Nairo 3 Experiment met matrixbord TEXELSE COURANT Uit de bocht gevlogen Jorunn Lagerveld gaat voor het extreme DINSDAG 27 MEI 2008 In de berm van de Ruigendijk staat sinds dinsdag een zoge heten matrixbord. Passerende automobilisten kunnen daar op zien hoe hard zij rijden. De bedoeling is dat zij zich daar door meer bewust worden van hun rijsnelheid en zo nodig gas terugnemen. Bewoners van deze omgeving bekloegen zich herhaaldelijk over het harde rijden op deze weg, reden voor de Dorpscommissie van De Koog om te vragen om een maxi mumsnelheid van 60 kilometer. De gemeente betwijfelt echter of een dergelijke snelheidsbeperking past in deze verkeersituatie en of 60 km- borden enig effect zullen hebben, nog afgezien van het feit dat contro le op de naleving een probleem zal zijn. Het wordt daarom eerst gepro beerd met een matnxbord. Het is een gehuurd exemplaar ter waarde van €8.000,- dat enkele weken ter hoogte van woning nummer 6 staat. Nadien zal het worden geplaatst op andere plekken waar sprake zou zijn van te hoge rijsnelheden. De bedoeling is dat de gemeente zelf een matrixbord aanschaft. Het staat in ieder geval op de ontwerpbe groting voor 2009. Dat wordt wel een ander type. Het gehuurde bord geeft alleen de snelheid aan in kilo meters per uur. Het aan te schaffen bod zal een smiley laten zien, een kopje dat glimlacht als rustig wordt gereden en sip kijkt als het te hard gaat. Technisch is nog veel meer mogelijk, zoals het registreren van het aantal overtreders, maar dat is toekomstmuziek. Een gemeentelijke delegatie, bestaande uit wethouder Peter Bakker en Dick van Ree en Piet Bolier van Gemeentewerken presenteerde het bord gisteroch tend aasn de pers en aan Frits Agter en Bart Bos van de dorpscommis sie van De Koog. Daarbij ontstond al gauw de indruk dat het met het harde rijden op dit weggedeelte nogal meevalt. Geen enkele pas serende auto kwam boven de 70 km per uur. Omdat het meetpunt niet ver van de bebouwde kom ligt en bovendien volgt op een bocht, kunnen de automobilisten er nog niet de spurt inzetten. Dat werd bevestigd bij een proef. Een van de journalisten reed met zijn gele boli de zo snel als hij durfde langs het bord, maar klokte niet hoger dan 71 kilometer. Als het bord bij het rechte stuk ter hoogte van camping Texion wordt gezet zullen waar schijnlijk hogere snelheden worden gemeten. Andere beoogde locaties voor het bord zijn de Postweg, het Schilderend, de Dorpsstraat en ove rige plekken waar volgens klachten te hard wordt gereden. Overigens is het idee om voor de Ruigendijk een maximumsnelheid van 60 kilometer in te stellen nog met van de baan. Volgens wethouder Peter Bakker wordt overwogen een dergelijke snelheidbeperking af te kondigen op alle wegen die de overgang vormen tussen recreatiegebied en natuurgebied. Wat ik zeggen wou... Grauwe ganzenborden Ondanks alle door Erik Menkveld van Natuurmonumenten aange voerde argumenten komt het er op neer dat de grauwe ganzen wor den geslachtofferd om de boeren te vriend te houden. Gelukkig noemt Erik dit ook, maar daarnaast wor den ook allerlei andere argumenten aangevoerd. Argumenten die een al jaren geleden genomen besluit om de ganzen te bestrijden (eieren pokken) moeten ondersteunen. En die ook nog eens door waarnemin gen worden bevestigd. Argumenten van de Vogelwerkgroep (VWG) wor den neergezet als onzin en emoties. Men gaat eraan voorbij dat er in het ledenbestand van de VWG men sen