i m Gemêleerd gezelschap naar de Mok 'Zo'n molen verdient zich in tien jaar terug' Hoofd dierverzorging vertrekt bij Ecomare Jeugdbrandweer blust 'duinbrand' Groot gezelschap van Razende Bol gehaald TEXELSE j COURANT steiger op hoogte |yjy| start opleiding natuurgidsen PHH-protest: 'Vrezen voor het ergste' Vijf Blauwe Vlaggen voor Texel Broedende lepelaars op internet DINSDAG 27 MEI 2008 Rond de toren van de rooms- katholieke kerk in de Molenstraat in Den Burg is dezer dagen een steiger opgetrokken. Op deze hui veringwekkende hoogte moeten de komende tijd de leien van het dak vervangen worden. In het afgelopen najaar werd het schip van de kerk van nieuwe dakbedekking voor zien. Ex-mariniers, familie van mariniers, toeristen en nieuwsgierige Texelaars. Het was een gemêleerd gezelschap dat zaterdag de open dag van de Joost Dourleinkarzerne bezocht. Ze hoefden zich niet te vervelen, want de 'bemanning' van de Mok had een uitgebreid programma samenge steld. Zo konden de bezoekers zelfs eens ervaren hoe het is om met een wapen te schieten, waren er demon straties met helikopters, was er een klimwand en werden rondvaarten verzorgd met landingsvaartuigen. Ook was er een fregat-simulator. Wie erin slaagde het 160 meter lange schip de haven binnen te manoeu vreren, kwam in aanmerking voor het vaarbewijs, maar dat bleek lang niet gemakkelijk. De open dag was vooral bedoeld om voor te lichten, maar had ook een licht wervend karakter. Kinderen konden meedoen aan een spannende operatie, waarbij ze het eiland ten slotte verlosten van een groep terroristen uit Irak. De Texelse afdeling van IVN start in het najaar met een nieuwe natuurgidsencursus. Maandag avond 2 juni wordt in de Thijsse- school in Den Burg vanaf 19.30 uur een informatieavond over het project gehouden. Het wordt een cursus van anderhalf jaar die loopt van augustus 2008 tot februari 2010. Leden van IVN Texel zijn al geruime tijd bezig met de voorbereidingen. Deelnemers krij gen onder meer les over de Texelse natuur, het verzorgen van excursies en de begeleiding van mensen. Ook leren cursisten hoe ze anderen ken nis kunnen laten maken met de natuur. Leden van het IVN Texel hebben lesmateriaal ontwikkeld dat speci fiek op Texel is toegesneden en een docententraining gevolgd om les te kunnen geven. Ook wordt gewerkt met gastdocenten. Er wordt veel naar buiten gegaan. Het is voor het eerst sinds 1999/2000 dat er weer een natuurcursus wordt gegeven. Het is een landelijk erkende kader opleiding. Het IVN hoopt met de cursus het aantal excursieleiders aan te vullen. De vereniging voor natuur en milieu if f'TJc - - y. »Jé> ■WÉT Cursisten gaan veel de natuur in tijdens de op Texel. hoopt eveneens nieuwe mensen te vinden voor een nieuw op te zet ten jeugdgroep en mensen die bij tentoonstellingen en markten actief kunnen zijn. Ook wordt gezocht naar mensen die helpen bij de web site en het opzetten van gidsen voor specifieke doelgroepen als ouderen of mensen met een handicap. natuurgidsenopleiding van het IVN De lessen worden gegeven op maandagavonden en zaterdagoch tenden m de Thijsseschool. Deelna me kost €95,- en cursisten moeten lid zijn van het IVN (€15,- per jaar). Meer informatie bij Pam Lindeboom (tel. 313582) of Kees Goedegebure (tel. 327705). Buurtbewoners van het PHH- gebouw vrezen volgens actievoer der Piet Reiding dat de speelvoor- ziening wordt opgeofferd terwijl het volgens hem het enige fatsoenlijke veldje is dat de buurt heeft. Er wordt gebasketbald, gevoetbald en gespeeld. De honden spelen er en het is een rustige hangplek van jon geren. Ook zijn ze bang dat het scha- penweidje plaats moet maken voor een vijfde tak aan de rotonde. 