Huizinga bereid tot uitzondering TESO Digitale televisie op komst voor Texel Wet verplicht niet tot aanbesteding Gemeente schort uitgaansverbod op Cfroen ^wartsjexels in het harL, B3S3XS9 BEHOUD ONS SPEELVELD TESO stelt juridisch rapport op Buurtprotest tegen ontsluiting PHH Chefkok doceert in het Proefkonijn Jongeren krijgen laatste kans Demonstratie afgeblazen HEMA OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12276 DINSDAG 27 MEI 2008 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Staatssecretaris Tineke Huizinga (Verkeer en Waterstaat) is bereid TESO buiten de concessie-wetge ving te houden. Dat schrijft zij in een brief die gisteravond aan de Tweede Kamer is gestuurd. Volgens de staatssecretaris 'lijkt het op dit moment haalbaar voor de verbinding naar Texel een uitzonde ring te bewerkstelligen.' Ze vindt het redelijk een uitzonderingspositie te regelen in verband met de bijzondere positie van TESO. Huizinga verlaat daarmee haar eerder ingenomen standpunt dat voor alle Waddenei landen een uniforme regeling (con cessiewetgeving) moest komen. TESO-directeur Cees de Waal rea geerde gisteravond blij, maar voor zichtig op de brief. 'We zijn er nog niet helemaal gerust op. De staats secretaris schrijft dat een uitzonde ring haalbaar lijkt, maar er staat niet dat het haalbaar is. Dat betekent dat er nog niks zeker is.' De Waal is vandaag alsnog naar Den Haag afgereisd om het overleg tussen de staatssecretaris en de Vaste Kamer commissie voor Verkeer en Water staat bij te wonen. Hij hoopt dat de Kamerleden Huizinga om nadere tekst en uitleg vragen. Volgens een rapport dat TESO de afgelopen dagen met behulp van diverse juristen opstelde is een uit zondering voor de veerdienst zonder voorbehoud mogelijk. Dat wordt op verschillende manieren beargumen teerd en onderbouwd. 'De mensen die aan het rapport hebben gewerkt, hebben de brief ook gelezen en zij waren niet gerust op dat woordje lijkt.' Het TESO-rapport werd giste ren aan de Vaste Kamercommissie verstuurd. Burgemeester Joke Geldorp gaat vandaag eveneens naar het Kamer overleg om te horen welke waarbor ging de staatssecretaris aan TESO geeft. Ook haar was het voorbehoud van de staatssecretaris opgevallen en ook zij was gisteravond nog met gerust. 'Ik wil graag zwart op wit hebben dat de woorden van de staatssecretaris een positief effect hebben. Dat is geen wantrouwen, maar we hebben net gezien dat oud minister Peijs in 2006 zegt dat voor TESO een uitzondering kan worden gemaakt en deze staatssecretaris wilde nu toch weer een uniforme regeling. Het moet niet zo zijn dat TESO straks toch weer in de wetge ving opduikt als de concessiewet geving over twee of drie jaar in het parlement wordt besproken.' Geldorp zegt ook te willen horen welke juridische argumenten Hui zinga hanteert voor TESO in relatie tot Doeksen en Wagenborg. Bedoe ling is dat de veerdiensten die op de Friese Waddeneilanden varen wel onder concessie-wetgeving komen te vallen. De burgemeester noemde het positief dat de staatssecretaris bereid is de bijzondere positie van TESO te erkennen. Volgens de brief was het voor Hui zinga van belang dat de andere Waddeneilanden 'geen bezwaar meer hebben' tegen het maken van een uitzondering voor Texel. Dat zei burgemeester Jurrit Visser van Ter schelling afgelopen woensdag tij dens de hoorzitting van de Tweede Kamer. De Friese eilanden zijn voorstan der van concessie-wetgeving om te voorkomen dat de continuïteit van hun verbindingen met het vasteland ten prooi valt aan concurrentie tus sen meerdere redenjen. Dat dreigt op Terschelling te gaan gebeuren tussen Doeksen en de nieuwe Eigen Veerdienst Terschelling. Volgens De Waal is de koerswij ziging bij de staatssecretans voor een groot deel te danken geweest aan de acties en steunbetuigingen van de afgelopen dagen. 