zitten wier bio- en ecologische kennis die van menig medewer ker van NM en SBB (die aan hun bureau gekluisterd zijn) overtreft. Geen onderzoek meer, stellen de heren. Ja, stel je voor: er komt iets uit naar voren dat hun argumenten ontkracht. We weten genoeg op basis van een onderzoek op Wierin- gen. Welk onderzoek? Kunnen we dat ook ergens lezen? Vtolgens NM en SBB is het verwer pelijk, maar ik weet uit ervaring dat de emoties bij de boeren elk jaar hoger oplopen. Maar in dit gan- zenbordenspel mag dit. Gelukkig houden organisaties die zich nog altijd natuurbeschermers noemen het hoofd koel en nemen op ratio nele gronden een besluit. Mocht u echter in groten getale (emotioneel) besluiten om uw lidmaatschap op te zeggen van voornoemde organisa ties, dan zou ik er niet vreemd van opkijken dat bepaalde argumenten opeens minder zwaarwegend blij ken te zijn. Het gebruik van het woord vergas sen roeptbij menigeen emoties op, maar we hebben met zijn allen wel veel boter op ons hoofd. Wat er nu lijkt te gaan gebeuren is de zoveelste ingreep in de natuur in Nederland. Maar elke ingreep brengt nadelen voor bepaalde soorten met zich mee en schept kansen voor andere soorten. In het begin hebben boeren ervoor gezorgd dat het de weidevo gels goed ging. De laatste jaren zijn ze mede verantwoordelijk voor de achteruitgang van deze soorten en zorgen nu het hele jaar door voor gras voor...ganzen. Ganzen weg en weidevogels terug? Wie dat denkt, zal in het boerenland bedrogen uitkomen. Natuurorganisaties bepalen al lang zelf niet meer wat voor kansen de natuur in hun terreinen wordt geboden. Provincie, Rijk en Europa bepalen waarvoor geld beschikbaar is. Om vervolgens in te grijpen. De laatste jaren was er schijnbaar geld voor natte natuur en dat is prach tig voor...ganzen. Al deze ingre pen hebben gevolgen voor flora en fauna. We stonden erbij en protes teerden niet. Tot de WBE, LTO en andere geïnte resseerden zeg ik dat er bij de VWG een groep mensen bijna maandelijks op pad gaat om vogels te tellen. Zij hebben geen ander belang dan het tellen van de juiste aantallen vogels. De erkende WBE-tellers telden in augustus 2007 10.400 grauwe gan zen, waarvan de WBE zegt dat dit het aantal standvogels is. Maar de tellers van de VWG telden in juli 2007 3126 grauwe ganzen. In sep tember werden er 6692 en in okto ber 8740 geteld. De eigenschap van standvogels is dat ze het gehele jaar in hetzelfde gebied blijven. Stel dat iedereen goed heeft geteld, dan zitten er in de emoties van jagers en boeren duizenden standvogels teveel. Laurens van Kooten, De Cocksdorp Een 20-jarige man uit Den Burg is zondagavond op de Bernhardlaan (nabij de rotonde met de Waalder- straat) met zijn auto uit de bocht gevlogen. De man reed veel te hard en had zes keer de toegestane hoeveel heid drank op. Hij blies 545 micro gram uitgeademde lucht per liter (ug/l), terwijl voor een beginnend bestuurder 90 ug/l het maximum is. De Texelaar moest zijn rijbewijs inleveren. Zowel politie, ambulance als brand weer rukte uit, nadat aanvanke lijk melding was gedaan van een ongeval en een autobrand. Toen de hulpdiensten arriveerde, was de man nergens te bekennen. Er was geen sprake van brand, maar de auto was wel stevig beschadigd. Die was over een trottoirband in een bioemenpark langs de weg beland. Op het wegdek stonden stevige remsporen. t De man had het geluk dat hij een dichtbij staand verkeersbord en een lantaarnpaal