'Maar mijn grootste angst is het doortrek ken van de Golfslag en de Vloedlijn naar de Pontweg. Dan hebben we een doorgaande weg en is de rust in de buurt verdwenen. Die rust is juist reden voor mensen om hier met kin deren te komen wonen.' Bovendien is het voor Reiding ondenkbaar dat de gemeente druk aan het bouwen is en er tegelijkertijd geen plan bestaat hoe de ontsluiting gaat plaatsvinden. Reiding geeft aan dat de buurt snapt dat er iets moet gebeuren, dat het PHH-gebouw ontsloten moet wor den. Alleen willen ze betrokken wor den bij de plannen en meedenken. 'Laat ze ons maar vragen wat we belangrijk en minder belangrijk vin den in de buurt. Laat ons meedenken over alternatieven. Nu weten we niets en vrezen het ergste!' Om de onvrede over de onduidelijk heid kracht bij te zetten is afgelopen weekend een bnef naar alle buurtbe woners gestuurd. In die brief worden de ontwikkelingen herhaald en vraag tekens geplaatst bij het ontbreken van plannen. Het actiecomité roept de buurt op actie te voeren en hun stem te laten horen. Circa 350 huis houdens hebben de brief gekregen. Reiding is blij met de reacties. 'Ik krijg veel steunbetuigingen en verbaasde buurtbewoners die niet wisten dat er zoveel onduidelijk was.' Maandagavond werden protestbor den geplaatst op het speelveld en op de schapenweide. Met de kreet 'wat groen is. moet groen blijven' onder streepte de buurt de angst voor opof fering van het groen in de buurt. Het keurmerk voor schone en vei lige stranden en jachthavens 'De Blauwe Vlag' is aan vier Texelse strandslagen toegekend, Paal 9, 12, 21 en 28. Ook de Texelse jacht haven kreeg het kwaliteitskeur merk. Waddenhaven Texel kreeg de Blauwe Vlag vanwege het hoge niveau van de voorzieningen, de veiligheid en de milieukwaliteit. De strandslagen verdienden het keurmerk vanwege de kwaliteit van het zwemwater langs de Texelse kust. Verder zijn de voor zieningen voor de strandbezoekers goed in orde: de stranden zijn schoon, er zijn goede sanitaire voorzieningen, in het badseizoen is op alle strand slagen strandbewaking aanwezig, de stranden zijn goed bereikbaar en er zijn ruime (en gratis) parkeerplaatsen. Het kwaliteitskeurmerk de Blauwe Vlag wordt in Nederland sinds 1987 uitgereikt door de ANWB. Geld en energie besparen - thuis, op het werk en in de auto - was het thema van de energiebeurs Op naar een Duurzaam Texel, die vrijdag en zaterdag in de her vormde kerk in Den Burg werd gehouden. Het was een merkwaardig gezicht, dertig stands met wervende pos ters en banieren in deze sacrale ruimte, maar eenmaal gewend lie ten de bezoekers zich gretig over alle mogelijkheden informeren. De standhouders vormden een uit eenlopend gezelschap van over wegend overkantse bedrijven. Veel belangstelling was er echter vooral voor de VEM uit Den Burg, die de Energy Ball promootte, een hand zame windmolen, die eerder aan een grote ventilator dan aan de voor sommigen nogal afschrikwekkende turbines op dijken en bedrijventer reinen doet denken. Het apparaat is verkrijgbaar in twee varianten en op een tien a twaalf meter hoge mast goed te plaatsen bij een gewone woning. De investering is nogal fors, zeker omdat het raadzaam is de windmolen te combineren met zonnecollectoren op één of meer dakvlakken. 