Nationaal park komt met 'verbeterrapport5 Auto's blijven welkom, maar niet harder dan 30 km!uur TEXELSE g COURANT Slufter decor voor opnamen film over Georgische opstand Stuntvliegen waarschijnlijk oorzaak ongeval Zuidpool Wat vindt U? Politie let op weggooien afval Hulpverlening De opnamen voor De Vliegenier ster zijn deze week gestart in de Slufter. Onderdelen van het decor in het natuurgebied zijn een schip, tulpenvelden en Geor gische figuranten. De redactie ging met Maarten Jan Boon mee en keek vluchtig mee. Maarten Jan Boon verzorgt het ver voer van acteurs, crew en figu ranten in de Slufter. 'Ze maken behoorlijk lange dagen. Gemiddeld van 8.00 uur tot 19.00 uur. Op het eerste gezicht is van bedrijvigheid in het natuurgebied niets te merken. De Slufter kenmerkt zich door de gewoonlijke rust en de aanwezig heid van een handjevol wandelaars. Weinig duidt op de aanwezigheid van een filmploeg van circa zestig man. Na een kwartier rijden in de jeep van Boon blijkt dit toch bedrog en verandert de omgeving. Hier en daar duiken witte tenten op en zijn groepjes mensen zichtbaar met andere zaken bezig dan wandelen. Even verderop staat een boom die er een week geleden nog niet stond en er ook niet thuishoort. 'Klopt', zegt Boon, 'die hebben ze van het kerkhof afgehaald..' Boon wijst naar roze windschermen: 'Ze maken hier complete tulpenvelden na, met ech te tulpen dat wel.' Toch rijdt hij snel verder, hij is vooral onder de indruk van een houten schip, midden in het natuurgebied. 'Dat schip, dat is toch prachtig! Dat zie je nooit meer in de Slufter.' Dan zit de dag er op en Boon koppelt een aanhangwa gen aan de jeep. 'De figuranten zijn na een dag wachten nu klaar, die willen wel naar huis.' De productie ligt op schema. Dit is volgens Pieter Jan Heida van de crew te danken aan het goede weer. 'Het waait alleen erg hard en dat is slecht voor de apparatuur.' De komende tijd dienen de vuur toren, de molen van Het Noorden en het kerkje van Den Hoorn als filmlocatie. T WUÊt' Het schip als decor midden in de Slufter Een maximum snelheid van dertig kilometer per uur voor auto's, motoren, bromfietsers en ander gemotoriseerd verkeer op de wegen in de Dennen. Dat is ëen van de maatregelen die is opgenomen in het Verbeterplan Recreatieve Infrastructuur natio naal park Duinen van Texel. Wan delpaden en fietspaden worden verbeterd en bij afwezigheid van fietspaden komen er gekleurde stroken of lijnen op de weg. In het najaar van 2003 ontstond veel commotie na het verschijnen van een informatiekrant met daarin onder meer het plan om de Rand weg en de Nattevlakweg autovrij te maken, de kiosk op het Turfveld te verplaatsen en bij de Fonteinsnol een groot speelbos aan te leggen. Hiervan is in het nieuwe Verbeter plan niets meer terug te vinden. Maar 'autoluw' is wei een belangrijk uitgangspunt van het beleid, dat erop gericht is gemotoriseerd ver keer te beperken en gebruik van openbaar vervoer en fietsen en wandelen te stimuleren. De wegen die op de nominatie staan voor maximaal 30 km/uur (het rapport vermeldt niet wanneer de snelheidsverlaging wordt ingevoerd) liggen in het gebied tussen de kruis punten Rommelpot, Jan Ayeweg, Jan Ayeslag en Ruyslaan, Rand weg, Californiëweg, het slag naar paal 17 en mogelijk naar het zuide lijk afbuigend deel van de Witteweg. Voor de overige wegen in het NP wordt eer> maximum van 60 km/uur ingesteld, in samenhang met de 60 km-zones die de gemeente volgens de rapporteurs voor het buitenge bied wil instellen. Dit nu duidelijk is geworden dat 50 km/uur buiten de bebouwde kom niet mogelijk is. De vraag is hoe automobilisten zover worden gekregen dat ze zich aan deze snelheden houden, want handhaven is moeilijk zo niet onmo gelijk. Het plan rept over inrich tingsmaatregelen, maar die mogen - mede op aandringen van inspre kers na het plan van 2003 - geen