miste. De man meldde zich enige tijd na het ongeval alsnog bij de politie, waarna hij werd aan gehouden. Wat ik zeggen Gansch geen reclame Ja jongens, het zal wel nodig zijn... Maar afgelopen zaterdag weer een prachtige uitzending van Llink in Natura gezien. Vanaf Terschelling, met onder meer twee boerenfami lies en een vuurtorenwachter die ook varkens houdt en zich bekom mert om een grauwe gans met een gebroken vleugel en twee prachtige kuikens. En ik dacht: wat een eiland! Wat een reclame! Riet Veenendaal, Den Burg. 'Ik was altijd al degene naar wie mijn vrienden toe kwamen als ze steun nodig hadden', zegt de 22- jarige Jorunn (Joe-run) Lagerveld. Ze volgt de opleiding Sociaal Peda gogische Hulpverlening aan de Hogeschool Utrecht. Via MAVO en Sociaal Pedagogisch Werk op het ROC in Den Helder is zij uiteindelijk ingestroomd in het tweede jaar van de opleiding. Het verschil tussen SPW en SPH is volgens haar dat je op het SPW naar de praktijk kijkt en op het SPH als vanuit een helikopter naar de ach terliggende gedachtes van gebeur tenissen kijkt. De studie biedt alleen weinig theorie. 'Drie uur per week les is echt erg weinig. Ik ben dan ook blij dat ik eerst SPW heb gedaan, daar heb ik veel theorie gehad. Mijn klasgenoten missen dat, maar dat kan ik ze dan weer bijleren.' De studie bestaat verder voor een groot deel uit zelfstudie en twee dagen stage. 'Maar ik loop momenteel vijf dagen stage bij een maatjesproject. Ik ben maatje van de 37-jarige Piet. Door hem te steunen, hoop ik hem uit het circuit van dak- en thuislozen te houden. We zijn laatst samen naar de bioscoop geweest. En verder regel ik veel dingen voor het project.' Lagerveld zoekt uitdagingen in haar stages. 'Dat vind ik moeilijk te vinden, dus ga ik voor het extreme.' De stage in justitiële inrichting Doggershoek in Den Helder typeert haar dan ook het meest. 'Ik begeleidde samen met col lega's een groep van twaalf meisjes. Ik moest hen de structuur van een dag leren en ze de dag door laten komen. Sommige meisjes konden niet eens met mes en vork eten.' De stage was niet zonder risico: 'Dog gershoek blijkt een van de slechtst beveiligde inrichtingen in Nederland te zijn, dat is natuurlijk niet fijn. Ook is het vervelend als je weet dat een van de door jou begeleide meis jes haar moeder heeft bedreigd met een mes.' Toch wil ze verder met dit werk: 'Ik ben aangenomen bij Eiken- stein, een justitiële jeugdinrichting in Zeist, voor mijn stage van volgend jaar. Daar krijg ik waarschijnlijk ook een mentorkind.' Het werk spreekt haar aan omdat de problematiek erg divers is en het gedrag van de jonge ren nog kan veranderen. 'Je kunt ze nog iets leren. Ook sta ik in leeftijd heel dicht bij de jongeren. Jongeren zijn gewoon boeiend en ik begrijp ze makkelijk.' Ook Utrecht bevalt haar. 'Ik vind het er erg leuk, het is net een groot dorp. Ik heb echt een dorpsgevoel. je hebt er veel aanspraak.' Het op kamers wonen vindt ze fijn. 'Ik heb tot mijn 21ste op Texel bij mijn ouders gewoond, ik was er wel aan toe op mijzelf te gaan wonen en andere men sen te ontmoeten.' Ze heeft alleen geen typisch studentenleven. 'Ik heb het te druk om veel uit te gaan. Ook vind ik niet dat je bij een studenten vereniging hoeft te zitten om contact te maken met andere mensen en het kost ook nog eens veel tijd en Overzees vooral veel geld.' Voorlopig blijft ze in Utrecht wonen. 