'Al met al kost het al gauw €10.000,-. Het duurt even voordat je dat hebt terugverdiend', gaf Toon van Beek toe. Toch vindt Henk Brugge, hoofd dierverzor ging, verlaat Ecomare per 1 okto ber 2008. Hij werkt sinds 1975 bij Ecomare. Een opvolger is nog niet bekend. Brugge begon bij Ecomare bij de receptie. Directeur was toen Gerrit de Haan, die in 1952 startte met de zeehondenopvang op Texel. Het 'Texels Museum' was in 1975 ver huisd naar de huidige locatie en was volop in opbouw. De natuurhis torische kennis van Henk Brugge en zijn opleiding MTS-installatietech- mek kwamen goed van pas voor de Stichting Texels Museum. Toen De Haan in 1985 overleed, namen de andere medewerkers de dierverzorging op zich. Brugge deed dit met zoveel plezier dat hij zich hierin verder specialiseerde en hoofd dierverzorging werd. Brugge maakte beide epidemieën van de zeehondenziekte mee, in 1988 en in 2002. Maar hij zag ook de enorme popuiatiegroei van de zeehonden en aan bezoekers vertelt hij tijdens het voeren van de zeehonden al jaren dat het goed gaat met de zee honden in de Waddenzee. Als hoofd dierverzorging was Brug ge vele malen woordvoerder van Ecomare. In televisieprogramma's, radioprogramma's, kranten en tijd schriften vertelt hij honderduit over zeehonden, vogels, vissen en de Waddenzee. Zeehonden groeiden uit tot de grootste ambassadeurs van de Waddenzee, maar Brugge kon ook boeiend vertellen over het leven van de wadpier. Ook die is namelijk een belangrijk onderdeel van de zee-ecologie. Brugge vindt dat hij na 33 jaar lang genoeg bij Ecomare heeft gewerkt. Hij wil meer tijd hebben voor zijn andere interessen, zoals strandjut ten en natuurexcursies. Verder gaat hij zijn vrouw Monica Maas meer ondersteunen in haar illustratie/ont- werpstudio. Wat in de Geul niet wilde lukken, is op de Schorren wel een suc ces: broedende lepelaars die via een webcam live op internet zijn te zien. De webcam waarmee de lepe laars op de Schorren zijn te zien, is geplaatst door Natuurmonumenten. Om de vogels er aan te laten wennen, was enige tijd geleden een namaak Henk Brugge tijdens het n de zeehonden. Een gezelschap van 32 mannen, vrouwen en kinderen uit Den Hel der, Schagen en Bergen heeft zater dagavond enige tijd vastgezeten op de Razende Bol. Ze waren daar met drie bootjes naar toe gevaren voor een dagje uit Bij het aanvaarden van de terug tocht bleek van één van de boten de motor niet goed te werken, zodat men het niet aandurfde deze boot vol te bemannen, ook al omdat er circa anderhalve meter hoge golven stonden. De overgebleven bootjes hadden onvoldoende capaciteit om het hele gezelschap naar Den Hel der te vervoeren. Per mobiele tele foon werd de hulp ingeroepen van de Joke Dijkstra, de reddingboot van Den Helder. Toen duidelijk werd dat deze niet dicht genoeg bij de Razende Bol kon komen, werd ook de Francien hij aanschaf een verstandig besluit. 'Ik ben voorzichtig. Het hangt er maar vanaf waarop je je baseert. Op de huidige energieprijzen? Of op de prijzen over tien jaar? Een vat olie is in diezelfde periode drie keer zo duur geworden. Ik denk dat zo'n molen zich binnen tien jaar terug verdient.' De aandacht trok ook Van Beeks collega Brendan de Graaf, die met een zogenoemde palletkachel op de beurs stond. 'Nieuw in ons land. maar al erg bekend in Duitsland. Hij brandt op geperst zaagsel, een afvalproduct dus. En hij werkt com putergestuurd. Je kunt instellen hoe warm het moet worden en hoe laat. Je hebt ongeveer tweeënhalve kuub zaagsel nodig voor een heel jaar en met meerdere kachels kun je het hele huis verwarmen. Omgerekend ben je 38 procent goedkoper uit dan met gas', berekende De Graaf. Goede kansen zag hij ook voor een ander product: hoogrendements zonnepanelen. 