stedelijke uitstraling hebben. Moge lijk kan plaatselijk de natuur te hulp worden geroepen, bijvoorbeeld door plaatselijk hoge beplanting direct langs de weg. Hierdoor oogt de weg smaller, wat tot matiging van de snelheid leidt, is de redenering. Fietspaden Er staat onder meer in het plan dat knelpunten tussen wandelaars, fiet sers, ruiters en automobilisten moe ten worden opgelost. Het netwerk van fietspaden wordt niet uitgebreid ten kosten van wandelpaden, maar verbreding van smalle rijwielpaden, zoals aan de Rozendijk tussen de Oude Kwekerij en Rien sans Peine is wel in het plan opgenomen. Er zou een betonpad van drie meter breed moeten komen, in combinatie met reconstructie van de weg. Een door gaande fietsroute door de duinen van noord naar zuid, zoals bijvoor beeld op Terschelling en Ameland, komt er niet. Een reden hiervoor wordt jn het rapport niet gege ven. Uitgangspunt van genoemde maatregelen is dat als verkeers maatregelen, zoals het aanleggen van parkeervoorzieningen langs de Mokweg, elders in het NP moeten worden gecompenseerd. Onderhoud Het noordelijk deel van de Rand weg, het zuidelijke stuk van de Ploegelanderweg en het slag van paal 17 hebben op korte termijn groot onderhoud nodig. Op wat lan gere termijn ook het Hoornderslag. de Zanddijk en de Krimweg. Bij het ontbreken van een vrijliggend fietspad of waar dit niet haalbaar is, zoals langs de Grensweg, wordt de veiligheid van de wielrijders ver groot met rode fietsstroken of met belijning of andere maatregelen. Wandelpaden moeten jaarrond te belopen zijn met wandelschoe nen en oneffenheden mogen het gebruik per scootmobiel niet onmo gelijk maken, al kan de draagkracht in bepaalde periode onvoldoende zijn. Ruige paden mogen een deel van het jaar wel alleen met laarzen te gebruiken zijn, mulle plekken, vernauwingen en oneffenheden zijn acceptabel. Een aantal 'sluippaden', zoals dat tussen het parkeerterrein bij het Turfveld en de Fonteinsnol, wordt gelegaliseerd. En parallel aan de Randweg komt een wandelpad van de Oude Grensweg naar de Californiëweg. Een aantal paden zal worden gerenoveerd en mogelijk met kleischelpen rolstoelvriendelijk worden gemaakt. Waar mogelijk worden uitzichtpunt en paden toegankelijker gemaakt voor mindervaliden. Het pad van 325 meter langs de duinreep in De Koog is opgenomen in het plan. Ruiterpaden Voor ruiters is een pad aangelegd tussen de Maaikeduinweg en de Oorsprongweg, dat wordt doorge trokken naar het Krimbos. Maar een verbinding vanaf de Maaikeduin weg naar de Dennen komt er niet. Het advies aan de gemeente luidt om hiervoor een ruiterpadenplan te ontwikkelen. Aan het verzoek om de terreinfietsroute in noordelijke richting uit te breiden, wordt geen gehoor gegeven. 'Het pad is recent uitgebreid met het vervallen 'blin- denpad', deze aanpassing heeft de route tot een van de aantrekkelijk ste routes in Nederland gemaakt. Er zijn geen sporadisch gebruikte paden beschikbaar die eenvoudig een verlenging in de richting van De Koog mogelijk maken. Gelet op de omvang en het gebruik is de capaciteit voldoende.' Als proef is wel het nieuwe ruiterpad tussen de Ruigendijk en de Oorsprongweg toegestaan. Speelbos Wegens weerstand tegen een eer der geopperd speelbos bij de Fon teinsnol, is dit geschrapt. Het Over legorgaan NP heeft er wel mee ingestemd een speelbos te reali seren in de Oude Paardenwei en de aangrenzende volkstuintjes. Dit in overleg met de Stichting Texel Campings (vh RST). De kruising Rozendijk-Westerslag-Bakkenweg moet overzichtelijker worden, met name voor fietsers. Aanpassing van het ruiterpad moet hierin verbetering brengen. Er wordt ook nagedacht over een landschappelijk verant woorde parkeervoorziening. Speel weide het Vierkante Stuk is opge knapt. Daar en op het barbecueveld blijven toiletten, die ook voor minder validen bruikbaar zijn. De barbecues aan de Randweg blijven staan. In het Krimbos worden de recreatieve voorzieningen, zoals speelweiden, in overeenstemming gebracht met de behoefte hieraan. De oppervlak te speelweiden wordt verkleind en er komen minder paden. Het voorstel om het voormalige wandelpad in het zuiden van de Bollenkamer, tussen het Grote Vlak en het Voorste Landje, weer terug te brengen, is niet overgenomen. Hier voor zou een dijkje moeten worden aangelegd, wat ecohydrologisch en landschappelijk ongewenst is. 