'Heel Texel is als één blok achter TESO gaan staan. We hebben heel veel steun gekregen. Niet alleen van Texelaars, maar ook van aandeelhouders aan de overkant en zelfs in het buiten land. Dat heeft de impact gegeven waarop we hadden gehoopt.' Waddentoernooi Waddeneilanden knoopten op Texel dit weekend op tien onderdelen de strijd met elkaar aan Maar door aan slechts vijf sporten mee te doen, waren Vlieland en Ameland op voor hand kansloos voor de eindoverwin ning. Texel deed uitstekende zaken door maar liefst zes onderdelen te winnen en werd kampioen. Pagina 2 m Dierverzorger stopt Henk Brugge, hoofd dierverzorging, verlaat Ecomare per 1 oktober 2008. Hij werkt sinds 1975 bij Ecomare. Een opvolger is nog niet bekend. Brugge vindt dat hij na 33 jaar lang genoeg bij Ecomare heeft gewerkt. Hij wil meer tijd hebben voor zijn andere interessen, zoals strandjut ten en natuurexcursies Pagina 5 Texel krijgt dit jaar beschikking over digitale televisie. KPN treft voorbereidingen digitenne-appa- ratuur te plaatsen in de KPN- mast aan de Waalderstraat in Den Burg. Dat heeft een woordvoerder van het telecombedrijf bevestigd. Wan neer Texel digitale televisie kan ont vangen, kon hij nog niet zeggen. Mogelijk wordt het rond oktober. Tot nu toe zijn Nederland 12, 3 en TV Noord-Holland op het eiland al digi taal verkrijgbaar, maar dat gaat nog via de televisiemast bij Wieringen. Bedoeling is dat Texel straks via de nieuwe digitenne-apparatuur in de Waalderstraat draadloos 23 TV- zenders en 19 radiozenders kan ontvangen. Daarvoor moet een abonnement bij Digitenne worden afgesloten. Digitenne is een doch ter van KPN. Het bedrijf werd in 2001 als samenwerkingsverband opgericht door KPN, Nozema, de NOB en de publieke en commer ciële zenders. In 2002 kreeg het toestemming van de overheid digi tale televisie en radio via de ether te exploiteren. In 2003 begon het op kleine schaal, tegenwoordig is bijna overal Digitenne, met uitzondering van enkele afgelegen plekken. Volgens de woordvoerder van KPN wordt de digitenne-apparatuur in het bovenste deel van de mast geplaatst. Er komt een vier-laags Texelaar houdt uitzicht Spelen Dorian van Rijsselberghe blijft uit zicht houden op deelname aan de Olympische Spelen in Beijing. Zijn surfmaat Casper Bouman wist zich afgelopen weekend bij de Holland Regatta in Medemblik opnieuw niet te kwalificeren. Bouman werd zevende, terwijl hij minimaal een zesde plaats had moe ten hebben. Van Rijsselberghe heeft inmiddels een nominatie voor de Spelen op zak, maar Bouman is de eerst aangewezen persoon om Nederland in China te vertegenwoor digen. Eind juni krijgt hij in het Duitse Kiel de laatste kans zich alsnog te kwali ficeren. Lukt het dan weer niet, dan gaat Van Rijsselberghe naar de Spe len. De Texelaar verwacht dat Bou man het in Kiel gaat lukken minstens zesde te worden Hij heeft er geen moeite mee als hij dan alsnog deel name aan de Spelen misloopt. Hij heeft er voor geknokt, dus ik hoop voor hem dat hij het alsnog gaat Promotie Texel'94 VoorTexel'94 gaat een lang gekoes terde wens in vervulling. Dankzij een gelijkspel (0-0) tegen Hugo Boys is de club er in geslaagd promotie te bewerkstelligen naar de vierde klasse. Hoewel het team van Martin Koorn en Ralph Koning bijna negen tig minuten lang een overwicht had. bleef het spannend tot het einde. Pagina 7 halen.' Bouman was sterker dan Van Rijsselberghe toen bij landelijke selectiewedstrijden werd uitgemaakt wie de meeste kans zou krijgen te worden uitgezonden. Van Rijsselberghe gaat overigens sowieso naar Beijing. Als Bouman het alsnog redt. gaat hij mee als trainingspartner De Texelaar, die zijn zinnen heeft gezet op de Olympi sche Spelen in Londen in 2012. werd in Medemblik tweede. Hij stond aan vankelijk eerste, maar werd op de tweede dag van de Holland Regatta gepasseerd