'Deze werken altijd, ook als het bewolkt is. Zelfs bij volle maan wekken ze energie op. Het voordeel is ook dat je ze kunt rich ten. Mensen kijken er nogal vreemd naar, maar in Duitsland worden ze veel verkocht. Ze kosten ongeveer €5000,- en besparen €400,- tot €50O,- per jaar. Je hebt ze er dus in tien jaar uit. En dat is dan nog exclusief mogelijke subsidie. Ik zie enorme kansen.' Roel Struick van de gemeente wees de bezoekers op de website www.bespaardaar. nl, die praktische tips geeft om te besparen en de mogelijke bespa ringen uitrekent. 'Het levert bijvoor beeld nogal wat op om de vloer te isoleren. Wie dat wil, kan via de site direct om een offerte vragen. Bij Texelse bedrijven, vooral. Alleen voor heel specialistisch werk is het nodig overkantse ondernemers in te schakelen.' Van heel andere aard was de presentatie van Langeveld de Rooy, dat de toekomst met een ecodrukpers schetste, 'Deze pers is te gebruiken zonder gevaarlijke stof fen en mét bio-inkt, op sojabasis. Bovendien is het stroomgebruik minder. En natuurlijk gebruiken we groene stroom van Texel Energie', aldus René de Lange. Misschien we! de meeste belangstelling was er voor de rijsimulator van het Nieuwe Rijden, een organisatie van de over heid. ledereen met een rijbewijs kon daarin ervaren dat met een aan gepaste rijstijl veel brandstof kan worden bespaard. Bij tijd en wijlen stonden de bezoekers in de rij voor een ritje. In totaal trok de beurs ongeveer 1800 bezoekers, waaron der zo'n 500 leerlingen van basis scholen en VMBO, die een speciale uitnodiging hadden gehad webcam (dummy) geplaatst- In dit buitendijkse kweldergebied broe den momenteel 70 paar lepelaars. De webcam, die wordt gevoed door een zonnepaneel, wordt gespon sord door Adessium Foundation. Via de ADSL-verbinding van Wad denpark Avanti worden de beelden het internet op gestuurd. Ze zijn te zien via www.beleefdelente.nl. (Foto's Eckanl Boot/ Veel bezoekers waagden een ritje in de rijsimulator van het Nieuwe Rijden. 'Duinbrand.' Aldus het alarmerende bericht waarmee de brandweer zater dagmiddag even voor vier uur werd opgeroepen naar het Molwerk bij 't Horntje te gaan. Zo erg was het echter niet. Het bleek om een tuin op het bungalowparkje Zeemans duin te gaan, waar pogingen om met een modern apparaat onkruid weg te branden uit de hand waren gelo pen. Op het moment dat de brand weer arriveerde, waren de vlammen al gedoofd. Dat gebeurde door twee leden van de jeugdbrandweer en twee jonge leden van het 'echte' korps, die na een bezoek aan de open dag op de Joost Dourleinkazerne op weg naar huis waren en bij toeval de plek des onheils passeerden. Ze bleven rustig, sloten een tuinslang aan op de kraan van een andere bungalow en blusten het brandje. Ze kregen daarbij spontane hulp van een voor bijganger. De totale verbrande opper vlakte was niet groter dan zo'n twintig vierkante meter Kroezen uit Oudeschild ter assistentie opgeroepen. Onverwachte hulp deed zich ondertussen voor in de vorm van een rubberboot die een groep kite- surfers uit Callantsooog begeleidde. Deze kon tot dicht op het strand manoeuvreren en 24 personen van de Bol halen en overzetten op de Joke Dijkstra. Acht anderen voeren met twee bootjes huiswaarts. De inmid dels gearriveerde Francine Kroesen was niet meer nodig. Omdat de indruk bestond dat er nog één bootje werd gemist, besloten de schippers van de reddingboten het Molengat in te varen om deze te zoeken. Al spoedig bleek dat deze al op weg was naar Den Helder, zodat beide reddingboten naar huis konden. De passagiers aan boord van de Joke Dijkstra werden veilig aan wal gezet in Den Helder. Zij beloofden als 'Redder aan de wal' donateur te worden van de reddingmaatschappij.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 5