij wilde en dat we het niet naar buiten zouden brengen. Pas als iemand dat zelf te kennen had gegeven, konden we besluiten het voor de voorstelling te gebruiken.' De TX 10 Emmie heeft woensdag een klokgave kruik boven water gehaald. Dat gebeurde in de buurt van een plek waar een gezonken VOC-schip ligt. 'We vissen daar wel vaker, maar nu kwam deze kruik opeens boven', aldus schip per Frido Boom. 'Hij was alleen wat ingedeukt, maar dat heeft vroeger met het productieproces te maken gehad.' Er zit niks meer in. behalve wat modder. Bezoekers dachten eerst dat het een grap was toen de kruik in de netten lag, maar volgens Boom was het echt een vondst. De kruik is voorlopig in een bak met zoet water gelegd, Vera Seegers vol overgave in de Pick-Up Texeiimages) I

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 2