door de Fransman Julien Bontemps. Jongeren steunen de actie omdat ze bang zijn hun hangplek te verliezen Noch het Europees recht, noch landelijke wet- en regelgeving verplicht de overheid de veer dienst tussen Texel en Den Helder aan te besteden. Dat stelt TESO in een juridisch doortimmerde nota die gisteren aan de Vaste Kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat in Den Haag is gestuurd. TESO geeft met de nota gehoor aan een oproep van de Tweede Kamer. Kamerleden zeiden vorige week bij de hoorzitting TESO tegemoet te willen komen, maar dan moest dat juridisch wel haalbaar zijn. Directeur Cees de Waal werkte sindsdien met een team juristen de klok rond om een krachtig juridisch onderbouwd verhaal op papier te krijgen. Volgens de nota vraagt het Euro pees recht om openbare aanbe steding als er sprake is van een overheidsopdracht. Dat is bij TESO met het geval. De veerdienst vaart al sinds 1907 zonder enige over heidsbemoeienis en op eigen ini tiatief tussen Texel en Den Helder. TESO heeft wel een overeenkomst met Domeinen (onderdeel van het ministerie van Financiën), maar die behelst alleen het gebruik van de walinstallaties en de veerhaven. Alleen wanneer sprake zou zijn van een grensoverschrijdend belang zou de dienst volgens Europese richtlij nen moeten worden aanbesteed. De Wet Personenvervoer uit 2000, die ten grondslag ligt aan het open baar vervoer in Nederland, biedt evenmin een verplichting. Die wet heeft twee doelen: bevordering van groei in het gebruik en verplicht de opbrengsten voor minimaal 50 pro cent in de exploitatie te steken. Vol gens de nota voldoet TESO ruim schoots aan deze doelstellingen. Er zit nog steeds groei in het gebruik van de boot en de opbrengst wordt voor de volle 100 procent in de exploitatie wordt gestoken (geen winstoogmerk). Benadrukt wordt dat daardoor tegen de landelijke trends in de tarieven sinds 1993 voortdurend zijn gedaald. TESO hanteert de laagste tarieven van de veerdiensten op de Waddenzee. Aangekaart wordt dat de Wet Per sonenvervoer niet eens expliciet van toepassing kan worden verklaard, omdat veerdiensten niet als zoda nig in de wet worden genoemd. Hetzelfde geldt voor het Besiuit Personenvervoer, dat eveneens een wettelijk kader vormt. 'De Neder landse wetgever heeft tot op heden op gegronde redenen uitdrukkelijk aangegeven dat de concessiesyste- matiek niet wenselijk of geschikt is voor veerdiensten.' Meer op pagina 6. 'Het heeft nu lang genoeg geduurd', zegt Piet Reiding namens het actiecomité. De buurt achter het PHH-gebouw aan de Pontweg wacht volgens hem tevergeefs op duidelijkheid over de plannen met aangrenzende percelen en de ontsluiting. Met een protestactie wil de buurt een vuist maken tegen de gemeen te. Doel van de actie is volgens Reiding het scheppen duidelijkheid. 'Wat we willen is een gesprek met de wethouder en de projectontwik kelaar. Er heerst in de buurt grote onrust over wat er straks met de omliggende percelen en met de ontsluiting van het PHH-gebouw gaat gebeuren. Die onduidelijkheid zorgt voor speculaties en dat maakt de onrust alleen maar groter.' Hij geeft aan dat in eerste instantie de ontsluiting van het verzamelgebouw via een ventweg naast het fietspad naar de Gasthuisstraat zou lopen. Nu blijkt dat de ventweg wordt doorgetrokken tot aan de rotonde bij Akenbuurt. Dit heeft gevolgen voor de groenvoorziening van de buurt. Ook de plannen met de ove rige percelen blijven onduidelijk. 'Voor hetzelfde geld komen hier kantoorpanden, die hebben geen last van lawaai van de Pontweg.' Meer over het protest op pagina 5. 