'Wan delen .via het fietspad is een goed alternatief.' Ook het voorstel voor éénrichtingsverkeer op het zuidelijk deel van de Rozendijk, heeft het niet gehaald. Het probleem van de verwarring op de hoek met de Fon- teinsweg wordt niet ernstig genoeg gevonden. Het omdraaien van de verkeersrichting op de Randweg wordt (nog) niet overgenomen. En uitbreiding van het parkeerterrein bij paal 28 blijft achterwege, vanuit de redenering dat meer plaats extra autogebruik uitlokt. Het NP stelt voor dat de gemeente een parkeer verbod langs de weg instelt. Het verbeterplan is uitgewerkt door Bouwkundig en civieltechnisch adviesbureau Marcel Uriot. het Overlegorgaan van het NP heeft het op 2 februari 2008 vastgesteld. Evert Vermeer, voorzitter van het NP, noemt het een 'groeidocument', dat zonodig aan de hand van nieuwe ontwikkelingen of inzichten wordt Stijldansen De docenten stijldansen van de Muziek- en Dansschool houden woensdag inloopavond. In de voor speelruimte aan de Wilhelminalaan kan vanaf 20.00 uur vrij worden gedanst. Desgewenst geven de docenten aanwijzingen Deelname kost €5,- per persoon. Het terugbrengen van de snel heid in de Dennen naar maximaal dertig km/uur, is dat een goede of een slechte maatregel? Geef uw mening op www.texel- secourant.nl. Vorige vraag: Wat vindt u van het vangen en doden van ganzen? Een goed plan (54 Een slecht plan (46 Stuntvliegen is waarschijnlijk de oorzaak geweest van het heli kopterongeluk op de Zuidpool op zondag 2 maart waarbij NIOZ- medewerker Willem Polman en de Duitse piloot het leven ver loren. Dat valt op te maken uit onderzoek van de Duitse lucht vaartinspectie BFU (Bundesstelle für Flugunfallunterschung). Gebleken is dat het gehele verloop van de vlucht tot zeer kort voor de fatale crash op een video is vastge legd. Op grond hiervan constateert de BFU een stijl van vliegen met scherpe bochten en sterk stijgen en dalen van de helikopter en een langere vliegroute, anders dan strikt noodzakelijk om passagiers van het onderzoeksschip Polarstern naar de Neumayer-ll basis te brengen. Het rapport meldt dat deze bewegin gen dermate heftig waren dat op een bepaald moment waarschu wingslampjes gingen branden. De Duitse inspectie heeft nog geen definitieve conclusie over de oor zaak van het ongeval gepubliceerd. De BFU heeft een maximale periode van 12 maanden na het ongeval voor het uitbrengen van een eind rapport met zo mogelijk een con clusie omtrent de oorzaak van het ongeluk. Echter naar verwachting zal het eindrapport van de BFU eer der kunnen worden uitgebracht. Dinsdag 20 mei 2008 is de Polar stern teruggekeerd bij het Alfred Wegener Institut für Polar- und Meeresforschung (AWI) in Bre merhaven met aan boord onder meer de wrakstukken de helikopter. Deze zullen worden vervoerd naar de Duitse luchtvaartinspectie voor nader onderzoek. Drie overige inzit tenden overleefden het ongeluk en zijn inmiddels weer (vrijwel) volledig hersteld Rondslingerende blikjes, papiertjes, plastic zakken, kauwgum en andere rommel zijn velen een doorn in het oog. Toch gebeurt het maar al te vaak dat verpakkingen achteloos worden weggegooid. De politie gaat hier de komende tijd scherper op letten. Wie wordt betrapt overtreedt de Afvalstoffenweg en riskeert een bekeuring van €90,- of een taak straf. Agenten op mountainbikes of gewone fietsen patrouilleren met name tijdens de middagpauze, want dan wordt veel troep weggegooid. 