'Ik vind het erg fijn om in de stad te wonen, ik heb echt het idee dat ik ergens deel van uitmaak. Dat had ik op Texel niet. Ik had het gevoel stil te staan, kon mij naar mijn gevoel niet verder ontwikkelen.' Toch komt ze graag naar Texel. 'Ik vind het heerlijk weer terug te komen, ik moet er met aan denken in de zomer in de stad te zitten!' Lagerveld is nog volop bezig met haar studie, heeft ze nog tips voor aanko mende studenten? 'Ga op zoek naar Texelaars die ook in de staa wonen waar jij wilt gaan wonen, via-via kom je aan de beste kamers.' Lilly Witte Jorunn Lagerveld heeft het als student naar haar zin in Utrecht. Op donderdag 22 mei is op 60-jange leeftijd plotseling overleden mijn geliefde man, broer en vader van onze kinderen Kees de Wijn We missen je lieel erg Emma de Wijn Ab de Wijn en Joyce Swemle Kinderen en kleinkinderen Frouwme, Roland en Ivy Esther, Micha en Milou Tijmcn en Josiena Souvvie en Coen Martijn Nathal Bakkenweg 10 1797 RJ Den Hoorn Texel De begrafenis zal in besloten kring plaatsvinden. Op 22 mei is plotseling overleden mijn broer Kees de Wijn Ab de Wijn Joyce Swemle Bernhardlaan 174, 1791 XJ Den Burg Wij zijn geschokt door het plotselinge overlijden van onze voormalige keukenmonteur Kees de Wijn Hij zal in onze herinnering blijven als een vakman met een enorm doorzettingsvermogen. Emma en de kinderen. Ab en Joyce, veel sterkte met dit enorme verlies. Keukencentrum Texel Familie Van der Vis Geheel onverwacht is donderdag jl. gestorven mijn schoonzoon, onze oom e zwager en Kees de Wijn Wij wensen Emma en de kinderen de kracht en liefde toe om dit verlies van haar man en hun vader samen te v erwerken. C.J Bakker-Hin Familie W.H. Bakker Beatrixlaan 2, Den Burg All you need is faith and trust and a little pixiedust Wij wensen Nathal en haar familie veel sterkte met dit grote verlies. Anna, Anne, Anne, Marleen en Nikki Wij wensen Nathal en haar familie heel veel sterkte in deze moeilijke tijd. Klas 5 VWO Voor uw belangstelling bij ons 50-jarig huwe lijksfeest, in de vorm van felicitaties, kaarten, bloemen en andere attenties, zeggen wij u onze hartelijke dank. Door uw gulle gave voor „Stuur een papoea naar school" is een totaalbedrag van 836,- bijeen gebracht. Ook namens Harry de Graaf hiervoor heel veel dank! Piet en Jannie Hin-Schoenmaker Zaterdag 31 mei a.s. is onze "natte neuzen specialist" Ruud Beers voor het laatst werkzaam in de Welkoopwinkel. Hij gaat genieten van een welverdiend pensioen. U kunt hem feliciteren vanaf 10.30 uur in de Welkoopwinkel. Koffie staat klaar. Wij gaan trouwen. op 30 mei 2008 in het gemeentehuis om 14.30 uur. Marijke Beumkes en Leo Vlas Vloedlijn 2, 1791 HH Den Burg Geboren op 18 mei 2008 Hairo Thomas Adriaan van R(jsselberge Zoonvan Adriaan en Maike Van Rjj55elberge/ Maroinozyk Gruttostraat 19 8JJ6 HC Heerenveen Hairstyling Tafou werkt op afspraak, di. t/m zat. Tel. 320473. TC A 10 jaar, nog diverse actieproducten over, kom snel langs. Auto Service Centrum. banden, uitlaten, accu's. Tel. 315588. Vagabond pumps, flatjes en sneakers. Mantje Life style Stores. w ww. te xel sea u to pa gina.nl voor iedereen die een goede en betrouwbare auto zoekt! Nieuws van Texel? Nu dagelijks nieuws op www. texelsecourant.nl TCA 10 jaar, acties met computers en notebooks tot 31 mei. Wassen, koelen, vriezen, drogen - grote keuze bij Stiehl De Waal - de Voor deligste Prijs en de Beste Service! 