'Zeven stengels per persoon Texelse asperges stonden op het kwaliteiten van de koks in opleiding doceert chefkok Willem Oosterhof driegangenmenu dat derdeklassers en de serveertechnieken van de in de keuken van het Proefkonijn, bereidden. De Texelse Courant keek gastvrouw. Op pagina 7 een uitge- het restaurant van de afdeling Con- mee in de keuken en maakte aan de breide reportage, sumptief van OSG De Hogeberg. chefs table kennis met de culinaire (FotocelrmmermwBttkibankTeno Vijf jongeren krijgen een laatste kans om te laten zien dat ze zich wél kunnen gedragen in het uit gaansgebied De Koog. In goed overleg is besloten dat hun straat- /gebiedsverbod en een lokaalver bod voor het uitgaansgebied De Koog is opgeheven. Aanleiding voor het opleggen van de verboden waren de ordever- stonngen die voor een belangrijk deel voortkwamen uit een conflict tussen twee groepen jongeren. Op 19 mei zaten deze groepen (in totaal 8 personen) aan tafel bij de burgemeester om de problemen uit te praten. Bij dit gesprek waren ook vertegenwoordigers van de Koger horeca en de politie aanwezig. Dit overleg heeft er toe geleid dat de jongeren met elkaar afspraken heb ben gemaakt hoe zij zich in het ver volg gaan gedragen en met elkaar om gaan. Op basis hiervan heeft de burgemeester besloten de jonge ren een laatste kans te geven. De horeca heeft zich hierbij aangeslo ten. Deze laatste kans houdt in dat de straat-/gebiedsverboden en de lokaalverboden worden opgeschort tot 1 september a.s. Voor de jonge ren die nog geen verbod hadden, geldt een laatste waarschuwing. Dit betekent dat de jongeren per direct weer toegang hebben tot de Dorpsstraat en de horecabedrijven, onder de uitdrukkelijke voorwaarde De demonstratie op het Binnenhof tegen de concessie waarvoor zo'n honderd Texelaars vanmiddag per bus naar Den Haag zouden afreizen, gaat niet door. Dit naar aanleiding van een bericht in het NOS Journaal van 20.00 uur gisteravond. Wou ter de Waal van het actiecomité: 'Daarin werd heel duidelijk aange geven dat staatssecretaris Huizinga voor Texel afziet van concessie. Wat zouden wij dan nog in Den Haag moeten roepen? We hebben ons doel bereikt en dat is geweldig.' Plan verplaatsing benzinestation De twee tankstations aan de Pont weg bij Den Burg worden mogelijk verplaatst naar een perceel nabij de rotonde Pontweg-Akenbuurt. De brandstofpompen aan beide zijden van de weg liggen in gebieden die betrokken worden in de ontwikke lingsplannen die verband houden met de ontsluiting van het PHH- gebouw. RAB, die de pompstations dat zij zich op geen enkele wijze misdragen, tegen elkaar of tegen anderen. Bij de eerste misstap zal onmiddellijk (opnieuw) een straat-/ gebiedsverbod en een lokaalverbod worden opgelegd voor de duur van minimaal drie maanden en in ieder geval tot 1 september antenne waar de naam Digital Video Broadcasting Terrestrial aan ver bonden is. Dat is een Europese standaard voor de uitzending van digitale beeld en geluid. Volgens bronnen op internet gaan de boven ste meters van de mast eraf om plaats te maken voor de digitenne- apparatuur, maar daar is KPN met duidelijk over. Volgens de woord voerder wordt de mast geschilderd en opgeschoond. 'We doen met een aan groot onderhoud en halen twee antennes van Telfort en andere maatschappij eruit. Telfort is onder deel geworden van KPN en die andere maatschappij bestaat niet meer.' Het bedrijf Wessels Telecom verricht het voorbereidend werk. De digitenne-apparatuur blijft vol gens de woordvoerder een fac tor tien' onder de normen die de Gezondheidsraad stelt voor elek tromagnetische straling. De appa ratuur in de KPN-mast is alleen bestemd voor Texel. enige tijd terug overnam van Dirk Kieviet, heeft gesprekken gevoerd met ontwikkelaar BPL (Paul Buijs- man en Wim Ploeg) over verplaat sing van de pompstations. RAB heeft ook gesproken met de eige naar van het beoogde perceel, dat nu agrarisch wordt gebuikt. Het is de bedoeling dat er één pompsta tion terugkeert. (Advertentie) TEXELSE ;JcOURANT gnm Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1