'Beter is om het in de daarvoor bestemde afvalbak te gooien. En als die niet direct in de buurt is, houdt het dan even bij je', zegt Annelies Groenhof die donderdag samen met collega Jan Koops op patrouille ging. De twee scholieren op de foto, Bram Meerman en Noël van de Meulen, die voor deze foto bereidwillig poseerden, hielden zich keurig aan de voorschriften. Kerkdiensten Zondag 25 n i 2008 PROTESTANTSE KERK IN NEDER LAND: Hervormde gemeente Den Burg: 10.00 u. gezamenlijke dienst in hervorm de kerk, ds. P.A den Braanker, mmv Hoorns Byzantijns Mannenkoor. Gereformeerde kerk Den Burg: 10.00 u. gezamenlijke dienst in hervorm de kerk. ds. P.A. den Braanker, mmv Hoorns Byzantijns Mannenkoor. Hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Koog: 9.30 u. ds. L.O Giethoorn uit Groningen. Den Hoorn: 11.00 u. ds. L O. Giethoorn uit Groningen. PROTESTANTSE WADDENGEMEEN TE TEXEL: Oosterend: 9.30 u. ds. PC. Barnard, jeugddienst, Heilig Avondmaal. De Cocksdorp: 11.00 u. ds. C. der Nederlanden, vienng Heilig Avondmaal. VRIJDAG 23 MEI 2008 Oudeschild. geen dienst GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend: 10.00 u. en 16.00 u. leesdienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat. Den Burg: 10.00 u. br. G. Iwema. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat. Den Burg: 10.00 u. ds. A Wesseling ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 10.45 u, herenkoor. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Openbare lezing. 10.30 u.: Het verderven van de aarde brengt Gods vergelding: Wacht torenstudie. 11.20 u.: Bezie jij anderen zoals Jehovah hen beziet? Bepaalt de overkant de overtocht? Artsen: Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 08.00 uur: Centrale Huisartsen Post. tel. 321143. Tandartsen: Voor spoedeisende tand heelkundige hulp is via één van de vol gende telefoonnummers informatie te krijgen over het pijnspreekuur op zater dagen, zon- en feestdagen, Tevens wordt het ongevallennummer vermeld. 313086: 314727: 314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: Waalderstraat 53A, Den Burg. Dag en nacht bereikbaar via tel 313090 of 06-51404872. GEZONDHEIDSZORG: Gemini Ziekenhuis, tel. 0223-696969, www.gemini-ziekenhuis.nl; bezoektijden dagelijks van 16.00 tot 19.30 uur. Thuiszorg: Omring Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp. zorg en informatie, ook voor het berekenen van de eigen bijdrage: op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Meld punt Thuiszorg 0223-650222. Voor hulp bij het huishouden: Omnng Thuisser- vice, Schoonoordsingel 44, Den Burg, tel. 321461. Omring Jeugdgezondheidszorg: Schoonoordsingel 44, Den Burg, tel. 0900-4636549. Telefonisch spreek uur elke werkdag van 9.00 tot 17.00 u. Voor vragen over ontwikkeling, voeding, opvoeding en verzorging. - Omnng Thuiszorgwinkel: Schoon oordsingel 44, Den Burg, tel. 314887 Geopend elke werkdag tussen 13.00- 14.00 u. - Omring diëtist: voor afspraken elke werkdag van 8,30-17.00 uur, tel. 0223- 650222 Indicatie: Indicatie voor thuiszorg en voor opname in verpleeg- en verzor gingshuis Centrum Indicatiestelling Zorg. Opvragen via tel. 0229-206955. Opname op advies van huisarts of specialist Mondhygiëniste: Natasja Bottema, tel. 320104 Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg; tel. 312112 Maandag t/m vrijdag 8 00- 17.30 u.; zaterdag 10 00-13.00 en 15.00- 17.00 u.; zon- en feestdagen 11.00-12.00 en 16.00-17.00 u. Buiten die tijden alleen voor spoedeisende gevallen. Medische zorg OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 1-1-2. Of bel de Meldkamer Noordhol- land-noord: 072- 5644444. Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is op maandag en vrijdag geopend van 9,00 tot 13.00 uur en op woensdag van 13.00 tot 17.00 uur. Telefoon: 0900-8844 In spoedeisende gevallen: 112. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 0900-8844 Vermiste en gevonden huisdieren: Dierenpension Texel, Slufterweg 216, De Cocksdorp, tel. 311477, www.dieren- pensiontexel.nl Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11. Den Burg, tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of andere oud Papier Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, op de verzamelplaatsen van vuilcontainers, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten: 3. Gasthuisstraat van Beatrixlaan tot Hogerstraat, Gra venstraat (geen bedrijven), Warmoes straat, Schilderend tot rotonde, Julia- nastraat, Keesomlaan. TEXELSE ICOI!RANT LANGEVELD Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gérard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Mieke Smid Buiten werktijd: Jeroen van Hattum Telefoon 31 60 89 of 06-13 67 66 50 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al om» advarttntiecomi ojn van toepassing de Regi van de SttchUng ROTA, g gedepooeem t»i de Kamer verslavingen: bel tijdens kantooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Anonieme Alcoholisten: dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur in Den Helder, tel. 0223- 642189 (vragen naar Ron). Verslavingszorg: Brijder Verslavings zorg Texel, Tubantia, Pontweg 133, De Koog. Voor inlichtingen, advies, consul tatie en preventie, tel 0223-620541 of 06-30215211peter.molenaar@brijder. nl. Psychologenpraktijk: M. Spijker en Y. Olthof, Ruijslaan 88. 1796 AZ De Koog, tel. 317566 Stichting Welzijn Ouderen Texel: Warme maaitijdvoorziening, alarmering, klusjesdienst, huishoudelijke dienst, versteldienst. Spreekuur van 9.00 tot 10.00 u. en van 14.00 tot 16.00 u.. De Buureton, Beatrixlaan 43, Den Burg. Tel. 312696. Alzheimer café: elke laatste dinsdag van de maand van 19.15 tot 9.30 uur in De Buureton, Beatrixlaan 43, Den Burg. Kustwacht: Voor meldingen van sche pen en zwemmers in nood: tel 316270. Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, 072- 5644444. Huiselijk geweld: Safehouse Texel, crisisopvang huiselijk geweld, tel. 0222-321001, dag en nacht bereikbaar. Radio Texel [06J Abonnementsprijzen 2008: Per half jaar 37,95 36,25 Per jaar €74,10 71,75 Bij verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode Vrijdag: 18.00 u Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Wilde vaart (herhaling) 21.00 u. Radio Noordholland Zaterdag: 16.00 u. Wegdromen met een boek 17.00 u. Pietelepote (kinderprogramma) 18.00 u. Muziek met Marco 20.00 u. Radio Noordholland Zondag: 9.00 u. Klassiek op zondag 10.00 u Kerkdienst vanuit baptistenge meente Den Burg 11.00 u. Vlaswiek (muziek en poëzie) 12.00 u Natuurwijzer 13.00 u. Noud draait deur (Nederlandstalig) 14.00 u. Wilde vaart (shanty's) 15.00 u Frans gaat het doen (muziek) 17.00 u. Sportlokaal (uitslagen en interviews) 18.00 u. Radio Noordholland Kerkdiensten De Lichtboei: 9.30 u. Hervormde kerk Den Burg 10.45 u. Rooms-katholieke kerk Den Burg Maandag: 18.00 u. Symphonlca (klassiek) 19.00 u Wegdromen met een boek (herhaling van zaterdag) 20.00 u. Natuurwijzer (herhaling van zondag) 21.00 uReggae on the move (muziek) 23.00 u. Radio Noordholland Dinsdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u De keuze van... 20.00 u. Radio Noordholland Woensdag: 17.00 u Pietelepote (kinderprogramma) (herhaling van zaterdag) 18.00 u. Onder de toren (geestelijk programma, met vanaf 19.00 uur verzoekplaten) 19.45 u. Gelezen (Texelse) verhalen 20,00 u Radio Noordholland Donderdag: 18.00 u. Country time (muziek) 19.00 u. 20.00 u. Radio Noordholland Voor meer informatie over medische zorg, hulpverlening, kerk en andere eilandzaken zie www.texelsecourant.nl. rubriek Om te Onthouden Witte tenten maken bedrijvigheid kenbaar

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 9