311 777. Jeantex mooie collectie (technische) regenkleding. Mantje Lifestyle Stores. Aanbieding Donnay ca puchon vest. nu €20,- Mantje Lifestyle Stores. www.texelsecourant.nl voor het dagelijkse Texel se nieuws. Uitslag verloting S.V. De Koog: 1e t/m 20e prijs. 2261. 1930, 1039, 1530, 0724. 1990, 2346, 1095, 1528, 2186, 1030. 0498, 1272, 0981, 0267, 0109. 2 De prijzen kunnen, na tel. afspr.. afgehaald wor den bij J. v. Beek, tel. 06- 28787835. www.texelseautopa- gina.nl voor iedereen die een goede en betrouwbare auto zoekt! Stofzuigers en toebeho ren - Stiehl De Waal - 311 777. Nieuwe collectie sOliver kids is binnen. Mantje Life style Stores. Texelaartjes INLEVEREN: maandag vóór 10.00 uur en woensdag vóór 17.00 uur. KOSTEN: €6,00 tot en met 3 regels. Per regel meer €2,00 (incl. btw). FOTO-TEXELAARTJE: plaatsing foto €14,50 excl. tekst, alleen voor particulieren die iets te koop aanbieden. Bowling De Koogel - het adres voor een gezellig avondje uit! Tel 0222- 317672 Fruitbedrijf Molenbuurt geopend: vrijdag- en za terdagmiddag van 13.30- 18.00 uur. Fitflops. de slipper die bij elke stap traint, maat 36 t/m 42. Mantje Lifestyle Stores. Tv - audio - video - Stiehl De Waal - de Voordeligste Prijs en de Beste Service! 311 777. www.printservicetexel. nl Stickers. belette ring, textieldruk. Tel. 06- 10711115. Nieuwe PC. notebook of printer nodig, lopende ac ties geldig tot 31 mei, TCA 10 jaar. Bel 318885 en Sieme Wuis brengt de nieuwe aard appels bij u thuis. Bezorgd na 16 00 uur. Aanbieding Donnay he renpolo. 10 kleuren, 2 voor €25,-. Mantje Lifestyle Stores Alles in vertrouwde han den! Maak kennis met het ondernemerspakket van Langeveld de Rooy. Al volgeboekt? Verhuur uw (vakantie)huis via www.aanzee.com Tel. 072-5815791. Open Dag van de Bouw. zaterdag 31 mei a.s. van 10.00 tot 16.00 uur bij het PHH gebouw aan de Pont- weg! Meindl - Lowa 0 Han- wag - Technica - Mer- rell. mooie collectie lage wandelschoenen. Mantje Lifestyle Stores. Uw naamsbekendheid ons een zorg? Jazeker. Maak kennis met het on dernemerspakket van Langeveld de Rooy. Drukwerk, presentatie en naamsbekendheid ineen: het ondernemerspak ket van Langeveld de Rooy. Op zoek naar een auto? Kijk dan eerst eens op www.texelseautopa- gina.nl Mooie collectie badkleding voor dids en dames van o.a Protest, Fjorn Borg, O'Neill en Cyell. Mantje Lifestyle Stores. Open Dag van de Bouw, zaterdag 31 mei a.s. van 10.00 tot 16.00 uur bij het PHH gebouw aan de Pont- weg! www.texeltoerist.nl. Met de meest actuele evene mentenagenda. De Koopman Koerier. voor bedrijf en parti culier. Tel. 315001/06- 20073394. Op een uniek plekje, aan de rand van Den Burg, gelegen! Te koop: half vrij staand woonhuis, Strand- kaap 1 te Den Burg Voor de indeling, zie onze ad vertentie in de krant van vr. jl. en a.s. vr. U bent altijd van harte welkom om ons huis te komen bezichtigen. Voor informatie of bezich tiging. bel 322064 of kom zaterdag 31 mei tijdens ons open huis van 11.00 tot 16.00 uur! Rouw- en trouwarran- gementen, boeketten Bel 06-24847187. De Ro- De Tegelmeester voor al uw badkamers, plavuizen vloeren, keukens, afwerk- vloeren en levering tegels. Tel. 321815/321266. Service als geen ander - Stiehl De Waal - 311 777. Texelse kaas van We- zenspyk Auto Service Centrum. Maricoweg 3, tel. 315588 Nu ook dagelijks het laat ste nieuws op www.texel- secourant.nl de snelheid passerende automobilist. De auto van de 20-jarige Texelaar belandde Bernhardlaan. bloemenbed naast de

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 3